ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΦΩΣ!!!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
hacker neo
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 14:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hacker neo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ FORUM,
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ ΕΧΩ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΚΟΠΗΚΕ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ. ΚΑΤΑ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΕΝΙΩΣΑΝ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΑΙΩΡΟΥΝΤΑΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟΥΣ ΕΝΩΝΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΔΙΑΦΑΝΟ ΝΗΜΑ. ΚΑΤΑ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΔΑΝ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ''ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ''.Η ΛΕΥΚΗ ΑΥΤΗ ΔΕΣΜΗ ΦΩΤΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΔΙΑΧΥΤΗ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΥΝΕΛ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΩΝ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ.

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 15:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ FORUM,
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ ΕΧΩ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΚΟΠΗΚΕ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ. ΚΑΤΑ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΕΝΙΩΣΑΝ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΑΙΩΡΟΥΝΤΑΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟΥΣ ΕΝΩΝΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΔΙΑΦΑΝΟ ΝΗΜΑ. ΚΑΤΑ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΔΑΝ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ''ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ''.Η ΛΕΥΚΗ ΑΥΤΗ ΔΕΣΜΗ ΦΩΤΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΔΙΑΧΥΤΗ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΥΝΕΛ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΩΝ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ.



Φιλε μου καλωσηρθες στο φορουμ.Προφανως αναφερεσαι στις λεγομενες
επιθανατιες εμπειριες.Πρεπει να σου πω οτι εχει δοθει καποια εξηγηση
απο την επιστημονικη κοινοτητα που θεωρω οτι ειναι κοντα στην αληθεια.

Αυτες λοιπον οι επιθανατιες εμπειριες σχετιζονται με το πολυπλοκο οργανο του εγκεφαλου κατα την αποψη μου.Εχουμε να κανουμε συμφωνα
με την αποψη καποιων επιστημονων με παραισθησεις που προκαλουνται
απο την εκλυση ενδορφινων στον ανθρωπινο εγκεφαλο.

Αυτο που λες με το φως που βλεπουν συμφωνα παντα με καποιους επιστημονες οφειλεται στην μηχανιστικη αντιδραση του αμφιβληστροειδους που εξαιτιας της ελλειψης οξυγονου αρχιζει να πυροδοτει τους νευρωνες του.Και επειδη στο "βοθριο" της ωχρης κηλιδας
του αμφιβληστροειδους υπαρχουν παρα πολλοι τετοιοι νευρωνες το αποτελεσμα ειναι οι ανθρωποι να βλεπουν ενα φωτεινο σημειο στην ακρη καποιου σκοτεινου τουνελ.
Οσο για την αισθηση της αιωρησης πανω απο το φυσικο σωμα,θεωρειται
οτι προκαλειται απο το μυαλο στην προσπαθεια του να ανασυνθεσει
μια δομη για τα στοιχεια που συνεχιζει να λαμβανει την ωρα που καταρρει η παρεγκεφαλιδα.

Μια αλλη εξηγηση που δινεται ειναι η δυσλειτουργια του κροταφικου λοβου που μπορει να παραγει σε καποιες περιπτωσεις παρομοια αποτελεσματα με τις εμπειριες των ανθρωπων που ανεφερες.

Μην ξεχνας επισης οτι αναλογες εμπειριες με αυτες που ειχαν πολλοι
ανθρωποι ειχαν και καποιοι που πηραν απαγορευμενα χαπια.

Σου θυμιζω και κατι αλλο που ισως δεν εχεις ακουσει,πολλοι αλκοολικοι βλεπουν ορισμενες φορες
αραχνες και αλλα εντομα να τους πλησιαζουν.Νομιζεις οτι ειναι πραγματικα αυτα που βλεπουν;Οχι βεβαια ειναι παραισθησεις.


Ειναι πολυπλοκες οι εξηγησεις που σου παρεθεσα αλλα οφειλουμε παντα
να εξεταζουμε απο την επιστημονικη σκοπια ολα τα παραξενα συμβαντα.

Μην ξεχνας φιλε μου οτι ο ανθρωπινος εγκεφαλος που ειναι μια μικροσκοπικη αντανακλαση του συμπαντικου μακροκοσμου δεν εχει ακομα
διερευνηθει πληρως απο τους επιστημονες,συγκεκριμενα δεν γνωριζουμε
παρα ελαχιστα πραγματα για τις λειτουργιες του εγκεφαλου.Ισως
ολες αυτες οι επιθανατιες εμπειριες να σχετιζονται με καποιο ειδος
ανεπτυγμενης πνευματικης λειτουργιας που βρισκεται περα απο τα εγκεφαλικα κυταρρα που αργοπεθαινουν.

Κατα την γμωμη και ολα αυτα που χαρακτηριζονται θαυματα απο την εκκλησια σχετιζονται με το ανεξερευνητο ανθρωπινο πνευμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hacker neo
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 17:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hacker neo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ VIKING,
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ. ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΧΤΩ. ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΦΩΤΕΙΝΟ ΤΟΥΝΕΛ ΠΟΥ ΟΣΟΙ ΕΙΔΑΝ ΤΟ ΘΗΜΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΟΥΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΗ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ. ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΚΔΟΧΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mindtrap
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 18:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mindtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοπον εδω θα σημφωνησω με τον VIKING, βαση ενος πειραματος που θα περιγραψω. Υπηρχαν μαρτυριες καποιων ασθενων οτι ενω βρισκονταν πανω στο χειρουργικο τραπεζι, για καποια στιγμη εβλεπαν τον εαυτο τους να υπταται και απο κατω τους γιατρους να προσπαθουν να τους επαναφερουν στη ζωη, αφου τα μηχανηματα εδειχναν πως η λειτουργια της καρδιας ειχε σταματησει. Τοτε λοιπον καποια ερευνητρια τοποθετησε πανω απο το χειρουργικο τραπεζι μια μεγαλη φωτεινη πινακιδα, η οποια κατα διαστηματα αλλαζε μηνυματα. Οι επομενοι ασθενεις που περιεγραψαν παρομια εμπειρια, οταν ρωτηθηκαν για το αν ειδαν την πινακιδα απαντησαν οτι δεν ειδαν τιποτα απολυτως. Αυτο εξηγει λοιπον το οτι δεν πεθαινουν και επιστρεφουν, αλλα ειναι ενα παιχνιδι του εγκεφαλου που η προκαλειται απο καποια φαρμακα η απο ολα τα προηγουμενα που ειπε ο φιλος μας πιο πανω. Μην ξεχναμε οτι καποια φαρμακα που ελαττωνουν τον πονο (οπως πχ. καποια ειδικα αυτοκολλητα που χορηγουνται σε καρκινοπαθεις κλπ), δημιουργουν εντονες παρεσθησεις και κανουν τον ανθρωπο να βλεπει μπροστα του πραγματα που δεν ισχυουν. Αλλα παλι εδω θα πω οτι αυτο δεν εξηγειται ως θαυμα απο την εκκλησια. Ισα ισα κιολας δεν νομιζω οτι ο Θεος θα επαιζε με κατι τετοιο ωστε να μετανιωσει τελευταια στιγμη και να στειλει τον ανθρωπο πισω!!!!!!!!!!!!!!

strange things are reflections of our dreams into reality.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 20:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και παλι φιλοι μου.Φιλε mindtrap αυτο που περιεγραψες το ειχα δει και εγω.Αν θυμαμαι καλα το ειχαν δειξει σε ενα ντοκυμαντερ
στην Νετ παλιοτερα.Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι εχουν
σταματησει αυτες οι ενδιαφερουσες εκπομπες και ντοκυμαντερ
για μεταφυσικα ζητηματα(σου θυμιζω την εκπομπη του μπονατσου στην ερτ
πριν 2 χρονια που σταματησε).Δυστυχως μονο το discovery δειχνει πολλα ενδιαφεροντα
πραγματα που σχετιζονται με μεταφυσικη.

Επισης θελω να θυμισω οτι καποιοι δεν ειχαν ευχαριστες "επιθανατιες εμπειριες" αλλα δυσαρεστες(βλεπαν κατι ασχημα οντα κ.λ.π).
Επισης και κατι ασχετο με το θεμα ηθελα να πω.Θα εχετε ισως ακουσει για ενα αλλο ανεξηγητο φαινομενο που
ειναι η αυταναφλεξη.Οι αυταναφλεξεις αυτες για τις οποιες μιλαω ειναι θανατηφορα ανεξηγητα περιστατικα
κατα τα οποια ενας ανθρωπος παιρνει φωτια χωρις εμφανη λογο και αιτια.Τετοια περιστατικα εχουν συμβει πολυ σπανια στο παρελθον.

Αλλα οπως προανεφερα πιστευω οτι ολα αυτα σχετιζονται με τον ανθρωπινο εγκεφαλο.

Παντως θα σας προτεινω αν σας ενδιαφερει να αγορασετε το βιβλιο
"ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ" ΕΚΔΟΣΕΙΣ
ΑΡΧΕΤΥΠΟ.


Edited by - VIKING on 15/02/2004 20:44:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elfish Dimos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 21:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elfish Dimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα φιλοι μου. Θα δωσω μια απαντηση στο θεμα.Ενα συγγενικο μου προσωπο εχει καρκινο.Πριν ενα μηνα τον πηγαν για αλλαγη αιματος και επιδει δεν αντεξε ολη αυτη την διαδικασια επεσε σε κωμα.Οι γιατροι ειπαν οτι για καποια λεπτα ηταν κληνικα νεκρος.Βεβαια ολα πηγαν καλα υστερα.Μας ειπε οτι εβλεπε ενα ασπρο φως αλλα ηταν πολυ μακρυα του και δεν ειχε την δυναμη να φτασει.Μετα απο λιγο εβλεπε τους γιατρους απο κατω του και το σωμα του πανω στο κρεβατι.Μεσα σε λιγα δευτερολεπτα ανοιξε τα ματια του...

Keep nature alive..Mother earth will revenge...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 21:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑΤΕ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ VIKING ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΑΝΑΛΙ ΠΡΟΒΑΛΕΤΑΙ ΤΟ DISCOVERY.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 21:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑΤΕ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ VIKING ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΑΝΑΛΙ ΠΡΟΒΑΛΕΤΑΙ ΤΟ DISCOVERY.



Γεια σου φιλη nefertity.Το καναλι αυτο ειναι κατι σαν το filmnet.
Δηλαδη πρεπει να πληρωσεις για να αποκτησεις την συνδρομη.


Φιλε Elfish dimo λυπαμαι για τον συγγενη σου και ευχομαι να γινει καλα.

Edited by - VIKING on 15/02/2004 21:30:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mindtrap
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 16:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mindtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους. Φιλε VIKING, εχει τυχει να πεσει στα χερια μου ενα μπλε βιβλιο που ελεγε για παραξενα φαινομενα, δεν ξερω αν ειναι και το ιδιο. Στο τελος του μαλιστα ελεγε για ακησεις αυτοσυγκεντρωσης, πως να λυγησεις ενα κουταλι και αλλα τετοια. Ανεφερε περιστατικα που καιγοταν μονον ο κορμος του ανθρωπου και οχι τα ακρα. Επεισης οτι καιγοταν ολος ο ανθρωπος κλπ. Τελοσπαντων διαφορετικα περιστατικα καθε φορα. Το αλλο παραξενο ειναι οτι στο βιβλιο ελεγε οτι δεν καιγονταν τα ρουχα τους... Αυτο πως το εξηγεις; Διοτι στο δικο μου βιβλιο απλα ανεφερε τα περιστατικα. Εδω μιλαμε για νομους της φυσης. Φωτια και πανι μαζι τι σου δινουν; Για εμενα και για τους πιο πολλους νομιζω πως δινουν σταχτη. Προσεξε με ομως, δεν το παω αλλου... Απλα επειδη καταλαβα οτι εισαι ανθρωπος με αξιολογες γνωσεις θα ηθελα να ακουσω και την δικη σου αποψη, χωρις να μου πεις παλι οτι ειναι θεμα μυαλου γιατι δεν νομιζω οι ανθρωποι που το επαθαν αυτο να το προκαλλεσαν κιολας. Ουτε βεβαια να τους ειχε περασει ποτε απο το μυαλο. Αφου παρω την απαντηση σου θα προσπαθησω να παρω και απο αλλου πληροφοριες για να δω ποιες θα μου φανουν πιο λογικες. Θα ηθελα μονο να μην μου ξαναδθσεις την κλασσικη σου απαντηση.

strange things are reflections of our dreams into reality.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 18:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επεισης οτι καιγοταν ολος ο ανθρωπος κλπ. Τελοσπαντων διαφορετικα περιστατικα καθε φορα. Το αλλο παραξενο ειναι οτι στο βιβλιο ελεγε οτι δεν καιγονταν τα ρουχα τους... Αυτο πως το εξηγεις;


quote:
Απλα επειδη καταλαβα οτι εισαι ανθρωπος με αξιολογες γνωσεις θα ηθελα να ακουσω και την δικη σου αποψη, χωρις να μου πεις παλι οτι ειναι θεμα μυαλου γιατι δεν νομιζω οι ανθρωποι που το επαθαν αυτο να το προκαλλεσαν κιολας


Γεια σου φιλε μου mindtrap και σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Aυτο το μπλε βιβλιο που εχεις ισως ειναι αυτο
που προτεινα,αλλα δεν ειμαι βεβαιος γιατι λες οτι αναφερει μονο τα περιστατικα αυταναφλεξης.Τωρα σε οτι αφορα την αυταναφλεξη,δεν εχει δοθει
καποια πειστικη απαντηση.Για αυτο πρεπει να ειμαστε επιφυλαχτικοι.

Θα σου παραθεσω ορισμενες ερμηνειες για την αυταναφλεξη οπως τις εχει το βιβλιο:

1)Η αυτοματη αυταναφλεξη προκαλειται απο την "ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΦΛΟΓΑ".
Ο Καρλος Καστανεντα μιλαει για αυτην στα βιβλια του.Δεν ξερω αν εχεις
ακουσει κατι σχετικα με ολα αυτα;


2)H αυτοματη αυταναφλεξη προκαλειται απο το "Μανιπουρα Τσακρα"(το "κεντρο της φωτιας" του ανθρωπινου σωματος,το οποιο η ανατολικη ιατρικη και ο βελονισμος το τοποθετουν στο λεγομενο "ηλιακο πλεγμα", κοντα στην κοιλια.).Και αυτο συμβαινει
γιατι το συγκεκριμενο τσακρα βγαινει "εκτος ελεγχου" προκαλωντας
ανεπιθυμητα αποτελεσματα.Υποτιθεται οτι ενας υψηλα μυημενος
σπουδαστης της γιογκα μπορει να ενεργοποιησει το τσακρα αυτο με τετοιο τροπο ωστε να λαμπει μεσα στο σκοταδι...


3)Η αυτοματη αυταναφλεξη προκαλειται απο ασυνειδητο και αυθορμητο tumo.Στην μαγικη θιβετιανη πρακτικη του Tumo λεγεται οτι
οι μυημενοι αναπαραγουν ισχυρη εσωτερικη θερμοτητα-σε κατασταση
εκστασης ωστε,αν καθονται στην εξοχη το χειμωνα το χιονι λιωνει ολογυρα τους(βασικα εχουμε να κανουμε με ψυχοσωματικο ελεγχο θερμοκρασιας σωματος).Αυτη η κατασταση εκστασης θα μπορουσε να
μαλιστα να εξηγει και το γεγονος οτι τα θυματα της αυταναφλεξης
παραμενουν αδρανη και σιωπηλα...


4)Αλλες ερμηνειες που κατα την γνωμη μου ειναι αστειες λενε
πως η αυτοματη αυταναφλεξη προκαλειται απο μαυρη μαγεια ή απο οντα
αλλων διαστασεων που εμφανιζονται στον κοσμο μας με την μορφη ιπταμενης φωτιας,ή απο επιθεσεις εξωγηινων ή οτι τα θυματα τα εκαψε ο θεος για τις αμαρτιες τους,ή χτυπηθηκαν απο κεραυνο κατα την διαρκεια καταιγιδας κατι
το οποιο ειναι αδυνατο καθως για να χτυπησει κεραυνος εναν ανθρωπο
πρεπει το ορθιο σωμα του να αποτελει το υψηλοτερο σημειο σε μια τελειως επιπεδη ευρυτερη περιοχη,ή να καθεται ακουμπωντας σε ενα δενδρο το οποιο αποτελει το υψηλοτερο αυτο σημειο ή σε μια κεραια κατω απο τις ιδεις συνθηκες.Αλλα στην περιπτωση του κεραυνου δεν εχουμε απανθρακωση του σωματος.
Ας μην ξεχναμε οτι η αυταναφλεξη εχει
συμβει κυριως σε κλειστους χωρους και με κλειστα παραθυρα.


Edited by - VIKING on 16/02/2004 18:04:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mindtrap
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 19:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mindtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω πολυ φιλε μου VIKING που ασχοληθηκες. Το λεγομενο plexus solaris (ηλιακο πλεγμα) οντως υπαρχει οπως λες αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω συναντησει να προκαλει κατι τετοιο. Μιλαω παντα απο παθολογικης αποψης. Επεισης μεχρι σημερα δεν υπαρχει καμια επιστημονικα τεκμηριωμενη (και κλινικα αποδεδειγμενη) εξηγηση οσον αφορα αυτο το φαινομενο. Το μονο που ξερω ειναι απλα οτι υπαρχουν τετοια περιστατικα. Αν εχω κατι νεο για το συγκεκριμενο θεμα θα το καταθεσω στο forum. Προς το παρον θα μεινουμε στις απαντησεις σου, με καποια επιφυλαξη οπως ειπες κι εσυ.

strange things are reflections of our dreams into reality.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 19:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΦΙΛΕ VIKING ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΟΥΝ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 15 ΧΡΟΝΩΝ.ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ,ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΝΤΛΩ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΔΥΝΑΤΗ ΠΗΓΗ ΓΝΩΣΕΩΝ ΓΥΡΩ ΜΟΥ...ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΑ,ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ,Η ΟΠΟΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ ΑΣΧΟΛΙΟΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ...
ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΕΝΩ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΘΕΩΡΙΕΣ,ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ,Κ.Τ.Λ. ΟΛΟ ΕΝΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΝΕΕΣ ΕΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ...

Π.Χ.ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΑ ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ,ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ.
ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ,ΟΠΩΣ ΝΕΡΑΙΔΕΣ,ΚΑΛΙΚΑΝΤΖΑΡΟΥΣ,Κ.Α. ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΞΕΦΥΓΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ...

ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΣ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ...ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΙΣΩΣ...ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ,ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ,Κ.Τ.Λ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΠΟΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΛΟΚΗ ΖΩΗ...

ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΑ...

ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ,NEFERTITY

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mindtrap
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 20:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mindtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη φιλη Nefertity, δεν ειμαι ο VIKING και ελπιζω να με συγχωρειτε και οι δυο που ανακατευομαι. Θα ηθελα μονο να σου πω οτι οσα και οσο και αν διαβασεις, ποτε δεν προκειται να βγαλεις καποιο ξεκαθερο συμπαιρασμα. Αυτα για τους καλικατζαρους και τις νεραιδες δεν ειναι τοσο σημαντικα, διοτι γινονταν στο παρελθον. Βεβαια δεν αμφισβητω τιποτα. Βλεπω λοιπον τον φιλτατο φιλο μας τον VIKING, που αν και εχει πραγματι διαβασει τοσα και μπραβο του, για καποια πραγματα δεν ειναι τοσο σιγουρος. Φυσικα δεν βγαζω κι εγω τον εαυτο μου απ εξω γιατι σταν ειχα ξεκινησει τις σπουδες μου και για αρκετο χρονικο διαστημα, εβρισκα ολες τις απαντησεις μεσα στην ιατρικη. Αργοτερα ομως, μου ετυχαν καποια περιστατικα μπροστα μου που δεν μπορουσε να τα εξηγησει η επιστημη μας και κολλησα. Αρχισα να αναρωτιεμαι και να ψαχνομαι και -φτου και απο την αρχη- που λενε. Αν θες λοιπον μπορεις να πας σε μια εκθεση βιβλιου, η ακομα και μεσα απο το διαδυκτιο μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες. Οταν ομως δεν ξερουμε μπορουμε να ενθουσιαστουμε και να πιστεψουμε οτιδηποτε μας προσφερουν στο πιατο. Δεν θελω να σε απογοητευσω, λογω και του νεαρου της ηλικιας σου, αλλα δυσκολα θα οδηγηθεις σε μια λυση. Παντα θα ερχονται οι μεν και θα επιτιθονται στους δε με ερωτησεις, οπως και το αντιστροφο. Οσο για εμενα μην νομισεις οτι ειμαι καποιο ατομο που δεν εχω καποια ξεκαθαρη θεση. Θα σου πω μονο οτι δεχομαι ολες τις αποψεις απο την στιγμη που ειναι σωστα τεκμηριωμενες. Παρολαυτα ομως εχω και καποια πιστευω τα οποια εχουν βγει μεσα απο απτες πραξεις που εχω ζησει στην προσωπικη μου ζωη. Και ποιος καλυτερος μαρτυρας απο τα ματια σου; Και παλι συγγνωμη που ανακατευτηκα. Αν αυτο σε πειραξε μπορεις να μου το πεις κι εσυ και ο φιλος μας και θα το καταλαβω. Οι προθεσεις μου ηταν οι καλυτερες και προς εσενα και φυσικα προς τον φιλο μας τον VIKING, που ειναι ενας αξιολογος συζητητης και ας μην ασπαζομαι ολες του τις αποψεις.

strange things are reflections of our dreams into reality.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 21:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΠΟΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΛΟΚΗ ΖΩΗ...

Δυστυχώς και λυπάμαι αν σε απογοητεύω καλή μου nefertity,άκρη δεν θα βγει..
Συνεχώς θα μπερδεύεσαι,συνεχώς θα εμφανίζονται νέα γιατί,θα κουράζεσαι και θα αποπροσανατολίζεσαι.
Και ειδικά αυτό το τελευταίο για την ηλικία σου,δεν θα ήταν ότι το καλύτερο.
Εντάξει το ανεξήγητο υπάρχει,και γι'αυτό λέγεται κι έτσι.¨Οσο από ερμηνείες,κάθε μέρα θα βρίσκεις και διαφορετικές.
Συμφωνω με τον φίλο που λέει:Να μη δέχεσαι εύκολα ότι σου σερβίρουν.
Κι ένα παράδειγμα.
Έιδες παραπάνω πόσες ερμηνείες δόθηκαν για την αυτοανάφλεξη.
Ε,εγώ γνωρίζω ακόμα μια:
Ότι αυτοί που εξουσιάζουν τον κόσμο,έχουν εφεύρει κάτι,μια ακτίνα νομίζω ή κάτι τέτοιο,που προκαλούν την αυτοανάφλεξη.
Μάλιστα μοιάζει στη λειτουργία με τα μικροκύματα.
Στα φουρνάκια μικροκυμάτων ψήνεται το φαγητό,και το πιάτο παραμένει κρύο.
Έτσι εξηγούσε το ότι τα ρούχα των θυμάτων μένουν άθιχτα.
Φιλικώτατα!!
Ελευεθερία

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hacker neo
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 22:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hacker neo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ,
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΣΤΗ ΝΕFERTITY.ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΙΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΙΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΕΣΑΙ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΛΥΝΟΝΤΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΜΕ ΑΓΑΠΗ HACKER NEO!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 22:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φιλοι μου mindtrap και nefertity.
Eυχαριστω για τα πολυ καλα σας λογια και πραγματικα χαιρομαι
που διψατε για γνωση και εχετε μεταφυσικες αναζητησεις οπως εγω.Σας θεωρω ερευνητες και φιλους.


quote:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΦΙΛΕ VIKING ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΟΥΝ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 15 ΧΡΟΝΩΝ.ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ,ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΝΤΛΩ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΔΥΝΑΤΗ ΠΗΓΗ ΓΝΩΣΕΩΝ ΓΥΡΩ ΜΟΥ...ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΑ,ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ,Η ΟΠΟΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ ΑΣΧΟΛΙΟΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ...
ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΕΝΩ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΘΕΩΡΙΕΣ,ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ,Κ.Τ.Λ. ΟΛΟ ΕΝΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΝΕΕΣ ΕΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ...

Π.Χ.ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΑ ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ,ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ.
ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ,ΟΠΩΣ ΝΕΡΑΙΔΕΣ,ΚΑΛΙΚΑΝΤΖΑΡΟΥΣ,Κ.Α. ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΞΕΦΥΓΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ...


Φιλη nefertity θα ηθελα να σου πω οτι ειναι καλο να διαβαζεις βιβλια
και να ψαχνεις στο ιντερνετ για τετοια ενδιαφεροντα μεταφυσικα ζητηματα αλλα οπως ειπε και ο φιλος mindtrap χρειαζεται προσοχη και αυτο το λεω διοτι
υπαρχουν επικινδυνοι ανθρωποι και ομαδες που στο βωμο του κερδους εκμεταλευνται
ανθρωπους κυριως μικρης ηλικιας (που συνηθως διψανε για οτιδηποτε
το μεταφυσικο),σου θυμιζω για παραδειγμα διαφορες παραθρησκευτικες
οργανωσεις,οργανωσεις σατανισμου κ.λ.π και οι οποιοι συνηθως δρουν μεσω internet και chat κυριως με στοχο να ενταξουν ατομα στις ομαδες τους.


quote:
ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΣ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ...ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΙΣΩΣ...ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ,ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ,Κ.Τ.Λ.


Kαταρχην σου ευχομαι καλη προοδο και επιτυχιες στο σχολειο.

Οπως ειπε και ο φιλος mindtrap κανε μια επισκεψη σε καποια εκθεση βιβλιων και σε βιβλιοπωλεια.


Και σε συμβουλευω να μην εντυπωσιαζεσαι
απο εξωφυλλα βιβλιων και ωραιες εικονες διοτι πολλες φορες αυτα
βιβλια δεν περιεχουν κατι το ουσιωδες.
Θα σου προτεινω ορισμενα βιβλια
μεταφυσικης και φιλοσοφιας:

Παντως καλο θα ηταν να ξεκινησεις με τα λεγομενα "ιερα κειμενα"
πολλων λαων,με μυθολογιες κ.λ.π δηλαδη ΟΜΗΡΙΚΑ ΕΠΗ,ΗΣΙΟΔΕΙΑ ΕΠΗ,ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ και Καινη διαθηκη,ΟΥΠΑΝΙΣΑΔΕΣ τα οποια μπορεις να τα βρεις στις εκδοσεις ΚΑΚΤΟΣ.Να διαβασεις επισης
Αρχαία σοφία και Χριστιανισμός του R. STEINER και
Αποσυμβολισμός της αρχαίας Ελληνικής μυθολογίας απο τον εσωτεριστη δασκαλο Νικολαο Μαργιωρή.


Απο κει και περα σου προτεινω ορισμενα αλλα βιβλια
(με των οποιων
το περιοχομενο ομως δεν συμφωνω απαραιτητως καθως ορισμενα βιβλια
οπως του Γιαννουλακη για παραδειγμα περιεχουν αρκετες υπερβολες κατα την γνωμη μου
και για αυτο σε οτιδηποτε διαβαζεις κρατα επιφυλαξεις):


1)ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ(εκδοσεις Αρχετυπο)
2)ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ (ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΡΧΕΤΥΠΟ) (ΣΥΓΓΡΑΦΕΥΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗΣ)
3)ΤΟ ΛΥΚΟΦΩΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΡΧΕΤΥΠΟ)
4)ΥΠΟΧΘΟΝΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ (ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΡΧΕΤΥΠΟ)
5)ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ(ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΡΧΕΤΥΠΟ)
6)ΝΕΟΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ

7)Οι 12 Νόμοι του πνεύματος-Dan Millman-Περιεχόμενο:Απλές, δυνατές αλήθειες που θ'αλλάξουν τη ζωή μας-Εκδόσεις Έσοπτρον

8)Ψυχικές Δυνάμεις(και πως να τις αναπτύξετε-Uri Geller-Περιεχόμενο:Ανάπτυξη Ψυχικών Δυνάμεων-Εκδόσεις Έσοπτρον

9)Το πέρασμα-Jess Weiss-Περιεχόμενο:Μεταθανάτιες εμπειρίες-Εκδόσεις:Διόπτρα

10)ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ-ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΑΜΚΟΣ-ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΡΧΕΤΥΠΟ

11)ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ(ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ)
12) Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΜΑΤΙΟΥ(ΕΚΔ.ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ)

Ολα τα παραπανω προτεινω που αυτην την στιγμη μου ερχονται στο μυαλο.
Φυσικα ειναι και πολλα αλλα καλα βιβλια.


quote:
Οσο για εμενα μην νομισεις οτι ειμαι καποιο ατομο που δεν εχω καποια ξεκαθαρη θεση. Θα σου πω μονο οτι δεχομαι ολες τις αποψεις απο την στιγμη που ειναι σωστα τεκμηριωμενες. Παρολαυτα ομως εχω και καποια πιστευω τα οποια εχουν βγει μεσα απο απτες πραξεις που εχω ζησει στην προσωπικη μου ζωη. Και ποιος καλυτερος μαρτυρας απο τα ματια σου; Και παλι συγγνωμη που ανακατευτηκα. Αν αυτο σε πειραξε μπορεις να μου το πεις κι εσυ και ο φιλος μας και θα το καταλαβω. Οι προθεσεις μου ηταν οι καλυτερες και προς εσενα και φυσικα προς τον φιλο μας τον VIKING, που ειναι ενας αξιολογος συζητητης και ας μην ασπαζομαι ολες του τις αποψεις.

Φιλε μου mindtrap, προς θεου δεν με πειραξε τιποτα απο αυτα που ειπες.Ισα ισα που σε θεωρω εξαιρετικο συνομιλητη.
Λεγε ελευθερα τις αποψεις σου και περιμενω με ενδιαφερον να ακουσω αν εχεις φυσικα καινουργιες πληροφοριες επι του θεματος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 22:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κι από μένα
Πριν από αρκετά χρονάκια , είχα την τύχη (?) να μου συμβεί κάτι παρόμοιο που αναφέρεις φίλε hacker neo στην αρχή του τόπικ.
Μια εξωσωματική εμπειρία.
Τότε δεν είχα ιδέα για οτιδήποτε το μεταφυσικό και δεν είχα ακούσει τίποτα , σας ορκίζομαι , για τέτοιου είδους εμπειρίες (¨ημουν αρκετά μικρός (17 χρονών ) . Αυτό που μου συνέβη ήταν το εξής :

Ξάπλωνα στο κρεβάτι μου σε θέση όχι ακριβώς οριζόντια , με το μαξιλάρι μου να ακουμπάει στην πλάτη του κρεβατιού και το κεφάλι μου να σχηματίζει μια γωνία με το σώμα μου . Το σαγόνι μου σχεδόν ακουμ΄πούσε το στέρνο μου . (Τα περιγράφω με λεπτομέρια διοτι έχει σημασία η στάση του σώματος) . Σε λίγα λεπτά ένιωσα ένα μούδιασμα στο σβέρκο , όπως μουδιάζει το πόδι μας οταν καθόμαστε πάνω του .
Ενιωσα το σώμα μου να αιωρείται πάνω από το κρεβάτι και να κοιτάζω τον εαυτό μου από κάτω . (Λευκό τούνελ δεν είδα , για να είμαι ειλικρινής !) Και μάλιστα έτσι πως αιωρούμουν έφτασα πάνω από μια ντουλάπα που είχα στο δωμάτιο οπω στο πάνω μέρος της είχε πολύ σκόνη .
Ηθελα να γράψω κάτι πάνω στη σκόνη , επειδή είχα πλήρη συνήδειση του τι γινόταν και ήθε΄λα να αφήσω αποδείξεις οτι έγινε αυτό που έγινε .
Δυστυχώς το δάχτυλόμου περνούσε μέσα από τη σκόνη . Ηταν άυλο .
Μετά σήκωσα το δεξί μου χέρι για να αγγίξω το σαγόνι μου και ... προσγειώθηκα (μάλον προσκρεβατώθηκα) με αστραπιαία ταχύτητα στο ... σώμα μου.
Αυτή ήταν η εμπειρία μου , και είναι πέρα ως πέρα αληθηνή .
Σημ. Δεν είχα πάρει ούτε ναρκωτικά ούτε κάποια άλλη ουσία.
Ημουν νηφάλιος.

Από τότε άρχισε και το ενδιαφέρον μου για τη μεταφυσική , καθώς και η .... ΣΙΓΟΥΡΙΑ μου για την ύπαρξη "ψυχής"


bajanacker
### knowledge is Power ###Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hacker neo
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 23:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hacker neo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ BAJANACKER,
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΕΣ ΤΗΝ ΕΜΠΗΡΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΕΠΙΘΑΝΑΤΙΑ ΕΜΠΗΡΕΙΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΑΝ ΒΡΙΣΚΟΣΟΥΝ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΧΑΛΑΡΩΣΗ 'Η ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ 'Η ΔΙΑΛΟΓΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΞΕΦΥΓΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΣΟΥ.

ΜΕ ΑΓΑΠΗ HACKER NEO!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas aigio
Μέλος 1ης Βαθμίδας


99 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 23:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas aigio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Ζητώντας συγνώμη από τον φίλο bajanacker , θα κάνω μια μικρή παρένθεση , και αναφερθώ σε κάτι που ειπώθηκε πιο πάνω)

Θα συμφωνήσω κατ’αρχήν με τον φίλο Viking και θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ την άποψη μου πάνω στην εύλογη απορία της φίλη μας nefertity
Γιατί πιστεύω , (και θα συμφωνήσεις Viking ) για να μπεις στο χώρο της αναζήτηση πρέπει απαραίτητα να έχεις κάποια «στεγανά» …

Να είσαι σίγουρη nefertity αφού έχεις ήδη αρχίσει να «ψάχνεις» έχεις δηλαδή κι εσύ το «μικρόβιο» της αναζήτησης , να είσαι έτοιμη να ανατραπούν όλες οι «σταθερές» που είχες λίγο πριν …
Κι εκεί χρειάζεται να δείξεις μεγάλη προσοχή !!!
Π.χ. :
Θα ακούσεις (και θα διαβάσεις) για κούφια γη , για κοίλη (ενώ στο σχολείο σε έμαθαν ότι η γη είναι «συμπαγής»)
Θα ακούσεις για 500 είδη εξωγήινων (ενώ η θρησκεία μας λεει ότι είμαστε μοναδικοί (?) )
Θα ακούσεις για την συντέλεια του κόσμου (εδώ η χρονολογία παίζεται)
Θα ακούσεις για πειράματα , συνομωσίες , καλικάντζαρους , ξωτικά , μαγεία ,12θεο , Έλληνες είμαστε γιατί είμαστε οι καλύτεροι , και χιλιάδες αλλά παράξενα κι ακραία «σημεία των καιρόν» !!!!
Αγαπητή φίλη nefertity ένα να έχεις πάντα στο μυαλό σου
(προσωπική γνώμη) μην παθιαστείς ποτέ με καμία θεωρία και καμία «απόδειξη» της , όσο πειστική κι αν είναι ή φαίνεται .
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση …..
Επίσης μην ξεχνάς ότι ο άνθρωπος χρειάσθηκε χιλιάδες χρόνια για να μεταβεί από την εποχή του χαλκού , στην σημερινή … κι αυτό το έκανε με αργά και σταθερά βήματα …
Σήμερα , με την εξέλιξη της τεχνολογίας , κι εμείς ως κοινωνοί αυτού του τεχνολογικού οργασμού , δεχόμαστε καθημερινό καταιγισμό πληροφοριών .
Και μην ξεχνάς ότι αυτή η αλγοριθμική πρόοδο της τεχνολογίας και τεχνογνωσίας , το μόνο σίγουρο είναι ότι καθημερινά θα διαψεύδει παλιότερες θεωρίες και ανακαλύψεις , που έχουν «περάσει» στο ανθρώπινο DNA , θα μπορούσα να πω ..

Συμπέρασμα ? ……
Oπλίσου με δύναμη , ανοιχτό (αλλά όχι ευκολόπιστο) μυαλό ,

και χέρι χέρι … (αλλά ποτέ με τον Καρατζαφέρη) έλα σε αυτή την όμορφη παρέα του esoterica να πορευτούμε μαζί στα άδυτα του ανεξήγητου , που δεν είναι άλλο από τον άγνωστο κόσμο μας …
(κι όχι μόνο) …..

(ευχαριστώ για το χώρο και το χρόνο)


« Κι όμως … γυρίζει »Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 13:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές και τη βοήθειά σας...Φίλε μου Viking,με κατατόπισες πλήρωσ σχετικά με τα βιβλία...θα ξεκινήσω το διάβασμα εγκαίρως...Επίσης θέλω να πω πως επειδή επισκέπτομαι συχνά τη δημοτική μας βιβλιοθήκη,πέρα από βιβλία θρησκευτικά και ψυχολογικά δεν έχει κάτι που να εξυπηρετεί το ζητούμενό μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hacker neo
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 22:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hacker neo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ VIKING,
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ DISCOVERY.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas aigio
Μέλος 1ης Βαθμίδας


99 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 21:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas aigio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το DISCOVERY φίλε είναι κανάλι στo δορυφορικό πρόγραμμα του ΝOVA

Το τι να κανείς είναι απλό ….
Δορυφορική κεραία (πιάτο) , δορυφορικό δεκτή
Και το χέρι στην τσέπη κάθε μήνα για την συνδρομή στο «μπουκέτο»

« Κι όμως … γυρίζει »Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 21:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα στους φιλους και τις φιλες.
Αποδεχτες ολες οι αποψεις για το φως αλλα θα μου επιτρεψετε να εχω μια διαφορετικη γνωμη.
Εχω διαβασει πολλα βιβλια επι του θεματος και δεν βλεπουν ολοι απλα ενα εντονο φως και εξηγειται με την επιστημονικη αποψη ετσι απλα οτι ειναι απο το μυαλο,το ματι η οτιδηποτε γιατι εχει και συνεχεια.....

Παρα πολοι απο ολες τις ηληκιες ολες τις φυλες εχουν βιωσει οταν αντικρυσαν το εντονο φως,πεθαμενα συγγενικα τους προσωπα,σε αλλες περιπτωσεις μια φωτεινη οντοτητα οπου νιωθανε να εκπεμπει αγαπη και ζεστασια.
Πολες φορες τους ρωταει το φωτεινο ον αν μαθανε να αγαπανε οσο ηταν στην γη η τους δειχνει την ζωη τους μεσα σε δευτερολεπτα και τι κανανε στους αλλους και νιωθουν οτι νιωσαν οι αλλοι με τις πραξεις τους.
Τις πιο πολλες φορες τους λενε οτι δεν εχουν τελειωσει την αποστολη τους στην γη.

Αλλες φορες εχουν δει μετα το φως υπεροχα τοπια με συντριβανια και ενα φως πλημηριζει τα παντα το οποιο δεν ειναι απο ηλιο.

Αυτα θα μου επιτρεψετε να τα θεωρω αληθινα και να μην με καλυπτει καμια επιστημονικη εξηγηση.
Καλοι οι επιστημονες αλλα δεν παει να πει οτι ολα τα ξερουν.

Τα βιβλια που εχω διαβασει για οποιον εδιαφερεται ειναι αυτα:

ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ - ELIZABETH KUBLES - ROSS - ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΙΟΔΟΣ

ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΖΩΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ - ELIZABETH KUBLES - ROSS ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΕΣΟΠΤΡΟΝ

ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ - Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΙΟΠΤΡΑ

Και τελευταιο και αγαπημενο:

ΑΓΚΑΛΙΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΦΩΣ - BETTY J. EADIE ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΙΟΠΤΡΑ
Πηγε στον αλλο κοσμο και γυρισε με απαντησεις,τον περιγραφει τον κοσμο αυτο και στελνει μηνυμα απο τον χριστο.

Μην το χασετε ειναι πολυ καλο.

H zωη ειναι ενα συντομο σχολειο...

Edited by - Κωστας on 23/02/2004 00:39:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 02:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κώστα μετά από την αναφορά τη δική σου και του Viking ε κάποια συγκεκριμένα βιβλία νομίζω πως θα αρχίσω να διαβάζω και θα τελέιώσω το 2020...αστείεύομαι.Θα ήθελα να ρωτήσω και σένα να μου προτείνεις κάποια καλά βιβλία από αυτά που έχεις διαβάσει.

Ευχαριστώ όλους,για όλα...
Με αγάπη και σεβασμό,το νέο μέλος,Nefertity...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 09:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλε/η nefertity.

Ευχαριστως να σου προτεινω καποια βιβλια. Εγω προσωπικα για να ασχοληθω με ενα βιβλιο πρεπει να με ενδιαφερει πολυ το θεμα σαν αυτα που ανεφερα πιο πανω. Μην τα χασεις αν σε ενδιαφερει αυτο το θεμα.

Να προσθεσω και το ΨΥΧΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ - SIR WILLIAM BARRET ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΙΟΠΤΡΑ

Αλλο ενα βιβλιο το οποιο με εντυπωσιασε λεγεται Ο ΜΑΓΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ - ΕΥΑ ΑΥΛΙΔΟΥ - ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΡΧΕΤΥΠΟ και καλυπτει θεματα οπως:

ΟΝΕΙΡΟΝΑΥΤΕΣ - ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΟΝΕΙΡΕΜΑ - ΟΝΕΙΡΩΞΗ - ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ - ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ.....

Οποιοδηποτε απο αυτα αν δεν το βρεις μπορεις να το κανεις παραγγελια.

H zωη ειναι ενα συντομο σχολειο...

Edited by - Κωστας on 23/02/2004 09:37:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 10:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΔΙΝΩ ΑΡΘΡΑ ΣΗΜΕΡΑ

ΓΙΑ ΔΑΙΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.

http://www.supernatural.gr/files/files_nde.htm

ΕΡΡΩΣΘΕ

ΧΑΙΡΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.
ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΛΕΙΣΤΑ.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 10:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρα πολυ καλο το αρθρο.
Τα βιβλια που προτεινα για τις μεταθανατιες εμπειριες ανφερουν τα ιδια.

H zωη ειναι ενα συντομο σχολειο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 12:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!Φίλε Κώστα είμαι η Nefertity και σε ευχαριστώ πολύ για τα βιβλία...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 13:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλω. Να εισαι καλα

H zωη ειναι ενα συντομο σχολειο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 14:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γεια σας κι από μένα
Πριν από αρκετά χρονάκια , είχα την τύχη (?) να μου συμβεί κάτι παρόμοιο που αναφέρεις φίλε hacker neo στην αρχή του τόπικ.
Μια εξωσωματική εμπειρία.
Τότε δεν είχα ιδέα για οτιδήποτε το μεταφυσικό και δεν είχα ακούσει τίποτα , σας ορκίζομαι , για τέτοιου είδους εμπειρίες (¨ημουν αρκετά μικρός (17 χρονών ) . Αυτό που μου συνέβη ήταν το εξής :

Ξάπλωνα στο κρεβάτι μου σε θέση όχι ακριβώς οριζόντια , με το μαξιλάρι μου να ακουμπάει στην πλάτη του κρεβατιού και το κεφάλι μου να σχηματίζει μια γωνία με το σώμα μου . Το σαγόνι μου σχεδόν ακουμ΄πούσε το στέρνο μου . (Τα περιγράφω με λεπτομέρια διοτι έχει σημασία η στάση του σώματος) . Σε λίγα λεπτά ένιωσα ένα μούδιασμα στο σβέρκο , όπως μουδιάζει το πόδι μας οταν καθόμαστε πάνω του .
Ενιωσα το σώμα μου να αιωρείται πάνω από το κρεβάτι και να κοιτάζω τον εαυτό μου από κάτω . (Λευκό τούνελ δεν είδα , για να είμαι ειλικρινής !) Και μάλιστα έτσι πως αιωρούμουν έφτασα πάνω από μια ντουλάπα που είχα στο δωμάτιο οπω στο πάνω μέρος της είχε πολύ σκόνη .
Ηθελα να γράψω κάτι πάνω στη σκόνη , επειδή είχα πλήρη συνήδειση του τι γινόταν και ήθε΄λα να αφήσω αποδείξεις οτι έγινε αυτό που έγινε .
Δυστυχώς το δάχτυλόμου περνούσε μέσα από τη σκόνη . Ηταν άυλο .
Μετά σήκωσα το δεξί μου χέρι για να αγγίξω το σαγόνι μου και ... προσγειώθηκα (μάλον προσκρεβατώθηκα) με αστραπιαία ταχύτητα στο ... σώμα μου.
Αυτή ήταν η εμπειρία μου , και είναι πέρα ως πέρα αληθηνή .
Σημ. Δεν είχα πάρει ούτε ναρκωτικά ούτε κάποια άλλη ουσία.
Ημουν νηφάλιος.

Από τότε άρχισε και το ενδιαφέρον μου για τη μεταφυσική , καθώς και η .... ΣΙΓΟΥΡΙΑ μου για την ύπαρξη "ψυχής"

bajanacker
### knowledge is Power ###


Φίλε bajanacker, αυτό που περιγράφεις μου μοιάζει για Αστρική Προβολή ή εξωσωματική εμπειρία όπως πολύ σωστά έγραψες. Ο φίλος hacker στην αρχή περιγράφει νομίζω επιθανάτια εμπειρία, που είναι κάτι διαφορετικό.

Να είστε καλά!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hacker neo
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2004, 18:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hacker neo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ BAJANACKER,
Η ΑΓΑΠΗΤΗ ΟNEIRIC1 EXEI ΔΙΚΙΟ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΑΝΑΤΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ Η ΨΥΧΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΑΝΑΤΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΔΙΟΤΙ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΖΩΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΠΑΝΑΦΕΡΘΕΙ Η ΨΥΧΗ ΓΥΡΙΖΕΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ.ΣΤΗΝ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ Η ΨΥΧΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΝΩ ΑΥΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΤΟΜΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ.ΜΑΛΛ0Ν ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΕΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ TOPIC ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ HACKER NEO.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy