ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αξίζει να ζει κανείς και αν γιατί?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
george1989
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 01:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους george1989  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους
Αν θέλει να αναπτύξει κανείς το θέμα αυτό ας γράψει
Προσωπικά πιστεύω οτι η ζωή ειναι ένα παιχνίδι σε όποια θεότητα και αν πιστεύεις πάντα δοκιμάζεσαι αρα βλέπεις το κακό και επιρεάζεσαι και πολλές φορές δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι αυτό και αναρωτιέσαι αν θα βρείς στη μεταθάνατο ζωή τη γη της επαγγελίας μα ξέρεις οτι όπως έμαθες έτσι (ασυνηδιτά) θα πράξεις και έτσι βρήσκεσαι στη κόλαση. Αρα θα δοκιμαστείς για να πας στο μέρος που κατα πλειοψηφία τα πράγματα που σου μάθανε να θέλεις να επιδιώκεις και να καρτερείς απαγορεύονται, έτσι δεν υπάρχει νοημα στη ζωη αλλα ίσως να μην ειναι ετσι........

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 03:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Αν και έχω μια υποψία πως το θέμα δεν ανήκει εδώ(ας το κρίνουν οι συντονιστές),θα απαντήσω.
Όλοι μας επηρρεαζόμαστε από το κακό.
Αλλά και μέσα από αυτό μαθαίνουμε.
Πρώτα τον ευατό μας.
Να μην είμαστε τόσο επιρρεπείς.
Κανείς δεν είναι αναμάρτητος.
Αυτό όμως τί σημαίνει?
Πώς έτσι κι αλλιώς θα πάμε στην κόλαση?
Προσωπικά δεν πιστεύω στην κόλαση και στον παράδεισο.
Προσπαθώ να μάθω τον εαυτό μου,να δω τις αδυναμίες και τα λάθη μου.
Να αγαπήσω εμένα γι'αυτό που είμαι.
Και τους άλλους όπως εμένα.
Την κόλαση δεν την έχω στο μυαλό μου, ως εικόνα με φωτιές και διαβόλους,το πυρ το εξώτερο κλπ.
Όυτε και τον παράδεισο σαν ένα μαγευτικό γαλήνιο τοπίο.
Μια ψυχή που είναι ήρεμη και γαλήνια έτσι θα είναι και όταν αποχωριστεί το σώμα.
Η αίσθηση της ολοκλήρωσης.
Μια ψυχή γεμάτη από κακία,μίσος,εγωισμό,καίγεται ήδη στη γη.
Υποφέρει πολύ και πριν αποχωριστεί το σώμα.
Τώρα στο ερώτημά σου,αν αξίζει κανείς να ζει,και γιατί,μπορώ να σου δώσω χιλιάδες απαντήσεις.
Απαντήσεις όμως δικές μου.
Τους λόγους που η δική μου ζωή αξίζει.
Εσένα μπορεί να σου φανούν άδειες λέξεις.
Μόνος σου θα πρέπει να το κάνεις...
Μόνος θα πορευθείς στη ζωή όπως και στον θάνατο.
Υπάρχουν πολλά θέματα που θα σε καλύψουν.
Σου παραθέτω κάποια:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2264
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3215
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2697

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 04:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αξίζει να ζει κανείς και αν γαιτί?

Για να βιώσει το θάνατο, δίχως να τον αναζητά


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!

Edited by - reptilesalonica on 08/02/2004 04:27:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μια
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 05:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αξίζει να ζει κανείς και αν γαιτί?
--------------------------------------------------------------------------------


Για να βιώσει το θάνατο, δίχως να τον αναζητά



"Πιο πέρα από τον Κόσμο, από το Χρόνο και το Χώρο, απ'όλα όσα κινούνται και αλλάζουν βρίσκεται η Ουσιώδης πραγματικότητα, η Θεμελιώδης Αλήθεια"

Edited by - Μια on 08/02/2004 06:01:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ismini
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 16:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ismini  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Για να σκέφτεσαι, να αναρωτιέσαι και να ψάχνεις την ουσία σε ότι σε αποδοκιμάζει, σε επιδοκιμάζει και σε δοκιμάζει..
Για να βρεις την ουσία σου σε αυτή τη ζωή και να βοηθήσεις την επόμενη σου ζωή να πλησιάσει περισσότερο στη θέωση, για την οποία είσαι δρομολογημένος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 18:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πολύ σωστά.
Καλώς ήρθες Ismini!

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 02:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραθέτω τις παρακάτω ιστορίες, πιστεύω πως είναι σχετικές

Ο Φωτισμένος

Ο Σιντάρτα έξι χρόνια περιπλανιόταν, επισκέφθηκε όλους τους σοφούς, άγιους, επιστήμονες, διάφορους γκουρού, όμως ήταν ανικανοποίητος, γιατί δεν ένιωθε βαθιές αλλαγές. Ασκητισμός, νηστεία, γιόγκα, όλα μάταια.
Μια φορά ο Σιντάρτα ήθελε να διαβαίνει το ποτάμι από τον πόρο. Η ροή του ποταμιού ήταν δυνατή, ενώ ο Σιντάρτα ήταν τόσο αδύναμος ώστε ζαλίστηκε και έπεσε στο νερό. Τον πήρε το ποτάμι, όμως ξόδεψε τις τελευταίες του δυνάμεις για να πιάσει μια ρίζα ενός δέντρου και το ρεύμα τον παρέσυρε στην όχθη.
Σε τέτοια κατάσταση, δεν έχοντας δυνάμεις να βγει από το ποτάμι ο Σιντάρτα ξαφνικά κατανόησε: "Η ζωή είναι όμοια με τον ωκεανό. Και αν η ζωή είναι ωκεανός, τότε όλα αυτά που κάνω είναι ένα μεγάλο λάθος: εάν κατάντησα να μην μπορώ να περάσω ένα ποτάμι, πως θα διασχίσω τον ωκεανό της ζωής; Ο δρόμος μου δεν είναι σωστός. Έγινα πολύ αδύναμος, ενώ για να ανεβαίνω στον Θεό, χρειάζομαι πολύ ενέργεια".
Τελικά βγήκε από το ποτάμι, ξάπλωσε κάτω από ένα δέντρο και χαλάρωσε. Αυτή η βραδιά είχε πανσέληνο. Για πρώτη φορά, ύστερα από έξι χρόνια ασκητικής ζωής, ο Σιντάρτα έπεσε σ' ένα βαθύ ύπνο χωρίς όνειρα. Το πρωί κατανόησε ότι δεν βιάζεται να πάει κάπου, δεν είχε μπροστά του κάποιο στόχο, δεν έπρεπε να κάνει ασκήσεις. Πρώτη φορά ένιωθε την πλήρης ελευθερία. Ξαπλωμένος κάτω από το δέντρο παρακολουθούσε την ανατολή του ήλιου. Κοιτούσε πως σβήνεται το τελευταίο πρωινό αστέρι. Λένε πως αυτή τη στιγμή που εξαφανίστηκε αυτό το αστέρι, εξαφανίστηκε και ο Σιντάρτα. Γεννήθηκε ο Βούδας! Μέσα σε μια στιγμή μπροστά του πέρασαν τα έξι χρόνια περιπλάνησης σαν ένας εφιάλτης, αλλά αυτά έμειναν στο παρελθόν.
Ο Βούδας έγινε φωτισμένος!*

Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 02:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2

Οι Έντεκα ερωτήσεις

Ο Βούδας ανακοίνωνε πάντα όταν ερχότανε σε μια πόλη η χωριό:
- Σας παρακαλώ, μην κάνετε έντεκα ερωτήσεις που αφορούν τον Θεό, την ψυχή, το θάνατο, την αλήθεια…
Όταν τον ρωτούσανε "Γιατί;, εκείνος απαντούσε:
- Γιατί αυτές οι ερωτήσεις δεν έχουν απαντήσεις. Δεν είναι το θέμα, πως δεν γνωρίζω τις απαντήσεις. Πρώτο, δεν υπάρχει δυνατότητα να εκφράζεις με λόγια την ορθή απάντηση. Δεύτερο, η κατανόηση αυτών των εννοιών δεν σε κάνει άγιο, ούτε οδηγεί στη φώτιση. Τρίτο, αυτές οι ερωτήσεις γεννάνε θρησκείες οι οποίες εμποδίζουν να αφομοιώσεις την Αληθινή πραγματικότητα. Να ρωτήσετε για την οργή, για την τσιγκουνιά, για την προσκόλληση, για την μεταμόρφωση. Ρωτήστε, πώς να εγκαταλείψετε το νου, για χάρη του διαλογισμού

Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 02:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3

Βυθίσου στη σιωπή

Μια φορά κάποιος ρώτησε τον Βούδα:
- Υπάρχει Θεός;
- Ναι, απάντησε ο Βούδας.
Την ίδια μέρα ένας άλλος άνθρωπος τον ρώτησε:
- Υπάρχει Θεός;
Και ο Βούδας είπε:
- Όχι.
Στο τέλος της ημέρας ο τρίτος άνθρωπος ρώτησε τον Βούδα για την ύπαρξη του Θεού και ο Βούδας δεν απάντησε, μόνο σήκωσε το δάχτυλό του, δείχνοντας τον ουρανό.
Όλα αυτά τα παρακολουθούσε ο μαθητής του ο Ανάντα. Τη νύχτα ρώτησε τον Βούδα:
- Δεν μπορώ να κοιμηθώ. Σε παρακαλώ, πες μου, γιατί στην ίδια ερώτηση έδωσες τρεις διαφορετικές απαντήσεις;
Ο Βούδας είπε:
- Γιατί ήταν τρεις διαφορετικοί άνθρωποι. Ο πρώτος πίστευε ότι δεν υπάρχει Θεός και ήθελε πάρα πολύ να δυναμώσει την πίστη του. Εγώ του είπα ότι υπάρχει Θεός, γιατί για να φτάσει στην Αλήθεια ο άνθρωπος πρέπει να απαλλαχθεί από αυτά στα οποία πιστεύει. Ο άλλος πίστευε ότι Θεός υπάρχει. Σ' αυτόν είπα ότι δεν υπάρχει Θεός. Είμαι εδώ, πάνω στη γη για να καταστρέψω κάθε πίστη για να φτερουγίσει ο νους πάνω στην πίστη και μόνο τότε ο άνθρωπος θα γνωρίσει την Αλήθεια. Ο τρίτος δεν ήταν θρήσκος, ούτε άθεος, δεν υπήρχε ανάγκη να πω "Ναι" ή "Όχι", γι' αυτό σιώπησα, λέγοντας με αυτόν τον τρόπο "Κάνε όπως εγώ, δηλαδή βυθίσου στη σιωπή και τότε θα ξέρεις

Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 15:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
βυθίσου στη σιωπή και τότε θα ξέρεις

Δεν είμαι εσωτεριστήςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eViL
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Egypt
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 01:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eViL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να δει το τελος του...

Το τελος ειναι η μαγεια...:)

Χαιρετω..eViL one


...The eyes are the only truth...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy