ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 13:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ.ΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΣΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΟΤΑΝ ΗΣΑΣΤΑΝ ΠΑΙΔΙΑ.ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΔΑΓΜΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙ.ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ ΣΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ?


Σκορπιος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 23:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δράκοι, μάγισσες, γίγαντες, στοιχειά. Κάθε παραμύθι έχει τους δικούς του πρωταγωνιστές, όμως σχεδόν όλα έχουν κοινές ρίζες.

Ένας μαγικός κόσμος, στον οποίο το θαύμα επιτρέπεται, αν δεν επιβάλλεται. Ήρωές του βασιλόπουλα, μάγισσες, νάνοι, αερικά αλλά και ιπτάμενα σκουπόξυλα ή φλύαροι καθρέφτες. Στα παραμύθια τα αδύνατα γίνονται δυνατά για χάρη των καλών ηρώων, τους οποίους βασανίζουν οι κακοί.

Το πανάρχαιο αυτό είδος λαϊκού λόγου αποτελεί γέφυρα με το απώτερο παρελθόν και αντικατοπτρίζει μια μακρινή, αρχαϊκή πραγματικότητα. Οι εθνολογικές μελέτες το επιβεβαιώνουν. Οι διηγήσεις των σημερινών πρωτόγονων λαών έχουν κοινά σημεία με τα παραμύθια των Ευρωπαίων.

Ο λαογράφος Μιχαήλ Μερακλής χαρακτηρίζει το νεότερο παραμύθι "ντοκουμέντο για την πολιτιστική εξέλιξη του ανθρώπου, γιατί διαφύλαξε έστω και παραλλαγμένες μορφές της αρχαίας σκέψης".

Οι ρίζες τους

Από την άσπλαχνη μητριά μέχρι τον κακό λύκο, η πλοκή ξεδιπλώνεται γεμάτη εμπόδια τα οποία ο ήρωας, κατά βάση αδύναμος και αδικημένος, ξεπερνά και δικαιώνεται. Έτσι ανατρέπεται το δίκαιο του ισχυρού, θέμα αγαπητό στην παγκόσμια μυθοπλασία. Δεν είναι τυχαίο ότι για τη Σταχτοπούτα υπάρχουν περίπου 700 παραλλαγές παγκοσμίως, ενώ η παλαιότερη χρονολογείται στον 9ο αιώνα.

Η οικουμενικότητα αυτή φανερώνει ότι όσο κι αν ο άνθρωπος εκλογίκευσε τη φύση δεν έπαψε να συγκινείται από το θαύμα. Πού πρέπει να αναζητήσουμε τις ρίζες του παραμυθιού; Στην προϊστορική εποχή και στις διηγήσεις που προέκυψαν μέσα από την καθημερινότητα και τις θρησκευτικές τελετές.

Στους ιστορικούς χρόνους κυρίως η Ινδία υπήρξε γόνιμος χώρος καλλιέργειας του παραμυθιού. Γνώρισε ακμή όμως στην Αίγυπτο, στη Βαβυλώνα και στην Ασσυρία, ακόμα και μέσα στις βασιλικές Αυλές. Στην Ευρώπη του Μεσαίωνα εμφανίστηκαν οι λαϊκές νουβέλες, πιο ρεαλιστικές στο περιεχόμενό τους.

Από το Μπαρόκ και μετά σημαντική ήταν η επίδραση του Γάλλου Σαρλ Περό, ο οποίος διέσωσε στις Αφηγήσεις της Μαμάς Όκα μερικές από τις πιο γνωστές λαϊκές νουβέλες της λαϊκής παράδοσης, που πέρασαν κατόπιν στα έργα των αδελφών Γκριμ. Τέλος, το 19ο αιώνα ο γερμανικός Ρομαντισμός αποθέωσε το παραμύθι θεωρώντας το ως το ανώτατο είδος πνευματικής δημιουργίας.

Ο ελληνικός πλούτος

Οι ερευνητές έχουν συλλέξει μέχρι σήμερα πάνω από 2.000 τύπους παραμυθιών ταξινομημένους σε διεθνή κατάλογο. Σε ό,τι αφορά στην Ελλάδα, υπήρχε η αντίληψη ότι τα παραμύθια ήρθαν με την Τουρκοκρατία. Μετά από φιλολογικές έρευνες αποδείχθηκε ότι και στην αρχαιότητα υπήρχαν παραμύθια.

Απόδειξη ο Όμηρος και ο Ηρόδοτος, που διέσωσαν πολλές μαγικές διηγήσεις στα έργα τους. Στους Νόμους και στην Πολιτεία ο Πλάτωνας αναφέρει τους "γραώδεις μύθους", διηγήσεις που αφηγούνταν οι γριές γυναίκες στα παιδιά. Το παραμύθι του Πολύιδου, του Πολύξερου, στο οποίο κυριαρχεί το μοτίβο της νεκρανάστασης, απασχόλησε και τους τρεις μεγάλους τραγικούς ποιητές μας.

Η τουρκική κατάκτηση ήταν καταλυτική για το ελληνικό παραμύθι. Νέες διηγήσεις και θέματα εισήχθηκαν, όπως ο αράπης, ο βασικότερος αντίπαλος του πρωταγωνιστή μετά το θεριό, το δράκο. Παράλληλα προστέθηκαν κι άλλες γηγενείς μορφές όπως ο σπανός, ένας έξυπνος αλλά και πονηρός ήρωας ο οποίος έρχεται σε αντιδιαστολή με το συνηθισμένο εκείνη την εποχή πρότυπο του μυστακοφόρου άντρα. Τον πλούτο των ελληνικών παραμυθιών κατέγραψε ο λαογράφος Γεώργιος Μέγας σ' ένα δίτομο έργο με τίτλο Ελληνικά Παραμύθια.

Μαγικά ρεπορτάζ

Γενικά τα παραμύθια ταξινομούνται στις εξής κατηγορίες: Θρησκευτικές διηγήσεις, ιστορίες για ζώα -όπως οι Μύθοι του Αισώπου-, μαγικά, νουβέλες, ευτράπελα και ανέκδοτα. Η διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στην παράδοση και στο παραμύθι είναι ότι η πρώτη συμπυκνώνει περισσότερα ιστορικά στοιχεία στο περιεχόμενό της.

Ορισμένοι μελετητές διαφωνούν, υποστηρίζοντας ότι κάποια παραμύθια είναι ελεύθερα ρεπορτάζ της εποχής τους. Για παράδειγμα, Ο Χάνσελ και η Γκρέτελ των αδελφών Γκριμ. Όσο κι αν διαδραματίζεται σε ακαθόριστο χρόνο και τόπο, φαίνεται ότι μετέπλασε ένα πραγματικό γεγονός που συνέβη στη Γερμανία στα μέσα του 17ου αιώνα, όταν μια ζαχαροπλάστισσα σκότωσε κι έψησε στο φούρνο δύο αδερφάκια που τις έκλεβαν τα γλυκά.

Οι ομοιότητες των παραμυθιών, ανεξάρτητα από τη γεωγραφική τους κοιτίδα, δημιούργησε επιστημονικό θρίλερ, με τη μία ερμηνεία να διαδέχεται την άλλη. Η ανθρωπολογική θεωρία, ευρέως αποδεκτή σήμερα, υποστηρίζει ότι η πολυγενεσία των παραμυθιών συνδέεται με την κοινή πορεία των λαών που πέρασαν σε διαφορετικούς χρόνους από τα ίδια στάδια εξέλιξης.

Το 1928 ο Ρώσος Βλαντιμίρ Προπ έδωσε το ερέθισμα για μια νέα ματιά στο παραμύθι, εντοπίζοντας τριάντα μία σταθερές λειτουργίες ή δράσεις πάνω στις οποίες οικοδομείται η πλοκή, όπως η επιβολή μιας απαγόρευσης στον ήρωα ή η μεταφορά του, με μαγικό συνήθως μέσο, από τον έναν τόπο στον άλλο.

Σήμερα το παραμύθι αλλάζει. Παίρνει τη μορφή του μαθητευόμενου μάγου Χάρι Πότερ ή του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, τρυπώνει στα κινηματογραφικά έργα επιστημονικής φαντασίας, ακόμα και στα αστυνομικά. Ίσως λείπουν κάποια κλασικά μαγικά στοιχεία, όμως τα σύμβολα και η πίστη στο θαύμα παραμένουν ζωντανά.

Το παραμύθι είναι το προπύργιο του ονείρου και, σύμφωνα με τους ψυχολόγους, προετοιμάζει το παιδί για τις δοκιμασίες που θα υποστεί στην ενήλικη ζωή του. Για να το επιτύχει αυτό, απλοποιεί όλες τις καταστάσεις. Οι προθέσεις των ηρώων είναι ξεκάθαρες, αφού χωρίζονται σε καλούς ή κακούς.

Ποτέ όμως ένα πρόσωπο δε συνδυάζει δύο ιδιότητες, γιατί μόνο έτσι το παιδί μπορεί να κατανοήσει τις διαφορές μεταξύ τους. Επιπλέον το παραμύθι κεντρίζει τη φαντασία των μικρών, προσκαλώντας τους να συμμετάσχουν δημιουργικά στην αφήγηση, να κάνουν ερωτήσεις και γόνιμο διάλογο.

Διά χειρός Ντίσνεϊ

Τα παραμύθια περνούν τη δική τους περιπέτεια. Σήμερα η Ντίσνεϊ ευθύνεται για τις σύγχρονες και πολιτικώς ορθές προσαρμογές τους, πολύ περισσότερο αν προβάλλονται και στον κινηματογράφο.

Στη Χιονάτη απαλείφθηκε το φοβερό τέλος της παλαιότερης εκδοχής, όπου η κακιά βασίλισσα τιμωρούνταν παραδειγματικά φορώντας στο γάμο της θετής κόρης καυτά παπούτσια και χορεύοντας μ' αυτά μέχρι θανάτου. Η διαδικασία μετάπλασης εντάθηκε στο 19ο και κυρίως στον 20ό αιώνα, όταν οι ριζικές αλλαγές στη ζωή του ανθρώπου επηρέασαν τη θεματολογία και την πλοκή υπαρχόντων παραμυθιών.

Ο ορθολογισμός και η νέα ηθική άφησαν το στίγμα τους στην αφήγηση. Κάτω απ' αυτό το πρίσμα οι αδελφοί Γκριμ επενέβησαν στην Κοκκινοσκουφίτσα το 19ο αιώνα. Στη γαλλική έκδοση του Περό ο κακός λύκος τρώει το κορίτσι και τη γιαγιά, όμως στο παραμύθι των Γκριμ η έγκαιρη επέμβαση του κυνηγού τις σώζει.

Η Ξανθομαλλούσα -περιλαμβάνεται στα παραμύθια των Γκριμ- έχει επίσης φιλτραριστεί μέσα από λόγιες παρεμβάσεις. Οι πιο αυθεντικές είναι είκοσι δύο ελληνικές παραλλαγές και δύο γιουγκοσλαβικές, γεγονός που φανερώνει ότι ο χώρος όπου πλάστηκε για πρώτη φορά αυτό το παραμύθι ήταν τα Βαλκάνια, ίσως και η Ελλάδα.


141166Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 11:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΟΥ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 23:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα παραμύθια παίζουν σημαντικό ρόλο ακόμα και στη διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού.Τρέφουν τη φαντασία,εμπλουτίζουν το λόγο,την έκφραση.Μερικές φορές βοηθούν στο να ξεκινήσει αυτό το ατέλειωτο <γιατί> σε μικρές ηλικίες.Ατέλειωτο αλλά τόσο χρήσιμο!
Οι παιδοψυχολόγοι,συχνά ρωτούν τα παιδιά ποιο παραμύθι αγαπούν.Τα βάζουν να το διηγηθούν.Τα περισσότερα παιδάκια προσθέτουν δικά τους στοιχεία, ή εικόνες που φαντάστηκαν.Όταν δεν τους αρέσει κάτι,με μαεστρία το αλλάζουν.Ζουν για το παραμύθι και ενίοτε κρύβονται μέσα σε αυτό.
Ειδικά τα μοναχοπαίδια.
Ήρωες παραμυθιών αγαπημένων, τους φέρνουν δίπλα τους συνειδητα.
Δηλαδή ξέρουν μεν ότι είναι παραμύθι,αλλά επιμένουν να τους μιλούν,να τους βάζουν πιάτο και ποτήρι στο τραπέζι μαζί τους.
Και είναι φυσιολογικό.
Σε μικρές ηλικίες και πάλι.
Τότε που το παραμύθι είναι μαγικό,συνεπαίρνει,τρέφει.Τότε που η καλή μανούλα ή πατερούλης ή γιαγιάκα το παίρνει αγκαλιά και χάνεται μεταξύ της τρυφερότητας,της ζεστασιάς , της σιγουριάς που δίνει η αγκαλιά
και τις γλυκές απαλές λέξεις,που μέσα του γίνονται εικόνες!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 19:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το δικο μου ηταν ενα ευρωιαπωνικο, στην τηλεοραση κινουμενα σχεδια:) θυμαμαι ακομη το τραγουδακι του,με τιτλο "ΑΣΤΑΡ ΛΕΙΖΕΡ" :) χααχαχαχχαχααχαχαχχαχα,
πολλες φορες με εχω πιασει να το ψυθιροτραγουδω την ωρα που περπαταω,τελειως αυθορμητα χααχαχχαχααχχααχαχαχαααχαχααχχαχααχαχχα....
με αποτελεσμα οταν το αντιλαμβανομαι,να χαμογελω:))))))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

υ.γ ημουν ο σουπερ μπεμπης χααχχααχχαχαχαχααχαχχααχαχα,σε συγκριση με τωρα,που ειμαι σκετος μπεμπης χααχχαχαχαχααχαχααχχααχαχ


WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 23/02/2004 19:17:40

Edited by - manos on 23/02/2004 19:20:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 20:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΘΥΜΑΜΕ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΑΠΟ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΑΚΟΜΗ.ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.

ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΗΤΑΝ Η ΣΤΑΧΤΟΠΟΥΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ?
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΗΤΑΝ Η ΚΟΚΚΙΝΟΣΚΟΥΦΙΤΣΑ.ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑ ΤΟΝ ΛΥΚΟ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 21:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εεεεεεεε....χμ......ενα ασματακι,απο το αγαπημενο μου συγκροτημα ααχχααχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

το οποιο θα το αφιερωσω ,σε μια ψυχη που βρισκεται μακρια:)

http://www.lyricsdir.com/m/megadeth/shewolf.php

Megadeth Shewolf lyrics
Dave Mustaine

The mother of all that is evil
Her lips are poisonous venom
Wicked temptress knows how to please
The priestess roars, "Get down on your knees"

The rite of the praying mantis
Kiss the bones of the enchantress
Spellbound searching through the night
A howling man surrenders the fight

One look in her lusting eyes
Savage fear in you will rise
Teeth of terror sinking in
The bite of the she-wolf

My desires of flesh obey me
The lioness will enslave me
Another heart beat than my own
The sound of claws on cobblestone, I'm stoned

Beware what stalks you in the night
Beware the she-wolf and her bite
Her mystic lips tell only lies
Her hidden will to kill in disguise

μου αρεσε επισης η πενταμορφη και το τερας,ισως γιατι εχω ολα τα χαραχτηριστικα του τερατος.μοναχικος-καταθλιπτικος-με αγρια ομορφια...οχι οχι δεν ειμαι ομορφοθ σα στρουμφακι χαχαχαχααχαχαχχαα

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 23:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα μου άρεσε εκείνο με τη κοιμωμένη πριγκήπισσα.
Εκείνη που τσίμπησε το δαχτυλό της καταλάθος με μια βελόνα,και κοιμήθηκε για 100 χρόνια.
'Ωσπου ένα πρίγκηπας τη ξύπνησε με ένα φιλί!
Το γνωρίζετε?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 23:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο δικό σου Πρίγκιπας πότε θα έρθει?

141166Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 19:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμένα μου άρεσε εκείνο με τη κοιμωμένη πριγκήπισσα.
Εκείνη που τσίμπησε το δαχτυλό της καταλάθος με μια βελόνα,και κοιμήθηκε για 100 χρόνια.
'Ωσπου ένα πρίγκηπας τη ξύπνησε με ένα φιλί!

quote:
Ο δικό σου Πρίγκιπας πότε θα έρθει?

O Πρίγκηπάς μου,πριν από πολλά χρόνια,πέρασε πελάγη και ωκεανούς.
Πάλεψε με δράκους και σειρήνες,βρέθηκε σε νησιά που δεν τα έχει ο χάρτης,σφίγγοντας γερά στα μπράτσα του ένα καλαμένιο καλάθι.
Διέσχισε βουνά και ποτάμια καβάλα πάνω στο άσπρο άτι του.
Βρήκε το δρόμο του(συνεχίζοντας να σφίγγει στην αγκαλιά του το ίδιο καλάθι),ώσπου έφτασε στην αυλή που ήταν γεμάτη από αγκαθωτούς θάμνους.Έβγαλε το σπαθί του, που έλαμψε στιγμιαία κάτω από το δυνατό φως και καθάρισε το τελευταίο μονοπάτι.Ανέβηκε κρυφά,ελαφροπατώντας τα μεγάλα βρώμικα σκαλοπάτια και μπήκε στην αίθουσα υποδοχής.Με ένα αγέρωχο πήδημα έφτασε στο δωμάτιο μου.
Ακούμπησε τα χείλη του στα δικά μου και άφησε πλάι μου το καλάθι που ήταν γεμάτο με χιλιάδες <σ'αγαπώ>..
Αρχή του παραμυθιού..
Κι από τότε ζήσαμε εμείς καλά,και τίποτα πια δεν μπορούσε να συγκριθεί με το <πρώτα>...

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

C.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 20:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους C.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γω το πρίγκηπα στο μαύρο άτι περιμένω, αλλά που..
Μάλλον υπάρχει μόνο στα παραμύθια
Αφού απογοητεύτηκα, είπα να ρωτήσω κανέναν κοινό θνητό μήπως ήθελε να ακούσει το δικό μου παραμύθι. Πολλοί οι "εθελοντές", μα κανείς δεν "κατάλαβε".
.. κοιτάω μια κολοκύθα μήπως ξαφνικά γίνει άμαξα και κάθομαι με το ένα γοβάκι στα βρώμικα σκαλιά μιας πολυκατοικίας κάνοντας όνειρα κάτω από σκονισμένα αστέρια..


"γευόμαστε τα αρώματα του ουρανού ανακατεμένα με το πνεύμα της γης"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 22:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι γινεται ,οταν εκεινη που σε επισκεπτεται στα ονειρα ,
βρισκεται μερικα ετη φωτος μακρια... ????

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

υ.γ ειμαι πολυ τρελλος και παρανοικος ,για να ονειρευομαι :)))))))))

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 00:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες φίλη C.
Kαι εδώ που τα λέμε δεν χρειάζεται να έρθει και πάνω σε μαύρο άτι ε?
Φτάνει και μια μαύρη BMW

quote:
τι γινεται ,οταν εκεινη που σε επισκεπτεται στα ονειρα ,
βρισκεται μερικα ετη φωτος μακρια... ????

Τουλάχιστον την φτάνεις στα όνειρα!Κάτι είναι κι αυτό,από το να μην υπήρχε καθόλου.
Και τί είναι η απόσταση?Μια ψευδαίσθηση..
Κλείστην στο δικό σου παραμύθι,άλλωστε η ταχύτητα του νου, είναι μεγαλύτερη από αυτή του φωτός!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 02:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Μάνο μας!
quote:
το δικο μου ηταν ενα ευρωιαπωνικο, στην τηλεοραση κινουμενα σχεδια:) θυμαμαι ακομη το τραγουδακι του,με τιτλο "ΑΣΤΑΡ ΛΕΙΖΕΡ"
Μήπως εννοείς το STAR BLAZERS;
Το πολυαγαπημένο; (ξέρεις αυτό με το διαστημόπλοιο ΑΡΓΩ, και τη γη που είχε πρόβλημα από μία επίθεση από τον πλανήτη Γκάμελον, κ.λ.π.)

Σχετικά με το αγαπημένο μου παραμύθι, θα πάρω κι εγώ μία από πριγκίπισσα σε πύργο με κακό δράκο και ιππότη.
Είναι από τα καλά τα παραμύθια, γιατί κάποιες φορές γίνεται και πραγματικότητα!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου
Να σπας τα σύνορα
Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου
Να πεθαίνεις και να λες:
ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 05:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα τα ρα ρα τα ρα ρα τα τααααα

τα ρα ρα τα ρα τα ταααααα

τα τα ρα ρα τα ρα ρα τα τααααα

τα τα τα τα τα ρα ρααααααααα

πα ραααα πα πα πα παμ

πα ρα πα παμ

τα ραααα πα πα πα παμ

αααα σταααρ λεεειζερ παρα ρα ρα πα παμ(μεταφραση το τραγουδακι χαχαχαχααχχααχ)

δεν θυμαμαι πως το ελεγαν,ομως ηταν ναι με εξωγηινους...,αυτο πρεπει να ηταν:) πωωωωω ,ποσο μου αρεσε,δεν ηθελα να χασω επεισοδιο......:))))))))))) σε ευχαριστω amalia:))))))))))

Ελευθερία :)))))))))))))))))
την λενε σενια(σημαινει δικτυωμενη),δεν θα μπω σε λεπτομερειες.

εχεις δικαιο ,η αποσταση με το μυαλο ειναι ταχυτατη και πονοκεφαλιαζει χααχαχαχχαχαχα,ευτυχως που πιστευω ,την επομενη φορα να με συναντησει οχι με αυτην την μεθοδο:))))))))

ενας ακομη ονειροπολος...,τρελλος και μονος ...γιατι τα ονειρα ,οσο ομορφα και αληθινα ειναι...τοσο μονο και με την γλυκα και την λαχταρα σε αφηνουν:))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 25/02/2004 05:11:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 19:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ενας ακομη ονειροπολος...,τρελλος και μονος ...γιατι τα ονειρα ,οσο ομορφα και αληθινα ειναι...τοσο μονο και με την γλυκα και την λαχταρα σε αφηνουν:))

Ο ουρανός ανάβει τα φώτα
τίποτα πια δεν θα'ναι όπως πρώτα.Ξημέρωσε πάλι..
Ξυπνάω στο φως,τα μάτια ανοίγω
για λίγο νεκρός χαμένος για λίγο.Ξημέρωσε πάλι..
Κι 'εχεις χαθεί μαζί με τον ύπνο, μαζί με του ονείρου τον πολύχρωμο κύκνο.Μην ξημερώνεις ουρανέ..
Άδεια η ψυχή μου,το δωμάτιο άδειο
και από τ'όνειρό μου ακούω καθάριο, το λυγμό της να λέει:
<όνειρο ήτανε,όνειρο ήτανε>
Θα ξαναρθείς μόλις νυχτώσει.
Και το όνειρο πάλι την αλήθεια θα σώσει.
Θα'μαι κοντά σου...
Μόνο εκεί σε βλέπω καλή μου
εκεί ζυγώνεις κι ακουμπάς τη ψυχή μου
με τα φτερά σου....

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 19:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τι γινεται ,οταν εκεινη που σε επισκεπτεται στα ονειρα ,
βρισκεται μερικα ετη φωτος μακρια... ????

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

υ.γ ειμαι πολυ τρελλος και παρανοικος ,για να ονειρευομαι :)))))))))

WHISPERS OF THE DREAMS


ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ.

ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ ΦΥΣΙΚΑ.ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 19:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και γω το πρίγκηπα στο μαύρο άτι περιμένω, αλλά που..
Μάλλον υπάρχει μόνο στα παραμύθια
Αφού απογοητεύτηκα, είπα να ρωτήσω κανέναν κοινό θνητό μήπως ήθελε να ακούσει το δικό μου παραμύθι. Πολλοί οι "εθελοντές", μα κανείς δεν "κατάλαβε".
.. κοιτάω μια κολοκύθα μήπως ξαφνικά γίνει άμαξα και κάθομαι με το ένα γοβάκι στα βρώμικα σκαλιά μιας πολυκατοικίας κάνοντας όνειρα κάτω από σκονισμένα αστέρια..


"γευόμαστε τα αρώματα του ουρανού ανακατεμένα με το πνεύμα της γης"


ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΠΡΗΓΚΙΠΑ ΚΑΒΑΤΖΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΤΟΝ ΣΤΕΙΛΩ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 19:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ο ουρανός ανάβει τα φώτα
τίποτα πια δεν θα'ναι όπως πρώτα.Ξημέρωσε πάλι..
Ξυπνάω στο φως,τα μάτια ανοίγω
για λίγο νεκρός χαμένος για λίγο.Ξημέρωσε πάλι..
Κι 'εχεις χαθεί μαζί με τον ύπνο, μαζί με του ονείρου τον πολύχρωμο κύκνο.Μην ξημερώνεις ουρανέ..
Άδεια η ψυχή μου,το δωμάτιο άδειο
και από τ'όνειρό μου ακούω καθάριο, το λυγμό της να λέει:
<όνειρο ήτανε,όνειρο ήτανε>
Θα ξαναρθείς μόλις νυχτώσει.
Και το όνειρο πάλι την αλήθεια θα σώσει.
Θα'μαι κοντά σου...
Μόνο εκεί σε βλέπω καλή μου
εκεί ζυγώνεις κι ακουμπάς τη ψυχή μου
με τα φτερά σου....

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>


ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 23:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρίμα γιατί δεν θυμάμαι κανένα παραμύθι από όταν ήμουν μικρός, αλλά το τελικό συμπέρασμα είναι ότι τα παραμύθια είναι για όλες τις ηλικίες, από 4-100 ναι, καλά ακούσατε, βοηθάνε στο να σε πάρει ο ύπνος και να κάνεις όνειρα γλυκά.

Μου τα έλεγε η μαμά μου όταν ήμουν μικρός.

Λίγο αργότερα μου τα έλεγε και η δασκάλα.

Τώρα, μου τα λένε κάθε μέρα όταν βγάζουν λόγο.

Και όταν γεράσω και θα απαιτώ σύνταξη? Πάλι παραμύθια θα μου λένε.

Και στην κηδεία μου πάνω από το τάφο?, παραμύθια θα ψέλνουν.

Αυτό που θυμάμαι πως μου άρεσε στα παραμύθια είναι ότι πάντα είχαν ένα χαρούμενο τέλος, ενώ οι ιστοριούλες τους σε έκαναν να στεναχωριέσαι για αρκετή ώρα, στο τέλος σου έδιναν πάντα μια ατελείωτη χαρά, μια ικανοποίηση, αφού η αδικία αν και πάντα τελευταία, όμως σταματούσε.

Λέτε να ζούμε ένα παραμύθι?

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 23:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φτιάχνουν απόψε με κουρέλα και σανίδια έναν συνοικισμό αυτόνομο.
Αυτοί που ψάχνουν για διαμάντια στα σκουπίδια και στον υπόνομο.
Κι εσύ που ψάχνεις το κουκί και το ρεβύθι
στο τέλμα αυτό που βυθιζόμαστε
φτιάξε μαζί τους το δικό σου παραμύθι,γιατί χανόμαστε.
Μες στο δικό σου παραμύθι ξαναβρές το.
Το ξεχασμένο μονοπάτι σου.
Και ξαναχάστο,ξαναβρές το,ξαναπέστο,το τραγουδάκι σου.

Φτιάξε καρδιά μου το δικό σου παραμύθι,αλλιώς τη βάψαμε...

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 13:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ.
ΚΑΤΩ ΠΑΥΛΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΖΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑΜΥΘΙ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΜΟΡΦΟ ΤΕΛΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 18:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕ ΝΕΡΑΙΔΕΣ...
ΜΕ ΞΩΤΙΚΑ...
ΜΕ ΔΡΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΚΕΡΟΥΣ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 18:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΙΠΠΟΤΕΣ...
ΚΑΙ...
ΙΔΑΝΙΚΑ ΟΝΕΙΡΑ!!!



ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 18:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAPODISTRIA ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 18:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΖΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑΜΥΘΙ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΜΟΡΦΟ ΤΕΛΟΣ.

Ναι, όντως, και αν πληγώνετε κανείς από αυτά τα σκληρά λόγια που είπε η katia να ξέρετε πως δεν φταίει αυτή, αλλά φταίει η Αλήθεια.

Ελευθερία γιατί δεν κατεβαίνεις στις εκλογές? Αφού τα πάς καλά :P


Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 19:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

KAPODISTRIA ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΤΙΑ,
ΝΑΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ... ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ...



ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 00:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραμυθένιες φωτογραφίες!
Με γύρισαν πολύ πολύ πίσω.
Στον παραμυθένιο, παιδικό,αγνό,κόσμο!
quote:
Ελευθερία γιατί δεν κατεβαίνεις στις εκλογές? Αφού τα πάς καλά :P



Αρχίζω να πιστεύω πως έχεις μαντικές ικανότητες.Όσο και να προσπαθείς έντεχνα να τις κρύψεις.
Τελικά είδες το <ένδοξο> παρελθόν μου!Αλλά κρύβε λόγια...
Με μαύρισαννν...

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 18:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 18:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
O Πρίγκηπάς μου,πριν από πολλά χρόνια,πέρασε πελάγη και ωκεανούς.
Πάλεψε με δράκους και σειρήνες,βρέθηκε σε νησιά που δεν τα έχει ο χάρτης,σφίγγοντας γερά στα μπράτσα του ένα καλαμένιο καλάθι.
Διέσχισε βουνά και ποτάμια καβάλα πάνω στο άσπρο άτι του.
Βρήκε το δρόμο του(συνεχίζοντας να σφίγγει στην αγκαλιά του το ίδιο καλάθι),ώσπου έφτασε στην αυλή που ήταν γεμάτη από αγκαθωτούς θάμνους.Έβγαλε το σπαθί του, που έλαμψε στιγμιαία κάτω από το δυνατό φως και καθάρισε το τελευταίο μονοπάτι.Ανέβηκε κρυφά,ελαφροπατώντας τα μεγάλα βρώμικα σκαλοπάτια και μπήκε στην αίθουσα υποδοχής.Με ένα αγέρωχο πήδημα έφτασε στο δωμάτιο μου.
Ακούμπησε τα χείλη του στα δικά μου και άφησε πλάι μου το καλάθι που ήταν γεμάτο με χιλιάδες <σ'αγαπώ>..
Αρχή του παραμυθιού..
Κι από τότε ζήσαμε εμείς καλά,και τίποτα πια δεν μπορούσε να συγκριθεί με το <πρώτα>...

Ελευθερία



ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ,
Υ Π Ε Ρ Ο Χ Α ! ! !
ΣΟΥ ΑΦΙΕΡΩΝΩ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΙΣΤΗ ΙΠΠΟΤΗ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 21:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ.ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΑΣ ΕΔΩ ΚΑΝΑΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΑΠ'ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy