ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Δεν μπορώ να κουνηθώ και να ανοίξω τα μάτια μου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
mkte298
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 13:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mkte298  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν καλώς σας βρήκα και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά.
Θα ήθελα να σας πώ κάτι που παθαίνω μήπως και μπορείτε να με βοηθήσεται.
Είμαι 24 χρονών και εδώ και 4 χρόνια και ανα τακτα χρονικά διαστήματα μου συμβαίνει το εξής:

Βλέποντας κάποιον εφιάλτη πετάγομαι και ενώ προσπαθώ να κουνηθώ ή να ανοίξω τα μάτια μου δεν μπορώ. Καταβάλω τεράστιες προσπάθειες για να κουνηθώ αλλά μάταια.Η καρδιά μου ανεβάζει τρελούς παλμους μέχρι που μετά απο κανα λεπτό καταφέρνω και κουνιέμαι. το φαινόμενο αυτό τελαιυτέα μου συμβαίνει όλο και πιο συχνα και οφείλω να ομολογήσω πως τρομάζω..

Επίσης θα ήθελα να σας αναφέρω ότι συνήθως βλέπω υπερβολικά ζωντανά όνειρα... Για παράδειγμα βλέπω ότι τρέχω γιατι κάτι με κυνηγάει και με το που ξυπνάω είμαι λίγο λαχανιασμένος και πονάνε τα πόδια μου...

Σας παρακαλώ όποιος μπορεί να μου δώσει μια εξήγηση....
Ευχαριστώ

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 14:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες στην παρεα μας.

Οσο αφορα για αυτο που σου συμβαινει ισως σε παρηγορησει το γεγονος οτι το εχω παθει και το παθαινω κι εγω πολλες φορες!
Μαλιστα μετα απο εναν εφιαλτη οχι μονο δεν μπορω να κουνηθω και να ξυπνησω,ανοιξω τα ματια μου αλλα κανω και σπασμους και μετα τα καυταφερνω!

Μια εξηγηση που εχω ακουσει ειναι οτι αυτο συμβαινει γιατι το σωμα μας δεν εχει ξυπνησει ακομη και για αυτο δυσκολευομαστε να το ελεγξουμε.

Το παθαινω παρα πολες φορες που δεν το φοβαμαι πια.

H zωη ειναι ενα συντομο σχολειο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 14:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΚΤΕ298 ΓΕΙΑ ΣΟΥ!ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΑΘΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΠΟΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ...ΙΔΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΛΑΧΑΝΙΑΖΕΙ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ...

ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΜΑΛΛΟΝ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΞΥΠΝΗΣΑ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΤΗ...ΠΕΤΑΧΤΗΚΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΚΑΙ ΕΝΙΩΘΑ ΠΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΑΠΝΟΗ.ΕΝΙΩΘΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΜΟΥ...ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΣΥΝΗΛΘΑ.ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΑ...

ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ...NEFERTITY

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 16:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα
Και ποιος δεν παθαίνει όλα αυτά που γράψατε όταν βλέπει εφιάλτη!
Ανεβαίνουν οι σφυγμοί,υπάρχει εφίδρωση,και αν ο ύπνος είναι βαθύς,δύσκολα ξυπνάς.
Σ'εμένα έχει συμβεί να βλέπω εφιάλτη,να καταλαβαίνω πως βλέπω όνειρο,και συνειδητά να παλεύω να ξυπνήσω.
Προσπαθώ να ανοίξω τα μάτια μου,αλλά βλέπω ένα λευκό θολό πέπλο.
Φίλε/η mkte298 καλωσόρισες!
Πιστεύω το θέμα σου ταιριάζει στο παράξενο περισσότερο και όχι στις αναζητήσεις <Ψυχής>.
Θα μας το πουν οι αρμόδιοι
Εύχομαι να βρεις έσω ΄κάποιες απαντήσεις.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 21:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΣΥΜΒΑΙΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ.ΛΕΓΕΤΑΙ ΒΡΑΧΝΑΣ.ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΝΑΝ ΕΦΙΑΛΤΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ.Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dancing verum
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 02:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dancing verum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετω ολους.Αγαπητε μου mkte298,διαβασα με μεγαλη προσοχή το προβλημα σου αυτο.Καταλαβαινω την κατασταση σου και τη θεωρω λογική στο να συμβεί,ακραία όμως στη διασταση που εξελισσεται στα ονειρα σου.Οταν κοιμομαστε ο νους μας επεξεργαζεται δεδομενα των ημερών που η επελασή τους μας αφησε καποιες εικόνες,τις οποιες ακούσια ή εκουσια σβησαμε απο τη μνημη μας-ή τουλάχιστον προπαθήσαμε.Το αν θα ξεχασουμε όμως τις αυτες εικονες δεν ειναι κατι που καθοριζουμε εμεις αυτο καθε αυτο.Το υποσυνειδητο τις κρατα και τις εμφανιζει.Οι παλαιοι ενασχολουμενοι με τους ονειροκρίτες εχουν δωσει για τις περισσοτερες περιπτωσεις συμβολικές ερμηνείες,οι χειροτερες εικονικά εκ των οποίων ,τυγχανει να συμβολίζουν απολύτως αρμονικά μελλοντα γεγονότα.Η ψυχή σου ,όπως και όλες οι ψυχές των ανθρώπων χρειαζονται να ξεσπάσουν,αν θελεις πού και πού.και ειναι καλο να βλεπεις ονειρα τα οποια σιγα σιγα να προσπαθεις να αντιμετωπισεις.Εσυ είσαι ο κυρίαρχος ό,τι και να βλέπεις,μην το ξεχνάς.Και επιπλέον τα όνειρα,όποια κι αν είναι η μορφή τους βοηθουν αυτους που τα βλέπουν.Ισως τελικά χρειαζεσαι να πας σε ένα μέρος και να χαλαρωσεις.Σκεψου,αναλογίσου τον εφιαλτη αυτο σε ένα μέρος ασφαλές,με θετική ενέργεια,συζητα το με κάποιον που πραγματικά θα κατσει να σε ακούσει,γιατί για να το αντιμετωπισεις πρέπει να το εξωτερικεύσεις,για να μη σε βαραίνει.Ετσι,γρήγορα θα φθασεις και στην αιτία.

Πηγα στο δασος γιατι ήθελα να ζήσω ελευθερα.Ηθελα να ζήσω βαθεια τη ζωη,να ρουφηξω ολο της το μεδουλι.Να βαλω στην ακρη ολ'αυτα που δεν ηταν ζωη και να να μην ανακαλυψω,οταν θα εφθανε η στιγμή να πεθάνω,πως δεν εζησα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 03:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ.

Είναι κάτι σαν τα windows ας πούμε, που άμα τα σβήσεις απότομα, μπορεί να μην μπουτάρει καθόλου μετά η να αργήσει καμία ωρίτσα.

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELISABETH
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 09:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELISABETH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Το καλύτερο όπλο του εσωτεριστή-φιλοσόφου είναι το χιούμορ και ακόμα περισσότερο ο αυτοσαρκασμός. Αν πάρουμε το "εγώ" μας πολύ στα σοβαρά δεν θα μπορέσουμε ποτέ να βελτιωθούμε." ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑ ΑΥΤΟ.
Το διάβασα σε ένα φόρουμ και ταιριάζει γάντι στον Κάτω Παύλα. Η δική μου απάντηση με χιούμορ είναι ότι "Εξαρτάται από την έκδοση των Windows". Και τώρα σοβαρά. Σε άλλα φόρουμ συναντάται ο όρος sleep paralysis. Μπορείτε να κάνετε αναζήτηση. Κάποιοι πιστεύουν ότι ο εγκέφαλος είναι υπεύθυνος για το "φαινόμενο". Κάποιοι άλλοι, μεταξύ αυτών και εγώ, πιστεύουν έχει να κάνει με αστρικό ταξίδι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 13:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η mkte θα σου πρότεινα να διαβάσεις το παρακάτω παλιότερο θέμα, που υπάρχει στο forum. Νομίζω οτι θα σε βοηθήσει αρκετά.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=459

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 19:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ELISABETH
Κοίταξε, εγώ δεν έχω πάρει το εγώ μου σοβαρά, απλά μου αρέσει να επεμβαίνω με μια νέα ετοιμοπαράδοτη βλακεία, ιδικά όταν πρόκειται για βλακεία τότε ταιριάζει κουτί.

Αυτό το παθαίνω και εγώ, συνήθως όταν πέφτω για ύπνο ύστερα από ξενύχτι 2 ημερών, μου φαίνεται περισσότερο για μια φυσιολογική δυσλειτουργία / λειτουργία του εγκέφαλου, τώρα καλύτερα να μην μιλήσω για αστρικά και φεγγαρικά ταξίδια γιατί την απάντηση ήδη μάλλον την ξέρεται.


Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 22:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό το παθαίνω και εγώ, συνήθως όταν πέφτω για ύπνο ύστερα από ξενύχτι 2 ημερών, μου φαίνεται περισσότερο για μια φυσιολογική δυσλειτουργία / λειτουργία του εγκέφαλου, τώρα καλύτερα να μην μιλήσω για αστρικά και φεγγαρικά ταξίδια γιατί την απάντηση ήδη μάλλον την ξέρεται

Θα συμφωνήσω με τον Παύλας.
Κι εγώ μετά από ξενύχτι και μεγάλη κούραση,συνήθως πνευματική, το
παθαίνω.
Η άποψή μου είναι πως δεν οφείλεται αυτό το συγκεκριμμένο σε αστρικά ταξίδια.
Αλλά, καλή μου ELISABETH,μπορείς να εξηγήσεις περισσότερο τα αστρικά ταξίδια,με το δεν μπορώ να κουνηθώ και να ανοίξω τα μάτια μου?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELISABETH
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 09:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELISABETH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Ελευθερία, για τα αστρικά ταξίδια υπάρχει φόρουμ με τίτλο Αστρική Προβολή. Πολύ ενδιαφέρον και το φόρουμ που προτείνει η oneiric1 για τη Μόρα. Τώρα γιατί εγώ πιστεύω ότι είναι αστρικό ταξίδι (ή φεγγαρικό ταξίδι όπως λέει ο Κάτω Παύλας) είναι γιατί ενώ δεν μπορώ να κουνηθώ (δηλαδή ο εγκέφαλός μου δεν δίνει εντολή στο σώμα μου να ξυπνήσει και τα μάτια μου μάλλον είναι κλειστά??) εγώ μπορώ να δω γύρω μου. Μία φορά αισθανόμουν ότι ήμουν λίγο πιο πάνω από το σώμα μου. Όταν τελικά ξυπνήσω, μετά από αγωνία γιατί θέλω να κουνηθώ και δεν μπορώ, (μερικές φορές με αίσθηση πνιξήματος, κάποιες φορές βλέποντας από πάνω μου οντότητες), όταν ανοίξω συνειδητά τα μάτια μου η εικόνα που βλέπω είναι αυτή που είχα και πριν τα ανοίξω. Η εξήγηση είναι ότι γυρνάς στο σώμα σου (ίσως κάπως απότομα). Όπως όταν βγαίνεις πριν προλάβει ο εγκέφαλός σου να κοιμηθεί καλά και αισθάνεσαι ότι πέφτεις (ξαναγυρνάς απότομα). Πόσοι δεν το έχουν ζήσει αυτό; Άντε να δω τώρα τι απάντηση θα δώσει ο Κάτω Παύλας με την αίσθηση της πτώσης. Βλέπουμε όλοι το ίδιο όνειρο; Τόσο συχνά; Είμαστε όλοι κουρασμένοι και άυπνοι για 2 νύχτες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 11:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Ελισσάβετ,γνωρίζω τα θέματα.Απλά νομίζω ότι αυτό που
περιγράφει εδώ ο φίλος μας διαφέρει από αυτά.
Είναι μια λειτουργία του εγκεφάλου.(κατά την άποψή μου πάντα)
Γι'αυτό ζήτησα την προσωπική σου γνώμη
Μπορεί πάλι να κάνω λάθος,αλλά θα προσπαθήσω να το δώσω όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι.
Στο ΜΟΡΑ ή όπως αλλιώς το λέει ο λαός μας:Ο αράπης,νιώθεις ένα βάρος στο στήθος,σίγουρα δεν μπορείς και πάλι να κουνηθείς,κάποιοι έχουν δει
και μια μαύρη σκιά.Τα αστρικά ταξίδια,πολύ όμορφα τα περιγράφεις και δεν έχω να προσθέσω κάτι.


quote:
Βλέποντας κάποιον εφιάλτη πετάγομαι και ενώ προσπαθώ να κουνηθώ ή να ανοίξω τα μάτια μου δεν μπορώ. Καταβάλω τεράστιες προσπάθειες για να κουνηθώ αλλά μάταια.Η καρδιά μου ανεβάζει τρελούς παλμους μέχρι που μετά απο κανα λεπτό καταφέρνω και κουνιέμαι. το φαινόμενο αυτό τελαιυτέα μου συμβαίνει όλο και πιο συχνα και οφείλω να ομολογήσω πως τρομάζω..



Αυτό εδώ όμως μου φαίνεται διαφορετικό.
Είναι μια κατάσταση που ούτε νιώθεις να είσαι πάνω από το σώμα σου,ούτε ότι <κάτι>κάθεται πάνω σου.
Σίγουρα τρομάζει κι αυτό το ίδιο.
Αλλά νομίζω έχει να κάνει με την ψυχολόγική πίεση που δέχεται το άτομο κατά τη διάρκεια της μέρας ή την κούραση.
Προσωπικά το παθαίνω πάντα μετά από πίεση ψυχολογική ή εργασιακή.
Κάποιες φορές έχω νιώσει να βρίσκομαι λίγο πιο πάνω από το σώμα μου.
Μπορώ να πω πως ένιωθα πανέμορφα.
Σαν να πετούσα.Δεν τρόμαξα ούτε νόμιζα πως πνίγομαι.
Τρόμαξα μόνο όταν ξύπνησα και συνειδητοποίησα τί μου είχε συμβεί.
Καλύτερα ο φίλος που άνοιξε το θέμα,να μας γράψει κάποιες λεπτομέρειες ακόμα για να δούμε που ανήκει το περιστατικό,για να μη το <τσουβαλιάζουμε> έτσι εύκολα μαζί με άλλα.


quote:
Άντε να δω τώρα τι απάντηση θα δώσει ο Κάτω Παύλας με την αίσθηση της πτώσης. Βλέπουμε όλοι το ίδιο όνειρο; Τόσο συχνά; Είμαστε όλοι κουρασμένοι και άυπνοι για 2 νύχτες;

Μα την πιο λογική!
Δεν σου έχει τύχει ποτέ να βλέπεις ότι πετάς,και να προσγειώνεσαι απότομα οπότε και να ξυπνάς?
Εντάξει,ο καθένας μας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά,γι'αυτό είμαστε άλλωστε και ξεχωριστοί.
Γι'αυτό ακόμα σεβόμενοι την άποψη του άλλου,κάνουμε ένα σωστό διάλογο...

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELISABETH
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 09:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELISABETH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Ελευθερία, αυτό που μου αρέσει εδώ είναι ότι ο καθένας έχει την δική του άποψη. Και σωστά κάνει. Αλοίμονο αν όλοι μας είχαμε τις ίδιες απόψεις. Δεν θα μπορούσε να υπάρξει διάλογος και "πάρε-δώσε" μεταξύ των ανθρώπων. Η διαφορετικότητα είναι που μας χαρακτηρίζει ως άτομα και ως προσωπικότητες. Αρκεί να την εκφράζουμε με ευγένεια και να σεβόμαστε τα πιστεύω των άλλων, όσο "περίεργα" κι αν ακούγονται στον ορθολογιστικό νου. Έχεις δίκιο, ότι κάποιες εμπειρίες, όπως αυτές στο συγκεκριμένο φόρουμ, οφείλονται σε αγχώδεις καταστάσεις. Όταν κάποτε είχα να πληρώσω κάτι γραμμάτια (μεγάλο άγχος), ξυπνούσα στη μέση της νύχτας με την αίσθηση ότι πνιγόμουνα. Αλλά μπορούσα να κουνηθώ και ξυπνούσα αμέσως. Το ίδιο και όταν βλέπω εφιάλτες, μετά ξυπνάω χωρίς πρόβλημα. Θέλω να πω, ότι σύμφωνα με τις εμπειρίες μου, η εξήγηση που δίνω εγώ, πάντα κατά την προσωπική μου άποψη, που μπορεί να διαφέρει από αυτή των άλλων, είναι ότι όταν δεν μπορείς να κουνηθείς αλλά έχεις πλήρη επίγνωση των πραγμάτων δίπλα σου, κάτι άλλο συμβαίνει. Μόνο στην περίπτωση όμως που μπορείς να "βλέπεις", με κλειστά μάτια.
Και όσον αφορά το αίσθημα της πτώσης, ο εγκέφαλός μας είναι "προγραμματισμένος" (δεν ξέρω την έκδοση των Windows που έχει ο εγκέφαλός μας, Κάτω Παύλα) να "τεκμηριώνει", να "λογικοποιεί" την απότομη έξοδο από το σώμα μας, με την μορφή του ονείρου, δηλ. ότι πετάμε και πέφτουμε, ή ότι πέφτουμε από σκάλες ή οτιδήποτε άλλο θα ήταν λογικό για εμάς. Ευτυχώς που υπάρχει και το esoterica που μάς δίνει τη δυνατότητα να εκθέτουμε ο καθένας τις απόψεις μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 10:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αρκεί να την εκφράζουμε με ευγένεια και να σεβόμαστε τα πιστεύω των άλλων, όσο "περίεργα" κι αν ακούγονται στον ορθολογιστικό νου

Πολύ σωστό αυτό φίλη μου.
Να μας προβληματίζει επίσης η άποψη των άλλων,να αναρωτιόμαστε αν κάναμε λάθος.
Με την τελευταία απάντησή σου,άρχισα να μελετώ το θέμα και από την δική σου σκοπιά!
quote:
Και όσον αφορά το αίσθημα της πτώσης, ο εγκέφαλός μας είναι "προγραμματισμένος" να "τεκμηριώνει", να "λογικοποιεί" την απότομη έξοδο από το σώμα μας, με την μορφή του ονείρου, δηλ. ότι πετάμε και πέφτουμε, ή ότι πέφτουμε από σκάλες ή οτιδήποτε άλλο θα ήταν λογικό για εμάς.

Αυτό το κομμάτι σου μου δίνει το έναυσμα...
Ευχαριστώ

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 15:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Μία άποψη που υποστηρίζεται σχετικά με την παροδική παράλυση, είναι ότι αυτή αποτελεί συνέπεια ενός σταδίου μεταξύ συνειδητής αστρικής προβολής και ξυπνήματος.
Κάποιοι που ασχολούνται με τη συνειδητή αστρική προβολή υποστηρίζουν πως σ' εκείνο το στάδιο της παράλυσης κάποια οντότητα, χαμηλού επιπέδου, του αστρικού κόσμου εμπλέκεται και δημιουργεί αυτήν τη σταδιακή παράλυση. Την ονομάζουν sleep paralysis.

Επίσης λένε πως ο καλύτερος τρόπος, για να ξεφύγεις είναι, όσο μπορείς να μη φοβηθείς και να κάνεις κάποιο σύμβολο εξορκισμού, που εσύ πιστεύεις.

Εγώ προσωπικά, για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω μέχρι ποιου βαθμού ισχύουν αυτές οι απόψεις. Πολύ θα ήθελα να μας βοηθήσουν κάποιοι που το έχουν βιώσει αυτό συνειδητά στο αστρικό.

Ζήσε τη στιγμή!

Edited by - Στέφανος on 19/02/2004 15:56:11

Edited by - Στέφανος on 19/02/2004 15:57:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 17:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ προσωπικά φίλοι μου, το έχω βιώσει και μάλιστα πολύ έντονα, στο επίπεδο της μώρας (ή όπως αλλιώς το ονομάζει ο καθένας μας) και όχι σε επίπεδο Αστρικής Προβολής.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 17:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oneiric,δεν θυμάμαι αν το έχεις γράψει σε κάποιο από τα αντίστοιχα θέματα για τη Μόρα , αν δεν σου κάνει κόπο,γράψε το κι εδώ ή κάνε αντιγραφή.
Ακούγεται ενδιαφέρων!!
Ευχαριστώ

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 17:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη Ελευθερία

Σου παραθέτω απόσπασμα από προηγούμενο μήνυμα μου στο θέμα της Μώρας.

Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου στο θέμα της ΜΩΡΑΣ, καθώς και την άποψή μου.
Άρχισα να παθαίνω μώρα στο λύκειο. Ξεκίνησε να μου συμβαίνει μία φορά στο τόσο και κατέληξε σε καθημερινό φαινόμενο με αποτέλεσμα να φοβάμαι να κοιμηθώ.
Στην αρχή δεν μπορούσα απλά να κινηθώ, να μιλήσω. Στην συνέχεια όμως αυτό εξελίχθηκε σε διάφορες μορφές (άκουγα, ένιωθα διάφορα). Κάποια στιγμή μετά από αρκετούς μήνες και αφού είχα φτάσει σε μία κατάσταση να νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά μαζί μου, ζήτησα να κάνουμε έναν εξορκισμό σπίτι μας.
Δεν ξέρω εάν βοήθησε ή αν εγώ έκανα κάτι, πάντως σταμάτησε εντελώς & απότομα. Από τότε μόνο μία φορά τον περσινό χειμώνα μου συνέβη ξανά για μερικά δευτερόλεπτα (έχουν περάσει 10 χρόνια σχεδόν).
Πάντως, από όσα έχω διαβάσει / βιώσει, προσωπική μου άποψη είναι ότι η μώρα δεν έχει σχέση με το sleep paralysis. Είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα. Η μώρα επίσης αναφέρεται και σε πολλά αρχαία έγγραφα ως "κακός βραχνάς", χωρίς να γνωρίζω εάν είναι κάτι σαν αυτό που συζητάμε εμείς.

Υ.Γ. Μιλάμε για μία απίστευτα δυσάρεστη και τρομακτική εμπειρία.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELISABETH
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 18:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELISABETH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερία, σ' ευχαριστώ που είσαι τόσο ευγενική μαζί μου. Για το θέμα αυτό της Μόρας, που ρωτάς την Ειρήνη, θα ήθελα να πω κι εγώ κάποιες εμπειρίες, που αφορούν το "δεν μπορώ να κουνηθώ". Την πρώτη φορά πριν πολλά χρόνια, μου είχε συμβεί με έξοδο από το σώμα μου (ασυνείδητη βέβαια). Βρισκόμουν λίγα μέτρα πιο πάνω και έβλεπα ένα νεκρό συγγενή μου, που με καλούσε να πάω μαζί του. Εγώ φοβήθηκα, άρχισα να φωνάζω όχι-όχι και ξαναγύρισα στο σώμα μου απότομα, οπότε δεν μπορούσα να κουνηθώ αλλά έβλεπα, όπως ανέφερα, το δωμάτιο γύρω μου. Εκείνη την περίοδο, έβλεπα συχνά οντότητες από πάνω μου, κάτι σαν "διαβόλους-τριβόλους" και βίωνα πάντα την αίσθηση ότι δεν μπορούσα να κουνηθώ. Μετά από ένα χρόνο περίπου σταμάτησαν και μου ξανασυνέβη πρόσφατα, με την αίσθηση πάλι μιας κακόβουλης οντότητας από πάνω μου. Δεν ξέρω αν αυτά λέγονται Μόρα, πάντως μου προξένησαν φόβο. Μετά από αυτές τις εμπειρίες άρχισα να διαβάζω και έμαθα για τα αστρικά ταξίδια. Λέγοντας ότι άρχισα να διαβάζω, μου "δόθηκαν" τα κατάλληλα βιβλία την κατάλληλη εποχή. Δεν πήγα σε κάποιο βιβλιοπωλείο για να τα αγοράσω. Έχει σημασία που το αναφέρω αυτό! Και τέλος, να συμφωνήσω βέβαια με το Στέφανο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELISABETH
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 18:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELISABETH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη Μόρα, από ό,τι έχω διαβάσει στο σχετικό φόρουμ, συνήθως κάποιος βλέπει μία σκιά αφού ξυπνήσει ή ενώ είναι ξύπνιος. Στο sleep paralyis, δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Εκτός από τις οντότητες που αναφέρθηκαν, αλλά αυτές δεν εμφανίζονται σε αυτόν τον κόσμο, αλλά ανήκουν κάπου αλλού. Ειρήνη, εσύ είχες δει κάτι ξύπνια; Και οι δικές μου εμπειρίες αφορούσαν την εποχή της Β' Λυκείου, διήρκεσαν ένα χρόνο και εξαφανίστηκαν απότομα. Δεν ξέρω αν οι γονείς μου είχαν κάνει εξορκισμό. Θυμάμαι που το ανέφεραν όμως. Δεν αποκλείεται πάντως (γιατί πήγαινα και κοιμόμουν μαζί τους από την τρομάρα μου). Πάντως στην δικιά μου περίπτωση, υπαίτια της έναρξής τους ήμουν εγώ με μία επίκληση πνεύματος. Και τελείωσαν όταν συμπληρώθηκε ένας χρόνος από το θάνατο (του νεκρού που έκανα επίκληση). Και μετά από πολλά χρόνια, ξανασυνέβη πρόσφατα, πριν κανά δίμηνο. "Όχι πάλι", είπα στον εαυτό μου. Εύχομαι να μην συνεχιστούν, γιατί δεν είναι καθόλου ευχάριστη η εμπειρία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 22:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσχημες οι εμπειρίες σας φίλες μου.
Δεν μου έχει συμβεί ποτέ κάτι παρόμοιο,πέρα από το να ξυπνώ(με δυσκολια,σιγά σιγά να προσπαθώ να ανοίξω τα μάτια μου και όταν τα ανοίγω να βλέπω ένα λευκό πέπλο) και να χάνω την αίσθηση του χρόνου.
Oneiric, η εμπειρία σου με τη Μόλα όντως δυσάρεστη.
Να σε ρωτήσω κάτι ακόμη?
Μια φίλη της κόρης μου που πρόσφατα έζησε το ίδιο με σένα,προσπαθούσε
να φωνάξει την μητέρα της.Την φώναζε μέσα στο μυαλό της,χωρίς να βγαίνει φωνή.
Πράγματι η μητέρα της ξύπνησε και τη βοήθησε να συνέλθει.
Σου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο?
Ελισσάβετ,τώρα κοπέλα μου καταλαβαίνω αυτό που προσπαθούσες να πεις προηγουμένως για τα αστρικά ταξίδια.
Είχες προσωπική εμπειρία.
Κι αυτό είναι η καλύτερη απόδειξη(Εύχομαι βέβαια να μην σου ξανατύχει)Έγραψες ότι είχες βγει από το σώμα σου και πως μάλιστα έβλεπες κάποιες οντότητες.
Κάποια φορά πριν λίγα χρόνια η κόρη μου έντρομη μου είπε πως ενώ κοιμόταν ένιωθε το σώμα της ολόκληρο να αιωρείται.
Σαν να μην υπήρχε βαρύτητα.
Είχε επίγνωση μέσα στον ύπνο της ότι αυτό συμβαίνει.
Προσπάθησε να ξυπνήσει,και όταν το κατόρθωσε ξανάπεσε στο στρώμα.
Αρχικά της έλεγα πως μάλλον το ονειρεύθηκε,αλλά μου απάντησε πως ένιωσε το σώμα της να τραντάζεται και το κρεβάτι να τρίζει ολόκληρο.
Ακόμα επιμένει σ'αυτό.
Αυτό το περιστατικό που το εντάσσεις?
Ξέρεις από τότε που γεννήθηκε αυτό το παιδί,έπαψα να τα βλέπω όλα επιφανειακά και λογικά.Νιώθω σαν να γεννήθηκε για να μου δείξει όλα αυτά που με φανατισμό αρνιόμουν ή κορόιδευα..
Από γεγονότα άπειρα..
Τί να πρωτοθυμηθώ και τί να γράψω..
Μέχρι τα 10 της τρόμαζε και η ίδια.
Αρχίσαμε ψυχαναλύσεις κλπ.
όταν άρχισα να τεμαχίζω μέσα μου όσα έως τότε πίστευα και να προχωρώ σε άλλη βάση πια,όταν την αποδέχτηκα εγώ πρώτη κι ας ήταν ελαφροίσκιωτη,όταν κατάλαβα πως κάτι μαθαίνω μέσα από αυτήν,τότε η μικρή ηρέμησε.Ίσως σύμπτωση.
Η επιστήμη και οι ψυχαναλυτές πάντως δεν βοήθησαν.Μπορώ να πω πως μεγένθυναν τον πανικό της.
Τώρα στα 17 της είναι μια κοπέλα γεμάτη ευτυχία,πολύ έξυπνη και διορατική,με μια αγάπη μέσα της που λάμπει και ξεχύνεται σαν δυνατό φως.Τόσο πολύ που κάποιες φορές προσπαθώ να τη συνεφέρω,γιατί ξέρω σε τί κόσμο την έφερα..
Συγγνώμη αν σας κούρασα.
Αλλά με όλα αυτά που γράψατε,ένιωσα την ανάγκη να τα γράψω.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 22:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πω? Η Elizabeth με τάπωσε.

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELISABETH
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 09:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELISABETH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Κάτω Παύλας, όπως πάντα, με χιούμορ και αυτοσαρκασμό. Τελικά διαθέτεις το καλύτερο όπλο του "εσωτεριστή-φιλοσόφου". Φίλη Ελευθερία, εγώ δεν θα κάνω το ίδιο λάθος με τα παιδιά μου. Δεν θα τα πάω σε ψυχίατρους αν μου πουν τέτοια "τρελά". Αυτό που βίωσε η κόρη σου είναι αυτό που αναφέρεται ως αστρική προβολή, αστρικό ταξίδι, έξοδος από το σώμα. Συνήθως συμβαίνει σε μικρή ηλικία μέχρι την εφηβεία, όταν ακόμα το μυαλό μας είναι "παρθένο" και "ελεύθερο" από τις "μασημένες τροφές" που θα μας δωθούν κατά την υπόλοιπη πορεία της ζωής μας. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι η δικιά μας θρησκεία, και εν γένει, η "παιδεία" μας, τα απορρίπτει όλα αυτά. Και όταν κάποιοι άνθρωποι τα βιώνουν αυτά, έρχονται πρώτα απ' όλα σε διάσταση με την ίδια τους τη λογική. Η πρώτη μου σκέψη, ήταν ότι έχω "τρελαθεί", δεν είμαι καλά. Δεν υπήρχε κάποιος να μου πει ότι συμβαίνουν αυτά. Τώρα ξέρω και δεν θα κάνω το ίδιο λάθος με τα παιδιά μου. Βέβαια, δεν σκοπεύω να τους εμφυσήσω τα πιστεύω μου, αλλά θα σταθώ δίπλα τους με πιο ανοιχτό μυαλό. Τώρα όσον αφορά την άποψή μου για το ότι η κόρη σου ήρθε σε αυτό τον κόσμο για να σε διδάξει, αυτό ακριβώς είναι το πιστεύω μου, και αφορά όλα τα άτομα που μας περιβάλλουν. Αυτή η σχέση είναι αμφίδρομη, "δούναι και λαβείν". Ο βουδισμός θεωρεί δεδομένο ότι έχουμε επιλέξει ακόμα και τους γονείς μας και τα παιδιά μας κατά συνέπεια μας επιλέγουν, με αμοιβαία βέβαια συμφωνία. Αλλά αυτό είναι θέμα άλλου φόρουμ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 12:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητές φίλες Elisabeth & Ελευθερία καλημέρα σας!

Δεν ξέρω ακριβώς, αλλά εχω καταλήξει στο συμπερασμα ότι αυτό το πράγμα όπως κι αν λέγεται, «επιτίθεται» διαφορετικά στον καθένα. Ίσως ανάλογα με τα πιστεύω και τους φόβους του... δεν είμαι σίγουρη. Έχουν αναφερθεί πολλά, άλλοι φίλοι βλέπουν σκιά, μαυροφορεμένη γυναίκα κ.α.
Προσωπικά δεν έβλεπα τίποτα τέτοιο όμως ένιωθα μία πολύ άσχημη και έντονη παρουσία που με γέμιζε φόβο. Αφού ένα διάστημα νόμιζα ότι είχα μουρλαθεί κυριολεκτικά!

Σας παραθέτω μερικά αποσπάσματα από προηγούμενα μηνύματα μου στο άλλο θέμα για την μώρα, μήπως και σας βοηθήσω:

Στην αρχή, τις πρώτες φορές, μου συνέβαινε πάντα βραδινές ώρες και αφού είχα ξαπλώσει ήδη για 10-15 λεπτά. Ήμουν εντελώς ξύπνια και ένιωθα ένα περίεργο βουητό και μία παρουσία (άρρην) στο δωμάτιό μου, η οποία μου δημιουργούσε φόβο για κάποιο λόγο (μία φορά και μόνο αισθάνθηκα την παρουσία ενός.... ζώου!)... Επειδή δεν γνώριζα τι ήταν αυτό που μου συνέβαινε και δεν ήθελα να το συζητήσω με κανέναν από φόβο μην με περάσουν για τρελή, άρχισα να μην το παραδέχομαι (στον εαυτό μου), να λέω ότι δεν συμβαίνει και ειδικά όταν ξάπλωνα, μήπως και ηρεμήσουν τα πράγματα. Δυστυχώς τα πράγματα «αγρίευαν», όσο περνούσε ο καιρός και ειδικά οι δύο τελευταίες φορές ήταν οι χειρότερες όμως δεν θα ήθελα να αναφερθώ περισσότερο. Η τελευταία φορά ήταν μέρα 08.45 το πρωί.
Όχι δεν γινόταν τίποτα σημαντικό στην ζωή μου, εκτός του φόβου που με είχε κυριέψει και έφτασα σε σημείο να προσπαθώ να μην κοιμάμαι / ξαπλώνω, οπότε ήμουν ένα ράκος. Έχω όμως την αίσθηση ότι όσο πιο πολύ εγώ δεν παραδεχόμουν το γεγονός αυτό, η παρουσία αυτή που ένιωθα, λες έκανε όλο και πιο έντονη την εμφάνισή της. Λες και την προκαλούσα για κάποιο λόγο... Δυστυχώς ακόμα και τώρα δεν έχω όλες τις απαντήσεις.
============
Ειλικρινά πιστεύω ότι αυτή η παρουσία δεν ήταν καθόλου θετική. Μου δημιουργούσε μία έντονη αίσθηση φόβου & ένιωθα λες και όσο εγώ μέσα μου δεν παραδεχόμουν την ύπαρξή της, τόσο επέμενε να με κάνει να την παραδεχτώ! Ήταν περίεργα το πως με έκανε να νιώθω. Δεν υπήρχε κανένας άλλος ήχος εκτός του βουητού και κανένα είδος μυρωδιάς. Όμως αυτή η παρουσία δεν με πλησίασε ποτέ πολύ, την ένιωθα δηλαδή τουλάχιστον μερικά μέτρα μακριά από το κρεβάτι μου. Τις τελευταίες 2 φορές όμως ένιωσα 2 άλλες, διαφορετικές παρουσίες (η μία ήταν ζώο), αλλά αισθάνθηκα ότι μπροστά στην άλλη παρουσία ήταν ανίσχυρες ή τουλάχιστον με όχι τόση επίδραση επάνω μου.
Εκείνη την περίοδο η γιαγιά μου είχε δει στον ύπνο της την πεθαμένη μητέρα μου, έντονα μακιγιαρισμένη, πράγμα που συμβαίνει μόνο όταν είναι να μου συμβεί κάτι άσχημο (αρρώστια σοβαρή, κάποιο άσχημο γεγονός) και συνεχώς η γιαγιά μου με ρωτούσε αν όλα ήταν καλά στην ζωή μου.
Όχι, δεν πιστεύω ότι είχα στεναχωρήσει κάποιον ή είχα τσακωθεί με κάποιον, τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό, γιατί ήμουν και πολύ μικρή, οπότε η ζωή μου ήταν .... πως να το πω, όχι "πολύπλοκη".
====
Η δική μου άποψη είναι πως δεν μπορείς να την "ξεφορτωθείς" με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο.
Προσωπικά δοκίμασα, άρνηση, προσευχή, τίμιο ξύλο, εικόνες, φώτα όλα ανοιχτά ακόμα και tv να παίζει και δεν κατάφερα τίποτα. Αυτό ήταν (η "επιμονή" δηλαδή) που με τρόμαζε περισσότερο.
Μάλλον θα πρέπει ο καθένας μας να βρει τον "δικό του τρόπο για να την αποφύγει".
=================
Είναι σίγουρο οτι δεν συμβαίνει κατά την διάρκεια της νύχτας! Προσωπικά μου έχει συμβεί 09.00 το πρωϊ, οπότε...

Φίλη Ελευθερία, όχι! Δεν μου έχει τύχει να με βοηθήσει κάποιος την ώρα που το παθαίνω αυτό!

Να είστε καλά φίλες μου!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 14:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ/ΕΣ ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ.

ΦΙΛΗ oneiric1 ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΕΑΝ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙΣ ΤΙ ΖΩΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ????
Η ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΤΙ ΖΩΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΗΤΑΝ.

ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙ ΜΥΡΩΔΙΑ ΗΤΑΝ ?????

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΦΙΛΕΣ ΕΑΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΥΡΩΔΙΑΣ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΖΩΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 14:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε avatar,
Ασφαλώς και θυμάμαι. Δεν ξέρω εάν θα μπορέσω να ξεχάσω όλο αυτό κάποια στιγμή.

Ήταν σκυλί. Και όσο τρελό και αν ακούγεται ένιωσα με αυτί του να με ακουμπάει στο μάγουλό μου! Ήταν η δεύτερη φορά στη ζωή μου που έχω τρομάξει τόσο πολύ.
Μυρωδιά δεν υπήρξε.

Συγνώμη αν αυτό που γράφω ακούγεται.... εξωφρενικό.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 15:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ήμουν εντελώς ξύπνια και ένιωθα ένα περίεργο βουητό και μία παρουσία (άρρην) στο δωμάτιό μου, η οποία μου δημιουργούσε φόβο για κάποιο λόγο (μία φορά και μόνο αισθάνθηκα την παρουσία ενός.... ζώου!)..


Φίλη oneiric1,

Είσαι σίγουρη πως είσαι ξύπνια; Μήπως βρίσκεσαι στο ενδιάμεσο στάδιο, που μόλις σε έχει πάρει ο ύπνος;

Όταν ήμουν μικρός, για ένα μήνα περίπου, αισθανόμουν μία πολύ αρνητική παρουσία, μόλις ξάπλωνα στο κρεβάτι μου. Δεν ήθελα να κλείσω τα μάτια μου, γιατί αμέσως εμφανιζόταν αυτό. Μετά, πέρασε μόνο του.

Σήμερα, πιστεύω πως όλες αυτές τις φορές, είχα ελαφρώς κοιμηθεί και αμέσως εμφανιζόταν η ίδια παρουσία. Μελετώντας το θέμα, αν και ακόμα αμφιβάλλω, κλίνω προς το συμπέρασμα πως πρόκειται για χαμηλού επιπέδου αστρικές οντότητες.

Το μελετάω, όμως, ακόμα...

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 15:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Στέφανε,

Είμαι σίγουρη για τον λόγο ότι ασχολούμαι με την Αστρική Προβολή, οπότε «εξασκώ» τον εαυτό μου ακόμα και όταν φτάνει στο στάδιο του ύπνου ο εγκέφαλος να είναι ξύπνιος.

Πάντως, ανεξάρτητα απ’ αυτό, είμαι σίγουρη γιατί θυμάμαι έντονα ότι αυτό που με φόβιζε πάρα πολύ ήταν ότι «αυτό» (ότι κι αν ήταν) με προκαλούσε, όπως γράφω, και έτσι ερχόταν πάντα μόλις ξάπλωνα και έσβηνα τα φώτα (π.χ.) ή το πρωί όταν είχα ξυπνήσει, σε φάσεις που ήμουν δηλαδή εντελώς ξύπνια.

Και ‘γω πάντως το «μελετάω» ακόμα όπως λες, αν και λιγάκι το αποφεύγω...

Να ‘σαι καλά!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 15:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλη Ελευθερία, εγώ δεν θα κάνω το ίδιο λάθος με τα παιδιά μου.

Και καλά θα κάνεις φίλη Ελισσάβετ.
Σου έχει τύχει και είσαι προετοιμασμένη.
Δεν συμβαίνει δυστυχώς πάντα αυτό...

quote:
Η δική μου άποψη είναι πως δεν μπορείς να την "ξεφορτωθείς" με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο.


Φίλη oneiric,αυτή είναι και η δική μου άποψη.
Θέλει βοήθεια και κατανόηση από τους δικούς μας επίσης.
Και πάλι δύσκολα..
Είναι σαν να χρειάζεται το χρόνο του.
Μου έκανε εντύπωση το βουητό που ανέφερες.
Θα ήθελα αν μπορείς να μας πεις τί ένιωθες τότε,πέρα από το φόβο(πανικός,τρόμος,είναι...).Δηλ.ένιωθες πως χάνεις την αίσθηση του χρονου?Σαν να είναι στο μυαλό σου μια δίνη?
Και κάτι ακόμα..σου έμεινε κάπου μέσα σου η αίσθηση ότι αυτό θα ξανάρθει?Μάλιστα αυτή η αναμονή είναι τόσο παράξενη που φτάνεις στο σημείο να σκέφτεσαι:αφού είναι να γίνει,ας γίνει να τελειώσει?Γιατί δεν αντέχεις να το περιμένεις?Σου ζητάω συγγνώμη αν σε κάνω να νιώθεις άσχημα..Αν η διαδικασία να τα σκεφτείς σου είναι επώδυνη,άστο.
Ρωτάω απλά για να συγκρίνω με δικές μου καταστάσεις.
Σας ευχαριστώ.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 16:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Ελευθερία,

Τώρα ξέρω ότι το πρώτο πράγμα που χρειάζεται σ’ αυτές τις περιπτώσεις είναι να μιλήσεις σε κάποιον. Επειδή φοβόμουν ότι θα με πάρουν για θεόμουρλη (κυριολεκτικά) το έκρυβα από όλους! Όταν κάποια στιγμή τα πράγματα έφτασαν στο απροχώρητο (με πρωϊνή επίθεση περίπου στις 08.45) μίλησα στη γιαγιά μου.

Το βουητό ήταν κάτι περίεργο, δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω... σαν να ήμουν σε δίνη όπως σωστά λες, σαν να ήμουν «βουτηγμένη» μέσα σ’ αυτό (ότι και αν ήταν). Ήταν σαν έντονο βουητό / μουρμουρητό.

Αν το σκεφτόμουν???!!! Όχι απλά το σκεφτόμουν αλλά είχα φτάσει σε απίστευτα και τρελά συμπεράσματα, σε σημείο να αναρωτιέμαι αν μπορούσε να μου κάνει κακό! Όταν είδα ότι «επιμένει» να με επισκέπτεται άρχισα να βάζω στο μαξιλάρι μου τίμιο ξύλο, να έχω εικόνες πάνω από το προσκεφάλι μου, αφού πιστεύω πολύ στο Θεό και με την πίστη μου προσπάθησα να το «διώξω».... μάλιστα έφτασα σε σημείο μετά από λίγο καιρό, να αφήνω το φως και την t.v. (χωρίς φωνή) ανοιχτά και να προσπαθώ να μην κοιμάμαι... γελοίο ε?

Εάν θέλεις γράψε μας και ‘συ λίγες εμπειρίες σου.
Να ‘σαι καλά.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy