ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η τελευταία επιστολή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Faidraa
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 12:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Faidraa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθαλα να παραθέσω την τελευταία επιστολή του Γκαμπριέλ Γκαρσία Μαρκές την οποία διάβασα πρόσφατα και με συγκίνησε ιδιαίτερα:


Η αποχαιρετιστήρια επιστολή του Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες

( Λίγο πριν το τέλος , προς φίλους : Περί έρωτος, αγάπης και ζωής )

" Αν ο Θεός ξεχνούσε για μια στιγμή ότι είμαι μια μαριονέτα φτιαγμένη από κουρέλια
και μου χάριζε ένα κομμάτι ζωή, ίσως δεν θα έλεγα όλα αυτά που σκέφτομαι,
αλλά σίγουρα θα σκεφτόμουν όλα αυτά που λέω εδώ.
Θα έδινα αξία στα πράγματα, όχι γι’αυτό που αξίζουν, αλλά γι’αυτό που σημαίνουν.
Θα κοιμόμουν λίγο, θα ονειρευόμουν πιο πολύ, γιατί για κάθε λεπτό που κλείνουμε τα μάτια,
χάνουμε εξήντα δευτερόλεπτα φως. Θα συνέχιζα όταν οι άλλοι σταματούσαν,
θα ξυπνούσα όταν οι άλλοι κοιμόταν. Θα άκουγα όταν οι άλλοι μιλούσαν και
πόσο θα απολάμβανα ένα ωραίο παγωτό σοκολάτα!
Αν ο Θεός μου δώριζε ένα κομμάτι ζωή, θα ντυνόμουν λιτά, θα ξάπλωνα μπρούμυτα στον ήλιο,
αφήνοντας ακάλυπτο όχι μόνο το σώμα αλλά και την ψυχή μου.
Θεέ μου, αν μπορούσα, θα έγραφα το μίσος μου πάνω στον πάγο και θα περίμενα να βγει ο ήλιος.
Θα ζωγράφιζα μ’ένα όνειρο του Βαν Γκογκ πάνω στα άστρα ένα ποίημα του Μπενεντέτι
κι ένα τραγούδι του Σερράτ θα ήταν η σερενάτα που θα χάριζα στη σελήνη.
Θα πότιζα με τα δάκρια μου τα τριαντάφυλλα, για να νοιώσω τον πόνο από τ’αγκάθια τους
και το κοκκινωπό φιλί των πετάλων τους...
Θεέ μου, αν είχα ένα κομμάτι ζωή...
Δεν θα άφηνα να περάσει ούτε μία μέρα χωρίς να πω στους ανθρώπους ότι αγαπώ, ότι τους αγαπώ.
Θα έκανα κάθε άνδρα και γυναίκα να πιστέψουν ότι είναι οι αγαπητοί μου
και θα ζούσα ερωτευμένος με τον έρωτα.
Στους ανθρώπους θα έδειχνα πόσο λάθος κάνουν να νομίζουν ότι παύουν να ερωτεύονται όταν γερνούν,
χωρίς να καταλαβαίνουν ότι γερνούν όταν παύουν να ερωτεύονται! Στο μικρό παιδί θα έδινα φτερά,
αλλά θα το άφηνα να μάθει μόνο του να πετάει.
Στους γέρους θα έδειχνα ότι το θάνατο δεν τον φέρνουν τα γηρατειά αλλά η λήθη.
Έμαθα τόσα πράγματα από σας, τους ανθρώπους...
Έμαθα πως όλοι θέλουν να ζήσουν στην κορυφή του βουνού,
χωρίς να γνωρίζουν ότι η αληθινή ευτυχία βρίσκεται στον τρόπο που κατεβαίνεις την απόκρημνη πλαγιά.
Έμαθα πως όταν το νεογέννητο σφίγγει στη μικρή παλάμη του, για πρώτη φορά,
το δάχτυλο του πατέρα του, το αιχμαλωτίζει για πάντα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί.
Είναι τόσα πολλά τα πράγματα που μπόρεσα να μάθω από σας, αλλά δεν θα χρησιμεύσουν αλήθεια πολύ,
γιατί όταν θα με κρατούν κλεισμένο μέσα σ’αυτή τη βαλίτσα, δυστυχώς θα πεθαίνω.
Να λες πάντα αυτό που νιώθεις και να κάνεις πάντα αυτό που σκέφτεσαι.
Αν ήξερα ότι σήμερα θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ’έβλεπα να κοιμάσαι,
θα σ’αγκάλιαζα σφιχτά και θα προσευχόμουν στον Κύριο για να μπορέσω να γίνω ο φύλακας της ψυχής σου.
Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ’έβλεπα να βγαίνεις απ’ την πόρτα,
θα σ’αγκάλιαζα και θα σού ‘δινα ένα φιλί και θα σε φώναζα ξανά για να σου δώσω κι άλλα.
Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα άκουγα τη φωνή σου,
θα ηχογραφούσα κάθε σου λέξη για να μπορώ να τις ακούω ξανά και ξανά.
Αν ήξερα ότι αυτές θα ήταν οι τελευταίες στιγμές που σ’έβλεπα, θα έλεγα "σ’αγαπώ" και δεν θα υπέθετα,
ανόητα, ότι το ξέρεις ήδη.
Υπάρχει πάντα ένα αύριο και η ζωή μας δίνει κι άλλες ευκαιρίες για να κάνουμε τα πράγματα όπως πρέπει,
αλλά σε περίπτωση που κάνω λάθος και μας μένει μόνο το σήμερα, θα ΄θελα να σου πω πόσο σ’αγαπώ
κι ότι ποτέ δεν θα σε ξεχάσω.
Το αύριο δεν το έχει εξασφαλίσει κανείς, είτε νέος είτε γέρος.
Σήμερα μπορεί να είναι η τελευταία φορά που βλέπεις τους ανθρώπους που αγαπάς.
Γι’ αυτό μην περιμένεις άλλο, κάν’το σήμερα, γιατί αν το αύριο δεν έρθει ποτέ,
θα μετανιώσεις σίγουρα για τη μέρα που δεν βρήκες χρόνο για ένα χαμόγελο, μια αγκαλιά,
ένα φιλί και ήσουν πολύ απασχολημένος για να κάνεις πράξη μια τελευταία τους επιθυμία.
Κράτα αυτούς που αγαπάς κοντά σου, πες τους ψιθυριστά πόσο πολύ τους χρειάζεσαι,
αγάπα τους και φέρσου τους καλά, βρες χρόνο για να τους πεις συγνώμη, συγχώρεσέ με,
σε παρακαλώ, ευχαριστώ κι όλα τα λόγια αγάπης που ξέρεις.
Κανείς δεν θα σε θυμάται για τις κρυφές σου σκέψεις.
Ζήτα απ’ τον Κύριο τη δύναμη και τη σοφία για να τις εκφράσεις.
Δείξε στους φίλους σου τι σημαίνουν για σένα. "


Gabriel Garcia Marquez


(Καθώς είμαι νέο μέλος, ελπίζω να βρίσκομαι στο σωστό Forum.)

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 14:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίο πρώτο μήνυμα Faidraa!
καλώς μας ήρθες λοιπόν στα forum!

(σχετικά με τη θέση, ίσως και να ταίριαζε κάπως καλύτερα στη θεματολογία .-= Η ΨΥΧΗ =-. , αλλά θα το δούμε αυτό κι αν συντρέχει λόγος θα το αλλάξουμε - μην ανησυχείς! )

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου
Να σπας τα σύνορα
Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου
Να πεθαίνεις και να λες:
ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 15:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως, Πολύ ωραίο το πρώτο μήνυμα Faidraa!
Καλώς μας ήρθες στο esoterica.gr

Καλό ταξίδι!!

Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 12/03/2004 15:04:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 22:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ FAIDRAA.
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ.ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΗΣΕ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 22:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σημερα, πριν ακόμα διαβάσω αυτό το γράμμα, οι ίδιες σκέψεις τριγυρνούσαν στο κεφάλι μου!...Για μένα αυτό είναι σημάδι...

Καλωσόρισες
και...σ' ευχαριστώ


Edited by - 1900 on 12/03/2004 22:27:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VANDAMME
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
222 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 23:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ Κ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 17:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήλθες, Faidraa!

Είχα λάβει μέσω μέιλ πριν καιρό αυτό το πολύ ωραίο μήνυμα, αλλά είχα διαβάσει στην εφημερίδα ότι δεν αληθεύει ότι είναι του Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Faidraa
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 20:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Faidraa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια???
Μήπως ξέρεις τότε ποιος την έγραψε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 05:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΝΗΚΕΙ

ΑΣ ΜΗΝ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΝΟΗΜΑΤΑ

ΣΤΑ ΔΙΔΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ

ΠΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΑΝ ΟΛΟΙ ΖΟΥΣΑΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΑΣ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ

ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΣΥΧΝΑ ΞΕΧΝΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ

ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΩ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΩ ΑΠ`ΕΞΩ

ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 03:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....οταν ακουω αυτο το ονομα...
συνειρμικα μου ερχεται ενας τιτλος
+ εικονες... βουβες... -στο μετα-

το χρονικο ενος προαναγγελθεντος θανατου...

-εξαισιο-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lavelle
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 10:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lavelle  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πάντως, ακόμη και του Μάρκες να είναι, ναι μεν είναι πολύ ωραίο πλην όμως ανεφάρμοστο ...

με λίγα λόγια θα μπορούσε να γραφεί μόνο από κάποιον ο οποίος ήταν συνειδησιακά νεκρός.

χαιρετισμούς στον gabriel, το απόλυτο εκφραστή της λατινοαμερικανικης λογοτεχνικής σαπουνόπερας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy