ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 01:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως πραγματικοί Έλληνες θέλω να μου απαντήσετε:Προτιμάτε την ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΚΉ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, όπως εκφράζεται μέσα από το αρχαίο ελληνικό ιδεώδες και τα έργα φιλοσόφων( π.χ. Πλάτωνος Πολιτεία) και περιλαμβάνει έννοιες σαν την ευγένεια, το αιεν αριστεύειν ή τη σημερινή δημοκρατία-οχλοκρατία της μετριοκρατίας, του βολέματος και του γυφταριού; Και αν πολλοί- αν όχι όλοι- εκλαμβάνετε τούτο το ερώτημα ως ρητορικό, τι πρέπει να κάνουμε ώστε να επαναφέρουμε την αξιοκρατία, την κυριαρχία του άριστου και την ελ-ληνική ομορφιά στην κοινωνική και- πρωτίστως- πολιτική ζωή μας;; ;Oχλος έναντι έλλογου, ζωοποίηση και μαζοποίηση ενάντια στην ατομικότητα και την προσωπικότητα…
Μόνο ελάχιστοι, οι σπάνιοι αριστοκράτες
της γης, μπορούν πραγματικά και αληθινά να σκεφτούν.
Σήμερα αποτελούν την αληθινή αριστοκρατία και δεν μιλάμε
για την αριστοκρατία του σώματος εκ γεννήσεως,
της αριστοκρατίας της ζωτικής ανωτερότητας, πλούτου,
υπερηφάνειας, και χλιδής, αλλά μιλάμε για την αριστοκρατία
της γνώσης, της ενόρασης και
της διανοητικής ικανότητας.

Έχει κάνει την εμφάνισή της δειλά αυτή η αριστοκρατία,
κι ας μην είναι ακόμη αντιληπτή από τους πολλούς,
και στις μελλοντικές διευθετήσεις της ανθρώπινης
κοινωνίας αυτή η φυσική αριστοκρατική μειοψηφία
θα παίξει ένα σπουδαίο ρόλο.


ΠΒ*

Edited by - VAIHINGER on 15/02/2004 02:27:44

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 12:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μόνο ελάχιστοι, οι σπάνιοι αριστοκράτες
της γης, μπορούν πραγματικά και αληθινά να σκεφτούν.
Σήμερα αποτελούν την αληθινή αριστοκρατία και δεν μιλάμε
για την αριστοκρατία του σώματος εκ γεννήσεως,
της αριστοκρατίας της ζωτικής ανωτερότητας, πλούτου,
υπερηφάνειας, και χλιδής, αλλά μιλάμε για την αριστοκρατία
της γνώσης, της ενόρασης και
της διανοητικής ικανότητας.


Λοιπόν, δε το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι.

Οσον αφορά τη γνώση, κατέχω διδακτορικό στην αστροφυσική,
οσον αφορά τη διανοητική ικανότητα, εχω IQ γύρω στο 130.
Πάντα νόμιζα οτι αυτές μου οι "ικανότητες" με φορτώνουν με
την ευθύνη να προσπαθώ να διαδίδω τη γνώση (που απο τους φόρους
των συμπολιτών μου αποκτήθηκε) και να αποτελώ μια φωνή λογικής
μέσα στα παράλογα των καιρών μας.

Ποτέ δεν θεώρησα οτι αποτελώ
τμήμα μιας elite που αυτοδίκαια της ανήκει το προνόμιο της εξουσίας.

Άλλωστε, ολες μου οι "ικανότητες" βασίζονται στους "χαζούς" υδραυλικούς
που φερνουν νερό στο σπίτι μου, στους "χαζούς" στρατιώτες που σκοτώθηκαν
για να σπουδάσω σε ένα ελεύθερο πανεπιστήμιο και στους "χαζούς" οικοδόμους
που το χτίσανε.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι όμως...

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του φίλου μου, και για να επαναφέρω στη χώρα
την "κυριαρχία του άριστου και την ελ-ληνική ομορφιά στην κοινωνική και
πολιτική ζωή μας" ΑΠΑΙΤΩ ολοι σας στις εκλογές να με ψηφίσετε. Οταν βγώ,
θα αφαιρέσω το δικαίωμα ψήφου απο όλους τους "χαζούς" του "οχλου" και
επιτέλους θα έχουμε πάλι την ονειρεμένη "ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΚΉ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ,
όπως εκφράζεται μέσα από το αρχαίο ελληνικό ιδεώδες και τα έργα φιλοσόφων"

Με επαναστατικούς χαιρετισμούς,

Άγγελος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 16:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητηρια Αγγελε....

VAIHINGER,
η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας...

Μπορει ο Πλατωνας να υποστηριζε το αριστοκρατικο πολιτευμα,
αλλα στα χρονια της πραγματικης του ωριμοτητας,
γερος και σοφος ων,
παραδεχθηκε οτι,
παρα τα οποια ελαττωματα της Δημοκρατιας
ειναι μακραν των αλλων πολιτευματων το πιο ανθρωπιστικο, το πιο δικαιο και το πιο σωστο πολιτευμα,
κατι που εγκωμιαζει και δειχνει αργοτερα και ο πανειστημων Αριστοτελης.

Το αρχαιο Ελληνικο ιδεωδες και η φιλοσοφια που αναμασα ο καθε ανιδεος νεανιας,
δεν ειναι γεννημα καμμιας αριστοκρατιας και κανενος ολιγαρχικου πολιτευματος.
Ειναι καρπος που ανθησε και καρπισε στα ελευθερα λιβαδια, στις ελευθερες δημοκρατικες πολιτειες και οχι στα αγονα χωραφια των ολοκληρωτικων αριστοκρατικων πολιτειων.

Τα εργα και τα καλλιτεχνηματα που θαυμαζει ολοκληρος ο κοσμος,
ειναι εργα ελευθερων ανθρωπων,
πολιτων ελευθερων πολεων,
κυβερνουμενων απο δημοκρατικα πολιτευματα...

Σε καθε πολη, σε καθε πολιτεια που ειχε επικρατησει η αριστοκρατικη ολιγαρχια,
ουτε φιλοσοφια ανθισε, ουτε ποιηση αναπτυχθηκε,
ουτε καποια μορφη καλλιτεχνικης δημιουργιας επιτευχθηκε.

Καθε ομορφο, αξιο και μεγαλειωδες στην αρχαια Ελλαδα,
αναπτυχθηκε σε πολεις που ειχαν δημοκρατικα πολιτευματα.
Ενω εμποδιστηκε απο τις δυναμεις της αντιδρασης των ολοκληρωτικων αριστοκρατικων καθεστωτων...

Ακομα και αυτοι οι μεγιστοι επικοι αθλοι, οι ηρωισμοι των περσικων πολεμων,
ηταν αθλοι του Δημου,
ηταν ηρωισμοι πολιτων ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ....

Θα εβλεπα με κατανοηση καποιον "φουσκωτο" χρυσαυγιτη να υποστηριζει ακραιες πολιτικες αποψεις,
θα συγχωρουσα την -λογω αγνοιας του -φασιστικη του αντιληψη...
Δεν μπορω ομως να δεχθω οτι ενας ακαδημαϊκος πολιτης που απολαμβανει ολα τα αγαθα και τα δικαιωματα ενος δημοκρατικου πολιτευματος,
να αποβαινει επιορκος απεναντι στο Συνταγμα και να απεργαζεται την καταλυση του.
Εχουσι γνωσιν ομως οι φυλακες...
Δεν θα επιτρεψουμε με τιποτα την εκκολαψη των αυγων του φιδιου...

Διαβασε VAIHINGER τα οσα παραθετει ο Αγγελος και μετα ξαναδιαβασετα...
Ισως να σου εχει απομεινει μεσα σου λιγη ανθρωπια και να ντραπεις για την καταντια σου και να συνελθεις...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 19:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παίδες γιατί μπερδεύουμε τον Πλάτωνα με όλα αυτά; Έχεις διαβάσει VAIHINGER την "Πολιτεία" και την κατάλαβες; Νομίζω πως όχι.

Η αριστοκρατία του Πλάτωνα περιλαμβάνει όλα τα άλλα πολιτεύματα χωρίς να τα αποκλείει. Η αριστοκρατία του Πλάτωνα λαμβάνει υπόψη της και την παραγωγή του πλούτου (ολιγαρχία) και την δόξα και τιμή (τιμοκρατία) και την ατομική ελευθερία (δημοκρατία) και απλώς τοποθετεί πιο ψηλά την "αρετή" που την θεωρεί ως ανώτερη αξία από τις άλλες. Δεν "σκοτώνει" τα άλλα πολιτεύματα αλλά τα "αγκαλιάζει" με τον μανδύα της αρετής που είναι η πρώτη αρχή. Την αριστοκρατία θα την λέγαμε σήμερα "αξιοκρατία".

Αλλά ακόμη και ο Πλάτωνας κατάλαβε ότι αυτό που προτείνει είναι μια ουτοπία για αυτό όπως πολύ σωστά λέει και ο Πασχάλης, βάζει νερό στο κρασί του και προτείνει ένα πιο ήπιο πολίτευμα στον "Πολιτικό" και ένα ακόμη πιο βατό και απλό στους "Νόμους". Αφού ο ίδιος ο Πλάτωνας μιλάει για τρία διαφορετικά πολιτεύματα σε τρεις διαφορετικές του φάσεις θα ήταν ορθό να μην προτρέχουμε εμείς να δώσουμε την αποκλειστικότητα σε μία του πρόταση μόνο.

Η αριστοκρατία του Πλάτωνα δεν επιβάλλεται, αλλιώς γίνεται το χειρότερο (κατά τον Πλάτωνα) πολίτευμα, μια Τυραννία. Εάν διαβάσεις την "Πολιτεία" θα δεις ότι ξεκινά με μια κοινή συναίνεση όλων των ανθρώπων που ξεκινούν αυτό το "πείραμα", με μια ολιγομελή ομάδα ανθρώπων που θέτει τις ίδιες κοινές αξίες και εργάζεται γενιά, με γενιά για το μέλλον και την ενσάρκωση αυτών των αξιών. Αν δεν είναι αυτό μια δημοκρατική συναίνεση τότε τι είναι;

Αλλά ας αφήσουμε τον Πλάτωνα να κοιμάται ήσυχος, ας πάρουμε προτάσεις και ας κάνουμε τις δικές μας προτάσεις για το μέλλον.

Εγώ είμαι σίγουρος ότι εάν ο Πλάτωνας ερχόταν στην εποχή μας, θα άλλαζε πολλά από αυτά που έλεγε. Εάν δούμε τα κείμενά του ως θεόπνευστα δεν είμαστε καλύτεροι από φανατικοί "ειδωλολάτρες"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 20:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά μερικοί σαν τον ΠΑΣΧΑΛΗ έχουν ξεφύγει εντελώς. Για ποια κατάντια μιλάει; Του επιστρέφω το χαρακτηρισμό στον υπερθετικό του βαθμό. Όσο για το αν έχω μελετήσει Πλάτωνα και αν είμαι ημιμαθής-με ξέρει προσωπικά και το λέει ή είναι μάντης; (κάτι σαν τον Κάλχα ή την Πυθία). Τον αφήνω, λοιπόν, στην πλάνη του…Αν νομίζετε ότι έχουμε ιδανική δημοκρατία ή είστε ανόητοι ή λακέδες και γρανάζια του συστήματος. Δε διευκρίνισα στη εισαγωγή μου, τι εννοώ με τον όρο ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑ; Ή μήπως είστε τελείως ιδεολογικά τρομοκρατημένοι και σας ενοχλεί τόσο πολύ ο όρος; Ποιος μίλησε για Χρυσή αυγή και άλλα τέτοια; Ποιος μίλησε για επιβολή; To ΑΙΕΝ ΑΡΙΣΤΕΥΕΙΝ ενοχλεί τη «δημοκρατία» σας. Γι΄αυτό και ο κορυφαίος φυσικός Νανόπουλος δεν έχει έδρα στο Πανεπιστήμιο ΑΘΗΝΩΝ και ο Λιαντίνης πήρε τα βουνά…Ο ANGELOS ανέχεται να τον κυβερνά ο όχλος και η οικογενειοκρατία; Ένας τόσο φωτισμένος άνθρωπος ανέχεται να του καταδυναστεύει τη ζωή η χρυσή μετριότητα; Δε θα προτιμούσατε όλοι την αξιοκρατική δημοκρατία των βασιλέων-φιλοσόφων; Αλλά ξέχασα εδώ είναι φόρουμ εσωτεριστών, οπότε μερικοί αδιαφορούν για την κοινωνία στην οποία ζουν…Αν σας ταιριάζει η Ελλάδα, που χορεύει ζεϊμπέκικο μπροστά στον Τούρκο και είναι επιπλέον τελευταία σε οικονομική ανάπτυξη στην Ε.Ε-2 από τα μεγάλα επιτεύγματα της «δημοκρατίας» των διαπλεκομένων και των βολεμένων φουκαράδων-σας τη χαρίζω, να τη χαίρεστε. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις τεκμηριωμένες απαντήσεις σας…
ΟΥΚ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΤΟ ΠΡΟΣΚΥΝΕΙΝ
ΑΙΕΝ ΑΡΙΣΤΕΥΕΙΝ
ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑαν τόσο σας ενοχλεί το άριστο


ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 21:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VAIHINGER, εμένα δεν με ενοχλεί το "αριστοκρατικό". Έτσι κι αλλιώς ετυμολογικά δείχνει το άριστο, το καλύτερο κράτος. Αλλά μιας και οι λέξεις θέλουμε, δεν θέλουμε έχουν χρωματιστεί προτείνω μια πιο σύγχρονη λέξη που νομίζω ότι θα χρησιμοποιούσε και ο... Πλάτωνας σήμερα.

Σε βλέπω και σε άλλα topics να πελαγοδρομείς ανάμεσα σε φιλοσοφία, πολιτική, κοινωνική κριτική κ.α. Δικαίωμά σου είναι να πιστεύεις ότι θέλεις αλλά νομίζω ότι κάνεις λάθος να λες ότι ο Εσωτερισμός δεν νοιάζεται για την καλυτέρευση της κοινωνίας. Απόδειξη είναι ο ίδιος ο Πλάτωνας για τον οποίον συζητάμε και ακόμη περισσότερο ο δάσκαλος του ο Σωκράτης ο οποίος πλήρωσε το τίμημα του ότι είπε παραπάνω από ότι άντεχε η κοινωνία του.

Έτσι ρίξε τους τόνους σου και συζήτησε με ηρεμία. Καλό θα κάνει σε όλους και όχι μόνο σε εσένα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 02:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΟΤΗ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΓΙΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΔΗΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΛΟΓΟ ΜΟΥ?ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΚΡΟΣ?ΑΥΤΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΣΑΠΤΕΙΣ ΚΑΤΙ,ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ?ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΚΡΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ ΦΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ ΑΥΓΑ ΤΟΥΣ???ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΑΝΣΟΦΟΣ ΓΗΡΑΛΕΟΣ,ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΑΝΙΔΕΟ ΝΕΑΝΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΩΣ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ,ΔΗΛ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΟΣ ΣΤΙΣ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΥΘΕΝΤΙΚΕΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ.Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ,ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΧΩ...ΔΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ,ΝΟΜΙΖΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΠΩΣ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΥΣΙΚΗ ΙΕΡΑΡΧΙΣΗ,ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΙΑΡΘΡΩΣΗ.ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΝΑ ΕΠΟΝΤΑΙ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΗΛ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ!ΚΑΠΩΣ...ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ,ΕΣΑΣ?Ε,ΡΕ ΞΕΒΟΛΕΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΦΤΕ!ΓΙΑΤΙ ΣΚΟΥΖΕΤΕ ΒΡΕ?ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ,ΜΕ ΤΟΣΗ ΣΟΦΙΑ ΝΑ ΛΑΜΠΡΑΙΝΕΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ,ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ!ΑΝ ΤΟ ΑΞΙΖΑΝ ΦΥΣΙΚΑ!ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΖΟΡΙΑ,ΣΤΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΤΩΝ ΑΛΗΘΙΝΩΝ ΣΟΦΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΣΧΑΛΗΔΕΣ ΤΟΥΣ ΦΙΔΟΚΥΝΗΓΟΥΣ!ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΕΙ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΝΑ...ΞΕΒΑΨΟΥΜΕ!Η ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΜΕ ΚΑΛΙΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΚΙ ΟΛΑΣ!ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΘΗΣ ΚΑΙ ΗΜΙΜΑΘΗΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΩΣ,Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΚΑ ΙΔΕΩΔΗ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ,ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ,ΟΠΟΥ ΑΥΤΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΛΑΙΚΟ ΚΟΜΜΑ!ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΕΝΣΤΙΚΤΩΝ.ΙΔΑΝΙΚΟΣ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΗΣ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Ο... ΑΡΧΙΑΛΗΤΑΡΑΣ Ο ΝΙΤΣΕ!ΠΟΥ ΤΥΧΑΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΕΒΡΑΙΟΣ,ΑΦΟΥ ΑΠΕΧΘΑΝΟΤΑΝ ΤΟ ΑΔΥΝΑΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΙΜΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΝΕΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΦΗΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΔΡΕΙΑ!ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΠΑΡΜΕΝΙΩΝΑ...ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΠΕΛΑΓΟΔΡΟΜΕΙ ΤΗΟΤΗ ΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ"ΕΛΛΗΝΕΣ-ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ-ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ"ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ! ΠΒ*

ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 10:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VAIHINGER, όποιος συζητάει κάνει αυτό που λέει η λέξη "συν-ζητάει", ζητάει κάτι από κοινού με κάποιους άλλους.

Δεν βλέπω, στην περίπτωσή μας, να θέλουμς να ζητήσουμε κάτι από κοινού.

Εάν δω ότι θέλεις κάτι να ζητήσουμε μαζί, θα συμμετέχω. Αν απλώς θέλεις, όπως κάνεις ήδη, να επιβεβαιώσεις τις απόψεις σου, μέσα απο "διάλογο", ευχαριστώ για την πρόσκληση αλλά δεν θα συμμετέχω.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 14:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΗΟΤΗ,ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ,ΕΓΩ ΔΕΧΟΜΑΙ ΠΩΣ ΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΑΡΟΡΜΗΤΙΚΟΣ,ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΥΡΝΑΜΕ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΜΕ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΝΕΤΙΚΟ ΥΦΟΣ ΝΑ...ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ!ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΚΑΘΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΑ,ΠΑΡΑ ΠΕΡΑ ΚΑΝΕΙ ΤΖΙΖ!ΕΑΝ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΣ ΠΩΣ ΟΥΤΕ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ,ΟΥΤΕ ΦΑΣΙΣΤΑΣ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΗΡΕΜΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΛΛΑΚΤΙΚΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΑΡΑΣΥΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΑΤΟΥΜΑΙ,ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΛΕΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ,ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ.ΣΤΗΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΡΜΗΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΕΝΟΣ.ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΠΩΣ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΓΩ ΜΕΤΑΝΟΙΩΝΩ ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΑΓΕΝΗΣ.ΑΝ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΠΙΟ ΗΡΕΜΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΔΙΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΘΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΖΗΤΟΥΝ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ.ΚΑΙ ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ ΑΝ ΕΙΧΑ ΠΕΙΣΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΑΙΤ,ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ...ΠΟΣΗ ΚΡΙΤΙΚΗ ΔΕΧΕΣΤΕ!Α ΜΑΣ ΑΝΤΕΞΕΙ ΤΟ ΣΧΟΙΝΙ,ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ!ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 22:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"αλλά μιλάμε για την αριστοκρατία
της γνώσης, της ενόρασης και
της διανοητικής ικανότητας."

Αγαπητέ VAIHINGER,
:)

Είμαι 22 χρονών μιλώ 6 γλώσσες χάρη στην ικανότητα της μνήμης.
Ένας άνθρωπος με 10 διπλώματα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι ευφυής.
Άλλο η ικανότητα της μνήμης.
Άλλο η ευφυία.
Με τα γήινα τεστ που πήρα, το IQ μου είναι 188_!_!_!_...
Το ρεκόρ μου ήταν στην αντιληπτική ικανότητα.
Περισσότερο δηλαδή και από τον πιο έξυπνο επιστήμονα φυσικής που ζει αυτή τη στιγμή στην Αμερική...

Ήμουν ο πρώτος των πρώτων.

Δεν είμαι έλληνας αλλά πάντα θαύμαζα την ελληνική μυθολογία.
Είμαι 50% εβραίος 50% έλληνας αλλά λέω ότι είμαι έλληνας,όταν κυκλοφορώ στους δρόμους, γιατί πολλοί λαοί μισούν τους εβραίους.
:)

Η δημοκρατία σκλαβώνει τον άνθρωπο στο χρήμα.
Ο μέσος άνθρωπος δουλεύει κάθε μέρα ούτως ώστε να εξασφαλίζει τα προς το ζην.Οι άνθρωποι με την περισσότερη δύναμη είναι οι άνθρωποι με τα περισσότερα λεφτά.
Αυτό είναι λάθος.

Είναι κρίμα, ιδιοφυίες να πεθαίνουν από την πείνα
και άνθρωποι κατώτερης ευφυίας να απολαμβάνουν
τους κόπους του μπαμπά τους.

Η ανθρωπότητα είναι μια βιολογική οντότητα και οι άνθρωποι τα κύτταρά της.Τα πιο ικανά κύτταρα πρέπει να την διοικούν.

Η δημοκρατία πρέπει να αντικατασταθεί από την ΔΙΑΝΟΙΟΚΡΑΤΙΑ.
Αυτό είναι το πολίτευμα των δημιουργών μας στον πλανήτη τους.
Υπάρχει σε βιβλίο μόνο στα γαλλικά το πως λειτουργεί αυτό το
πολίτευμα το οποίο,είναι το πολίτευμα που θα αντικαταστήσει τη δημοκρατία στα επόμενα χρόνια αν δεν αυτοκαταστραφούμε ως ανθρωπότητα.

Με σεβασμό...παρακαλώ.



"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 22:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>Άλλωστε, ολες μου οι "ικανότητες" βασίζονται στους "χαζούς" >υδραυλικούς

Στο μέλλον αγαπητέ μου δεν θα υπάρχουν ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΙ
Θα υπάρχουν Βιολογικά ρομπότ που θα κάνουν αυτές τις
εξευτελιστικές δουλειές.

>που φερνουν νερό στο σπίτι μου, στους "χαζούς" στρατιώτες που >σκοτώθηκαν

Όσοι σκοτώθηκαν πολεμώντας ήταν όχι μόνο χαζοί, αλλά και ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ.

>για να σπουδάσω σε ένα ελεύθερο πανεπιστήμιο και στους "χαζούς" >οικοδόμους που το χτίσανε.


Στο μέλλον αγαπητέ μου δεν θα υπάρχουν OIKOΔOMOI
Θα υπάρχουν Βιολογικά ρομπότ που θα κάνουν αυτές τις
εξευτελιστικές δουλειές.


Αυτά όλα φυσικά αν ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΜΕ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.

Για ξανασκέψου το εσύ που έχεις 130 IQ...
Δεν περιμένω από Λάτρες της παράδοσης να με καταλάβουν...
:)


"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 22:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως καταλαβαίνεις φίλε Θωθ εγώ δεν συν-ζητάω τίποτα από κανένα...

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 22:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Πασχάλης είναι ένας άνθρωπος που αν γεννιόταν με Βασιλιά θα ήταν εναντίον της Δημοκρατίας.

Πασχάλη...Δεν περιμένω να με καταλάβεις...δεν μπορείς.

Παρακαλώ.

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 23:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IZAURA,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΙΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΙΟΚΡΑΤΙΑ,ΟΠΟΩΣ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΕΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΜΑΣ?ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΒΡΑΙΟΣ ΚΙ ΟΧΙ ΙΣΡΑΗΛΙΤΗΣ?ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ IZAURA?ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΑ ΤΕΣΤ ΕΦΘΙΑΣ,ΟΧΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ,ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΨΙΛΟΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΚΙ ΑΝ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ,ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΚΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΝΕΟΤΑΞΙΤΙΚΗ ΠΑΓΙΔΑ ΟΠΩΣ ΟΙ NEW AGE ΡΑΕΛΙΣΤΕΣ,ΝΕΟΑΚΡΟΠΟΛΙΤΕΣ,ΕΞΤΡΟΠΙΑΝΟΙ ΚΤΛ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ...ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ.ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ! ΠΒ*

ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GuessWho
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Anguilla
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 01:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GuessWho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΓΚΕΣ CHILL OUT
ΒΑΣΙΚΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΩ ΣΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΧΗΜΑΤΙΖΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 42-45 %.ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΟΤΙ ΤΟ ΑΛΛΟ 55% ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ.ΑΡΑ ΚΑΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΩΣΤΟΣΟ ΠΙΣΤΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΟΙ 'ΕΞΥΠΝΟΙ' ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ.ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ.
ΣΥΝΕΠΩΣ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ...

ΥΓ.ΕΥΘΥΝΗ ΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΜΜΕ ΠΟΥ ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΛΥΦΤΕΣ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΥΡΙΑΝΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ.ΑΡΑ ΕΚΕΙ ΕΝΤΟΠΙΖΩ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 01:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελευταία σε όποιο τόπικ μπαίνω βλέπω παντού κατεβατά από "μονολόγους" Εάν με εννοείτε τι εννοώ!!!
Ας κατεβάσουμε λίγο τους τόνους μας και ας προσπαθήσουμε να καταλάβουμε λίγο τί προσπαθεί να πει και ο άλλος!!Δεν θα μας βλάψει πιστεύω..

Καταρχάς νομίζω πως κατάλαβα τι εννοεί ο φίλος και συγγραφέας αυτού του τόπικ όταν μιλάει για αριστοκρατία!!
Αλλά νομίζω πως και στην Αρχαία Ελλάδα υπήρχαν πολλά ψεγάδια, αν θυμηθούμε πως η Γυναίκα είχε μία θέση που δεν της ταίριαζε, το γεγονός της συντήρησης της δουλείας, η τέχνη, που κατείχε το επίπεδο της τεχνικής και όχι της έμπνευσης και της δημιουργίας!
Αν θυμηθούμε λίγο τα λόγια του Πλάτωνα περί τέχνης θα δούμε πως δεν πίστευε στην τέχνη με την έννοια που γνωρίζουμε εμείς σήμερα αλλά θεωρούσε πως η τέχνη είναι ένα είδος μήμησης!!!
Να πω επίσης πως η τέχνη δεν είναι απαραίτητα η έμπνευση της Δημοκρατίας αλλά έχουμε δει πολλά κομψοτεχνήματα και αριστουργήματα όταν αυτά βγήκαν μέσα από τον παλμό της σκιάς του πόνου και της εξαθλίωσης!!
Σίγουρα όμως αυτό που γίνεται σήμερα όπως πολύ καλά ανέφερε ο φίλος ως "οχλοκρατία"
Ξέρουμε όλοι πολύ καλά πως οι μάζες ελέγχονται με διάφορα μέσα, όπως το "εμπορίο και η διαφήμηση", τα κινήματα, ψυχολογία μάζας και πολλά άλλα! Αυτό που είχα διαβάσει κάποτε και μου είχει κάνει τρομερή εντύπωση είναι το εξής: Πως ακόμα και εκείνα τα στρώματα των ανρθώπων που βρίσκονται στο περιθώριο και είναι οι υποτιθέμενοι αντιδραστικοί των συστημάτων και των κοινωνιών, είναι και αυτοί προδιαγεγραμένοι και μάλιστα ηθελήμενα από το κοινωνικό σύστημα για να συντηρούν κάποια άλλα συστήματα που τελικά και αυτά εξυπηρετούν το κεντρικό. Όσοι είναι ψυχολόγοι πολλοί πιθανά να το γνωρίζουν!! Αυτά σχετικά με την ψυχολογία της μάζας!
Να πω επίσης πως δεν πιστεύω στα τεστ IQ γιατί αυτά μετράνε μόνο ένα μέρος της ευφείας του ανθώπου, αυτούς δηλαδή που είναι καλοί είτε στην μνήμη είτε στην λύση των συγκεκριμένων προβλημάτων, όμως ο άνθρωπος δεν είναι μόνο αυτά. Μέσα στο μυαλό του και στην λογική υπάρχουν και άλλα, ένα από αυτά είναι αυτό που λέγεται ψυχολογία! Η ψυχολογία του ανθρώπου είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για την βίωση αλλά και την εξέλιξη ενός ανθρώπου!!! Γι' αυτό και βλέπουμε πολλές φορές ανθρώπους που μεν είχαν ευκαιρίες αλλά και ευφεία να μην προκόβουν ή αν θέλετε να χρησιμοποιήσω την λέξη εξέλιξη, ως μονάδες!! Επίσης να πω πως οι αρετές δεν είναι αξίωση ενός μορφωμένου ανθρώπου απαραίτητα ή κάποιου που θεωρείτε ή όντως είναι ευφειής, έχουμε χιλιάδες τέτοια παραδείγματα πιστεύω όλοι μας!
Αλλά και η μόρφωση η ίδια είναι κάτι σχετικό πλέον.. εννούμε την μορφωση στα πανεπηστήμια ή την μόρφωση γενικά.. γιατί τελικά η μόρφωση δεν είναι κάτι που δίνεται στις διάφορες κρατικές ή μη σχολές, ανώτερες ή ανώτατες, εκεί βλέπουμε εξιδείκευση και όχι τη μόρφωση!!!

Πιστεύω πως στην Αρχαία Ελλάδα εκείνα τα οποία είχαν αξία ήταν η ψυχή της και εννοώ φυσικά την κουλτούρα αλλά και την παιδεία ενός κράτους, ενός λαού, ενός γένους! Πράγματα που στερούμαστε εμείς σήμερα! Να επισημάνω πως δεν βλέπω πως και εκεί τα πράγματα ήταν ιδανικά, αλλά πως για την τότε εποχή ήταν πολύ καλύτερα από ότι αλλού! Όπως είπε και ο φίλος ο Θοθ, ο Πλάτωνας αν ζούσε σήμερα ίσως να ονόμαζε την αξιοκρατεία κάπως αλλιώς τελικα, ή ίσως και να αθετούσε και μερικά από τα ιδεώδη του!
Ζούμε λοιπόν σε μία διαφορετική εποχή και αυτό πρέπει να το πάρουμε σαν γνώμονα προς την εξέλιξη! Μπορούμε να βοηθηθούμε κοιτάζοντας δεξιά ή αριστερά μας κάποιους λαούς ή να γυρνάμε πίσω και να κοιτάμε κάποιους που δεν υπάρχουν πια, αλλά πιστεύω πως δεν γίνεται να σταθούμε μόνο εκεί!!!
Νομίζω πως αυτό που βοηθάει την ανύψωση ενός λαού είναι η αξία που δίνεται στην μονάδα και από εκεί πιστεύω όλα θα οδηγήσουν στο άρτιο αποτέλεσμα!
Ίσως αυτό το αποτέλεσμα να μην λέγεται καν Δημοκρατία, ίσως να υπάρξει κάτι νέο ή κάτι που σήμερα θεωρείτε ουτοπία, αυτό θα δείξει στο μέλλον!!!
Το θέμα λοιπόν κατ'εμένα πρέπει να λυθεί από την ρίζα του!!!
Κατά την γνώμη....

Πάντα με φιλική διάθεση


Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σωκράτης
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 02:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σωκράτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1. Πως ακόμα και εκείνα τα στρώματα των ανρθώπων που βρίσκονται στο περιθώριο και είναι οι υποτιθέμενοι αντιδραστικοί των συστημάτων και των κοινωνιών, είναι και αυτοί προδιαγεγραμένοι και μάλιστα ηθελήμενα από το κοινωνικό σύστημα για να συντηρούν κάποια άλλα συστήματα που τελικά και αυτά εξυπηρετούν το κεντρικό. Όσοι είναι ψυχολόγοι πολλοί πιθανά να το γνωρίζουν!! Αυτά σχετικά με την ψυχολογία της μάζας!

2. Αλλά και η μόρφωση η ίδια είναι κάτι σχετικό πλέον.. εννούμε την μορφωση στα πανεπηστήμια ή την μόρφωση γενικά.. γιατί τελικά η μόρφωση δεν είναι κάτι που δίνεται στις διάφορες κρατικές ή μη σχολές, ανώτερες ή ανώτατες, εκεί βλέπουμε εξιδείκευση και όχι τη μόρφωση!!!

3. Το θέμα λοιπόν κατ'εμένα πρέπει να λυθεί από την ρίζα του!!!
Κατά την γνώμη....Ίσως αυτό το αποτέλεσμα να μην λέγεται καν Δημοκρατία, ίσως να υπάρξει κάτι νέο ή κάτι που σήμερα θεωρείτε ουτοπία, αυτό θα δείξει στο μέλλον!!!


Γειά σας και από μένα!

Θα ήθελα να κάνω κάποια σχόλια σχετικά με αυτά που είπε ο φίλος simori.
Καταρχάς οι άνθρωποι που βρίσκονται στο περιθώριο, παρ'ότι θεωρούνται ως ανιδραστικά στοιχεία, ωστόσο δεν είναι. Για τον λόγο του ότι οι υπεύθυνοι της εξουσίας έχουν την δυνατότητα να "εξαγοράζουν" την ελπίδα αυτών των ανθρώπων για κάτι καλύτερο. Με συνέπεια οι ανθρωποι αυτοί στην ιδέα και μόνο μήπως γίνει κάτι καλύτερο γι'αυτούς να "αναγκαστούν" να πάνε με τα νερά των εχόντων της εξουσίας.
Εν συνεχεία θα ήθελα να τοποθετηθώ σχετικά με τον παράγοντα μόρφωση. Θα ήταν ανόητο να λέγαμε ότι ο κάτοχος ενός πτυχίου είναι μορφωμένος. Μόρφωση εστί κάτι ευρύτερο και πλατύτερο. Κατ'εμέ στη μόρφωση εμπεριέχονται: οι γνώσεις, οι εμπειρίες, η ουσιαστική επικοινωνία με τους συνανθρώπους. Από τους τρείς αυτούς παράγοντες ενισχύεται το πνευματικό επίπεδο του ανθρώπου. Επίσης να σας αναφέρω ότι και αυτό που κάνουμε αυτή τη στιγμή είναι παράγοντας μόρφωσης και ανύψωσης του πνευματικού επιπέδου όλων μας.
Τέλος θα ήθελα να πώ κάτι σχετικά με την ουτοπία. Ουτοπία απλά σημαίνει ότι κάτι είναι αδύνατον να γίνει και βρίσκεται στη σφαίρα των ονείρων και της φαντασίας. Προσωπική μου άποψη είναι ότι όλα είναι δυνατά. Αρκεί να υπάρχει ένα και μόνο πράγμα, ΘΕΛΗΣΗ και κατ'επέκτασιν Στόχοι. Οι στόχοι βοηθάνε να επιτευχθεί αυτό το οποίο θέλει μία ομάδα, ένας άνθρωπος, ένας λαός.

Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω στο φίλο simori.

Φίλε Σιμορι όταν λές: " Νομίζω πως αυτό που βοηθάει την ανύψωση ενός λαού είναι η αξία που δίνεται στην μονάδα και από εκεί πιστεύω όλα θα οδηγήσουν στο άρτιο αποτέλεσμα!" τί εννοείς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 04:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΟΤΙ ΠΙΣΤΕΨΑ ΠΡΟΣ ΣΤΙΓΜΗΝ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ,ΜΕ ΧΑΡΑ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΤΟ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΑΝ ΣΩΣΤΑ,ΔΙΧΩΣ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ...ΦΟΒΙΚΑ ΣΥΝΔΡΟΜΑ!ΕΓΩ ΜΙΛΗΣΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΟΧΛΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΑΤΑΝΤΗΜΑ ΟΠΟΥ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ,ΜΕ ΤΡΑΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ.ΕΙΤΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΔΗΛ ΕΙΤΕ ΟΧΙ,ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΤΑΒΛΗΘΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΚΟΠΑΔΙ.ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΙΛΑΜΕ ΤΩΡΑ?ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ΤΥΠΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ "ΔΟΥΛΟΙ" ΣΕ ΔΙΑΝΝΟΗΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΛΕΟΝ.ΟΔΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΖΑΝΘΡΩΠΩΝ ΟΠΟΥ Ο "ΕΧΘΡΟΣ" ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΣΑΦΗΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ,ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΑΝΑΓΟΡΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΟΥΝΤΕΣ ΩΣ ΤΕΤΟΙΟΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΙ ΑΥΤΑ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ,ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.Ο ΟΡΓΟΥΕΛ ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ...ΙΣΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΤΟΥ ΝΙΤΣΕ,ΤΟΥ ΕΥΤΕΛΕΣΤΕΡΟΥ ΟΛΩΝ.ΣΤΗΡΙΞΤΕ ΚΑΘΕ ΓΝΗΣΙΑ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΚΟ,ΤΕΛΟΣ ΠΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΑΧΤΑΡΜΑ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΙ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΟΧΛΟΚΡΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ Η...ΠΡΟΟΔΟΣ ΤΟΥΣ!ΚΑΙ ΟΤΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΗΡΙΖΟΤΑΝ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ,ΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ,ΤΗΝ ΤΑΞΗ,ΤΗ ΔΙΚΑΙΩΣΗΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΕΡΑΡΧΗΣΗ.ΣΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΟΜΟΡΦΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΦΤΙΑΣΙΔΩΜΑΤΑ..ΤΟ ΑΡΙΣΤΟ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟ ΚΑΤΩ.ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΤΥΧΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ,ΕΙΔΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ.ΑΙΕ ΑΡΙΣΤΕΥΕΙΝ! ΠΒ*

ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 20:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>IZAURA,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΙΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ >ΔΙΑΝΟΙΟΚΡΑΤΙΑ,ΟΠΟΩΣ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΕΣ.

Geniocracy,RAEL

>ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΜΑΣ?
Οι δημιουργοί μας είναι οι ELOHIM της βίβλου.
Ούτε θεός υπάρχει ούτε ψυχή.

>ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΒΡΑΙΟΣ ΚΙ ΟΧΙ ΙΣΡΑΗΛΙΤΗΣ?
Είμαι εβραιοέλληνας.
Δηλαδή το DNA μου,είναι πολύ κοντά στο Ελληνικό και εβραικό DNA.
Οι Ισραηλίτες ήταν ο "εκλεκτός" λαός.
Οι εβραίοι είναι απόγονοι των ELOHIM με Ισραηλίτες.

>ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ IZAURA?
Τίποτα...είναι ένα όνομα.

>ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΑ ΤΕΣΤ ΕΦΘΙΑΣ,ΟΧΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ,
Ακόμη δεν είναι τόσο επιτυχημένα.
Με την εξέλιξη της Επιστήμης θα γίνουν.

>ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΨΙΛΟΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.
Είσαι φοιτητής της Εγκεφαλολογίας.
Δεν υπάρχει ψυχή.
Είμαι φοιτητής Computer Science.

>ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΚΙ ΑΝ >ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ,ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΚΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΝΕΟΤΑΞΙΤΙΚΗ >ΠΑΓΙΔΑ ΟΠΩΣ ΟΙ NEW AGE ΡΑΕΛΙΣΤΕΣ,ΝΕΟΑΚΡΟΠΟΛΙΤΕΣ,ΕΞΤΡΟΠΙΑΝΟΙ ΚΤΛ.ΚΑΙ

:) Οι ευφυίες κάνουν την ανθρωπότητα να προοδεύει.
Οι ευφυίες πρέπει να μας κυβερνούν,όχι ο Μπους
ή η Μονοθειστές,που πιστεύουν στο τίποτα.

>ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ >ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ...ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ.ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!

Οι Εβραίοι,έλληνες,αιγύπτιοι ήταν οι πιο ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟΙ,Ευφυής λαοί
που δημιουργήθηκαν.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αγαπάμε τους
άλλους λαούς ή τους εχθρούς μας.Το 1 χαρακτηριστικό μιας ευφυίας είναι ότι κάνει το καλό.


"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 23:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IZAURA,ΟΙ ΕΛΟΧΙΜ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΜΜΕΝΟΙ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ,ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ,ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ,ΟΙ ΤΙΤΑΝΕΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.ΩΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΥΜΠΙΟΙ ΚΑΙ ΩΣ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΟΝΙΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΧΘΟΝΙΟΙ.ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΣΡΑΗΛΙΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΙΟΥΔΑΙΟΥΣ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ-ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΣΠΑΣΤΗΚΑΝ ΤΟ ΟΛΥΜΠΙΟ 12ΘΕΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΤΙΣ ΚΡΟΝΙΕΣ-ΓΗΙΝΕΣ ΛΑΤΡΕΙΕΣ.ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ.ΕΛ-ΛΗΝΕΣ,ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΚΑΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ...ΚΑΖΑΝΙ,ΠΡΩΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ,ΕΠΕΙΤΑ ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΡΩΤΩΝ, ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΥΡΙΩΣ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΩΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ.ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ,ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΒΔΕΛΥΓΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ,ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΝΟΘΥΛΕΥΜΑ ΛΕΠΡΩΝ ΚΑΙ "ΜΙΑΡΩΝ",ΔΗΛ ΕΧΟΝΤΩΝ ΔΙΑΠΡΑΞΕΙ ΙΕΡΟΣΥΛΕΣ ΑΞΙΟΠΟΙΝΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΟ ΤΗΝ ΗΓΕΣΙΑ ΤΟΥ ΑΙΓΥΠΤΙΟΥ ΙΕΡΕΑ ΠΟΥ ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΤΗΚΕ ΜΩΥΣΗΣ,ΕΚΔΙΩΧΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ.Η ΘΕΣΗ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΨΥΧΗ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΡΥΦΗ ΕΒΡΑΙΚΗ.ΚΑΙ ΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΩΣ ΕΛΛΗΝ,ΚΙ ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ ΕΛ-ΛΗΝ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΜΙΣΟΣ,ΥΠΗΡΞΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΦΟΡΕΙΣ ΤΟΥ ΑΛΗΘΙΝΟΥ ΦΩΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΔΙΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΨΕΥΤΙΚΟΥ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΑΣΟΝΙΑΣ.Η ΜΟΝΟΘΕΙΑ ΩΣ ΘΕΟΚΡΑΤΙΚΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΒΡΑΙΚΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ ΠΟΥ ΤΥΡΑΝΝΑΕΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ,ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ,ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΟΝΟΘΕΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΡΦΙΚΟΥΣ ΥΜΝΟΥΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΩΣ ΙΔΕΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ,Ο ΕΒΡΑΙΣΜΟΣ ΚΥΒΕΡΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΑΣ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΑΣ...ΟΙ ΑΡΙΣΤΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΑΛΛΟΥΣ ΑΡΙΣΤΟΥΣ ΟΧΙ ΝΑ ΕΞΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΑΙΓΟΠΡΟΒΑΤΑ.ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΓΕΛΗ ΑΝΘΡΩΠΟΕΙΔΩΝ ΕΛ-ΠΒ*

ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 00:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πασχάλη...Δεν περιμένω να με καταλάβεις...δεν μπορείς.


Izaura



Πως, πως....
Σε καταλαβα !!!

Χανεις ΛΑΔΙΑ ! ! !
Ετσι δεν ειναι ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 11:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τέλος θα ήθελα να πώ κάτι σχετικά με την ουτοπία. Ουτοπία απλά σημαίνει ότι κάτι είναι αδύνατον να γίνει και βρίσκεται στη σφαίρα των ονείρων και της φαντασίας. Προσωπική μου άποψη είναι ότι όλα είναι δυνατά. Αρκεί να υπάρχει ένα και μόνο πράγμα, ΘΕΛΗΣΗ και κατ'επέκτασιν Στόχοι. Οι στόχοι βοηθάνε να επιτευχθεί αυτό το οποίο θέλει μία ομάδα, ένας άνθρωπος, ένας λαός.


Φίλε συμφωνώ και επαυξάνω..

Σχετικά με αυτό που ανέφερα περί μονάδας...
Επειδή μου είναι πολύ δύσκολο να εκφράσω με λίγα λόγια αυτό που σκέφτομαι θα έδεινα απλά ένα παράδειγμα:
Σκεφτείτε απλά τί συνέβαινε όταν είμασταν μαθητές..
Πιστεύετε πως το απότελεσμα θα ήταν το ίδιο αν η μονάδα είχε περισσότερη σημασία?


Σκέφτομαι, ανακαλύπτοντας πως δεν μπορώ να πάψω να σκέφτομαι!

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 17:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ… και τα δύο σε …ΚΡΑΤΙΑ ..
Μπα... ασε δεν θα πάρω…
τιποτα ποιο ρευστό δεν έχει..?

Γιώργος.
…..κατι σε …ουμι ας πούμε (όπως λουκούμι)..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 22:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>ΜΟΝΟΘΕΙΑ ΩΣ ΘΕΟΚΡΑΤΙΚΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΒΡΑΙΚΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ

Eδώ έχεις δίκαιο.

Ο Δίας είναι ελοχείμ.
Ο Γιαχβέ είναι ελοχείμ.


"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.Κανένας.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


98 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 22:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ρε καραγκιοζακο izaura , εδω εισαι ακομα δεν σε διαγραψανε???

Ρε παλιοτενεκε της λασπης δε πα να κανεις καμια δουλεια καλυτερα ???

Admin , δε φωναζεις κανενα μπογια να τον μαζεψει???

Μας εχει ζαλισει τα π.....ρια με τη λερα του!! ρα-ελ.

Φιλικα........Κανενας

Γλυκια η ζωη και ο θανατος μαυριλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΙΘΕΡΟΒΑΜΩΝ
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 22:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΙΘΕΡΟΒΑΜΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΙΖAOURA...MIAΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΙΣΟΣ ΕΒΡΑΙΟΣ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΙ ΣΕΙΜΑΙΝΕΙ ΕΛΟΧΕΙΜ ΣΤΑ ΕΒΡΑΙΚΑ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 23:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΟΧΕΙΜ είναι πληθυντικός.
ΕΛΟΧ είναι ο ενικός

ΕΛΟΧΕΙΜ σημαίνει "οι άνθρωποι που ήρθαν από ψηλά"

Ελοχείμ είναι η λέξη που μεταφράστηκε σε "Θεός" στα ελληνικά.

ΕΛΟΧΕΙΜ είναι η λέξη που χρησιμοποιείται για τους δημιουργούς
του ανθρώπου.

Δεν υπάρχει δηλαδή θεός,ούτε ψυχή.
Οι μονοθειστικές θρησκείες δηλαδή πιστεύουν στον κανένα.

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 00:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΡΕ IZAYRA,ΠΩΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΑΝ ΤΟ ΕΛΟΧΕΙΜ ΣΕ ΘΕΟΣ?ΘΕΟΣ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ?ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΔΩ ΠΩΣ ΑΝ "ΜΕΤΑΦΡΑΣΕ"ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΙΣΤΕ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΣΕΙΣ,ΩΣ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΝΝΟΩ,ΑΝ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΒΡΑΙΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙΚΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ 188,ΕΝΑΣ ΙΣΡΑΗΛΙΤΗΣ ΝΑΙ.Η ΒΙΒΛΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΝΟΘΥΛΕΜΑ ΚΛΕΜΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΛΑΩΝ,ΝΑΙ Η ΟΧΙ?ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΚΟΠΕΥΕΤΕ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΓΙΑΧΒΕΙΚΕΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ,ΤΟΥ ΟΦΘΑΛΜΟΣ ΑΝΤΙ ΟΦΘΑΛΜΟΥ ΤΟΥ ΖΗΛΟΦΘΟΝΟΥ ΚΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΥ ΤΙΤΑΝΑ-ΓΙΑΧΒΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΙΓΥΠΤΙΟΥ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΗ ΤΟΥ?Ο ΡΑΕΛ ΤΙ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ?ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΑΡΑΓΕ?ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ,ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΝΑ ΑΦΕΘΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ.ΑΙΕΝ ΑΡΙΣΤΕΥΕΙΝ ΠΒ*

ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 00:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο γιος του Γιαχβέ ήρθε στη γη.
Γεννήθηκε από τον Γιαχβέ και μια νεαρή σέξυ εβραία.
Τον φωνάζανε Χριστό.
Μερικοί πιστεύουν ότι ήτανε γιος του Γιαχβέ και ότι ο Γιαχβέ είναι ο Σατανάς.
Μερικοί πιστεύουν ότι ο Χριστός ήταν γιος του "καλού" θεού.
(Στην χώρα σου έχουν εκκλησίες σε όλες τις πόλεις)

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΠΕ:
Αγαπάτε τους Τούρκους
Αγαπάτε τους βιαστές της μάνας σας.

Οι εβραίοι πίστευαν τότε:
Οφθαλμό αντι οφθαλμού
=> Οι εβραίοι σταύρωσαν τον παραβάτη του νόμου τους.

Εγώ πιστεύω στο Χριστό και πολεμώ τους μονοθειστές.

-Μέσα στο σύμπαν όλα είναι άπειρα.
Τα πάντα είναι μορφή ενέργειας και όπως εμείς οι άνθρωποι αποδείξαμε
η ενέργεια ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΣ.Είναι άπειρη.

Εσύ είσαι μια μορφή ενέργειας και είσαι μέρος του απείρου.
Όταν θα πεθάνεις θα ελευθερωθεί μια ποσότητα ενέργειας που θα χαθεί στο άπειρο.

-Το σύμπαν είναι άπειρο επίσης όπως απέδειξαν οι δημιουργοί μας.


"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 01:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΠΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ?ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ.ΤΟΝ ΤΙΜΩΡΗΣΑΝ ΩΣ ΠΑΡΑΒΑΤΗ ΠΟΙΟΥ ΑΔΙΚΗΜΑΤΟΣ,ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΟΦΘΑΛΜΟΣ ΑΝΤΙ ΟΦΘΑΛΜΟΥ?ΣΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΝΕΟΤΕΡΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΣ?ΑΡΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟΥΡΚΟΦΙΛΟΣ?ΑΡΑ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΑΣ?ΑΡΑ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΑΚΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ?ΑΣΕ,ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ,ΜΗΝ ΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.Ο ΡΑΕΛ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ?ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ,ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ...ΩΧΤΡΟΣ!ΑΠΑΝΤΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΡΩΤΑΝΕ.ΤΑ ΠΕΡΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΤΑ ΞΕΡΩ,ΚΙ ΑΥΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ,ΑΣΤΟ. ΠΒ*

ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 01:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Izaura πρέπει να έχει πάρει πολλά ναρκωτικά στη ζωή του!

Όσο για κάποιους άλλους πραγματικούς "δημοκράτες", που αμέσως μόλις έθεσε ο VAIHINGER ένα θέμα πέσανε να τον φάνε, τι να πω!

Αληθινοί δημοκράτες είστε βρε παιδί μου, δέχεστε και συζητάτε με ευγένεια όλες τις απόψεις, δίχως χαρακτηρισμούς! Εύγε!!

Ειδικά ο Angelos πρέπει να είναι μεγάλος επιστήμων! Αλλά και τα επιχειρήματα των άλλων ήταν αποστομωτικά .. αυτά είπε ο Πλάτων, αυτά ο Αριστοτέλης λένε τα παπαγαλάκια!

Όσο για το καθηγητικό ύφος κάποιων, που ενίοτε μπερδεύουν την δημοκρατία με την ελευθερία, και χρησιμοποιούν και μία γλώσσα φτηνή και θλιβερή (σαν τον "Πασχάλης" λόγου χάρη) ας το αφήσουν καλύτερα.

Ούτε τα στοιχειώδη για να κάνουν συζήτηση δεν γνωρίζουν. Και να αφήσουν τους νεανίες να διατυπώνουν τις απόψεις τους και τους προβληματισμούς τους, διαφορετικά φανερώνουν τον πραγματικό τους εαυτό, που καθόλου δημοκρατικός δεν είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy