ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Χριστός από τα 14 στα 30 του χρόνια....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 21:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι νομίζετε ότι έκανε όλα αυτά τα χρόνια ο γιος του Γιαχβέ
και της νεαρής εβραίας?

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 22:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, ΤΙ ΑΛΛΟ? Τραπέζια και καρέκλες!!!!!!!

Έχεις δει εσύ πιο....δουλευταρά ΘΕΟ?? Όχι, ααααν έχεις δει να μου τον δείξεις!

(τι ρωτάς ρε Izaura, τι ρωτάς.......)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 23:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είναι μια καλή ερώτηση δε νομίζεις?

Θα μας κατευθύνει στο να βρούμε ποιος πραγματικά ήταν ο πατέρας του,
δηλαδή,ποιος είναι ο δημιουργός μας.

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 23:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήταν παρθένος στο σταυρό?
Τι έκανε τελοσπάντων,για 20 χρόνια...


"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 23:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον είχαν απαγάγει εξωγήινοι, το βρήκα εε? σωστά?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 23:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή άποψη...Μπορείς να το αποδείξεις?

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μετρον
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 00:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μετρον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυριες και κυριοι
Εχω σιγουρες πληρoφοριες απο το βιβλιο αρβυλα οτι δουλευε ηδη απο τοτε για το IKEA!(απο το αποκρυφο ευαγγελιο του καλου ξυλοργου το οποιο μου φανερωσε ενα πουλακι ). Τωρα εαν ητανε παρθενος διησταντε οι αποψεις αγαπητη Isaura!
(Αλλον νταλγκα δεν εχουμε??)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 00:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν το παρουμε με την εσσαικη παραδοση θα μαθουμε
οτι ο Χριστος δεχτηκε την μυηση για πολλα χρονια
κοντα στους Εσσαιους,ενα εβραικο κινημα/φυλη
με πυθαγορικη αντιληψη απο οσα ξερω...
τα ταξιδια του στην Αιγυπτο και το θιβετ
νομιζω ειναι γνωστα...

απο την αλλη πλευρα αν θελουμε να συμβαδισουμε
με το πνευμα του τοπικ θα πρεπει να παραδεχτουμε
οτι μυηθηκε στην ξυλουργικη τεχνη σε τετοιο βαθμο
που αντιληφθηκε ολο το συμπαν...αρα και τον εαυτο του...

παλι καλα παντως που υπαρχει και ο Χριστος...
τι θα κανατε τουτες τις κρυες χειμωνιατικες νυχτες
χωρις Αυτον...

εγω προτεινω να μαθετε ας πουμε....ξυλουργικη!!!


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 01:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για την απάντηση.

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 01:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι νομίζετε ότι έκανε όλα αυτά τα χρόνια ο γιος του Γιαχβέ
και της νεαρής εβραίας?

Δεν ξέρω τι έκανε και ούτε με ενδιαφέρει. Πάντως σίγουρα εάν είχε... Ίντερνετ θα έκανε κάτι καλύτερο από το να ανοίγει άσκοπα, άχρηστα και εξυπναδίστικα topics.

Νομίζω το topic σου, έτσι όπως το έθεσες και το κατευθύνεις, Izaura θα πρέπει να πάει στο "Αχλαδότυρο". Εκεί ταιριάζει καλύτερα με τον χαρακτήρα που 'χει.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 01:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Δεν ξέρω τι έκανε και ούτε με ενδιαφέρει. "

Γιατί ΨΕΥΔΕΣΑΙ ????

Αν δεν σε ενδιέφερε δεν θα έμπαινες σ'αυτό το θέμα ...
Τα ψέματα που μόνο εσύ τα πιστεύεις,καλύτερα να μην τα λες...
:)

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 01:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω, πω, πω τι επιχειρήματα είναι αυτά;

Με κατατρόπωσες.

Ειδικά αυτό το...

quote:
Τα ψέματα που μόνο εσύ τα πιστεύεις,καλύτερα να μην τα λες...

...είναι για όσκαρ "χρυσού βατόμουρου". Πιστεύω τα ψέματα που λέω;;; Μα πώς γίνεται αυτό; Αν τα πιστεύω δεν λέω ψέματα, λέω την αλήθεια.

"Μαύρη είν' η νύχτα στα βουνά, στους κάμπους πέφτει χιόνι..."

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 01:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίταξε, μπήκε επειδή αυτή είναι η δουλειά του, είναι ένας από τους μπαμπάδες που πρέπει να προσέχει τα μικρά παιδάκια, πάντως εγώ θα περιμένω μέχρι να μου αποδείξεις ότι είχα δίκαιο σε αυτό που είχα πει.

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MANAG
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 12:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MANAG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Α. Γραφή δεν είναι βιβλίο γραμμένο με σκοπό την ιστορική αφήγηση, αλλά τη χριστιανική διδασκαλία. Γιαυτό δεν αναφέρουν οι ευαγγελιστές με λεπτομέρεια τη ζωή Του (που θα χρειαζόταν τόμους για να χωρέσει), αλλά επιλεκτικά τα σημαντικότερα σημεία κατά τη διδασκάλία Του.
Επειδή η ζωή του Χριστού τότε δεν ήταν ακόμα κοσμοιστορικό γεγονός, όπως είναι σήμερα, δεν ασχολήθηκε με λεπτομέρεια κάποιος ιστορικός της εποχής.
Αυτά για τη ζωή Του. Τα υπόλοιπα είναι φιλοσοφίες και προσωπικές γνώμες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 14:45:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η Α. Γραφή δεν είναι βιβλίο γραμμένο με σκοπό την ιστορική αφήγηση, αλλά τη χριστιανική διδασκαλία. Γιαυτό δεν αναφέρουν οι ευαγγελιστές με λεπτομέρεια τη ζωή Του (που θα χρειαζόταν τόμους για να χωρέσει), αλλά επιλεκτικά τα σημαντικότερα σημεία κατά τη διδασκάλία Του.
Επειδή η ζωή του Χριστού τότε δεν ήταν ακόμα κοσμοιστορικό γεγονός, όπως είναι σήμερα, δεν ασχολήθηκε με λεπτομέρεια κάποιος ιστορικός της εποχής.
Αυτά για τη ζωή Του. Τα υπόλοιπα είναι φιλοσοφίες και προσωπικές γνώμες...




Ίσως, όμως δεν ξέρουμε ούτε τί έκανε ο Μωάμεθ για καμμιά 20αριά χρόνια... Ο Βούδας πάλι ξέρουμε, ασκητισμο.... Δεν σε βάζει αυτό σε σκέψεις???

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 11:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ "ΕΠΡΕΠΕ" ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 13:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα Αιγυπτιακα μυητικα μυστηρια, στην αντιστοιχη μυητικη "σχολη" που ειναι γνωστη στην Ευρωπη, μετα τον μεσαιωνα, τον Τεκτονισμο,ενω οι τεκτονες ειναι εργατες και τεχνιτες του λιθου για την ανοικοδομηση του Ναου, οι αντιστοιχοι στην αρχαια Αιγυπτο, ηταν εργατες και τεχνιτες του "ξυλου", που εργαζονταν για τη "ναυπηγηση" του πλοιου του Θεου.
Ηταν "ξυλουργοι"... ... ...

Οχι μονο δεν ισχυει το "δεν επρεπε να μαθουμε τι εκανε", αλλα μας δινουν και τα καταλληλα κλειδια για να γνωρισουμε τι ΑΚΡΙΒΩΣ εκανε ! ! !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MANAG
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 13:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MANAG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω ήδη πει τη γνώμη μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μετρον
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 16:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μετρον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή η ζωή του Χριστού τότε δεν ήταν ακόμα κοσμοιστορικό γεγονός, όπως είναι σήμερα, δεν ασχολήθηκε με λεπτομέρεια κάποιος ιστορικός της εποχής.

Ενω τωρα ειναι χαρις στην πληθωρα αποδειξεων που εχεται παραθεσει.....Μηδεν συν μηδεν ισον ω θαυμα μεγιστο ....μηδεν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 21:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Χριστός είχε γιο.
Το όνομα του ήταν Βαρραβάς.
Ο Βαρραβάς είχε γράψει το 5ο ευαγγέλιο.
Στο 5ο ευαγγέλιο,ο γιος του Χριστού είπε:
"Ο πατέρας μου δεν ήθελε ποτέ τους ανθρώπους να πιστέψουν ότι είναι ο
Γιαχβέ, ο Γιαχβέ είναι στους ουρανούς ,εγώ είμαι ο γιος του..."


Άλλο ο Γιαχβέ,άλλο ο γιος του, άλλο ο γιος του γιου του...
H καθολική εκκλησία το ξέρει αλλά το κρύβει.
Η ορθόδοξη εκκλησία δεν ξέρει τι της γίνεται...
Η μουσουλμανική εκκλησία είναι η πιο πρωτόγονη...
.....


"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 22:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Ο πατέρας μου δεν ήθελε ποτέ τους ανθρώπους να πιστέψουν ότι είναι ο
Γιαχβέ, ο Γιαχβέ είναι στους ουρανούς ,εγώ είμαι ο γιος του..."

Για φαντάσου τι θα πάθει ο δικός μου πατέρας αν δει τί κάθομαι και διαβάζω:
quote:
Ο Χριστός είχε γιο.
Το όνομα του ήταν Βαρραβάς.
Ο Βαρραβάς είχε γράψει το 5ο ευαγγέλιο.


Και έχει και την καρδιά του...

Πού είναι αυτό το ευαγγέλιο?
Άσε ξέρω, θα έρθει κάποια στιγμή ουρανοκατέβατο.Ή κλωνοποιημένο?(!!!)

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 22:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλλο ο Γιαχβέ,άλλο ο γιος του, άλλο ο γιος του γιου του...

<<<ΕΥΡΗΚΑ>>>

Εννοείς το συγκρότημα U2 (γιου του)


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 23:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ... Ενδιαφέρουσα άποψη, Τρισμέγιστε.
Θα πρέπει να το διαΣΤΑΥΡΩΣΟΥΜΕ.

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 23:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου , για το που ήταν ο Χριστός στο διάστημα των 18 χρόνων για τα οποία δεν έχουμε πληροφόρηση , έχουν διατυπωθεί πάρα πολές απόψεις , χωρίς ωστόσο να τεκμηριώνεται ιστορικά καμμία από αυτές .
Εδώ θα παραθέσω μία άποψη όπως την είχα διαβάσει πρίν πολύ καιρο , χωρίς βέβαια να την ιοθετώ , απλώς για την διαφορετικότητά της .
Σύμφωνα λοιπόν με αυτήν την άποψη , ο Χριστός ακολουθώντας εβραίους εμπόρους οι οποίοι έκαναν εμπόριο μπαχαρικών μεταφέροντας μπαχαρικά απο την Ινδία στην Μεσόγειο επήγε εκεί όπου και μυήθηκε στην Ινδική φιλοσοφία και την Γιόγκα , πράγμα που του επέτρεψε να σταματήση τους παλμούς της καρδιάς του κατά την σταύρωση και να θεωρηθή νεκρός .
Καταλήγει δε η θεωρία αυτή ότι μετά την σταύρωσή του κατέφυγε και πάλι εκεί , όπου και πέθανε σε βαθειά γεράματα . Υπάρχει δε όπως υποστηρίζουν κοντά στο Νέο Δελχί αν θυμάμαι καλά ο τάφος του αγίου Ίσα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 23:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O MANAG (η Μανόλης) μας...πληροφορεί:

«Η Α. Γραφή δεν είναι βιβλίο γραμμένο με σκοπό την ιστορική αφήγηση, αλλά τη χριστιανική διδασκαλία. Γιαυτό δεν αναφέρουν οι ευαγγελιστές με λεπτομέρεια τη ζωή Του (που θα χρειαζόταν τόμους για να χωρέσει), αλλά επιλεκτικά τα σημαντικότερα σημεία κατά τη διδασκάλία Του.
Επειδή η ζωή του Χριστού τότε δεν ήταν ακόμα κοσμοιστορικό γεγονός, όπως είναι σήμερα, δεν ασχολήθηκε με λεπτομέρεια κάποιος ιστορικός της εποχής.
Αυτά για τη ζωή Του. Τα υπόλοιπα είναι φιλοσοφίες και προσωπικές γνώμες...»

Κατ’αρχάς ασε στην άκρη την ΕΒΡΑΪΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ και ασχολήσου με τα όσα εσείς γράψατε. Επομένως τα συμπιλήματα που αποκαλείται, με περισσή ιεροπρέπεια, ως «Καινή Διαθήκη». Για να ξέρουμε ΤΙ λέμε....

Η Καινή Διαθήκη (όπως πετσοκομμένη κατέληξε) σίγουρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΦΗΓΗΣΗ. Πολύ καλά λές, έστω και κατα λάθος, ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!

Σκοπός αυτών των κειμένων είναι Ο ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΜΟΣ και Η ΚΑΤΗΧΗΣΗ ΤΟΥ ΠΟΙΜΝΙΟΥ! Εξάλλου, δέν θα μπορούσε να είναι «ιστορική αφήγηση» διότι.....δέν έλαβε καν χώρα η ιστορία.....

Οι «ευαγγελιστές» που αναφέρεις (τα πρόσωπα είναι ΕΠΙΣΗΣ φανταστικά και τα ονόματα είναι «καλλιτεχνικά» με βιβλικό άρωμα!) σίγουρα ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝΕ να εξαπατήσουνε πολλούς για μια διάρκεια δράσης 33 ετών (ε, κάποιος θα τον έπαιρνε χαμπάρι...), αλλά για ένα-δύο χρονάκια? Ακούγεται ΠΟΛΥ καλύτερο....

Όσο για τα «επιλεκτικά γεγονότα της ζωής του» που λές, η πραγματικότητα είναι ΠΟΛΥ διαφορετική! Απλά προσπάθησαν (πολύ αδέξια..) να κατασκευάσουνε γεγονότα που να ανταποκρίνονται στις εβραϊκές προφητείες, ωστε να αποδείξουνε ότι ο «Θεάνθρωπος» ήτανε η εκπλήρωση των προφητειών. Αυτή είναι όλη η ιστορία φίλτατε!

Αλλά ΑΤΥΧΗΣΑΝ! Οι προφητείες ΑΛΛΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝΕ. Και το ξέρετε καλά!

Μας λές επίσης ότι «η ζωή του δεν ήταν ακόμα κοσμοιστορικό γεγονός».

Γιατι είναι...τώρα? Εάν φίλτατε δέν σας αφομοίωνε ως ΚΡΑΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ο σφαγέας Φλάβιος Βαλέριος τότε να έβλεπες πόσο.....κοσμοιστορικό γεγονός θα ήσασταν! Ας σας καταργήσει το κράτος απο τον κορβανά του και τότε να δείς ΠΟΣΟ «κοσμοιστορικοί» θα καταντήσετε.

Κατα τα άλλα, ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ της εποχής....δέν πήρανε χαμπάρι. Εμ, τι να πάρουνε χαμπάρι οι άνθρωποι? Έγινε και τίποτα δηλαδή?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 01:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Εννοείς το συγκρότημα U2 (γιου του)"

lol
:)

Όχι,Εννοώ αυτό που εννόησες ότι εννόησα και εννοώ αυτό που εννοώ
και θα εννοώ πάντοτε.
Μα τι έχετε με τους εβραίους ρε παιδιά...Δε σας αρέσουν οι εβραίες?


"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 01:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα τι έχετε με τους εβραίους ρε παιδιά...Δε σας αρέσουν οι εβραίες?

Μα βεβαίως. Είναι... ευρέως γνωστές

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 02:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lol
:)

Thoth εσύ τι πιστεύεις να πούμε...

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MANAG
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 12:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MANAG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θες να γράψω αναφορές ιστορικών της εποχής? Αν ναι, θα μου υποσχεθείς ότι θα τις διαβάσεις (αν και δεν το νομίζω). Έχω γράψει κι αλλού, αλλά εσύ το χαβά σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 13:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλλο ο Γιαχβέ,άλλο ο γιος του, άλλο ο γιος του γιου του...
H καθολική εκκλησία το ξέρει αλλά το κρύβει.
Η ορθόδοξη εκκλησία δεν ξέρει τι της γίνεται...
Η μουσουλμανική εκκλησία είναι η πιο πρωτόγονη...
.....

Ο ΣΕΦ τι προτεινει?

Αντε να δουμε που το πας.

quote:
Τι νομίζετε ότι έκανε όλα αυτά τα χρόνια ο γιος του Γιαχβέ
και της νεαρής εβραίας?

Για ενα μονο ειμαι σιγουρος οτι δεν εκανε. Ηλιθιες ερωτησεις.


Φιλικα.....Κανένας.

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2010, 22:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στα Αιγυπτιακα μυητικα μυστηρια, στην αντιστοιχη μυητικη "σχολη" που ειναι γνωστη στην Ευρωπη, μετα τον μεσαιωνα, τον Τεκτονισμο,ενω οι τεκτονες ειναι εργατες και τεχνιτες του λιθου για την ανοικοδομηση του Ναου, οι αντιστοιχοι στην αρχαια Αιγυπτο, ηταν εργατες και τεχνιτες του "ξυλου", που εργαζονταν για τη "ναυπηγηση" του πλοιου του Θεου.
Ηταν "ξυλουργοι"... ... ...

Οχι μονο δεν ισχυει το "δεν επρεπε να μαθουμε τι εκανε", αλλα μας δινουν και τα καταλληλα κλειδια για να γνωρισουμε τι ΑΚΡΙΒΩΣ εκανε ! ! !




Τωρα ηρθε ο καιρος να δουλεψουμε το μεταλο!
Με φωτια οπως του αρμοζει!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy