ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΥΠΝΩΤΙΣΜΟΣ...?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
sweet_rose
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 14:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sweet_rose  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΥΠΝΩΣΗΣ
ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΝΑ TOPIC ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΣΕ TOPIC
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=3037
ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ
ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ
ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
ΦΙΛΑΚΙΑ ΦΙΛΙΚΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΑΛΛΟΥ...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ...

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 11:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που ξέρω φίλε/η sweet rose είναι πως ο υποβαλλόμενος σε αυτή τη διαδικάσία μπορεί να αποκτήσει ψυχολογικά προβλήματα και πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος για να χρησιμοποιήσεις τη μέθοδο της ύπνωσης...

You can find all you need in your mind...if you take the timeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sweet_rose
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 19:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sweet_rose  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Timetrapped
ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΑΛΛΟΥ...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ancalagon
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 20:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ancalagon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sweet Rose, ο υπνωτισμός δεν είναι κάτι που πρέπει να σε φοβίζει. Όλοι λίγο πολύ ασκούμε παρόμοιες δυνάμεις καθημερινά είτε στον εαυτό μας είτε στους άλλους. Αυτό γίνεται με το να συγκεντρωνόμαστε σε ένα θέμα και να υποβάλλουμε τον εαυτό μας στο να το αντιμετωπίσει με ένα συγκεκριμένο τρόπο, όπως επίσης όταν δίνουμε την προσοχή μας σε έναν άνθρωπο και προσπαθούμε να τον πείσουμε ότι η άποψή μας είναι σωστή, αν ο τρόπος ομιλίας μας είναι σωστός και πραγματικά έχουμε δίκιο αρχίζουμε να τον πείθουμε, είναι μία ελαφριά μορφή ύπνωσης. Πως μπορείς τωρα να υπνωτιστείς; θα σου πρότεινα να πάρεις ένα βιβλίο με μαθήματα αλλά βασικά ένας εύκολος τρόπος είναι να χαλαρώσεις να κλείσεις τα μάτια σου και να προσπαθήσεις να ηρεμείς όλο και περισσότερο λέγοντας στον εαύτό σου ότι είσαι κουρασμένη χαλαρή και περνάς σε κατάσταση ύπνου. Θα επισημάνεις επίσης στον εαυτό σου ότι θα βγει από αυτή τη κατάσταση μόνο όταν του πεις πχ. τη φράση "θέλω να ξυπνήσω". Θα καταλάβεις αν έχεις υπνωτιστεί όταν πραγματικά θα νιώθεις πιο χαλαρή. Σε αυτή τη φάση μπορείς να δώσεις εντολές στο υποσεινήδητο σου απευθείας, πχ. όταν ξυπνήσω δεν θα νιώθω καθόλου την αίσθηση της πείνας, ή να παίξεις προστάζοντας τον εαυτό σου να μην μπορεί να ανοίξει τα μάτια όσο και αν προσπαθείς παρά μόνο εάν του το ζητήσεις με μία εντολή. Μπορείς να κάνεις τα πάντα όσον αφορά τη λειτουργία του εγκεφάλου σου, να βελτιώσεις πολλές αδυναμίες σου και σε βαθύτερα επίπεδα μπορείς να ανακαλέσεις αναμνήσεις, κακές εμπειρίες. Δεν είναι επικύνδυνη διαδικασία γιατί ακόμα και αν κάποιος σε υπνωτίσει και σου ζητήσει να κάνεις κάτι κακό, εφόσον ξεπερνάει τον ηθικό σου κώδικα, θα αντιδράσεις αντανακλαστικά, αλλά καλό είναι να συμβουλευτείς κατά γράμμα ένα βιβλίο ή να σε βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει πολύ καλά το αντικείμενο και έχει υπνωτίσει αρκετούς ανθρώπους. Τίποτα δεν είναι επικίνδυνο σε αυτό το κόσμο αν πιστεύουμε στον εαυτό μας και τολμούμε να αντιμετωπίζουμε τις αρνητικές μας πλευρές καθημερινά. Αν νιώθεις ότι δεν έχεις αρκετή αυτοπεποίθηση ή ότι δεν σου είναι εύκολο να συγκεντρώνεσαι και να έχεις τον έλεγχο καλύτερα να το αφήσεις.
Ελπίζω να άκουστούν και άλλες απόψεις στο φόρουμ για να σχηματίσεις μία ευρύτερη εικόνα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 23:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ancalagon συμφωνώ στο πρώτο μέρος του μηνύματός σου, σχετικά όμως με το δεύτερο και συγκεκριμένα με το σημείο όπου δίνεις κάποια εντολή στον εαυτό σου (π.χ. να μην μπορεί να ανοίξει τα μάτια του, εκτός εάν δώσεις μία συγκεκριμένη εντολή - φράση), η προσωπική μου άποψη και εμπειρία σχετικά, λένε ότι το συγκεκριμένο εγχείρημα δεν είναι και τόσο εύκολο - χωρίς να υποστηρίζω βέβαια ότι είναι αδύνατο. Σε κάθε περίπτωση, η βουλητική δύναμη που πρέπει να έχεις, καθώς και ο έλεγχος του νοητικού σώματός σου, πρέπει να είναι αρκετά ισχυρά, ώστε να καταφέρεις κάτι τέτοιο.

Μιλώντας για βουλητική δύναμη και συνδιάζοντάς την με τη συνείδηση, ας δούμε μία πιθανή ερμηνεία του υπνωτισμού.
Η συνείδηση είναι το τμήμα αυτό του εαυτού μας, το οποίο θα μπορούσαμε να βρούμε π.χ. στον χώρο, εάν θέταμε στον εαυτό μας την ερώτηση: "σε ποιο ακριβώς σημείο, εγώ είμαι;" Η ακόμα, θα ήταν αυτό, το οποίο θα μας απαντούσε στην ερώτηση: "τι κάνω τώρα;" Γενικά η συνείδηση θα μπορούσε να περιγραφεί με έννοιες όπως "η προσοχή μου", "η παρατήρησή μου" και είναι αυτό, το οποίο στρέφεται στον κόσμο γύρω μας και εκτελεί τις διάφορες συνδιαλαγές με αυτόν.

Στην εγρήγορση, έχουμε έλεγχο της συνείδησής μας, πολλά όμως πράγματα που μπορεί να περάσουν μπροστά από τα μάτια μας, ή να ακούσουμε, ή γενικότερα να συμβούν, αν δεν έχουμε στραμμένη την προσοχή μας επάνω τους, καταγράφονται στο υποσυνείδητο, περιοχή η οποία δεν μπορεί εύκολα και απαίδευτα να εξερευνηθεί από τη συνείδησή μας. Το πιο πιθανό είναι, πως δεν έχουμε τη βουλητική δύναμη γιαυτό, μιας και ο νους μας, είναι κυρίως νους επιθυμιών, και ο συνειδητός έλεγχός του, είναι κάτι που για να το καταφέρουμε χρειαζόμαστε πολύ εκπαίδευση.

Στον υπνωτισμό, κάποιο άλλο άτομο, συνήθως με αρκετά ισχυρή βούληση (μπορεί όμως και με απλά υπνωτιστική φωνή ), αναλαμβάνει να οδηγήσει τη συνείδησή μας, στα άγνωστα μονοπάτια του υποσυνειδήτου, γιαυτό και αρκετές φορές, ένας υπνωτισμένος μπορεί με την κατάλληλη καθοδήγηση, να βρει π.χ. πράγματα που είχε χάσει από καιρό, ή να απαντήσει σε ερωτήσεις που δεν θα μπορούσε ποτέ να βρει απάντηση όντας ξύπνιος. Η ίδια αυτή ισχυρή βούληση, είναι που θα υποβάλλει το υποκείμενο, ώστε να κάνει πράξεις, όπως αυτό που περιέγραψες φίλε Ancalagon, με τα κλειστά μάτια. Στην περίπτωση της αυτούπνωσης δε, είναι απαραίτητο να έχουμε αναπτύξει συγκέντρωση, και μέσα από αυτήν, να διοχετεύσουμε τη δική μας πια βούληση, ώστε να αυθυποβληθούμε.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sweet_rose
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 17:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sweet_rose  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!
ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ.....ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΝΩΤΙΣΩ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ Ή ΝΑ ΑΝΘΥΠΟΒΑΛΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ?
ΚΑΙ ΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΕΤΑ?ΑΦΟΥ ΟΤΑΝ ΣΕ ΥΠΝΩΤΙΖΟΥΝ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΔΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΤΟ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΑΛΛΟΥ...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 22:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΔΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΤΟ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!

φίλη sweet rose,
γιά να κάνεις αυτό που επιθυμείς πρέπει να είσαι σε θέση να κοιτάξεις μέσα σου. το μέσα σου όμως είναι κάτι το ασύλληπτα ρευστό, και γιά αυτό το λόγο άπιαστο -οι σκέψεις τρέχουν, και το ΕΓΩ σου μεταλλάσεται αδιάκοπα από κάτι σε κάτι άλλο.
πώς λοιπόν να μπορέσεις να παρατηρήσεις και να καταλάβεις κάτι που κινείται με τρομερή ταχύτητα, όταν μάλιστα και ο παρατηρητής -η συνείδηση σου- συμμετέχει και ακολουθεί την ίδια κίνηση;
μπορεί κάποια στιγμή να νομίσεις ότι βρήκες ένα σημείο, που θες να εστιάσεις γιά να καταλάβεις και την ίδια στιγμή η προσοχή σου αποσπάται από κάτι, που σου φαίνεται πιό σημαντικό.

είναι λοιπόν απαραίτητο καταρχήν να μπορέσεις να ξεφύγεις από τις αδιάκοπες ταυτίσεις με σκέψεις, ιδέες, συναισθήματα. γιά να το κάνεις αυτό χρειάζεται ατέλειωτη εργασία. κυριότερα χρειάζεται να μπορείς να κρατήσεις την προσοχή σου σε ένα σημείο γιά όσο χρόνο θέλεις, χωρίς τίποτε να μπορεί να την αποσπάσει.
μετά πρέπει να αφήνεις διαδοχικά όλες τις σκέψεις -προσωπίδες- να περνούν από μπροστά σου και να γίνονται συνειδητές και αποδεκτές. αν δεν γίνουν αποδεκτές θα προσπαθήσουν να "κρυφτούν" από τον παρατηρητή. αφού λοιπόν πολλές προσωπίδες θα περάσουν από μπροστά από τον παρατηρητή, που θα έχεις αναπτύξει, και -το σημαντικότερο- αφεθούν να διεκδικήσουν τη θέση τους μέσα στην ψυχοσύνθεσή σου, τότε και μόνο τότε θα είσαι σε θέση να καταλάβεις τι περίπου περιέχεται μέσα. τότε, θα αρχίσουν οι διαπραγματεύσεις: τι μένει και τι φεύγει...

όμως, να θυμάσαι, ο,τιδήποτε είναι να μείνει ή να φύγει, πρέπει απαραίτητα πρώτα να γίνει συνειδητό!

ο αυτο- ή ετερο-ύπνωση λοιπόν μπορεί να εφαρμοστεί σε κάποιο βαθμό σε ετόυτο το δεύτερο στάδιο -μετά την ανάπτυξη της παρατεταμένης και ελεγχόμενης προσοχής.
είναι το εργαλείο, που θα σε κάνει να αποσπαστείς από τα εξωτερικά ερεθίσματα και να προσηλωθείς στο ζητούμενο.
πολύ απλά, όταν είμαστε ξύπνιοι, με ανοικτά τα μάτια παρατηρούμε πολλά και από λίγο. με την ύπνωση περιορίζουμε το πεδίο αυθόρμητης παρατήρησης. έτσι, οι όποιες καταγραφές παίρνονται ή δίνονται προς τα μέσα είναι πιό δυνατές.

αυτά για τη θεωρία σύμφωνα με τη δική μου άποψη, εμπειρία και γνώση.

γιά να πειραματιστείς βέβαια, νομίζω ότι καταλαβαίνεις ότι χρειάζεται μακροχρόνια προσπάθεια

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sweet_rose
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 19:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sweet_rose  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΔΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΤΟ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!

φίλη sweet rose,
γιά να κάνεις αυτό που επιθυμείς πρέπει να είσαι σε θέση να κοιτάξεις μέσα σου. το μέσα σου όμως είναι κάτι το ασύλληπτα ρευστό, και γιά αυτό το λόγο άπιαστο -οι σκέψεις τρέχουν, και το ΕΓΩ σου μεταλλάσεται αδιάκοπα από κάτι σε κάτι άλλο.
πώς λοιπόν να μπορέσεις να παρατηρήσεις και να καταλάβεις κάτι που κινείται με τρομερή ταχύτητα, όταν μάλιστα και ο παρατηρητής -η συνείδηση σου- συμμετέχει και ακολουθεί την ίδια κίνηση;
μπορεί κάποια στιγμή να νομίσεις ότι βρήκες ένα σημείο, που θες να εστιάσεις γιά να καταλάβεις και την ίδια στιγμή η προσοχή σου αποσπάται από κάτι, που σου φαίνεται πιό σημαντικό.

είναι λοιπόν απαραίτητο καταρχήν να μπορέσεις να ξεφύγεις από τις αδιάκοπες ταυτίσεις με σκέψεις, ιδέες, συναισθήματα. γιά να το κάνεις αυτό χρειάζεται ατέλειωτη εργασία. κυριότερα χρειάζεται να μπορείς να κρατήσεις την προσοχή σου σε ένα σημείο γιά όσο χρόνο θέλεις, χωρίς τίποτε να μπορεί να την αποσπάσει.
μετά πρέπει να αφήνεις διαδοχικά όλες τις σκέψεις -προσωπίδες- να περνούν από μπροστά σου και να γίνονται συνειδητές και αποδεκτές. αν δεν γίνουν αποδεκτές θα προσπαθήσουν να "κρυφτούν" από τον παρατηρητή. αφού λοιπόν πολλές προσωπίδες θα περάσουν από μπροστά από τον παρατηρητή, που θα έχεις αναπτύξει, και -το σημαντικότερο- αφεθούν να διεκδικήσουν τη θέση τους μέσα στην ψυχοσύνθεσή σου, τότε και μόνο τότε θα είσαι σε θέση να καταλάβεις τι περίπου περιέχεται μέσα. τότε, θα αρχίσουν οι διαπραγματεύσεις: τι μένει και τι φεύγει...

όμως, να θυμάσαι, ο,τιδήποτε είναι να μείνει ή να φύγει, πρέπει απαραίτητα πρώτα να γίνει συνειδητό!

ο αυτο- ή ετερο-ύπνωση λοιπόν μπορεί να εφαρμοστεί σε κάποιο βαθμό σε ετόυτο το δεύτερο στάδιο -μετά την ανάπτυξη της παρατεταμένης και ελεγχόμενης προσοχής.
είναι το εργαλείο, που θα σε κάνει να αποσπαστείς από τα εξωτερικά ερεθίσματα και να προσηλωθείς στο ζητούμενο.
πολύ απλά, όταν είμαστε ξύπνιοι, με ανοικτά τα μάτια παρατηρούμε πολλά και από λίγο. με την ύπνωση περιορίζουμε το πεδίο αυθόρμητης παρατήρησης. έτσι, οι όποιες καταγραφές παίρνονται ή δίνονται προς τα μέσα είναι πιό δυνατές.

αυτά για τη θεωρία σύμφωνα με τη δική μου άποψη, εμπειρία και γνώση.

γιά να πειραματιστείς βέβαια, νομίζω ότι καταλαβαίνεις ότι χρειάζεται μακροχρόνια προσπάθεια

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^



ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ λιλιθ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΑ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΑΛΛΟΥ...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Punk in tha Soul
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 23:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Punk in tha Soul  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε ολους σας!! Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε κανενα βιβλιο με μαθηματα υπνωτισμου? Επισης εχω ακουσει πως αν καταφερεις να υπνωτισεις τον εαυτο σου στον καθρεφτη θα δεις αυτο που θελεις να γινεις (ή κατι τετοιο)... Ξερετε αν ειναι αληθεια?

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

setna
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 22:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους setna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
paidia kala einai ola afta poy grafete alla tha protimoysa kapios poy exei kanei ypnotismo na anaferi empiria ti kai pos kai ta metepita. den eimai idikos...

exo akoysi pos mporis na jeklidoshs kai ptixes toy miaqloy soy poy itan klidomenes aliuebi? kai kati akoma poy mporoyme na broyme kapion gia koybenta sxetika me to uema?

ta panta riΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mia12
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2012, 21:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sweet_rose ΓΕΙΑ Σ!!!!ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΙΒΛΙΟ Η ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΤΟΥ ΥΠΝΩΤΙΣΤΗ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΟΞΥΓΩΝΟ... Η ΤΟ ΥΠΝΩΣΗ ΣΥΓΡΑΦΕΑΣ ΒΡΙΑΝ ΡΟΕΤ.... ΛΟΙΠΟΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΝΩΣΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ Σ Κ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟΥΠΝΩΣΗ....ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΛΑΦΡΙΑ ΥΠΝΩΣΗ....ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΝΩΣΗ ΜΕ ΥΠΝΩΤΙΣΤΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΕΙΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ Π.Χ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΘΑΙΝΕΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΑΓΧΟΥΣ Κ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ... Κ ΑΚΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ..... ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΦΟΒΑΣΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟΤΙΣΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ Σ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ.....

miΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mia12
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2012, 22:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ΚΑΤΙ ΞΕΧΑΣΑ!!!! ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΥΠΝΩΤΙΣΤΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΤΕΣΤ...............
ΞΑΠΛΩΣΕ ΚΑΠΟΥ ΒΟΛΙΚΑ Κ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΧΕΡΙΑ Σ ΑΙΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΥ ΣΑΝ ΠΟΥΠΟΥΛΟ ΒΑΛΕ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ Σ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΘΕΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΕΙΣ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΤΕΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΤΟ ΧΕΡΙ Σ ΠΕΤΑΕΙ...ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ... ΣΤΟ 10 ΛΕΠΤΟ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ Σ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΧΨΡΙΣ ΔΥΝΑΜΗ.....
ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΟ ΧΕΡΙ Μ ΨΙΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΜΜΕΣΑ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ... ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ 3 ΦΟΡΕΣ ΟΧΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ Κ ΠΕΣ ΜΟΥ.. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΤΕΣ... ΤΑ ΤΕΣΤ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΟΘΑΛΑΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΝΩΤΙΣΤΗΣ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ.....

miΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1099854
Maintained by Digital Alchemy