ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 περι αθανασιας της ψυχης...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 15:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας και παλι
καιρο εχω να ανοιξω καποιο θεμα και χαρικα που βρικα κατι ενδιαφερον να πουμε.
αφορμη λοιπον για το θεμα αυτο ηταν το βιβλιο παραδεισος και κολαση που διαβαζω αυτη την περιοδο.
σε καποιο κεφαλαιο αναφερει οτι στη καινη και στην παλια διαθηκη δεν αναφερει πουθενα για αθανασια της ψυχης, εγω δεν βρηκα τον χρονο μεχρι τορα να διαβασω ολη την βιβλο, μπορει καποιος να μου το επιβεβεοσει η να το διαψευσει αυτο?(αναφεροντας σιγεκριμενα σημεια της βιβλου ενοητε οχι στον αερα)

λεει δηλαδη το οτι μονο ο θεος αναφερετε ως αθανατος και αυθαρτος και οχι οι ψυχες, δηλαδη με το θανατο και τη φθορα του σωματος επακολουθει και η φθορα και ο θανατος τις ψυχης που ειναι στενα συνδεδεμενη με το σωμα.

τι λετε για ολα αυτα εσεις?

yours digitaly
nitro912gr



I Stand Alone


katarakths
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 13:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katarakths  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΑΓΑΠΙΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΣΑΣ ΧΕΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 14:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλωσήρθες λοιπόν katarakths!
Έφερες στην επιφάνεια ένα θέμα που δεν είχα προσέξει/αν κ δεν απάντησες

χμ.. ούτε κ γω έχω διαβάσει όλη τη Bίβλο/αλλά η ερώτησή μου είναι
δεν αναφέρει για αθανασία της ψυχής ή αναφέρει το θάνατο της ψυχής;
γιατί έχει διαφορά το ένα από το άλλο.



Va(l)nta
>Humid Being

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katarakths
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 14:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katarakths  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΙΤΕ ΦΙΛΕ , ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΕΣ(ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ) ΣΥΝΟΔΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ.ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ,ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΘΑ ΑΝΑΣΤΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΝ ΑΞΙΟΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ,ΟΙ ΜΗ ΑΞΙΟΙ ΣΤΗ ΚΟΛΑΣΗ...ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΣΟΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΚΣΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ,ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΤΙΠΩΘΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΣΤΟ ΜΕΣΟΔΙΑΣΤΗΜΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΝΕΚΡΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΣΤΗΘΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΣΤΙΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΛΑΖΑΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΛΟΥΣΙΟΥ(ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ).ΟΠΟΥ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΚΑΙ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΗΝ ΣΥΧΡΟΝΗ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΕΠΟΧΗ (ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟ ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ).Η ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΘΑΝΕΙ ΤΩΡΑ (ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΡΙΝ ΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΚΡΙΣΗ),Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ Η ΚΟΛΑΣΗΣ ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΚΑΙ Η ΚΟΛΑΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ Η ΨΥΧΗ ΘΑ ΕΝΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟ ΣΩΜΑ...

ΟΙ ΚΑΘΟΛΙΚΟΙ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΤΗΡΙΟ .ΜΙΑ ΕΝΔΙΑΜΕΣΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΟΛΑΣΗΣ ΟΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΙΜΟΡΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΖΩΝΤΑΝΟΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ (ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΛΑ).

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΚΑΙ Η ΚΟΛΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΑΘΜΙΔΕΣ ΤΙΜΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΑΜΟΙΒΗΣ....ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΝΑΡΕΤΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΒΑΘΜΟ ΑΝΤΑΜΟΙΒΗΣ...ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΚΟΛΑΣΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 15:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδια.Εγω καταρχην δεν ειμαι θρησκος.

Σε οτι αφορα το θεμα που συζητατε πρεπει να πω οτι μεσα στην Βιβλο δεν αναφερει τιποτα για αθανασια ψυχης αλλα ισα ισα που λεει:


"«Και καθώς είναι αποφασισμένο εις τους ανθρώπους άπαξ να αποθάνωσι, μετά δε τούτο είναι κρίσις» (Εβραίους θ΄ 27).


Πολύ καθαρά λέει το Ευαγγέλιο ότι μια φορά πεθαίνει ο άνθρωπος και μετά τον θάνατο πηγαίνει για κρίση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

souki
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 02:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους souki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν εχω διαβασει τη βιβλο,αλλα εχω την εντυπωση πως οταν ερθει η ωρα να κριθουν νεκροι και ζωντανοι,στην ουσια θα αποφασιστει ποιες ψυχες θα παψουν να υπαρχουν και ποιες οχι.νομιζω πως αθανασια ψυχης θαρθει σε μερικους "εκλεκτους" του θεου.
δεν ειμαι σιγουρη οτι ισχυει κατι τετοιο,γιαυτο θαθελα να το επιβεβαιωσει η οχι καποιος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΕΡΠΕΡ
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 16:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΕΡΠΕΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΨΕΙΣ!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΦΙΛΕ nitro912gr ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΝΩ ΠΑΝΤΟΣ ΕΞ ΑΡΧΗΣ Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΑΠΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!


ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΝ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΕΙΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ!ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΘΡΗΣΚΟΛΗΠΤΑ Ε?

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΙ ΕΝΝΟΩ:

ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ "ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ" ΕΝΝΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΑΣΗ(ΝΕΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑ) ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ (ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ,ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΚΤΛ).ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΚΥΡΗΞΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΕΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΚΑΝΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΑΣΗ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ!ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ Η ΤΕΛΕΙΑ ΨΥΧΗ,Η ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ,Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΝΣΑΡΚΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΠΕΘΑΝΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ!

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΤΑΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΣΤΑ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΕΦΟΣΟΝ ΟΛΗ Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΒΑΣΙΖΟΤΑΝ ΣΕ ΑΥΤΗΝ.

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ Κ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΩΣ "ΣΩΤΗΡ".ΣΩΤΗΡΑΣ ΑΠΟ ΤΙ? ΜΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΧΑΡΑ ΝΕΑ ΣΟΥ

ΠΕΡΠΕΡ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nerio
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 22:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nerio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει βέβαια και το ζήτημα του έαν αυτοί που θα σωθούν, θα συνεχίσουν κοντά στο Θεό ως άυλα όντα, ψυχές, ή εάν θα ενσαρκωθούν πάλι με άφθαρτα σώματα όπως ο Κύριος για να κατοικήσουν και πάλι τη γη (και να μην ξεχνάμε ότι μετά την τελική κρίση η φύση θα ξαναγίνει φιλική με τον άνθρωπο).

The only certain thing about the future is uncertainty.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 03:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα η φυση ειναι φιλικι προς τον ανθροπο ο ανθροπος δεν ειναι φιλικος προς τη φυση



I Stand Alone


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nerio
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 13:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nerio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεκτό το ότι ο άθρωπος είναι εχθρικός προς τη φύση αλλά τότε γιατί κρυώνουμε; Γιατί υπάρχουν βροχές και καταιγίδες; Πριν το προπατορικό αμάρτημα, στον παράδεισο, οι πρωτόπλαστοι δεν χρειάζονταν ούτε σπίτια, ούτε ρούχα για να προστατευτούν από τη φύση γιατί δεν εκδηλώνονταν τέτοια φαινόμενα. Τώρα όμως αναγκαζόμαστε να φτιάξουμε και σπίτια και ρούχα προκειμένου να προστατευτούμε από αυτά (βροχές, καταιγίδες, άνεμοι, κρύο, παγωνιά, σεισμοί κ.λπ.).

Σημ.: Όλα αυτά τα έχω ακούσει από θεολόγο και επίσης πολλές πληροφορίες υπάρχουν και στο βιβλίο των Θρησκευτικών της Β΄ Ενιαίου Λυκείου. Επίσης να ενημερώσω ότι δεν ασπάζομαι τίποτα από όλα αυτα γιατί πιστεύω περισσότερο τη θεωρία της επιστήμης σχετικά με την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους.

The only certain thing about the future is uncertainty.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 10:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Γεια σας παιδια.Εγω καταρχην δεν ειμαι θρησκος.

Σε οτι αφορα το θεμα που συζητατε πρεπει να πω οτι μεσα στην Βιβλο δεν αναφερει τιποτα για αθανασια ψυχης αλλα ισα ισα που λεει:


"«Και καθώς είναι αποφασισμένο εις τους ανθρώπους άπαξ να αποθάνωσι, μετά δε τούτο είναι κρίσις» (Εβραίους θ΄ 27).


Πολύ καθαρά λέει το Ευαγγέλιο ότι μια φορά πεθαίνει ο άνθρωπος και μετά τον θάνατο πηγαίνει για κρίση.




Σε χαιρετώ Viking.
Κάπου δέκα ημέρες τώρα, έβλεπα ετούτο το post σου και αναρωτιόμουν εάν εκείνο που έγραψες. Ότι δεν είσαι θρήσκος, ήθελες να μας πεις πως δεν είσαι "θρησκόληπτος" με λίγα λόγια καλέ μου φίλε, πως έχεις ανοιχτότερους "πνευματικούς" ορίζοντες από έναν που περιστρέφετε γύρω απο το θρησκευτικό του πιστεύω. Έτσι δεν είναι;

Τώρα για την Βίβλο λες πως δεν γράφει "αναφέρει" για την αθανασία της ψυχής. Θέλω να πιστεύω πως την έχεις διαβάσει μια και μας γράφεις ένα στιχάριο/εδάφιο από την επιστολή του Παύλου προς τους Εβραίους.
Θέλω λοιπόν, καλέ μου, να σου θυμίσω εδώ τι είπε ο Ιησούς γύρω από ετούτο το θέμα:
1.) Όταν μιλούσε για τον Ιωάννη τον Πρόδρομο, στους μαθητές του είπε: Ο Ηλίας ήρθε μα εκείνοι (Εβράιοι) δεν το κατάλαβαν... Εδώ καθαρά εννοεί την μεταψύχωση και την αθανασία της ψυχής. 2.) Υπάρχει η παραβολή του εκ γενετής τυφλού, όπου οι μαθητές ρωτούν τον Ιησού, ποιός έφταιξε που ο άνθρωπος εκείνος γεννήθηκε τυφλός με την εξής φράση: Ραβί αυτός φταίει ή οι γονείς αυτού που γεννήθηκε τυφλός;
Δηλαδή, ο τυφλός που μπορεί να έφταιξε; Μόνο σε κάποια άλλη ζωή, σε κάποια περασμένη ζωή...Να λοιπόν η αθανασία της ψυχής μέσα από την Βίβλο καλέ μου φίλε.

Φυσικά υπάρχουν και άλλα εδάφια που μας δίνουν όλο το εσωτερικό νόημα για την αθανασία της ψυχής.
Σε χαιρετω Viking
Σας χαιρετώ με εκτίμηση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 16:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σας χαιρετώ.
quote:

"«Και καθώς είναι αποφασισμένο εις τους ανθρώπους άπαξ να αποθάνωσι, μετά δε τούτο είναι κρίσις» (Εβραίους θ΄ 27).


Γεια σου φιλη zezmberg.Πως ερμηνευεις το παραπανω;

quote:
Ότι δεν είσαι θρήσκος, ήθελες να μας πεις πως δεν είσαι "θρησκόληπτος" με λίγα λόγια καλέ μου φίλε, πως έχεις ανοιχτότερους "πνευματικούς" ορίζοντες από έναν που περιστρέφετε γύρω απο το θρησκευτικό του πιστεύω. Έτσι δεν είναι;


Eννουσα οτι δεν ειμαι θρησκος.Δεν ειμαι Χριστιανος,Μουσουλμανος ή οτιδηποτε αλλο.Θρησκος ειναι καποιος που πιστευει σε καποια θρησκεια.
Επισης οπως θα ξερεις μπορει καποιος να ειναι αθρησκος αλλα οχι αθεος.


[quote]Θέλω λοιπόν, καλέ μου, να σου θυμίσω εδώ τι είπε ο Ιησούς γύρω από ετούτο το θέμα:
1.) Όταν μιλούσε για τον Ιωάννη τον Πρόδρομο, στους μαθητές του είπε: Ο Ηλίας ήρθε μα εκείνοι (Εβράιοι) δεν το κατάλαβαν... Εδώ καθαρά εννοεί την μεταψύχωση και την αθανασία της ψυχής. 2.) Υπάρχει η παραβολή του εκ γενετής τυφλού, όπου οι μαθητές ρωτούν τον Ιησού, ποιός έφταιξε που ο άνθρωπος εκείνος γεννήθηκε τυφλός με την εξής φράση: Ραβί αυτός φταίει ή οι γονείς αυτού που γεννήθηκε τυφλός;
Δηλαδή, ο τυφλός που μπορεί να έφταιξε; Μόνο σε κάποια άλλη ζωή, σε κάποια περασμένη ζωή...Να λοιπόν η αθανασία της ψυχής μέσα από την Βίβλο καλέ μου φίλε.
Φυσικά υπάρχουν και άλλα εδάφια που μας δίνουν όλο το εσωτερικό νόημα για την αθανασία της ψυχής.


Υπαρχουν πολλες ερμηνειες απο διαφορους ανθρωπους σχετικα με αυτα που αναφερει η Βιβλος.Εσυ πιστευεις οτι μεσα στην Βιβλο υπαρχουν εδαφια που δινουν το εσωτερικο νοημα για την αθανασια της ψυχης(κατι που δεν δεχεται η Ορθοδοξη Εκκλησια),αλλοι ερμηνευουν αλλιως την Βιβλο(π.χ Μελετητης).

Βλεπεις λοιπον οτι οι ερμηνειες ειναι υποκειμενικες.Το σωστοτερο κατα την γνωμη μου θα ηταν να βαζουμε παντα σε αυτα που λεμε ενα "ισως".

Εγω ισως βιαστηκα να πω πως η Βιβλος πουθενα δεν αναφερει τιποτα για αθανασια ψυχης.Δεν αποκλειω να εχεις δικιο σε αυτα που λες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 19:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Σε χαιρετώ καλέ μου φίλε Viking.
Όντως με τα Πνευματικά βιβλία θα πρέπει να βάζουμε πάντα ένα ίσως, όταν θα θέλουμε να "ερμηνεύσουμε" κάποιο από τα εδαφιά του. Τώρα ο καθένας, ερμηνεύει εδάφια από την Αγ. Γραφή και όχι όλη την Βίβλο που αποτελείτε από διαφορετικά βιβλία με άλλο θέμα το καθε ένα αλλά με την ίδια πάντα ουσία και ίδιο στόχο.
Καλέ μου φίλε μέσα στην Παλαιά Διαθήκη υπάρχουν σκληροί κανόνες και σχεδόν καθόλου αγάπη. Ενώ αντίθετα η Καινή Διαθήκη είναι όλο αγάπη και πνευματικότητα, ιδηκότερα στο Ευαγγέλιο του Ιωάννη. Μέσα στην Καινή Διαθήκη θα βρεις και πολλά εδάφια για την αθανασία της ψυχής.
Σε χαιρετώ με εκτίμηση Viking.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 23:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημένη μου φίλη zezmperg,

μια χαρά τα λες... Επέτρεψέ μου να προσθέσω μόνο ότι η Παλαιά Διαθήκη είναι εβραϊκή και βασίζεται στην Καμπαλιστική μυστικιστική παράδοση, η οποία δεδομένα πιστεύει στην αθανασία της ψυχής. Το ίδιο το κείμενο όμως δεν μπορούμε να το μελετήσουμε, κατά την γνώμη μου, παρά μόνον μέσα από το πρωτότυπο, το οποίο μπορεί να "λέει" πολλά και σε μετάφραση τίποτα.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 13:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα
τουτο το θεμα ειναι αρκετα συνθετο.Μια μεγαλη,απο την φυση του αντικειμενου της, συζητηση ειναι δυνατο να λαβει χωρα αγγιζοντας θεματα που υπαρχουν σε διαφορες κατηγοριες των φορουμς.Αλλα αυτο εγκειται στην διαθεση του δημιουργου του τοπικ και των συμμετοχοντων σε αυτο.
Φιλε Viking ισως το πιο τρανταχτο παραδειγμα αναφορας επι του θεματος,εκτος απο την ανα-σταση του Χριστου, ειναι η ανασταση του Λαζαρου.Για οσους δεχονται την Αγ.Γραφη ως βημα της ερευνας τους, ειναι σιγουρο οτι θα βρουν αρκετα εδαφια απο τα οποια θα εξαγουν απαντησεις που ειναι ετοιμοι να τις καταλαβουν ως τετοιες(επειδη πολυ απλα θα το θελουν).
Πραγματι αναφερεται οτι ο ανθρωπος απαξ αποθνησκει και μετα τουτο κρισις.Ο αναγνωστης αυτης της φρασης παιρνει και τον κραδασμο που αρμοζει στην γνωση του.Αν εχει συνειδηση των ψυχονοητικων κοσμων ή απλα γνωριζει για την υπαρξη τους τοτε ευκολα φτανει σε ενα συμπερασμα.Αν εχει γνωση μονον της υποστασης του ως παχυλης υλης η ιδια φραση τον οδηγει το ιδιο ευκολα σε ενα διαφορετικο με τον προηγουμενο συμπερασμα.
Και στις δυο περιπτωσεις αυτος που εισπρατει το συμπερασμα ως καρπο της αναζητησης του ειναι ο αναγνωστης-μελετητης(και εν δυναμει συγραφευς των συπερασματων της μελετης του).Η φραση παραμενει ως αεικινητη αληθεια ανεγγιχτη,αμεταβλητη,ανυπηρεαστη απο αυτα που συμβαινουν γυρω απο αυτη.Και τουτη η διαπιστωσις σε πολλα μπορει να μας φανει χρησιμη.
Συμφωνοντας με την Zandok,θαρρω οτι ειναι ωφελιμο να μελετουμε τα κειμενα που εγιναν αιτια εξαγωγης συμπερασματων των μελετητων(ή και μεταφραστων) στο μετρο που μας ειναι δυνατο, αν θελουμε να χρησιμοποιησουμε την οποια δικη τους αληθεια ως εφαλτηριο η σταθμο της ερευνας μας.
Φιλε Souki στην διατυπωση της θεσεως-προβληματισμου σου εμπεριεχεται θαρρω και η απαντηση του: η ψυχη δεν Υπαρχει ως αθανατη αλλα Ειναι αθανατη.Κατι που Υπαρχει απαξ Υπαρχει.Κατι που Ειναι ομως...
Φιλη Zezmperg συμφωνω με τις αναφορες σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angelstorm
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 15:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angelstorm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε, γράφεις: αφορμή λοιπόν για το θέμα αυτό ήταν το βιβλίο παράδεισος και κόλαση που διαβάζω αυτή την περίοδο. Και επίσης ότι το βιβλίο αυτό, σε κάποιο κεφαλαίο αναφέρει ότι στη καινή και στην παλιά διαθήκη δεν αναφέρει πουθενά για αθανασία της ψυχής. Τέλος σε κάποιο άλλο σημείο το βιβλίο αυτό λέει ότι μόνο ο θεός αναφέρετε ως αθάνατος και άφθαρτος και όχι οι ψυχές, δηλαδή με το θάνατο και τη φθορά του σώματος επακολουθεί και η φθορά και ο θάνατος τις ψυχής που είναι στενά συνδεδεμένη με το σώμα.
Κατά αρχήν δεν αναφέρεις τον ακριβή τίτλο του βιβλίου, που διαβάζεις, το συγγραφέα και τις εκδόσεις για να μπορούμε να μιλάμε με στοιχεία (αναφέροντας συγκεκριμένα σημεία του βιβλίου και όχι στον αέρα όπως λες και εσύ).
Η απορία σου είναι αντιφατική από μόνη της καθώς συγκρίνεις ένα βιβλίο πιθανότατα λογοτεχνικό που έγραψε κάποιος για να προσεγγίσει από την δική του σκοπιά το θέμα παράδεισος και κόλαση, και όχι θεολογικό.
Από μόνες τους οι έννοιες του παραδείσου και της κόλασης είναι θέματα που αφορούν την ψυχή μετά θάνατο και μάλιστα προϋποθέτουν την αθανασία της. Δεν θα σου πω ότι εγώ είμαι θρησκόληπτη και μη πάρεις σε παρακαλώ τα λεγόμενά μου κατά αυτό τον τρόπο.
Προσωπικά πιστεύω ότι έχεις μπερδέψει τις έννοιες που μελετάς. Μπορεί ο καθένας μας με τις επιλογές του εν ζωή να δημιουργεί για τον εαυτό του τον παράδεισο και την κόλαση του, αλλά όπως και να έχει το να πεις ότι μετά θάνατο η ψυχή ακολουθεί αντίστοιχα ένα παράδεισο ή μια κόλαση δεν έχει τόση σημασία αν δεν πιστεύεις καν στην ύπαρξη της ψυχής και στην αθανασία της.
Ζητάς συγκεκριμένα εδάφια από τη Βίβλο που να αποδεικνύουν την αθανασία της ψυχής, δε νομίζω ότι χρειάζεται κάποιος να μπει στη διαδικασία να ψάξει για τέτοια εδάφια μιας και η Βίβλος είναι κατεξοχήν η σημαία μιας θρησκείας που θέτει σαν βάση την ψυχή, από την δημιουργία ,την ζωή ,το πάθος ,την ταφή και την Ανάσταση.
Το βιβλίο σου λέει ότι μόνο ο θεός αναφέρετε ως αθάνατος και άφθαρτος και όχι οι ψυχές, για την Ορθοδοξία, ο Χριστός είχε δυο φύσεις την Θεϊκή και την ανθρώπινή και αναστήθηκε…
Ο Λάζαρος ήταν άνθρωπος και όμως αναστήθηκε όχι γιατί είχε την θεϊκή ιδιότητα αλλά την χάρη του Θεού ….
Αυτό που θέλω να πω εν ολίγοις είναι στο θέμα της αθανασίας της ψυχής ακόμα και της ύπαρξης της δεν μπορείς να βρεις αποδείξεις γιατί στην ουσία κανείς δεν μπορεί να σου πει τι είναι ψυχή εν τέλει.

Αυτό που ρωτάς δεν έχει απάντηση….Το θέμα είναι αν πιστεύεις ότι ζεις για να φτάσεις στο μηδέν και στην ανυπαρξία ,για να ξαναγίνεις χώμα, τότε τι νόημα έχει να ζεις?

Ο άνθρωπος πάντα ελπίζει και αν η ελπίδα πεθαίνει τελευταία όπως λένε….η ψυχή του «πεθαίνει μετά από την ελπίδα».


Φιλικά Angelstorm.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 15:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια χαρα σε ολους και παλι
φιλη angelstorm ο τιτλος του βιβλιου ειναι "Παραδεισος και Κολαση" δεν ειναι λογοτεχνικο αλλα θα το χαρακτιριζα ερευνιτικο , μεσα εχει κειμενα που λογο μεγεθους μπορουμε να τα πουμε πολισελιδα αρθρα, γραφουν διαφοροι συγραφεις και ειναι απο τις εκδοσεις Αρχετυπο
ποιο συγκεκριμενα της σειρας Δρομοι της γωσεις και τη επιμελεια του βιβλιου την εχει αναλαβη η Ευη Αυλιδου

ασχολουμε χρονια με αυτα ξερω τι διαβαζω και τι λεω...


λοιπον το ερωτημα μου δεν ειναι αντιφατικο το βιβλιο οπος ειπα δεν ειναι λογοτεχνικο και ο συγραφεας του κεφαλαιου υποτιθετε οτι εχει διαβασει την βιβλο και δεν λεει του κεφαλιου του , δεν θυμαμε να σου πω ποιος ακριβος ειναι γιατι εχο προχορησει αρκετα απο το κεφαλαιο του

οσο για το αν πιστεβω οτι θα φτασω στο μηδεν η σε αλλη διασταση (ητε λεγετε κολαση ητε παραδεισος) το ιδιο ειναι γιατι ας πουμε οτι παμε στον παραδεισο ετσι, μετα τι? θα καθομαστε και θα χερομαστε τι? το μεγαλιο του παραδεισου? ως ποτε? δεν θα το βαρεθουμε? το νοημα της ζωης δεν ειναι που θα φτασεις (στο μηδεν η στον παραδεισο) αλλα η διαδρομη ,να ζεις καλα και να απολαμβανεις τις μικρες χαρες της ζωης... θελω τη γνωμη σου στα ερωτηματα που εθεσα τωρα πιστευω οτι θα ειναι ενδιαφερον

φιλικοτατα



I Stand Alone


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katarakths
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 19:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katarakths  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΙΤΟΙ ΦΙΛΟΙ , ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ, ΤΙ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΣΤΗ ΨΥΧΗ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΘΕΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΣΟΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΤΟΥΣ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katarakths
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 19:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katarakths  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ΒΑΡΕΜΑΡΑ ΦΙΛΕ ΝΙΤΡΟ912 ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Ο ΧΡΟΝΟΣ.Ο ΠΟΙΟ ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 22:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν νομιζεις οτι αυτο που λες δεν στεκει απο καμια αποψη? ο χρονος δεν εχει να κανει με το θεμα μας μιας και ειναι κατι εντελος σχετικο, εμεις εδω στη γη μετραμε το χρονο με βαση την κινηση της γης γηρο απο το εαυτο της και την εναλαγη μερας και νυχτας, στον παραδεισο δεν ξερω πως θα τον μετραει κανεις η αν θα τον μετραει αλλα παντος ο χρονος θα περναει ητε το καταλαβενουμε ητε οχι.

αν το αναλυσουμε το θεμα περισοτερο μπορουμε να πουμε οτι ο χρονος δεν υπαρχει, υπαρχει μονο η αλαγη στο χωρο που μας διχνει οτι περναει ο χρονος(ο οποιος οπος ειπα ειναι σχετικος) θελω να πω οτι αν κατσεις σε ενα υπογειο και δεν κινισε για χρονια και το μονο φως που βλεπεις θα ειναι απο μια λαμπα τοτε αν ειναι κατι που θα σε κανει να πιστεψεις οτι περναει ο χρονος ειναι το γηρας που θα βλεπεις επανο σου, στον παραδεισο ας θεσουμε οτι ειναι παντα μερα και εχει παντα ιλιακαδα, ομως δεν θα μενουμε ακινητοι, θα περπαταμε (πεταμε λιγο σιμασια εχει τωρα) θα μετακινουμαστε κατι θα κανουμε τελος παντον που θα διχνει αλαγη στο χωρο αρα και στο χρονο και ας μην μπορουμε να τον προσδιορησουμε το χρονο τοτε, πιστεβο οτι απο τη στιγμη που ο χρονος υπαρχει δεν υπαρχει(δεν τον αντιλαμβανομαστε οτι υπαρχει τουλαχιστον) μας επιρεαζει αμεσα οποτε ειναι ανεξαρτητος με τη βαρεμαρα



I Stand Alone


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 23:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά Χρόνος στην πραγματικότητα δεν υπάρχει.

Ο Χρόνος και η αλλαγή (αλλοίωση) παρουσιάζεται μόνο στην παχυλή ύλη ως φαινόμενο της χαμηλής της κραδασμικότητας.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angelstorm
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 14:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angelstorm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε,

Σε ευχαριστώ που ανταποκρίθηκες στο κάλεσμα μου και παραθέτεις τη προέλευση του βιβλίου στο οποίο αναφέρεσαι .
Ίσως να μην ήταν σαφής η άποψη μου και αυτό μάλλον γιατί θα ήθελα μια διευκρίνιση πάνω στο θέμα πού έχεις ανοίξει.
Η απορία σου βρίσκεται στο αν υπάρχει ψυχή στην ουσία και αν πηγαίνει κάπου μετά θάνατο ή στο αν αυτό αναφέρεται στη Βίβλο?
Αν αναρωτιέσαι αν υπάρχει ψυχή αυτό νομίζω ότι είναι πανανθρώπινο ερώτημα και αφορά έκαστο ανεξάρτητα από την θρησκεία του. Είναι ανόητο να πει κάποιος ότι ένας άθεος δεν έχει ψυχή επειδή είναι άθρησκος.
Αν αναρωτιέσαι αν αυτό αναφέρεται στη Βίβλο ,νομίζω πως ήδη σου έχω απαντήσει.

Δε διαφωνώ πώς σίγουρα στη ζωή μετράει το ταξίδι και όχι η Ιθάκη, εγώ απλά σε ρωτώ : Αν η ψυχή είναι αθάνατη, και η ζωή μας θνητή ,είμαστε ανάμεσα στο άπειρο και στο ελάχιστο, σωστά; Και μια άλλη ερώτηση που μπορεί από πολλούς να παρερμηνευτεί, δε ξέρω απλά κάνω μια χαζή ερώτηση, «τι γίνεται αν η ζωή είναι ένας προθάλαμος για το πραγματικό ταξίδι»?
Τώρα το αν μετά θάνατο, η ψυχή συνεχίζει να υπάρχει σε άλλες διαστάσεις, είπες από ότι κατάλαβα ότι θα ήταν πληκτικό να βρίσκεται για πάντα σε μια κόλαση ή σε ένα παράδεισο. Σε αυτό ειλικρινά δε ξέρω τι να σου απαντήσω αλλά υποθέτω ότι θα είναι τόσο διαφορετικά από ότι όσο κάποιος βρίσκεται εν ζωή και μάλλον δε θα μπορούμε να βιώσουμε τα συναισθήματα όπως τα βιώνουν οι ζώντες.

Ειλικρινά αισθάνομαι λίγη να σε βοηθήσω, ίσως γιατί δεν είμαι ειδική ,δεν έχω σπουδάσει θεολογία ,είμαι σε άλλο κλάδο, απλά ότι γράφω εδώ είναι η προσωπική μου άποψη και ίσως μέσα από αυτή προκύπτει και η δική μου απορία…..

Με πολλή αγάπη

AnGeLsToRm


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 15:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια και παλι φιλη AnGeLsToRm
το βασικο μου ερωτημα εχει να κανει με το αν μαζι με το σωμα χανατε και η ψυχη

οσο για τη βαρεμαρα ενοω οτι σαν ζωντες εχουμε απειρα πραγματα να κανουμε και να ασχολιθουμε, μια αιωνιοτητα στη ζωη δεν ειναι αρκετη για να γευτεις ολες τις χαρες και τις γνωσεις που μπορει να σου προσφερει η ζωη, αν υπαρχει ενα αλλος κοσμος μετα το θανατο τι θα κανουμε εκει? απλος θα καθομαστε? και οσοι ειναι δεμενει με τα τεχνολογικα επιτεγματα και τις συνηθιες (καλες) που υπαρχουν στην συνχρονηη ζωη πως θα προσαρμοστουν? εγω πχ δεν μπορο να φανταστω τι θα εκανα σε εναν παραδεισο οπως μας των περιγραφουν οι διαφοροι, χωρις διαδικτυο τρελενομαι χωρις snowboard τρελενομαι ηλικρινα αν θα ηθελα να ζει καπου η ψυχη μου μετα το θανατο του σωματος μου θα ηθελα να ηταν ενας κοσμος παρομιος με τον δικο μας

τα λεμε



I Stand Alone


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 15:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως για μενα παραδεισος θα ηταν να ζουσαμε στην Γη και να μην υπηρχαν αρρωστιες,γηρατεια,θανατος,ανισοτητες κοινωνικες,φτωχια αλλα να υπηρχαν ολα αυτα τα υλικα αγαθα που μας κανουν να μην πλητουμε σε αυτη την ζωη.
Και οταν μιλαω για υλικα αγαθα εννοω κανενα μπουζουκακι,καμια κιθαρα,
κανενα ποδηλατο κ.λ.π και οχι σε κανενα παραδεισο πνευματικο οπως τον παρουσιαζουν οι θρησκειες με τους φτερωτους αγγελους κ.λ.π.

Εγω πραγματικα νιωθω οτι βρισκομαι προσωρινα στον παραδεισο οταν ειμαι κοντα στην φυση και αθλουμαι και βλεπω την μαγεια της φυσης.


Αν λοιπον δεν υπαρχουν ολα αυτα το για τι παραδεισο μιλαμε.
Εστω αν υποθεσουμε οτι υπαρχει παραδεισος(χωρις να υπαρχουν ομως υλικα αγαθα) και ζουσατε με τα αγαπημενα σας προσωπα και εισασταν αγγελοι,δεν θα βαριοσασταν και θα προτιμουσατε εναν καλυτερο παραδεισο;Εγω ναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 11:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα πραγματικά μεγάλο και σύνθετο θέμα φίλτατε nitro912gr.

Κατ’αρχάς έχω μια απορία. Διαβάζω από το μέλος Katarakths τα εξής: «ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ,ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΘΑ ΑΝΑΣΤΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΝ ΑΞΙΟΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ,ΟΙ ΜΗ ΑΞΙΟΙ ΣΤΗ ΚΟΛΑΣΗ...»

Η λέξη «ΣΙΓΟΥΡΟ» ετυμολογικά μας παραπέμπει σε ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ. Θα’θελα να ξέρω από πού πηγάζει αυτή η βεβαιότητα και με ποια εμπειρικά δεδομένα μπορούμε να εδραιώσουμε μια ασφάλεια στο βαθμό της βεβαιότητας.

Ελπίζω σε μια τεκμηριωμένη τοποθέτηση λοιπόν.

Η από τους ιουδαιοχριστιανούς αποκαλούμενη Παλαιά Διαθήκη, δεν αναφέρει ΠΟΥΘΕΝΑ περί αθανασίας της ψυχής. Όπως επίσης ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ τα όσα ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ μεταφέρουνε οι ταγοί της Ανατολικής ορθοδόξου εκκλησίας περί της κληρονομικότητας του λεγόμενου προπατορικού αμαρτήματος από τις επόμενες γενεές.

(και ο νοών νοείτω…)

Να σημειώσουμε ότι παλαιότερα πέρασαν από «ιερά εξέταση» της εκκλησίας όσοι έθιξαν αυτό το θέμα. Δηλαδή την ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ της αθανασίας στην Π.Δ.

Στα λεγόμενα «Μανούσεια» (ταραχές μεταξύ φοιτητών της θεολογικής και φιλοσοφικής σχολής Αθηνών του έτους 1848) δημοσιεύθηκε μια λίβελος κατά του φοιτητή Μανούση, από τον ιερομόναχο Παϊσιο Ιωαννίτη, για τον λόγο ότι μεταξύ άλλων (π.χ. ότι υποστήριξε πως η διάνοιξη της Ερυθράς Θάλασσας οφείλετο σε παλιρροιακό κύμα…) απέδειξε ότι στην Π.Δ. δεν αναφέρεται ΤΙΠΟΤΑ περί αθανασίας της ψυχής.

Το θέμα δεν είναι νέο αλλά ούτε και τα Μανούσεια είναι η μοναδική περίπτωση.

Η περίπτωση των συσχετισμών και της εξάρτησης του Ευαγγελισμού της Κ.Δ. με την Π.Δ. δεν είναι κάτι το «τυχαίο». Δίχως την «αυθεντία» των παραλληλισμών που επικαλούνται οι χριστιανοί μεταξύ των δυο διαθηκών, ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ.
Όλος ο κορμός των όσων περιγράφουνε, όλες οι προφητείες που λένε πως έχουνε εκπληρωθεί στο πρόσωπο του Ιησού της περιγραφής, είναι μια ΣΥΝΕΧΕΙΑ της αποκαλούμενης Π.Δ. του νεοσυσταθέντος εβραϊκού έθνους.

Όμως τα παραπάνω ΚΕΝΑ αλλά και οι γενικότερες ασυμβατότες με τον αρχέγονο εβραϊκό μύθο, δεν είναι τα μοναδικά. Υπάρχουνε ΚΡΑΥΓΑΛΕΑ σημεία όπου οι ελληνίζοντες συγγραφείς του Ευαγγελισμού αποκλίνουν από την εβραϊκή παράδοση του Γιαχβέ.

Εξάλλου ας μην λησμονούμε, πως όταν θέριευε ο «χριστιανισμός» του Παυλισμού και της ρωμαϊκής «ελέω Θεού εξουσίας», το εβραϊκό κατεστημένο είχε σχεδόν αφανιστεί μετά την καταστροφή της Ιερουσαλήμ από τους ρωμαίους.

Είχε αφανιστεί όμως μόνο…..πρόσκαιρα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 12:53:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς να θέλω να βγάλω τους υπόλοιπους απο το θέμα,
Προς την Zadok
"Συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά Χρόνος στην πραγματικότητα δεν υπάρχει.

Ο Χρόνος και η αλλαγή (αλλοίωση) παρουσιάζεται μόνο στην παχυλή ύλη ως φαινόμενο της χαμηλής της κραδασμικότητας."

Θα ήθελες να το διευκρινήσεις λίγο παραπάνω;
Ρωτώ γιατί απο οτι έχω διαβάσει οχι μόνο υπάρχει χρόνος αλλα είναι και άρρηκτα συνδεδεμένος με τον χώρο.Μικρό παράδειγμα:
Είμαι στο Ναύπλιο.Για να παω στην Αθήνα θα πρέπει να διανύσω κάποια απόσταση.Το διάστημα που θα κάνω να φτάσω είναι ο χωροχρόνος.
Πιθανόν να λέμε το ίδιο πράγμα αλλά κάνε μια διευκρίνηση αν σου είναι εύκολο.
Ευχαριστώ


ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katarakths
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 15:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katarakths  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε νιτρο912 ειναι μαλλον ανοφελο να κανουμε υποθεσεις για το τι ειναι ο παραδεισος.και να προσπαθουμε να πλισιασουμε την εμπιρεια με γηινες καταστασεις.η <<βαρεμαρα>> ισως υπαρχει οσο υπαρχει το γηινο σωμα και εξυπερετει ισως λειτουργικες αναγκες.

φιλε swabe αναφερομαι μονο στην αποψη που υπαρχει απο τα ευαγκελια της καινης διαθηκης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 18:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χωρίς να θέλω να βγάλω τους υπόλοιπους απο το θέμα,
Προς την Zadok
"Συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά Χρόνος στην πραγματικότητα δεν υπάρχει.

Ο Χρόνος και η αλλαγή (αλλοίωση) παρουσιάζεται μόνο στην παχυλή ύλη ως φαινόμενο της χαμηλής της κραδασμικότητας."

Θα ήθελες να το διευκρινήσεις λίγο παραπάνω;
Ρωτώ γιατί απο οτι έχω διαβάσει οχι μόνο υπάρχει χρόνος αλλα είναι και άρρηκτα συνδεδεμένος με τον χώρο.Μικρό παράδειγμα:
Είμαι στο Ναύπλιο.Για να παω στην Αθήνα θα πρέπει να διανύσω κάποια απόσταση.Το διάστημα που θα κάνω να φτάσω είναι ο χωροχρόνος.
Πιθανόν να λέμε το ίδιο πράγμα αλλά κάνε μια διευκρίνηση αν σου είναι εύκολο.
Ευχαριστώ


ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ



Αγαπητέ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ,

η απόσταση Ναυπλίου-Αθήνας είναι χώρος τριών διαστάσεων. Στην πραγματικότητα που ζούμε, για να μπορέσουμε να βρεθούμε από το ένα σημείο στο άλλο απαιτείται η πάροδος αυτού που λέμε χρόνος.
Είναι μία παράμετρος, η οποία επηρεάζεται άμεσα από την ύλη που μας αποτελεί, τη μάζα μας και το μαγνητικό-βαρυτικό πεδίο της Γης. Στο σύμπαν η παράμετρος αυτή διαφοροποιείται.

Όσο πιο υψηλή συχνότητα κραδασμού έχει η ουσία, τόσο περισσότερο "ανάλαφρη γίνεται" και τείνει προς της απόλυτα πνευματική κατάσταση "πανταχού παρούσα και τα πάντα πληρούσα".


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 19:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ZADOK
ΕΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΥΤΟΣ ΕΞΙΣΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑ (E=mc2),
ΤΟΤΕ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΟ.


ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 01:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα με την Κβαντομηχανική νομίζω ότι προχωρούμε σε ακόμα μεγαλύτερο βάθος γνώσης.

Βέβαια, όλες αυτές οι νεώτερες επιστημονικές ανακαλύψεις, είναι διδασκαλίες των αρχαίων μυστηρίων και παραδόσεων, οι οποίες τώρα επιβεβαιώνονται.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 08:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως προς το πρώτο θα συμφωνήσω.
Ως προς το δεύτερο θα σεβαστώ την άποψή σου, και ευχαριστώ για την διευκρίνηση.


ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy