ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το φαινόμενο του Χάρυ Πότερ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vasilissa_Kleopatra
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 20:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasilissa_Kleopatra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σας φίλοι μου.
Επειδή είμαι καινούργιο μέλος, δεν ξέρω αν έχει γίνει κάποια νύξη στο παρελθόν για το βιβλίο του
Χάρυ Πόττερ.Θα ήθελα λοιπόν να θίξω κάποια θέματα

Θέλω να διευκρινίσω ότι έχω διαβάσει και τα 5 βιβλία πάνω από 4 φορές και τα έχω όλα στη βιβλιοθήκη μου.Είμαι φ-α-ν-α-τ-ι-κ-ό-τ-α-τ-η αναγνώστρια και οτιδήποτε έχει σχέση με αυτό το βιβλίο το μαθαίνω εγώ πρώτη.Παρ΄όλα αυτά υπάρχουν μερικά «σκοτεινά σημεία» τα οποία αξίζει να αναφερθούν

Το πρώτο βιβλίο ήταν θεσπέσιο,ένα τέλειο παραμύθι, η πραγματικότητα εναλλασσόταν τέλεια με την φαντασία.Λογικό να κάνει πάταγο

Το δεύτερο βιβλίο,καλύτερο σαφώς από το πρώτο, βέβαια με κάποια όχι και τόσο «θετικά» γεγονότα
Όπως η μάχη με το φίδι,τα μηνύματα βαμμένα με αίμα στους τοίχους και τα πάρτι θανάτου.

Το τρίτο βιβλίο μοιάζει πολύ με το πρώτο αν και είναι σαφώς καλύτερο.Η μαγεία είναι πιο ανεπτυγμένη και το ενδιαφέρον…αμείωτο

Το πέμπτο είναι ουδέτερο, αν και φέρνει κάπως το δεύτερο.Κι εκεί βέβαια υπάρχουν στοιχεία μαγείας, αλλά φυσιολογικό αυτό γιατί όλο το βιβλίο στηρίζεται σε χρήση μαγείας.

Το τέταρτο όμως βιβλίο είναι…αποκάλυψη!!Υπάρχουν πάρα πολλά σκοτεινά σημεία που με έμμεσο τρόπο ίσως προσπαθούν να μας παραπέμψουν σε κάτι <αρνητικό> καθώς είναι γνωστό πως εμείς,οι νέοι λατρεύουμε ότι έχει σχέση με το άγνωστο,το μυστήριο και τη μεταφυσική και την παραψυχολογία
.
Σύμβολα με φίδια και νεκροκεφαλές, ύμνοι και προσευχές για αναγέννηση του «κακού», μνημεία
Νεκροταφεία, φόνοι, αιματοχυσίες, μαυροφορεμένοι, κουκουλοφόροι,μυστικές συγκεντρώσεις…

Από όλα τα παραπάνω,είναι διάχυτα κάποια στοιχεία «σατανισμού», όχι και τόσο αθώα όσο φαίνονται τα οποία άμεσα να προκαλέσουν το ενδιαφέρον και Έμεσα να μας <σπρώξουν> και να μας <εθίσουν>
Σε κάποιο είδος μαγείας, λευκής ή μαύρης(ακόμα και το Ξέρεις-ποιος που αναφέρεται μέσα, είναι όμοιο με το πώς αποκαλούμε το διάβολο εμείς οι χριστιανοί, που φοβόμαστε να πούμε το όνομά του)

Βέβαια,από άλλη οπτική γωνία,ίσως η συγγραφέας να προσπαθεί να μας «προφυλάξει» και να παρουσιάσει πόσο άσχημη και δόλια είναι αυτή η μαγεία, που προκαλεί άδικους θανάτους και προσπαθεί να μας προτρέψει να αντιμετωπίσουμε το κακό και να το υπερνικήσουμε.
Δηλαδή ίσως να δείχνει την προσπάθεια της νίκης του Θεού έναντι του διαβόλου

Θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω και τις δικές σας απόψεις


nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 20:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχάς καλώς ήλθες για ακόμη μια φορά...Το θέμα που ανέπτυξες είναι πολύ ενδιαφέρον...
Όταν κυκλοφόρησε η πρώτη ταινία του Χάρυ Πότερ,καθώς είχε κάνει πάταγο,και ως fan του κινηματογράφου,έτρεξα να το δω...
Ομολογώ πως με ''ταρακούνησε'' το ότι ενώ απευθυνόταν κυρίως σε παιδιά,είχε κάποιες σκηνές αρκετά ανατριχιαστικές,πιστεύω,για παιδιά μικρής ηλικίας...
Όπως για παράδειγμα το φάντασμα στη σχολή που του΄έπεφτε κάθε λίγο και λιγάκι το κεφάλι και εκείνο μακάβρια το σήκωνε...
Κάποιο άλλο παράδειγμα είναι τα κεριά που αιωρούνταν π΄΄ανω από τα τραπέζια,και πολλά άλλα...

Θέλω να επισημάνω πως δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα βιβλία,αν και μου είχαν κάνει δώρο το πρώτο κι εγώ αμέσως το πέταξα...είχα μία κάποιου είδους πρόληψη και δεν ήθελα να βρίσκεται μέσα στο σπίτι...
Παρ'όλα αυτά είχα δοκιμάσει να διαβάσω μερικές σελίδες αλλά το παράτησα,όπως δε συνηθίζω να κάνω,όταν κατά τύχη ''έπεσε'' στα χέρια μου ένα ενημερωτικό έντυπο της Εκκλησίας σχετικά με το ''Φαινόμενο Χάρυ Πότερ''.

Δύο ξαδέλφες μου ηλικίας 12 και 13 χρονών έχουν κυριολεκτικά ''κολλήσει'' με τα βιβλία αυτά σε βαθμό που έχουν παραμελήσει τα μαθήματά τους...

΄Πιστεύω πως τέτοιου είδους πηγές μαγείας όπως τα βιβλία και οι ταινίες του Χάρυ Πότερ δεν θα έπρεπε καν να διατίθενται στο κοινό,πόσο μάλλον όταν αφορά μικρά παιδιά...

Με αγάπη και σεβασμό,Nefertity...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasilissa_Kleopatra
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 21:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasilissa_Kleopatra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι,πολλά παιδιά έχουν εθιστεί στο θέμα αυτό που τα περισσότερα είναι μικρής ηλικίας και δεν έχουν την κριτική ικανότητα και τη διορατικότητα να δουν τι κρύβεται κάτω από την "εικόνα την επιφανειακή.

Η μανία με αυτό το βιβλίο είναι ανεξέλεγκτη και ως κάποιο βαθμό επικύνδινη γιατί εθιζόμαστε σε κάποια μορφή μαγείας κι ευχόμαστε να είχαμε κι εμείς τέτοιες ιδιότητες( ή μήπως ψεύδομαι??)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 01:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα βιβλία του Χάρυ Πότερ δεν τα έχω διαβάσει, έχω δει μόνο την πρώτη ταινία, την οποία βρήκα αρκετά μέτρια. Η γνώμη μου σχετικά με το θέμα λοιπόν, βασίζεται περισσότερο στα λίγα που συμπέρανα από την πρώτη αυτή ταινία.

Μου αρέσουν γενικά τα βιβλία και οι ταινίες που ασχολούνται με το παράξενο, τη μεταφυσική κ.λ.π. και πιστεύω πως στις μέρες μας η ύπαρξή τους έχει βοηθήσει να ξορκίσουμε πολλές προκαταλήψεις που έχουμε σχετικά με αυτά τα θέματα. Ας μην ξεχνάμε πως παλιότερα, μόνον εάν υποψιαζόντουσαν πως σε ενδιαφέρει αυτό το αντικείμενο, σε έκαιγαν στην πυρά χωρίς δεύτερη κουβέντα. Και σήμερα βέβαια...πάλι στην πυρά σε καίνε, αλλά σε άλλου είδους πυρά...

Τώρα, αυτό που θεωρώ επικίνδυνο σχετικά με την σειρά του Χάρυ Πότερ, είναι πως αφήνει σε πολλά νεαρά άτομα ένα μήνυμα μίας εύκολης παιδαριώδους και εντυπωσιακής μαγείας, χωρίς να τονίζεται το πόσο επικίνδυνο μπορεί να αποβεί ο πειραματισμός με τις αόρατες δυνάμεις, νόμους και οντότητες. Ταυτίζει τον μάγο με έναν καλό μαθητή μίας τέχνης, που -απ'όσο τουλάχιστον κατάλαβα στην ταινία - δεν συνοδεύεται με ανάλογη εσωτερική παιδεία. Η μαγεία ούτως ή άλλως δεν είναι μία τέχνη που με μαγικά ραβδιά κατορθώνεις εντυπωσιακές χαζομάρες, αλλά μία στάση ζωής, που βασίζεται στην κυριαρχία επάνω στην προσωπικότητά σου με στόχο να διευρύνεις τη συνείδηση και τον έλεγχό σου σε κάθε πράξη σου.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 01:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρέλειψα στο προηγούμενο μήνυμά μου, να σε παρακαλέσω φίλη nefertity: Αν είναι εύκολο, μπορείς να γράψεις μία περίληψη του περιεχομένου αυτού του εκκλησιαστικού φυλάδιου που αναφέρεις;
Είμαι πολύ περίεργη...

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FIRE
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 03:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FIRE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω οτι το θέμα επανέρχετε συνεχώς, και η τρίτη ταινία αργει στην Ελλάδα ακόμα.
Έχω πάρα πολλά να πώ πάνω στο θέμα αλλά επιδή είναι ήδη αργά θα επανέλθω αύριο.
Προς το παρόν δυο λόγια.
Δεν θεωρώ κανένα βιβλιο, ταινία, μουσική κλπ ικανό να ωθήσει κάποιον να κάνει κάτι πχ να ασχοληθεί με την "μαγεια" στην συγκεκριμένη περίπτωση. ΕΚΤΟΣ και αν πρόκειτε για άτομο χαμηλής νοημοσύνης η με άλλα συναισθηματικά προβλήματα ίσως.
Το να αρχίζει κάποιος να λεέι οτι τέτοια βιβλία δεν πρέπει να κυκλοφορούν, και θα το πουν πολλοί με την ευκαιρία της ταινίας σίγουρα, ειναι κάτι που με βγάζει εκτός εαυτού. Η λογοκρισία ειναι χίλιες φορές πιο επικινδυνη απο οποιοδήποτε βιβλίο.
Εχω διαβάσει τα βιβλία πάνω απο 5 φορές, όπως έχω και μια αρκετά μεγάλη γνώση, παραμυθιών, μύθων κλπ απο τις παραδόσεις πολλών λαών. Μαγεία, παγανιστικά στοιχεια και ακόμα ποιο ακραία στοιχεία υπάρχουν σε εκατοντάδες κλασσικά παραμύθια. Μαλλόν να τα απαγορέψουμε και αυτα ως σατανιστικά εε?
Τα παραμύθια ειναι παραβολές, και το συγκεκριμένο βιβλίο το θεωρώ ένα εξαιρετικό δείγμα μια και η συγγραφέας αρκέτα έξυπνη έχει ενσωματώσει στοιχεία απο κλασσικές ιστορίες και μύθους.
Επίσης όπως και η ίδια η Rowlling έχει πει το αναγνωστικό της κοινό μεγαλώνει με τον ήρωα άρα το να διαβάσει ενα 10χρονο το 5 βιβλίο δεν είναι και οτι καλλυτερο. Αν και το πόσο ώριμο είναι ένα παιδί διαφέρει.Και έδω μπαίνουν οι γονείς που καλό θα ήταν να συζητάνε με το παιδί τους όλα τα θεματα. Το συγκεκριμένο βιβλίο θα έλεγα οτι προσφέρεται για αυτο τον λόγο. Θα μπορούσε να βοηθήσει ένα παιδί να κατανοήσει τον θάνατο πχ, ένα τρομερά δύσκολο θέμα, και κατα τη γνώμη μου το καταφέρνει η συγγραφέας με εξαιρετικό τροπο.
Επίσης μια μικρή λεπτομέρια αν κάποιος αναγνωρίζει "σατανιστικά" στοιχεια πχ στο βιβλίο είναι γιατι προφανώς πιστευει και σε διαβόλους και τριβόλους. Ένας βουδιστής για παράδειγμα δεν νομίζω οτι θα έδινε τέτοια ερμηνία.
Αυτο το άρθρο της "εκκλησίας" το έχω διαβάσει σε κάποιο site νομίζω και φρίκαρα κοινώς. Αν το βρω θα το κάνω link.
Αυτά τα δύο λόγια και θα επανέλθω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 03:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν θεωρώ κανένα βιβλιο, ταινία, μουσική κλπ ικανό να ωθήσει κάποιον να κάνει κάτι πχ να ασχοληθεί με την "μαγεια" στην συγκεκριμένη περίπτωση. ΕΚΤΟΣ και αν πρόκειτε για άτομο χαμηλής νοημοσύνης η με άλλα συναισθηματικά προβλήματα ίσως.
Το να αρχίζει κάποιος να λεέι οτι τέτοια βιβλία δεν πρέπει να κυκλοφορούν, και θα το πουν πολλοί με την ευκαιρία της ταινίας σίγουρα, ειναι κάτι που με βγάζει εκτός εαυτού. Η λογοκρισία ειναι χίλιες φορές πιο επικινδυνη απο οποιοδήποτε βιβλίο.
Εχω διαβάσει τα βιβλία πάνω απο 5 φορές, όπως έχω και μια αρκετά μεγάλη γνώση, παραμυθιών, μύθων κλπ απο τις παραδόσεις πολλών λαών. Μαγεία, παγανιστικά στοιχεια και ακόμα ποιο ακραία στοιχεία υπάρχουν σε εκατοντάδες κλασσικά παραμύθια. Μαλλόν να τα απαγορέψουμε και αυτα ως σατανιστικά εε?
Τα παραμύθια ειναι παραβολές,


ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥΠΛΟΚΑ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΦΤΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΘΑ ΤΑ ΟΔΗΓΗΣEI Π.Χ. ΣΤΟΝ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟ, ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΓΕΛΟΙΟ!

Edited by - mariha2912 on 06/05/2004 03:48:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsoureki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 04:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsoureki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tsoureki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Re pedia eleos pia ,an einai dinaton.Dimiourgite kai eseis kai polli alloi katastaseis ek tou mi anef.

Exo diavasei kai ego olla ta vivlia tou Potter kai omologo na pos einai para poli orea (kamia sxesi me tis tenies,oi tenies einai xalia se sxesi me ta vivlia).Ala olo afto pou ginete enantion einai poli gelio.

Opos eipe kai h FIRE prepei na einai kapios xamilis noimosinis gia na asxolithi me kati tetio.Eksalou posa erga gia mikra pedia ipirxan me tetia?Magika ravdakia klp?
Sta pedia apla aresei giati einai kati diaforetiko kai se krataei oli tin ora se agonia kai einai etsi grammena ta vivlia pu de ta variese katholou.

Logiko einai oti kanei epitixia kapioi na to logokrinoun kai idios kati kiratses kai oi kompleksikoi.Epirease kanenan apo esas pou to diavasate?Giati emena kai osous ksero apla mas itan euxaristo elfari vivlio kai diaforetiko.

Tora oso anafora ta mikra pedia pou to diavazoun protimotero einai na diavazoun afto apo to na vlepoun trilers stin tileorasi kai idiseis.

Tnx

Byezz

Cheer up..worst is yet to come

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elfish Dimos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 13:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elfish Dimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλα παραμυθια ειναι! Το τοσο μην το κανουμε Τ Ο Σ Ο! Ο μυστικισμος που δημιουργηται απο μας αυτος ειναι που κανει ολη την ζημια..Βεβαια καποια πραγματα μπορει να ειναι παρατραβηγμενα αλλα το θεμα ειναι να το περνουμε στην πλακα και οχι σοβαρα.. Και οσο για τα μικρα παιδια,εχουν και ΓΟΝΕΙΣ!Η δουλεια τους ειναι να τα προστατευουν εφοσον περιεχει ο κυριος ποττερ μαγειες και κτλ..
Απλα αυτη ειναι η γνωμη μου και την εχω ακουσει και απο πολλους γονεις και γενικα απ οσους εχουν παιδια..
Παντα φιλικα!

Keep Nature INTACT...
Wicca's Power..
Extraterrestrial Paranormal Expirience...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 18:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΘΕΜΑ
ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ...

ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ...
ΕΠΙΔΗ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ...
ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΖΗΤΑΝΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ....
ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΛΕΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ...
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΣΕΙ (ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕ)...
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΔΙΝΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ...
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΡΑΒΗΞΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ...
ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ Η ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΙΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΠΧ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΜΑΓΕΙΑ ΛΥΚΑΝΘΡΟΠΟΙ ΚΕΝΤΑΥΡΟΙ...
ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΗΡΩΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΕΥΚΟΣ ΜΑΓΟΣ...Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΚΟ...
ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΙΑΖΕΙ ΣΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΦΤΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΥΤΟ...ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΟΥΜΕ...
ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΡΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ...ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ....

ΚΑΚΟ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΕΝΑΝ ΜΑΓΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΟΙ ΜΑΓΚΛ (ΟΙ ΝΟΡΜΑΛ)ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΟΥΝΕ...ΔΗΘΕΝ ΟΤΙ ΜΑΓΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΑ ΜΠΑΛΟΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΜΑΓΕΙΑΣ..
ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΙΝΕΙΣ ΜΑΓΟΣ....
ΠΑΝΤΟΣ Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΧΕΙ ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ....ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΧΤΗ(ΤΗΝ ΒΑΛΑΝ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ) Η ΜΟΝΗ ΤΙΣ ΤΑ ΒΡΗΚΕ...???
http://www.esoterica.gr/articles/occult/hpotter_voc/hpotter_voc.htm
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΛΟΚΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ...
ΑΣΕ ΠΟΥ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ...
ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΣ ΔΙΧΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΑΒΑΘΟΣ ΤΟ ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ.....
ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΜΕ...ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ???


ΦΙΛΙΚΑ Ε.μ.Α...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 08:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια για το θέμα!

Λατρεύω τα βιβλία του Χάρι Πότερ, τα έχω διαβάσει όλα και έχω δει και τις ταινίες. Οι ταινίες συμφωνώ ότι δεν είναι αρκετά καλές όσο τα βιβλία, η επιλογή πάντως των ηθοποιών είναι ταιριαστή για τους ρόλους.
Η συγγραφέας έχει ρίξει πολύ ψάξιμο, συνήθως προτιμώ να διαβάζω τα βιβλία στα αγγλικά και είναι εντυπωσιακή η επινόηση και ο δανεισμός ονομάτων. Π.χ. το όνομα Remus Lupin (ο λυκάνθρωπος) περιλαμβάνει το όνομα του Ρέμου που σύμφωνα με την ρωμαική μυθολογία ανατράφηκε από μία λύκαινα και το lupin προέρχεται από το lupus που σημαίνει λύκος στα λατινικά. Ανάλογα λογοπαίγνια υπάρχουν σχεδόν σε όλα τα ονόματα.

Πιστεύω ότι πέρα από το πρώτο βιβλίο τα υπόλοιπα δεν αφορούν μικρά παιδιά. Όχι με κακή έννοια αλλά με τον ίδιο τρόπο που ένα μικρό παιδί δεν μπορεί να διαβάσει τα βιβλία του Άρχοντα των δαχτυλιδιών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 12:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη amalia,το ενημερωτικό έντυπο της Εκκλησίας που ανέφερα ήταν πολυσέλιδο και αναφερόταν βασικά στην αποκαλούμενη ''Χαρυποτερομανία''.
Μου το έδωσαν το Καλοκαίρι σε μια Εκκλησία στην Κέα,κι έτσι δεν θυμάμαι τι ακριβώς έλεγε,ουσιαστικά έλεγε πως τα βιβλία αυτά οδηγούν έμμεσα τα παιδιά στη Μαγεία όπως ακόμα και στο Σατανισμό.Επίσης ανέφερε τον τρόπο με τον οποίο ''προσυλητίζουν'' τα παιδιά μέσα από σκηνές του έργου,αποσπάσματα από τα βιβλία,κ.ά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 18:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.
Εκανα μια αναζητηση στο διαδικτυο και ετυχε να μπω σε αυτη τη σελιδα. Εγω αυτο που θελω να πω ειναι οτι η εκκλησια παρατραβαει τα παντα και δεν κοιταει τα προβληματα της. Συμφωνω οτι με τα βιβλια και τις ταινιες καποια παιδια μπορει να βλεπουν με εντελως διαφορετικο ματι τη μαγεια δηλαδη ως ενα πραγματικο θαυμαστο πραγμα και ισως ακομα και να φανταζονται τους εαυτους τους σε ενα τετοιο σχολειο. Βεβαια μην κατακρινουμε τη συγγραφεα και τις προθεσεις της θεωρωντας οτι προσπαθει να προωθησει το σατανισμο και να μην βρισκουμε παραξενει την εφευρεση διαφορων λεξεων που προερχονται απο τα λατινικα μιας και ο Τολκιν στο βιβλιο του ο Αρχοντας των Δαχτυλιδιων εχει δημιουργησει ολοκληρη γλωσσα, τη γλωσσα των ξωτικων. Επισης πιστευω πως ανυπηρχε προθεση να προβληθει ο σατανισμος στο κοινο δε θα αναφερονταν τα χριστουγεννα στα βιβλια αλλα και στις ταινιες μιας και ειναι μια χριστιανικη γιοτη. Τελος θα ηθελα να απαντησω σε οσους θεωρουν πως οι σκηνες των δυο ταινιων καθως και οσο αναφερονται στα βιβλια ειναι μακαβρια. Πιστευω πως δεν ειναι καθολου σε συγκριση με σκηνες βιας που διαδραματιζονται καθημερινα σε ταινιες που προβαλλει η τηλεοραση και το σινεμα δηλαδη εννοω πως τα κερια που βρισκονταν στον αερα η το σχεδον αποκεφαλισμενο φαντασμα δεν ειναι τιποτα μπροστα σε ταινιες που εχουν προσβαση τα παιδια σημερα οπως ο εξορκιστης και αλλες ταινιες τρομου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy