ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Γιατί δεν είμαστε ευτυχισμένοι;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2002, 21:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζούμε ήδη στην εποχή που μπορούμε να ομολογήσουμε πως οι ελπίδες του παρελθόντος διαψεύσθηκαν. Μπορεί οι σημερινοί άνθρωποι να έχουν περισσότερα αγαθά στη διάθεσή τους, περισσότερα μέσα, περισσότερα..., μα αυτά δεν έκαναν τη ζωή τους πιο άνετη, πιο χαρούμενη, πιο ευτυχισμένη. Ο σημερινός άνθρωπος είναι νευρωτικός, δυστυχισμένος, γεμάτος άγχος... Μπορεί να μην πεινά μα τον πνίγει η ανία και η ζωή του φαίνεται τόσο άνοστη.
Πολλά σημάδια δείχνουν πως παράλληλα με την τεχνολογική εξέλιξη βαδίζει και η εξάπλωση του κακού που φωλιάζει μέσα στις καρδιές και που με την πρώτη ευκαιρία εκδηλώνεται προκαλώντας τον αποτροπιασμό όλων μας. Και το τρομερό είναι πως σήμερα διαθέτουμε όλα τα μέσα για την εξάπλωση του κακού είτε στους πολέμους, είτε στο έγκλημα, είτε στη διαφθορά. Τα αποτελέσματα είναι τραγικά όπου και να στραφείς.

Και είναι τραγικό να το σκεφτείς. Από τη μια μεριά η αυξανόμενη δύναμη του ανθρώπου και από την άλλη η επιβεβαιούμενη κάθε μέρα αδυναμία όλων μας να συγκρατήσουμε το κακό που μας απειλεί με όλεθρο. Και είναι μερικοί που περιμένουν καλύτερες μέρες, όμως δε μας λένε από που θα έρθουν αυτές.

Μονάχα αν μια άλλη δύναμη εισχωρούσε στη ζωή των ανθρώπων θα μπορούσε να μεταβάλει το κατρακύλισμα του το τραγικό σε δρόμο με χαρά και φως πραγματικής ζωής. Όμως ποιά δύναμη μπορεί να ελεθευρώσει τον άνθρωπο από τους φόβους του, να σπάσει τα δεσμά των επιθυμιών του και να τον κάνει ευτιχισμένο; Μονάχα ο Ιησούς Χριστός, ο ζωντανός ο αναστημένος, ο λυτρωτής. Μπορεί να σώσει τον άνθρωπο από το δράμα του όταν Του το ζητήσει ταπεινωμένος με πίστη. Μα θέλουν οι άνθρωποι να σωθούν; Προσπαθούν μόνοι τους έχοντας βεβαία την επιτυχία τους, μάταια όμως. "Δεν συνάγουσι εξ ακανθών σύκα", το γνωρίζουμε τόσο καλά αυτό.

Είναι τρομερή η κατάσταση του ανθρώπου που τον δέρνουν οι φόβοι. Φόβοι για την υγεία, για την πολιτική κατάσταση, τους νέους, τα οικονομικά. Δερνόμαστε μέσα στους φόβους. Μετά χάνουμε τον ύπνο, μετά σπάνε τα νεύρα...

Όμως δεν μπορεί να κάνει αλλιώς ο άνθρωπος και καλά κάνει και φοβάται, αφού δεν έχει Θεό και προσπαθεί μόνος του


Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2002, 22:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!!!
Όπως πάντα θα διατυπώσω την υποκειμενική μου άποψη...
Σήμερα οι άνθρωποι είναι δεν είναι ευτυχισμένοι διότι η ζωή τους έχει πάψει να είναι αγώνας επιβίωσης αλλά κυνήγι αγαθών τα οποία δεν είναι ουσιαστικά χρήσιμα.Επιπλέον,έχει δημιουργηθεί ένας φαύλος κύκλος ισοπέδωση αξιών <-> απογοήτευση και ούτω καθ'εξής.
Η αντανάκλαση του κύκλου αυτού σε ατομικό επίπεδο,έχει ως αποτέλεσμα τη μοναξιά,την απομόνωση και την υπεροψία.
Και τελικά οι άνθρωποι έπαψαν να είναι ευτυχισμένοι διότι νομίζουν ότι δεν αξίζουν να είναι ή επιλέγουν να μην είναι.Επειδή όμως είμαι ο τελευταίος άνθρωπος στη γη που δύναται να κάνει ηθικοπλαστικά κυρήγματα ,σταματώ εδώ προς το παρόν και περιμένω τις απόψεις των υπολοίπων για το θέμα.
Όπως πολύ σωστά λέγεται,αν κάποιος ενδιαφερόταν για την ψυχή του όσο και για το σώμα του,ο κόσμος θα ήταν ΠΟΛΥ διαφορετικός!!!
Σας χαιρετώ,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2002, 20:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
ΕΓΩ ΦΙΛΤΑΤΕ notis_29 ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.
ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΗΝ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΕΚΡΗΞΗ ΚΑΙ Ο ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ.ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ,ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ.
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ
"ΑΡΓΙΑ ΜΗΤΗΡ ΠΑΣΗΣ ΚΑΚΙΑΣ"

DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2002, 22:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Σίσυφος συμφωνώ απόλυτα με όσα είπες και θα ήθελα να προσθέσω πως αν μαθαίναμε να αγαπάμε τον πλησίον μας σαν να ήταν η προέκταση του εαυτού μας ίσος να αγγίζαμε ένα μέρος της ευτυχίας.;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2002, 22:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να ρωτήσω τη dark angel πως μπορεί και χρησιμοποιεί τα προσωπάκια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2002, 13:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ notis_29 για να εισάγεις προσωπάκια (ή Smillies) στα μηνύματά σου θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το εικονίδιο εισαγωγής τους που εμφανίζεται με τις υπόλοιπες εντολές μορφοποίησης του κειμένου όταν γράφεις ένα καινούργιο μήνυμα (το τελευταίο εικονίδιο στη σειρά εικονιδίων "Διαμόρφωση:" - ).

Κάνοντας click πάνω στο εικονίδιο εμφανίζεται ένα μικρό παραθυράκι με όλη τη σειρά με τα προσωπάκια! Κάνε click σε οποιαδήποτε από αυτά για να εισαχθούν αυτομάτως στα σημεία του κειμένου σου που επιθυμείς.

Συγχαρητήρια και για τον όρο που εισάγεις: Προσωπάκια. Μία πολύ καλή απόδωση - και με το χιούμορ που απαιτείται - του αγγλικού όρου Smilie!! Σκοπεύω να τον χρησιμοποιώ από εδώ και πέρα.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2002, 21:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας σκαπανείς της γνώσης κι από μένα.
Ναι η αδιάκοπη αναζήτηση αγαθών που δεν μας είναι απαραίτητα, ο αυτοματισμός των πάντων, η έλλειψη ιδανικών, μα κυρίως η έλλειψη ΥΓΙΟΥΣ ΣΚΕΨΗΣ, κάνουν τον άνθρωπο να αισθάνεται ένα κενό, να μην μπορεί να νιώσει ευτυχισμένος.
Φίλε notis_29, Αυτός που λες ότι μπορεί να μας λυτρώσει από τα δεσμά των επιθυμιών μας είναι ΗΔΗ μέσα μας. Αν ανοίξουμε τα μάτια και το μυαλό μας, μπορούμε να Τον δούμε και να πετύχουμε αυτά που μας έδωσε τη δυνατότητα να πετύχουμε.


HIGHLANDER

"ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2002, 09:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ σας φίλοι μου...
Συμφωνώ με όλους, αλλά διαφωνώ με τον τίτλο...
Διαφωνώ γιατί εγώ είμαι ευτυχησμένος!!!
Να πώς....

Κάποτε σε ένα βασίλειο, ο άρχοντας έπεσε σε μελανχολεία. Οι σπουδαίοι γιατροί του, αφού τον εξέτασαν και τον παρακολούθησαν, βρήκαν τελικά την αιτία. Του είπαν λοιπόν, ότι είναι έτσι επιδή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ!
Και εφόσον αυτό έφταιγε, θα έπρεπε να πήγενε να ψάξει Ο ΙΔΙΟΣ μέσα στο βασίλειό του να βρεί έναν ευτυχησμένο άνθρωπο και να του έπερνε το χιτώνιο που φορούσε!!!
'Ετσι λοιπόν, ο καλός μας βασιλειάς ξεκίνησε.
Κάποια στιγμή αφού πέρασε απο όλες τις πόλεις που είχε το βασίλειό του, ΠΟΥΘΕΝΑ δεν βρήκε κάποιον ευτυχησμένο.
Μέσα σε ένα σπίτι όμως, στην άκρη του τελευταίου χωριού, άκουσε κάποιον να γελά δυνατά!
Αμέσως σκέφτηκε ότι βρήκε την ευτυχία.
Μπήκε στο σπίτι και ρώτησε τον άνθρωπο που γέλαγε να του πεί το μυστικό.
"Ποιό μυστικό θές να σου πώ" τον ρώτησε με απορία ο άνθρωπος.
"Μα το μυστικό της ευτυχίας" του απαντά ο βασιλειάς
"Και καλά, πώς ξέρεις ότι είμαι ευτυχησμένος;" του ανταπάντησε ο άνθρωπος
"Μαααα αφού γελάς" είπε με αφέλεια ο βασιλειάς
"Κάνεις λάθος" είπε ο άνθρωπος, "δεν είμαι ευτυχησμένος, αλλά ξέρω έναν που είναι. Θα βγείς απο το χωριό και θα μπείς στο δάσος, εκεί στο ΚΕΝΤΡΟ του δάσους θα βρείς ένα τεράστιο δέντρο που έχει μια κουφάλα. Ε, εκεί είναι που ζεί ο ευτυχισμέος άνθρωπος"
Αφού τον ευχαρίστησε ο βασιλειάς, κίνησε για το δάσος.
πράγματι στο κέντρο του δάσους, βρήκε το δέντρο και την κουφάλα και τον άνθρωπο.
Τον ρώτησε αν είναι ευτυχησμένος και εκείνος με ένα μακάριο χαμόγελο του απάντησε, ΦΥΣΙΚΑ και είμαι.
"ΑΑΑ πάρα πολύ ωραία" είπε ο βασιλείας, "βγάλε σε παρακαλώ το χιτώνιό σου, τα ρούχα σου και δώσε μου τα, γιατί μου είπαν πως για να βρώ την ευτυχία, θα πρέπει να φορέσω το χιτώνιο ενλος ευτυχησμένου άνθρώπου."
Τότε ο ΕΥΤΥΧΗΣΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ τον κοίταξε με απορία και του αποκρίθηκε.
"Μα καλά, δεν βλέπεις ότι είμαι ΓΥΜΝΟΣ"

Τότε, ο βασιλειάς κατάλαβε, λέει το "παραμυθάκι" ότι στη τέλεια απλότητα βρίσκεται η ευτυχία που αναζητούσε!!!!

Ετσι φίλοι μου, μέσα απο τα δαιδαλόδη κατασκευάσματα του μυαλού μας, ΤΟΥ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥ δηλαδή, ψάχνουμε να βρούμε ΕΞΩ απο εμάς την ευτυχία και ΜΕΣΑ απο υλικά κατασκευάσματα...
Είναι σωστός τρόπος;;;;

Φυσικά θα ήθελα να κάνω και μια παραβολή σε σχέση με τον ΧΙΤΩΝΑ που μας αναφέρει το "παραμυθάκι" με δύο άλλους χιτώνες.
Ας βάλουμε λίγο στο μυαλό μας ΔΥΟ πράγματα.

Πρώτον, τον χιτώνα του Κένταυρου Νέσου, που έδωσε η Δειήνηρα στον Ηρακλή να τον φορέσει και που αυτός, έγινε ΕΝΑ με την σάρκα του Ηρακλή και αναγκάστηκε να πηδήξει στην φωτιά για να σωθεί... και

Δεύτερον, τους χιτώνες που έδωσε ο θεός της Παλαιάς Διαθήκης να ενδυθούν μετά απο το "προπατορικό αμάρτημα" οι πρωτόπλαστοι Αδάμ και Εύα!

Αν "ξέφυγα" ζητώ συγγνώμη....

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2002, 10:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ"
"ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΥΠΑΤΑΙ ΓΙΑ ΟΣΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ, ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ"


ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2002, 20:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝ ΠΡΩΤΑ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ.ΚΑΙ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ.

DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fmo
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2002, 02:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fmo  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fmo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To provlhma pisteuw oti einai oti den exoume akoma syneidhtopoihsei ti einai auto pou 0a mas kanei eutyxismenous.....
Einai h eswterikh anazhthsh h h nazhthsh mias aneths zwhs me to kynhgi twn ylikwn aga0wn ws proteraiothta...!
Dhladh h prospa0eia gia mia kalytehrh kai poio aneth zwh thn opoia 0a thn mnhmoneuoun oi 'paradipla mas' h mia zwh h opoia 0a afierw0ei gia thn ekplhrwsh ths epi0ymias mas gia thn veltiwsh tou eswterikou mas kosmou me thn opoia paraxwrhsh...?

UFO-TISΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2002, 08:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε fmo, δεν "βλέπω" που είναι το πρόβλημα;;;
Τα πράγματα ΜΕΣΑ στον "Εκδηλωμένω Κόσμο" δηλαδή ΣΤΟ ΥΛΙΚΟ ΣΥΜΠΑΝ, δεν μπορούν να είναι ή "έτσι" ή "αλλιώς", να πόσο δίκιο είχε ο Πυθαγόρας όταν μιλούσε για τον αριθμό ΔΥΟ, για τα ζεύγη, για τα "άρτια και τα περιττά".......
Είναι θα έλεγα λοιπόν, περισότερο ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ως πρός τον άνθρωπο που αναρωτιέται...
Δηλαδή, πώς μπορώ να έρθω εγώ να σε πείσω ότι δεν είναι καλή η υλική άνεση και είναι περιττή για το "Πνεύμα" ΟΤΑΝ, εσύ δεν την έχεις (τη στερείσαι) και όταν εγώ τη έχω σε αφθονία;;;;
Μην κάνουμε λοιπόν τους στροθοκάμηλους, που ΟΠΟΤΕ εκείνοι θελήσουν "βλέπουν" γύρο τους και όταν ΔΕΝ τους βολεύει, χώνουν το κεφάλι σε μια τρύπα στη γή και λένε...."Μα καλά, εγώ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΙΠΟΤΑ"...
Αν τώρα λοιπόν μιλάμε για την πνευματική εξέλιξη του ανθρωπού και για το πώς η υπεράγια Ψυχή του θα ατενίσει επιτελούς τον Θείο Πνευματικό Σπινθήρα που έχει αυτή καλύψει (και έτσι μπορούμε να μιλάμε για πνευματική εξέλιξη), τότε ΝΑΙ τα υλικά αγαθά είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΕΡΙΤΤΑ...

Αλλά φίλοι μου για να φτάσουμε σε αυτό το σημείο, θα πρέπει ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ να μην μας ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα τηςΥΛΗΣ, δηλαδή το ΥΛΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ....

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2002, 16:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

ΛΟΙΠΟΠΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΨΥΧΗ (ΠΝΕΥΜΑ) ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ "ΑΝΟΣΤΗ" ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΥΛΗ.ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ (ΠΝΕΥΜΑ) ΓΙΝΕΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΙΣΟΡΟΠΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΡΜΟΝΙΑ ΤΗΝ ΥΛΗ ΜΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ.
Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΤΕ ΑΛΛΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΕ

DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2002, 21:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eutixia einai na peribalese apo an8ropous pou se agapane kai niazonte gia esena (kai esu gia autous)kai as eisai kai o poio ftoxos an8ropos tou kosmou. ma kala tipota den ma8ata tosa xronia pou zite?kai sigoura oi perisoteroi edo exoun zisei poio poli apo emena.

eutixia = na agapas + na agapiese


auto pisteuo ego

nitro912gr UNLIMITED !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2002, 15:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Η τοποθέτηση μου στο θέμα έχει κοινή βάση με αντίστοιχη στο θέμα που αφορά το φόβο. Γιατί άραγε ο δρόμος της καρδιάς είναι και ο πιο δύσκολος; Κατά τη γνώμη μου γιατί σαν δρόμο της καρδιάς κατανοώ το πραγματικό σκοπό της ζωής ενός ανθρώπου. Και συνήθως ο αληθινός σκοπός της ζωής είναι αντίθετος με τον κατεστημένο λόγο που η ανθρωπότητα πέρασε μέσα σε κάθε άνθρωπο. Έτσι δυσκολεύεται να τον κάνει κέντρο της ζωής του, ζώντας μια γιγαντιαία εσωτερική αναταραχή. Ακριβώς αυτή η αναταραχή μεταξύ του αληθινού σκοπού της ζωής και του αντίθετου εσωτερικού λόγου είναι ο φόβος. Αυτό είναι και η έλλειψη ευτυχίας (έλλειψη καθαρού εσωτερικού λόγου) Η γέννηση ενός νέου ανθρώπου με εσωτερικό λόγο-ζωή (ΛΟΓΟ ΘΕΟΥ) είναι το ζητούμενο.

ΜΕ ΑΓΑΠΗ

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2002, 19:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GEIAS SAS.

THA EITHELA NA ELEGA APLA MIA ISTORIA POU ANEFERE O OUBERTO EKO STO BIBLIO TOU TO ONOMA TOU RODOU.

O MATHITHS ANTSO RWTAEI TON DASKALO GOULIELMO ARAGE TON KOSMO POU ZOUME TON PARATHSE O THEOS ??????

KAI EKEINOS TOU APANDA:
TON PROTREPEI NA BREI ENAN TETOIO XORO POU THA BOROUSE O THEOS
NA NIOSEI ANETA.
ENAN XORO MESA SE FWS MESA SE KALOSINH MESA SE AGAPH.

ISWS EAN FIAXNAME ENAN TETOIO TOPO ISWS NA EIMASTE EYTYXISMENOI FILOI MOU.


EYXARISTW


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2002, 21:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR,
Είναι σπουδαία λόγια αλλά -νομίζω- ουτοπικά...
quote:

ENAN XORO MESA SE FWS MESA SE KALOSINH MESA SE AGAPH.
ISWS EAN FIAXNAME ENAN TETOIO TOPO ISWS NA EIMASTE EYTYXISMENOI FILOI MOU.

Η ευγένεια και το ήθος που απορρέει από τα μηνήματά σου νομίζω δίνουν ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ και μακάρι να τα ακολουθούσαμε όλοι...
Σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μας...
Τότε ίσως τα παραπάνω λόγια αποκτούσαν νόημα και η ευτυχία τόπο...
Μπορεί όμως ο καθένας να βρει την ευτυχία, αν δημιουργήσει αυτόν τον "τόπο" μέσα του... Με ΦΩΣ, ΚΑΛΟΣΥΝΗ κι ΑΓΑΠΗ... Ίσως...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2002, 22:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και δω....
Αν κάποιος βρει αυτόν τον τόπο μέσα του,τότε τον δημιουργεί και έξω του...απλά και καθόλου ουτοπικά....ζητώ συγνώμη που είμαι τόσο λακωνική σε ένα τόσο σπουδαίο θέμα αλλά...
Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 08:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA SAS FILOI MOU.

NOMIZW PWS H SYBLIRWSH THS Darkangel_78 EINAI OXI MONO SYBLIROMATIKH ALLA KATHORISTIKH.
KAI PWS KAPOIOS DEN PREPEI NA EINAI PATHITIKOS SE TETOIA THEMATA
ALLA KAI NA ENERGEI ALLA KAI NA DHMIOURGH MESW TOU FOTOS POU THA DIMIOURGHSH ENDOS TOU.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 10:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχχχ... Φίλοι μου,
Αν κάποιος βρει τον τόπο μέσα του, τότε ΝΑΙ, τον δημιουργεί και έξω του, συμφωνώ με την φιλοσοφία του πράγματος αλλά εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι άπιαστο όνειρο αυτή η επίτευξη της ευτυχίας...
Από καθαρά ανθρώπινη (με όλες τις αδυναμίες της) πλευρά...
Μάλιστα ο ΕΚΟ έγραψε για έναν τόπο όπου θα μπορούσε ο ΘΕΟΣ να ζει άνετα... Για τον ΑΝΘΡΩΠΟ που δεν είναι ΘΕΟΣ είναι νομίζω ουτοπικό να τον δημιουργήσει...
Αν ίσως παρατηρήσετε και στον στίχο που διάλεξα για "ψηφιακή υπογραφή", θα καταλάβετε πως προσπαθώ να προσεγγίζω την έννοια της Αγάπης εντελώς αλτρουιστικά, από μεριάς μου.
Είναι όμως τελείως υποκειμενική έννοια η Καλωσύνη (μπορεί αυτό που εγώ θεωρρώ ΚΑΛΟ για σένα να είναι ΚΑΚΟ και τούμπαλιν - όπως συμβαίνει για κάθε είδους πολεμική σύρραξη π.χ.). Είναι θέμα πολλών παραγόντων.
Όσο για το Φως... ε, αυτο κι αν είναι υποκειμενικό... μάλιστα νομίζω πως Φωτίζει αν κάποιος κατακτήσει τα άλλα δύο...
Πάντως για μένα ο όρος Ευτυχία έχει την έννοια που δίνει ο nitro912:
quote:

eutixia einai na peribalese apo an8ropous pou se agapane kai niazonte gia esena (kai esu gia autous)kai as eisai kai o poio ftoxos an8ropos tou kosmou.
eutixia = na agapas + na agapiese

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 12:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ENAN XORO MESA SE FWS MESA SE KALOSINH MESA SE AGAPH.
ISWS EAN FIAXNAME ENAN TETOIO TOPO ISWS NA EIMASTE EYTYXISMENOI FILOI MOU.

quote:
Αν κάποιος βρει αυτόν τον τόπο μέσα του, τότε τον δημιουργεί και έξω του...απλά και καθόλου ουτοπικά


ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΟΜΟΡΦΟ ΛΟΓΟ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ:


Αν κάποιος βρει αυτόν τον τόπο μέσα του ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝOΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ τότε τον δημιουργεί και έξω του...απλά και καθόλου ουτοπικά


Ή

Αν κάποιος ΧΤΊΣΕΙ αυτόν τον τόπο μέσα του τότε τον δημιουργεί και έξω του...απλά και καθόλου ουτοπικά

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΣΟΥ DARKANGEL 78. ΕΑΝ ΑΛΛΟΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΣΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ.


ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 12:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GEIA SAS KAI PALY.

THELW NA KANW MIA SYBLIRWSH APO MIA PARAGRAFO POU DIAVASA STON FAOUST
TO GAITE.

THA EITHELA NA EBLEPA ANTHROPOUS PANW STHN GH POU NA AXIZOUN THN KATHE MERA POU ZOUN PANW THS.
NA EINAI AXIOI AYTHS THS YPARXHS.
TOTE THA ELEGA STHN STIGMH POU FEYGEI MHNE EISAI YPEROXH

NOMIZW PWS AYTO EINAI ENA MYNHMA H PEMTOUSIA THS YPARXHS MAS ...
ISWS KAI H KODIKOPOIHSH THS EYTHXIAS.
(AN BOREI KANENAS NA ORISH EYTHXIA)

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 18:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο κόσμος είναι δυστηχισμένος επειδή είναι φτωχός, εργάζεται όλη την μέρα για να ζήσει και δεν έχει τον χρόνο να κάτσει να συζητήσει μαζί σας το νόημα της ζωής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 19:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σσσσσσςςςςςςς..."Λυκοπρόσωπε", μην φωνάζεις δυνατά γιατί αυτός ο φτωχός λαουτζίκος θα μας ανακαλύψει εμάς τους πλούσιους και χορτάτους που δεν ξέρουμε πως να σκοτώσουμε την ώρα μας και γράφουμε χαζομηνύματα σε αυτό το forum.

Και αν μας ανακαλύψει ποιος μας σώζει;;;

Θα μας κάνουν πλιάτσικο, Παναγίτσα μου (Ιεροσολυμίτισσα), δεν θα μείνει topic για topic

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astrofegia
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2002, 10:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astrofegia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πιστεύω ότι όλα στο μυαλό μας είναι.Υπάρχει ένα βιβλίο που λέγετε 'το κλειδί είναι κάτω απ΄το γεράνι(χρόνης μίσσιος).Όταν το δίαβασα είπα:αυτό είναι ευτυχία...έτσι θέλω να ζήσω.
Η ευτυχία είναι για τον καθένα διαφορετική.Είναι το τι ζητάει ο καθένας...και τι θέλει ν΄αποδείξει στον ευατό του ή και στους άλλους.
Το θέμα είναι όμως , αν μ΄αυτό τον τρόπο γίνεσαι ευτυχισμένος ή νομίζεις ότι είσαι.


φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2002, 11:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΘΩΘ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ.
Ο ΛΟΓΟΣ ????????????

ΑΠΛΟΣ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟΣ. (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ)
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΖΗΤΩ ΜΕ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ (ΟΠΩΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ)ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΣΣΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΟΝΕΙΡΑ ΕΛΠΙΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΩΜΑΙ.

ΝΑ ΕΡΕΥΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ
ΠΟΥ ΕΧΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ddf
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2002, 13:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ddf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτάζω τα παιδιά μου και γεμίζω ευτυχία.
Σκέφτομαι τι ΠΡΕΠΕΙ να τους προσφέρω και:
- Αν σκεφτώ παιχνίδια, ρούχα και όλα τα άλλα υλικά αγαθά που οι κάθε λογής διαφημίσεις με "φορτώνουν", μελαγχολώ. Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ να τους τα προσφέρω όλα όσα μου ζητήσουν.
- Αν σκεφτώ ότι έχω στα χέρια μου (έχω;;) μικρά παιδιά που μπορώ να τα κατευθύνω να γίνουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ, τότε η ευτυχία επιστρέφει. Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ να τα καταφέρω όπως το φαντάζομαι, αλλά θα προσπαθήσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2002, 19:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου...

quote:
<<ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΣΟΥ DARKANGEL 78. ΕΑΝ ΑΛΛΟΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΣΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ>>

Μη ζητάς συγνώμη αγαπητέ...ούτε εγώ δε θα το έλεγα καλύτερα!!!!! Ίσα-ίσα χαίρομαι που συμφωνείς!!!!

Επιτρέψτε μου ένα σχόλιο σε όσα ειπώθηκαν:

Αγαπητέ Wolffaced,λες να καθόμαστε όλη μέρα σε ένα καναπέ και μέσα στη βαρεμάρα και το τέλμα να γράφουμε μηνύματα για να περάσει η ώρα? Δικαίωμά σου να έχεις τις απόψεις σου αλλά μη νομίζεις ότι κολυμπάμε στο χρήμα!!!!Στη ζούλα γράφω μια πρόταση κάθε φορά,υποτίθεται ότι δουλεύω αυτή τη στιγμή !!!Ακριβώς επειδή όλοι έχουμε τα ζόρια μας και δε ζούμε σε μια αποστειρωμένη γυάλα,ΜΠΟΡΟΥΜΕ να γράφουμε και όχι να αερολογούμε!!

Καλέ μου ddf,να χαίρεσαι τα παιδιά σου κατ'αρχήν...Αν και δεν έχω παιδιά σε κατανοώ απόλυτα.

Επιτρέψέ μου να δώσω ένα μήνυμα ορμώμενη από τα λόγια σου μιας και μιλάμε για ευτυχία...
Θεωρώ πως τα παιδιά δεν είναι κτήμα των γονιών και ούτε τους ανήκουν.Απλώς τα φέρνουν στον κόσμο κάνοντας ένα δώρο σ'αυτό που λέγεται ΖΩΗ...Το μόνο σου χρέος είναι να τα αγαπάς γι'αυτό που ΕΙΝΑΙ και όχι γι'αυτό που ΝΟΜΙΖΕΙΣ ή ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ να είναι...τα υπόλοιπα έρχονται από μόνα τους.Αλλά ο προβληματισμός και μόνο αποδεικνύει ότι τα παιδιά σου ΕΙΝΑΙ για σένα πηγή ευτυχίας,όπως και για κάθε σκεπτόμενο άνθρωπο...

Το καλύτερο το άφησα για το τέλος!!!

quote:
<<ΦΙΛΕ ΘΩΘ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ.>>

Καλέ μου Avatargr,με εκπλήσσεις!!!!!
1) Γιατί χρησιμοποίησες ελληνικούς χαρακτήρες!! (εύχομαι ότι πρόβλημα είχες με τον υπολογιστή σου να λύθηκε!!)
2) Είναι κανόνας ντε και καλά να είμαστε ευτυχισμένοι??? Αν ναι,τότε ξέρω ΠΟΛΛΟΥΣ ανθρώπους που τον έχουν τσαλαπατήσει κανονικά!!!(και γω μαζί τους!!)

Περιμένω τις απόψεις σας!!Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ddf
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2002, 13:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ddf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλέ μου ddf,να χαίρεσαι τα παιδιά σου κατ'αρχήν...Αν και δεν έχω παιδιά σε κατανοώ απόλυτα.


Διευκρινίζω την προηγούμενη απάντησή μου:
Ο καθένας μπορεί να βρει την ευτυχία, γύρω του, μέσα του, όπου μπορεί να κοιτάξει ή να σκεφτεί, αρκεί να κοιτάξει σωστά. Και πρέπει να κατευθύνει τη σκέψη του σ' αυτά που είναι προσιτά και σ΄αυτά που είναι απαραίτητα. Όχι σ' αυτά που του επιβάλλονται από άλλους, που κοιτάνε τα δικά τους συμφέροντα. Ο καθένας αν ελαχιστοποιήσει τις ανάγκες-επιθυμίες του σ' αυτά που πραγματικά είναι αναγκαία για τον κάθε ΑΝΘΡΩΠΟ, θα βρεθεί μπρος την ευτυχία. Τότε ΑΣ ΤΗΝ ΑΡΠΑΞΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2002, 19:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα σε ολους
πιστευω οτι η ευτυχια εχει να κανει με το που και το πως την αναζητουμε.Αν την αναζητουμε καπου εξω απο εμας τοτε ακομα κι αν την κατακτησουμε, θα πρεπει να ειμαστε σιγουροι οτι εχει ημερομηνια ληξεως.Συνηθως ειναι η συναισθηματικη επιθυμια που μας οδηγει σ'αυτην αναζητηση.Κι ομως"η βασιλεια των ουρανων εντος ημων εστι".Αν βρουμε την ευτυχια μεσα μας κανεις δεν μπορει να μας την παρει.Δεν εξαρταται απο το τι φοραμαι,με ποιους ειμαστε,με το αν κρυωνουμε κλπ.Αυτη ειναι η γνωμη μου:αναζητουμε την ευτυχια σε κατι εξω απο εμας...κι ετσι της δινουμε ορια...αρχη και τελος...

φιλικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 02:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ,ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ,
ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ,'ΜΥΡΙΖΕΙ ΜΑΝΟΥΛΑ'!
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΑΤΕ ΤΟΥΣ ΣΥΜΕΙΡΜΟΥΣ ΜΟΥ ΠΕΡΙ ΕΥΤΥΧΙΑΣ-ΓΙ'ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΟΡΤΙΝΑ!
Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ,ΕΛΕΓΕ ΠΑΝΤΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ,ΦΕΡΝΕΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΩΡΑ...
ΑΛΗΘΕΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣΚΟΤ ΤΗΣ COCA-COLA?
ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥ ΦΕΡΕΙ ΔΩΡΑ ΕΝΑΣ ΑΔΥΝΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΣΟΒΑΡΟΣ ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΜΕ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ ΡΑΣΑ-ΟΤΑΝ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΦΕΡΝΕΙ ΔΩΡΑ ΕΝΑΣ ΧΟΝΤΡΟΥΛΗΣ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΟΣ ΝΤΥΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ,+ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ?...
ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ!
ΘΥΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ¨¨ "ΠΟΥ ΠΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ?"-Η-ΜΙΑΝ ΑΛΛΗ ΑΝΤΙΘΕΤΗ¨¨
"ΝΑ ΠΑΤΑΣ ΕΠΙ ΠΤΩΜΑΤΩΝ..."
ΟΤΙ +ΝΑ ΓΡΑΨΩ / Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ,ΑΛΛΑ Η ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΧΤΥΠΑ ΑΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ...
ΧΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1240234
Maintained by Digital Alchemy