ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 χειροτονια και αγιο πνευμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 23:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οταν καποιος χειροτονητε και γινετε ιερεας υποτιθετε οτι ερχετε το αγιο πνευμα και του δινει την φωτιση για να ειναι σωστος και να διδασκει τον λογο του γιαχβε

πως εξηγητε το γεγονος οτι οι περισοτεροι ιερεις για να μην πω ολοι
κανουν τα χειροτερα των χειροτερων

τι πραγματικα γινετε κατα την χειροτονια κατεβενει το πνευμα και τους φωτιζει να κανουν αυτα που κανουν? η βαριετε και δεν κατεβενει καθολου?

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 01:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον έχει βαρεθεί να το φωνάζουνε τσάμπα, και λέει να παίξει το παιχνιδι τους :"Ετσι είναι, αν έτσι νομίζετε"

και ζουν αυτοί καλά - κι εμείς χειρότερα...

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 09:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια,

Ποιος έχει γνωρίσει σε βάθος τον Ορθόδοξο δρόμο?


Ποιος έχει γνωρίσει την Ορθοδοξία της Φιλανδίας?
Ποιος έχει γνωρίσει την Ορθοδοξία της Σουηδίας?
Ποιος έχει γνωρίσει την Ορθοδοξία της Κούβας?
Ποιος έχει γνωρίσει την Ορθοδοξία της Ρωσίας?
Ποιος έχει γνωρίσει την Ορθοδοξία της Αφρικής?
Ποιος έχει γνωρίσει την Ορθοδοξία της Κορέας?
Ποιος έχει γνωρίσει την Ορθοδοξία της Αγγλίας?
Ποιος έχει γνωρίσει την Ορθοδοξία στο Αγιότερο Όρος Σινά?

Ποιος έχει γνωρίσει το έργο των Ορθοδόξων.?

Ποιος γνωρίζει ότι το Ευαγγέλιο έχει μεταφραστή σε Ινδιάνική διάλεκτος για να μεταδοθεί ο λόγος του Θεού και εκεί.

Ποιος έχει βιώσει την ορθοδοξία από κοντά?
Ποιος έχει προσπαθήσει τουλάχιστον επί τρία χρόνια για να έχει συνειδητά βιώματα?
Από πολύ κοντά για να δει τα καλά της και όχι μόνο τα στραβά της?


Ποιος?


Με αγαθή Αγάπη.
Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aussie
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 02:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aussie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η απαντηση στο ερωτημα σου ειναι η εξης.οταν ελαβαν οι μαθητες το Αγιο Πνευμα στη πεντηκοστη,αρχισαν και αυτοι μετα να χειροτονουν.Πχ,ο
αποστολος ανδρεας χειροτονισε τον πρωτο επισκοπο στο βυζαντιο(αν θυμαμαι καλα)και ουτω καθεξης.και ετσι εξαπλωθηκε η καθολικη ορθοδοξη
εκκλησια στα περατα του κοσμου.οπως λεει το πιστευω εις μιαν αγιαν καθολικην εκκλησια.ολα ηταν καλα μεχρι το 1054 οταν οι ορθοδοξοι της δυσης αποφασισαν να αλοιωσουν το ευαγγελιο και το δογμα της καθολικης εκκλησιας βαζοντας στο συμβολο της πιστεως το filique δηλαδη το εκ του Υιου εκπορευομενο το οποιο ειναι αιρεση.Και εγινε το σχισμα.απο εκεινη την μερα οι δυτικοι ειναι αιρετικοι,και εχασαν
τη χαρη του αγιου πνευματος λογω του σχισματος και μετεπειτα λογω της αιρεσεως αφου αλλοιωσαν τελειως την ορθη πιστη βλασφημωντας στο αγιο πνευμα.για να μη μπερδευτεις το τι ειναι ορθοδοξο και τι αιρετικο το καθοριζουν οι οικουμενικες συνοδοι οι κανονες το αποστολων,στο ιερο πηδαλιο.μετα στη δυση διασπαστηκαν σε προτεσταντες,διαμαρτυρομενουσ κτλ οι οποιοι ειναι και αυτοι ολοι αιρετικοι και ανευ χαρης του αγιου πνευματος.Οποτε μεινανε οι ανατολικοι να κρατουν απαρασαλευτη την αληθινη παραδοση .μεχρι τοτε οι δυτικοι ακολουθουσαν το ιουλιανο εορτολογιο.αργοτερα εισεβαλαν το
γρηγοριανο το οποιο προσπαθησαν να περασουν και στους ανατολικους,χωρις να το καταφερουν μεχρι το 1924.Το 1924 το πατριαρχειο ΚΩΝ\ΛΕΩΣ και ακολουθως η εκκλησια της ελλαδος αλλαξαν το εορτολογιο και δεχτηκαν το δυτικο κατα παραβαση των ιερων κανονων προκαλωντας νεο σχισμα στην εκκλησια η οποια χωριστηκε σε νεο και παλαιο.το παλαιο ακολουθησε την ιδια σταθερη πορεια που ειχε παντα
ενω το νεο αρχισε να αλλοτριωνεται λογω οτι εχασε την χαρη του αγιου πνευματος και ετσι σημερα οι παπαδες του νεου πινουν καπνιζουν ειναι μισθωτοι δεχονται οτι οι δυτικοι δεν ειναι αιρετικοι αλλα αδελφη εκκλησια ηραν τα αναθεματα του 1054(Αθηναγορας)συμετεχουν στο παγκοσμιο συμβουλιο εκκλησιων κανουν συμπροσευχες με τον παπα,γενικευμενη αποστασια βλεπεις που εφτασαν τα πραγματα,το συμπερασμα ειναι οτι για να κανουν τετοια τρομερα λαθη κατι δεν παει καλα,(για να παντρευτεις πληρωνεις,το ιδιο για να βαπτιστεις κτλ εγιναν οι εκκλησιες οικοι εμποριου).Δεν θα σου πω εγω πια ειναι η αληθεια.αν ομως σε αποσχολει οφειλεις να ψαχεις και να ακουσεις τον εαυτο σου και κανεναν αλλο διοτι Η αληθεια ειναι παντα μια και δεν επιδεχεται προοδο..<<Διοτι εκεινη την ημερα πολλοι θα μου πουν ,μα Κυριε εις το ονομα σου εκβαλαμε δαιμονια και καναμε θαυματα,και ΕΓΩ θα τους πω υπαγετε απ'εμου οι εργαζομενοι τη ανομια ουκ οιδα υμας>>.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 06:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να ανεβάσω μία εικόνα σχετικά με αυτό το θέμα...πως μπορώ να το κάνω αυτό παιδιά...;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 10:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΚΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΤΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ.

ΤΥΧΟΝ ΑΛΛΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΘΡΗΣΚΕΙΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΑ ΠΑΡΕΚΚΛΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ.

ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΟΝΙΑ...

ΑΣ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΟΝΙΑ ΠΡΕΠΕΙ
-Ο ΖΗΤΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΜΕΠΤΟΥ ΗΘΙΚΗΣ...
-ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΤΗΧΗΣΗ..
-ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ...
-ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΔΟΧΟ ΟΠΟΥ ΝΑ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ...

ΣΤΗΝ ΔΕ ΧΕΙΡΟ-ΤΟΝΙΑ (ΔΙΑ ΧΕΙΡΟΣ) ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΠΙΦΟΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ. (ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΥΗΣΗ)

ΣΤΟΝ ΔΕ ΠΡΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ gigeni ΕΧΩ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ...
NAI ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΜΥΗΣΕΩΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ...

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΩΝ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΜΥΗΣΕΩΣ.
ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ...
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 10:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
aussie,

Λες:
«η απαντηση στο ερωτημα σου ειναι η εξης.οταν ελαβαν οι μαθητες το Αγιο Πνευμα στη πεντηκοστη,αρχισαν και αυτοι μετα να χειροτονουν.»


Άχ, αυτό το «Άγιο Πνεύμα» και η….αέναη δυνατότητα μεταβίβασης του! Ας σοβαρευτούμε όμως.

Αλήθεια, έχεις διαβάσει ποτέ σου το έργο του Ι.Χρυσοστόμου «Είς τους Ανδριάντας»? Εκεί λοιπόν, ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ, αυτός ο «Πατέρας» της ορθοδοξίας πως τα όσα ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΑ έχει πει (κατά των Ελλήνων) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΠΙΝΟΗΜΑΤΑ, αλλά «προέρχονται έξ εμπνεύσεως του Άγίου Πνεύματος»!!
Και μάλλον δεν θα θέλεις να παραθέσουμε για μια ακόμη φορά τα αίσχη αυτού του Μέγα Μισέλληνα και μισογύνη, ή αλλιώς, τα όσα του έχει «έξ εμπνεύσεως» πει το………..Άγιο Πνεύμα?
Τελικά αυτό το…«Άγιο Πνεύμα», εκτός από τα διάφορα «θαύματα» και τα μεταφυσικά έργα που υποκινεί, ασχολείται και με θέματα…κοσμοθεώρησης και φιλοσοφικής τάσης, και δη, συγκεκριμένης εθνικότητας?????

Και κάτι ακόμα: όταν έχριζαν «Άγιο Κωνσταντίνο» τον στυγνό σφαγέα Φλάβιο Βαλέριο, ή όταν ο Νίκωνας έπνιγε με τα ίδια του τα χέρια τον έφορο των εθνικών γαιών της Σπάρτης Αντίοχο (διότι έδειχνε ανοχή στην αρχαία θρησκεία των Ελλήνων), τότε άραγε ΠΟΙΟ «Άγιο Πνεύμα» τους είχε φωτίσει?

Σίγουρα εσύ θα μπορείς να μας το εξηγήσεις θαρρώ…….

Λες:
«..ολα ηταν καλα μεχρι το 1054 οταν οι ορθοδοξοι της δυσης αποφασισαν να αλοιωσουν το ευαγγελιο και το δογμα της καθολικης εκκλησιας βαζοντας στο συμβολο της πιστεως το filique…απο εκεινη την μερα οι δυτικοι ειναι αιρετικοι,και εχασαντη χαρη του αγιου πνευματος..»

Παράξενο! Πολύ παράξενο! Και οι καθολικοί φίλτατε ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝΕ. Μόνο που στην δικιά τους εκδοχή αυτοί έχουνε δίκιο. Και ας σημειώσουμε ότι, από πλευράς πιστών, είναι και ΠΟΛΥΠΛΗΘΕΣΤΕΡΟΙ!
Εδώ, ΤΙ ΡΟΛΟ ΝΑ ΕΠΑΙΞΕ ΤΟ «ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ»? Είναι άραγε με την πλευρά των πολλών ή των λίγων??

Για να τελειώνουμε με τα «Άγια Πνεύματα» και τα κάθε λογής θεουργικά κατασκευάσματα, ας καταλάβουμε επιτέλους ότι όλα αυτά τα κολπάκια των ιερατείων εξυπηρετούνε τα δικά τους μαγαζιά ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Εάν ο Θεός ενεργούσε αποβλέπων σε έναν τελικό σκοπό, όπως μας εξιστορεί το κάθε δόγμα, τότε θα ποθούσε κάτι το οποίο ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ, και επομένως θα περίμενε (ο Θεός!) να πραγματοποιηθεί σε κάποιο χρόνο άγνωστο.
Αλλά αυτός ο ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ αντιβαίνει στους αναλλοίωτους νόμους της Θείας νόησης. Άρα, ένας τέτοιος «Θεός» δεν θα ήτανε ΠΟΤΕ τέλειος και άχρονος!

Αυτά, περί ζηλότυπων «Θεών» και παιχνιδιάρικων «Άγίων Πνευμάτων» φίλτατε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 16:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου,

δεν γνωρίζω κάποιο πνεύμα άγιο η μη. Δεν με έχει επισκεφτεί και δεν με έχει φωτίσει περισσότερο από άλλους ανθρώπους. Πάντως αν και ΄φώτισε΄ δολοφόνους σαν τον κύριο Σαούλ , εμένα με άφησε στα κρύα.

Μα τόσο ρατσιστικό πνεύμα?

Αλλά μια μιλάμε περί χειροτονίας, το παπαδαριό επιλέγει κάποιο άτομο και το χειροτονεί ρωτώντας: ΑΞΙΟΣ?
Και τα πρόβατα λένε (φωνάζουν) ΑΞΙΟΣ (!!!).
Ερωτήσεις:

1) Πως μπορεί κάποιος να ερωτάται και να απαντά (φωνάζει) ΑΞΙΟΣ όταν δεν γνωρίζει ούτε την φάτσα κάποιου? Εδώ γίνεται κατανοητό το ‘πρόβατο’. Μα τόση βλακεία δέρνει τον κόσμο? – τους ‘πιστούς’ εννοώ.
2) Ξέρω προσωπικά κάποιο ‘ΑΞΙΟ’ που έγινε παπάς όταν ως ‘λαϊκός’ έκλεβε ασυστόλως. Αλλά βέβαια το ξέχασα, μετανόησε. Τώρα δεν θα κλέβει. Θα είναι τίμιος (το παγκάρι ρεεεεεε….., το παγκάρι)
3) Το αν κάποιος είναι άξιος δεν λέει τίποτα. Σίγουρα υπάρχουν και ποιο άξιοι. Αυτό ποιος το κρίνει? Το παπαδαριό? Δεν θα είμαστε σοβαροί.

Φίλοι μου,
Έχω προ πολλού σταματήσει να ασχολούμαι με το ‘σύστημα παπαδαριό’ για να παραλλάξω μια πρόσφατη πολιτική φράση. Δεν το αξίζει.
BUSINESS κάνουν οι άνθρωποι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 20:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR λες πως καλο ειναι να μην τα ισοπεδωνουμε ολα
δεν αντιλεγω πως υπαρχουν και ιερεις που εκτελουν καποιο εργο σωστο
αλλα η πληοψηφια απο αυτους ενδιφερετε μονο για το πως θα γεμισει την τσεπη της
οταν λοιπον το 99,9% ειναι απο αυτους που εχουν μεγαλη τσεπη ποιος ο λογος της οποιας χειροτονιας?
γιατι προσπαθουν να πεισουν τον κοσμο οτι ειναι αποστολοι του θεου?
και στην τελικη ο θεος τι κανει?
αφηνει τους μεγαλοτσεπηδες,παιδεραστες,κλεφτες και οτι αλλο ιερεις να του χαλανε το ιματζ?
τελικα τι γινετε στην χειροτονια?

οι παραπανω ερωτησεις ειναι ρητωρικες

οταν και αν ποτε οι πιστοι της οποιας θρησκειας καταλαβουν τι παιζεται στην πλατη τους τοτε θα δουν οτι οι ιερεις τους εκμεταλευονται

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 22:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου είχα και εγώ τις ίδιες ερωτήσεις...
Όπως βλέπω έγραψε και ο Schwabe...O Schwabe είναι σοφός,ξέρει να γράφει ωραία και πάντα σχεδόν έχει δίκαιο.
Διάβασε τώρα τη γνώμη μου.


>οταν καποιος χειροτονητε και γινετε ιερεας υποτιθετε οτι ερχετε το >αγιο πνευμα και του δινει την φωτιση για να ειναι σωστος και να >διδασκει τον λογο του γιαχβε

Όπως ξέρουμε ένας δορυφόρος, παρακολουθεί το τι κάνει ο κάθε άνθρωπος από χιλιόμετρα μακριά.Στο μέλλον θα αναπτυχθεί αυτή η τεχνολογία και θα μπορούμε να παρακολουθούμε -με πιο αναπτυγμένους δορυφόρους- τι κάνουν άλλες ανθρωποειδής οντότητες σε άλλους πλανήτες.
ΑΥΤΟ ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΜΟΝΟΘΕΙΣΤΙΚΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ.
Να γιατί ο Γιαχβέ είπε ότι η αποκάλυψη θα γίνει όταν ο άνθρωπος φτάσει
το "θεό"...ελοχείμ.
Όταν δηλαδή αναπτυχθεί τεχνολογικά.
Πριν 2000 χρόνια οι άνθρωποι όταν έβλεπαν ένα σημάδι στον ουρανό πίστευαν ότι είναι θεικό.Άρα όταν είδαν φως από τον ιπτάμενο δίσκο που ήταν πάνω από τη βάπτιση του γιου του Γιαχβέ,ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΑΝ τι είναι και το ονόμασαν "άγιο πνεύμα".
ΑΡΑ όταν ένας ιερέας χειροτονείται είναι μια πράξη υποκρισίας από ανθρώπους που ανήκουν σε μια εταιρεία και ΥΠΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΟ ΘΕΟ.Ένα τριπλό θεό που φυσικά,δεν υπάρχει για κάθε λογικό άνθρωπο.

>πως εξηγητε το γεγονος οτι οι περισοτεροι ιερεις για να μην πω ολοι
>κανουν τα χειροτερα των χειροτερων

Οι περισσότεροι ιερείς,είναι άνθρωποι ΑΙΣΘΗΣΙΑΚΑ ΝΕΚΡΟΙ.
Ο έρωτας(δώρο των δημιουργών μας) είναι αμαρτία,το φαί είναι αμαρτία,το νερό είναι άγιο,η μουσική είναι σατανική,η ανάπτυξη της τεχνολογίας(Γαλιλαίος,κλωνισμός-σήμερα-) είναι αμαρτία.
Φυσικό είναι να Εξελίσσονται σε ΤΕΡΑΤΑ, να γιατί Η ΠΑΠΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΡΕΚΟΡ ΣΕ ΒΙΑΣΜΟΥΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ πράγμα που ο Πάπας το ονόμασε:
"Ο Σατανάς έχει πολλά πόδια..."
Τι άλλο να πει ένα ΑΙΣΘΗΣΙΑΚΑ ΝΕΚΡΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΡΟΜΠΟΤ.

>τι πραγματικα γινετε κατα την χειροτονια κατεβενει το πνευμα και τους >φωτιζει να κανουν αυτα που κανουν? η βαριετε και δεν κατεβενει >καθολου?

Όπως καταλαμβαίνεις το άγιο πνεύμα ήταν τεχνητό φως...

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 23:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε gigenis το θέμα που έβαλες είναι πολύ μεγάλο , και έχει απασχολήσει στο παρελθόν πολούς θεολόγους , φιλοόφους , συγγραφείς ,αλλά και απλό κόσμο .
Μπαίνω λοιπόν στόν πειρασμό αντί απαντήσεως να σκαλισω την βιβλιοθήκη μου και να παραθέσω ένα απόσπασμα απο τα ( ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ , άπαντα τομος Α ,σελ. 121 κεφ.7 ) του μεγάλου μας συγγραφέα και ποιητή Ανδρέα Λασκαράτου σχετικό με το θέμα , που όπως φαίνεται τον απασχολούσε και τον ίδιο , διατηρόντας την ορθογραφία και το ύφος του συγγραφέα , όπως τα έγραφε απευθυνόμενος στον τότε επίσκοπο της Κεφαλονιάς .

- Έχουμε Πανιερότατε , στον κόλπο της κοινωνίας μας κάτι ανθρώπους ντυμένους μακρυά και πλατυά φορέματα μαύρα , με μία μεγάλη γενειάδα τράγου , με μαλιά στό κεφάλι άκοπα σαν τες γυναίκες και σκεπασμένα μ’εν αγγείο κουτσοχέρουλο . Τούτοι Πανιερότατε αρνήθηκαν τον κόσμο , δηλαδή αρνηθήκανε και τα κοινωνικά βάρη , και εξακολουθούνε όμως να ζούνε μέσα στην κοινωνία άδοντες , όκνοντες , και μασόντες και πίνοντες .
Δεν φθάνει . Η υπεριφάνια γλυστράει εύκολα στη μοναξιά και την οκνιρία . Οι αλλοντυμένοι τούτοι διϊσχυρίζουνται να ήναι οι παρακάτοχοι της θρησκείας και σαν τέτοιοι , θέλουν εν ονόματι της θρησκείας επιρροήν απάνου μας !.......
Αλλά τους εδικούς μας παπάδες , πως ημπορούμε , νουν έχοντες , ναν τους εμπάσωμε στο σπίτι μας , και ναν τους δώσωμ’επιρροή καμμία στήν οικογένειά μας !…τα ήθη τους , πριν και μετά της ιεροσύνης τους , τα γνωρίζουμε ….και η αναθροφή τους είν’ εκείνη που λάβανε όταν πρίν της ιεροσύνης τους εκάνανε το βαστάζο , τον καϊκέρη , το μαγαζιάτορα , το χαμάλη κάθε λογής , ή το δούλο .
Μη μου πής τώρα , Πανιερότατε , πως το Άγιον Πνεύμα δυνάμει της καθιερώσεως εξάλειψε απο δαύτους τον πρώτον άνθρωπον και τους έκαμε άλλους . Τούτα τα πράμματα εγώ και η Πανιερότη σου μπορούμε ναν τα πιστέψωμε , μα είναι και τόσοι άλλοι που δεν τα πιστεύουνε . Τω όντι οι παπάδες μας εξακολουθούνε να ήναι απουκάτου στο καμιλαύκι εκείνο που ήτανε και απουκάτου στη σκούφια , ανθρωποι δηλαδή που κυττούνε να ζήσουνε με ό,τι τρόπο μπορέσουνε , και όπως τους συμφέρει καλήτερα .
Ποιός δεν το ξέρει ; ………Εκείνον το γεοργό τον αδούλη που τόσες φορές τον έπιασα να με κλέφτη στόν κάμπο , την Κυριακή θέλει τον εύρω στην εκκλησιά να ιερουργή ! μπορώ να πιστέψω πως το Άγιον Πνεύμα θα κατεβή εις τες δεήσές του !και όντες γυρρέβη επιρροήν απάνου μου προφασιζόμενος εκείνα που εμποδίζει η Εκκλησία , μπορεί να μη μου κάμη σιχασιά και θυμό ; Το δείνα μεταπράτη τόνε θυμόμ’εγώ που ποτέ σωστά δεν εζύγιασε , ποτέ σωστά δε μου έδωσε το υπόλοιπο κάθε που μ’εψόνισε , ποτέ δε μούπε την αλήθεια σε τίποτα , ποτε δεν έμαθε να γράφη το’μπιστιού όπου έκανε σήμερα , Πανιερότατε , που μου τον έκαμες ιερέα , με θεωρεί σαν άθεον , και συμβουλέβει τη γυναίκα μου να με χωριστή , γιατι δεν πιστέβω πως η Κεχριονίτισα ήφερε τσου σκλάβους , πως η Παλαιοχτιστή κλαίει , πως η Καλαβρέζα ιδρόνει , και πως η Περλιγγού είναι πούλιο θαυματουργή από τη Δραπανιότισα !…….
Ώ , Πανιερότατε , ή μην κάνης ιερείς τέτοιους , ή , εκεί που τους κάνεις , λέγε τους κ’ένα λόγο στ’αυτί , λέγε τους να γυρέβουν καρβέλια και όχι επιρροή .

Αυτά έγραφε φίλε μου το 1856 ο Ανδέας Λασκαράτος , αλλά ποσο σύγχρονα φαίνονται , ειδικά με την συμπεριφορά της πλειοψηφίας των συγχρόνων Πανιεροτάτων της Εκκλησίας .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 08:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να ανεβάσω μία εικόνα σχετικά με αυτό το θέμα...πως μπορώ να το κάνω αυτό παιδιά...;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 08:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να ανεβάσω μία εικόνα σχετικά με αυτό το θέμα...πως μπορώ να το κάνω αυτό παιδιά...;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 19:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Πρίγκιπα ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΤΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ.
ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ...
Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις
http://www.esoterica.gr/forums/forum.asp?FORUM_ID=13

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 20:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ....

ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΕΙΣΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΕΡΑΥΝΩΝΕΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ?????

ΠΙΑΝΕΤΕ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΔΙΚΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΙΕΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΧΡΩΜΑΤΙΖΕΤΕ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ????

ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΕΔΩ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ?????

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΟΜΙΛΙΣΕΙ ΕΔΩ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ ΠΕΡΙ ΙΕΡΑΤΕΙΩΝ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΟΥΝ ΜΑΥΡΙΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΓΟ.
ΕΡΓΟ ΚΑΡΔΙΑΣ ΕΡΓΟ ΨΥΧΗΣ....

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ Just_A_Man

quote:
Ποιος έχει γνωρίσει σε βάθος τον Ορθόδοξο δρόμο?

Ποιος έχει γνωρίσει την Ορθοδοξία της Φιλανδίας?
Ποιος έχει γνωρίσει την Ορθοδοξία της Σουηδίας?
Ποιος έχει γνωρίσει την Ορθοδοξία της Κούβας?
Ποιος έχει γνωρίσει την Ορθοδοξία της Ρωσίας?
Ποιος έχει γνωρίσει την Ορθοδοξία της Αφρικής?
Ποιος έχει γνωρίσει την Ορθοδοξία της Κορέας?
Ποιος έχει γνωρίσει την Ορθοδοξία της Αγγλίας?
Ποιος έχει γνωρίσει την Ορθοδοξία στο Αγιότερο Όρος Σινά?

Ποιος έχει γνωρίσει το έργο των Ορθοδόξων.?



ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΠΛΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ...
ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΞΙΟΠΑΘΟΥΝΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ?????
ΑΠΛΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΟΛΥΠΑΘΟ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΒΙΩΜΑ ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΛΟΓΟ....

ΑΣ ΜΗΝ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΑΙΑΔΑ ΟΛΟΥΣ.....

ΘΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ.

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΥΣΟΧΟΟΣ ΣΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΨΕΙ...
ΣΑΣ ΠΩΛΗΣΗ ΧΡΥΣΟ ΚΑΤΩΤΕΡΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ....

ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΡΥΣΟΧΟΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ?????
Ο ΧΡΥΣΟΣ ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ?????

Ο ΘΕΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ???

ΟΧΙ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ....

ΑΣ ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ....

ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΣΥΝΧΩΡΙΣΕΤΕ ΕΑΝ ΕΙΠΑ ΛΟΓΙΑ ΣΚΛΗΡΑ...

ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΙΕΡΕΑ ΠΟΥ ΕΚΤΕΛΕΙ ΤΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΣ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΤΟΝ ΤΙΜΗΣΟΥΜΕ...

ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΕΙ ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΛΟΓΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΑΞΙΟΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΤΥΠΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΔΩΣΟΥΝ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΤΙΜΟΥΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 06:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR

Ευχαριστώ για το μύνημα σου, δυστυχώς έχασα την εικόνα που ήθελα να σας δείξω.

Όσο για την άποψη σου συμφωνώ απόλυτα....!!

Το να διαλέγεις μία πλευρά και να επιτίθεσαι σε μία άλλη δεν είναι χαρακτηριστικό σοφού ανθρώπου!

ο ελεύθερος δεν διαλέγει πλευρές, παίρνει το καλύτερο και απο τις δύο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 12:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το να διαλέγεις μία πλευρά και να επιτίθεσαι σε μία άλλη δεν είναι χαρακτηριστικό σοφού ανθρώπου!

ο ελεύθερος δεν διαλέγει πλευρές, παίρνει το καλύτερο και απο τις δύο.


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΞΙΑΓΑΠΗΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΣ.ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΙ ΕΓΩ.ΣΥΜΠΛΕΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΒΑΤΑΡ.
ΠΡΙΓΚΗΠΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΜΕΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΤΩΡΑ Η ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 14:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ Η ΜΑΝΔΥΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΧΟΥΝ....

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ (ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΘΕΟΥ) ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΤΟΝ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΨΥΧΗ ΤΟΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΙΣΩΣ ΔΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΥΨΟΥΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 20:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το να διαλέγεις μία πλευρά και να επιτίθεσαι σε μία άλλη δεν είναι χαρακτηριστικό σοφού ανθρώπου!

ο ελεύθερος δεν διαλέγει πλευρές, παίρνει το καλύτερο και απο τις δύο.


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΞΙΑΓΑΠΗΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΣ.ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΙ ΕΓΩ.ΣΥΜΠΛΕΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΒΑΤΑΡ.
ΠΡΙΓΚΗΠΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΜΕΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΤΩΡΑ Η ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ



Αγαπητέ Matrx

Ναι είμαι στον Καναδά για σπουδές, κάποια στιγμή θα επιστρέψω στην Ελλάδα.

Άλλες πληροφορίες για τον εαυτό μου δεν θα δημοσιεύσω παρα μόνο με email.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 21:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δυστηχως αυτοι που κανουν καποιο καλο εργο ειναι οι λιγοτεροι
ποσοι ιερεις κλεβουν το ταμειο της εκλλησειας?
ποσοι κοβουν ταριφα για να κανουν μνημοσηνο,αγιασμο σπιτιων,γαμους,βαφτισια?
ποσοι εχουν βιασει παιδια μεσα στα ορφανοτροφια που εχει η εκλλησεια τους?
ποσοι νεοι και νεες εχουν βιαστει στα μοναστηρια που πηγαν να μονασουν?
αν δεχτουμε οτι στην χειροτονια κατεβενει το αγιο πνευμα αυτοι που κανουν οτι κανουν πως του την κανουν?
γιατι δεν περνουν ολοι την φωτηση?

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 08:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΑΠΛΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΔΟΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΩ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ..

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΝΑ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 21:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ gigenis ΡΩΤΑΣ...

ποσοι ιερεις κλεβουν το ταμειο της εκλλησειας? ΠΟΣΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΛΕΒΟΥΝ??

ποσοι κοβουν ταριφα για να κανουν μνημοσηνο,αγιασμο σπιτιων,γαμους,βαφτισια? ΠΟΣΟΙ ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΝ ΤΑΡΙΦΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙΣ ???

ποσοι εχουν βιασει παιδια μεσα στα ορφανοτροφια που εχει η εκλλησεια τους? ΠΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΙΑΣΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ?????

αν δεχτουμε οτι στην χειροτονια κατεβενει το αγιο πνευμα αυτοι που κανουν οτι κανουν πως του την κανουν?
γιατι δεν περνουν ολοι την φωτηση? ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ...

ΠΟΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΙ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ??????
ΠΟΣΟΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΝ ΤΑΡΙΦΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΕΝΑΝ ΑΣΘΕΝΗ ΚΑΙ ΠΕΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ?????

ΔΕΝ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΙΑΤΡΟΙ....

ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΛΟΓΟ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ...
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΚΩΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙ....
Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΕΑΝ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ beyond ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ...

quote:
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΝΑ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ..

ΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΟΥΝ ...
ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΠΝΕΥΜΑ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 21:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Avatargr

Δεν κατάλαβες τι εννοεί ο gigenis...

Αφού όλοι αυτοί έχουν τη χάρη του "Αγίου πνεύματος" γιατί κάνουν όλα αυτά?
Απλά επειδή δεν έχουν καμιά χάρη.

O Πάπας όταν κλήθηκε να απαντήσει στο ερώτημα:
Γιατί χιλιάδες Παπάδες ευθύνονται για τόσες χιλιάδες βιασμούς ανηλίκων είπε: "Ο Σατανάς έχει πολλά πόδια".
Ο Σατανάς(σημαίνει τιμωρός)(=ελοχείμ) 2 πόδια έχει αλλά...
η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη(Αλπερτ Άινσταιν)

Κανένα πνεύμα δε μας ενώνει...Η λογική μας ενώνει.

Ευχαριστώ και εγώ

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 01:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΙΑΤΡΟΙ....
Καλέ μου φίλε AVATARGR , θα πήγαινες ποτέ εσύ να νοσηλευτής σέ ένα νοσοκομείο , του οποίου η συντριπτική πλειοψηφία των γιατρών είναι κομπογιαννίτες , και να περίμενες να δης την υγεία σου ;;!! Μπρρρρρρρρρρρ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 08:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Izaura ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΚΑΛΑ....
ΑΝΑΦΕΡΩ....

quote:
αν δεχτουμε οτι στην χειροτονια κατεβενει το αγιο πνευμα αυτοι που κανουν οτι κανουν πως του την κανουν?
γιατι δεν περνουν ολοι την φωτηση? ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ...

ΠΟΛΛΟΙ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΛΙΓΟΙ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ....
ΛΙΓΟΙ ΤΑ ΝΟΙΩΘΟΥΝ....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Sesostris ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.....

quote:
Καλέ μου φίλε AVATARGR , θα πήγαινες ποτέ εσύ να νοσηλευτής σέ ένα νοσοκομείο , του οποίου η συντριπτική πλειοψηφία των γιατρών είναι κομπογιαννίτες , και να περίμενες να δης την υγεία σου ;;!! Μπρρρρρρρρρρρ .

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΤΙΜΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ.....
ΣΑΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΑΝ ΙΔΕΑ ...
ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 10:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR,

δεν μπορώ παρά να σου απαντήσω με ένα απλό πράγμα. Ο κύριος Σαούλ, ναι αυτός ο δολοφόνος που ούτε πιστός ήταν ούτε τίποτα, γιατί ‘φωτίσθηκε’?
Μας λες ότι δεν έχουν φώτιση πολλοί ιερείς γιατί δεν είναι άξιοι. Μα ήταν ο δολοφόνος Σαούλ? Επιτέλους να σοβαρευτούμε.

Όχι φίλε μου. ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ θα έπρεπε να ‘φωτισθούν’ από την στιγμή που το ρατσιστικό πνεύμα ‘φωτίζει’ δολοφόνους και σπιούνους.

Επί της ουσίας για να τελειώνουμε με τα παραμύθια μιας δήθεν ‘φώτισης’.
Για πες μας αγαπητέ. Οι Έλληνες φιλόσοφοι, είχαν φωτισθεί από κανένα πνεύμα για να μπορέσουν να πουν πράγματα που ακόμη και σήμερα αποτελούν πηγή μόρφωσης?

Για πες μας αγαπητέ. Οι ‘φωτισμένοι’ δολοφόνοι και το παπαδαριό (Εβραίων, Χριστιανών και Μουσουλμάνων) τι έχουν να επιδείξουν? Να σου πω μερικά:
- 82,000,000 νεκρούς σε 130 χρόνια σφαγής για τις εικόνες
- Αλλεπάλληλες σταυροφορίες με σφαγές για την επικράτηση της ‘φωτισμένης’ αγάπης τους
- Ένα ρατσιστή θεό που ‘έφτιαξε’ λευκούς ανθρώπους
- Ένα ρατσιστή θεό που ‘τρέχει’ πίσω από κάτι νομάδες που ακούν στο όνομα Ισραήλ και σκοτώνει για λογαριασμό τους όλους τους άλλους

Αυτά τι λες, είναι ‘φώτιση’ η ‘σκοταδισμός’?
Για σύγκρινε τους ‘μη φωτισμένους’ Έλληνες φιλοσόφους και το έργο τους με αυτό των ‘φωτισμένων’ από τον Γιαχβέ.

Τέτοια ‘φώτιση’ ΔΕΝ την θέλω όχι μόνο εγώ αλλά ουδείς σοβαρός ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
Ευχαριστώ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ από αυτό το μενού.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 13:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ pete ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΚΑΛΑ....

ΑΝΑΦΕΡΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...

quote:
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ Η ΜΑΝΔΥΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΧΟΥΝ....

quote:
ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΕΙ ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΛΟΓΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΑΞΙΟΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΤΥΠΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΔΩΣΟΥΝ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΤΙΜΟΥΝ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ 82 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΝΕΚΡΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΤΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΠΟΤΕ ΟΜΙΛΗΣΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ??????????
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΑΛΛΑ ΟΥΤΑ ΤΑ ΕΝΝΟΩ ΠΟΥΘΕΝΑ...

ΜΙΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΗΤΑΝ ΜΥΗΜΕΝΟΙ.
ΟΙ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΠΕΡΙ ΙΕΡΑΤΕΙΩΝ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ)ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΙΦΑΝΗΣ.
ΟΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ (ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΘΕΟΥ)ΑΠΟ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

momy
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 15:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους momy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR λες,

quote:

quote:
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ Η ΜΑΝΔΥΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΧΟΥΝ....


Δε νομίζω ότι είμαστε οι μόνοι που κατάλαβαν τι καπνό φουμάρουνε τα διαχρονικά ιερατεία. Και στο παρελθόν υπήρξαν άνθρωποι όπως ο Κοραής, ο Voltaire κ.ά. που το κατάλαβαν, αλλά τα ιερατεία δρουν ανενόχλητα μέχρι σήμερα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν αρκεί απλά να "προσέχουμε" τα ιερατεία. Τα τελευταία είναι παράσιτα που με το χρόνο ξεφυτρώνουν εκεί που δε τα σπέρνουν. Η κοινωνία στο σύνολο της είναι ευάλωτη σε αυτά και δεν έχει ακόμη βρει αντισώματα. Μάλιστα όλα τα ιερατεία, μηδενός εξαιρουμένου αργά ή γρήγορα αποκτούν κοσμική εξουσία.

Δυστυχώς ούτε΄γω γωρίζω τη συνταγή για την καταπολέμιση τους, αλλά ξέρω ότι η απλή "προσοχή" δεν αρκεί, αυτό μας το έχει διδάξει η ιστορία.

Νομίζω ότι παρεξήγησες λιγάκι τον φίλο pete. Και οι δυο σας υποστιρίζετε ότι τα ιερατεία πρέπει να σταματήσουν να εκμεταλλεύονται τον κοσμάκι, απλά ο pete είναι λιγάκι πιο "radical" και έτσι πρέπει να είναι, γιατί όλα τα άλλα είναι ουτοπίες.

momy

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 18:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LES : "ΠΟΛΛΟΙ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΛΙΓΟΙ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ....
ΛΙΓΟΙ ΤΑ ΝΟΙΩΘΟΥΝ...."

AGAPHTE AVATARGR DEN YPARXEI TIPOTA TO IERO SE AYTO TO FWS.

EPISHS APO TA EKATOMMYRIA EGKLHMATIWN STHN AMERIKH

97% EINAI XRISTIANOI KAI
MONO 3% EINAI ATHEOI!!!!!!

AYTO TA LEEI OLA

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 13:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ .....

ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΡΩΔΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ...

ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΗ ΧΩΡΑ....

ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΡΑΝ...

ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ 100% ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ .....
ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ????

ΟΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ ????
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ...

ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΡΙΒΟΔΙΚΑΙΟΙ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΙΡΑΝ Η ΣΕ ΑΛΛΗ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΗ ΧΩΡΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΑΘΕΟΙ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Izaura ΑΔΟΚΙΜΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΟΥ...

OΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΧΕΙΡΟΤΟΝΙΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 21:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΗ ΧΩΡΑ"

Δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο για μια μουσουλμανική χώρα γιατί
δεν ξέρουμε τα ποσοστά Αθειστών σε αυτή τη χώρα.

Με βάση τα στατιστικά σε μια χώρα που υπάρχουν εκατομμύρια αθειστές,οι άθεοι έχουν 3% πιθανότητα να κάνουν ένα έγκλημα ενώ ένας Καθολικός που πιστεύει στην ύπαρξη ενός άυλου θεού και μεγάλωσε με τις ιδέες του κατηχητικου... έχει 97% πιθανότητα.Αυτή η πιθανότητα λαμβάνει υπόψη τον πληθυσμό των ΗΠΑ σε άθεους και Καθολικούς μόνο.
Δεν είπα: Υπάρχουν 97% Καθολικοί και 3% άθεοι...


"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy