ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις
 SNITZ - ειδικοί
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 15:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι κανεις εδώ που να ξέρει καλά το SNITZ;

Είτε να το συντηρεί για λογαριασμό του esoterica.gr, είτε για άλλο σκοπό ή φόρουμ;

Έχω μερικές ιδέες...

Καί για την αποφυγή greenglish, αλλα και για γρηγορότερο φόρτωμα των σελίδων.

Φιλικά

Κ.

<ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ>
Εγώ δεν σκαμπάζω πολλά απο ASP, το μέλλον ανήκει στο PHP.


Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 15:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ kynikos, το Snitz το γνωρίζω εγώ...

Όπως καταλαβαίνεις ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για τις προτάσεις σου!

Εάν Θέλεις, σε παρακαλώ, στείλε μου τις ιδέες σου(με e-mail καθώς το ζήτημα είναι κάπως ιδιαίτερο και χρήζει προσοχής)!!

Όσον αφορά την PHP θα συμφωνήσω απόλυτα!!

Θα συμπλήρωνα ότι: Θα μπορούσε το μέλλον να ανήκει στο Ανοιχτό/Ελεύθερο Λογισμικό - όπως και στην Ελεύθερη Σκέψη σίγουρα! Υπάρχουν όμως μάλλον ανυπέρβλητα εμπόδια, που δημιουργούν όπως πάντα τα διάφορα "Συμφέροντα" και οι γνωστοί/άγνωστοι κύκλοι... Εμείς όμως πρέπει να να συνεχίσουμε να προσπαθούμε οπωσδήποτε!

Θα περιμένω απάντησή σου!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 11:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Admin,
Αν και δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό στο Snitz, ορμώμενος από το μήνυμα του φίλου kynikos θα πρότεινα να προβείς σε εγκατάσταση της καινούργιας έκδοσης του Snitz, αφού η υφιστάμενη έκδοση (3.3.03 - αν δεν κάνω λάθος) παρουσιάζει πάρα πολλά bugs και vulnerabilities:
(a) bypass cookie authentication
(b) cross site scripting
(c) remote command execution
(d) account compromise μέσω cookie poisoning
Aν και δεν πιστεύω ότι υπάρχουν κακοπροαίρετοι χρήστες στο forum, καλό είναι να κάνεις την αναβάθμιση.

Φιλικά
--Je^3--

ps: Συμφωνώ απόλυτα με τη δήλωση του kynikos!!

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 20:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου (Je)(3)

Ωραίο να βλέπεις και άλλους που να ενδιαφέρονται για την "υποδομή" του esoterica.gr!

Βέβαια, όπως λέει και ο Admin, δεν είναι τυχαίο που έχουμε να κάνουμε με το ASP, η κατάσταση της ανθρωπότητας, βλέπεις...

Και εφόσον αυτό μας προτείνεται, με αυτό πρέπει να εργαστούμε!

Αν το esoterica.gr συνεχίσει την λαμπρή πορεία του, είμαι σίγουρος οτι κάποια στιγμή στο μέλον θά έχει ένα εξαιρετικό Open Source interface, καθώς και δικό του, ιδιόκτητο server με 10GB bandwith, ομάδες απο καλοπληρώμένους συντονιστές, που θα εργάζονται βάρδιες, εξοπλισμένοι με τα πιο μοντέρνα ψεκαστικά μέσα, άντε και κανα-δυο Ευροβουλευτές, τουλάχιστον!

Ευελπιστούμε!
Προς το παρόν λέω να φτιάξουμε καμμιά σελιδούλα JavaScript, να μετατρέπει τα Γκρίνγκλις σε Ελληνικά.
Α, ναι ΚΑΙ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΠΟΥ ΤΑΒΡΙΣΚΩΑΚΟΜΑΠΙΟΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑΑΠΟΤΑ Greenglish!

========


Admin,

Δεν ξέρω ακόμα αν έλαβες τα 2 e-mail μου, ή αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Αν θές γράψε μου στο kynikos04@yahoo.com.

Φιλικά

Κ.

ΥΓ. Μόλις έλαβα το e-mail σου, thanks

Edited by - kynikos on 10/03/2004 20:58:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 05:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι κάντε το σε PHP. Να φανεί ο "καλοπροαίρετος" να "τρέξει" με το cracking του τα δικά του libraries και μετά να ψάχνετε να επιδιορθώσετε ένα χαλασμένο αυτοκίνητο που του λείπει το τιμόνι.
Σας χαλάει δηλαδή που η "μαμά" σας έχει τις λύσεις και την υποστήριξη για ΚΑΘΕ πρόβλημα.

Y.Γ. Γιατί βλέπω εις μέλλον "τελεία.ΔΥΧΤΙ" ;

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 03:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Telxinas,
quote:
Y.Γ. Γιατί βλέπω εις μέλλον "τελεία.ΔΥΧΤΙ"

Δεν νομίζω να βιάζεται κανεις να αλλάξει τίποτα...
Όυτε, εξ άλλου, είναι το PHP το μόνο συστημα OpenSource.

Όσο για το πιο κάνει "κρακ" πιο εύκολα, το Linux ή το Windoze, το μέλλον θα το δείξει...
Και το MSN, απο οτι έχω ακούσει, σε Apache τρέχει...

Άντε, να μην ανοίξουμε αμφιλεγόμενο τοπικ... και στα τεχνικά!!!

K.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 03:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin

Όλα τα e-mail μου σε εσένα επιστρέφονται, full mailbox, λέει.

Θά συνεχίσω να προσπαθώ....

Στο μεταξυ, αν θες, ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.geocities.com/kynikos04/test/gkeso_js.html

Θα τα πούμε μόλις καταφέρω το e-mail

Φιλικά

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 03:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι της άποψης ότι τα arrays και μάλιστα σε forum το οποίο σε μια σελίδα "τρέχει" πολλές απαντήσεις, θα είναι πολύ χρονοβόρα.
Για μένα ένα απλό replace με βάση τον ASCII κώδικα είναι ότι πρέπει.

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 04:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι της άποψης ότι τα arrays και μάλιστα σε forum το οποίο σε μια σελίδα "τρέχει" πολλές απαντήσεις, θα είναι πολύ χρονοβόρα.
Για μένα ένα απλό replace με βάση τον ASCII κώδικα είναι ότι πρέπει.


Αυτή είναι μια πρόχειρη λύση, που δοκίμασα έτσι, για να δώ αν γίνεται.
Σίγουρα υπαρχεί καλύτερη λύση, αλλα τα arrays δεν πειράζουν, γιατι είναι JavaScript, και όλος ο επεξεργασμός γίνεται client-side!

Anyway, είναι πιο βολικά και κομψά απο τα ατέλειωτα switch, και αν η εφαρμογή του Array ειναι σωστή!!! είναι εξ ίσου γρήγορα.

Να υποθέσω οτι δοκίμασες την σελίδα και λειτουργούσε;;
What version IE, please?


Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 07:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρησιμοποιώ τον 6

Λοιπόν,τα arrays, είτε παίζουν σε server είτε παίζουν locally, έχουν μια χρονική διαφορά των milliseconds. Το πρόβλημα είναι ότι τρώνε αρκετή μνήμη. Φαντάσου τώρα να τρέξουν σε σελίδες όπως εδώ που παρουσιάζουν αρκετά posts/σελίδα. Μπάχαλο.

Επιπλέον, η χρήση του javascript που παρέθεσες, απαιτεί form και txt πεδία, πράγματα που δεν έχουν καμμία δουλειά σε σελίδα forum που παρουσιάζει posts. Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κατά την εισαγωγή του νέου post στη βάση δεδομένων με την μορφή που επιθυμούμε, δηλαδή σε ελληνικά. Όμως, υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα πάλι. Ένα παράδειγμα, η λέξη KATALAVENO θα πρέπει να γίνει ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ. Κάποια από τα γράμματα της λέξης είναι εύκολο να γίνουν replace όμως το E θα πρέπει να γίνει ΑΙ και το Ο να γίνει Ω. Πώς θα πεις στο μαραφέτι περί του θέματος αυτού; Αδύνατον.
Φυσικά αυτό το πρόβλημα ισχύει και για την δική μου λύση.
Άρα greeklish rulez

Admin, έλεος, μειώστε τον αριθμό των posts. Ένας αριθμάκος είναι μόνο.

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 16:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Telxinas,
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει γιατί είσαι κατά του PHP. Δες το απλά σαν μία εναλλακτική λύση στην τεχνολογία ASP της Microsoft. Γιατί πρέπει πάντα να υπάρχει μία και μόνο λύση; Όλες οι εφαρμογές λογισμικού και πλατφόρμες έχουν "τρύπες", είτε της Microsoft είτε όχι. Και όσον αφορά στην υποστήριξη έχω κάνει (προ μηνός) μία ερώτηση (στο τμήμα έρευνας και ανάπτυξης) γιατί προσπαθώ να αναπτύξω μία εφαρμογή σε .ΝΕΤ για smartphone και ακόμα περιμένω! Πιστεύω στην τεράστια τεχνογνωσία της Microsoft αλλά επίσης ότι καλό είναι να αφήνουμε και τους άλλους να κάνουν τις προσπάθειές τους. Ο τελικός χρήστης θα δώσει την απάντησή του!

Τελειώνοντας θα συμφωνήσω μαζί σου για τη "μη-λύση" του προβλήματος των greeklish. Ο κάθε ένας που χρησιμοποιεί λατινικούς χαρακτήρες πρέπει να έχει τους λόγους του. Δεν υπάρχουν (από όσο ξέρω) διεθνείς κανόνες μετατροπής λατινικών χαρακτήρων σε ελληνικούς και όπως φαίνεται και από τα γραπτά αυτών που χρησιμοποιούν greeklish δεν μπορεί να δημιουργηθεί ένας ενιαίος τρόπος μετάφρασης, π.χ., το "θ" μπορείς να το δεις είτε "8" είτε με "th".

Με εκτίμηση
--Je^3--

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 02:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην ουσία δεν είμαι κατά της PHP σαν γλώσσα.
Και το Linux και τα Windows έχουν θετικά και αρνητικά σημεία. Μια όμως σημαντική διαφορά τους είναι το recovery. Δηλαδή, αν και τα Windows είναι πιο εύκολος στόχος από μια "επίθεση", ο χρόνος επαναφοράς τους σε λειτουργία είναι το πολύ μερικές ώρες, άντε πολύ σπάνια μια μέρα. Όμως ένα Linux που "χτυπήθηκε" θέλει... άσε! Μάλιστα, από προσωπική μου εμπειρία, όταν πρόπερσι χτυπήθηκε ο server μου από κάποιους αντιπάλους, ναι έπεσε αλλά ξανασηκώθηκε σε 2 ώρες. Και αυτό όπως καταλαβαίνεις και εξήγησα παραπάνω, επειδή η "μαμά" φρόντισε για όλα. Στην περίπτωση του Linux, ποιός μπορεί να σε βοηθήσει;;; Να σου απαντήσω; ΜΟΝΟ αυτός που στο "χτύπησε"... κακό αυτό.
Σε ποιό σημείο του θέματος είμαι κατά...; Είναι ένα θέμα που ειλικρινά μου τη βαράει στα νεύρα, το παραδέχομαι.
Κάθε άσχετος με το θέμα internet, σχεδιασμό, προγραμματισμό που ξεκινάει μόλις να μπει, ακούει PHP και χωρίς να γνωρίζει γίνεται σε χρόνο dt φανατικός οπαδός της. "Ααα" λέει το πιτσιρικάκι "θέλω να hackaro ότι βρίσκω, άρα πρέπει να μάθω Unix" Δυστυχώς έχει συνδεθεί με την έννοια της επιθετικής γλώσσας, δηλαδή μπαίνεις στην απορία "Γιατί ρε φούστη μου πρέπει να χρησιμοποιείς το internet για καταστροφές"... τέλος πάντων είναι πολλά και όταν καταπιάνομαι με αυτό το θέμα συγχίζομαι... Α, είναι και το άλλο, βασικό. Χωρίς και οι ίδιοι τους να γνωρίζουν τον λόγο, θεωρούν τους εαυτούς τους ενάντιους της Microsoft. Γνωρίζεις τον ντόρο άλλωστε. Α η Microsoft ο νταβάς, α το @ ο Gates κλπ κλπ. Δηλαδή, δεν καταλαβαίνω, επειδή κατάφερε να κάνει μια εταιρεία κολοσσό και η οποία αν κλείσει μια μέρα θα επικοινωνούμε μεταξυ μας με μορς είναι νταβάς*(Άντε μετά να πρέπει να μάθουμε το λειτουργικό του Linux για να μπορύμε να γράφουμε στο forum); Είναι κανένας από αυτούς(τους οπαδούς του Unix) που κάνει δουλέιές χωρίς να πληρώνεται;;; Τις κάνουν για την ψυχή της μάνας τους;;; Επιπλέον, μήπως το 90% αυτών δεν χρησιμοποιεί Windows;;; Μπούρδες, αντιδραστικές μπούρδες προς κάποιον που κατάφερε ΠΟΛΛΑ.

* Νομίζω ότι όταν θέλεις κάποιον να σου κάνει μια δουλειά και την οποία θα πληρώσεις, θα απαιτείς συνεχής υποστήριξη. Χωρίς Microsoft, ποιά υποστήριξη θα υπήρχε σε παγκόσμιο επίπεδο; Και φυσικά, αν δεν ήταν η Microsoft θα ήταν κάποια άλλη εταιρεία.

Επιπλέον, θα σου πω και το εξής. Τα Windows είναι ή καλύτερα, θα μπορούσαν να είναι ισχυρότερα των Linux σε ΟΛΑ τα σημεία. Φυσικά όμως ο νόμος του εμπορίου δεν θα άφηνε περιθώρια μεγάλων κερδών σε μια εταιρεία. Σου φτιάχνει κάτι, αφήνει κάποιο ψεγάδι να υπάρχει έτσι ώστε αύριο να σου πουλήσει την αμέσως καλύτερη έκδοση. Φτάνεις στο σημείο τώρα να πεις ότι η Microsoft δεν υπάρχει για να κάνει καλύτερο τον κόσμο του PC, δεν υπάρχει πατριωτισμός παρά μόνο προσπάθεια για μεγαλύτερο κέρδος. Ναι αλλά αν σου έφτιαχνε αυτό το τέλειο μια και κάτω, δεν θα υπήρχαν έσοδα στο μετέπειτα, για την εταιρεία, έτσι ώστε να υπάρχει και να σου προσφέρει την υποστήριξη που ανέφερα και που πάντα θα χρειάζεσε. Δεν είναι τυχαίο που βλέπεις τα μεγαλύτερα projects να μην φτιάχνονται πάνω σε Linux. Οι περισσότεροι "μικροί" στο επάγγελμα δουλεύουν πάνω στο Linux,PHP, αλλά σήμερα υπάρχουν, αύριο μπορεί να μην υπάρχουν. Ο πελάτης μετά; Υποστήριξη από ποιόν;

Γενικώς, εγώ τονίζω ότι είναι άδικο να χτυπιέται έτσι το λειτουργικό των Windows μόνο και μόνο επειδή ο κόσμος "ρίχνει" τα λεφτά του στον Gates και όχι σε αυτούς που τον επικρίνουν. Η κόντρα που δημιουργείται από τους οπαδούς του Linux, δημιουργείται από την δίψα τους για χρήμα, για το ίδιο πράγμα δηλαδή που κατηγορούν, και θα ήθελαν να βλέπουν να διαλύεται, την Microsoft.

Τέλος, επειδή έχω αγοράσει την .NET, όταν τελειώσω μια μεγάλη δουλειά που κάνω και αν βρίσκεσε ακόμα στην απορία σου για το θέμα του spartphone, θα κοιτάξω το manual της και θα τα ξαναπούμε. Επίσης, αξίζει να σου πω ότι η τεχνογνωσία της Microsoft σταματάει στα σύνορα μας. Η κοπέλα μου δούλευε πριν 2 χρόνια εκεί στο τμήμα της αντιπειρατίας. Ίσως να ήταν η μόνη μέσα εκεί που να ήξερε προγραμματισμό. Οι υπόλοιποι ήταν γεωπόνοι και γιατροί...

Kynike, λέγοντας τα παραπάνω περί ασχετοσύνης, δεν σε αφορούν μιας και απ΄ότι φαίνεται δεν είσαι του επαγγέλματος και δεύτερον δεν είσαι ένα ακόμα πιτσιρικάκι.


Υ.Γ. Θα ήθελα πάντως να μάθω γιατί ο κόσμος έτσι απλά προτιμά PHP. Ξέρουν το γιατί;

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 11:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Telxinas,
Δεν με βρίσκουν εντελώς αντίθετο οι απόψεις σου. Απλά προσωπικά δεν πιστεύω στο μονοπώλιο. Ας αφήσουμε (γενικά μιλώντας) την αγορά ελεύθερη και ο καλύτερος θα επιβιώσει. Μπορεί να είναι η Microsoft μπορεί να είναι άλλος software provider. Πάντως σε αυτό το πλαίσιο θα ήθελα να ακούσω (μιας και φαίνεται να γνωρίζεις) τα σχόλιά σου για το Windows Longhorn και την τεχνολογία TC.
Τώρα σε σχέση με τον τρόπο που η Microsoft πριν από καμιά 15αριά χρόνια έγινε η Microsoft σήμερα, αν θυμάσαι έδινε δωρεάν δισκέτες με το DOS προφανώς μόνο και μόνο για να αυξήσει το μερίδιο της αγοράς της. Φυσικά δεν διαφωνώ με το αποτέλεσμα μιας και με αυτό τον τρόπο η χρήση των προσωπικών υπολογιστών εξαπλώθηκε ραγδαία. Η Microsoft πάντως αλλού αποσκοπούσε!
Σε σχέση με την υποστήριξη των εφαρμογών. Το σχόλιο είναι γενικό και αφορά όλους τους προμηθευτές software ή ΟS. Γνωρίζεις την τιμολογιακή πολιτική των software houses σε σχέση με την υποστήριξη των εφαρμογών τους; Ένα θα σου πω... εκμετάλλευση!! Σου προσφέρουν την εφαρμογή σε χαμηλή τιμή και σε "γδύνουν" στην υποστήριξη. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες ευχαρίστως να σου αναφέρω συγκεκριμένα παραδείγματα.

quote:

Μια όμως σημαντική διαφορά τους είναι το recovery. Δηλαδή, αν και τα Windows είναι πιο εύκολος στόχος από μια "επίθεση", ο χρόνος επαναφοράς τους σε λειτουργία είναι το πολύ μερικές ώρες, άντε πολύ σπάνια μια μέρα. Όμως ένα Linux που "χτυπήθηκε" θέλει... άσε! Μάλιστα, από προσωπική μου εμπειρία, όταν πρόπερσι χτυπήθηκε ο server μου από κάποιους αντιπάλους, ναι έπεσε αλλά ξανασηκώθηκε σε 2 ώρες. Και αυτό όπως καταλαβαίνεις και εξήγησα παραπάνω, επειδή η "μαμά" φρόντισε για όλα. Στην περίπτωση του Linux, ποιός μπορεί να σε βοηθήσει;;; Να σου απαντήσω; ΜΟΝΟ αυτός που στο "χτύπησε"... κακό αυτό.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς σαν χρόνο ανάκτησης. Το χρόνο που θα εκδοθεί το patch ή hotfix από την κατασκευάστρια εταιρία; Ή το χρόνο που κάποιος υπάλληλος της Microsoft θα θέσει σε πλήρη λειτουργία το σύστημά σου; Νομίζω ότι οι περισσότεροι προμηθευτές λειτουργικών σε Linux προσφέρουν υποστήριξη, όχι onsite αλλά σίγουρα μέσω email ή τηλεφωνικά.

Με εκτίμηση
--Je^3--

ΥΓ. Σε ευχαριστώ πολύ για την πρότασή σου στο να με βοηθήσεις. Αν χρειαστώ κάτι θα σε ρωτήσω!! Γενικά να σου πω, ότι αγόρασα μία καινούργια συσκευή κινητής τηλεφωνίας της Motorola (MPX200) η οποία διαθέτει λειτουργικό windows smartphone 2002. Προσπαθώ να αναπτύξω μία εφαρμογή διαχείρισης εξόδων σε .ΝΕΤ για να την "περάσω" στη συσκευή. Γενικά στην Ελλάδα έχουν γίνει λίγες προσπάθειες σε αυτό το επίπεδο, γι' αυτό και τώρα είμαι στη φάση της αναμονής από το τμήμα ανάπτυξης των κεντρικών της Microsoft. Ελπίζω να σε δικαιώσουν!!

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...

Edited by - Jejeje on 16/03/2004 11:58:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 01:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, εξαπλώθηκε ραγδαία και εμείς μιλάμε από εδώ με μια άνεση. Όχι όμως ότι επικρατεί μονοπώλιο. Υποχρεώνεται κανείς να χρησιμοποιεί μόνο σύστημα Microsoft; Όχι! Οι περισσότεροι επιλέγουν αυτό, από τον απλό χρήστη που χρησιμοποιεί το PC του για να χτυπάει γκόμενες μέχρι τις εταιρείες κολοσσούς. Είναι λοιπόν μοιραίο μια εταιρεία έτσι να κατηγορείται για μονοπώλιο. Δεν σημαίνει όμως ότι έκανε κάποιο ηθελημένο κακό. Άλλωστε, μέσα από αυτό το μονοπώλιο, εκατομμύρια άλλοι άνθρωποι βγάζουν το ψωμί τους. Τα διάφορα άλλα softwares που φτιάχνονται, άσχετα με λειτουργικά, βασίζονται στο Windows, άρα όπως φαίνεται, η Microsoft, προσφέρει έμμεσα εργασία σε όλα αυτά τα εκατομμύρια ανθρώπων.
Προσωπικά εμένα με συμφέρει πάρα πολύ η Microsoft να βρίσκεται ψηλά. Θα στο εξηγήσω αυτό με ένα απλό παράδειγμα. Ξέρεις ότι κυκλοφορούν καμμιά δεκαριά internet browsers. Θα πρέπει να ξέρεις επίσης ότι φτιάχνοντας ένα site περιμένεις στην εμφάνιση να υπάρχουν διαφορές από browser σε browser. Όταν έχεις έναν browser και αυτός είναι ο Explorer και ο οποίος χρησιμοποιείται από περίπου το 90% των χρηστών στο κόσμο, φτιάχνεις λοιπόν αυτό το site με βάση τον κυρίαρχο browser και αφήνεις στην απ' έξω το viewing με τους άλλους, δεν το παίρνεις υπόψιν σου. Αυτό διότι αν επιθυμείς να μην υπάρχουν λάθη και ατέλειες σε όποιον browser το κοιτάξεις, θα πρέπει να κάνεις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ συμβιβάσεις με τελικό αποτέλεσμα, αυτό που είχες φτιάξει για Explorer και το οποίο ήταν πολύ καλό, με τις αλλαγές που έκανες για να μπορεί να φαίνεται και στους άλλους να καταλήγει στην μετριότητα. Και αυτό δηλαδή για να ικανοποιήσεις το υπόλοιπο 10%. (Και επί της ευκαιρείας, μια καλή ερώτηση, γιατί αυτός ο περίφημος Netscape δεν μπορεί να τα "έχει καλά" με τα CSS;)
Φανταζόμαστε τώρα λοιπόν, ένα Internet με δυο browsers διαφορετικής εταιρείας με ποσοστό χρήσης 50-50 παγκοσμίως από τους χρήστες. Ένα site που "παίζει" τέλεια στον α browser δεν "παίζει" καλά στον β και το αντίθετο. Μπάχαλο, δεν νομίζεις; Και η ανάγκη για χρυσή τομή, περικοπή στην ποιότητα ώστε να είναι επιεικώς καλά και στους δυο... Δεν νομιζείς ότι αν κάποιοι θέλουν να αρπάξουν τα σκήπτρα από κάποιον θα πρέπει να φτιάξουν κάτι για τον κόσμο που στην χειρότερη θα πρέπει να είναι ισάξιο με τον ανταγωνιστή;

Longhorn... Από ότι έχω δει μέχρι στιγμής, τα πράγματα θα γίνουν πολύ πιο εύκολα και κατανοητά για τους απλούς χρήστες.

Χρόνος ανάκτησης... Εννοούσα ότι αν διατηρείς κάποιο server και αυτός χτυπηθεί τελικά, είναι πιο γρήγορο και εύκολο να τον επαναφέρεις σε λειτουργία αν είναι Windows και αυτό επειδή όπως είπα πιο πάνω, ο τρόπος που είναι χτισμένα αυτά τα λειτουργικά είναι ένας και μοναδικός και δεν προσφέρονται για πολύπλοκα χτυπήματα, όπως είπες δηλάδη για open sourcing που σημαίνει ότι για να κάνεις ένα πράγμα υπάρχουν 1002 τρόποι, ο ένας το κάνει έτσι, ο άλλος το κάνει αλλιώς, ο άλλος το κάνει παραλλιώς. Όταν λοιπόν το Linuxaki χτυπηθεί από τον επίδοξο, θα χτυπηθεί με τον δικό του τρόπο, τρόπο τον οποίο δεν θα γνωρίζεις εσύ. Φυσικά και αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο είναι δύσκολο να τον χτυπήσεις, επειδή τον έστησες με τον δικό σου αποκλειστικό μοναδικό τρόπο και άντε ο άλλος να καταλάβει την νοοτροπία της λειτουργίας του... έτσι όμως και τον καταλάβει... την έβαψες! Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις τι εννοούσα.

Πραγματικά θα με ενδιέφερε να μου πεις περί του θέματος της υποστηρίξεως από εταιρείες μιας και δεν πέρασαν 3 μήνες από τότε που ξεκίνησα την δική μου. Αν και γνωρίζω και εγώ κάποια πράγματα, πράγματα που για μια ακόμη φορά, μόνο σε αυτόν τον τόπο τα συναντάς.

Τέλος, μιας και αναφέρθηκες στο Smartphone μάλλον θα σου πρότεινα να ρίξεις τον κόπο σου και τις προσπάθειες σου στα Palmtops. Ο συνεργάτης μου είχε έναν συμαθητή στο Deree ο οποίος εφτιάχνε προγραμματάκια για Palmtops και τα πούλαγε μέσω internet στο εξωτερικό και τα οποία μάλιστα μοσχοπουλούσαν. Είναι μια αγορά στην Ελλάδα σχεδόν μηδενικής βάσεως, ακόμα, άρα θα σε συνέφερε να είσαι από τους πρώτους να ασχοληθούν με δαύτο... έχε υπόψην σου ότι μερικά από αυτά συνδιάζονται με κινητή τηλεφωνία, πράγμα που είναι ιδιαίτερα αγαπητά από το ελληνικό κοινό και που σίγουρα θα αποφέρει μεγάλα κέρδη σε αυτούς που θα ασχοληθούν μαζί του.

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 03:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Το τέλειο δεν είναι πλάσμα του κόσμου τούτου..."

Το ζήτημα είναι να μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί το "εργαλείο" που ξέρει καλύτερα και που εξυπηρετεί με τον καλύτερο τρόπο τον σκοπό για τον οποίο το χρειάζεται, δεδομένων των συνθηκών... Οι ριζοσπαστικές λύσεις δεν είναι πάντα οι καλύτερες. Οι σταθερές και δοκιμασμένες αλλά με πρόβλεψη στο μέλλον και χωρίς ανώφελα κολήματα σε προσωπικές προτιμήσεις ή εμπάθειες, είναι!

- Η "παλιά καλή" τεχνολογία ASP(σελίδων) είναι καλή και "καλά κρατεί"!
- Η .NET πλατφόρμα "είναι" πολλά υποσχόμενη αλλά εκεί έχει μείνει και νομίζω πως θα εξακολουθήσει να μένει(με τα μυαλά που κουβαλάνε οι ιθύνοντες)...
- Το Open-Source "κίνημα" στις Web υπηρεσίες αναπτύσσεται πέραν κάθε φαντασίας των Trusts και δείχνει έντονα τα δόντια του! Οι λύσεις που προσφέρει είναι πάμπολλες και μερικές(αρκετές πλέον) εξαιρετικά ποιοτικές και επαγγελματικού επιπέδου!
Ρίχτε μία ματιά, για να καταλάβετε τις αναλογίες, στο Hotscripts.com. Σε αυτό το πολύ δημοφιλές site φαίνονται πολύ ξεκάθαρα κάποια πράγματα από τους αριθμούς και μόνον στις διάφορες κατηγορίες scripts. Επίσης στο εξαιρετικό("στεγάζει" 77.000, και πλέον, Projects), OSDN - SourceForge.net(για την κατηγορία των Διαδικτυακών Εφαρμογών).
- Το ESOTERICA θα στηριχτεί μάλλον, σταδιακά κατά τμήματα, σε μία συνολική λύση Open-Source - πολύ προσαρμοσμένη βέβαια - και το πιθανότερο PHP για τη διαχείρηση ολόκληρου του Site. Μην μου ζητήσετε μόνον παρακαλώ, να σας πω ποια είναι η πιθανότερη υποψήφια εδώ...
- Παρολαυτά, το κομμάτι των Forums μάλλον θα παραμείνει στηριγμένο σε ASP(VB-Script) με αλλαγές στη δομή και στις βάσεις δεδομένων για να γίνει ταχύτερο. Δυστυχώς ή ευτυχώς κάποια πράγματα μας δεσμεύουν(όπως τα ήδη κατατιθεμένα μηνύματα) και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να βελτιώνουμε τις ήδη δοκιμασμένες λύσεις.

Τη λύση του kynikou την βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα(και για Greeklish και για κεφαλαία) και πιστεύω ότι κάτι τέτοιο(client-side λύση) μπορεί να δουλέψει άνετα εάν μπορέσει να ενσωματωθεί σωστά - με βελτιώσεις και πολλαπλές ρυθμίσεις εννοείται... Είναι η κατεύθυνση προς την οποία σκεπτόμασταν κι εμείς τόσο καιρό.

Τον παρακαλώ να ξαναστείλει τα μηνύματα e-mails που έγιναν Rebound, καθώς κάποιες εξαιρετικά απαιτητικές υποχρεώσεις μου απαγόρευσαν σχεδόν τις τελευταίες ημέρες να ασχοληθώ με κάποια πράγματα του ESOTERICA, ανάμεσα σε αυτά και το γεμάτο mail-box μου...

Ζητώ συγνώμη από όσους μου έστειλαν μηνύματα και γύρισαν πίσω σε αυτούς/ές. Εάν μπορούν, παρακαλώ ας τα ξαναστείλουν.

Θα επανέλθω στη συζήτηση αυτή, καθώς υπάρχουν πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις και ιδέες και πολλά ζητήματα με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, και τεχνικά αλλά και... "φιλοσοφικά"!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 12:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε telxinas,
Αρχικά να σε ευχαριστήσω για το πλαίσιο στο οποίο διεξάγεται ο διάλογός μας. Δεν θέλω να συνεχίσω το σχολιασμό της πολιτικής πωλήσεων και marketing της Microsoft, αφού δεν μπορώ να εκφέρω μία τεκμηριωμένη άποψη για το εάν η Microsoft έγινε αυτή που έγινε "παίζοντας" στο παιχνίδι του ανταγωνισμού τίμια. Σου θυμίζω το πλήθος των μηνύσεων από άλλες εταιρίες του κλάδου και μη. Επίσης όπως προανέφερα (σε προηγούμενό μου μήνυμα) πιστεύω ότι η σημερινή κατάσταση και η εξάπλωση των υπολογιστών σε προσωπικό επίπεδο οφείλονται κατά πολύ στη Microsoft και φυσικά δεν διαφωνώ με τη μεγάλη της τεχνογνωσία. Όπως κατάλαβες και εγώ σε δικές τις πλατφόρμες αναπτύσσω εφαρμογές.

Σε σχέση με το παράδειγμά σου με τους browsers νομίζω ότι κοιτάμε το εξεταζόμενο θέμα από διαφορετική οπτική γωνία. Νομίζω η λύση στο συγκεκριμένο θέμα θα είναι να αναπτυχθούν websites συμβατά με όλους τους διαθέσιμους browsers (τουλάχιστον στους δύο μεγαλύτερους από άποψη αγοράς – Internet Explorer και Mozilla). Δύσκολο μεν (πολλοί συμβιβασμοί όπως είπες), απαραίτητο δε για τον υγιή ανταγωνισμό και ανάπτυξη των εταιριών του κλάδου. Σκέψου να υπήρχε μόνο μία εταιρία σε κάθε τομέα πληροφορικής και να πρόσφερε εφαρμογές ή λειτουργικά συστήματα μη συμβατά με άλλα προϊόντα εκτός των δικών της.

Για το θέμα των CSS που αναφέρεις είναι γεγονός ότι ο κατασκευαστής σελίδων στο web θα πρέπει να ελέγχει τη σελίδα που σχεδιάζει σε διαφορετικούς browsers. Αν δεν κάνω λάθος το level1 και level2 του cascading style sheet έχουν προταθεί από το W3C και έχουν εφαρμοστεί στις τελευταίες εκδόσεις των browsers της Netscape και Microsoft. Τι δεν πάει καλά με τον Netscape; Δεν γνωρίζω το αντικείμενο αλλά θα ήθελα να μάθω. Πάντως έχω διαβάσει πολλά και για την αμφιλεγόμενη θέση του CSS στον κόσμο του XML χωρίς και πάλι να έχω συγκεκριμένη άποψη.

Αναφορικά με το καινούργιο λειτουργικό της Microsoft το Longhorn το οποίο ενσωματώνει την τεχνολογία Trusted Computing η οποία διαφημίζει ένα πρότυπο για ένα «πιο ασφαλές» PC έχουν αναφερθεί πάρα πολλά. Αν σε ενδιαφέρουν συγκεκριμένες πληροφορίες (της μορφής: τι είναι το TC, πως δουλεύει, πως συνδέεται με το Pentium 3 serial number, τι είναι το TORA BORA) ευχαρίστως να σου δώσω. Το θέμα της ασφάλειας θα μας «αναστατώσει» πολύ τα επόμενα χρόνια πιστεύω...

Για τον χρόνο ανάκτησης μάλλον με μπέρδεψες περισσότερο!! Αν μιλάμε για flaws σε επίπεδο λειτουργικού συστήματος πιστεύω ότι όλοι οι προμηθευτές προσφέρουν μία ομάδα υποστήριξης είτε onsite, είτε τηλεφωνικά ή μέσω email. Έχουν γίνει γνωστά παραδείγματα επιθέσεων DoS όπου servers τέθηκαν σε πλήρη λειτουργία μετά από δύο μέρες. Εξαρτάται από το είδος της επίθεσης. Δεν συνεχίζω γιατί και εγώ πιστεύω ότι όλα τα συστήματα έχουν προβλήματα και «τρύπες», αρκεί να βρεθεί ο τρόπος να προστατευθούν. Πάλι για ασφάλεια μιλάμε!!

Να σου ευχηθώ καλή επιτυχία και καλές δουλειές σε έναν κλάδο που δυστυχώς τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα υποφέρει. Είδα το site σου!! Σχετικά με τις προσφερόμενες υπηρεσίες υποστήριξης από τις διάφορες εταιρίες πληροφορικής έχω άσχημη εμπειρία. Αν δεις τι υπογράφουν οι εταιρίες με τους αναδόχους έργων πληροφορικής θα τρελαθείς. Πραγματική δέσμευση κυρίως σε ότι αφορά τις παρεχόμενες υπηρεσίες τεχνικής υποστήριξης, λειτουργίας, εγγύησης, κ.λπ. Ένα απλό παράδειγμα (σε μεγάλη εταιρία, δεν αναφέρω το όνομά της για ευνόητους λόγους), είχε υπογραφεί σε μία σύμβαση ότι ο ανάδοχος είναι υποχρεωμένος να παραδώσει και εγκαταστήσει τυχόν νέες εκδόσεις του λογισμικού και των εφαρμογών. Και όντως δημιουργήθηκαν νέες εκδόσεις (σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα) οι οποίες όμως απαιτούσαν και αναβάθμιση σχεδόν του συνόλου του εξοπλισμού που υποστήριζε το σύστημα. Ε, λοιπόν ο ανάδοχος «υποχρέωσε» την εταιρία να αγοράσει με δικά της χρήματα τον εξοπλισμό ο οποίος ήταν απαραίτητος για τη λειτουργία της νέας έκδοσης. Ξέρω πολλές εταιρίες (ακόμα και του Δημοσίου) που δεσμεύονται σε τέτοιο βαθμό από τους αναδόχους τους (αναφέρομαι σε αυτούς που σχετίζονται με τα πληροφοριακά τους συστήματα) που είναι υποχρεωμένες να τους πληρώσουν (άμεσα ή έμμεσα) ακόμα και για να διαχειριστούν τη δικιά τους βάση δεδομένων. Απλά, βρε άνθρωπέ μου, θέλω να μου κάνεις export τη βάση για να κάνω ένα άλλο έργο (π.χ., data normalization)... Για να το κάνεις αυτό πρέπει είτε να πληρώσεις τον ανάδοχο, είτε να του αναθέσεις το έργο. Και πολλά ακόμα παραδείγματα (μπορώ να γράψω σελίδες επί σελίδων). Είναι γεγονός ότι τα περισσότερα πληροφοριακά συστήματα δεν προδιαγράφονται πλήρως πριν την υπογραφή της σύμβασης με τον ανάδοχο. Αποτέλεσμα είναι ο ανάδοχος να προσφέρει το ελάχιστο δυνατό σε χαμηλό κόστος και μετά να «κτυπάει» τον πελάτη στην υποστήριξη της εφαρμογής. Θέλεις ένα report, ένα απλό query, «σκάστα» χοντρά και μη μιλάς. Είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά θα τα συναντήσεις φίλε μου.

Σε σχέση με τα handhelds PDAs (palm ή PPC) που αναφέρθηκες στο μήνυμά σου. Ασχολήθηκα με τέτοιου τύπου εφαρμογές πριν από δύο χρόνια περίπου σαν απλός παρατηρητής της αγοράς και όχι σε επίπεδο σχεδιασμού. Σήμερα (σε βεβαιώνω) η συγκεκριμένη αγορά σε παγκόσμιο επίπεδο έχει φθάσει σχεδόν στα όριά της και μπορείς να βρεις σχεδόν οτιδήποτε σε ενδιαφέρει. Προσωπικά ψάχνοντας για το δικό μου handheld έχω βρει από εφαρμογές GPRS, εγκυκλοπαίδειες, λεξικά, παιχνίδια, εξειδικευμένες εφαρμογές, μέχρι και εφαρμογή μετρητή θερμίδων βρήκα!! Βασικά όπου πάει ο νους σου. Επίσης δεν με ενδιαφέρει η αγορά των εφαρμογών της κινητής τηλεφωνίας γενικά αλλά ειδικά οι εφαρμογές σε smartphones. Ειδικά τώρα που αγόρασα και το καινούργιο κινητό!! (να σου θυμίσω ότι τρέχει σε πλατφόρμα smartphone 2002, έτσι για να μη με θεωρείς εχθρό της Microsoft). Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να κερδίσω χρήματα από τις εφαρμογές που αναπτύσσω αφού το κάνω στον λίγο ελεύθερό μου χρόνο και για προσωπική χρήση. Έως τώρα για την ανάπτυξη των εφαρμογών έχω χρησιμοποιήσει κυρίως visual C++ και λιγότερο .net.

Αγαπητέ Admin έγραψες,

quote:

Το ζήτημα είναι να μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί το "εργαλείο" που ξέρει καλύτερα και που εξυπηρετεί με τον καλύτερο τρόπο τον σκοπό για τον οποίο το χρειάζεται, δεδομένων των συνθηκών... Οι ριζοσπαστικές λύσεις δεν είναι πάντα οι καλύτερες. Οι σταθερές και δοκιμασμένες αλλά με πρόβλεψη στο μέλλον και χωρίς ανώφελα κολήματα σε προσωπικές προτιμήσεις ή εμπάθειες, είναι!

Πάρα πολύ σωστά!!!
Σε σχέση με την πρόταση του φίλου kynikos διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τη σκοπιμότητα και δυνατότητα υλοποίησής της. Δεν έχω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο πάντως στο πρόβλημα. Πάντως θα με ενδιέφερε πολύ να δω να προχωράει το συγκεκριμένο θέμα. Kynikos keep it up!!

Νομίζω ότι το κομμάτι του forum του site είναι αυτό που έχει την περισσότερη κίνηση και συναλλαγές και θα πρέπει να είναι αυτό στο οποίο θα πρέπει να δοθεί περισσότερη προσπάθεια στο κομμάτι του σχεδιασμού. Admin εύχομαι καλό κουράγιο.

Με εκτίμηση
--Je^3--

ΥΓ: Συγγνώμη για το μέγεθος του κειμένου μου.


..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 14:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Admin εύχομαι καλό κουράγιο.

Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ Jejeje!

Είναι σίγουρο πως το κουράγιο χρειάζεται όταν εξερευνείς τη "ζούγκλα" του Διαδικτύου... και άλλες φυσικά.

quote:
ΥΓ: Συγγνώμη για το μέγεθος του κειμένου μου.

Το μέγεθος δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1328125
Maintained by Digital Alchemy