ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ Ή ΧΡΟΝΙΚΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 02:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου Γεια σας

Θέλω να θέσω ένα νέο θέμα για συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων, όπως επίσης και για παράθεση αντίστοιχων δικών σας εμπειριών.
Παίρνω σαν αφορμή ένα περιστατικό που μου έτυχε κάποτε στο υπόγειο του σταθμού του ηλεκτρικού στην Ομόνοια και ένα άλλο που είχε συμβεί πριν από περισσότερα χρόνια όταν ήμουν στο πανεπιστήμιο. Απλό το πρώτο, περισσότερο σύνθετο το δεύτερο.
Στο πρώτο επεισόδιο, ενώ διάβαζα τις εφημερίδες που ήταν κρεμασμένες σ’ ένα περίπτερο στην Ομόνοια, λίγο πριν κατέβω για να πάρω το τραίνο, ήρθε ξαφνικά στη σκέψη μου ένας φίλος από την εποχή που υπηρετούσα στο στρατό, τη δεκαετία του 70. Ποτέ δεν είχα νέα του από τότε που απολύθηκα, αφήνοντάς τον πίσω. Γνώριζα μάλιστα ότι κατοικούσε σε μια πόλη της Θεσσαλίας. Λάρισα, Τρίκαλα…δεν ήμουν σίγουρος. Όχι πάντως στην Αθήνα.
Όταν λοιπόν κατέβηκα τις σκάλες…τον είδα μπροστά μου !!...και το πιο εκπληκτικό είναι ότι πριν προλάβω να αρθρώσω λέξη…τον άκουσα να μου λέει…
« Ρε συ Γιάννη !!...πριν από πέντε λεπτά σε σκεφτόμουν…έτσι ξεκάρφωτα…χωρίς να έχεις έρθει στη σκέψη μου, από την εποχή που υπηρετούσαμε παρέα !...Αν είναι δυνατόν !...»
«Αν είναι δυνατόν ;…» απάντησα γελώντας αφού στο μεταξύ σκούπισα τον ιδρώτα που είχε αναβλύσει στο μέτωπό μου… « Πώς να μην είναι δυνατόν ρε Βαγγέλη, τη στιγμή που κι εγώ πριν από πέντε λεπτά σ’ έφερα στη σκέψη μου ;…»
………………………………………………………….
Αρκετά χρόνια πριν, φοιτητής στο δεύτερο έτος της Ανωτάτης Εμπορικής, μια μέρα πριν δώσω κάποιο μάθημα, είχα πάει βόλτα με μια μοτοσυκλέττα στη Πάρνηθα για να ξεφύγω από τη πίεση των εξετάσεων. Ήταν πολύ ζεστή μέρα και σκέφτηκα ότι, ίσως εκεί πάνω, να κατάφερνα να συγκεντρωθώ και να μελετήσω κάτι που στο σπίτι μου φαινόταν αδύνατο.
Αφέθηκα όμως στη σαγηνευτική ατμόσφαιρα, χαλάρωσα και το μόνο που απέφυγα ήταν το ν’ ανοίξω το βιβλίο που είχα μαζί μου. Όταν έπειτα από δυο τρεις ώρες ετοιμαζόμουν για να φύγω, με αρκετές μάλιστα τύψεις για την «ανόητη» φυσιολατρική φυγή μου, μια παράξενη σκέψη πέρασε από το νου μου.
«Αν ο καθηγητής, αντί για το συνηθισμένο τρόπο παροχής εξεταστέων θεμάτων, θελήσει να φτιάξει θέματα με σύνθεση πολλών κεφαλαίων, σαν μια επιτομή κατά κάποιο τρόπο, των ενοτήτων του συγγράμματός του, τότε τι γίνεται;…» ψιθύρισα στον εαυτό μου.
«Ας κατέβω λοιπόν, να ρίξω μια ματιά στα περιεχόμενα του συγγράμματός του, να φτιάξω τρία τέτοια θέματα, να τα γράψω εγώ ο ίδιος, παίρνοντας εδάφια από τα κεφάλαια που ανήκουν και μελετώντας τα καλά, να πάω να γράψω…έτσι κι αλλιώς με την ελάχιστη έως ανύπαρκτη μελέτη μου, είναι το καλύτερο που έχω να κάνω…»
Πήγα σπίτι, άνοιξα το βιβλίο και σε κατάσταση χαλάρωσης, αυτοσυγκέντρωσης και μιας «αδικαιολόγητης» αισιοδοξίας, αρχίζοντας στις 7 το απόγευμα, μέχρι τις 10 το βράδυ, είχα ολοκληρώσει μια καταπληκτική πεντασέλιδη εργασία, που κάλυπτε τη πρώτη από τις τρεις ενότητες κεφαλαίων του βιβλίου του. Είχα μάλιστα, μέσα στον ενθουσιασμό μου, δώσει και τίτλο στην εργασία μου. Τίτλο που κάλυπτε τρείς ολόκληρες γραμμές του τετραδίου!...
Μόλις τελείωσα το γράψιμο, ήπια τη τελευταία γουλιά από τον καφέ, έσβησα το τσιγάρο, πήρα μια βαθειά ανάσα και είπα χαρακτηριστικά… «Ένα τέτοιο θέμα είναι αρκετό…είναι κι η ώρα περασμένη, δεν έχω διάθεση για τίποτε περισσότερο.»…Άνοιξα μια εφημερίδα κι έψαξα έργο για καλοκαιρινό σινεμά.
………………………………………….
Την επόμενη μέρα, γράφαμε στις 8 το βραδάκι. Είχαμε μαζευτεί στο προαύλιο της σχολής και ρίχναμε ματιές στο βιβλίο, όπως κάνουν συνήθως όλοι πριν από διαγώνισμα. Γινόταν και καλαμπούρι ανάμεσα σε μας που δεν είχαμε διαβάσει σχετικά με το ποιος θα πάρει το χαμηλότερο βαθμό, από έναν καθηγητή που συνήθιζε να ’χει σαν άριστα το 8…Εγώ θέλοντας να σαρκάσω τη κατάσταση, είπα σε τρεις τέσσερις φίλους που ήταν δίπλα, ότι είχα διαβάσει τόσο πολύ που είχα μάλιστα κάνει και μελέτη σύνοψης του συγγράμματος…έδωσα μάλιστα τις σημειώσεις στους άλλους για να τις δουν, για να εισπράξω απλόχερα την ειρωνεία τους…
Όταν μπήκαμε στο αμφιθέατρο κι ήρθε ο καθηγητής να δώσει τα θέματα, άρχισε να λέει…
«Χτες στις 7 το απόγευμα που έφτιαχνα τα θέματα των εξετάσεων, σκέφτηκα πως… αντί για το συνηθισμένο τρόπο παροχής εξεταστέων θεμάτων, να σας δώσω δύο θέματα με σύνθεση πολλών κεφαλαίων, σαν μια επιτομή κατά κάποιο τρόπο, των ενοτήτων του συγγράμματος… μετάνιωσα όμως και σκέφτηκα ότι ένα τέτοιο θέμα είναι αρκετό…για να δώσω ευκαιρία επιτυχίας και σ’ όσους μελέτησαν με τη κλασσική μέθοδο…Η επιλογή σας είναι ή το θέμα ενοτήτων μόνο του ή και τα δύο άλλα θέματα που αναφέρονται σε συγκεκριμένα εδάφια του βιβλίου. Γράψτε τον τίτλο του θέματος ενοτήτων πρώτα…»
Άρχισε, λοιπόν,…να εκφωνεί τον τίτλο που είχα δώσει εγώ στη δική μου εργασία !! …για να γυρίσουν και να με κοιτάξουν με μια έκφραση ανάμεσα σε δέος, τρόμο και καχυποψία οι συμφοιτητές που τους είχα δώσει να διαβάσουν την εργασία μου, πριν με ειρωνευτούν…
……………………………..
Το 10 που έβαλε ο καθηγητής δίπλα στο όνομά μου στον πίνακα αποτελεσμάτων, είναι νομίζω ελάχιστα σημαντικό, σε σχέση με όσα είχαν προηγηθεί. Η βαθμολογία μου είναι βέβαια κατατεθειμένη στη γραμματεία της σχολής και είναι η εξέχουσα των επιδόσεών μου, σ’ έναν μέτριας βαθμολογικής συγκομιδής κύκλο σπουδών.
Τηλεπάθεια ή Μετατόπιση στο Χρόνο και ταχύτατη επαναφορά, ώστε το περιστατικό αντί για καταχώρισή του σαν ανάμνηση, να καταχωρείται ως…προαίσθηση, μια και η χρονική μεταφορά είναι «απαγορευμένη» ;;;;…Περιμένω τις δικές σας εμπειρίες και απόψεις.

Ευχαριστώ για την υπομονή που δείξατε διαβάζοντας το θέμα μου

Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 06:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το πρώτο θα στοιχημάτιζα ότι είναι τηλεπάθεια, για το δεύτερο.. παίζει να είναι πρόβλεψη.

Η Δική μου εμπειρία είναι η εξής, βρίσκομε στο σπίτι ενός φίλου μου χωρίς να έχω κλείσει κανένα άλλο ραντεβού, εκεί που κάθομαι και ακούω τον φίλο μου να μου μιλάει ξαφνικά μου έρχεται στο μυαλό ένας άλλος φίλος μου μαζί με ένα συγκεκριμένο στενάκι και μαζί με ένα (μήνυμα μυαλού) ας πούμε με ότι με ψάχνει, μέσα σε 2 δευτερόλεπτα ακούω το κινητό μου να χτυπάει, το μήνυμα έλεγε (Έλα, είμαι ο Μαρίνος, βρίσκομε στο τάδε στενάκι, αν είσαι εδώ κοντά έλα σε θέλω) αυτό με ανατρίχιασε τελείως.

Μου έχουνε συμβεί και άλλα πιο μικρά περιστατικά, με το να νοιώθω έντονα ποτέ κάποιος νευριάζει, χωρίς να μπορώ να σκεφτώ με την λογική ότι έχει κάποιο λόγο να νευριάσει και χωρίς να το δείχνει η να τον βλέπω καθόλου. (πάντα στο τέλος δικαιώνονταν η αίσθηση αυτή)

(Σημειώνω ότι όλα τα παραπάνω μου τύχανε μαζικά σε περίοδο που έκανα ασκήσεις τηλεκίνησης ασυνείδητα, τώρα πως γίνεται αυτό? Είναι άλλο θέμα)

Τώρα αν είχε κάτι ο xtremefast να προσθέσει πιστεύω ότι θα βοηθούσε.

Edited by - _ on 19/01/2004 06:08:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 13:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας. Η δική μου άποψη τείνει προς την τελεπάθεια.
Είναι σαν ο άλλος να σου μεταδίδει τη σκέψη του.
Έχει συμβεί και σε μένα αρκετές φορές.
Συγκλίνω προς αυτό το συμπέρασμα, γιατί έχω παρατηρήσει διάφορα με τα παιδιά μου.
Παράδειγμα: Να σκέφτομαι έντονα κάποια δουλειά που έπρεπε να κάνω στο σπίτι,
και ενώ η κόρη μου κοιμόταν, να υπνοβατεί και να κάνει αυτό που εγώ σκεφτόμουν.
Αυτά συνέβαιναν σχεδόν καθημερινά.
Αλήθεια, πόσες σκέψεις μεταδίδουμε έτσι στα παιδιά,ίσως αρνητικές,πονηρές,κακόβουλες?
Αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει αρκετά...

Σας ευχαριστώ.


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 23:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ τους φίλους που απάντησαν και παρέθεσαν αντίστοιχες δικές τους εμπειρίες. Αυτό που θέλω να επαναφέρω είναι το ερώτημα ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ ή ΧΡΟΝΙΚΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ. Κι αυτό επειδή πριν από χρόνια σε μια συζήτηση κάποιος φίλος που σπούδαζε Φυσική, είχε πεί ότι πολλά από τα φαινόμενα Τηλεπάθειας, είναι αποτέλεσμα μιας μεταφοράς στο μέλλον, μιας εκτροπής από τη συνιστώσα που αποκαλούμε ΠΑΡΟΝ, στη θεώρηση της διάστασης ΧΡΟΝΟΣ. Μια ασυνείδητη μετάβαση στη συνιστώσα ΜΕΛΛΟΝ. Οπότε με την επιστροφή μας, τα όσα βιώσαμε, πριν απωθηθούν ση μυστηριώδη δεξαμενή του ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ και «λησμονηθούν» φορούν το ένδυμα που αποκαλείται ΠΡΟΒΛΕΨΗ, ΠΡΟΓΝΩΣΗ, ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ κλπ.
Βλέπετε…ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ (!!)…η χρήση όλων των δυνατοτήτων που υπάρχουν σ’ αυτό το θαύμα που ονομάζεται ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ.
Ας κλείσω εδώ αυτό το σημείωμα και περιμένω να παρατεθούν κι άλλα περιστατικά μήπως και φωτίσουν κάποιες άλλες πτυχές κι ακόμη να εκτεθούν κάποιες άλλες εξηγήσεις όσον αφορά τον μηχανισμό (αν στέκει η έκφραση) που μας κάνει κοινωνούς αυτών των γοητευτικών εμπειριών.

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια

Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 05:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως δεν θυμάμαι τον εαυτό μου ποτέ να είχε κάνει κάτι αύριο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 13:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Κι αυτό επειδή πριν από χρόνια σε μια συζήτηση κάποιος φίλος που σπούδαζε Φυσική, είχε πεί ότι πολλά από τα φαινόμενα Τηλεπάθειας, είναι αποτέλεσμα μιας μεταφοράς στο μέλλον, μιας εκτροπής από τη συνιστώσα που αποκαλούμε ΠΑΡΟΝ, στη θεώρηση της διάστασης ΧΡΟΝΟΣ. Μια ασυνείδητη μετάβαση στη συνιστώσα ΜΕΛΛΟΝ. Οπότε με την επιστροφή μας, τα όσα βιώσαμε, πριν απωθηθούν ση μυστηριώδη δεξαμενή του ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ και «λησμονηθούν» φορούν το ένδυμα που αποκαλείται ΠΡΟΒΛΕΨΗ, ΠΡΟΓΝΩΣΗ, ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ κλπ.

Δεν θα διαφωνήσω πάνω σε αυτό. Είναι πολύ πιθανόν να υφίσταται.
Πώς εξηγείς όμως το φαινόμενο όπου κάνει κάποιος μια σκέψη και κάποιος άλλος τη μαντεύει?
Πιστεύω πως ισχύουν και τα δυο και πως είναι δυο διαφορετικές καταστάσεις.Τηλεπάθεια και χρονική μεταφορά.
Καθημερινά πολλά άτομα βιώνουν τέτοιες καταστάσεις.Εκεί στηρίζω τα παραπάνω.
Μπορεί με τέτοια συχνότητα να μεταφερόμαστε στον χρόνο?
Και γιατί κάποιοι μεταφέρονται συνεχώς και άλλοι ποτέ?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 17:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Rostar ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΣΟΥ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ (ΝΟΜΙΖΩ) ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ.

ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕ ΠΕΡΝΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Η ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΤΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ...

ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ ΣΚΕΨΗΣ....
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΝΑ ΔΩΣΩ ....

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΗ Ελευθερία ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ...

quote:
Αλήθεια, πόσες σκέψεις μεταδίδουμε έτσι στα παιδιά,ίσως αρνητικές,πονηρές,κακόβουλες?
Αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει αρκετά...

ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΦΙΛΗ Ελευθερία....
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΔΙΔΩ (ΕΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ) ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ...

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ....
ΗΜΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΡΕΝΟ ΚΑΙ ΣΚΕΠΤΟΜΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥ...
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΝΟΙΩΣΑ ΣΑΝ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΝΑ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΑ ΤΟΥΣ ΓΥΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΝΕ....
ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ/ΔΕΙ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ Η ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΓΝΩΣΤΗ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. (ΑΘΕΛΑ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ)

ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ Η ΙΔΕΑ ΜΟΥ .....
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΣΑΣ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 21:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και πάλι.

quote:
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΝΟΙΩΣΑ ΣΑΝ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΝΑ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΑ ΤΟΥΣ ΓΥΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΝΕ....
ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ/ΔΕΙ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ Η ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΓΝΩΣΤΗ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. (ΑΘΕΛΑ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ)

Δεν νομίζω αγαπητέ AVATARGR να ήταν η ιδέα σου.
Πιστεύω πως υποσυνείδητα ήθελες αυτή η σκέψη σου να γίνει γνωστή στους άλλους.
Μου συμβαίνει επί καθημερινής βάσης, μόνο που δεν γίνεται με άτομα
άγνωστα σε μένα.
Συμβαίνει μέσα στο σπίτι μου με τα παιδιά μου, με την αδελφή μου και τους γονείς μου.
Η αδελφή μου κάθε φορά που μου συμβαίνει κάτι κι ενώ μένει μακριά(εννοώ πως δεν με βλέπει για να δει κάτι στα μάτια μου, αφού με ξέρει τόσο καλά),τηλεφωνεί και ρωτάει αν έχω κάτι.Δεν είμαστε δίδυμες.
Αλλά το πραγματικά παράξενο γίνεται με την κόρη μου που βρίσκεται στην εφηβεία.
Μαντεύει κάθε σκέψη μου στην κυριολεξία.
Τόσο , που αρκετές φορές με έχει κάνει να νιώσω άσχημα,για κάποιες σκέψεις μου πονηρές ή κακιές.
Ξέρετε πως νιώθει μια μάνα που μόλις έκανε μια τοσοδούλα άσχημη σκέψη να της απαντούν:<Κι αν δεν μπορείς να κάνεις τη ζωή σου όπως θες,τούτο προσπάθησε μονάχα, όσο μπορείς μη την εξευτελίζεις>?


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fear
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 23:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fear  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fear  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος fear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο μικρό παιδί έβλεπα όνειρα που αργά η γρήγορα πραγματοποιούταν μάλιστα όταν ήμουν 3 χρονών έκανα κάτι που ο πατέρας μου τρελάθηκε ακόμα εχει να το λέει εγω δεν το θυμάμαι για αυτο θα σας περιγράψω το συμβάν όπως μου το είπε ο πατέρας μου.
Πηγαιναμε στο χωριό μου όταν εγω άρχισα να κάνω ενα ηχο σαν σειρήνα ο πατέρας μου με ρωτάει τη κάνω και του απαντάω το ασθενοφόρο αυτο συνεχήστηκε χωρις σταματιμό ωσπου ξαφνικά βλέπουμε ενα τροχαίο το οποίο ειχε γίνει στην Αθηνων - Κορίνθου και ενω ο πατερας μου ειχε ελατώσει ταχύτητα ενας αστυνομικός του κάνει νόημα να σταματήσει ο πατέρας μου σταματάει και πανε να βαλουν στο αμάξι δύο γυναίκες που ειχαν τραυματιστεί και έπρεπε να μεταφερθούν στο νοσοκομείο αυτο και έγινε.
Πριν 7 χρόνια ηταν να επισκευτώ μια αγαπημένη μου θεία αλλα τελικά δεν θα μπορούσα να την δω όταν μου είπαν η γονείς οτι δεν θα την επισκευτούμαι μου είρθε στο μυαλο μια σκέψη οτι δεν θα την ξανά εβλεπα ποτέ οπως και έγινε ενα χρόνο αργοτερα πέθανε και δεν την ειχα δει ξανά.
Τώρα ερχόμαστε πριν απο ένα χρόνο οταν και πάλι μου είρθε σαν σκέψη οτι θα πέθαινε η προγιαγιά μου πολλή σύντομα μια εβδομάδα αργότερα η γιαγιά μου πέθανε.
Εχω ακόμα μερικές εμπειρίες ποιο συμαντηκές απο τις ποηγούμενες αλλα τωρα δεν μπορω να τις πω σύντομα πάντος.

Θαρσείν χρή ταχ΄ αύριον έσετ΄ άμεινον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 00:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλές οι εμπειρίες σου fear εσύ όμως τι πιστεύεις?
Είναι διάισθηση?
Αυτή η διαίσθηση μήπως βγαίνει έτσι, γιατί υπήρξε μια χρονική μεταφορά στο μέλλον?
Στις εμπειρίες της fear πάντως <δένει> και η χρονική μεταφορά.
Και κάτι ακόμα.
Όταν μιλάμε για <ένστικτο>,αυτό ξεχωρίζει από τη διαίσθηση?
Είναι δηλ. κάτι πιο...ζωώδες? Όπως τα ένστικτα επιβίωσης των ζώων?
Φίλε Rostar έχω διαβάσει κάπου(δεν θυμάμαι πού)ότι αυτά τα περάσματα στον χρόνο γίνονται από κάποιες χρονοπύλες ή τρύπες του χρόνου, που όμως κανείς δεν ξέρει που βρίσκονται.
Γνωρίζει κανείς αν ισχύει αυτό?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 01:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα σας

Ευχαριστώ κατ’ αρχήν που με τις ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις σας, δημιουργείτε κλαδιά σ’ αυτό το μικρό κλωναράκι προβληματισμού που κατέθεσα στο Esoterica.
Αυτό που αναφέρεις Ελευθερία για την αστραπιαία μετάδοση της σκέψης σου στη κόρη σου

Ξέρετε πως νιώθει μια μάνα που μόλις έκανε μια τοσοδούλα άσχημη σκέψη να της απαντούν:<Κι αν δεν μπορείς να κάνεις τη ζωή σου όπως θες, τούτο προσπάθησε μονάχα, όσο μπορείς μη την εξευτελίζεις>?

Αυτά που αναφέρεις AVATAR σχετικά με την «κοινοποίηση» της σκέψης σου μέσα στο τραίνο, όπως και την εύστοχη παρατήρησή σου…

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΔΙΔΩ (ΕΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ) ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ...

με κάνουν να πιστεύω ότι πέρα από το ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ πεδίο εκπομπής των σκέψεων μας, υπάρχει ένα πολύ μεγαλύτερο διάστημα με την έννοια του χώρου αλλά και του χρόνου στο οποίο αυτά που «εκπέμπουμε» μπορούν να συλληφθούν.
Κυριολεκτικά ανατρίχιασα AVATAR φέρνοντας τον εαυτό μου στη θέση σου, στη σκηνή του τραίνου…Φαντάσου λοιπόν φίλε μου πόσο προσεκτικοί πρέπει να είμαστε και πόσο επιβεβλημένη είναι η αυτοβελτίωσή μας…

Όσον αφορά εσένα φίλε fear, εκτός από το ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ στον προβληματισμό μας θέλω να σου πω ότι και σε μένα έχει τύχει να γίνω γνώστης επερχομένων δυσάρεστων γεγονότων μέσω της ατραπού του ονείρου…Δυστυχώς δεν έχω απόψε πολύ χρόνο στη διάθεσή μου, αλλά θα αναφέρω αύριο ένα εξ’ ίσου ενδιαφέρον συμβάν σχετικά με τον θάνατο ενός κοντινού μου προσώπου…

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους σας που συμβάλλετε στην ανάπτυξη αυτού του προβληματισμού μου. Καταλήγοντας Ελευθερία θέλω να τονίσω ότι πράγματι συμβαίνουν και τα δύο, τόσο η ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ όσο και η ΧΡΟΝΙΚΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ, δεν είχα τη πρόθεση να αποκλείσω το ένα χάριν του άλλου, απλά έβαλα στον τίτλο τη διάζευξη για να εμπλουτίσω τη παράθεση περιστατικών. Αυτό όμως το γεγονός με το …τραίνο, του Avatar με συγκλονίζει. Τέλος η απομίμηση της σειρήνας από τον Fear με κάνει να σκέφτομαι ότι στα πρώιμα παιδικά μας χρόνια, παρθένοι σαν υπάρξεις έχουμε κάποιες ικανότητες που με τη πάροδο του χρόνου πέφτουν σε λανθάνουσα κατάσταση (ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ) .

Υπάρχει ίσως κάποια ΑΝΩΘΕΝ αναγκαιότητα για κάτι τέτοιο ;…
Σχετίζεται με την αποφυγή της χρησιμοποίησης αυτών των ικανοτήτων για κακό σκοπό;…
Γιατί έρχεται στο μυαλό μου η φράση ότι… Η ΓΝΩΣΗ μοιάζει με ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΟΠΛΟ στα χέρια ενός όντος, που δεν έχει την απαραίτητη ωριμότητα για τη χρήση της ;…

Μ’ αυτά τα ερωτήματα σας καληνυχτίζω και περιμένω τη συνέχεια του ενδιαφέροντος θέματος που ξεκίνησε…

 
 

Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 01:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί έρχεται στο μυαλό μου η φράση ότι… Η ΓΝΩΣΗ μοιάζει με ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΟΠΛΟ στα χέρια ενός όντος, που δεν έχει την απαραίτητη ωριμότητα για τη χρήση της ;…

Πολύ σωστό αυτό που έγραψες αγαπητέ Rostar.
Μετά από αυτό έκανα τις παρακάτω σκέψεις:
Παρατήρησα άτομα,κυρίως γυναίκες που αν και ενήλικες,διατηρούν την
αθωότητα στην ψυχή τους.Μια αθωότητα που μερικές φορές αγγίζει την αφέλεια.Πρόσεξα ότι σε μεγάλο ποσοστό αυτές είναι <διορατικές>
Οι Άγιοί μας επίσης.
Η καλωσύνη και το μεγαλείο της ψυχής, τους οδήγησε στο να βλέπουν οράματα και να προφητεύουν?
Και όλοι εμείς ...οι υπόλοιποι το παθαίνουμε κάπου κάπου, έτσι για να
μας θυμίζει εκείνα τα λησμονημένα χρόνια της αθωότητας?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aristidis
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 01:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aristidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα
Παραθέτω κάτι που ειχα διαβάσει πριν από αρκετό καιρό σ'ενα περιοδικό. Ελεγε λοιπόν η μελέτη γιά τον ανθρώπινο νου ότι κάθε σκέψη που παράγεται απο τον εγκέφαλο δημιουργεί μιά αμελιτέα ποσότητα ηλεκτρικής εκκένωσης, κάτι παρόμοιο με την εντολή που δίνει ο εγκέφαλος στο χέρι να γνέψει, στο μάτι να κλείσει , στους μυς γενικά να κινηθουν κοκ.
Δεν αποκλείεται λοιπόν αυτό που αναφέρει τοσο ο φίλος ΑVATARGR όσο και η φίλη ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ να είναι ένα σωστά συντονισμένος "δέκτης" που λαμβάνει και αποκωδικοποιεί τις σκέψεις μας.Δεν αναφέρομαι σε μεντιουμ ή κατι τετοιο,αναφέρομαι σε απλούς ανθρωπους που λαμβάνουμε εκατομμύρια μηνύματα καθημερινά και άλλα τα αξιολογούμε , άλλα όχι.
Εχω να κατάθέσω και εγώ το "παράξενο" συναισθημα που με κυριεύει όταν με απάσχολει κάτι επαγγελματικό ή περνώ μιά δύσκολη μέρα στη δουλειά και η γυναίκα μου το βιώνει με μορφή ταχυπαλμίας χωρίς κάποιο πρόβλημα καρδιάς. Ετσι στα καλά καθούμενα!
Στο φίλο Rοstar πραγματικά με συγκλόνισε η δεύτερη ιστορία και το μόνο που μπορώ να προσθέσω ειναι ότι τελικά η διαχωριστική γραμμή μεταξύ του ΤΩΡΑ και του ΜΕΤΑ είναι ίσως πιο λεπτή απ'οτι νομίζουμε...
Φιλικά .'.

ΟΥΚ ΕΝ ΤΟ ΠΟΛΛΩ ΤΟ ΕΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrtc
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 13:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrtc  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ ενδιαφερον το θεμα σας παιδια!
Εμπειριες εχω αρκετες και απο πολυ μικρη ηλικια. Εμπειριες που εχουν να κανουν ειτε με το να "μαντευω" τις σκεψεις των αλλων (πολλες φορες δεν εχει καν ξεκινησει την προταση του ο συνομιλητης μου και την ολοκληρωνω), ειτε με το να "σκεφτομαι" κατι εντονα και να γινεται (ειδικα με ενα συγκεκριμενο ατομο το εχω τσεκαρει απειρες φορες σε σημειο που πλεον η τηλεφωνικη μας επικοινωνια γινεται με αυτο τον τροπο), ειτε το να "βλεπω" καταστασεις και δυστυχως η ευτυχως να πραγματοποιουνται.
Σχετικα με το πρωτο (δε γνωριζω ουτε και εχω διαβασει σχετικα θεματα ουτε και καταλαβαινω αυτα για τους χρονους που λετε)απο μικρη παρατηρουσα τους ανθρωπους και συγκεκριμενα τις συμπεριφορες τους.Αγαπω τους ανθρωπους και παντα "ασχολιομουν" μαζι τους.Μελετουσα το καθετι σε οποιονδηποτε. Σε ανθρωπους που με ενδιεφεραν κιολας τους μελετουσα περισσοτερο(χωρις να γινομαι ενοχλητικη).Ετσι θεωρω οτι εχω γνωρισει(η τουλαχιστον ετσι νομιζω) αρκετες συμπεριφορες (καλες κακες), αρκετα "μυαλα" (παντα "κολλαγα" στο τροπο σκεψης που ειχε ο καθενας)με αποτελεσμα να ξερω πως σκεφτονται(η τουλαχιστον ετσι νομιζω). Αυτην την εξηγηση εχω δωσει.
Σχετικα με το δευτερο κατοπιν παρατηρησης συνειδητοποιησα (το σκοτωσα;;;;)οτι μπορω και το ελεγχω. Η απλοικη εξηγηση που εχω δωσει εγω ειναι οτι εχω εξασκησει τον εγκεφαλο μου ισως λιγο περισσοτερο απο καποιον αλλον συνανθρωπο μου.
Σχετικα με το τριτο, ειναι κατι που πραγματικα με εχει φοβισει! Μου εχουν συμβει 4 φορες στα 34 χρονια μου εκ των οποιων οι δυο ηταν για ασχημες καταστασεις (θανατος πατερα μου και τροχαιο κολλητης μου) Παιδια πιστεψτε με ειναι κατι που με φοβιζει. Δεν το επιδιωκω, ερχεται μονο του και ειδικα οταν "βλεπω" οτι ειναι κατι ασχημο προσπαθω να κανω το μυαλο μου να σταματησει αυτες τις σκεψεις. Ειναι φορες που μου ερχονται σαν σκεψεις αλλα ειναι και φορες που μου ερχονται σαν εικονα μπρος τα ματια μου(το τροχαιο της κολλητης μου).Σταματω εδω γιατι δε θελω να θεωρηθω ψωνιο (ειμαι νεα στο φορουμ και δε γνωριζω το κλιμα.)

Θα με ενδιεφερε να ακουσω τα σχολια σας.

Φιλικα,
XRTC


Edited by - xrtc on 21/01/2004 13:41:36

Edited by - xrtc on 21/01/2004 13:42:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 14:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xrtc, καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Σημαντικές οι αναφορές σου.
quote:
Σχετικα με το δευτερο κατοπιν παρατηρησης συνειδητοποιησα (το σκοτωσα;;;;)οτι μπορω και το ελεγχω. Η απλοικη εξηγηση που εχω δωσει εγω ειναι οτι εχω εξασκησει τον εγκεφαλο μου ισως λιγο περισσοτερο απο καποιον αλλον συνανθρωπο μου

Εγώ πάλι νομίζω πάνω σε αυτό, πως γεννιόμαστε με αυτό το θεόσταλτο χάρισμα.
Ίσως ακόμα να είναι και επίκτητο.Κάτι που κληρονομείται.
Σίγουρα όμως εξασκείται στην πορεία της ζωής μας ή αφήνεται τελείως και πέφτει σε μια κατάσταση <λανθάνουσα> όπως προείπε νομίζω ο φίλος Rostar.

ΥΓ.Δεν σκότωσες τίποτα,αλλά και να το έκανες μη σε νοιάζει.
Εδώ από ότι κατάλαβα, γιατί κι εγώ νέα είμαι, μετράει η άποψη και όχι η ορθογραφία.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 22:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR
Αυτό που λες μου έχει συμβεί αρκετές φορές, να με κοιτάνε πολύ έντονα, και συγκεκριμένα πρόσωπα, άσχετα εάν εγώ δεν τα γνώριζα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 00:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ...
ΙΣΩΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ ΦΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 02:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ...
ΙΣΩΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ ΦΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ


Ναι, ξέρεις, εμείς τα κολλημένα τραβάμε την προσοχή των άλλων, δεν έχουν τίποτα αυτοί χεχ.

Όχι,

1) η ιδέα μας είναι,

2) η οι 4 στους εκατό μας ακούνε και εμείς απλά είμαστε παρατηρητικοί

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 02:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα

Χαιρετώ τους νέους συναδαιτημόνες του θέματος Aristidis,xrtc,Warface και την επανεμφάνιση του ανώνυμου φίλου (-).
Με χαρά παρατηρώ ότι αρχίζουν και "φωτίζονται" πολλές αντίστοιχες περιπτώσεις στον καθένα από όσους έχουν πάρει μέρος στον διάλογο και τη κατάθεση μαρτυριών που άρχισε σε αυτό το topic. Μπορώ να πω ότι ο αρχικός τίτλος που έθεσα αρχίζει να φαίνεται πολύ περιορισμένος.
Το σπουδαίο είναι ότι , σε πάμπολλους συνανθρώπους μας πιστεύω, έρχονται κάποιες στιγμές που εμφανίζεται μια σημαντικώτατη απόκλιση από αυτό που αποκαλείται συνήθης ψυχική και νοητική κατάσταση.
Αυτό που θέλω να παραθέσω, από προσωπική άποψη, είναι το ότι επί πολλές μέρες μετα΄την εκδήλωση ενός τέτοιου γεγονότος, βρίσκομαι σε μια περίεργη έξαρση, λες κι ένα αόρατο χέρι μ' έχει σηκώσει πάνω από τα τετριμένα και παρατηρώ τα δρώμενα από κάποια απόσταση.
Μετά, δυστυχώς, επανέρχομαι στους συνήθεις ρυθμούς με μιαν αδιόρατη αίσθηση ανάμεικτη από νοσταλγία για κάτι όμορφο που ξεμάκρυνε, από ανακούφιση για την προσγείωση και από ανυπομονησία για το πότε θα επανεμφανισθεί αυτό το "τίναγμα" προς τα "'εξω"...
Υπάρχουν και σε σας κάποια αντίστοιχα συναισθήματα ; Πολύ θα ήθελα να ξέρω.
Ας περιμένουμε όμως κι άλλους φίλους, να μάθουμε και τις δικές τους εμπειρίες γιατί από ότι φαινεται αγαπητή Ελευθερία, το θεόσταλτο χάρισμα που αναφέρεις, δεν υπάρχει μόνο σ' αυτούς τους τσαρλατάνους που το έχουν κάνει επάγγελμα και θησαυρίζουν από τους αφελείς (αν υπάρχει σ' αυτούς, που πολύ αμφιβάλλω...), αλλά είναι χαρακτηριστικό όλων μας.
Ας δούμε λοιπόν στη συνέχεια με ποιές μορφές και σε πόιά γεγονότα εμφανίσθηκε και πιστεύω ότι θα οδηγηθούμε σε πολύ σημαντικά συμπεράσματα...

Σας καληνυχτίζω
περιμένοντας με πολύ ενδιαφέρον κι άλλες μαρτυρίες

Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 02:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό που λες μου έχει συμβεί αρκετές φορές, να με κοιτάνε πολύ έντονα, και συγκεκριμένα πρόσωπα, άσχετα εάν εγώ δεν τα γνώριζα.



αποπειράθηκες καμμιά φορά ν' ανοίξεις διάλογο μαζί τους...ή το αντίστροφο...σου απηύθηνε κάποιο από αυτά τα πρόσωπα το λόγο ??

Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 14:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που θέλω να παραθέσω, από προσωπική άποψη, είναι το ότι επί πολλές μέρες μετα΄την εκδήλωση ενός τέτοιου γεγονότος, βρίσκομαι σε μια περίεργη έξαρση, λες κι ένα αόρατο χέρι μ' έχει σηκώσει πάνω από τα τετριμένα και παρατηρώ τα δρώμενα από κάποια απόσταση

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα που συμμετέχει σε αυτό το θέμα.
Αγαπητέ Rostar το παραπάνω με αντιπροσωπεύει κι εμένα.
Δεν θα μπορούσες να το περίγραψεις καλύτερα!
Θα συμπληρώσω μόνο ότι κάπως έτσι,όχι όμως με την ίδια ένταση, νιώθω και πριν.
Είναι σαν να ξέρω(υποσυνείδητα πάντα)ότι θα συμβεί κάτι.
Καταλαβαίνω ακόμα, αν αυτό θα είναι κάτι καλό ή κάτι άσχημο.
Χωρίς να ξέρω καλά καλά το γεγονός.
Είναι μια παράξενη αίσθηση.
Όταν επιβεβαιώνεται, και για μέρες νιώθω αυτό ακριβώς που έγραψες κι εσύ:<βρίσκομαι σε μια περίεργη έξαρση, λες κι ένα αόρατο χέρι μ' έχει σηκώσει πάνω από τα τετριμένα και παρατηρώ τα δρώμενα από κάποια απόσταση.>
Αγαπητέ/ή (-), δεν μου πέρασε ούτε για μια στιγμή από το μυαλό πως μπορεί να είναι η ιδέα μου.Και δεν ξέρω πόσο τις εκατό αυτό γίνεται αντιληπτό.
Δε νομίζω να μετριέται με ποσοστά.
Απλά συμβαίνει.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egefalos343
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 20:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egefalos343  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hello και απο μενα.θα ειμαι συντομος.. Υπαρχει συγκεκριμενος τροπος η μεθοδος για να ερθεις σε κατασταση τηλεπαθειας??? θα σας πω μια δικη μου εμπειρια που ειχα με εναν φιλο μου.μετα απο τις απαντησεις που θα δωσετε..... Ευχαριστω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 23:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω υπάρχει τρόπος να εξασκήσεις τις ικανότητες που ήδη έχεις.
Δεν έχω όμως άλλες πληροφορίες να σου δώσω.

quote:
Υπαρχει συγκεκριμενος τροπος η μεθοδος για να ερθεις σε κατασταση τηλεπαθειας???

Έτσι που το έθεσες,..χμ..με μπέρδεψες.
Κατάσταση τηλεπάθειας..Για μένα είναι μια αίσθηση.Πολλές φορές μάλιστα μπορεί κανείς να το θεωρήσει σαν μια απλή σύμπτωση.
quote:
θα σας πω μια δικη μου εμπειρια που ειχα με εναν φιλο μου.μετα απο τις απαντησεις που θα δωσετε..... Ευχαριστω!

Καλό! Δηλαδή πρέπει πρώτα να πάρεις και μετά να δώσεις?
Δεν νομίζω πάντως να σου πει κάποιος από εδώ κάποια μέθοδο έτσι απλά.
Θα πρέπει να διαβάσεις και να ασχοληθείς.Και κυρίως να εξασκηθείς...
Μπορεί ίσως να σου προτείνουν κάποια βιβλία.
Οι λύσεις επί του θέματος είναι δύσκολες,χρονοβόρες και ίσως και επώδυνες...

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diafestor
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 03:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους diafestor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ...
ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ Ν Ο Μ Ι Ζ Α ΟΤΙ ΕΒΛΕΠΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ -ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΙΤΟΥΣΑΝ
ΠΕΡΙΕΡΓΑ-
ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-9 ΛΕΠΤΑ ΕΙΧΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΝ ΛΟΓΟ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑ ΔΕΙ!
ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΣΥΜΠΤΟΣΗ...
ΤΩΡΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ...
ΑΚΟΜΗ ΨΑΧΝΩ...

ενας απ'τους 300Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eViL
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Egypt
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 00:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eViL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τηλεπαθεια....

Χαιρετω..eViL one


...The eyes are the only truth...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 19:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τηλεπάθεια= η πάθηση τηλεφώνου.

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 13:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ! Κάτω Παύλας!
Πως να αντισταθώ τώρα και να μην αντικρούσω την άποψή σου?
Λοιπόννν...
Τηλεπάθεια=Πάθος με την τηλεόραση!


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 22:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανένας φιλόλογος εδώ?

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egefalos343
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 02:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egefalos343  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και οπως σας ειχα πει θα σας πω αυτο που συνεβει σε μενα.Λοιπον...Ειμασταν το περσινο καλοκαιρι εγω και ενας φιλος μου σε μια καφετερια.Αποφασισαμε να παιξουμε μια παρτιδα σκακι..κατα τιν διαρκεια του παιχνιδιου και ενω ηταν η σειρα μου να παιξω λεω στον φιλο μου ακριβος αυτη την φραση.. "χαμογελαστε ειναι μεταδοτικο" Μολις ακουσε ο φιλος μου αυτη τη φραση μου λεει...<ρε σι πως σου ηρθε αυτο και το ειπες?> του λεω δεν ξερω ηταν αυθορμιτο. Το χαμογελαστε ειναι μεταδοτικο ηταν αν γνωριζετε μια εκπομπη του θανου μικρουτσικου στην ΤV.... μου λεει τοτε ο φιλος μου...αδυνατον ρε σι..!!και εγω αυτο ετιμαζομουν να σου πω αλλα με προλαβες πως το σκευτηκαμε και οι 2 ταυτοχρονα? ηταν κατι που δεν ειχε σχεση με οσα συζητουσαμε τοσο καιρο...κατι που και εγω το εχω ξεχασμενω εδω και χρονια και απορω πως γινεται να το θυμιθηκαμε και οι 2 ταυτοχρονα χωρις να πουμε ο ενας κατι σχετικο τουλαχιστον στον αλλο...!!πως σας φαινεται αυτο?εχετε να πειτε κατι??
Εμας παντως μας εκανε εντυπωση και καθε φορα που παιζουμε σκακι,αναρωτιομαστε αν ποτε ξανασυμβει!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 10:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συχνά πυκνά συμβαίνει.Όπως και τόσα άλλα που σχετίζονται με την τηλεπάθεια ή τη χρονική μεταφορά,όπως το εννοεί ο φίλος που άνοιξε το θέμα.
quote:
Εμας παντως μας εκανε εντυπωση και καθε φορα που παιζουμε σκακι,αναρωτιομαστε αν ποτε ξανασυμβει!!

Βέβαια δεν έχει να κάνει με την παρτίδα σκακιού ίσως,μπορεί να σου ξανατύχει αλλού,με άλλον άνθρωπο,ακόμα και εντελώς άγνωστο.
Πάλι καλά όμως που όταν το είπες δεν εμφανίστηκε ο Α.Μικρούτσικος!
Γιατί κάτι τέτοιο συνέβη σε μένα.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 22:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω τι να πω, κάτι τέτοια με αφήνουν κάπως άφωνο, πάντα όμως αφήνω ανοιχτό το port και για τον παράγοντα τύχη, αν και δεν μου αρέσει που το λέω, και αυτός ο παράγοντας είχε σχεδόν καταρριφθεί όταν είχα δοκιμάσει ένα γελοίο παιχνιδάκι υποτιθέμενης τηλεπάθειας με κάτι φίλους.

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy