ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΖΗΤΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Σχετικά με εμπειρία κατά την διάρκεια του ύπνου)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MachineHead
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 19:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MachineHead  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεία σας. είναι η πρώτη φορα που γράφω στο Forum αυτο κ ζητώ συγγνωμη αν έπρεπε να μπεί η ερώτηση καπου αλλου...!
Ηταν μια απλή νύχτα πριν απο 2-3 χρόνια. Ανέβηκαμε με τον αδερφό μου στην κρεββατοκαμαρα μας κ πέσαμε για ύπνο. (Ενημερωτικα το σπιτι ειναι 7 ετών κ οι πόρτες ολοκαινουργίες, αλουμινιου οι μπαλκονόπορτες κ δεν μπένει ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΕΡΑΣ)Πριν πέσω στο κρεββάτι, οπως καθε φορα κλείδωσα την πόρτα. Στις 3 παρα κατι κ ενω κοιμόμασταν Αρχισε να χτυπαει σαν τρελή η "κουδουνίστρα" (αυτο που κρεμαμε στις πόρτες για να ακούμε οταν μπαινει κάποιος... που έχει 5-6 σολινάκια, ελπιζω να καταλαβατε). ξυπνίσαμε κ οι δυο. κ εγω κ ο αδερφός μου. ανοίγω το φώς κ αυτό σταμάτησε να χτυπάει αλλα το είδαμε κ οι δύο να κουνιέτε λες κ το είχαν πίασει με το χέρι κ το είχαν χτυπήσει με όλη τους την δύναμη. μετα απο λίγα δευτερόλεπτα σταμάτησε. Ψύχρεμα σηκώθηκα κ κοίταξα αν η πόρτα ηταν κλειδωμένη ή είχε μπεί καποιος μέσα... κ δυστηχώς ηταν κλειδωμένη. Κλειστή κ η μπαλκονόπορτα.

Το θετικο στην υπόθεση ειναι οτι κ ο αδερφός μου το έζησε οπότε δεν μπορει να ήταν καποιό όνειρο ή παραίσθηση. Εχω την εντύπωση οτι κάτι ηταν εκει. Δεν ξέρω αν ηταν καλο ή κακο κ δεν ξέρω γιατί να κάνει αυτο που έκανε. Μπορει να υποθέσει κανείς τι συνέβει?

Elfish Dimos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 20:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elfish Dimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα machinehead! Ελπιζω να εισαι καλα. Αυτο που κρεμιοταν(σαν την ονειροπαγιδα κατι?) ερχεται σε επαφη με την πορτα? Ακουσατε εκεινη την στιγμη να τριζει και η πορτα?

Keep nature alive..Mother earth will revenge...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MachineHead
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 20:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MachineHead  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνωμη που δεν το διευκρίνησα. Ναι. Ειχα ενα καρφι πανω απο την πόρτα κ αυτο κρεμόταν έτσι ωστε οταν ανοιγε η πόρτα αναγκαστικά να το κουνήσει κ να ακουστεί. Δεν ακουστηκε η πορτα να τρίζει, ασε που κ να ετριξε εμείς κοιμόμασταν κ ξυπνίσαμε αφου το "κουδουνισμα" δεν έλεγε να σταματήσει... TNX!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elfish Dimos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 20:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elfish Dimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να υποθεσω οτι ηταν και οι γονεις σας σπιτι? Ξερουν οτι κλειδωνετε την πορτα? Γιατι αν ηθελε καποιος να μπει μεσα στο δωματιο σας εφοσον ειναι κλειδωμενα μονο και μονο με την δυναμη που θα βαλε θα εκανε την ονειροπαγιδα να κουνιεται..

Keep nature alive..Mother earth will revenge...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 21:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KATAΡΧΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ESOTERICA.ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΕΙΝΕ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΠΟΙΑΣ ΔΟΝΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ.ΜΕΡΙΚΑ ΣΠΙΤΙΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΤΙΣΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΣΤΙΣ ΔΟΝΗΣΕΙΣ.ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΒΡΑΧΟΥΣ ΕΠΑΝΩ ΤΡΙΖΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΤΖΑΜΙΑ ΚΑΙ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MachineHead
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 21:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MachineHead  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτάξτε λίγο... στο ταβάνι εχουμε κ λάμπα κ ονειροπαγίδες. Δεν έγινε κανένας σεισμός ουτε τιποτα αλλο "φυσιολογικό". Οι γονείς μου κοιμόντουσαν την ώρα που έγινε αυτο. Απλά έγινε Οτι σας είπα κ χωρις αμφισβητίσεις. Ούτε έσμπροξαν την πόρτα ούτε τίποτα τέτοιο. Οσο κ να σμπρώχνεις μια κλειδωμένει πόρτα δεν μπορει να κουνιθεί αυτό παρα ελάχιστα. Αυτο που θέλω να καταλάβετε είναι οτι προκλήθηκε ΜΈΣΑ απο το δωμάτιο αυτο. Οσο για την εικασία να μου έκανε ο αδερφός μου πλάκα την απορύπτω!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pappous_manowar
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 14:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pappous_manowar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Me liga logia ta aporipteis ola... ektos twn parafusikwn

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MachineHead
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 18:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MachineHead  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
oxi agaphte den aporiptw tipota omws ola ekei odhgoun. Seismos DEN egine... (8a kouniotan h lampa h oi oneiropagides) h portes kleidomenes k jafnika mesa sta agria mesanyxta sto spiti mou ,to opoio den einai se mia polh k na exei fasaria alla se ena apomerw xwrioudaki, Kouniete "SAN TRELH" ayth h koudounistra... k enw mesa sto dwmatio eimai MONO Egw k o aderfos mou. Mporei na mh me pisteyeis OMWS ETSI EGINE!!!! sou fenetai Logiko ? emena ka8olou!!!!
parakalw opoion exei k thn paramikrh idea na kanei post. TNX k sorry gia ta greeklish

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 18:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Mac με χαρά σε καλοσςριζω στο esoterica,

Διακρίνω εναν εκνευρισμο στα λόγια σου, ενδιαφέροντα τα οσα μας λες, καλώς αναζητάς απαντήσεις. Δε νομιζω ομως οτι αυτο το γεγονος αξιζει να σε επιραζει σημερα μετα απο 3-4 χρόνια.

Σε παρακλώ μην γράφεις greeklish αν δεν υπάρχει λόγος

Με απέρατη αγάπη... C.t

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MachineHead
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 20:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MachineHead  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
C.t. Με αυτο το υπέροχο ύφος. Κανένας εκνευρισμός. παραμένει ενα θέμα χωρις καμία ουσιαστική απάντηση! μονο αυτο ζητώ. Ευχαριστω πολυ!
αδελφικά δικός σου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mindtrap
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 20:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mindtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αγαπητε μου φιλε MachineHead για ποιο λογο αναρωτιεσαι; Δεν ξερεις οτι στην ζωη συμβαινουν τετοια φαινομενα ανεξηγητα; Εκτος αυτου οποια ερμηνεια και αν σου δωσουν, εσυ βαθια μεσα σου θα παψεις να πιστευεις οτι ισως και να ηταν κατι αλλο; Ακριβως την ιδια γνωμη εχω κι εγω. Ενα βραδυ επιστρεφοντας με τον αδελφο μου στο σπιτι μας(μενουμε μονοι μας, διοτι ειμαστε φοιτητες εκτος Ελλαδας) κατα τις 4, οταν πηγαμε να ξαπλωσουμε ο αδερφος μου παρατηρησε οτι πανω στην πορτα μας εσωτερικα ειχε σχοιματιστει ενας μεγαλος σταυρος απο ενα υγρο κολλωδη λευκο. Εννοειται ταραχτηκαμε εκεινο το βραδυ και ομολογω φοβηθηκαμε. Τον σταυρο αυτον τον εχω πλυνει πολλες φορες και με χλωρινη αλλα παντα ειναι εκει. Και σε εμενα σε οσους το ειπα δεν μου εδωσαν ικανοποιητικη απαντηση αλλα και τι να κανω; Το δεχομαι οπως ειναι αφου πλεον ειναι μεσα στο σπιτι μου εδω και 6 χρονια. Παντως αφου ειναι σταυρος καλο θα ειναι, ετσι δεν ειναι;

strange things are reflections of our dreams into reality.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 21:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
στην πορτα μας εσωτερικα ειχε σχοιματιστει ενας μεγαλος σταυρος απο ενα υγρο κολλωδη λευκο

ΩΧΧΧ νάτο πάλι!
Εκτόπλασμα μου θυμίζει αυτό.(γνωστό πια ότι το σιχαίνομαι)
Ρίξε μια ματιά στο θέμα για το εκτόπλασμα αν θες..

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spin
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 22:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ νομίζω ότι κακώς αναζητάς απαντήσεις γιατί είσαι ήδη πεπεισμένος ότι συνέβη κάτι μεταφυσικό. Απορρίπτεις αμέσως οποιαδήποτε λογική εξήγηση σου δοθεί σαν να σε "ενοχλεί". Οκ νομίζω ότι αυτό που θέλεις να ακούσεις είναι πως μία αόρατη δύναμη, μην έχοντας κάτι καλύτερο να κάνει, μπήκε στο δωμάτιό σου και άρχισε να κουνάει μία ονειροπαγίδα που βρήκε πρόχειρη! Ναι, τωρα μπορείς να λες κι εσύ ότι είχες μια μεταφυσική εμπειρία! Wow!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 22:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!

ΘΑ ΠΩ ΦΙΛΕ MACHINE HEAD ΠΩΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΜΙΑ "ΚΟΥΔΟΥΝΙΣΤΡΑ" ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΧΤΥΠΑ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ...

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ...

ΑΛΛΑ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΓΕΙΡΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ...
ΤΑ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΚΙΝΗΣΗ,ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ,ΠΑΙΧΝΙΔΙΣΜΑ ΤΩΝ ΞΩΤΙΚΩΝ....

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mindtrap
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 23:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mindtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη Ελευθερια, κοιταξα το Εκτοπλασμα και ευχαριστω για την υποδειξη σου. Ισως εγω ομως να εκανα καποιο λαθος διατυπωσης. Το υγρο στην πορτα μου ειναι διαφανο. Παρολαυτα δεν νομιζω να ηταν καποιο φαντασμα η κατι τετοιο. Οτι κι αν ηταν, αφου εχει σχημα σταυρου δεν με ενοχλει. Ευχαριστω παντως που ασχοληθηκες.

strange things are reflections of our dreams into reality.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 00:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ mindtrap,το χρώμα μάλλον με μπέρδεψε(λευκό).

quote:
Παρολαυτα δεν νομιζω να ηταν καποιο φαντασμα η κατι τετοιο. Οτι κι αν ηταν, αφου εχει σχημα σταυρου δεν με ενοχλει.

Σωστή προσέγγιση!!
Είναι καλύτερο να μη βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα,να μη παθιαζόμαστε και κολλάμε σε γεγονότα,γιατί αυτό κάποιες φορές έχει άσχημα αποτελέσματα...(κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα)

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elfish Dimos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 13:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elfish Dimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε machinehead σκεφτηκες μηπως οτι μπορει να ηταν καποιο εντομο?(ακριδα,κατσαριδα η κατι αρκετα μεγαλο.Και μια αλογομυγα αν σκασει πανω κει μπορει να προκαλεσει καποιου ειδους θορυβο)Παντα μιλαω με πιθανοτητες.Πρεπει πρωτα να αποκλισουμε τις φυσικες αιτιες και υστερα να φτασουμε στις μεταφυσικες..
Με εκτιμηση..'Το Ξωτικο'

Keep nature alive..Mother earth will revenge...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 13:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Glorfindel θες να πεις οτι κάποιο πλασμα μπικε στο δωμάτιο απλά για να παιξει? Θα μου φενόταν λογικότερη η προσέγκηση μια οντοτιτας η οποια θα ήθελε να επικοινωνισει για καποιο λογο , κατα ποσο ομως αυτο ειναι δυνατων αφου απο οσα ξέρω δεν είναι και το πλεον ευκολο να μπενωβγενουν οντοτιτες στα σπιτια μας χωρεις προσκληση και μαλιστα οταν ειναι στο σπιτι οι προστατες του "Αυτοι που το φροντιζουν"?


Spin οταν καποιος θέλει να καφιεται οτι εχει μια μεταφυσικη εμπιρια δεν χριαζετε επιβεβαιοση. Καλά κανει και ψάχνεται ο Mac.

Ευχαριστώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spin
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 19:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν το παρατήρησες αλλά κανείς εδώ, ούτε ο Μαc, δεν ψάχνεται ή τουλάχιστον δεν ψάχνεται σωστά. Κάθε τι που μας φαίνεται περίεργο, το ψάχνουμε πρώτα από λογικής ή επιστημονικής άποψης και πίστεψέ με στο 99% των περιπτώσεων υπάρχουν απαντήσεις. Αυτό το 1% που μένει δεν είναι μεταφυσική.Για μένα δεν υπάρχει μεταφυσική! Αυτά που δεν εξηγούνται είναι πράγματα που ο ανθρώπινος νους δεν μπορεί να συλλάβει και ίσως δεν τα εξηγήσει ποτέ! Μετά τη φυσική υπάρχει η άγνοια του ανθρώπου που τον οδηγεί στο να πιστεύει σε μεταφυσικά, πράγμα που γίνεται από αρχαιοτάτων χρόνων. Δεν το πιστεύω ότι κουνήθηκε μια ονειροπαγίδα και υπάρχει κάποιος άνθρωπος σήμερα που πιστεύει πως αυτό ήταν μεταφυσικό!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mindtrap
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 20:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mindtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με ολο τον σεβασμο φιλε Spin, οταν λες οτι δεν το πιστευεις οτι κουνηθηκε η ονειροπαγιδα, εννοεις οτι ο παραπανω φιλος μας μας λεει ψεματα; Δε νομιζω πως μαζευτικαμε εδω για να κοροιδευει ο ενας τον αλλο και να τον αμφιζβητει. Ουτε βεβαια βλεπω το λογο να λεμε ψεματα εδω μεσα, αφου ουτε οφελος υπαρχει, ουτε γνωριζομαστε. Και φυσικα ο ανθρωπος το ειπε στο καταλληλο forum, ετσι δεν ειναι;;;;;; Εγω εδω μεσα δεν εχω διαβασει και πολλα λογικα πραγματα, αλλα μου αρεσει να παιρνω ιδεες και απο αλλους. Δεν μπορω να πω οτι την ονειροπαγιδα την κουνησε καποιο φαντασμα, αλλα δεν θα βαλλω και το χερι μου στην φωτια, γιατι δεν ημουν εκει και δεν μπορω να αποδειξω κατι.

strange things are reflections of our dreams into reality.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spin
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 21:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είπα πως δεν πιστεύω πως κουνήθηκε η ονειροπαγίδα, είπα πως δεν πιστεύω πως κουνήθηκε από κάτι μεταφυσικό! Από την άλλη γιατί σε ενοχλεί που διαφωνώ; Σαφώς και δεν είμαστε εδω μέσα για να κοροϊδεύουμε ο ένας τον άλλον αλλά νομίζω ότι μπορούμε και να αμφισβητούμε και να διαφωνούμε σε οτιδήποτε δεν θεωρούμε σωστό. Επίσης λες ότι δεν μπορείς να βάλεις το χέρι σου στη φωτιά επειδή δεν ήσουν μπροστά. Σε πληροφορώ πως εγώ, ακόμα κι αν δεν ήμουν μπροστά μπορώ να βάλω το χέρι μου στη φωτιά πως τιποτα μεταφυσικό δεν συνέβη! Έτσι είναι αυτά τα πράγματα. Ή πιστεύεις σε "περίεργα φαινόμενα" ή όχι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mindtrap
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 21:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mindtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειπα οτι με ενοχλει που διαφωνεις, διοτι προσωπικα δεν με ενδιαφερει. Απλα πιαστηκα απο τις λεξεις σου -δεν πιστευω-. Σιγουρα ο καθενας εχει τις αποψεις του και ειναι σεβαστες. Αλλα παντα να ξερεις οτι η επιστημη παντα καπου σκονταφτει. Και οσο κουφο και αν σου φανει το επαγγελμα μου εχει μεγαλη σχεση με την επιστημη και τον ανθρωπο, αλλα ειμαι σε θεση να ξερω οτι δεν εξηγουνται ολα λογικα. Καποτε κι εγω ελεγα ακριβως τα ιδια με εσενα, αλλα πλεον σκεφτομαι οτι οπως ενα νομισμα εχει 2 πλευρες, ετσι και καποια πραγματα εχουν διαφορετικες ερμηνιες. Και τωρα κατι ασχετο- ξερεις οτι το Spin στα βουλγαρικα σημαινει AIDS η τυχαια το εβαλες;

strange things are reflections of our dreams into reality.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 22:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως κανείς μας εδώ μέσα δεν αμφισβητεί τα γεγονότα.
Αλλά είναι δικαίωμά μας,να δίνουμε διαφορετικές εκδοχές σε ένα γεγονός.
Και διαφορετικές απαντήσεις.

quote:
Κάθε τι που μας φαίνεται περίεργο, το ψάχνουμε πρώτα από λογικής ή επιστημονικής άποψης και πίστεψέ με στο 99% των περιπτώσεων υπάρχουν απαντήσεις. Αυτό το 1% που μένει δεν είναι μεταφυσική.

Αυτό το 1% για μένα ΙΣΩΣ να είναι μεταφυσικό.
Κάποια πράγματα δεν εξηγούνται σήμερα,αλλά επειδή δεν είμαι σε θέση να ξέρω αν θα εξηγηθούν ποτέ λογικά ή με νόμους φυσικούς κλπ,γι'αυτό τονίζω το ίσως.


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_SayNoMore_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 01:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _SayNoMore_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό το 1% για μένα ΙΣΩΣ να είναι μεταφυσικό.

Δεν είναι πιο λογικό να πιστεύουμε όμως ότι αυτό το 1% απλά δεν έχει φτάσει ο άνθρωπος ακόμα να το καταλάβει; Για παράδειγμα αν πριν κάτι αιώνες έδινες σε έναν άνθρωπο μία τηλεόραση (λέμε τώρα!), την εικόνα που θα έβλεπε σε αυτό το "μαγικό κουτί" θα το θεωρούσε υπερφυσικό. Γιατί λοιπόν όταν κάτι δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε με τους φυσικούς νόμους που μέχρι τώρα γνωρίζουμε, να το αποδίδουμε στην μεταφυσική; Μην ξεχνάμε ότι στο παρελθόν ο άνθρωπος από τον φόβο του προς το άγνωστο θεοποιούσε ότι δεν μπορούσε να καταλάβει; Μήπως κάνετε και σεις το ίδιο;

quote:
ξερεις οτι το Spin στα βουλγαρικα σημαινει AIDS η τυχαια το εβαλες;

Αγαπητέ mindtrap φαντάζομαι ότι εφόσον ασχολείσαι με την επιστήμη θα γνωρίζεις ότι στην γλώσσα την φυσικής το spin είναι η στροφορμή ενός στοιχειώδους σωματιδίου... Και φαντάζομαι ότι και o Spin αυτό εννοεί!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 02:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalhmeresss
panta leme yparxh mia logiki eksigisi alla pounth k egw pote den thn vlepw!!!xaras to kouragiw pou eixes k kimi8ikes meta

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_SayNoMore_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 02:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _SayNoMore_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και σε σένα!

quote:
panta leme yparxh mia logiki eksigisi alla pounth k egw pote den thn vlepw!!!

Δηλάδη με το να φορτώνεις όλα τα μέχρι τώρα ανεξήγητα πράγματα στο μεταφυσικό, εσύ το θεωρείς εξήγηση και καθησυχάζεις!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 02:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Egw pali to stirizo se mia megalh akrida!!k idika an meneis k se xwrioudaki AKRIDARA (asxeto kserete kanena anoixto 8ema me pet k pneymata???enhmerwste me plz)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 02:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Μac δε μας τα λες καλά. Καταρχήν γιατί κλειδώνετε την του δωματίου σας. Μετά πώς κοιμήθηκες πως δηλαδή δεν ενημέρωσες τους γονείς εκείνη την στιγμή. Μήπως μπέικε μέσα καμιά νυχτερίδα ή ποντίκι;; Μήπως μετατοπίστηκε η στήριξη;; Αυτά είναι που θα αναζητούσε πρώτα ένας λογικός άνθρωπος. Τώρα αν τα σκέφτηκες όλα αυτά και δεν βρήκες απάντηση τότε πρόκειται για παραίσθηση. Πολύς κόσμος έχει στις μέρες μας. Πολλοί μάλιστα λένε ότι βλέπουν τον σατανά – ένα μαλλιαρό άσχημο ανθρωπάκι που τους κόβει την μιλιά και τους αδρανοποιεί. Αλήθεια σου έχει συμβεί άλλη φορά;;; Αν όχι ξέχνα το γεγονός. Αν όμως βλέπεις συχνά τέτοια παράξενα καλό θα ήταν να επισκεφτείς και κανέναν ειδικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MagicalDog
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 02:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MagicalDog  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
aianta poio panw eipe omos an eides oti einai sto idio Room me ton aderfo tou/hs opote 2 an8rwpoi na exoun pares8isis xlomo!
apla den psaxtike arketa k ephreastike genika me pneymata ktl...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 11:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είναι πιο λογικό να πιστεύουμε όμως ότι αυτό το 1% απλά δεν έχει φτάσει ο άνθρωπος ακόμα να το καταλάβει; Για παράδειγμα αν πριν κάτι αιώνες έδινες σε έναν άνθρωπο μία τηλεόραση (λέμε τώρα!), την εικόνα που θα έβλεπε σε αυτό το "μαγικό κουτί" θα το θεωρούσε υπερφυσικό. Γιατί λοιπόν όταν κάτι δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε με τους φυσικούς νόμους που μέχρι τώρα γνωρίζουμε, να το αποδίδουμε στην μεταφυσική; Μην ξεχνάμε ότι στο παρελθόν ο άνθρωπος από τον φόβο του προς το άγνωστο θεοποιούσε ότι δεν μπορούσε να καταλάβει; Μήπως κάνετε και σεις το ίδιο;


quote:



Γι'αυτό ακριβώς έβαλα το ίσως.
Εσύ όμως απορρίπτεις εντελώς το μεταφυσικό.
Σίγουρα κάποια πράγματα θα εξηγηθούν,αλλά θα έρθουν ακόμα άλλα,που θα χρείζουν εξήγηση..
Και..φαύλος κύκλος.
Προσωπικά έμαθα να μην απορρίπτω τίποτα.
Όλα είναι πιθανά.
Κατ'αυτή την έννοια δεν μπορώ να παραβλέψω και την μεταφυσική εξήγηση..
Πιστεύω βέβαια πως είναι λάθος να εξηγούνται όλα κάτω από αυτό το πρίσμα,του μεταφυσικού.
Και ναι,αυτό θυμίζει λίγο μεσαίωνα.
Κάθε μέρα κάθε στιγμή συμβαίνουν ανεξήγητα συμβάντα?
ΟΧΙ βέβαια..
Έχουν λογικές εξηγήσεις τα περισσότερα από αυτά.
Κάποια ελάχιστα όμως δεν έχουν εξήγηση,και δεν ξέρω αν θα έχουν ποτέ..
Το καλύτερο πάντως θα ήταν,πρώτα να μπαίνει η λογική και μετά οτιδήποτε άλλο.
Διότι,κάτω από το δέος και τον φόβο του παράξενου,δημιουργούνται περισσότερα προβλήματα.
Κι αυτά δεν προέρχονται από το γεγονός ως γεγονός,αλλά από τα μεγενθυμένα συναισθήματα...
Μαγικέ σκύλε,αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα,γιατί δεν γράφεις κι εσύ ελληνικά,όπως κάνουμε όλοι μας?
Ευχαριστώ!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sonap
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 15:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sonap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολοι εσεις που αμφισβητείτε τόσο έυκολα και συνεχως τα μεταφυσικα φαινομενα και τα παραξενα, αναρωτιεμαι τι κανετε εδω μεσα? Αφου γίνατε όλοι επιστήμονες και εχετε μια εξηγηση για τα παντα, γιατι δεν γραφετε σε καποιο επιστημονικο site? Και μη μου πειτε οτι εχετε το δικαιωμα να διαφωνειτε και να εκφραζετε αλλη γνωμη γιατι μαλλον ξεχνατε πως εδω εχουμε κοινα ενδιαφεροντα για συζητηση αρα το λογικο ειναι να μην υπαρχουν τοσο εντονες διαφωνιες! Η μηπως πρεπει να λεμε πρωτα καθε ανοησια λες και αυτος που γραφει δεν εχει την κριση και το μυαλο να σκεφτει πως μπορει να κουνηθικε η πορτα η να εγινε σεισμος η να ξεχασν ανοιχτο τον ανεμιστηρα.Μην τρελαθουμε τελειως.Πειτε κατι σοβαρο επιτελους.Καποιος που γραφει,αν εχει τη στοιχειωδη λογικη και εξυπναδα,ολα αυτα που λετε σαν πιθανες αιτιες, ΤΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΣΚΕΦΤΕΙ!!!Ακόμα και αν όλα εχουν μια εξήγηση και η εξηγηση αυτη είναι τύπου Matrix , ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΓΙΑ ΕΣΑΣ???
Οσοι βιαστουν να ανταπαντησουν στο ονομα της δημοκρατιας και ελευθεριας της γνωμης,άδικος κοπος τα ξερω πολυ καλα.Οσο για το περιστατικο που εγινε αφορμη για αυτο το θεμα το πιστευω περα για περα γιατι ειχα και εγω παρομοια περιστατικα.Αλλα αρνουμαι να βολευτω στην εξηγηση της επιστημης και πολλες φορες της ασφαλειας που αυτη προσφερει.Γιατι...ποσοι απο εδω θα ζουσαν ανετα στο χωρο τους γνωριζοντας πως ενα φαντασμα(*) κοβει βολτες τα βραδυα?
Θα ήθελα πολυ να απαντησω σε εναν προς εναν αλλα νομιζω πως για μερικους και οχι ολους ειναι αδικος κοπος.
*ή οτι κι αν υπαρχει και δεν βλεπουμε

"Την ώρα της δυστυχίας μην απελπίζεσαι..σκέψου πως από μαύρα σύννεφα , πέφτει κρυστάλινη βροχή"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy