ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 εισαι οτι σκεπτεσαι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nothall
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 03:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nothall  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
If you think you are free,
You are free.
If you think you are bound,
You are bound.
For the saying is true:
You are what you think.

Ashtavakra Gita

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 00:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
File Nothal.. ayto pou 8a elega egw einai pws eisai ayto pou skeftesai, ayto pou deixneis kai ayto pou niw8eis...8ewrw pws genikotera o an8rwpos einai ena polydiastato on..

Einai polloi paragontes pou paizoun spoudaio rolo se ayto pou eisai, pou eimai..
eisai kai ayto pou deixneis alla kai ayto pou 8eleis na deixeis..alla kai ayto pou skeftesai... sigoura apo ton tropo ton opoio skeftesai..

Panta me filiki dia8esh...

Η ομορφιά απλώνεται.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nothall
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 01:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nothall  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φιλε Simori
Συμφωνω......για μενα ειναι ο καθενας ολα και τιποτα ταυτοχρονως.
Εκεινο στο οποιο ο ασταβαρκα αναφερεται,ειναι η καθοριστικοτητα του νου στις εκαστοτε προβολες επιθυμιων,στοχων η του προσδιορισμου του τι ειμαστε η οχι.
Ακομα και οι ανωτεροι πνευματικα στοχοι δεν ειναι ισως παρα προβολες ενος νου που συνηθισε να δεχεται αβασανιστα την μη τελειοτητα του,
ενω αναφερεται και στην Βιβλο οτι ειναι πλασμενος "κατ'εικονα και ομοιωσην",δηλ.τελειος.

να'σαι καλα
nothall

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 00:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι ότι σκέφτεσαι, όταν όλα όσα σκέφτεσαι
τα υλοποιείς.
Το κάνει αλήθεια κανείς?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 00:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είσαι ότι σκέφτεσαι, όταν όλα όσα σκέφτεσαι
τα υλοποιείς.
Το κάνει αλήθεια κανείς?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>



Ναι...Και πίστεψέ με,όταν αρχίσουν να υλοποιούνται όλα όσα σκέφτεσαι, θα διαπιστώσεις ότι μια από τις μεγαλύτερες κατάρες είναι να μη μπορείς να ελέγξεις το ίδιο σου το μυαλό!
Συγνώμη,προς το παρόν δε μπορώ να πω περισσότερα...

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 01:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είσαι ότι σκέφτεσαι, όταν όλα όσα σκέφτεσαι
τα υλοποιείς.


πόσο απλή, αλλά συγχρόνως γεμάτη νόημα φράση φίλη Ελευθερία!

Αλλωστε, όλη η ύπαρξη, είναι εκδήλωση του Θεϊκού Νου.
Ο Μάγος, δεν είναι τίποτε παραπάνω από αυτόν ο οποίος μπορεί και ελέγχει την ύλη με τη σκέψη του. Αν η σκέψη αυτή χρωματίζεται με το εγωϊστικό συμφέρον, τότε η μαγεία του μάγου είναι μαύρη, ελεγχόμενη από την προσωπικότητα και μόνο, δηλαδή από το κατώτερο τμήμα του εαυτού μας. Αν η σκέψη προέρχεται από τον ανώτερο Εαυτό, κι αν κατορθώσει να διαπεράσει μέσα από τα σκιερά στρώματα της προσωπικότητας, τότε είναι Θεουργία. Κι αν αυτό συμβεί, αν είμαστε αυτό που σκεφτόμαστε και συγχρόνως το υλοποιούμε, τοτε αυτή η Θεουργία δεν μας κάνει μικρούς Θεούς;

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nothall
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 01:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nothall  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι ότι σκέφτεσαι, όταν όλα όσα σκέφτεσαι
τα υλοποιείς.
Το κάνει αλήθεια κανείς?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>

-------------------------------------------------------------------
Φιλη Ελευθερια,υπαρχει ενας νομος¨

"Η ενεργεια ακολουθει την σκεψη"΄
Αυτο αφορα την εσωτερικη κατασταση της ενεργειας μας.
Οσο για τις υλοποιησεις,δεν εξαρτωνται ολα απο το "εγω"μας...ισως.

με αγαπη
μαριος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 08:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή δεν έχω καταλάβει ποιο είναι ακριβός το θέμα, θα απαντήσω σε δύο διαφορετικές πιθανές εκδοχές του.

Απόπειρα πρώτη….

Είμαστε αυτό που είμαστε! ανεξαρτήτως εάν αυτό! που σκεφτόμαστε πως ήμαστε, δεν έχει καμία σχέση με αυτό που πραγματικά ήμαστε.

Απόπειρα δεύτερη…

Εάν κρίνω από τον ίδιο μου τον εαυτό και τους γύρο μου, τότε στο μοναδικό συμπέρασμα που οδηγούμαι, είναι πως όντως, μπορούμε να υλοποιήσουμε χρησιμοποιώντας την σκέψη. Είναι κάτι το οποίο το πιστεύω. Όχι μόνο μπορούμε να υλοποιήσουμε, μα και να ελέγξουμε καταστάσεις που δεν είναι του…’χεριού μας’
Δεν μπαίνω στον κόπο να αναλύσω τα πώς και τα γιατί μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο, διότι δεν έχω της γνώσεις. Μόνο εμπειρικά. Πιστεύω πως όλοι μας μόνο εμπειρικά – βιωματικά μπορούμε να προσεγγίσουμε αυτό το φαινόμενο και σε καμία περίπτωση να το ‘αιχμαλωτίσουμε’ μελετώντας το λεπτομερώς και αναλύοντας την δομή και την υπόστασή του (αποστασιοποιημένοι από αυτό, ως παρατηρητές πλέων). Είναι απολύτως φυσιολογικό και υγιές, θέλοντας να προσεγγίσουμε τον αόρατο (ας τον αποκαλέσω) μηχανισμό, να αναπτύσσουμε θεωρίες, αλλά μόνο όμως θεωρίες.(προς το παρών...)

Δεν είμαι εσωτεριστής

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 28/01/2004 08:52:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 12:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν είσαι Φιλόσοφός είσαι αυτό που σκέφτεσαι..

Εάν είσαι μάγος είσαι αυτό που πιστεύεις…

Ο Φιλόσοφος χρησιμοποιεί την ροή της σκέψης ο Μάγος την ροή του πιστεύω.. και τα δύο ενέργειες είναι…

Τώρα εάν δεν είσαι τίποτα από τα δύο. .. είσαι … κεφάτος και γυρίζεις από τον Βερόπουλο…

Γιώργος.
.ποια μικρή θεότητα θα βασανίσουμε σήμερα..?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 14:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H δύναμη της σκέψης...Eίσαι ότι σκέπτεσαι...
Mου έχει δωθεί η ευκαιρία να διαπιστώσω ότι ισχύει/
έχω περάσει κ στα 2 άκρα-αρνητική σκέψη κ όλα να πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο
κ μετά ενώ οι καταστάσεις είναι ακριβώς στα ίδια επίπεδα
θετική σκέψη- κ όλα να λύνονται ως "δια μαγείας"...


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 18:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.
quote:
Ναι...Και πίστεψέ με,όταν αρχίσουν να υλοποιούνται όλα όσα σκέφτεσαι, θα διαπιστώσεις ότι μια από τις μεγαλύτερες κατάρες είναι να μη μπορείς να ελέγξεις το ίδιο σου το μυαλό!


Αυτό το έχω σκεφτεί και δεν σου κρύβω ότι το φοβάμαι.
Με την προυπόθεση πάντα πως κατάλαβα τι εννοείς.Δεν είμαι σίγουρη.

quote:
Φιλη Ελευθερια,υπαρχει ενας νομος¨

"Η ενεργεια ακολουθει την σκεψη"



Ναι το εγώ μας συνήθως καθορίζει την ενέργεια.
Αναστολές, φοβίες, ανασφάλειες.
Σίγουρα δεν εξαρτώνται όμως όλα από το εγώ μας.
Άλλωστε η σκέψη από μόνη της έχει δύναμη.
Επηρρεάζει αρνητικά ή θετικά τους άλλους.
Δεν σας κρύβω πως φοβάμαι τις σκέψεις μου.
Σκέφτομαι κάτι αρνητικό και γίνεται.
Ή επηρρεάζει τους γύρω μου.
quote:
Ο Μάγος, δεν είναι τίποτε παραπάνω από αυτόν ο οποίος μπορεί και ελέγχει την ύλη με τη σκέψη του. Αν η σκέψη αυτή χρωματίζεται με το εγωϊστικό συμφέρον, τότε η μαγεία του μάγου είναι μαύρη, ελεγχόμενη από την προσωπικότητα και μόνο, δηλαδή από το κατώτερο τμήμα του εαυτού μας. Αν η σκέψη προέρχεται από τον ανώτερο Εαυτό, κι αν κατορθώσει να διαπεράσει μέσα από τα σκιερά στρώματα της προσωπικότητας, τότε είναι Θεουργία. Κι αν αυτό συμβεί, αν είμαστε αυτό που σκεφτόμαστε και συγχρόνως το υλοποιούμε, τοτε αυτή η Θεουργία δεν μας κάνει μικρούς Θεούς;

Πόση σοφία κρύβει αυτό!
Πόση αυτογνωσία και αυτοεκτίμηση χρειάζεται για να βρούμε τον μικρό θεό που κρύβουμε μέσα μας!!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 18:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πόση αυτογνωσία και αυτοεκτίμηση χρειάζεται για να βρούμε τον μικρό θεό που κρύβουμε μέσα μας!!

μικρός θεός ..εεε? να τον βασανίσουμε και αυτόν..

Γιώργος.
συγχαρητήρια αγαπητέ μου είσαι το Νούμερο 1,320,3034,323,442,232 στην παγκόσμια ιεραρχία...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nothall
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 20:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nothall  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
H δύναμη της σκέψης...Eίσαι ότι σκέπτεσαι...
Mου έχει δωθεί η ευκαιρία να διαπιστώσω ότι ισχύει
έχω περάσει κ στα 2 άκρα-αρνητική σκέψη κ όλα να πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο
κ μετά ενώ οι καταστάσεις είναι ακριβώς στα ίδια επίπεδα
θετική σκέψη- κ όλα να λύνονται ως "δια μαγείας"...

----------------------------------------------------------------------Πιστευω,οτι δεν ειναι τοσο η δυναμη του "εγω-σκεψη"αλλα η αλλαγη της
ιδια σου της διαθεσης.
Το μισος η κακη σκεψη οδηγουν στον μικροκοσμο δηλ στην συρικνωση της ενεργειας μας,αρα και στην συρικνωση της δυνατοτητας αντιληψης για λυση των οποιων προβληματων μας.
Αρα το οτι μετα ολα πανε καλα,οφειλεται στην ιδια τη συνειδησιακη σου διευρυνση.
Το μισος ειναι συστολη ενεργειας,η αγαπη διαστολη,διαλογισμος,πνευματικη διευρυνση.

Καποιες σκεψεις......φιλικα
Μαριος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 12:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστές οι σκέψεις σου Mάριε, αλλά δεν έγινε έτσι.
H κατάσταση είχε ως εξής: Eγώ είχα κάποια προβλήματα, που όμως δεν ήταν στο χέρι μου το αν θα λυθούν ή όχι. Δεν άρχισα λοιπόν θα σκέφτομαι θετικά κ ξαφνικά καθάρισε το μυαλό μου κ είδα τη λύση. Άρχισα να σκέφτομαι θετικά κ τα πράγματα πήραν μια εντελώς απρόβλεπτη τροπή κ τα προβλήματα λυθήκαν από μόνα τους. Mόνα τους-εννοώ ότι κάποια άτομα που είχαν τη δύναμη ν'αλλάξουν καταστάσεις, πήραν αποφάσεις (τελείως ανορθόδοξες) κ η όλη κατάσταση ξαφνικά έγινε "μπουμερανγκ" που γύρισε κ βρέθηκα όχι μόνο "πάνω" αλλά πάνω από κάθε προσδοκία....

*K το "μίσος" είναι λάθος λέξη. Σε καμοιά περίπτωση δεν αισθανόμουν μίσος. Aπλά σκεφτόμουν ότι την πάτησα κ δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξω τα πράγματα προς το καλύτερο...


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου

Edited by - Valnta on 29/01/2004 12:58:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nothall
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 20:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nothall  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote

*K το "μίσος" είναι λάθος λέξη. Σε καμοιά περίπτωση δεν αισθανόμουν μίσος. Aπλά σκεφτόμουν ότι την πάτησα κ δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξω τα πράγματα προς το καλύτερο...

---------------------------------------------------------------------

Xρησιμοποιησα την λεξη μισος,σαν μια ακραια κατασταση αρνητικοτητας...σαν παραδειγμα,δεν ηταν για σενα,συγνωμη αν παρεξηγηθηκα

με αγαπη
Μαριος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nothall
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 20:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nothall  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Επειδή δεν έχω καταλάβει ποιο είναι ακριβός το θέμα, θα απαντήσω σε δύο διαφορετικές πιθανές εκδοχές του.

Απόπειρα πρώτη….

Είμαστε αυτό που είμαστε! ανεξαρτήτως εάν αυτό! που σκεφτόμαστε πως ήμαστε, δεν έχει καμία σχέση με αυτό που πραγματικά ήμαστε.

Απόπειρα δεύτερη…
---------------------------------------------------------------------

Το θεμα οντως ειναι διφορουμενο.........
Στην ουσια ειμαστε το "ενα"οτιδηποτε και αν σκεφτουμε η κανουμε...η βαθυτερη φυσις μας δεν αλλαζει οντως.
Ο νους ομως με τα "πιστευω του",γινεται ο ιδιος αιτια φυλακισης της ενεργειας σε σχηματα και μορφες.
Η τελευταια ισως φυλακη που θα γκρεμισθει,ειναι η ιδεα οτι δεν ειμαστε ελευθεροι και πρεπει να ελευθερωθουμε,οντας και αυτο ενα σχημα του νου που πρεπει να ξεπεραστει.
Αυτο ηθελε ο Ασταβρακα να τονισει.....

ευχαριστω,
Μαριος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 16:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Xρησιμοποιησα την λεξη μισος,σαν μια ακραια κατασταση αρνητικοτητας...σαν παραδειγμα,δεν ηταν για σενα,συγνωμη αν παρεξηγηθηκα
Όχι, όχι, καθόλου δεν παρεξηγήθηκα! Ίσα-ίσα, σου είπα ότι η λέξη "μίσος" δεν ήταν σωστή ακριβώς για να τονίσω ότι οι καταστάσεις ανατράπηκαν με μια "μέση" μορφή θετικής σκέψης, χωρίς ακραίες σκέψεις..
χμ..δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις. Eλπίζω πως ναι, γιατί δεν νιώθω ότι μπορώ να το εκφράσω καλύτερα αυτή τη στιγμή...


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nothall
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 02:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nothall  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το εκφρασες πολυ καλα,καταλαβα.
Οι κυκλοι των κατανοησεων....
Αναρωτιεμαι καμμια φορα αν η μη κατανοησις ειναι μεγαλυτερη κατανοησις απο την κατανονοηση....

(ασχετο με το θεμα μας...:-)))....σκεψεις νυκτος)

Μαριος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy