ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Υπάρχει τρίτο βιβλίο της Σολομωνικής?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Smuggler
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 23:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smuggler
Ave comilitiones
Thelo na rotiso an uparxei trito vivlio grmmeno apo ton solomonta.
an yparxei kapoia pliroforia sxetiki tha ithela na tin matho.
oxi gia ekdosi 3 alla gia synexeia tou protou.(an telika uparxei deytero.)exo akousei gia thrilo pou legete oti einai thameno konta se mia ekklisia stin kavala.kai oti to meros eina aprospelasto.
kai kati akoma. tha mporouse auto na ginete logo magnitikon pedion?
P.S. exo kairo na kano latinika kai ta ksexnao. sorry gia ton titlo an einai lathos.

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 22:34:32  Εμφάνιση Προφίλ
Προσωπικά δεν ξέρω αν υπάρχει δεύτερο.Πόσο μάλλον τρίτο.
quote:
exo kairo na kano latinika kai ta ksexnao

Και γιατί δεν γράφεις στην πανέμορφη ελληνική γλώσσα μας?
Καλέ μου,θα την ξεχάσεις κι αυτήν!!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 11:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
Γιατί υπάρχει και δεύτερο...?!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 15:36:11  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα!
Αυτό ρώτησα κι εγώ scully.
Τώρα θα μου πεις, αφού υπάρχει το ένα,και αν είναι το αυθεντικό,
γιατί να μην υπάρχουν και 3 και 4 και 14?
Στην εποχή που ζούμε, και όταν μάλιστα ξέρουμε πόσο πουλάνε αυτά!
Φιλικά-φιλικά!
Ελευθερία

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 15:40:11  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΑΑΑ, ρε παιδιά, κοιτάξτε και τα ήδη υπάρχοντα θέματα!
Τέλος πάντων, ας κερδίσουμε λίγο χρόνο.
Υπάρχουν 2 ειδών σολομωνικές, που είναι στην πραγματικότητα και η καθεμία συλλογή "βιβλίων". Ας αναλύσω την καθεμία.

-Clavicula Salomonis - Το μεγάλο κλειδί του βασιλιά Σολομώντα.
Αποτελείται ΑΠΟ 2 ΒΙΒΛΙΑ. Το ένα είναι επικλήσεις και το άλλο σύνεργα, εργαλεία κτλ.

-Legemeton Clavicula Salomonis - Το μικρό κλειδί.
Αυτό πάλι αποτελείται από, ούτε λίγο ούτε πολύ, 5 βιβλία, τα οποία είναι:
+ Goetia
+ Theurgia Goetia
+ Ars Paulina
+ Ars Almadel
+ Ars Notoria
Παρ'όλα αυτά, όταν λέμε το μικρό κλειδί, συνήθως αναφερόμαστε στην Γκοέτια.

Άρα όταν ο φίλος μας λέει 3η Σολομωνική, μπορεί να εννοεί κάποιο τρίτο βιβλίο της πρώτης, ή κάποιο πραγματικά τρίτο "είδος".

Όμως εγώ θα διαφωνήσω σε δυο σημεία: πρώτον, δεν είμαστε σίγουροι αν τα'γραψε όλα αυτά ο Σολομωντας, και δευτερον, αφού τα άλλα 2 βιβλία είναι τυπωμένα και μοιρασμένα σε εκατομμύρια άτομα χωρίς λοιμούς,καταποντισμούς και την Αποκάλυψη, γιατί πρέπει η τρίτη (α, και κάτι άλλο: γενικά αμφιβάλλω για την ύπαρξή της τρίτης) να είναι "απροσπέλαστη"???

Μια ακόμα παρατήρηση: εδώ οι άλλες 2 είναι δίκοπο μαχαίρι, τί την ψάχνουμε την τρίτη????

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 12:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
quote:
ΑΑΑΑ, ρε παιδιά, κοιτάξτε και τα ήδη υπάρχοντα θέματα!


Ε μα πια...!
Αυτα τα "ήδη υπαρχοντα" θέματα!!!!!
Ποτέ δεν μπορουμε να συζητήσουμε τίποτα, γιατι έχει ήδη συζητηθει...!

Λοιπόν, εγώ βαριέμαι να ψάχνω στα απολιθωμένα θεματα, κάθε φορα που θέλω να στειλω ενα μήνυμα, κακό είναι....?!

(ειναι, αλλα τί να κάνω...!)
Ας με διώξουν.....!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 19:07:49  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν είναι εκεί το θέμα, απλά θα μπορούσε να συνεχιστεί μια παλιά, παγωμένη συζήτηση για να μη γεμίζουμε θέματα κλώνους...
Φαντάσου να ψάχνεις στο Αναζήτηση κάποιο θέμα, π.χ. "Το γιαούρτι στον χριστιανισμό και το βουδισμό" για να δεις τις απόψεις των άλλων μελών και να πέσεις σε 14 θέματα! Πού να τα διαβάζεις όλα??? Ύστερα, φαντάσου τα 9 από αυτά να λένε ακριβώς τα ίδια πράγματα!!! Δεν πρόκειται για μια παράλογη και κουραστική απαίτηση, αλλά για ένα μέτρο ώστε να είναι η πλοήγηση στα φόρουμ ευκολότερη και οι πολύτιμες πληροφορίες προσβάσιμες. Πάντως, είδες, εγώ τα στοιχεία τα έδωσα.
Καλό βραδάκι! (Βασικά εδώ βρέχει καρεκλοπόδαρα και έχω πονοκέφαλο, ελπίζω εκεί που μένετε να είναι κάπως καλύτερα...)

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 02:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Λοιπόν, εγώ βαριέμαι να ψάχνω στα απολιθωμένα θεματα, κάθε φορα που θέλω να στειλω ενα μήνυμα, κακό είναι....?!

(ειναι, αλλα τί να κάνω...!)
Ας με διώξουν.....!



Κι αν σε διώξουν...που θα πας;
Στην Αφρική με τους Massai;

scully, για να διατηρήσουμε αυτόν τον ωραίο διαδικτυακό τόπο σε ένα αρκετά υψηλό επίπεδο, που να προσφέρει και ενδιαφέρον, αλλά και πρακτικότητα στο χειρισμό του, πρέπει ο καθένας από εμάς να είναι έτοιμος να θυσιάσει την ελάχιστη "βαρεμάρα" που φέρνει ως αντίδραση η καλομαθημένη προσωπικότητα. Ποτέ πράγματα άξια για να σταθούν στο χρόνο και να λειτουργήσουν, δεν βασίστηκαν σε άτομα που δεν είχαν τη θέληση να συμβάλλουν για να τα κρατήσουν. Ιδιαίτερα, όταν συμμετέχουν σε αυτά και μάλιστα φαίνεται ότι η συμμετοχή αυτή τους αρέσει (όπως συμβαίνει με εσένα, που αφιερώνεις αρκετό χρόνο στις συζητήσεις των forums).

Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να χρησιμοποιήσει κανείς τη λειτουργία της αναζήτησης: http://www.esoterica.gr/forums/search.asp

Απ'όπου προκύπτει κι ένα συγγενικό (πρώτου βαθμού θα έλεγα - αν όχι δίδυμο) τόπικ με το παρόν:

σολωμονικη

Αγαπητέ Smuggler, μπορείς να συνεχίσεις εκεί τη συζήτηση, στα ελληνικά ελπίζω...


αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 09:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
Και τώρα πως μπορώ να μην "ακούσω" την συντονίστρια, όταν τα λόγια της είναι τοοοοοοόσο ευγενικά...


"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 15:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Α scully...
Αυτό το ταξίδι για τους Massai, συνέχεια το αναβάλεις!
Τι θα γίνει βρε κορίτσι μου; (περιμένω και το σκαλπ που σου παρήγγειλα - σε χρώμα πρασινάκι ή μπλιδάκι αν δεν βρεις)

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 10:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
A! Ναι...! Το σκαλπ...!
Μπορώ να σου βρω και χωρίς να πάω.............................

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 04:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
το τόπικ αυτό απενεργοποιείται, διότι για το παρόν αντικείμενο έχουν ανοίξει αρκετά ακόμα παρόμοια θέματα.

σολωμονικη

Περί Σολωμονικής ετυμολογίας

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy