ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μαριακή Θεολογία ή αναγκαία ερμηνεία?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MANAG
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 09:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MANAG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ADMIN
Ο Tyaneas στις 20/1/2004 έγραψε «Και πριν και μετα,με μια παρθενοραφη ολα γινονται!»
Ο schwabe έγραψε «Το θέμα έχει πολύ "ψωμί" και σίγουρα θα πρέπει να απασχολήσει τους εραστές της Ίσιδος,ε, sorry, Παναγίας ήθελα να πω....»
Ο momy έγραψε «Βρε παιδιά,
η εξήγηση της παρθενιάς της Μαρίας και μετά τη γέννα είναι απλή.
Ο Ιησούς γεννήθηκε με καισαρική...»
Κλπ κλπ

Όταν, λοιπόν, κάποιοι κοροιδεύουν την πίστη των χριστιανών εσύ δεν επεμβαίνεις να πεις κουβέντα.
Όταν εγώ, με ιστορικές αποδείξεις, λέω τι έκανε η θρησκεία των 12θειστών τότε επεμβαίνεις αμέσως και μου κλειδώνεις το θέμα.
Λίγες είναι οι φορές που με ψέματα και παρερμηνεύοντας λόγια της Α. Γραφής θέλουν να βγάλουν το Θεό μου βάρβαρο?
Γιατί δεν επεμβαίνεις τότε? Δεν δικαιολογείσαι ότι δεν τα είδες. Γιατί τέτοια γράφονται σχεδόν καθημερινά και γιατί η αντίδρασή σου στα δικά μου είναι άμεση.
Μήπως πρέπει να ξαναδιαβάσετε τους κανόνες του φόρουμ σας, κύριε Admin?


Edited by - MANAG on 03/02/2004 09:56:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 10:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin,

Λες:

«Πάντως, για να αναφέρω και κάτι γενικότερο που μου έδωσες την ευκαρία να αγγίξω, και στην περίπτωση που κάποιος αναφέρει απόψεις τρίτων, εάν αυτές οι απόψεις είναι άστοχες ή προσβλητικές, το σφάλμα εξακολουθεί να τον "βαραίνει"... Αυτός/ή έκανε την επιλογή της άποψης και την οικιοποιήθηκε.»


Νομίζω ότι το υπεραπλουστεύεις και αδικείς το θέμα. Εγώ θα έλεγα ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ απόψεις ο συγγραφέας και όχι απλά «αναφέρει». Διότι αυτό και έκανα. Παρέθεσα τις προ αιώνων διατυπωμένες απόψεις ΤΡΙΤΩΝ προσώπων, τα οποία ΤΙΜΩΝΤΑΙ από τον Χριστιανισμό.

Εκτός και αν θα πρέπει να ΛΟΓΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ τα ΗΔΗ υπάρχοντα κείμενα «Πατέρων» πριν αυτά τεθούνε σε δημόσια κριτική! Επομένως, θεωρώ ότι δεν με «βαραίνει» τίποτα απολύτως. Ο πλουραλισμός και ο Δημοκρατικός διάλογος δεν θα πρέπει αβίαστα να χαρακτηρίζονται ως «οικειοποίηση».

Επάνω σε εκείνες τις απόψεις ΕΘΕΣΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ. Δεν πρόσθεσα ούτε ένα κόμμα! Ο ένας λέει «είναι» και ο άλλος «δεν είναι». Ο ένας να λατρεύεται και ο άλλος όχι. Η ερώτηση ως προς το ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ, αλλά και ΠΩΣ έφθασε να ισχύει, δεν είναι ούτε κακότητα αλλά ούτε και σφετερισμός (οικειοποίηση).

Σε κάθε περίπτωση, σε ευχαριστώ για τις γόνιμες επισημάνσεις σου.

Να’σαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 12:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe (από το χτεσινό μήνυμα):
quote:
Τα όσα εγώ έχω αναφέρει είναι απόψεις ΤΡΙΤΩΝ και ΟΧΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ!!

(από το σημερινό μήνυμα):

quote:
Νομίζω ότι το υπεραπλουστεύεις και αδικείς το θέμα. Εγώ θα έλεγα ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ απόψεις ο συγγραφέας και όχι απλά «αναφέρει». Διότι αυτό και έκανα.

Είπαμε Schwabe, ας μην "χαθούμε" στις λέξεις...

Εγώ πάντως υπέδειξα συγκεκριμένη φράση που νομίζα ότι είναι δική σου άποψη, και για την οποία δεν τοποθετήθηκες(και δεν σε προτρέπω να το κάνεις εάν δεν θέλεις), και όχι για τις άλλες, τρίτων προσώπων, που Αναφέρεις/Παραθέτεις.

MANAG:

quote:
Όταν, λοιπόν, κάποιοι κοροιδεύουν την πίστη των χριστιανών εσύ δεν επεμβαίνεις να πεις κουβέντα.

Οι "επεμβάσεις" για τις οποίες προφανώς δεν έψαξες βρίσκονται μόλις 5 και 7 μηνύματα πιο πάνω από το δικό σου!! Επίσης έχει τοποθετηθεί και ο φίλος ΠΛΩΤΙΝΟΣ, επίσης μέλος της Συντονιστικής μας Ομάδας. Σου έχω απαντήσει διεξοδικότερα και στο πανομοιότυπο μήνυμά σου που άνοιξε και το Θέμα ΠΡΟΣ ADMIN ()

"O tempora! O mores!"

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MANAG
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 13:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MANAG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορώ να δεχτώ ότι λειτουργείτε αντικειμενικά, κύριε Admin. Τα υβριστικά μηνύματα ξεκίνησαν εβδομάδες πριν. Εσείς και ο Πλωτίνος επεμβήκατε (ομολογουμένως ελάχιστα σε σχέση με άλλες καταστάσεις), όταν αντέδρασα εγώ και προφανώς δεν μπορούσατε να κάνετε αλλιώς. Πώς, λοιπόν, θα μπορέσουν όλοι να μιλούν ελεύθερα όταν εσείς με το μέρος μιας πλευράς "φιμώνετε" κατά κάποιο τρόπο τους υπόλοιπους και αφήνετε τους άλλους να λειτουργούν ανεξέλεγκτα?

Edited by - MANAG on 03/02/2004 13:05:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 16:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MANAG,

έχω εξηγήσει διεξοδικά ότι τα όσα παραθέτω είναι ΗΔΗ ΕΙΠΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΠΡΟ ΑΙΩΝΩΝ. Αυτό το σημείο ας προσεχθεί παρακαλώ.

Αντι να προσπαθείς να βρείς δήθεν υβριστές, καλά θα κάνεις να τοποθετηθείς και να αντικρούσεις τα όσα έχουνε γραφεί. Αυτό όμως είναι κάτι που δέν το έχεις τολμήσει.

Το γιατί το ξέρεις εσύ.

Δηλαδή εάν παραθέσω στην κριτική ανάγνωση του κοινού "Θεϊκά" παραδείγματα...Κοπροφαγίας (!) και περιπτώσεις Αυνανισμού (!!) απο την Αγία γραφή θα πρόκειται περι αόριστης "προσβολής" ή περι λογοκρισίας?

Εχω ξαναρωτήσει, αλλά και εκθέσει παρόμοιες περιπτώσεις, προκειμένου να δω ΠΟΙΑ είναι η (δηθεν?) αλληγορία που εμπεριέχεται, αλλά απάντηση ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ.

Αυτό που ως συνήθως γίνεται (στα δύσκολα..) είναι να εξαπολύονται ή κάποιες προσωπικές επιθέσεις ή καταγγελίες "αντιχριστιανικής προπαγάνδας".

Συνάμα, το 90% των σχετικών κειμένων προέρχεται απο χριστιανικές πηγές...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 16:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin

όταν ο Πασχάλης έκανε λογοπαίγνιο με τον αναγραμματισμό του nick name του ΜΑΝΑG σε GAMAN και ζήτησα την παρέμβασή σου πού ήσουν ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 17:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα παρακαλούσα, μιας και έχει ανοιχθεί...ειδικό topic παραπόνων για τον Admin, να εισφέρουμε στον διάλογο με παρατηρήσεις και σχόλια σχετικά με το θέμα.

Με σεβασμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 17:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το είδα αφού είχα ποστάρει το μήνυμα εδώ και έχω ήδη απαντήσει και εκεί

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 17:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poet:
quote:
Admin

όταν ο Πασχάλης έκανε λογοπαίγνιο με τον αναγραμματισμό του nick name του ΜΑΝΑG σε GAMAN και ζήτησα την παρέμβασή σου πού ήσουν ??


... μάλλον έτρωγα το γεύμα μου, εάν κρίνω από την ώρα που έγραψες εκείνο το μήνυμα!

Αντί να βγάζεις εύκολα συμπεράσματα γι'αυτά που δεν κάναμε(μπορώ να σου απαντήσω κιόλας όπως απάντησα και στον MANAG πιο πριν: "Μήπως νομίζεις αλήθεια ότι είμαι "καλωδιωμένος" στον υπολογιστή;;") καλύτερα να διαβάσεις αυτά που έχουμε γράψει(τα μέλη της Συντονιστικής Ομάδας) στο παρόν Θέμα καθώς και στο άλλο που αναφέρεσαι που, "αν δεν κάνω λάθος", απενεργοποιήθηκε εχτές!!
Αντιλήφθηκες αυτήν την εξέλιξη και διάβασες το εκεί μήνυμα κλεισίματος(καθώς και του Πλωτίνου παραπάνω) πριν κάνεις αυτήν την ερώτηση;;

Περί της ανάγκης "προστασίας" των διαλόγων από τους ίδιους τους Συμμετέχοντες δεν θα αναφερθώ ξανά(το έκανα και παραπάνω όπως και αρκετές άλλες φορές...).

Περί του Θέματος για τα "παράπονα" που αναφέρει ο Schwabe, πολύ φοβάμαι πως θα εισέλθουμε σε βρόγχους ανάδρασης(και φαύλους κύκλους) καθώς και εκείνο σε αυτήν τη Συζήτηση αναφέρεται!

Αλλά τέλως πάντων, ίσως και να είναι καλό να το μετατρέψουμε σε γενικότερο "Κυτίο Παραπόνων" ! Τα παράπονά σας στο κυτίο λοιπόν παρακαλώ! Χρησιμοποιήστε τα ειδικά χαρτιά!!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 17:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΛΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟΝ...ΓΕΡΜΑΝΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ?

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΓΡΑΠΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΤΟΤΕ ΑΠΑΝΤΩ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΞΙΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ..

ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΠΑΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑDMIN,ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΤΙΣΕΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ..

ΧΑΛΑΡΑ...ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΝΟΥΜΕ,ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ,ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΩΡΟΣ,ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ,ΚΑΙ Ο ΑDMIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ ΟΥΤΕ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΣ..
ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΙΕΖΕΣΤΕ ΕΔΩ ΑΠΛΑ ..ΚΑΝΤΕ CLICK ΣΕ ΑΛΛΟ SITE...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 17:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ, ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΩΡΟΣ, ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ, ΚΑΙ Ο ΑDMIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ ΟΥΤΕ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΣ...
ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΙΕΖΕΣΤΕ ΕΔΩ ΑΠΛΑ... ΚΑΝΤΕ CLICK ΣΕ ΑΛΛΟ SITE...

Σε ευχαριστώ πολύ beyond!!

Τελικά, μερικά πράγματα, όσο αυτονόητα και αν είναι, χρειάζονται να επαναλαμβάνονται!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 20:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Δεν μπορώ να δεχτώ ότι λειτουργείτε αντικειμενικά, κύριε Admin. Τα υβριστικά μηνύματα ξεκίνησαν εβδομάδες πριν. Εσείς και ο Πλωτίνος επεμβήκατε (ομολογουμένως ελάχιστα σε σχέση με άλλες καταστάσεις), όταν αντέδρασα εγώ και προφανώς δεν μπορούσατε να κάνετε αλλιώς. Πώς, λοιπόν, θα μπορέσουν όλοι να μιλούν ελεύθερα όταν εσείς με το μέρος μιας πλευράς "φιμώνετε" κατά κάποιο τρόπο τους υπόλοιπους και αφήνετε τους άλλους να λειτουργούν ανεξέλεγκτα?"

Aγαπητέ MANAG,Η ύβρης είναι κάτι το πολύ σχετικό...
Άλλο το αστείο, άλλο η ύβρης...Ύβρης είναι ο φανατισμός και η καταπάτηση των δικαιωμάτων κάθε ανθρώπου να έχει και να διαλέγει
τη θρησκεία που θέλει και που τον ωθεί να είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ και ΝΑ ΑΓΑΠΑ πάνω από όλα...

Η Ορθόδοξη εκκλησία στην περίπτωσή σου,είναι η πρώτη που καταπατεί τα ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.Ελπίζω να μην θέλεις αποδείξεις...
Θα χρειαστούμε 200.000 σελίδες...

Ο ADMIN ,παρόλο που με πέταξε έξω μια φορά,λόγω της αλαζονείας μου,πιστεύω ότι ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΣΩΣΤΟΣ !!!!!!!!!

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 20:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ύβρης είναι να λες ότι ο τούρκος είναι βάρβαρος ή ότι ο
μαύρος είναι κατώτερο ον,ή να λες ότι το σεξ,που είναι πλέον αποδεδειγμένες οι θεραπευτικές του ικανότητες,είναι...αμαρτία...

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΠΕ :ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ...
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ "ΤΕΡΑΣΤΙΑ" ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ


Για ποιους νομίζεις το είπε αυτό?
Για τους γραμματείς και τους φαρισσαίους,της εβραικής ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.

Όταν ο Χριστός έρθει στη γη,νομίζεις η εκκλησία δεν θα τον ξανασταυρώσει? Αν πει Μην πηγαίνετε εκκλησία?

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 21:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ο ADMIN ... ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΣΩΣΤΟΣ !!!!!!!!!"

Λέω εκπληκτικά σωστός γιατί βλέπουμε πολλές καινούριες ιδέες και
πληροφορίες στα θέματα.
Το ότι η κάθε άποψη είναι δεκτή είναι αρκετό για να κάνει το φόρουμ ένα ανοικτόμυαλο φόρουμ παρόλα τα λάθη όλων μας ... Όλοι είμαστε άνθρωποι και κάνουμε λάθη...
Το θέμα είναι να μην επιμένουμε στα λάθη μας.

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 01:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν ο Χριστός έρθει στη γη,νομίζεις η εκκλησία δεν θα τον ξανασταυρώσει? Αν πει Μην πηγαίνετε εκκλησία?



Δυστυχώς, αυτό είναι το θέμα...
Εχουμε κολλήσει στις στείρες αντιπαραθέσεις μας περί του περιτυλίγματος κι έχουμε ξεχάσει εντελώς την ουσία. Ετσι, τον σταυρώνουμε κάθε μέρα.

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 13:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τέλος πάντων μην ξεχνάτε ότι η Παναγία διεσώθη σα μεγάλη προσωπικότητα μέσα από την αγάπη του απλού κόσμου που σ'αυτή αναγνώρισε το ΑΙΩΝΙΟ μητρικό ένστικτο,τη λάτρεψε σα μία οποιαδήοτε μάνα που υπέφερε για το παιδί της και εναπόθεσε σ'αυτή πολλές από τις ελπίδες του για κάτι καλύτερο,ακόμη και για ένα θαύμα.
Τα κάθε λογής ιερατεία μπορεί να την αγνόησαν,πράγμα φυσικό,αφού ΑΝΕΚΑΘΕΝ οι γυναίκες θεωρούνταν Β¨διαλογής,αλλά το ένστικτο του κόσμου δεν μπόρεσαν να το νικήσουν.
Και schwabe θεωρώ ότι είναι κρίμα να κρίνεις τόσο αρνητικά μια μητέρα.Έτσι απλά. Σκέψου ότι έχει παραμεληθεί από τους υπεύθυνους της θρησκείας της αλλά εσύ οφείλεις να τη σέβεσαι όσο σέβεσαι και τα πρόσωπα που σημαίνουν κάτι στη ζωή σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 15:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alexeyev1970,

συμφωνώ με την τοποθέτηση σου φίλτατε. Το θέμα είναι όμως αλλού.

Και βέβαια θα πρέπει να σεβόμαστε την ΚΑΘΕ μητέρα. Ξεκάθαρο και δέν δέχεται συζήτησης.

Αυτό που θέλω να αναδείξω είναι ακριβώς αυτή τους η μαύρη και άχαρη στάση. Να αναδείξω την κακότητα που κρύβει η εβραϊκή τους μήτρα για το θέμα ΓΥΝΑΙΚΑ.

θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ότι Ο ΛΑΟΣ είναι αυτός που τους ΑΝΑΓΚΑΣΕ να υιοθετήσουνε την μαριολατρία. Ο απλός λαός ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟΒΟΥΛΩΣ! Και αυτή είναι μία ΠΙΚΡΗ και ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΗ αλήθεια που θα τους ακολουθεί ΠΑΝΤΟΤΕ.

Αυτός είναι και ο λόγος για την αντίδραση τους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 16:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Απουληιος στο εργο του "Χρυσος Ονος", γραφει.
"Ερχομαι σε σενα Λουκιε, οι προσευχες σου με συγκινησαν, εμενα, τη Μητερα ολης της Φυσης, την κυρια ολων των στοιχειων, την πρωτη πηγη ολων των αιωνων, την μεγαλυτερη των θεοτητων, τη Βασιλισσα των ψυχων, την πρωτη στον ουρανο...
Η οικουμενη με λατρευει με χιλιες μορφες, με χιλια ονοματα..
Οι φρυγες με ονομαζουν Κυβελη, οι Κυπριοι Παφια Αφροδιτη, οι Αθηναιοι Κεκροπεια Αθηνα, οι Κρητες Αρτεμη Δικτυνη, οι Σικελοι Περσεφονη Στυγια, οι Ελευσινιοι αρχαια Δημητρα.
Αλλοι Ηρα Μπελονα, Εκατη, μερικοι Ραμνουσια Νεμεση.
Το αληθινο μου ονομα που μου δινουν, ειναι της θεας Ισιδας".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 09:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η υφαρπαγή μύθων περί διαφόρων "Θεών" δέν είναι σίγουρα ενα προνόμιο του εβραιοχριστιανισμού.

Το ίδιο βέβαια συναντάμε και στην λεγόμενη Μαριολατρεία.

Περίπου 1500 χρόνια ΠΡΙΝ απο την χριστιανική εποχή, η ιέρεια Μεταμουά, μια Αιγύπτια ΠΑΡΘΕΝΑ, γέννησε το βασιλιά Αμενχοτέπ τον Γ', και το γεγονός απεικονίστηκε στους τοίχους του ναού του Λουξόρ, όπου βλέπουμε τα εξής:

Α) Τον αγγελιοφόρο (Άγγελο) των Θεών Θωτ να αναγγέλει στη μέλλουσα μητέρα ότι σύντομα θα αποκτήσει γιο-βασιλιά.

Β) Την ΑΜΩΜΟ σύλληψη. Ο Θεός Νεφτί (άγιο πνεύμα) να μπαίνει κρυφά μέσα στο σώμα της παρθένας αγγίζοντας στο στόμα της ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ, σύμβολο της ζωής.

Γ) Την γέννηση του ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΥ.

Δ) Το προσκύνημα του βρέφους απο Θεούς και ανθρώπους, και ανάμεσα τους ΤΡΕΙΣ ΠΡΙΓΚΙΠΕΣ (μάγοι) που του προσφέρουν δώρα. Στήν ίδια σκηνή βλέπουμε ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ως απεικόνιση της ζωής (και όχι...του θανάτου!)

Τα ίδια ακριβώς συναντάμε και στον προχριστιανικό αιγυπτιακό ναό της Ντεντέρα, όπου απεικονίζεται η ΘΕΟΜΗΤΩΡ Αθώρ, Θεά της γονιμότητας, με το "Θείο" βρέφος στην αγκαλιά της.

Όποτε θέλησαν κατα την αρχαιότητα ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ να εξυμνήσουν κάποιον, έψαχναν να του βρούν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που να τον κάνουν να διαφέρει απο τους απλούς θνητούς.

Το κοινό στοιχείο δε που συναντάμε ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ, είναι ότι πρόκειται περι μίας Παρθένας και άμωμης σύλληψης.

Στην προ-επιστημονική εποχή και στον Μεσαίωνα δικαιολογούνται θα λέγαμε αυτές οι "πρακτικές".

Σήμερα όμως???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy