ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Butterfly Effect
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
SAUDi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 22:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SAUDi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Butterfly Effect"

Την κατεβασα απο το νετ και την ειδα σημερα. Δεν γνωριζω αν εχει βγει ακομα στο σινεμα, μπορει και να εχει βγει αυτες τις μερες.
Παντος εχει φοβερο σεναριο και ειναι μεσα στις καλυτερες που εχω δει το τελευταικο καιρο!Αξιζει να την δειτε!

Εχει σχεση με την "θεωρια του Χαους" που λεει οτι μια πεταλουδα, μπορει με ενα απλο χτυπημα των φτερων της να προκαλεσει τυφωνα!
με λιγα λογια το σεναριο ειναι ως εξης [ο πρωταγωνιστης οταν ειναι μικρος τρωει καποιες διαλειψεις (black out) και οταν μεγαλωσει βρισκει εναν τροπο να γυρναει πισω στο παρελθον...]

-=Rabigh , D4 lost C1ty in Da D3sert o Ar4bia=-

Edited by - SAUDi on 18/04/2004 23:15:35

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 07:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ταινία παίζεται ήδη στους κινηματογράφους.

Καλογυρισμένη, καλά τεκμηριωμένη, ομολογουμένως πολύ καλή προσπάθεια απόδοσης του φαινομένου - παραδόξου της πεταλούδας, καθώς και άλλων παρόμοιων εννοιών όπως τα παράλληλα σύμπαντα, η κβαντική θεώριση της ζωής, η μετακίνηση της συνείδησης, κ.λ.π.

Σας συνιστώ να το δείτε!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 08:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοι μου σαs χαιρετω!

Κρατουσα επι ενα σχεδον χρονο το κουκουλι ενως σκωρου. Ειναι πολυ παραξενο στην κατασκευη του. Υπαρχει ενα στενο ανοιγμα στο λαιμο του κουκουλιου, απο το οποιο βγαινει εξω το τελειο εντομο, κατα τετοιο τροπο που το κουκουλι παραμενει στην ιδια καταστασι με κεινο που εχει το εντομο μεσα. Βγαινει χωρις να κοπουν οι περιτυλιγμενες κλωστες. Απορει και θαυμαζει κανεις πως μπορει το εντομο να βγαινει εξω απο ενα τοσο μικρο ανοιγμα δυσαναλογο με το μεγεθος του φυλακισμενου.
Δε βγαινει βεβαια ποτε χωρις δυσκολια και κοπο.
Υποτιθεται οτι η πιεσι που δεχεται το σωμα του σκωρου κατα το περασμα ενος τοσο στενου ανοιγματος, ειναι προνοια της φησεως για να ωθηθουν οι χυμοι στ΄αγγεια των φτερων τα οποια ειναι λιγωτερο ανεπτυγμενα κατα την περιοδο της εμφανισεως του τελειου εντομου απ΄οσο ειναι στα αλλα εντομα.
Ετυχε να βρεθω μαρτυρας στις πρωτες προσπαθειες του φυλακισμενου μου σκωρου να γλυτωσει απο τον μακροχρονο περιορισμο του, ολοκληρο πρωινο απο καιρο σε καιρο το παρατηρουσα με υπομονη ν΄αγωνιζεται και να πολεμα να βγη εξω. Μα δε φαινοταν ικανο ποτε να προχωρησει περ΄απο ενα ορισμενο σημειο και στο τελος η υπομονη μου εξαντληθηκε. Πολυ πιθανον οι κλωστες του κουκουλιου να ησαν στεγνωτερες και λιγοτερο ελαστικες διοτι το κουκουλι δεν εμεινε τον χειμωνα στη φυσικη του θερμοκρασια. Ενομισα οτι ημουν σοφωτερος και πιο φιλευσπλαχνος απο τον Δημιουργο του και αποφασισα να του δωσω χερι βοηθειας.
Με την ακρη του ψαλλιδιου μου ψαλλιδισα τις κλωστες για να διευλολυνω λιγακι την εξοδο του, και να ! Αμεσως και με μεγαλη ευκολια συρθηκε εξω ο σκωρος μου, συμπαρασυροντας ενα τεραστιο πρισμενο σωμα με μικρα ζαρωμενα φτερα. Του κακου παρατηρουσα να δω την θαυμαστη πορεια της διαστολης που σιωπηλα και γρηγορα αναπτυσσεται κανονικα μπροστα στα ματια σου. Και καθως προσεχα τα λεπτα σημαδια των διαφορων χρωματων, που εν μικρογραφια υπηρχαν ολα εκει, λαχταρουσα να δω να παιρνουν τις κανονικες των αναλογιες και το εντομο να φανη με ολη την τελεια ομορφια του, γιατι πραγματι ηταν το ομορφοτερο στο ειδος του.
Αλλα του κακου κυτταζα.
Η ασοφη τρυφεροτητα που εδειξα προκαλεσε την καταστροφη που ειχα μπροστα μου. Δεν ηταν παρα κατι σαν προωρος τοκετος, σαν εκτρωσι και σερνοταν με πονο σ΄αυτη τη συντομη ζωη που αλλιωτικα θα την περνουσε, πετωντας στον αερα με φτερα που εχουν τα χρωματα του ουρανιου τοξου. Πολυ συχνα εχω σκεφθη πανω σ΄αυτο, οταν με ματια οικτου παρατηρουσα οσους παλευαν με την λυπη, τον πονο και την καταπιεσι, και θα ημουν προθυμος να συντομευσω την παιδεια και να ελθη η απελευθερωσις.
Τι κουτος ανθρωπος. Πως μπορω να ξερω οτι μερικοι απο τους οξεις πονους η τους στεναγμους θα μπορουσαν να λειψουν; Η αγαπη που βλεπει μακρυα, η τελεια αγαπη που ζητα την τελειοτητα του αντικειμενου της, δεν δειλιαζει και δεν δειχνει αδυναμια μπροστα στην προσωρινη δοκιμασια. Η αγαπη του Πατερ μας ειναι τοσο αληθινη, που δε μπορει να ειναι αδυνατη.
Επειδη αγαπα τα παιδια Του, τα πειδευει, ωστε να γινουν συμμετοχοι της αγιοτητος του. Εχοντας ο Θεος υπ΄οψι αυτο το ενδοξο τερμα, δεν λυπαται οταν ακουει τις κραυγες των δοκιμαζομενων. Για να γινουν τελειοι δια των παθηματων, οπως ο μεγαλυτερος Αδελφος των, οι Υιοι του Θεου καταρτιζονται στην υπακοη και φθανουν στην δοξα δια μεσου πολλων δοκιμασιων.
(εγω, γι΄αυτην την ιστορια θα προτιμουσα να λεω η καμπια και η πεταλουδα, μου αρεσει καλυτερα συμβολικα)

Την καλημερα μου, σε ολουσ σαs.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 14:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν για κάτι είμαι σίγουρος, αυτό είναι ότι δεν μπορώ να κατατάξω τον εαυτό μου στους λάτρεις αυτού που ονομάζουμε "γνήσια 7η τέχνη". Δεν γνωρίζω μικρά ή μεγάλα "μυστικά" της σκηνοθεσίας, δεν διακρίνω "υψηλά" νοήματα, δεν παρακολουθώ το φεστιβάλ των Καννών. Επισκέπτομαι συχνά τα multiplex όπως όλος ο κόσμος, τρώω ποπ κορν κι απολαμβάνω κυρίως παραγωγές του Hollywood. Αυτό όμως που μπορώ με σιγουριά να πω είναι ότι σπάνια θεωρώ μια ταινία ιδιαίτερη, τόσο ώστε να με κάνει να απασχολώ το μυαλό μου μ' αυτή για περισσότερα από λίγα λεπτά της ώρας. Κάτι τέτοιο συνέβη λοιπόν όταν παρακολούθησα--καθυστερημένα και σε δίσκο DVD--την ταινία "Butterfly Effect"...

Μια ταινία που "παίζει" μ' ένα από τα βασανιστικότερα, κατά τη γνώμη μου, ερωτήματα του ανθρώπινου νου : "Τι θα συνέβαινε αν...;" ή "...αν δεν...;". Μια ταινία που αναπόφευκτα σε βάζει στο μονοπάτι της αναθεώρησης μέσα από το πρίσμα αμέτρητων επιλογών και, ως συνέπεια αυτών, εναλλακτικών καταλήξεων, ολόκληρου του βίου σου. Από τη ζωή μου όπως κι από τη ζωή όλων φαντάζομαι μπορούν να αναφερθούν μυριάδες παραδείγματα τέτοιων φαινομενικά ασήμαντων επιλογών που οδήγησαν με τη σειρά τους σε δραματικές αλλαγές. Εκείνο όμως που είναι πραγματικά "τρομακτικό" είναι ότι, σε τελικά ανάλυση, η παρούσα κατάσταση του καθενός από εμάς δεν είναι αποτέλεσμα μόνο των προσωπικών επιλογών, αλλά και των επιλογών όλων των υπολοίπων, και σαφώς, μιας και μιλάμε για "θεωρία του χάους", όχι μόνον των κοντινών μας προσώπων αλλά ίσως όλως των ανθρώπων πάνω σ' αυτόν τον πλανήτη--για να μην το επεκτείνω και πέρα από τα ανθρώπινα! 6 δις παράλληλοι βίοι, 6 δις ταυτοχρόνως βιωμένες στιγμές, 6 δις εγκέφαλοι των οποίων η παραμικρή απόφαση για δράση αποτελεί από μόνη της μια επίδειξη δύναμης τρομερού μεγέθους.

Μα, είναι να σε πιάνει τρέλα όταν για άλλη μια φορά η πάλη του ανθρώπινου νου με το μεγαλείο ενός φυσικού φαινομένου καταλήγει στον ίδιο και γνωστό αδιαπέραστο τοίχο : Τη συνειδητοποίηση του πόσο μικροί κι αδύναμοι είμαστε. Η κατανόηση κι αποδοχή του γεγονότος αυτού, ουδεμία δόση μοιρολατρείας εμπεριέχει. Αντιθέτως, τη θεωρώ αναγκαία ως ένα αντίδοτο κατά της ανθρώπινης αλαζονείας. Η δύναμη που έχουμε ως όντα λόγω του θείου δώρου της ευφυϊας να αλλάζουμε τον κόσμο και τη ζωής μας είναι δεδομένη. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι δυνάμεις πάνω και πέρα από εμάς είναι σε θέση να μας συντρίψουν όταν χάνεται ο αναγκαίος προς αυτές σεβασμός.

Το γνωρίζω ότι όλα τα παραπάνω είναι απλά κοινοτοπίες...Η επανάληψη όμως μιας χιλιοειπωμένης αλήθειας ποτέ δεν έβλαψε κανέναν...

Μια πολύ ωραία ταινία!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bouflis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Sri Lanka
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 19:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bouflis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια απο τις αγαπημενες μου ταινιες.πολυ καλο storyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 10:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν για κάτι είμαι σίγουρος, αυτό είναι ότι δεν μπορώ να κατατάξω τον εαυτό μου στους λάτρεις αυτού που ονομάζουμε "γνήσια 7η τέχνη". Δεν γνωρίζω μικρά ή μεγάλα "μυστικά" της σκηνοθεσίας, δεν διακρίνω "υψηλά" νοήματα

Μόλις το έκανες...
Όντως, τρομερή ταινία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy