ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΘΑΛΑΣΣΟΨΥΧΟΥΛΕΣ!!!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 13:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιος φίλος εδώ και αρκετό καιρό μου είχε μιλήσει για ένα πολύ παράξενο παιδικό παιχνίδι που κυκλοφόρησε στην Ελλήνική αγορά πριν από λίγους μήνες .
Το περίεργο αυτό παιχνίδι για παιδιά εχει τον παράξενο τίτλο ΘΑΛΑΣΣΟΨΥΧΟΥΛΕΣ.
Εχτές μου έφερε μια συσκευασία του παιχνιδιού αυτου και πραγματικά έμεινα έκπληκτος .
Δεν ξέρω αν το έχετε υποψιν σας αλλα πρόκειται για μια ΥΒΡΙΔΙΚΗ !! μορφή ζωής .
Γνωρίζεται το θέμα;


sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 13:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Φωτογράφε, κατά περίεργη σύμπτωση έπεσα πριν λίγη ώρα σε ένα άρθρο από το περιοδικό Focus που αναφέρεται σε αυτό το θέμα. Η εξήγηση που δίνει είναι πολύ πιο πεζή:

http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=1340

"Τι ακριβώς είναι οι "θαλασσοψυχούλες";
Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2001 02:00

Είναι πολύ μικροί θαλάσσιοι οργανισμοί οι οποίοι κυκλοφορούν στις ΗΠΑ από το 1960 με την ονομασία Sea-Monkeys. Από την πρώτη στιγμή γνώρισαν τεράστια επιτυχία και έγιναν μόδα όπου κι αν εμφανίστηκαν. Οι θαλασσοψυχούλες είναι ένα είδος γαρίδας που ζει στη φύση σε οικοσυστήματα με πολύ αλμυρό νερό, όπως στην Γκρέιτ Σολτ Λέικ, στη Γιούτα. Τα αβγά τους μπορούν να συντηρηθούν για μεγάλο χρονικό διάστημα σε ξηρό περιβάλλον. Όταν τοποθετηθούν σε ζεστό και αλμυρό νερό, εκκολάπτονται. Πρόσφατα οι θαλασσοψυχούλες ήρθαν και στην Ελλάδα, γεγονός που προκάλεσε ποικίλες αντιδράσεις και προβληματισμό για το αν είναι φυσικά όντα ή παιχνίδι της γενετικής. Οι θαλασσοψυχούλες έγιναν διάσημες στις αρχές της δεκαετίας του 1960 ως ένα ακόμα "θαυματουργό" επιστημονικό παιχνίδι. Ήταν η εποχή που ο άνθρωπος προετοιμαζόταν πυρετωδώς να κατακτήσει το φεγγάρι. Το μάρκετινγκ πλάσαρε το προϊόν καταλλήλως και οι θαλασσοψυχούλες καθιερώθηκαν ως ένα "ζωντανό" παιχνίδι και τίποτα παραπάνω. Οι πολυσυζητημένοι οργανισμοί είναι απλά μικρές διαφανείς γαρίδες που αγαπούν το αλάτι."

Φιλικά,
sparverius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 15:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γνωρίζω καλά το παιχνίδι.
Όταν το πρωτοείδα έπαθα ένα σοκ μπορώ να πω.
Κάνει θραύση πια και στην Ελλάδα μας.
Εγώ το γνώρισα στην Αμερική.
Τότε το μυαλό μου πήγε σε πολλά,και το θεώρησα κάτι σαν γεννετικό πείραμα.
Αργότερα έμαθα αυτό που είπε και ο φίλος μας:
quote:
Οι πολυσυζητημένοι οργανισμοί είναι απλά μικρές διαφανείς γαρίδες που αγαπούν το αλάτι."

Φιλικά,



Όσο για το όνομα του παιχνιδιού, δεν το βρίσκω (πια) παράξενο.
Είναι απλό:Ψυχούλες της θάλασσας.χαριτωμένο το βρίσκω ως όνομα αφού μάλιστα απευθύνεται σε παιδάκια.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 16:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aχ, τι μου το θύμησες τώρα αυτό!! Mου το είχαν φέρει πριν κάποια χρόνια (κ ναι, όντως δεν πλασάρεται ως "παιχνίδι με γαρίδες") κ απέτυχα παταγωδώς να δώσω ζωή στα δεν-θυμάμαι-τι-υποτίθεται-πως-ήταν κ έφαγα τη φρίκη της ζωής μου κ φορτώθηκα ένα σωρό τύψεις κ ενοχές...


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 20:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο που εχω εγω στα χερια μου λεει καθαρα στην συσκευασια οτι ειναι υβριδικη μορφη ζωης.
Α και δεν δεν μπορει να ζησει σε αλμυρο νερο χρειαζεται καθαρο νερο (εμφιαλωμενο η βρασμενο ) .
Αλλα δεν ειναι τοσο απλο οσο φαινεται στις οδηγιες που υπαρχουν μεσα και που απευθυνονται σε παιδια ανω των 4 ετων λεει εν ολιγοις οτι αυτες οι ΘΑΛΑΣΣΟΨΥΧΟΥΛΕΣ ειναι ΑΘΑΝΑΤΕΣ!!!
Να συνεχισω με λεπτομερειες απο την περιγραφη τι λετε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 21:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή πρώτη φορά ακούω γι' αυτό το θέμα, μήπως φίλε φωτογράφε θα μπορούσες εκτός από την περιγραφή κλπ να βγάλεις και καμιά φωτογραφία του κουτιού και του περιεχομένου;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 21:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τη φίλη Ostria - αν μπορείς να ανεβάσεις καμία φωτογραφία θα ήταν καλό. Και εννοείται να συνεχίσεις με την περιγραφή!

Εντούτοις λες ότι αποτελούν υβριδική μορφή ζωής. Ποια είναι τα δύο υβρίδια που την απαρτίζουν; Πώς βγαίνει το συμπέρασμα ότι είναι αθάνατα;

Φιλικά,
sparverius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 23:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποσμασμα από το βιβλιαράκι με τις οδηγίες

ΟΙ ΡΙΖΕΣ ΤΩΝ ΘΑΛΑΣΣΟΨΥΧΟΥΛΩΝ
Ένα αληθινό θαύμα της φύσης.
Αν και μέσα σε μικρά αυγά αγέννητα ακόμα καίγεται ένας σπινθήρας ζωής για πολλά χρόνια.
Τα αυγά φυλάσσονται μέσα στα ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ ΖΩΗΣ , έτσι διατηρούνται για πολλά χρόνια .
Οι θαλασσοψυχουλες είναι αληθινοί ταξιδευτές του χρόνου κοιμούνται μέσα στην βιολογική τους χρονοκαψουλα για το ταξίδι τους προς το μέλλον.
Το όνομα που έδωσαν οι επιστήμονες σε αυτήν την φανταστική και σπάνια μέθοδο είναι ΚΡΥΠΤΟΒΙΟΣΗΣ που σημαίνει κρυπτή Ζωή.
Άλλες μορφές ζωής στον πλανήτη μας που είναι Κρυπτοβιοτικες στα σταδία ανάπτυξης τους είναι οι σπόροι φυτών ( σπόροι σταριού μέσα σε τάφους Αρχαίων Αιγυπτίων αναπτύχθηκαν μετά από 2000 χρόνια σφραγισμένα σε κανάτες).
Οι θαυμάσιες ζωντανές ΘΑΛΑΣΣΟΨΥΧΟΥΛΕΣ και αυτές ανήκουν στην οικογένεια των ΑRTEMIA .
Συγγενείς είναι τα Αστακοειδη οστρακοειδή και κάποια είδη γαρίδων τα ΑRTEMIA δεν προέρχονται από την θάλασσα ζουν σε λίμνες και νεροτοπους όπου το αλάτι είναι πολύ αυξημένο και η μόνη μη μικροβιολογική ζωή που βρίσκεται εκεί είναι τα ARTEMIA .
Επειδή τα ψάρια λατρεύουν σαν τροφή τις γαρίδες brine για χρόνια τα επιλέγανε σαν αυγά η σαν ζωντανούς οργανισμούς να πουλιούνται για τροφή ενυδρείου.
Τώρα χάρη στις φανταστικές ΘΑΛΑΣΣΟΨΥΧΟΥΛΕΣ και τα προσόντα τους έγιναν τα πιο δημοφιλή κατοικιδια ζωάκια που πουλήθηκαν ποτέ.
Οι ΘΑΛΑΣΣΟΨΥΧΟΥΛΕΣ είναι ζωντανά όντα αντιδρούν σε μερικές συνθήκες όπως στο φως θερμοκρασίες και ρεύματα νερού .
Αυτές οι αντιδράσεις τους μας αφήνουν να τα απολαύσουμε σε διάφορες διασκεδαστικές φιγούρες .
Πιο απίστευτο είναι ότι βρήκαμε τρόπο να τις εκπαιδεύσουμε να παίζουν πραγματικά παιχνίδια ……με τους ανθρώπους !!!
Αν και οι θαλασσοψυχουλες είναι συγγενείς των γαρίδων brine είναι μοναδικές .
Δεν ξεκλειδώσαμε μόνο τα πιο βαθιά τους μυστικά αλλά βρήκαμε φόρμουλες για να μπορέσουν να ζουν και να τα απολαμβάνεις σε κανονικές συνθήκες σπιτιού κάτι που δεν είχε γίνει έως τώρα.
Μετά από πολλές διασταυρώσεις πετύχαμε το HYBRID SUPER AMAZING SEA MONKEYS .
Τα μόνα κατοικίδια που φτιάχνονται 100/100 από ανθρώπινα χέρια και ζουν πιο πολύ από κάθε άλλο είδος ΓΑΡΙΔΑΣ BRINE.

Παρακάτω θα σας πω πως περιγράφει το ¨ξαναζωντάνεμα τους ¨ αν πεθάνουν !!!!
Μέχρι εδώ μάλλον έχει ενδιαφέρον και να σκεφθείτε ότι απευθύνονται σε μικρά παιδιά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 01:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν και μέσα σε μικρά αυγά αγέννητα ακόμα καίγεται ένας σπινθήρας ζωής για πολλά χρόνια.
Τα αυγά φυλάσσονται μέσα στα ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ ΖΩΗΣ , έτσι διατηρούνται για πολλά χρόνια .
Οι θαλασσοψυχουλες είναι αληθινοί ταξιδευτές του χρόνου κοιμούνται μέσα στην βιολογική τους χρονοκαψουλα για το ταξίδι τους προς το μέλλον.


Έως εδώ μου θυμίζει και άλλα παιχνίδια(πχ παιχνίδι σε παιχνιδομηχανή με ζωάκι που πρέπει να ταίσεις και σου φωνάζει <πεθαίνω> αν το ξεχάσεις.)Αυτές οι οδηγίες χρήσης εξάπτουν την φαντασία των πιτσιρικάδων,και φυσικα τα κάνουν ανάρπαστα από τα ράφια των καταστημάτων.
quote:
Αν και μέσα σε μικρά αυγά αγέννητα ακόμα καίγεται ένας σπινθήρας ζωής για πολλά χρόνια

Κι αυτό εξηγείται απλά και το έδωσε ο φίλος μας sparverius:


quote:
Τα αβγά τους μπορούν να συντηρηθούν για μεγάλο χρονικό διάστημα σε ξηρό περιβάλλον.

Περιμένουμε την συνέχεια φίλε μας.
Ποιος ξέρει πως τα βελτίωσαν ώστε να γίνουν κατοικίδια...(Πολλά περνάνε από το μυαλό μου)...

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 02:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SuperNaturaL
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 06:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SuperNaturaL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ''παιχνίδι'' αυτό έχει χρόνια παιδιά στην Ελληνική αγορά... Ρίχνεις το σακουλάκι με τα αυγά-σκόνη μέσα στο νερό και σε μερικά δευτερόλεπτα abra-kadabra δημιουργείται ζωή...Δεν ήξερα ότι μεγαλώνουν τόσο πολύ, όπως φαίνεται στη φώτο που μας έβαλε η Αμαλία, μιας και ο μικρός μου αδερφός άδειασε το κουτί των θαλασσοψυχούλων μέσα στο ενυδρίο με τα ψάρια...Ε μέσα σε λίγα λεπτά δεν είχε απομείνει καμμιά απ'αυτές.Τις έφαγαν τα ψάρια. Είναι πολύ άσχημες πάντως απορώ τι χαριτομένο μπορεί να έχουν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 09:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τα αβγά τους μπορούν να συντηρηθούν για μεγάλο χρονικό διάστημα σε ξηρό περιβάλλον.

Περιμένουμε την συνέχεια φίλε μας.
Ποιος ξέρει πως τα βελτίωσαν ώστε να γίνουν κατοικίδια...(Πολλά περνάνε από το μυαλό μου)...

Στο www.badfads.com εξηγεί ότι αυτές οι γαρίδες περιβάλλονται από μια προστατευτική κύστη που τους επιτρέπει να ζουν για μεγάλες περιόδους χωρίς να αφυδατώνονται. Ζουν σε μία φάση παρατεταμένης χειμερίας νάρκης και δεν καταναλώνουν καθόλου ενέργεια, αλλά όταν εισάγονται στο νερό επανέρχονται στη ζωή χωρίς κανένα πρόβλημα. Είναι λίγο φρικιαστικό, όπως και να το δει κανείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zim
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 09:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zim  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΣΥΧΑΜΕΡΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ ΣΕ ΕΝΥΔΡΙΟ.ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΚΑΛΑ.

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ
ΠΩΣ Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ.ΔΩΣΤΟΥΣ ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΑΝ ΤΑ ΨΟΦΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΖΩΝΤΑΝΕΨΕΙΣ,ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΨΥΧΟΥΛΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΜΥΡΜΗΓΚΙΑ ΜΕΤΑ ΜΕ ΓΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SIMONA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


370 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 10:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SIMONA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ
ΠΩΣ Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ.ΔΩΣΤΟΥΣ ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΑΝ ΤΑ ΨΟΦΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΖΩΝΤΑΝΕΨΕΙΣ,ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΨΥΧΟΥΛΕΣ.


ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΑΠΟ ΒΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΗΝΙΚΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΥΝ...ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ''ΨΥΧΟΥΛΕΣ''. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ..ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΑΡΑΜΒΑΣΗ ΣΤΗ ΦΥΣΗ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ Η ΙΔΙΑ Η ΦΥΣΗ ΤΑ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ,ΤΟΤΕ ΠΑΛΙ ΕΠΕΜΒΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΚΑΘΩΣ ΤΑ ΦΥΛΑΚΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΘΑΝΑΤΩΝΟΥΜΕ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑ ΙΤΑ ΞΑΝΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΣΤΗ ΖΩΗ...
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΜΙΑ ΨΥΧΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zim
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 12:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zim  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑ (ΑΝΘΡΩΠΟΣ Η ΖΩΟ) ΠΡΕΠΕΙ Η ΦΥΣΗ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΤΟΥ, ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΤΟΥ(ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΘΑΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΧΕΡΙΑ ΠΟΔΙΑ..) ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΗ ΖΩΗ???

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΖΩΑ. ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΜΑΝΑ(ΓΥΝΑΙΚΑ) ΤΗΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ Π.Χ. Η ΑΓΕΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΟ ΘΡΕΦΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΗΣ ,ΠΟΝΑΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΟΙΩΘΕΙ ΜΗΤΡΙΚΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟ.ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΘΑΥΜΑ ΜΙΛΑΜΕ.ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΦΑΜΕ?


ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΨΕΤΕ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΩ ΚΡΕΑΣ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΣ ΟΥΤΕ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 12:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι φωτογραφίες της amalias, τα λένε όλα.Μια είκονα άλλωστε χίλιες λέξεις.Την ευχαριστούμε για τον χρόνο που διέθεσε.
quote:
ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ
ΠΩΣ Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ.ΔΩΣΤΟΥΣ ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΑΝ ΤΑ ΨΟΦΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΖΩΝΤΑΝΕΨΕΙΣ,ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΨΥΧΟΥΛΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΜΥΡΜΗΓΚΙΑ ΜΕΤΑ ΜΕ ΓΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!


Μην ξεχνάς καλέ μας φίλε zim, ότι ξεκίνησε από την Αμερική.
Και σε πληροφορώ ότι στα σχολεία της Αμερικής δεν το κάνουν μόνο στα μυρμήγκια.
Γίνεται μάθημα σε εργαστήρια,παίρνουν βατράχια και τα...ξεκοιλιάζουν!!
Η άποψή μου είναι, πως το παιδί πρέπει να μάθει να σέβεται και να θαυμάζει το μεγαλείο της ζωής.Κάθε ζωής!
Να αγαπάει τα ζώα.
Αργότερα,και όταν πια είναι ένας ολοκληρωμένος χαρακτήρας και έχει αποφασίσει τι θέλει να σπουδάσει, βεβαίως να κάνει τέτοια πειράματα.
Τότε όμως δεν θα το επηρρεάσουν.
quote:
ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑ (ΑΝΘΡΩΠΟΣ Η ΖΩΟ) ΠΡΕΠΕΙ Η ΦΥΣΗ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΤΟΥ, ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΤΟΥ(ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΘΑΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΧΕΡΙΑ ΠΟΔΙΑ..) ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΗ ΖΩΗ???


Αυτό είναι και ο νόμος της φύσης.Αλλά στην εποχή μας?
Θυμίσου τη Ντόλυ το κλωνοποιημένο προβατάκι.
Εδώ άκουσα πως κλωνοποιούν ανθρώπους.
Το συγκεκριμμένο παιχνίδι, όταν το είδα στην Αμερική πριν από 5 χρόνια,αρχικά κατάφερε να μαγέψει κι εμένα.
Ήμουν έτοιμη να το αγοράσω στον γιο μου.
Συνήθως δεν βιάζομαι σε ότι και να κάνω.Το σκέφτομαι πρώτα καλά.
Ε, αργότερα πέρασε η <μαγεία> του παιχνιδιού και δεν το αγόρασα.
Φαντάζεστε όμως τί επιρροή ασκεί στα πιτσιρικάκια?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 17:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΦΑΜΕ?

Αν αυτό δεν ήταν φυσιολογικό, θα ήμασταν χορτοφάγα ζώα από την αρχή της ύπαρξής μας. Ο άνθρωπος είναι από τη φύση του σαρκοφάγο ζώο.

Ο μόνος λόγος για να μην τρώει κανείς κρέας σήμερα είναι κατά τη γνώμη μου για να προστατέψει την υγεία του.

Συγγνώμη για την παρέκκλιση.

Φιλικά,
sparverius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 19:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΝΝΗΣΗ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΘΑΝΑΤΟΣ ΖΩΗ!!
Συνέχεια
Η ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ!!!
Οι ΘΑΛΑΣΣΟΨΥΧΟΥΛΕΣ αναπαράγονται όπως κάθε άλλο ζώο.
Μέσα από την σεξουαλική σύρραξη (μπράβο λέξη που διάλεξαν ) αρσενικού και θηλυκού μια ζωή γεννιέται. Σε άλλες μικρότερες φυλές υδρόβιων πλασμάτων πολύπλοκων η απλών αναπαράγονται με το σύστημα ¨ΜΙΤΩΣΗΣ¨.
Στις ΘΑΛΑΣΣΟΨΥΧΟΥΛΕΣ αν δεν υπάρχει αρσενικό κάτι περίεργο και όμορφο συμβαίνει .
Όσο απίστευτο και να σου φαίνεται οι ΘΑΛΑΣΣΟΨΥΧΟΥΛΕΣ μπορούν να αναπαραχθούν χωρίς πατέρα δωρητή. Αυτά τα καταπληκτικά μωράκια είναι αποτέλεσμα ενός βιολογικού φαινομένου που λέγεται ¨ΠΑΡΘΕΝΟΓΕΝΕΣΗ¨ η ¨ΑΥΤΟΣΥΛΛΗΨΗΣ¨.
Όπως έχεις καταλάβει μέχρι τώρα οι ΘΑΛΑΣΣΟΨΥΧΟΥΛΕΣ διαφέρουν πάρα πολύ από τα άλλα ζώα.
Έτσι και στον θάνατο είναι διαφορετικά από τα άλλα ζώα του κόσμου.
Αν κάτι πάει στραβά και πεθάνουν μπορείς να τα ξαναζωντανέψεις και να μετατρέψεις την λύπη σου σε χαρά!!
Γι αυτό οι ΘΑΛΑΣΣΟΨΥΧΟΥΛΕΣ θεωρούνται καταπληκτικά ζωάκια .
Για να τις επαναφέρεις στην ζωή αφήνεις όλο το νερό μέσα στο ενυδρείο σου να εξατμιστεί μέχρι να μείνουν μόνο κρυσταλλάκια .
Η περίοδος εξάτμισης του νερού μπορεί να πάρει μερικές εβδομάδες .
Εξαρτάται από την θερμοκρασία και υγρασία του χώρου .
Πρόσθεσε το ένα τέταρτο από το σακουλάκι καθαριστικού νερού και 345.5 ml φρέσκο νερό.
Ανακάτεψε μέχρι να εξαφανιστούν τα κρυσταλλάκια .
Σε λίγες ημέρες θα δεις μικρές θαυμάσιες ΘΑΛΑΣΣΟΨΥΧΟΥΛΕΣ να ξανακολυμπουν ανέμελα και χαρούμενα σαν να μην συμβαίνει τίποτα.
Το μυστικό που τις επιστρέφει στην ζωή είναι πάρα πολύ απλό και συναρπαστικό. ¨ΠΑΡΘΕΝΟΓΕΝΝΕΣΗ¨ στις ΘΑΛΑΣΣΟΨΥΧΟΥΛΕΣ λέγεται ¨ΜΕΙΟΤΙΚΗ ΠΑΡΘΕΝΟΓΕΝΝΕΣΗ¨ και μόνο αυτό επιτρέπει συνεχόμενη αναπαραγωγή συνδυασμό γονίδιων (Πολύπλοκα Πρωτεϊνούχα μόρια που μετατρέπονται χαρακτηριστικά).
Για να γενικεύσουμε
Αυτό σημαίνει ότι οι ΘΑΛΑΣΣΟΨΥΧΟΥΛΕΣ έχουν αναπτύξει μια καταπληκτική προσπάθεια ζωής .
Δηλαδή αν ένα θηλυκό επιβιώσει μετά από μια καταστροφή του είδους από το πρόσωπο της γης είναι δυνατόν μια θηλύκια να παίξει το ρόλο της ΕΥΑΣ χωρίς να χρειαστεί τον ΑΔΑΜ!!.

Αυτά για την ώρα υπάρχουν και αλλά όμως που θέλουν συζήτηση .
Οι φωτογραφίες της ΑΜΑΛΙΑΣ είναι από μια συσκευασία που μοιάζει πολύ με την δικιά μου αλλά δεν είναι η ίδια.
Πάντως έχω ήδη ρίξει στο ¨ενυδρειο¨μου το φακελάκι με τα κρύσταλλα και περιμένω λέτε να γυρίσω σπίτι και να δω να κάθεται στο σαλόνι μου κανένα υπερανεπτυγμενο τερατακι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 21:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αυτά αναγράφονται ως οδηγίες χρήσης σε παιδικό παιχνίδι?
Θα αναφέρω τι μου έκανε εντύπωση:
Σεξουαλική σύρραξη
Πατέρας δωρητής
Θα μπορούσε αφού 'εχει ως αποδέκτες κυρίως παιδιά να έλεγε:
Ζευγάρωμα
Τώρα για το πατέρας δωρητής,εννοώντας την αρσενική θαλασσοψυχούλα..
Αυτό με κάνει να σκεφτώ τις τράπεζες σπέρματος.
Θα μου πείτε,μα σ'αυτήν την εποχή, αυτές οι λέξεις χρησιμοποιούνται..
Κι εγώ θα απαντήσω:
Οι παιδικές ψυχούλες δεν αλλάζουν σύμφωνα με τη νοοτροπία της εποχής.
Παραμένουν (αν τις αφήσουμε) αθώες ψυχούλες.

quote:
Το μυστικό που τις επιστρέφει στην ζωή είναι πάρα πολύ απλό και συναρπαστικό. ¨ΠΑΡΘΕΝΟΓΕΝΝΕΣΗ¨ στις ΘΑΛΑΣΣΟΨΥΧΟΥΛΕΣ λέγεται ¨ΜΕΙΟΤΙΚΗ ΠΑΡΘΕΝΟΓΕΝΝΕΣΗ¨ και μόνο αυτό επιτρέπει συνεχόμενη αναπαραγωγή συνδυασμό γονίδιων (Πολύπλοκα Πρωτεϊνούχα μόρια που μετατρέπονται χαρακτηριστικά).

Κι αυτό το παιχνίδι απευθεύνεται σε ηλικίες άνω των 4 ετών?
Σε πιτσιρικάκια φωστήρες της Βιολογίας?
Σε παιδάκια ευφυίες,μικρούς Αινσταιν?
Βρε μπας κι έχω μείνει πίσω?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 22:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟ!
AΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟ!
AΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟ!


Υ.Γ. Ζim δες και αυτό το τόπικ:http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1896



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 22:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα για αυτους τους λογους που αναφερεις και εσυ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ αρχισα να γραφω για αυτο το παραξενο ¨παιχνιδι¨ειναι δυνατον να αφορουν παιδια ανω των 36 μηνων οπως λεει η συσκευασια ;
Εδω μιλαμε πλεον για μεταλαγμενη μορφη ζωης οχι παιχνιδια
ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΣΤΗΝ ΤΡΟΦΙΚΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ; ΝΑΙ Η ΟΧΙ;
Τι θα μπορουσε να συμβει αν ενα παιδακι 37 μηνων (οποτε μεσα στο ορια τα νομιμα ) καταπιει τα μαγικα κρυσταλακια ;
Δεν τελειωνη εδω η ιστορια υπαρχουν πραγματα γραμμενα πανω στο κουτι που δεν μπορω να τα ερμηνευσω θα τα παραθεσω στην συνεχεια.
ΝΑΙ AVALLON ΑΡΩΣΤΗΜΕΝΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 03:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Στο ίδιο στύλ, χωρίς να είμαι σίγουρος για το αν είναι για παιδιά, είναι το antquarium.

quote:
Play God with the Antquarium, your very own ant universe. Developed by NASA scientists and tested aboard the Space Shuttle! Don't you just love being in control? Well with the Antquarium you can have complete control over all the inhabitants of your own personal universe. Well, a miniature ant zoo anyway.

Τα μυρμίγκια δεν έρχονται σε φάκελο, πρέπει να τα πιάσεις και να τα βάλεις εσύ μέσα...

My Karma ran over your Dogma


Edited by - coperrolo on 04/02/2004 03:11:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 03:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι φωτογραφίες της amalias, τα λένε όλα.Μια είκονα άλλωστε χίλιες λέξεις.Την ευχαριστούμε για τον χρόνο που διέθεσε.


Σε ευχαριστώ πολύ Ελευθερία για τα καλά σου λόγια!
Δυστυχώς ο χρόνος μου όντως δεν αρκεί για να γράψω και την δική μου άποψη για το πολύ σημαντικό αυτό θέμα...

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 12:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

antquarium???
Και μυρμήγκια? Μέσα σε νερό είναι?
Έτσι όπως βλέπω την φωτογραφία, σαν ζελέ μου φαίνεται.

coperrolo,αν ξέρεις κάτι περισσότερο πάνω σ'αυτό,θα σε παρακαλούσα να μας το παραθέσεις.
Ευχαριστώ

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 13:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα και εγω να πω στον φιλο να μας πει για τα περιεργα μυρμηγκια τι εφευρεση ειναι παλι αυτη;
Ε δεν θα μου εκανε εντυπωση πλεον καθολου αν σε λιγα χρονια εφταναν σε σημειο να βαζουν τα παιδια να ανατρεφουν σε κουτακια και ανθρωπινα εμβρυα λετε να μην το κανουν και αυτο αν πιστεψουν οτι θα βγαλουν χρηματα;

Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 04/02/2004 13:09:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 15:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι όντως ζελέ, που παρέχει και τα θρεπτικά συστατικά για το μυρμίγκι. Πωλείται ως διακοσμητικό λόγω των σχεδίων των τούνελ που φτιάχνουν τα ζωντανά.

πληροφορίες σε πολλά μέρη μετά από αναζήτηση για "antquarium" αλλά και στο:
http://www.gadgetstuff.com/product.asp?id=10515&random=632793606

Υπάρχει μία πολύ λεπτή και δυσδιάκριτη γραμμή ανάμεσα στον όρο κατοικίδιο και στο αρρωστημένο... Ο καθένας μπορεί να φυλακίσει από χρυσόψαρα και καναρίνια ως ταραντούλες και φίδια και να παραμένει σε υπόληψη καθώς πιθανότατα να αισθάναιται και να φροντίζει τα ζώα του καλύτερα και από παιδιά. Όμως σε μερικές περιπτώσεις καλύτερα οι άνθρωποι να αποκτούν μία πέτρα για κατοικίδιο

παρά κάτι ζωντανό που δεν μπορεί να φωνάξει για να τους στοιχειώνει τον ύπνο αν βασανίζεται.

quote:
Not only is the Antquarium a fascinating spectacle of nature, it's also brilliant if you're too lazy to look after a pet.

αν είσαι τεμπέλης η λογική υπαγορεύει ότι δεν αποκτάς ζώο

My Karma ran over your Dogma
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 19:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όμως σε μερικές περιπτώσεις καλύτερα οι άνθρωποι να αποκτούν μία πέτρα για κατοικίδιο παρά κάτι ζωντανό που δεν μπορεί να φωνάξει για να τους στοιχειώνει τον ύπνο αν βασανίζεται.
αν είσαι τεμπέλης η λογική υπαγορεύει ότι δεν αποκτάς ζώο

Σωστός ο coperrolo!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 22:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να'σαι καλά coperrolo
Αν και βλέποντας τις φωτογραφίες υποψιάστηκα πως πρόκειται για ζελέ.
Δεν ξέρω εσάς παιδιά,αλλά εμένα αυτές οι τελευταιες φωτογραφίες με τα μυρμηγκάκια,με έκαναν να...αρρωστήσω.
Ζωντανό πλάσμα,να σκάβει σε ένα γλοιώδης ζελέ,φτιάχνοντας διαδρόμους,τρεφόμενο μάλιστα από αυτό...
Φτιάχνει τούνελ,γιατί αυτό ορίζει η φύση του,το ένστικτό του.
Θέλει χώμα,σπόρους,και μια μυρμηγκοκοινωνία...
Κι εμείς,τα άλλα πλάσματα,αυτά τα ανώτερα,να καθόμαστε αναπαυτικά και να καμαρώνουμε:-Κοίτα τί όμορφο ΄δρομάκι που έφτιαξε...
Έτσι μωρέ,για να ξεθολώσει και λίγο το μυαλό από την TV.
Φτου μας....

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 00:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Coperrolo, μπήκα στο link που μας παρέθεσες, με το site που πουλάει gadget για πραγματικά αρρωστημένα μυαλά...

Αν και άσχετο με τις θαλασσοψυχούλες, δεν μπορούσα να μην παραθέσω το κάτωθι διεστραμμένο παιχνίδι:


Πρόκειται για το "Shocking Roulette", που εάν δεν καταλάβατε από τη φωτογραφία, είναι μία ιδιότυπη ρώσικη ρουλέτα, στην οποία βάζουν οι παίχτες τα δάχτυλά τους, και ένας ηλεκτρονικός δείκτης γυρνά, ώσπου να σταματήσει σε κάποιο δάχτυλο και ΤΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΤ!!!

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 01:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θυμάται κανείς τη ΡΟΥΜΠΙΑΝΕΣΑ;

η Ρουμπιανέσα ήταν μόδα -τρελή μόδα- πριν από καμμιά 15 χρόνια.

το "οικοπαιχνίδι" αυτό είχε ως εξής:

κανείς δεν ξέρει πώς και από τί είδος ακριβώς ξεκίνησε, αλλά μοιάζει με καφετί τζελ, σα μέδουσα και τρέφεται με τσάι.
εν ολίγης, πας στο σπίτι μιάς φίλης, η οποία σε παίρνει τηλέφωνο και σου λέει: την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ θέλω να έρθεις σπίτι μου να σου κάνω ένα δώρο.

εκεί σου πλασάρει τη Ρουμπιανέσα, μέσα σε ένα ταψάκι με τσάι.
οι οδηγίες:
η Ρουμπιανέσα γιά να επιβιώσει, να αναπτυχθεί και να (!) αναπαραχθεί χρειάζεται κάθε μέρα να την "ταίζεις" ένα φλυτζάνι τσάι.
σε μία ακριβώς βδομάδα, η Ρουμπιανέσα που έλαβες στο ταψάκι σε μέγεθος παλάμης, έχει μεγαλώσει και έχει μετακομήσει -συνήθως- στον κουβά που φυλάς τη σφουγγαρίστρα. ακριβώς σε μιά βδομάδα -δηλαδή Παρασκευή- η Ρουμπιανέσα σου χαρίζει ένα παιδάκι! (χωρίζεται στα δύο και έχεις δύο μεδουσοειδή). τότε πρέπει να κρατήσεις τη μία Ρουμπιανέσα και να καλέσεις σπίτι σου γιά καφέ μιά φίλη και να της πείς ότι θα της κάνεις ένα δωράκι. (προσοχή, πρέπει να είναι απαραιτήτως Παρασκευη!)
της δωρίζεις λοιπόν το παιδάκι-Ρουμπιανέσα και κρατάς τη μαμά Ρουμπιανέσα, άλλη μία βδομάδα, και μία και μία, μέχρι 4 βδομάδες, μέχρι να χαρίσεις 4 συνολικά Ρουμπιανεσοπαιδάκια σε φίλες.

το "οικοπαιχνίδι" ακόμη λέει ότι το κάθε παιδί-Ρουμπιανέσα που χαρίζεις του δίνεις και ένα όνομα από κάποια συγκεκριμένα 4 ονόματα, ένα από τα οποία είναι Ρουμπιανέσα, το άλλο νομίζω Νίμπια, και τα άλλα δεν τα θυμάμαι.

πρέπει να φροντίζεις ανελυπώς τη Ρουμπιανέσα ή Νίμπια, ή Γουατέβερ σου, να την μιλάς και να την φωνάζεις με το όνομά της, γιά να έχεις καλή τύχη!

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 01:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aχ βρε Λίλιθ,
ξέχασες τα σημαντικότερα!

Οτι,
αν δεν δωρήσεις τη Ρουμπιανέσα σε 3 φίλες, τότε θα σε κυνηγάει μεγάλη γκαντεμιά (οπότε καλά θα κάνεις αν δεν έχεις φίλες, αλλά έχεις Ρουμπιανέσα, να φροντίσεις να αποκτήσεις 3, οι οποίες να έχουνε επίσης φίλες - όχι όμως να είναι φίλες μεταξύ τους γιατί θα σου φάνε τις πελάτισσες...)

Κι ότι,
αν ξεχάσεις τη Ρουμπιανέσα μέσα στον κουβά για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα, ακόμα κι αν δεν την ποτίζεις με τσάι, εκείνη θα συνεχίζει να αναπτύσσεται, με αποτέλεσμα να χρειαστείς κάποτε τον κουβά, οπότε την ξεχνάς με μία κατσαρόλα τσάι στο μπαλκόνι ή την ταράτσα, απ'όπου την ανακαλύπτεις ξανά το καλοκαίρι αποξηραμένη και σε μορφή ημιδιάφανου ημίσκληρου χάρτου, ειδική για χειροτεχνίες τύπου μπατίκ σε ψευτοδέρμα.

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1953125
Maintained by Digital Alchemy