ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αφροδίτη
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2002, 16:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αφροδίτη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ; ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΕΝΤΙΜΟΙ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΙ; ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΥΣΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΤΙΤΙΜΟ; ΟΙ ΜΟΝΤΕΡΝΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕΞΙΣΤΙΚΟΙ; ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ; ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΠΝΕΥΜΑ;

Edited by - Αφροδίτη on 11/01/2002 16:42:53

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2002, 16:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα απαντήσω αβίαστα, ΝΑΙ, ήταν καλύτεροι απο τους σημερινούς που τόσο ζωντανά τους περιέγραψες!
Κάθε τι ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ, έχει αυτή τη μαγεία, την έγλη, την ομορφιά. Και κάθε τι που προσπαθεί να του μοιάσει, ειναι αντίγραφό του, άρα υστερεί απο πολλές απόψεις.
Θα ήταν όμως καλύτερα να μη γινόταν στίς μέρες μας κάτι που "θυμίζει"
Ολυμπιακούς Αγώνες;;;
Κάτι που θυμίζει ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ το Αρχαίο Ελληνικό Ιδεώδες, το Αρχαίο Ελληνικό Κάλος της Μεγάλης Ελληνικής Ψυχής;;;
Αυτό δύσκολα μπορώ να το απαντήσω...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2002, 15:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ πως πρόκειται για διαφορετικά πράγματα και δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Οι αρχαίοι Έλληνες δημιούργησαν έναν θεσμό που τους ένωνε. Οι σημερινοί άνθρωποι επίσης δημιούργησαν έναν θεσμό που ενώνει.

Το κοινό τους όνομα δεν σημαίνει πως πρόκειται για μια αναβίωση. Η εποχή δεν είναι η ίδια, οι άνθρωποι δεν είναι οι ίδιοι, οι πολιτισμοί δεν είναι οι ίδιοι. Σίγουρα μια αναβίωση των Ολυμπιακών Αγώνων στην ακέραια μορφή τους δεν μπορεί να υπάρξει. Αυτό που έχουμε τώρα είναι κάτι άλλο, με το ίδιο ένδοξο όνομα.

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 00:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ; ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΕΝΤΙΜΟΙ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΙ; ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΥΣΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΤΙΤΙΜΟ; ΟΙ ΜΟΝΤΕΡΝΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕΞΙΣΤΙΚΟΙ; ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ; ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΠΝΕΥΜΑ;

Edited by - Αφροδίτη on 11/01/2002 16:42:53



ΠΟΙΟ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ???GAY+ΒΡΩΜΙΚΟΙ+ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ.http://www.newsnow.gr/article/168557/vretanoi-vromikoi-kai-gay-oi-arxaioi-olympiakoi-agones.html***http://www.youtube.com/watch?v=5X0XxluGtiU

Ποιός ήρθε?

Edited by - Κostakourtas on 27/07/2012 00:27:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2012, 01:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Άλλο που δεν θέλανε οι Σάξονες για να ρίξουν χολή...

Εδώ που τα λέμε πάντως οι αρχαίες Ολυμπιάδες φαίνεται πως ήταν πλήρεις βάρβαρων τακτικών, διαφθοράς και εξαγορασμένων τροπαίων και νικών...είχε γράψει σχετικό βιβλίο ο ιστορικός Κ. Σιμόπουλος ("Μύθος, απάτη και βαρβαρότητα οι Ολυμπιάδες" http://www.oodegr.com/neopaganismos/politismos/a8litismos/olympia1.htm), δημοφιλής στους αντι-εθνικιστικούς κύκλους...αυτοί βέβαια πάνε στο άλλο άκρο της Χρυσής Αυγής, οτιδήποτε αρχαίο ελληνικό (πχ. Μέγας Αλέξανδρος) προσπαθούν πάση θυσία να το αμαυρώσουν...και η κακομοίρα η αλήθεια όπως πάντα στη μέση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RedArrowZ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 16:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω, δεν ήμουν εκεί, ούτε ο από πάνω μου ούτε ο από κάτω μου και ούτε ο κ. Σιμόπουλος.

Αν κρίνω από την ψυχοσύνθεση και τον χαρακτήρα του ανθρώπου μέσα στους αιώνες, δεν φαίνεται να έχει αλλάξει κάτι το ουσιαστικό σήμερα μέσα απ' ό,τι στοιχεία μπορούμε να έχουμε για το παρελθόν.

Εγώ θα έλεγα να πάρεις την σημερινή κατάσταση και να χρησιμοποιήσεις την αφαιρετική σου ικανότητα π.χ. τότε δεν υπήρχαν αναβολικά (ή μήπως υπήρχαν;) οπότε αυτό συνεπάγεται πιο δίκαιους αγώνες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2012, 18:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φυσικά και η ανθρώπινη φύση δεν αλλάζει διαχρονικά...όποτε τίθεται θέμα ανταγωνισμού, επίτευξης νικών και κατάκτησης τροπαίων κάποιοι πάντα θα επιλέγουν να αγωνίζονται με αθέμιτα μέσα. Το "Ολυμπιακό πνεύμα" ανήκε πάντα σε εκείνους που θέλουν να νικούν καθαρά με την αγωνιστική τους αξία.

Έτσι βέβαια που έχουν γίνει τα πράγματα σήμερα όποιος θέλει να κάνει πρωταθλητισμό αργά ή γρήγορα αντιμετωπίζει το ερώτημα "ή θα ντοπαριστώ και εγώ όπως οι άλλοι ή θα μείνω για πάντα στην αφάνεια"...και τελικά οι περισσότεροι επιλέγουν την πιθανότητα μίας εφήμερης δόξας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 01:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω ότι η επιδίωξη της νίκης και ο ανταγωνισμός είναι χαρακτηριστικό της ανθρώπινης φύσης. Πιο πολύ ως κοινωνικό χαρακτηριστικό μου μοιάζει ή ως χαρακτηριστικό ορισμένων μόνο ανθρώπων. Είχα την ευτυχία να γνωρίσω - ελάχιστους η αλήθεια - ανθρώπους, στο χαρακτήρα των οποίων ο ανταγωνισμός απουσίαζε.

Στο θέμα: Οι αρχαίοι Ολυμπιακοί αγώνες απαγόρευαν την συμμετοχή στις γυναίκες᾿ στους φετινούς συμμετέχουν γυναίκες σε όλες τις αποστολές. Και κάπου εδώ τελειώνουν τα θετικά των μοντέρνων. Όχι μόνο δεν αποτελούν λόγο για παύση των εχθροπραξιών, αλλά υπήρξαν τρεις αναβολές λόγω πολέμων. Σχετικά προσφάτως μάλιστα επιβλήθηκε απαγόρευση συμμετοχής στην μόλις διασπασμένη Γιουγκοσλαβία, με μία σκανδαλώδη απόφαση, κάτι που απέδειξε ότι το ρητό «η πολιτική δεν μπλέκεται με τον αθλητισμό» είναι επιεικώς γελοίο.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RedArrowZ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2012, 03:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν νομίζω ότι η επιδίωξη της νίκης και ο ανταγωνισμός είναι χαρακτηριστικό της ανθρώπινης φύσης.
.
.
.
Είχα την ευτυχία να γνωρίσω - ελάχιστους η αλήθεια - ανθρώπους, στο χαρακτήρα των οποίων ο ανταγωνισμός απουσίαζε.

^_-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2012, 14:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαι αυτοί οι ελάχιστοι όμως άνθρωποι αγωνίζονται με τον "εαυτό" τους, επιθυμούν δηλαδή να βελτιώνουν τη φύση τους, ή νικώντας τα κατώτερα στοιχεία του χαρακτήρα τους, για να το θέσουμε και λίγο πιο ηθικολογικά. Δεν είναι απαραίτητα κακή η έννοια του ανταγωνισμού. Μπορούμε άλλωστε να βγάλουμε το 2ο, το 3ο και το 4ο γράμμα και να μιλήσουμε για το "αγωνιστικό ένστικτο" το οποίο συνοδεύει τον άνθρωπο από την αυγή της ύπαρξής του, από όταν ήταν ακόμα τετράποδο!


Παρεμπιπτόντως, αν βρείτε χρόνο διαβάστε την Ψ ραψωδία της Ιλιάδας, την περιγραφή των Αθλητικών Αγώνων που οργάνωσε ο Αχιλλέας! Διότι ο Όμηρος, μεταξύ πολλών άλλων, ήταν και ο πρώτος που περιέγραψε την αρχετυπική "Ολυμπιάδα"


Είναι απλά εκπληκτικό: το αγωνιστικό πάθος των ηρώων για πρωτιά και διάκριση, η δεξιοτεχνία του Μηριόνη και του Τεύκρου στην τοξοβολία, του Διομήδη στην ιπποδρομία, του Επειού στην πυγμαχία, τα πονηρά τεχνάσματα του Οδυσσέα στην πάλη, οι συμβουλές τακτικής του (προπονητή) Νέστορα προς τον υιό του, τον νεαρό Αντίλοχο, για το πώς να χειριστεί το άρμα του στη μεγάλη στροφή, η αθέμιτη ενέργεια του Αντίλοχου με το άρμα του σε βάρος του Μενελάου -την οποία όμως και παραδέχεται μετά τη λήξη του αγώνα στα πλαίσια του fair play- η αγωνία και τα επιφωνήματα του πλήθους, οι διακυμάνσεις στην έκβαση των αποτελεσμάτων και οι αναπάντεχες ανατροπές όπως στον αγώνα δρόμου όπου τελικά νικάει ο Οδυσσέας αντί για τον ταχύτατο Αίαντα τον Λοκρό!

Το "Υδροχοϊκό" πνεύμα των Αγώνων σε όλο του το μεγαλείο!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2012, 16:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε kost,

quote:
Εδώ που τα λέμε πάντως οι αρχαίες Ολυμπιάδες φαίνεται πως ήταν πλήρεις βάρβαρων τακτικών, διαφθοράς και εξαγορασμένων τροπαίων και νικών...είχε γράψει σχετικό βιβλίο ο ιστορικός Κ. Σιμόπουλος

Δεδομένου της σκληρότητας της αρχαικής (αλλά και της κλασσικής)εποχής,αυτά που περιγράφει ο Σιμόπουλος είναι ακριβή μεν,αλά δεν μειώνουν την αξία των τότε Ολυμπιακών αγώνων.
Ακόμα και η διαφθορά που υπήρχε ήταν περιορισμένη κυρίως σε περιόδους ηθικής ύφεσης που υπήρξαν σε όλες τις κοινωνίες-αυτοκρατορίες-συνομοσπονδίες κλπ.
Γνωρίζω ότι δεν διαφωνείς μαζί μου.
Το quote χρησιμοποιώ ως αφορμή περισσότερο για να σχολιάσω το θέμα του Σιμόπουλου.
Έχω διαβάσει προσεκτικά τα βιβλία του.Τα θεωρώ πολύτιμα,αλλά πρέπει να διαβάζονται αφού αποκτηθεί υποδομή στην ελληνική ιστορία.
Διαφορετικά παρερμηνεύονται,καθ'ότι ο Σιμόπουλος θεωρεί τα θετικά του Ελληνισμού δεδομένα και καυτηριάζει κυρίως την περίοδο που παρέμεινε ο Ελληνισμός υπό κατοχή(δηλαδή τα τελευταία 2000 χρόνια περίπου).
Παράλληλα όμως ξεβρακώνει με ένα μοναδικό τρόπο όλους τους υποτιθέμενους φιλλέληνες που υπονόμευσαν τον Ελληνισμό.
Η αλήθεια είναι ότι είναι αυστηρός π.χ. με τον Αλέξανδρο και τους ολυμπιακούς αγώνες.Τον δικαιολογώ αν και δεν συμφωνώ μαζί του.Δίνει όμως αξία στην ανθρώπινη ζωή,πράγμα που συνήθως ξεφεύγει των ιστορικών.
Παρ'ότι οι περισσότερες ιδέες μου είναι εθνικιστικές(τουλάχιστον σε θεωρητικό επίπεδο),αδυνατώ να καταλάβω πως ο Σιμόπουλος εξυπηρετεί αντιεθνικιστικούς κύκλους.Δεν λέω ότι δεν τον χρησιμοποιούν όπως πολύ σωστά επισήμανες,αλλά το θεωρώ εντελώς ρηχό, και απευθυνόμενο σε άτομα χωρίς ουσιαστικές γνώσεις της ελληνικής ιστορίας.

Πιο στοχευμένα στο θέμα τώρα.Τηρουμένων των αναλογιών και της τεράστιας διαφοράς της αξίας της ανθρώπινης ζωής μεταξύ του τότε και του σήμερα,οι αρχαίοι ολυμπιακοί αγώνες ήταν ένα λαμπρό επίτευγμα σε όλους τους τομείς(οργανωτικά,ειρηνιστικά,αθλητικά,πολιτισμικά κλπ).

Οι σημερινοί,απέχουν από αγώνα ξεβράκωτων σε λασπωμένο ρινγκ,μονάχα στο ομολογουμένως υψηλό επίπεδο προετοιμασίας των αθλητών,πράγμα που πρέπει να τους πιστωθεί,και μέχρι εκεί.

Η διαφορά αυτή αντικατοπτρίζει τη διαφορά των επάθλων μεταξύ του τότε και του σήμερα.
Πολλά τα λεφτά Άρη,και όπου υπάρχουν τόσα πολλά ο πολιτισμός και τα ιδεώδη πάνε περίπατο.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RedArrowZ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2012, 17:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

που περιέγραψε την αρχετυπική "Ολυμπιάδα"
.
.
.
Είναι απλά εκπληκτικό: το αγωνιστικό πάθος των ηρώων για πρωτιά και διάκριση, ...

Νομίζω ότι και τα ΜΜΕ του 21ου αιώνα μας μπορούν να περιγράψουν έτσι τραγικές καταστάσεις με τις πιο εντυπωσιακές λέξεις και να μετατρέψουν την γελοιότητα σε φαντασμαγορικό γεγονός οπότε δεν είμαι και τόσο σίγουρος για το αν η αρχαία ολυμπιάδα ήταν κάτι από άλλο πλανήτη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Abocanto
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2012, 20:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Abocanto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ΜΜΕ είναι δίκοπο μαχαίρι σίγουρα ο ρόλος τους είναι πολύ αρνητικός επειδή δίνουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες πολύ μεγαλύτερη αξία απο αυτή που τους αξίζει με την γνωστή τακτική της υπερπροβολής απο την άλλη έχουν το καλό οτι μπορούν να βγάλουν βρωμιές αθλητών όπως ντόπινγκ στην φόρα κάτι που κάνει αναγκαστικά τους αθλητές περισσότερο προσεκτικούς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2012, 20:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Red Arrowz δεν εννοώ ότι οι Ολυμπιάδες ήταν τότε από άλλο πλανήτη, εννοώ ότι είναι υπέροχο να διαβάζουμε αυτές τις τόσο παραστατικές και διαχρονικές περιγραφές του Ομήρου όσον αφορά τη διαδικασία και το πνεύμα των Αγώνων!

Δυστυχώς Αμεινία φαίνεται ότι πουλάνε και οι δύο τάσεις της απόλυτης εξιδανίκευσης και εκμηδένισης της αρχαίας Ελλάδας...και συμφωνώ με όσα λες. Τηρουμένων των αναλογιών και εγώ θεωρώ ότι οι τότε Ολυμπιάδες ήταν κάτι καλύτερο, ή κάτι πιο αυθεντικό αν προτιμάς, λόγω της ιερότητας και απλότητάς τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

treptolemus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2012, 22:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ;

Δε το γνωρίζω. Ειλικρινά άλλη εποχή τότε, άλλη τώρα. Ίσως ήταν αυθεντικότεροι. Για τις περισσότερες παραμέτρους...

quote:
ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΕΝΤΙΜΟΙ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΙ; ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΥΣΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΤΙΤΙΜΟ;

Κοίτα τώρα, σε κάθε εποχή γινότανε και οι κουτσουκέλες, για να ακριβολογούμε δεν είναι δυνατόν να μη γίνονταν και οι "στραβές" αλλά όπως και να έχει αναγνωρίζουμε την αξία τους!

quote:
ΟΙ ΜΟΝΤΕΡΝΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕΞΙΣΤΙΚΟΙ;

Επιθυμούμε, και ευχόμαστε .... να μην είναι σεξιστικοί (κουραστήκαμε με το θεματάκι, έλεος, όχι άλλο) . Για όποιον νομίζει το αντίθετο ... να του καεί το DVD player! Ε, μα τώρα!


quote:
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ; ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΠΝΕΥΜΑ;

Μα τι ερώτηση είναι τώρα αυτή. Θέλω τη βοήθεια του κοινού. Βοηθάτε συνάνθρωποι παρακαλώ! :)

many questions, tiring answers

Edited by - treptolemus on 30/07/2012 22:06:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2012, 01:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το έχω διαβάσει κι εγώ το βιβλίο του Σιμόπουλου για τα κακώς κείμενα των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας και μπορώ να πω ότι έμαθα σημαντικά και συγκλονιστικά πράγματα που δεν ήξερα. Γενικά ο Σιμόπουλος καταπιάνεται στα έργα του με την "αρνητική" πλευρά της ελληνικής ιστορίας και πάντα γράφει με παραπομπές σε συγγραφείς της κάθε εποχής και σε πρωτογενείς πηγές γενικότερα. Από άποψης τεκμηρίωσης είναι συνεπής ερευνητής. Εντύπωση μου είχαν προκαλέσει ορισμένες ανατριχιαστικές αναφορές για τη βιαιότητα του παγκρατίου απ' ό,τι θυμάμαι.

Τώρα σχετικά με το κύριο ερώτημα νομίζω ότι πέρα από τα τεχνικά μέρη που αναπόφευκτα υφίστανται διαφοροποιήσεις δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές συμπεριφοράς. Πιστεύω ότι και τότε και σήμερα υπάρχουν αθλητές με ιδανικά που αναγνωρίζουν τις αξίες του αθλητικού πνεύματος και του ευ αγωνίζεσθαι. Άλλοι ίσως επιζητούν περισσότερο την επίτευξη της διάκρισης και του κέρδους ακόμα και με αθέμητα μέσα. Φυσιολογικά και οι δύο τύποι ανθρώπων-αθλητών θα υπάρχουν όπως και θα υπήρχαν στην αρχαιότητα. Δεν βλέπω το λόγο η διαφθορά, η πονηριά (με την κακή έννοια), η εξαπάτηση, ο υπέρμετρος εγωισμός και η αλαζονεία να μην ήταν συμπεριφορές που χαρακτήριζαν μια μερίδα αθλητών και του αρχαίου κόσμου αλλά πρέπει σώνει και καλά να χαρακτηρίζουν μόνο το σημερινό αθλητικό κόσμο. Το τονίζω αυτό διότι κυκλοφορεί σε μερικούς κύκλους η εξιδανικευμένη εικόνα της αγνής και γεμάτης ευγενή ιδανικά αρχαιότητας σε αντίθεση με τον σημερινό "διεφθαρμένο, χωρίς αξίες και προσκολλημένο στις υλικές απόλαύσεις κόσμο". Μια εικόνα που κατ'εμέ συνιστά πλάνη.

Πάντως όποιος ενδιαφέρεται να πάρει μια εικόνα των μελανών σημείων των αρχαίων Ολυμπιακών Αγώνων αλλά και κάποιων ενδιαφέρουσων πτυχών της σύγχρονης αναβίωσής τους μπορεί να μελετήσει τα παρακάτω άρθρα που βασίζονται και στο βιβλίο του Σιμόπουλου.

Αρχαίο πνεύμα - της βίας και του χρήματος

Η βαρβαρότητα τών Ολυμπιακών Αγώνων τής αρχαιότητας

Ντόπα: το αρχαίο πνεύμα ζει και βασιλεύει αθάνατο!

Να επισημάνω ότι πιθανώς τα παραπάνω άρθρα να χρησιμοποιούν τον Σιμόπουλο και τις αρχαίες αναφορές για λόγους ατζέντας, πολιτικής ή θρησκευτικής κατεύθυνσης. Π.χ. η δική μου άποψη για το άρθρο της ΟΟΔΕ (2ο link) είναι ότι προσπαθεί να πικάρει τους ιδεολογικούς της αντιπάλους, τους λεγόμενους "νεοπαγανιστές" ή "αρχαιολάτρες" επισημαίνοντας τις αρνητικές και άσχημες πτυχές των αρχαίων αγώνων. Άσχετα όμως από τα κίνητρα του καθενός, οι σχετικές αρχαίες πηγές (όπου αναφέρονται) υπάρχουν και πρέπει να αξιολογούνται έξω από τους σκοπούς και τις ιδεολογικές πινελιές του κάθε αρθογράφου.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2012, 02:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic,


quote:
Από άποψης τεκμηρίωσης είναι συνεπής ερευνητής

Συμφωνώ.

quote:
η εξιδανικευμένη εικόνα της αγνής και γεμάτης ευγενή ιδανικά αρχαιότητας σε αντίθεση με τον σημερινό "διεφθαρμένο, χωρίς αξίες και προσκολλημένο στις υλικές απόλαύσεις κόσμο". Μια εικόνα που κατ'εμέ συνιστά πλάνη.

Αν έπρεπε να δεχτώ την εικόνα αυτούσια θα συμφωνούσα κι εγώ ότι είναι πλάνη.
Πρέπει να δεχτείς όμως ότι στη ζυγαριά θα έβρισκες περισσότερα ιδανικά τότε παρά τώρα,και λιγότερη διαφθορά.
Απόδειξη είναι το πολιτισμικό αποτέλεσμα που παρήχθη.
Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο,το δέχομαι, αλλά η σημερινή εποχή μάλλον γκριζάρει έντονα.
Και το περίεργο ξέρεις πιο είναι;
Ότι αφού διάβασα όλα τα βιβλία του Σιμόπουλου, βρίσκω ότι επικρίνει την Ελλάδα με την αυστηρότητα που ένας γονιός θα ασκούσε στο παιδί του,για να αποφύγει τα λάθη του παρελθόντος.

Κάποιοι άλλοι όμως σημερινοί συγγραφείς και όχι μόνο,παραποιούν την ιστορία σε βαθμό απορίας.
Δέχομαι τον Σιμόπουλο όταν δείχνει τις αρνητικές πλευρές της ελληνικής ιστορίας.
Δεν δέχομαι καραγκιόζηδες να λειαίνουν(και είμαι επιεικής) τις αρνητικές σελίδες άλλων λαών στο όνομα σκοπιμοτήτων.
Οι λαοί για να μάθουν να συμβιώνουν ώστε να καταφέρουν κάποια στιγμή να βάλουν τη λέξη -πόλεμος-στο χρονοντούλαπο της ιστορίας(πράγμα που εύχομαι με όλη μου την καρδιά),πρέπει να αποδεχθούν την ιστορία τους.

Διαφορετικά θα βιώσουμε κι άλλους "συνωστισμούς" και "καλές γειτονίες" γκιαούρηδων με αφεντάδες...

ΥΣ: Το πήγα μακριά το ζήτημα,παίρνοντας αφορμή από το Σιμόπουλο και πάλι,συχώρεσε μου το off topic.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2012, 06:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ

Πρέπει να δεχτείς όμως ότι στη ζυγαριά θα έβρισκες περισσότερα ιδανικά τότε παρά τώρα,και λιγότερη διαφθορά.


Δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό φίλε μου. Αυτή η εντύπωση ίσως δημιουργείται επειδή σήμερα υπάρχει διαρκής και διευρυμένη ενημέρωση για το ποιος κάνει τι και γενικότερα πλουσιότερη ροή πληροφοριών εν αντιθέσει με την εικόνα του αρχαίου κόσου που έχει σωθεί αποσπασματικά.

quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ

Απόδειξη είναι το πολιτισμικό αποτέλεσμα που παρήχθη.


Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι υπήρχαν περισσότερα ιδανικά και λιγότερη διαφθορά απ' ό,τι σήμερα. Η παραγωγή πολιτισμού οφείλεται σε ποικίλους παράγοντες και δεν βλέπω γιατί υστερεί ο σημερινός πολιτισμός έναντι του αρχαίου.

quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ

Οι λαοί για να μάθουν να συμβιώνουν ώστε να καταφέρουν κάποια στιγμή να βάλουν τη λέξη -πόλεμος-στο χρονοντούλαπο της ιστορίας(πράγμα που εύχομαι με όλη μου την καρδιά),πρέπει να αποδεχθούν την ιστορία τους.


Εγώ νομίζω σημαντικότερο είναι να καταλάβουν ότι δεν τους συμφέρει να πλακώνονται παρά να αποδεχτούν ή όχι την καταγεγραμμένη ιστορία.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 02/08/2012 06:51:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2012, 14:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως γίνεται να έχουν "σωθεί" και να προβάλλονται τα "άσχημα" των προγόνων "μας" και δεν έχει διασωθεί, ή δεν παρατίθεται, κάτι καλό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2012, 18:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Είναι τουλάχιστον λυπηρό , να τολμούμε έστω και να σκεφτούμε να συγκρίνουμε τους Αρχαίους Ολυμπιακούς Αγώνες με αυτό το αίσχος που γίνεται σήμερα και που κατά τη γνώμη μου, είναι συνειδητή βεβήλωση του Αρχαίου Ελληνικού Πνεύματος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

treptolemus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2012, 22:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βιβλίο του Σιμόπουλου ακουστά το έχω, σίγουρα είναι πολύ ενδιαφέρον.
quote:
Εντύπωση μου είχαν προκαλέσει ορισμένες ανατριχιαστικές αναφορές για τη βιαιότητα του παγκρατίου απ' ό,τι θυμάμαι.

Γενικά δε μου αρέσουν τέτοιου είδους αθλήματα. Άμεσης δηλαδή σωματικής βίας σε άλλον άνθρωπο. (Ας μη πάμε στο άλλο, άστο καλύτερα) Σίγουρα είναι πολύ δυναμικά έχουν οφέλη της σωματικής ρώμης, αυτοεκτίμησης, αυτοάμυνας, πνευματικής,ψυχικής αντοχής και διαπαιδαγώγησης ίσως. Μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν διάφορα είδη ανατολικής προέλευσης, κάποιοι βέβαια τα αποφεύγουν, ονόματα δε λέμε, γιατί βάζουν και διάφορες "ανατολίτικες φιλοσοφίες" μέσα. Τεσπα. Γούστα είναι αυτά.

Ενδιαφέροντα τα λινκ που έβαλες, τώρα για τη σούμα της ΟΟΔΕ οποιοσδήποτε νορμαλ αναγνώστης κατανοεί τον απώτερο σκοπό γενικότερα. Δε πειράζει, ο καθένας έχει δικαίωμα να έχει τη γνώμη του.
Γι'αυτό:
Με απλό τρόπο επισημαίνεις ότι δεν είναι απαραίτητη η βία και η "βαρβαρότητα" όπως λένε, να κάνεις τον άλλον με τα κρεμμυδάκια δηλαδή και...σταματά εκεί το πράμα. No big deal εις την επίκαιρη κιόλας, βαρβαρική που λένε!

quote:
η δική μου άποψη για το άρθρο της ΟΟΔΕ (2ο link) είναι ότι προσπαθεί να πικάρει τους ιδεολογικούς της αντιπάλους, τους λεγόμενους "νεοπαγανιστές" ή "αρχαιολάτρες" επισημαίνοντας τις αρνητικές και άσχημες πτυχές των αρχαίων αγώνων.

Ε, τα γνωστά,εντάξει δεν έχουμε να διαφωνήσουμε σε κάτι. Όλα καλά!

many questions, tiring answersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2012, 23:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ νομίζω σημαντικότερο είναι να καταλάβουν ότι δεν τους συμφέρει να πλακώνονται παρά να αποδεχτούν ή όχι την καταγεγραμμένη ιστορία.

Η ιστορία διδάσκει.
Αυτός που έχει δεχθεί διδαχή καταλαβαίνει καλύτερα τι τον συμφέρει και τι όχι.
Και οδηγείται σε καλύτερες και συνετότερες αποφάσεις.
Η σύνεση είναι συνιφασμένη με την ειρήνη.
Καταληκτικά:
Συμφωνώ κι εγώ ότι το να ζήσουν ειρηνικά δυο λαοί είναι σημαντικότερο από το να είναι καλοί στην ιστορία.
Όμως θα σε στενοχωρήσω.
Το δεύτερο είναι προαπαιτούμενο για να έχεις πιθανότητα να επιτευχθεί το πρώτο.

ΥΣ: Οι πολεμοχαρείς κι ας γνωρίζουν ιστορία,δεν το σώνουν.Σ'αυτούς προφανώς δεν ανήκει κανένας από τους δυο μας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2012, 23:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν βλέπω γιατί υστερεί ο σημερινός πολιτισμός έναντι του αρχαίου

Εδώ διαφωνούν ακόμα και οι δημιουργοί του σύγχρονου πολιτισμού.
Και μαζί τους κι εγώ.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy