ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Συνέντευξη "Ε.Ε. Εσωτέρας Θεραπευτικής" - ΣΥΖΗΤΗΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 16:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με μεγάλη μας χαρά ανακοινώνουμε σήμερα την έναρξη μίας ακόμη "Δυναμικής Συνέντευξης" που θα φιλοξενηθεί στα Forums, από την "Ελληνική Εταιρία Εσωτέρας Θεραπευτικής", Συνεργάτη του "Διεθνούς Δίκτυου Εκπαιδευτών Εσωτέρας Θεραπευτικής" ("INTERNATIONAL NETWORK OF ESOTERIC HEALING", Ι.Ν.Ε.Η.).

Ο Διαδικτυακός Τόπος της "Ελληνικής Εταιρίας Εσωτέρας Θεραπευτικής" βρίσκεται στη διεύθυνση http://www.global-education.org, απ'όπου είναι σίγουρο πως θα μπορέσουν τα Μέλη των Ομάδων Συζήτησης να αντλήσουν πλούσιο και ποικίλο υλικό για να καταρτίσουν τις ερωτήσεις τους. Στη σελίδα "Περί της Εταιρείας Εσωτέρας Θεραπευτικής" υπάρχουν κατατοπιστικές πληροφορίες για την Ιστορία του I.N.E.H. και της Ε.Ε.Εσωτέρας θεραπευτικής, για τους Σκοπούς και τις Αρχές της καθώς και για το "Όραμά" της για τον Κόσμο του Σήμερα και του Μέλλοντος!

Στο παρόν μήνυμα θα περιοριστούμε να παραθέσουμε κάποιες παραγράφους που επιλέξαμε από την παραπάνω σελίδα:

Έχει ειπωθεί, ότι "Μικροί όμιλοι θ' αναπτυχθούν εδώ κι" εκεί ,που τα μέλη τους θ' ανταποκρίνονται στον καινούργιο τόνο - κραδασμό. Οι όμιλοι αυτοί δεν θα δείξουν καθόλου αίσθηση χωριστικότητας. Δεν θα έχουν αντίληψη προσωπικής ή ομαδικής φιλοδοξίας. θ' αναγνωρίζουν την ενότητα τους με κάθε τι που υπάρχει. Δεν έχουν να μεταδώσουν διδασκαλία δογματικής φύσης. Θ' αναγνωρίζονται μεταξύ τους και θα συναντώνται αποκλειστικά για να συζητούν και ν' αναζητούν τρόπους παγκόσμιας βοήθειας. Θα προσπαθούν να χρησιμοποιούν ο ένας τους όρους του άλλου και να εξοικειωθούν ο ένας όμιλος με την προσέγγιση του άλλου στην πραγματικότητα".

Μέσα από την πρακτική Θεραπευτική εμπειρία και από τις εργασίες της καταθέτει και ταπεινά επιβεβαιώνει την μη ύπαρξη του διαχωρισμού ανάμεσα σε Φυσικά και Μετά - φυσικά στοιχεία, επιβεβαιώνει την συνεχή αλληλεπίδραση "πνευματικών ενεργειών " και "υλικών δυνάμεων" και αναγνωρίζει με έμφαση την Σύνθεση και την ολιστική εργασία , σαν τον δρόμο που θ' αποτρέψει επανάληψη των ολέθριων σφαλμάτων του παρελθόντος, αποτελέσματα χωριστικής οικειοποίησης ιδεών και τυφλότητας πνευματικής.

Έννοιες όπως: υπακοή, Αυθεντία, Αρχηγός, δάσκαλος, Ντετερμινισμός, είναι λίγο - πολύ συνδεδεμένες με μια "Μετά - φυσική " θεώρηση του κόσμου, που ευνοεί τις διακρίσεις, την αναπαραγωγή της εξουσίας και τελικά την εγκατάλειψη της προσωπικής ελευθερίας και έκφρασης. Ανήκουν στο παρελθόν.

Στο βιβλίο της, « Μύηση Ανθρώπινη και Ηλιακή » (Εκδόσεις Κέδρος) , η Αλίκη Μπέϊλη μας καλεί, ν' αντιληφθούμε ότι υπάρχει ένα Σχέδιο, το Σχέδιο του Θεού που η Ιεραρχία των Μεγάλων Ζωών ή Πνευματική Ιεραρχία του πλανήτη γνωρίζει και διατηρεί σε ύπαρξη. Το Σχέδιο αυτό, έφερε την διοργάνωση 3 (τριών) Ιεραρχικών τμημάτων. Το τμήμα της Πολιτικής, που εργάζεται με την Διακυβέρνηση και τις φυλές, από συνειδησιακής πλευράς, το Τμήμα της Θρησκείας που εργάζεται με τις πεποιθήσεις και τα Θρησκεύματα και τέλος το Τμήμα του πολιτισμού, που εργάζεται με την Επιστήμη και την Εκπαίδευση.


Η εταιρία συνεργάζεται με το "INTERNATIONAL NETWORK OF ESOTERIC HEALING" (στο εξής "Ι.Ν.Ε.Η .") που εδρεύει στο Λονδίνο της Μεγάλης Βρετανίας.

Σκοπός της εταιρίας είναι η ανάπτυξη και διάδοση της Εσωτερικής Θεραπευτικής, ως ιδιαίτερης εναλλακτικής ιατρικής θεραπευτικής μεθόδου. Η ονομασία της μεθόδου αυτής αποδίδεται και με τους όρους "Εσωτέρα Θεραπευτική", "Εσωτερική Θεραπεία" και "Esoteric Healing". Για τον σκοπό αυτό η εταιρία μεταξύ άλλων

Μεριμνά για την με κάθε τρόπο προστασία της παραπάνω εναλλακτικής ιατρικής θεραπευτικής μεθόδου. Ιδίως μεριμνά για την με κάθε τρόπο ( δικαστικό ή εξώδικο ) αποτροπή της δημόσιας ή για κερδοσκοπικούς σκοπούς χρήσης των όρων "Εσωτερική Θεραπευτική", "Εσωτέρα Θεραπευτική", "Εσωτερική Θεραπεία" και "Esoteric Healing" από φυσικά ή νομικά πρόσωπα μη εξουσιοδοτημένα και μη καταρτισμένα στην παραπάνω μέθοδο από την ίδια ή το "Ι.Ν.Ε.Η"

Οργανώνει σεμινάρια ,στην Ελλάδα ,την Ευρωπαϊκή Ένωση αλλά και τρίτες χώρες ,για την δωρεάν κατάρτιση ιατρικού, νοσηλευτικού, θεραπευτικού κ.λ.π προσωπικού, αλλά και οποιουδήποτε ενδιαφερόμενου φυσικού ή νομικού προσώπου πάνω στις μεθόδους της Εσωτέρας θεραπευτικής .

συμβάλλει χωρίς οποιοδήποτε αντάλλαγμα στη συλλογή χρηματικών ποσών από μέλη της ή τρίτους, τα οποία προορίζονται για το "Ι.Ν.Ε.Η"

οργανώνει εκδηλώσεις, προβαίνει στην δημιουργία ενός χώρου, που θα λειτουργεί ως κέντρο φιλοξενίας των διαρκών δραστηριοτήτων της εταιρείας.

αναλαμβάνει την οργάνωση και διεκπεραίωση προγραμμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, του Δημοσίου και νομικών προσώπων ιδιωτικού δικαίου, μη Κυβερνητικών Διεθνών Οργανισμών ΟΤΑ , κ.λ.π

προβαίνει σε διοργάνωση σεμιναρίων συνεδρίων, συμποσίων και εργαστηρίων με σκοπούς διδακτικούς και έρευνας γύρω από την Εσωτέρα Θεραπευτική, χορηγώντας όταν και όπου αυτό κρίνεται απαραίτητο πιστοποιητικά ή βεβαιώσεις παρακολούθησης των ως άνω εκδηλώσεων, για λογαριασμό του "Ι.Ν.Ε.Η, χορηγεί υποτροφίες ,αθλοθετεί βραβεία κ.λ.π

εκδίδει δικά της έντυπα (βιβλία, περιοδικά κ.λ.π) ή κυκλοφορεί στην ελληνική ή οποιαδήποτε άλλη γλώσσα το περιοδικό ή ανάτυπα του περιοδικού "Esoteric Healer" (Εσωτερικός Θεραπευτής) που εκδίδεται από το ΙΝΕΗ

μπορεί να προβαίνει στην έκδοση, ενημερωτικών εντύπων ή βιβλίων σε κάθε μορφής ηλεκτρονικής ή έντυπης έκδοσης. Να δημιουργεί Server στο Internet ή σε κάθε άλλο δίκτυο δικό της ή προϋπάρχον.

Η Συνέντευξη θα ακολουθήσει την Δομή και την Διαδικασία δημιουργίας που ήδη έχει καθοριστεί: Οι τελικές ερωτήσεις και απαντήσεις θα κατατίθενται στον καθεαυτό χώρο Φιλοξενίας των Δυναμικών αυτών Συνεντεύξεων, Συνεντεύξεις.
Παράλληλα θα λειτουργεί χώρος Συζήτησης, ο παρών δηλαδή, ανοικτός προς όλα τα Μέλη όπου θα υποβάλλονται ερωτήσεις, απορίες, σχόλια κ.λπ., θα γίνεται ομαδοποίησή τους και συμπλήρωσή τους από τους Υπεύθυνους του ESOTERICA, εάν χρειάζεται, και θα παραδίδονται έτσι οι τελικές ερωτήσεις στον Φορέα της "Εσωτέρας Θεραπευτικής". Γενικά θα πρόκειται για τον χώρο όπου θα γίνονται οι ζωτικές ζυμώσεις που απαιτούνται για να έχουμε αυτόν τον ζωντανό, δημιουργικό, ευγενή, χωρίς όμως τεχνητούς περιορισμούς διάλογο με την "Ε.Ε.Εσωτέρας Θεραπευτικής" και όπου θα μπορούν φυσικά να λαμβάνουν μέρος και οι Υπεύθυνοι ή τα Μέλη του Φορέα αυτού, εάν το επιθυμούν.

Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα τους Υπεύθυνους της "Ελληνικής Εταιρίας Εσωτέρας Θεραπευτικής" για την τιμή που μας κάνουν καθώς και να τους συγχαρούμε για την διάθεση Προσφοράς και Συνεργασίας τους - και ακόμη για το θάρρος τους να εκτεθούν σε ερωτήσεις πιθανώς "δύσκολες" ή "σκληρές", παρολαυτά με την ειλικρίνεια και το Πνεύμα που διακρίνει τα Μέλη των Ομάδων Συζήτησης του ESOTERICA στις καλύτερές τους στιγμές.

Θα θέλαμε επίσης να ζητήσουμε την γόνιμη Συνεργασία των Μελών των Forums στη δημιουργία αυτής της Συνέντευξης, την δεδομένη Προσοχή και Ευγένειά τους αλλά πάνω απ'όλα την ανάδειξη του γνήσιου Πνεύματος της Αναζήτησης και του Φιλοσοφικού Στοχασμού που διαθέτουν.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 18:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα,με μεγαλη χαρα ειδα αυτο το θεμα και σας συγχαιρω γι αυτην την προτοβουλια!
Οφειλουμε να επιλεξουμε μεταξυ της σκοταδιστικης πλανης και της μεγαλειωδους Αληθειας.
Το πνευμα θα προσδιορισει την κατανοηση την επιβεβαιωμενη στους αιωνες.
Δεν ειναι ταιριαστο για τον καθε μαθητη,να διανυει ενα πολυ χαμηλο τοξο,αρχιζοντας απο ενα σημειο ενος κατωτερου επιπεδου και επιστρεφοντας στο ιδιο επιπεδο.
Γιατι να ξοδευουμε την ενεργεια αν πρεπει να κρουσουμε και παλι της κατωτερες πυλες.

Γι αυτο κρινω οτι ειναι επικαιρο το θεμα αγαπητε Αντμιν..
ετσι ισως μπορεσουμε να προετοιμασουμε για το πνευμα μας,εναν ομορφο κηπο,και οχι μια ερημικη γυμνια αλλα την κορυφη της εκπληρωσης.

Ας συλλογιστουμε σε ομαδικο επιπεδο και ας τοποθετησουμε στον ενα δισκο της ζυγαριας την εκδηλωση ολων των ελαττωματων μας οπως:οργη,δειλια,προδοσια,προκαταληψη,υποκρισια,αυταρεσκεια,δογματισμος.
Στον αλλο δισκο ας τοποθετησουμε την προωθητικη δυναμη της ψυχικης ενεργειας,την ακαριαια γνωση,την επιβεβαιωση της διαθηκης των Σοφων,το Αρχετυπικο απαραβιαστο,την ευγνωμοσυνη στην Ασπιδα.

Ας συνηθισουμε τον ευατο μας κατα την καθημερινη ζωη,στην ιδεα της αεναου κινησεως και ας μην παραμενουμε σε σκοτεινες εσοχες.
Η δημιουργικοτητα προσελκυει την Δημιουργικη δυναμη.
Η συλληψη της πραγματικοτητας πρεπει να επεκταθει στης σφαιρες της εξελιξης και του απειρου.
Ας αναλογιστουμε πως μπορουμε να μεταμορφωθουμε απο μια αξιολυπητη υπαρξη σε μια νεα ακτινοβολο,μεσω των κοσμικων πυρων.
Τελος η κατηφεια και η θλιψη ειναι αναρμοστες για τους αναζητητες του εσωτερικου φωτος,αποδεχωμενοι την αληθινη Κοσμο Ζωη για μια πληρη θεαση στο Απειρο.


Σκεψεις απο την ΑΠΕΙΡΟΣΥΝΗ 1930
ευχαριστω
ΟΜ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 15:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Να καλωσορίσω την νέα ευκαιρία που μας δίνει το Esoterica να γνωρίσουμε περισσότερο μια εσωτερική σχολή και να έχουμε την ευκαιρία μιας τέτοιας διαδραστικής επαφής. Και να ευχαριστήσω την "Ελληνική Εταιρία Εσωτέρας Θεραπευτικής", για την τόλμη της να ξεκινήσει έναν τέτοιο διάλογο και την χαρά που μας δίνει να μπορούμε να έρθουμε κι εμείς σε μια τέτοια επικοινωνία μαζί της.

Καταρχήν να δηλώσω ότι ήμουν για πολύ καιρό ένας… Bailey-junkie . Δεν περνούσε ούτε μια ημέρα χωρίς να διαβάσω, να μελετήσω και να κρατήσω σημειώσεις από τα βιβλία της. Ειδικά την σειρά των βιβλίων με την "Πραγματεία για τις & Ακτίνες", την "Πραγματείας επί της Λευκής Μαγείας", και το "Πρόβλημα της Θυμαπάτης" τα είχα… ξεκοκαλίσει και μπορώ να πω ότι με βοήθησαν να διαμορφώσω ένα μεγάλο μέρος του τι σημαίνει για εμένα εσωτερισμός.

Αν και η θέση μου είναι ανεπιφύλακτα υπέρ της μελέτης αυτών των βιβλίων από κάθε άτομο που θέλει να μάθει του τι πρεσβεύει ο εσωτερισμός ωστόσο έχω κάποιους προβληματισμούς. Αυτοί οι προβληματισμοί είναι ελάσσονος σημασίας μπροστά στο όφελος που είχα από αυτά τα βιβλία αλλά οφείλω να τους παραθέσω διότι παραμένουν ένα "αγκάθι" μέσα μου.

Ένας προβληματισμός μου είναι ο εξής:

Μήπως στην φιλοσοφία (καθαρά θεοσοφικής βάσης) της Α. Bailey υπάρχει ένας έντονος "μεσσιανισμός" και μάλιστα καθαρά χριστιανικού χαρακτήρα;

Ειδικά στα βιβλία "Εξωτερίκευση της Ιεραρχίας" και "Η επανεμφάνιση του Χριστού" υπάρχει μια έντονη προσδοκία της επανεμφάνισης του Χριστού ο οποίος θα έπρεπε ήδη να έχει έρθει σύμφωνα με τα γενικά χρονοδιαγράμματα που παρουσιάζονται στα βιβλία. Όπως υποστηρίζεται μάλιστα θα είχε αλλάξει ήδη τη νοοτροπία της Ρωμαιοκαθολικής εκκλησίας. Αναφέρεται ότι στα τέλη του 20ου αιώνα όταν έρθει θα υπάρχουν επικεφαλής των διεθνών οργανισμών μυημένοι που θα βοηθήσουν στο εξωτερικό δημόσιο έργο του. Εγώ αντιθέτως βλέπω ότι πάμε από το κακό στο χειρότερο ως πολιτισμός και βλέπω πολύ ουτοπικές και εκτός τόπου και χρόνου αυτές τις εξαγγελίες.

Η καλλιέργεια αυτού του είδους των προσδοκιών, πέραν του γεγονότος ότι έρχονται σε βασική αντίθεση με αυτά που είπε η Ε.Π. Μπλαβάτσκυ, νομίζω ότι δεν κάνουν καλό στον εσωτερισμό. Εφόσον αποδεικνύονται (έτσι νομίζω τουλάχιστον) ως αναληθείς ενισχύουν τους εχθρούς του εσωτερισμού με επιχειρήματα εναντίον των εσωτερικών σχολών και ειδικά της θεοσοφικής γραμμής.

Το να περιμένουμε κάποιον να μας σώσει ανήκει περισσότερο σε μια εξωτερική θρησκευτική τάση και όχι μια εσωτερική φιλοσοφική πορεία.

Τι μπορείτε να μου πείτε για αυτό;

Δεύτερος προβληματισμός:

Η οργάνωση που ιδρύθηκε με βάση τα γραπτά της A. Bailey, από όσο ξέρω τουλάχιστον, ρίχνει το μεγάλο βάρος της εσωτερικής μαθητείας στον ομαδικό διαλογισμό, τις επικλήσεις και τις προσευχές.

Φτάνουν αυτά για να γίνουν πράξη οι εσωτερικές αρχές; Φτάνουν αυτά για να αλλάξει η κοινωνία γύρω μας προς το καλύτερο; Φτάνουν αυτά για να γίνει ο μαθητής αυτής της ατραπού πιο ενάρετος, πιο συνειδητός, πιο αγωνιστής, πιο σίγουρος κ.α. ; Η υπηρεσία, που είναι μια από τις βασικές αρετές της εσωτερικής μαθητείας, οριοθετείται και εξαντλείται στα πλαίσια των διαλογισμών και των επικλήσεων; Μήπως "όποιος δεν θέλει να ζυμώσει 10 ημέρες κοσκινίζει";


Τρίτος προβληματισμός:

Το τέταρτο και τελευταίο από τα 4 μεγάλα παγκόσμια προβλήματα τα οποία παρουσιάζονται μέσα στα βιβλία της A. Bailey αναφέρεται ως "το πρόβλημα με τους Εβραίους". Στην παρουσίαση αυτού του προβλήματος οι Εβραίοι παρουσιάζονται ως μια ομάδα ψυχών που έχει κάνει πολλά λάθη (που βασίζονταν στο έντονο συναίσθημα της χωριστικότητας) στο παρελθόν, από την εποχή της Ατλαντίδας και μετά, που κατά κάποιον τρόπο πληρώνουν καρμικά για τα λάθη τους, τώρα.

Πέραν του ότι δεν έχω διαβάσει κάτι παρόμοιο στην παλιότερη θεοσοφική βιβλιογραφία (μπορεί όμως να κάνω λάθος) δεν νομίζετε ότι αυτές οι βαρυσήμαντες δηλώσεις δίνουν τροφή και εσωτερική βάση στον φανατισμό και στις διώξεις των Εβραίων;

Αν η πρώτη αρχή της Θεοσοφικής Εταιρίας (στην οποία νομίζω ότι συμφωνείτε) μιλάει για την αδελφότητα των ανθρώπων πέρα από διαχωρισμούς φυλής και θρησκεύματος, πώς αυτό μπορεί να γίνει με την παρουσίαση τέτοιων διδασκαλιών χωριστικότητας και υπόθαλψης μίσους από τους προαιώνιους εχθρούς της αδελφοσύνης των ανθρώπων; Είμαι σίγουρος ότι η A. Bailey δεν είχε αυτήν την πρόθεση όταν έγραφε αυτά, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός της ευθύνης των συνεπειών με την παρουσίαση αυτών των απόψεων.

Αυτοί ήταν οι 3 σημαντικοί προβληματισμοί μου...

Ελπίζω να μην δίνω την εντύπωση ότι είμαι εχθρικός ως προς τις διδασκαλίες της A. Bailey με την παράθεση των παραπάνω προβληματισμών. Αντίθετα κρατώ μέσα στην καρδιά μου και μέσα στο μυαλό μου πολύ καλές στιγμές από την μελέτη του έργου της.

Από την άλλη όμως αφού μου δίνεται αυτή η ευκαιρία να μου απαντηθούν αυτά τα παλιά ερωτήματά μου θα ήθελα να την χρησιμοποιήσω. Νομίζω ότι οι απαντήσεις δεν θα αφορούν μόνο εμένα αλλά θα δώσουν την ευκαιρία και σε άλλους που ίσως τους γεννήθηκαν αυτοί οι προβληματισμοί να πάρουν χρήσιμες και ουσιαστικές επίσημες απαντήσεις.

Ελπίζω σε έναν χρήσιμο και ουσιαστικό διάλογο και ευελπιστώ να επεκταθεί αυτή η προσπάθεια του Esoterica και για άλλες εσωτερικές ή φιλοσοφικές σχολές στην Ελλάδα

Με εκτίμηση.

Ένας θαυμαστής των έργων της A. Bailey


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελληνική Εταιρία Εσωτέρας Θεραπευτικής
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 02:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελληνική Εταιρία Εσωτέρας Θεραπευτικής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλες και φίλοι, μέλη του Esoterica

Καλημέρα σε όλες και όλους

Είναι και δική μας χαρά, η δυνατότητα να συναντηθούμε, μέσα απο την ευκαιρία αυτής της συνέντευξης. Σας καλοσωρίζουμε, έτοιμοι να απαντήσουμε γι΄αυτά που γνωρίζουμε και που μπορούμε ν΄απαντήσουμε.

Ο αιφνιδιασμός απόλυτος και ο χρόνος λίγος που μεσολάβησε απο την αποδοχή μας και την ανακοίνωση της συνέντευξης. Θα ζητήσουμε την κατανοησή σας παίρνοντας λίγο χρόνο, για να κάνουμε μια κατανομή εργασιών για την συνέντευξη αυτή.

Ωστόσο ας κάνουμε μερικές απαραίτητες διευκρινήσεις, βασικές και αναγκαίες:

1)Τόσο το International Network of Esoteric Healing, όσο και η Ελληνική Εταιρία Εσωτέρας θεραπευτικής ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΟΡΓΑΝΙΚΗ σχέση με την Lucis Trust, την Σχολή Αρκέην, ούτε την εκπροσωπούν.

Αν κάποια φίλη ή φίλος, επιζητούν επαφή με την Lucis Trust ή την Εσωτερική Σχολή Αρκέην, για λόγους μαθητείας πάνω στην Αρχαία Σοφία, ας επισκεφτεί το site www.lucistrust.org ή ας γράψει στα Ελληνικά γράμμα και ας το ταχυδρομήσει στην αναφερόμενη εκεί διεύθυνση.

2)Στην Ελληνική Εταιρία Εσωτέρας Θεραπευτικής και στο INEH (σαν εκπαιδευτές) βρισκόμαστε συμμαθητές, (γιατί αγαπημένες φίλες και φίλοι όλοι μας είμαστε μαθητές έως και του Χριστού του ίδιου, όπως έχει λεχθεί..) άνθρωποι που προέρχονται απο πολλά και διαφοροποιημένα μονοπάτια της Εσωτερικής Γνώσης και απο πολλούς ομίλους και εσωτερικές ομάδες στην Ελλάδα.

Συναντιόμαστε, όμως και με όλους εκείνους τους ανθρώπους, που με καρδιά γεμάτη αγάπη και με μια ικμάδα Θέλησης για το Καλό επιζητούν να γνωρίσουν το αντικείμενο των εργασιών της Εσωτέρας θεραπευτικής, έστω και άν δεν είχαν ίσως ποτέ πρίν μια σχέση με οποιοδήποτε εσωτερικό δρόμο ή εσωτερική γνώση.

Συναντιόμαστε και συμμεριζόμστε, με όλους εκείνους που αναζητούν το δρόμο της Γνώσης και της πρακτικής εσωτερικής εμπειρίας. Με όλους τους ανθρώπους που είναι πρόθυμοι να ερευνήσουν τον δικό τους ιδιαίτερο δρόμο υπηρεσίας, που δεν θα τους τον υποδείξει κανείς άλλος, παρά μόνο ο Ανώτερος εαυτός τους, η Ψυχή.

Και είναι αυτό κάτι που μας δίνει ιδιαίτερη χαρά. Απλά γιατί βλέπουμε να υποχωρούν στεγανά και αυθεντίες που τόσα χρόνια χωρίζαν άν και επαγγέλονταν ενότητα και Αγάπη.

3)στο διεθνή κύκλο εκπαιδευτών του ΙΝΕΗ,έχει γίνει αποδεκτό, ότι παρόλου που ερχόμαστε απο διαφορετικές σκέψεις και γραμμές, όλοι μας (οι εκπαιδευτές) αναγνωρίζουμε σαν βασικό εργαλείο αναφοράς και πρακτικής εργασίας το βιβλίο της Αλίκης Μπαίηλη "Εσωτέρα Θεραπευτική"

4)Τόσο στο ΙΝΕΗ, όσο και στην Ελληνική Εταιρία Εσωτέρας Θεραπευτικής υπάρχουν επίσης, πλήν των άλλων εκπαιδευτών και εκπαιδευτές που καλύπτονται απο την Διδασκαλία του Θιβετανού και της Αλίκης Μπαίηλη.

Αφού λοιπόν, θέσαμε τις διευκρινήσεις γίνεται κατανοητό, ότι δεν θα υπάρξει απο την πλευρά μας καμμία ανάληψη δογματικής υπεράσπισης των Θέσεων και της διδασκαλίας της Αλίκης Μπαίηλη.

Θα συμμεριστούμε, όμως μαζί σας, τις δυνατότητες όλων μας να διευκρινήσουν και να κάνουν πιο κατανοητή, σε κάθε ειλικρινά ενδιαφερόμενο αναζητητή, με λόγια απλά, κοινή λογική και πρακτική βίωση, μια τεράστια Διδασκαλία, γνωστή σαν η Προαιώνια Σοφία.

Καλή σας Μέρα και είθε
Το Φώς η Αγάπη και η Δύναμη
της Μιάς Ζωής να σας συντροφεύει

Επιστρέφουμε σύντομα με απαντήσεις, μέχρι τότε γειά σας
σε όλες και όλους.

Ελληνική Εταιρία Εσωτέρας Θεραπευτικής

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 02:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
ESOTERICA, ESOTERICA.

Δεν θα σου πω έτσι απλά ένα μπράβο μα θα υποκλιθώ στο σπουδαίο έργο σου.
Σε/Σας ευχαριστούμε Admin και συνεργάτες Του, για το άνοιγμα των πνευματικών οριζοντων που μας παρέχεις/έχετε με αγάπη.
Προχθές ήταν εδώ ένας σπουδαίος άνθρωπος από το Ομοκοοίον Τρικάλων, σήμερα μας παρουσιάζετε την ομάδα της Ε.Ε. Εσωτερας Θεραπευτικής. Και λογικά έπεται συνέχεια...

Πνευματικά αδέρφια μου καλώς ήρθατε για να ομορφύνετε ακόμα περισσότερο, τους υπέροχους πνευματικούς Κήπους του site esoterica.gr.
Δεν θα σας θέσω για την ώρα τις δικές μου απόρροιες μόνο θα απολαμβάνω την θετική εκπομπή της ενέργειάς σας...
Θα θαυμάζω την αγάπη σας για την ατραπό της επιστήμης της ψυχής.
Καλώς ήρθατε στο "ΣΠΊΤΙ" ΣΑΣ/ΜΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 12:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να ευχαριστήσω την "Ελληνική Εταιρία Εσωτέρας Θεραπευτικής" για την διευκρίνηση που έκανε διότι νόμιζα ότι υπήρχε μια στενότερη και μεγαλύτερη οργανωτική σχέση μεταξύ των διδασκαλιών της Bailey και της "Εταιρίας".

Διαβάζοντας ιδιαίτερα το άρθρο της "Ε.Ε.Ε.Θ" που δημοσιεύτηκε στο Esoterica.gr με τίτλο "Η φύση της μαγείας" διαπίστωσα μια πολύ έντονη επίδραση από την διδασκαλία και την ορολογία που χρησιμοποιεί η Α. Bailey σε όλα τα βιβλία της και όχι μόνο στην "Εσωτέρα Θεραπευτική" και για αυτό τοποθετήθηκα τόσο στενά στην συνολική διδασκαλία της A. Bailey.

Θα ήθελα να παρακαλέσω όμως, όσο είναι δυνατόν και εφικτό, να υπολογιστούν στις απαντήσεις της Ε.Ε.Ε.Θ. και οι δικές μου ερωτήσεις διότι δεν είναι ερωτήσεις που αφορούν την οργανωτική δομή της Arcane αλλά την ίδια την φύση και τον σκοπό των διδασκαλιών της A. Bailey. Νομίζω ότι εφόσον η A. Bailey παίζει τόσο σημαντικό ρόλο στην διαμόρφωση της πνευματικής ατμόσφαιρας της Ε.Ε.Ε.Θ. θα είναι λογικό να έχουν οι υπεύθυνοι της ομάδας κάποια συγκεκριμένη άποψη για αυτά τα θέματα.

Επίσης θα ήθελα να μάθω εάν ο δεύτερος προβληματισμός μου ισχύει για την Ε.Ε.Ε.Θ.

Με την ευκαιρία να προσθέσω και κάποιες άλλες ερωτήσεις

--- Εφόσον θεωρείτε πολύ σημαντικό το έργο της A. Bailey "Εσωτέρα Θεραπευτική" πιστεύετε ότι είναι το αποτέλεσμα μιας τηλεπαθητικής μεταβίβασης της διδασκαλίας ενός δασκάλου της "Λευκής Ιεραρχίας", του "Θιβετανού";

--- Ποια είναι αυτή η θεραπεία στην οποία αναφέρεται η Ε.Ε.Ε.Θ. και ποια η διαφορά της ή η ομοιότητά της με τις άλλες μεθόδους θεραπείας, επίσημες και εναλλακτικές

Περιμένω κι εγώ να τεθούν κι άλλες ερωτήσεις και να μάθω περισσότερα για την Ε.Ε.Ε.Θ, μέσα από αυτήν την συνέντευξη

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 23:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σας χαιρετώ.
Καλοί μου φίλοι της ολιστικής ιατρικής Ι.Ν.Ε.Η. μετά από το προηγούμενο "post" καλωσόρισμα, έρχομαι να θέσω και τα τρία ερωτήματα μου.

1.) Είναι αλήθεια, ότι σαν μέλη σας (θεραπευτές) γίνονται μόνο "επιστήμονες" της κλασικής ιατρικής;

2.) Η ολιστική ιατρική έχει αρκετές μεθόδους θεραπείας. Ο ερευνητής Κος Λεξ Ράϊαντ που δίδαξε μία από τούτες, (ότι για να έρθει σε μία φυσική κατάσταση υγείας και ισορροπίας το ανθρώπινο σώμα) χρειάζεται τη σωστή κατανομή της ενέργειας από τις "λιμνάζοντες περιοχές". Τώρα το ερώτημα μου είναι: Πόσο ο σαμανισμός έχει επηρεάσει το όλο ιατρικό πρόγραμμα Ι.Ν.Ε.Η.;

3.) Τι είναι εκείνο που διαχωρίζει την ολιστική φιλοσοφία της ιατρικής Ι.Ν.Ε.Η. από τις άλλές μεθόδους, όπως εκείνης της Barbara Ann Bernnan και του μεγάλου θεραπευτή Γιούρι Γκέλερ;

Ετούτα τα λίγα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 14:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ με τη σειρά μου την προσφορά των υπευθύνων της "Εσωτέρας Θεραπευτικής", να μας δώσουν μία συνέντευξη στον χώρο των forums του ESOTERICA.

Θα ήθελα να θέσω κι εγώ κάποια ερωτήματα για τη συνέντευξη αυτή:

  • Τι κάνει ένας μαθητής της Εσωτέρας Θεραπευτικής; Προσφέρει "ο μικρός όμιλος αυτός" στον μαθητή κάποιον πρακτικό δρόμο εσωτερικής ανάπτυξης; Και αν ναι, ποιος είναι ο δρόμος αυτός;
    Ποιος ο σκοπός του δρόμου αυτού για τον μαθητή, αλλά και πως εννοείται η πραγμάτωση της παγκόσμιας βοήθειας;
  • Εκτός απο την Διδασκαλία του Θιβετανού και της Αλίκης Μπαίηλη, μελετάτε άλλα κείμενα και διδασκαλίες;
    Υπάρχουν στον τρόπο της Διδασκαλίας σας επιρροές που προέκυψαν από την μακρόχρονη πορεία της; Εχει προσαρμοστεί στις πιο σύγχρονες συνθήκες; Τι κρατάει από παλιά και τι νέο (πιθανόν) υπάρχει σε αυτή;
  • Σε τι διαφέρει από άλλους δρόμους εσωτεριμού;
    Θέτει κριτήρια αποδοχής άλλων δρόμων - κι αν ναι, ποια;

Εύχομαι να δούμε σύντομα on-line την συνέντευξή σας και επιφυλάσσομαι σε νέα ερωτήματα - πιθανόν σε κάποιον δεύτερο κύκλο!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 16:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγκεκριμενοποιούμε λοιπόν τις Ερωτήσεις που αποστέλλουμε στην "Ελληνική Εταιρία Εσωτέρας Θεραπευτικής" για αυτήν την πρώτη Φάση της "δυναμικής" Συνέντευξης που ευγενικά μας παραχωρεί.

Πρόκειται για 11 ερωτήσεις που έχουν προέλθει από τις αντίστοιχες που κατέθεσαν οι Φίλοι και οι Συνεργάτες, thoth, zezmperg και amalia.
Τους ευχαριστούμε ιδιαίτερα για την πολύτιμη συνεισφορά τους!

Θεωρούμε ότι οι ερωτήσεις που έχουν κατατεθεί σε αυτήν τη Συζήτηση είναι πολύ καλές και έτσι δεν χρειάστηκαν παρά ελάχιστες τροποιήσεις και προσθήκες από πλευράς μας για να φτάσουμε στην τελική σειρά των πρώτων "επίσημων" ερωτήσεων της Συνέντευξης.

  • Αρκετοί μελετητές διατείνονται ότι στην φιλοσοφία (καθαρά θεοσοφικής βάσης) της Α. Bailey υπάρχει ένας έντονος "μεσσιανισμός" και μάλιστα χριστιανικού χαρακτήρα.

    Ειδικά στα βιβλία "Εξωτερίκευση της Ιεραρχίας" και "Η επανεμφάνιση του Χριστού" υπάρχει μια έντονη προσδοκία της επανεμφάνισης του Χριστού ο οποίος θα έπρεπε ήδη να έχει έρθει σύμφωνα με τα γενικά χρονοδιαγράμματα που παρουσιάζονται στα βιβλία. Όπως υποστηρίζεται μάλιστα θα είχε αλλάξει ήδη τη νοοτροπία της Ρωμαιοκαθολικής εκκλησίας. Αναφέρεται ότι «στα τέλη του 20ου αιώνα όταν έρθει θα υπάρχουν επικεφαλής των διεθνών οργανισμών μυημένοι που θα βοηθήσουν στο εξωτερικό δημόσιο έργο του». Αυτές οι προσδοκίες δεν φαίνεται να έχουν επαληθευθεί...

    Μήπως η καλλιέργεια αυτού του είδους των προσδοκιών, πέραν του γεγονότος ότι πιθανότατα έρχονται σε βασική αντίθεση με αυτά που είπε η Ε.Π. Μπλαβάτσκυ, δεν κάνουν καλό στο ρεύμα του Εσωτερισμού γενικότερα; Εφόσον αποδεικνύονται (εάν αυτό όντως συμβαίνει) ως αναληθείς, ενισχύουν τους «εχθρούς» του Εσωτερισμού με επιχειρήματα εναντίον των εσωτερικών σχολών και ειδικά της θεοσοφικής γραμμής.
    Ίσως το να περιμένουμε κάποιον να μας σώσει ανήκει περισσότερο σε μια εξωτερική θρησκευτική τάση και όχι μια εσωτερική φιλοσοφική πορεία.

    Μπορείτε να μας πείτε τις απόψεις σας πάνω σε αυτά;


  • Η οργάνωση που ιδρύθηκε με βάση τα γραπτά της A. Bailey(ARCANE), φαίνεται να ρίχνει το μεγάλο βάρος της εσωτερικής της μαθητείας στον ομαδικό διαλογισμό, τις επικλήσεις και τις προσευχές.

    Υπάρχει μία ανάλογη έκφανση στον τρόπο με τον οποίο γίνεται πράξη η Μαθητεία στην «Ελληνική Εταιρία Εσωτέρας Θεραπευτικής»;

    Η ερώτησή μας είναι αν και κατά πόσον νομίζετε ότι φτάνουν αυτά για να γίνουν πράξη οι εσωτερικές αρχές; Φτάνουν αυτά για να αλλάξει η κοινωνία γύρω μας προς το καλύτερο; Φτάνουν αυτά για να γίνει ο μαθητής αυτής της ατραπού πιο ενάρετος, πιο συνειδητός, πιο αγωνιστής, πιο σίγουρος κ.α.; Η υπηρεσία, που είναι μια από τις βασικές αρετές της εσωτερικής μαθητείας, οριοθετείται και εξαντλείται στα πλαίσια των διαλογισμών και των επικλήσεων ή μπορεί(και θα πρέπει) να εφαρμόζεται και σε άλλα πεδία; Βρίσκει κάποια έκφραση εδώ η ρήση της λαϊκης μας θυμοσοφίας: "όποιος δεν θέλει να ζυμώσει 10 ημέρες κοσκινίζει";


  • Το τέταρτο και τελευταίο από τα 4 μεγάλα παγκόσμια προβλήματα τα οποία παρουσιάζονται μέσα στα βιβλία της A. Bailey αναφέρεται ως "το πρόβλημα με τους Εβραίους". Στην έκθεση αυτού του προβλήματος οι Εβραίοι παρουσιάζονται ως μια ομάδα ψυχών που έχει κάνει πολλά λάθη (που βασίζονταν στο έντονο συναίσθημα της χωριστικότητας) στο παρελθόν, από την εποχή της Ατλαντίδας και μετά, που κατά κάποιον τρόπο πληρώνουν καρμικά για τα λάθη τους, τώρα.

    Στην παλιότερη θεοσοφική βιβλιογραφία δεν βρίσκουμε κάτι παρόμοιο (μπορεί βέβαια αυτό να είναι ένα λανθασμένο πόρισμα). Κατά την γνώμη μας αυτές οι, κατά κάποιον τρόπο, βαρυσήμαντες δηλώσεις δίνουν τροφή και εσωτερική βάση στον φανατισμό και στις διώξεις των Εβραίων.

    Αν η πρώτη αρχή της Θεοσοφικής Εταιρίας (στην οποία πιστεύουμε ότι συμφωνείτε) μιλάει για την αδελφότητα των ανθρώπων πέρα από διαχωρισμούς φυλής και θρησκεύματος, πώς αυτό μπορεί να γίνει με την παρουσίαση τέτοιων διδασκαλιών χωριστικότητας και υπόθαλψης μίσους από τους προαιώνιους εχθρούς της αδελφοσύνης των ανθρώπων; Είμαστε σίγουροι ότι η A. Bailey δεν είχε αυτήν την πρόθεση όταν έγραφε αυτά, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός της ευθύνης των συνεπειών με την παρουσίαση αυτών των απόψεων...

    Ποια η θέση σας σχετικά με τα παραπάνω;


  • Εφόσον θεωρείτε πολύ σημαντικό το έργο της A. Bailey "Εσωτέρα Θεραπευτική", πιστεύετε ότι είναι το αποτέλεσμα μιας τηλεπαθητικής μεταβίβασης της διδασκαλίας ενός Δασκάλου της "Λευκής Ιεραρχίας", του "Θιβετανού"; Είναι γνωστό ότι κατά καιρούς έχουν εκφραστεί εκπληκτικού μεγέθους Υπερβολές αναφορικά με τις Επαφές Όντων Υψηλών Επιπέδων με τους Ανθρώπους, από διάφορους φορείς και πρόσωπα...

    Για την «Ελληνική Εταιρία Εσωτέρας Θεραπευτικής» βέβαια δεν γνωρίζουμε παρόμοιες δηλώσεις ή ισχυρισμούς. Θα θέλατε όμως να τοποθετηθείτε σχετικά;

  • Είναι αλήθεια, ότι σαν μέλη σας (θεραπευτές) γίνονται μόνο "επιστήμονες" της κλασικής ιατρικής;
  • Ποια είναι αυτή η «θεραπεία» στην οποία αναφέρεται η Ε.Ε.Ε.Θ. και ποια η διαφορά της ή η ομοιότητά της με τις άλλες μεθόδους θεραπείας, επίσημες και εναλλακτικές;
  • Αυτή που θεωρείται ως «Ολιστική Ιατρική» περιλαμβάνει αρκετές μεθόδους θεραπείας. Ο ερευνητής Λεξ Ράϊαντ που δίδαξε μία από τούτες, είπε (ότι για να έρθει σε μία φυσική κατάσταση υγείας και ισορροπίας) το ανθρώπινο σώμα χρειάζεται τη σωστή κατανομή της ενέργειας από τις "λιμνάζοντες περιοχές". Το ερώτημα είναι: Πόσο ο σαμανισμός έχει επηρεάσει το όλο θεραπευτικό πρόγραμμα Ι.Ν.Ε.Η.;
  • Τι είναι εκείνο που διαχωρίζει την ολιστική φιλοσοφία της ιατρικής Ι.Ν.Ε.Η. από τις άλλές μεθόδους, όπως εκείνης της Barbara Ann Bernnan και του μεγάλου Γιούρι Γκέλερ;
  • Τι κάνει ένας μαθητής της Εσωτέρας Θεραπευτικής; Προσφέρει "ο μικρός αυτός όμιλος", όπως με ταπεινοφροσύνη δηλώνετε, στον μαθητή κάποιον πρακτικό δρόμο εσωτερικής ανάπτυξης; Και αν ναι, ποιος είναι ο δρόμος αυτός;

    Ποιος ο σκοπός του δρόμου αυτού για τον μαθητή, αλλά και πως εννοείται η πραγμάτωση της «παγκόσμιας βοήθειας»; Επιπλέον, ποιες οι προτάσεις που έχετε να κάνετε σε όλους μας, προτάσεις εφικτές και αποτελεσματικές, για να βοηθήσουμε τον Κόσμο αυτόν που ζούμε να ξεφύγει από τον «βούρκο» που πολλοί διατείνονται ότι βρίσκεται εδώ και πολύ καιρό;


  • Εκτός από τη Διδασκαλία του Θιβετανού και της Αλίκης Μπαίηλη, μελετάτε άλλα κείμενα και διδασκαλίες;

    Υπάρχουν στον τρόπο της Διδασκαλίας σας επιρροές που προέκυψαν από την μακρόχρονη πορεία της; Έχει προσαρμοστεί κατά την γνώμη σας στις πιο σύγχρονες συνθήκες; Τι κρατάει από παλιά και τι νέο (πιθανόν) υπάρχει σε αυτή;


  • Σε τι διαφέρει ο «τρόπος» της Εσωτέρας Θεραπευτικής από άλλους «δρόμους» Εσωτερισμού;

    Θέτει κριτήρια αποδοχής άλλων δρόμων και συνεύρεσης/συνεργασίας με τους εκφραστές τους(Φορείς ή Άτομα) - κι αν ναι, ποια;


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy