ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΜΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΑΠΟΨΗ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 12:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Cogito ergo sum"(Σκέπτομαι άρα υπάρχω)
Το απόφθεγμα του Ντεκάρτ ήταν αυτό που ήταν ορόσημο για τον Δυτικό πολιτισμό που ανέκαθεν έδινε ιδιαίτερη έμφαση στη σκέψη και στον ορθολογισμό.

Με το πέρασμα των αιώνων υπήρξαν και άλλες "φιλοσοφικές" και μη τοποθετήσεις που σηματοδοτούν την ύπαρξή μας...

Στην εποχή μας ένα απόφθεγμα που έχει επιβληθεί από την "επιστήμη" του μάρκετινγκ και τείνει να γίνει το moto της ζωής μας είναι "ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ".

Αλλοι θα προτιμούσαν το "Αγαπώ άρα υπάρχω" ενώ άλλοι πιο επιθετικοί ίσως να προτιμούσαν το "νοιώθω μαχητικός άρα υπάρχω..."

Ολοι αυτοί φαίνονται να λένε αυτό που τους εκφράζει, αυτό που χαρίζει ζωντάνια στη δικιά τους ζωή.

Ποιό είναι λοιπόν το στοιχείο που χαρίζει ζωντάνια και νόημα στη δική σας ζωή?
Ποιό είναι εκείνο το στοιχείο που σας αποδεικνύει ότι είστε ζωντανοί?
Πως θα συνοψίζατε εσείς τη δικιά σας φιλοσοφία?


"Τάδε έφη Avallon"
inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 12:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ όμορφο το θέμα!

Με το χέρι στην καρδιά μπορώ να πω ότι ζωντανή νιώθω μόνο όταν προσφέρω (τώρα θα πείτε, πολύ αλτρουίστρια μας βγήκε η inandabove..)αλλά μόνο μέσω της προσφοράς -με τον άλφα ή βήτα τρόπο- μπορώ να νιώσω ότι υπάρχω σε αυτόν τον κόσμο.

Οι πιο χαρούμενες στιγμές της ζωής μου..όταν βοηθώ κάποιον να ξεπεράσει τη θλίψη του, όταν μαζεύω ένα εγκατελειμένο γατάκι από το δρόμο και το φροντίζω μέχρι να ορθοποδήσει..κυριολεκτικά. Ποτέ δεν έχω νιώσει πιο ζωντανή, από τις στιγμές εκείνες που ένιωσα ότι προσέφερα κάτι-έστω και πολύ μικρό, έστω κι ένα χαμόγελο, ένα λιθαράκι γνώσης, μια συνειδητοποίηση- σε ένα άλλο πλάσμα.

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορώ να απολαύσω τις άκρως "εγωιστικές" χαρές της ζωής..κάθε άλλο..Απλά ποτέ δεν με γεμίζουν πλήρως, και σίγουρα δε δίνουν νόημα στην ζωή μου..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 09:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Σκέπτομαι άρα υπάρχω.
Λοιπόν γλυκιά φιλεναδούλα Avallon, το έκανες και πάλι το "θαύμα" σου!
Έτσι για να δούνε μερικές/οι πως είναι αρκετά όμορφο να υπάγεσαι "αφοσιωμένα" στην εξέλιξη του πνεύματος.

Μεταβάλλονται όλα εκείνα,(όσα παράγονται απο τις σκέψεις που δηλώνουν την εν-ύπαρξη έσω), τα καθημερινά και ανθρώπινα καθώς αναγνωρίζουμε μέσα από την σκέψη την δική μας υπαρκτή "ζωή"...

Kι όμως ο διαχωρισός της ανθρώπινης ταυτότητας, του ένλογου απ'το άλογο ζώο, μπορεί να πραγματοποιηθεί με την σκέψη!
Είναι το μόνο "μηχάνημα" που διαφοροποιείτε στα σπονδυλωτά ζώα, ένω σχεδόν τα άλλα γνωρίσματα είναι αρκετά κοινά.

Μια "μερίδα" ανθρώπων πιστεύει ότι η ψυχή/πνεύμα είναι δημιουργημα της ανθρώπινης νόησης. Έτσι χρησιμοποιεί το: Cogito ergo sum. Για να δηλώσει την ορθολογιστική ψυχοκτόνα ροή της σκέψης στην κουλτούρα της Δύσης που έχει θεμελιωθεί όμως στην αρχαία Ελληνική πνευματική αχτίνα που έχει πλέον αναγνωρισθεί από όλους τους επιστημονικούς κύκλους σαν την μόνη ΔΗΛΟΥΣΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΚΟΣΜΟΥ! Δηλαδή υπάρχει διάφορο της ψυχής/πνεύματος η μηχανική ενέργεια του εγκεφάλου σκέψη.

Τώρα για μένα η ύπαρξη είναι πολυσύνθετη μα όντως υπάρχω σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ για να σκέπτομαι!

Σε χαιρετώ γλυκιά μου και αγαπημένη Avallon.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 11:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon πολύ ωραίο θέμα, συγχαρητήρια.

Πριν τοποθετηθώ θα ήθελα να πω το εξής, παρατήρησα και χθες και σήμερα μια διάθεση επιθετικότητας, μια έρπουσα συνομοσιολογία, μια ανεκδήλωτη ακόμα τάση να επιστρέψουμε σε μάχες λεκτικές, σε διάφορα Topic του Forum.
Θα παρακαλούσα εδώ λοιπόν σ’ αυτό το Topic να αποφύγουμε την όποια «μπηχτή» την όποια έκφραση που θα μπορούσε να δημιουργήσει ένταση.
Ας αποφύγουμε λοιπόν τα κόκκινα γραμματάκια και τους υπαινιγμούς.

Στο θέμα μας.

Σε μεγάλο μέρος με κάλυψε η τοποθέτηση της inandabove κάπως έτσι σκέφτομαι και αντιδρώ κι εγώ.
Η μεγαλύτερη ικανοποίηση μου είναι να βλέπω τους ανθρώπους που είναι γύρω μου να χαμογελούν και να είναι ευτυχισμένοι.
Όταν μπορώ να προσφέρω αισθάνομαι ότι ζω και ότι δίνω ζωή, μια αντίδραση που δεν έχει να κάνει με την ύλη ή με τον καθαρά ορθολογιστικό σκεπτικισμό.

Βέβαια πολλές φορές αυτό παρεξηγείτε από ανθρώπους που είτε δεν έχουν δεχθεί τέτοιες συμπεριφορές, είτε θέλουν να εκμεταλλευτούν αυτή την προσφορά, είτε είναι εκ φύσεως καχύποπτοι και διαστρεβλώνουν μέσα από το δικό τους πρίσμα την όποια τέτοια πρακτική.

Εκεί υπάρχουν οι δικλίδες ασφαλείας, ανάλογα την περίπτωση που έχεις να αντιμετωπίσεις, έτσι ώστε να καταστήσεις σαφή την προσωπική σου «φιλοσοφική στάση ζωής».

Προσφέρεις και δεν περιμένεις αντάλλαγμα διότι ο αυτοσκοπός είναι η προσφορά και όχι η ιδιοτέλεια, η συνεχής δημιουργία, ο υπερβατικός δρόμος.
Απέναντι σ’ αυτόν που δεν κατανοεί δεν πράττεις κάτι απλά χαμογελάς και αποσύρεσαι, απέναντι στον επιτιθέμενο δείχνεις ότι δεν θέλεις να επιτεθείς και του αφήνεις τα περιθώρια να το κατανοήσει, αν το καταλάβει έχει καλός αν συνεχίσει τότε επιτίθεσαι και εσύ αλλά όχι με τη διάθεση να τον συντρίψεις αλλά να του δώσεις μέσα από τη δράση και την αντίδραση να καταλάβει και να σταματήσει.

Αυτά θα ήθελα προς το παρών να θέσω ως βασικές δομές της δικής μου φιλοσοφίας στο όμορφο αυτό Topic και να συνεχίσουμε την κουβέντα μας.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 12:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Πριν τοποθετηθώ θα ήθελα να πω το εξής, παρατήρησα και χθες και σήμερα μια διάθεση επιθετικότητας, μια έρπουσα συνομοσιολογία, μια ανεκδήλωτη ακόμα τάση να επιστρέψουμε σε μάχες λεκτικές, σε διάφορα Topic του Forum.
Θα παρακαλούσα εδώ λοιπόν σ’ αυτό το Topic να αποφύγουμε την όποια «μπηχτή» την όποια έκφραση που θα μπορούσε να δημιουργήσει ένταση.
Ας αποφύγουμε λοιπόν τα κόκκινα γραμματάκια και τους υπαινιγμούς.



Λοιπόν φίλε Ράμογλου άκου:
Βαρέθηκα τα παιχνίδια.
Πάντα όταν απευθύνομαι σε εσένα, έγραφα: "ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ" γιατί έτσι πιστεύω ότι είσαι πνευματικά, ΩΜΟΣ να κάτι που σε κάνει να μην θέλεις να ΕΙΣΑΙ....
Από την αρχή φωνάζω και γράφω για την επιστροφή σου στο esoterica.gr Διότι πιστεύω πως είσαι από τους λίγους που μπορείς να μας προσφέρεις με ΑΓΑΠΗ(;) ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, και ΓΝΩΣΗ.
Αλήθεια με ενοχλουν τα κόμματα (βλέπε χαζο-ομαδούλες) και οι τελείες...

Έτσι σε παρακαλώ. καιρός πια είναι να το καταλάβεις, αλλά και η ομαδούλα να το καταλάβει. Πως ότι εδώ κάνουμε, αρνητικά λέμε, γράφουμε, είναι κακό για τον εσωτερισμό και για τούτη την παρεϊστικη γωνία (site) πνεύματος που κάποιοι έχουν παλέψει για να δημιουργηθεί αλλά και να κρατηθεί ζωντανή!!!
Φίλε Ράμογλου δεν μπορώ να καταλάβω (σαν ομάδα που είστε φανερά πια) σε πια ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ειπακούτε, αλλά και πια ΦΑΝΤΆΣΜΑΤΑ κυνηγάτε;
ΜΑ μαζί μου ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ/ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ!
Κάποιον άλλο άνθρωπο από την παρεούλα, περίμενα να αντιδράση και όχι εσένα!!!
Μην γκρεμίζεις ότι έχεις με αγάπη χτίσει στον εσωτερισμό, εκτός κι εάν σε πείραξε το καθαρά και μόνο αστείο μου για την γιαλαντζη σκορπιο-κριάρα....
Δεν θα σου απαντήσω ξανά εάν δω το ίδιο κλίμα...Της έρπουσας συνομοσιολογίας... που γράφεις και εσύ.
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΕΚΕΙΝΑ ΠΟΥ ΜΕ ΧΩΡΙΖΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΕΝΩΝΕ.
Σε χαιρετώ Ράμογλου.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Edited by - zezmperg on 12/05/2004 20:57:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 16:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



Edited by - ΑΤΜΑ on 12/05/2004 16:19:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 16:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Avallon ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΔΩ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ.

ΑΠΟΨΕΙΣ,ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ...

Σκέπτομαι άρα υπάρχω
ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ
Αγαπώ άρα υπάρχω
νοιώθω μαχητικός άρα υπάρχω...

ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ..

ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ...
ΚΑΛΑ ΤΑ ΡΗΤΑ......

ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ????
ΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΕΣ ????

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΠΕΣΑΜΕ ΣΤΙΣ ΘΑΛΛΑΣΕΣ ΤΩΝ ΛΕΚΤΙΚΩΝ ΑΝΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΤΟ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΑΤΤΕΙN ????

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΧΙΛΙΕΣ ΔΥΟ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ , ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ , ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΑΞΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΡΧΕΣ ΑΝΕΥ ΠΡΑΞΗΣ ???

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΝΑΙ..
ΑΛΛΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΠΗΓΗ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΑΞΗ Η ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 18:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας αποφύγουμε λοιπόν τα κόκκινα γραμματάκια και τους υπαινιγμούς.

Συμφωνώ και γω αγαπητέ Ράμογλου και το έχω ήδη πει στην zezmperg...
Θέλω να πιστεύω ότι είναι μια απλή στιγμή αδυναμίας (όπως αυτή στην οποία έπεσα πριν από λίγες μέρες...)και ότι δε θα ξαναεπαναληφθεί όχι μόνο εδώ αλλά και σε οποιοδήποτε άλλο θέμα. Δεν έχω ποτέ διαγράψει μήνυμά μου από τότε που μπήκα εδώ και είναι περίεργο ότι η μόνη φορά που θέλησα να διαγράψω κάποιο δεν μπόρεσα γιατί είχα πρόβλημα από μέρες με το login όπως ανέφερα και σε ανάλογο φόρουμ...
Μάλλον κάποια πράγματα δεν είναι "γραφτό" να γίνουν για τους δικούς τους λόγους...

Αγαπητέ AVATARGR μάλλον παρεξήγησες το θέμα μου...(εκτός κι αν πετάς και συ μπηχτές...)
Καλή η φιλοσοφία και η εμβάθυνση που έκανε η zezmperg αλλά ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΜΙΛΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΓΙΑ ΠΡΑΞΕΙΣ!! Αυτές είναι που θέλω να συζητήσουμε και να εμβαθύνουμε... Μίλησα για "πράγματα" που δίνουν νόημα στη ζωή μας και συ είπες:

quote:
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΝΑΙ..
ΑΛΛΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΠΗΓΗ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΑΞΗ Η ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ.....
πράγμα=πραγμάτωση




"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 23:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή zezmperg

Πραγματικά με εξέπληξε ο γραπτός σου λόγος.
Ας προσπαθήσω λοιπόν να αποσαφηνίσω εδώ, σε κοινή θέα, αυτό το λόγο.
Δεν κρύφτηκα ποτέ για κάτι και έτσι δεν έχω να κρύψω τίποτα ούτε να φοβηθώ την όποια αποκάλυψη.

Λες λοιπόν καλή μου συνομιλήτρια :

quote:
Πάντα όταν απευθύνομαι σε εσένα, έγραφα: "ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ" γιατί έτσι πιστεύω ότι είσαι πνευματικά, ΩΜΟΣ να κάτι που σε κάνει να μην θέλεις να ΕΙΣΑΙ....
Από την αρχή φωνάζω και γράφω για την επιστροφή σου στο esoterica.gr Διότι πιστεύω πως είσαι από τους λίγους που μπορείς να μας προσφέρεις με ΑΓΑΠΗ(;) ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, και ΓΝΩΣΗ.

Σ’ ευχαριστώ από καρδιάς για τα καλά σου λόγια, δυστυχώς ή ευτυχώς ποτέ δεν θα μπορούσα να κατονομάσω τον εαυτό μου με διάφορα κοσμητικά επίθετα διότι θεωρώ πως ο καθένας έχει δικαίωμα να με αποδεχθεί ή όχι μέσα από τις πράξεις μου και έτσι να μου δώσει το όποιο επίθετο εκφράζει εκείνον.
Εσύ, αν και δε με ξέρεις προσωπικά, μου πρόσδωσες αυτόν τον χαρακτηρισμό και με κατέταξες σε ένα ψηλό σημείο, με τιμάς και σ’ ευχαριστώ.
Προσωπικά το μόνο που θεωρώ είναι πως είμαι ένας απλός άνθρωπος, με τα ελαττώματα του, ο οποίος αναζητεί και προσπαθεί να γίνει καλύτερος.

quote:
Αλήθεια με ενοχλουν τα κόμματα (βλέπε χαζο-ομαδούλες) και οι τελείες...
Έτσι σε παρακαλώ. καιρός πια είναι να το καταλάβεις, αλλά και η ομαδούλα να το καταλάβει. Πως ότι εδώ κάνουμε, λέμε, γράφουμε, είναι κακό για τον εσωτερισμό και για τούτη την παρεϊστικη γωνία (site) πνεύματος που κάποιοι έχουν παλέψει για να δημιουργηθεί αλλά και να κρατηθεί ζωντανή!!!
Φίλε Ράμογλου δεν μπορώ να καταλάβω (σαν ομάδα που είστε φανερά πια) σε πια ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ειπακούτε, αλλά και πια ΦΑΝΤΆΣΜΑΤΑ κυνηγάτε;
ΜΑ μαζί μου ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ/ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ!
Κάποιον άλλο άνθρωπο από την παρεούλα, περίμενα να αντιδράση και όχι εσένα!!!
Μην γκρεμίζεις ότι έχεις με αγάπη χτίσει στον εσωτερισμό, εκτός κι εάν σε πείραξε το καθαρά και μόνο αστείο μου για την γιαλαντζη σκορπιο-κριάρα....
Δεν θα σου απαντήσω ξανά εάν δω το ίδιο κλίμα...Της έρπουσας συνομοσιολογίας... που γράφεις και εσύ.

Φίλτατη ο λόγος που διετύπωσα είχε ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ προσδιοριστική, να μην συνεχιστεί καμία κόντρα, καμία διαμάχη. Να μην υπάρξει καμία συνέχεια σε οτιδήποτε, να μην γίνει ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ TOPIC πεδίο μάχης.
ΔΕΝ ΥΠΟΝΟΗΣΑ ΤΙΠΟΤΑ , ΔΕΝ ΜΕΜΦΘΗΚΑ ΚΑΝΕΝΑ , ΔΕΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΘΗΚΑ ΚΑΜΙΑ ΟΜΑΔΑ-ΚΟΜΜΑ-ΤΕΛΕΙΑ .

Αυτό ίσως δε το κατάλαβες, αυτό ίσως το διαστρέβλωσες με τον παρορμητισμό που σε διακρίνει.
Θα ήθελα ειλικρινά εδώ μπροστά σε όλους να μου πεις σε ποια ομάδα νομίζεις πως ανήκω , σε ποια φαντάσματα νομίζεις πως πιστεύω , ποιόν νομίζεις πως προσπαθώ να υπερασπιστώ.
Προσωπικά είχα την δύναμη να μιλήσω ξεκάθαρα όταν κατά το παρελθόν είχα τις όποιες διαφωνίες.
Από τότε και μέχρι σήμερα απλά γράφω ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
Ναι αυτή είναι η μόνη αλήθεια έτσι όπως στη λέω, γιατί θέλω να σε αντιμετωπίσω καθαρά, αληθινά, αντρίκεια.
Θα περιμένω τις απόψεις σου που θα ξεκαθαρίσουν το τοπίο στα όσα υπαινίσσεσαι λοιπόν.

Όσο για το αστείο της γιαλαντζη σκορπιο-κριάρας ούτε που κατάλαβα ποια εννοούσες και έτσι το προσπέρασα.

Βλέπεις λοιπόν πως από μέρους μου δεν υπάρχει καμία έρπουσα συνομοσιολογία αλλά το φως της αλήθειας. Πάμε λοιπόν μαζί σ’ αυτό το δρόμο, πιστεύω πως είσαι αρκετά «αντράκι» για να τον περπατήσεις.


quote:
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΕΚΕΙΝΑ ΠΟΥ ΜΕ ΧΩΡΙΖΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΕΝΩΝΕ.
Σε χαιρετώ Ράμογλου.

Ακριβώς αυτό θέλω κι εγώ, αυτό αποδεικνύεται όμως ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ.
Αυτό είπα στο μήνυμα που αντέδρασες, αυτό ακριβώς δεν κατάλαβες.
Σε χαιρετώ zezmperg
Και περιμένω ………………..


Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 12/05/2004 23:17:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 23:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σκέφτομαι + Αισθάνομαι + Βιώνω

Διάνοια + Καρδιά + Σώμα.

Δικαιοσύνη + Αγάπη + Αρμονία.

Είμαι Ζωντανός. Έχω Ειρήνη. Έχω Ψυχή!!!


Όταν δεν Ζω (Είμαι σε καταιγίδα (Θυμός οργή…) ) :


Ανεμοθύελλα Σκέψεων + Τρικυμία Συναισθημάτων + Σεισμός Προσωπικών Πεποιθήσεων.

Καλό ταξίδι φίλοι. Εύχομαι να έχουμε πάντα καλό καιρό στο ταξίδι της Ψυχής μας.

Με αγαθή Αγάπη

Just a man


Edited by - Just_A_Man on 12/05/2004 23:22:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 00:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΠΝΕΩ ΚΑΙ ΖΩ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ... Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΑΤΗ... ΠΑΤΡΙΣ, ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ... ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΛΥΨΑ...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 00:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.

quote:

Προσωπικά το μόνο που θεωρώ είναι πως είμαι ένας απλός άνθρωπος, με τα ελαττώματα του, ο οποίος αναζητεί και προσπαθεί να γίνει καλύτερος.



Λοιπόν φίλε Ράμογλου σε χαιρετώ και πάλι.
Απ'όσα έγραψες, ετούτο με ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ, αυτό κρατώ και προχωρώ για παρακάτω/πάραπάνω....Αφού ετούτο (έτσι) αισθάνομαι και εγώ.
Δεν μπορώ, δεν θέλω, άλλες αντιπαραθέσεις.

Ολοι είμαστε μεγάλοι άνθρωποι και όλοι κρινόμαστε για τις πράξεις και τους λόγους μας. Καθώς και είμαστε εμείς οι υπόλογοι των όποιων ευθυνών μας...
Ας αφήσουμε λοιπόν τους άλλους να βγάλουν τα συμπεράσματά τους, μιας και επιλέξαμε με συνείδηση την οδό της μόνης και φανερής αποκάλυψης!

Έτσι ας πάψουμε πιά την επίδειξη των καλοσχεδιασμένων νυχιών μας, και σαν τα άλογα παγώνια να πλασάρουμε την ουρά μας... Αλλά ας αδειάσουμε του μυαλού μας την αρνηση και ας την αναβαπτίσουμε στης ψυχής μας το πνευματικό σθένος.
Επειδή είσαι εσυ καλέ μου, απαντώ.
Μα από εδώ και πέρα ΟΧΙ πια!

Σε χαιρετώ Ράμογλου.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 12:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ την παρέα!

Μου αρέσει το θέμα της Avallon, ίσως γιατί εχω ασχοληθει/σκεφτεί παρά πολύ γύρω από αυτό!

quote:
Ποιό είναι λοιπόν το στοιχείο που χαρίζει ζωντάνια και νόημα στη δική σας ζωή?
Ποιό είναι εκείνο το στοιχείο που σας αποδεικνύει ότι είστε ζωντανοί?
Πως θα συνοψίζατε εσείς τη δικιά σας φιλοσοφία?

Εγώ σκεφτόμουν…..Τι νόημα έχει η ΖΩΗ?

Και άλλο δεν εβρισκα…. εκτός των μικρό εξάρσεων αισθησιακής φύσεως, πως ήταν μια ρουτίνα...
Θυμάμαι, πως αν έβρισκα ανθρώπους που συζήταγαν σοβαρά θέματα, η συνείδηση, τεντωνόταν σαν τόξο….
Θυμάμαι από μικρό παιδάκι τις παραξενιές μου…
-να βάζω το κεφάλι μου μέσα στο νερό, και να κρατάω όσο περισσότερο μπορούσα την αναπνοή…
-να κάνω ασκήσεις ΓΙΟΓΚΑ που κανένας δεν μου είχε διδάξει… ούτε είχα ποτέ μου δει...
-να γνωρίζω πράγματα των μεγάλων… χωρίς κάποιος να μου τα εξηγήσει…
-να πηγαίνω σχολείο, και να αισθάνομαι πως ο δάσκαλος είχε ελλείψεις….

όπως και πολλά άλλα τέτοια είχαν συμβεί,

μα εκείνο που σταθερά θυμάμαι, είναι τα βράδια που σήκωνα το κεφάλι προς τον Ουρανό, σαν ήταν ξαστεριά…. η ερώτηση ήταν εκεί!

Τι νόημα έχει η ΖΩΗ?

Ξέδωσα στις αισθήσεις πολλες φορες,…γυναίκες, αυτοκίνητα…αποκτήματα…ταξίδια…. με την πάροδο του χρόνου….γύρναγα στην ίδια κατάσταση.

Κάτι που πάντα με γέμιζε εσωτερικά, ήταν τα βιβλία, και οι γνώσεις….

Πάραυτα, η ερώτηση παρέμενε….

Τι νόημα έχει η ΖΩΗ?

Σήμερα σκέφτηκα κατι…που μαζι σας, θελω να Τονίσω την ΟΥΣΙΑ της ΣΚΕΨΗΣ...και οχι τον ελληνισμό!

Αναρωτιέμαι, ΑΝ αυτά που συζητάμε οι περισσότεροι, θειο, καλό, καλοσύνη, ομορφιά, αρετή, τάξη, αγάπη,….είναι στη ΖΩΗ ΜΑΣ σαν αρχή….και το λάθος μας, είναι να δημιουργούμε κάποιον…. που τα ψάχνει...

Σκεφτείτε το!

Με απέραντη φιλία προς φίλους…το κείμενο!


quote:

Αγαπητοί Φίλοι,

Όσο αφορά το κυρίως θέμα/ερώτηση... Αρχαία Ελλάδα καί Χριστιανισμός, ταυτίζονται; έχω την εντύπωση πως υπάρχουν διαφορές μεταξύ θρησκείας και Φιλοσοφίας.

Α. Η ζυγαριά στη Θρησκεία, όπως και να το δούμε, γέρνει προς την πίστη και το δόγμα, μιας και τόσο συνειδητά όσο και ασυνείδητα, ο φόβος και το άγνωστο φέρνουν την συνείδηση στον εναγκαλισμό ενός Πιστεύω, φτιαγμένου στα μέτρα και ανάγκες της κάθε θρησκείας. Βέβαια στις τάξεις της, υπάρχουν και ερευνητές του θειου, μα είναι η μειονότητα, και που η αφετηρία τους, σπάνια είναι ελεύθερη της προκατάληψης…

Β. Η Φιλοσοφία, στη θέση της ζυγαριάς δεν έχει μόνο γνώση και λογική, μα προπαντός τρόπο Ζωής, στους δε αρχαίους και δη στον ελληνισμό, κυριαρχούσε το νους υγιείς εν σώματι υγιές, που δεν θα πει άλλο από ΑΡΕΤΗ, Αρμονία, ΤΑΞΗ…στην ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ! Η έννοια του καλού και του θειου, δεν ήταν να πας κάπου να τα βρεις….μα η ίδια η συνείδηση!
Έτσι βρίσκουμε τις έννοιες καλοσύνη, αρμονία, τάξη, θειο, ομορφιά…. να είναι ταυτόσημες, σαν ΑΡΧΗ…..και όχι στο τέλος των πράξεων μας!

Έτσι αγαπητέ φίλε, χρειάζεται να διαχωρίσουμε τις ουράνιες υποσχέσεις της εκκλησίας και του Παύλου, μα και όλων των ΙΣΜΩΝ, από την ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ προτροπή των προγονών μας, που ήταν ΤΑΞΗ στο Μυαλό, στην καρδιά και στο σώμα…που ΕΙΝΑΙ καλό!!! κάτι σαν την απόλυτη ΤΑΞΗ των αριθμών των μαθηματικών!!! Έξω από αυτή την ΤΑΞΗ….υπάρχει ΑΤΑΞΙΑ που φέρνει ΧΑΟΣ, και είναι αρχή κάθε κακού!

Αυτά δεν έχουν να κάνουν απολύτως τίποτα με το καλό και το κακό που πιστεύει ο ΛΑΟΣ…. και που έφεραν οι ΙΣΜΟΙ, μα όχι η Φιλοσοφία!

Ελπίζω να έγινε κατανοητή τώρα σε πολλούς, η επιγραφή στην ΕΙΣΟΔΟ της ακαδημίας του Πλάτωνα, να μην εισέρχονται εντός….οι αγεωμέτρητοι!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 13:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Avallon ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ...
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Αγαπητέ AVATARGR μάλλον παρεξήγησες το θέμα μου...(εκτός κι αν πετάς και συ μπηχτές...)

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΟΥ (ΕΞ' ΑΛΛΟΥ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ)ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΛΕΞΟΥΜΕ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΣΕ ΠΡΑΞΗ...
ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΥΔΕΜΙΑ "ΜΠΗΧΤΗ" ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΣΕΝΑ ΥΠΑΡΧΗ.

ΑΛΛΙΜΟΝΟ ΕΑΝ ΜΠΛΕΞΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΥΚΕΩΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΩΝ ΛΟΓΩΝ.

ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΗΤΑΝ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ...

ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΟΜΩΣ ??????

ΕΚΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ..
ΤΙ ΚΑΛΟ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ????

ΕΞ΄ ΑΛΛΟΥ ΓΝΩΣΤΗ ΚΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΠΙΤΑΦΙΟ ΤΟΥ ΠΕΡΙΚΛΕΟΥΣ..

ΝΑ ΜΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΜΕ ΜΕΤ'ΕΥΤΕΛΕΙΑΣ ΚΑ ΜΑΛΘΑΚΟΤΗΤΟΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ. ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΤΟΝΙΣΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ Avallon ΠΩΣ ΟΥΔΕΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΜΦΗ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΕΑΝ ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 17:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΟΜΩΣ ??????

Καλέ μου AVATARGR σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση... την χρειαζόμουν γιατί πήγα να μυγιαστώ...

Θέλετε να μιλήσουμε για πράξεις?
Ας μιλήσουμε λοιπόν...
Τετριμμένο-ξετετριμμένο ή όσο κλισέ και αν ακούγεται νοιώθω ζωντανή όταν μπορώ και πράττω καλό...(κατά Ράμογλου και inandabove)
Μια βοήθεια σε ένα ζωντανό πλάσμα που την έχει ανάγκη είτε είναι άνθρωπος είτε ζώο με κάνει εκτός από όμορφα να αισθάνομαι και ζωντανή.

Σήμερα βρέθηκα με την αγαπητή zazmperg και ανεβήκαμε πάνω στην Πεντέλη... Επισκεφθήκαμε τα δεντράκια που είχαμε φυτέψει πριν από λίγους μήνες και τα ποτίσαμε... Αυτό και μόνο ήταν αρκετό να με γεμίσει ενέργεια όσο "απλοϊκό" και αν ακούγεται...

Χθες φώναξα έναν κτηνίατρο και ήρθε και εμβολίασε κάποια αδέσποτα στη γειτονιά μου... Οσο για πράξεις στους συνανθρώπους μας δε θα ήθελα να μιλήσω για ευνόητους λόγους. Γενικότερα δε θα μίλαγα γιατί με κάλυψε μέχρι και το τελευταίο της κόμμα η inandabove αλλά επειδή ο αγαπητός φίλος AVATARGR έθιξε το θέμα είπα να μιλήσω...

Εχω κι άλλα να πω αλλά δεν έχω χρόνο.
Θα επανέλθω με περισσότερες σκέψεις και χρόνο στη διάθεσή μου.
Να'στε όλοι καλά


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
madmax
Μέλος 2ης Βαθμίδας


163 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 18:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους madmax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Avallon το θεμα ειναι πραγματι πολυ σπουδαιο..

για να μη κουρασω, απλα θα αναφερω επιγραμματικα καποιες παραφρασεις στη ρηση του Ντεκαρτ που νιωθω πως με εκφραζουν:

- Εχω τη δυναμη να συγχωρω, οποτε μπορω και να προσδοκω συγχωρεση.
- Μπορω να αγαπω, αρα γνωριζω οτι εφ'οσον το μεταδιδω τοτε δεν θα παω "ακλαφτος" οταν ερθει η /κουφια/ ωρα...
- Μπορω να μαθω αν εκανα εστω και εναν ανθρωπο να μου χαμογελασει ειλικρινα; τοτε βαθια θα ανακουφιστω γιατι αξιζαν οι κοποι μιας ζωης..

..and last but not least...

- συγκινουμαι, αρα ειμαι δυνατος..

Ο ΝΕΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ
Ο ΑΝΩΡΙΜΟΣ ΩΡΙΜΑΖΕΙ
Ο ΑΔΑΗΣ ΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ
Ο ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ ΞΕΜΕΘΑ.
ΟΜΩΣ Ο ΒΛΑΞ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 02:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δράττω την ευκαιρία να μιλήσω για τη φιλοσοφία μου πέραν της ζωής αυτής από το «άκλαυτος» που είπε ο φίλος madmax.

Από παιδί δεν φοβόμουν το θάνατο, ποτέ δεν ένιωσα ταραχή στη σκέψη ή στο άκουσμα.
Στα 9 μου χρόνια ήρθα αντιμέτωπος με την βίωση της απώλειας του Παππού μου ο οποίος ήταν το ποιο αγαπημένο μου πρόσωπο.
Ήμουν ο τελευταίος που τον είδε απ’ όλη την οικογένεια, ήταν μόνο 58 ετών.
Θυμάμαι πως απλά ρώτησα τη Θεία μου «έφυγε ;» και μου είπε «ναι».
Δεν έκλαψα τότε, ευχήθηκα καλό ταξίδι μόνο από μέσα μου, δε ξέρω πως το μυαλό ενός 9χρονου είδε τότε αυτό το «ταξίδι».

Σήμερα όμως στη «φιλοσοφία» μου αυτή η στιγμή είναι το πέρασμα στον πραγματικό κόσμο, η ώρα που έχεις εκπληρώσει την αποστολή σου στον εδώ κόσμο.

Αυτό και είναι για μένα η απάντηση στην ερώτηση «Γιατί ζω ; - Γιατί ήρθα σ’ αυτό τον κόσμο ;».
Η μάθηση μέσω της βίωσης, ζω για να βιώσω, να καταγράψω, να διδαχθώ και να ανέλθω.
Μέχρι την τελική ενσάρκωση.

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 16:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ...
ΟΡΜΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ Just_A_Man ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ...

quote:
Σκέφτομαι + Αισθάνομαι + Βιώνω

Διάνοια + Καρδιά + Σώμα.

Δικαιοσύνη + Αγάπη + Αρμονία.

Είμαι Ζωντανός. Έχω Ειρήνη. Έχω Ψυχή!!!


Όταν δεν Ζω (Είμαι σε καταιγίδα (Θυμός οργή…) ) :



ΠΩΣ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΠΩΣ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ,ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΑΡΜΟΝΙΑ ????

ΠΩΣ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΟΤΑΝ ΓΥΡΟ ΣΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ????

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΑΞΗΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ....

ΠΩΣ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΩ ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΓΥΡΟ ΜΟΥ ΓΚΡΕΜΙΖΟΝΤΑΙ ????

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...
ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ......
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥ ΖΕΙΝ...
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 22:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλοι μου καλησπέρα.

Σε συνέχεια τα όσα όμορφα μας είπε ο καλός μας Αvatargr θα ήθελα να σας εκφράσει και just κάποιες σκέψεις.

Τα προβλήματα καλοί μου φίλοι δεν ξεκινάνε από τον τρόπο με τον οποίο σκεφτόμαστε,
αλλά με τον τρόπο που ΔΕΝ σκεφτόμαστε.

Το αιώνιο ερώτημα ?

Άραγε αξίζει να ζει κανείς σε ένα κόσμο μάταιο η όχι .

Να Προσπαθεί η Όχι.

Από όποια πλευρά και αν το δούμε την πορεία μιας Ψυχής, είτε μέσω πολλαπλών Ενσαρκώσεων είτε μέσω Αναστάσεως, είναι καταδικασμένη να έχει προορισμό την Θέωση η το Φως η την ΔΕΗ η όπως το μεταφράζει η κάθε ανθρώπινη οντότητα.


Όπως και στους Ολυμπιακούς Αγώνες που παίρνουν μέρος χιλιάδες αγωνιστές χωρίς να ξέρουν αν θα κερδίσουν η όχι, που τις περισσότερες φορές είναι εις γνώση τους ότι μάχονται για μια διάκριση και όχι και για το μετάλλιο, έτσι και η κάθε Ψυχή θα πρέπει να αγωνίζεται να πραγματοποιούνται βιώνοντας της παράλληλα όλες της κοινές αξίες Αγάπη, Δικαιοσύνη .. ….

Αυτό που λίπη από της περισσότερες Ψυχές είναι το Όραμα και όχι το Όνειρο.

Γιατί η διαφορά το ένα από το άλλο είναι ενώ στο όνειρο καταλήγει να είναι μια συνεχόμενη πλάνη, στο Όραμα η Ψυχή προσπαθεί να το βιώσει με όλο της το είναι.

¨Όραμα φίλοι μου Όραμα.!!

Προσπάθεια, Πάθος, Αγωνιστικότητα, Ομαδικό Πνεύμα Συνεργασίας χωρίς Αρχηγού (Νικητές και Ηττημένους) Υψηλά ιδανικά, Δύναμη Ψυχής, Άθλους, Διάκριση , Παλμός..


Δυστυχώς φίλοι μου έχουμε όλοι πέσει στον παλμό του βολέματος και τις ευκολίας.
Δυστυχώς!!!!.

Ο μεγαλύτερος μύθος που έχουν πλάση στην ανθρωπότητα έχοντας θεοποίηση χιλιάδες και χιλιάδες ανθρώπους είναι ότι μπορεί από μόνος του ένας άνθρωπος να σώσει την ανθρωπότητα.

Μεγαλύτερος μύθος από αυτό δεν υπάρχει.

Με αποτέλεσμα να δημιουργεί τύψεις και ενοχές σε όσες ευαίσθητες Ψυχές που θέλουν να το πραγματοποιήσουν κάτι που έκτο πραγμάτων δεν μπορούνε να το κάνουν.

Παρόλο αυτά, μπορούμε, αλλάζοντας προσωπικά η κάθε Ψυχή νοοτροπία, να διορθώσουμε ένα κόκκο στο Σύμπαν. Μα, και αυτό θα κάνει πάλι μια αισθητή διαφορά.


Αν όλοι προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε το συνάνθρωπο τις διπλανής πόρτας τότε θα έχουμε κάνει μια μεγάλη αρχή.

Πολλές φορές ανησυχούμε για τις άλλες χώρες και ξεχνάμε τον πλησίον μας.
Όχι όμως ότι αυτό θα πρέπει να είναι σαν δικαιολογία να αδιαφορήσουμε.

Καλή η θεωρία αλλά τελικά η μόνη γνώση που έχουμε είναι αυτή που βιώνουμε!!

Αδέλφια μου,

Εύχομαι να είναι το ταξίδι της Ψυχής μας γεμάτο από βιωματική γνώση.

Ζήστε τη κάθε στιγμή με Όραμα!!!

Για να γίνουμε όλοι μας Goodyear all weather. Ψυχές παντός καιρού όπως είπα και στο παραπάνω μήνυμα

Με αγαθή αγάπη και με σεβασμό στην κάθε σκέψη!

just a man.


Edited by - Just_A_Man on 14/05/2004 22:11:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 12:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Just_A_Man ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...

quote:
Προσπάθεια, Πάθος, Αγωνιστικότητα, Ομαδικό Πνεύμα Συνεργασίας χωρίς Αρχηγού (Νικητές και Ηττημένους) Υψηλά ιδανικά, Δύναμη Ψυχής, Άθλους, Διάκριση , Παλμός..

Δυστυχώς φίλοι μου έχουμε όλοι πέσει στον παλμό του βολέματος και τις ευκολίας.
Δυστυχώς!!!!.



ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΤΟΠΙΚΣ...
ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟY ΓΚΑΙΤΕ "ΦΑΟΥΣΤ".

"ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΗ.
ΤΟΤE ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕΙΝΕ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ."

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 23:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

["ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΗ.
ΤΟΤE ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕΙΝΕ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ."


Μια στιγμή είναι αρκετή για να μας συνοδεύει για πάντα.

Με αγαθή αγάπη

Just a man.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 00:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπον πραξεις...
εγω εβρισα δυο συναδελφους μου
περιφρονησα δυο φιλους
και ξεριζωσα ενα καμπο λουλουδια...

μετα εσκισα ενα βιβλιο ποιηματα μου
εμεινα ακινητος 35 λεπτα
και μετα εγραψα το πιο γλοιωδες ποιημα μου...

η πρακτικη φιλοσοφια...
αυτο και αν ειναι αντιφαση!
η πιο αυτοαναιρουμενη φραση.
μοναχα εγω αντιλαμβανομαι
οτι η πραξη ειναι η δολοφονια της φιλοσοφιας?
και καλα της κανει...

οταν ολα απλα ρεουν
ποιος νομιζει οτι τα καθοριζει αυτα?
ποιος νομιζει οτι ελεγχει τα πραγματα?
ποιος νομιζει οτι ελεγχει τον εαυτο του?
ποιος νομιζει οτι κανει καλο?
μοναχα οι φιλοσοφοι!

και οι ιδεες τους!
και πανω απο ολα η ανιδιοτελεια τους!!!!!!!
υπαρχει μεγαλυτερος εγωισμος απο τον
εγωισμο που προσφερεται για θυσια?
ωωω ο τελειος εγωισμος!!!!!!!!!

ποια ανιδιοτελεια????????????
αφου η ικανοποιηση οτι προσφερω υπαρχει...
ή την ξεριζωσατε και αυτην?
Υπερανθρωποι!!!
και μονο η αισθηση οτι πρεπει να αλλαξουμε
αυτον τον κοσμο και τους εαυτους μας εχει γαμησει
ολο το πλανητη!τα ιδια σκεφτονταν και οι προηγουμενοι απο μας...
δεν ειμαστε οι πρωτοι!

ωωω κυριοι και κυριες παραφραζοντας τον μεγαλο Νιτσε
σας λεγω Η φιλοσοφια ειναι κατι που πρεπει να ξεπεραστει!!!!!!!!


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 10:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και οι ιδεες τους!
και πανω απο ολα η ανιδιοτελεια τους!!!!!!!
υπαρχει μεγαλυτερος εγωισμος απο τον
εγωισμο που προσφερεται για θυσια?
ωωω ο τελειος εγωισμος!!!!!!!!!

ποια ανιδιοτελεια????????????
αφου η ικανοποιηση οτι προσφερω υπαρχει...
ή την ξεριζωσατε και αυτην?


Θα κρατήσω αυτό!
Σε ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου ryche


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 11:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλέ μας φιλέ Ryche,

Όλα τα συναισθήματα για να μας τα έχει δώσει η δημιουργία θα έχουν κάποιο όφελος.

Θα ήθελα να εκφράσω κάποιους συνειρμούς στις παρακάτω σκέψεις σου, όχι σαν κατάκριση η κρίση, αλλά σαν ερέθισμα και προέκταση στα όσα μας πρόσφερες.

Γιατί τελικά το να είμαστε ειλικρινής και χωρίς μάσκες και φίλτρα, να είμαστε ο εαυτό μας είναι το ποιο δύσκολο.

Βεβαία υπάρχουν κάποιοι, και από εμάς που είναι ο εαυτός τους, η έτσι πιστεύουν τουλάχιστον. Ό χρόνος θα μας επαληθεύσει σε ότι παρουσιάζουμε αν είναι ο εαυτός μας η μια μάσκα.

quote:

οταν ολα απλα ρεουν
ποιος νομιζει οτι τα καθοριζει αυτα?
ποιος νομιζει οτι ελεγχει τα πραγματα?
ποιος νομιζει οτι ελεγχει τον εαυτο του?

Ο Θυμός καθορίζει τα πάντα. Είτε ο προσωπικό μας είτε από τον Πνευματικό και δαιμονικό κόσμο. (Για όσους το αποδέχονται βέβαια, και με Σεβασμό στα πνευματικά πιστεύω όλων).

quote:

ποιος νομιζει οτι κανει καλο?

Κανένας. Γιατί στην ουσία κάτι που θα πούμε μπορεί να κάνει καλό σε κάποιον, και αυτό είναι σχετικό, και σε κάποιον να κάνει κακό.

quote:

και οι ιδεες τους!
και πανω απο ολα η ανιδιοτελεια τους!!!!!!!
υπαρχει μεγαλυτερος εγωισμος απο τον
εγωισμο που προσφερεται για θυσια?
ωωω ο τελειος εγωισμος!!!!!!!!!

Ότι και αν κάνουμε περιέχει εγωισμό.
Η αληθινή ανιδιοτέλεια είναι η ισορροπία μεταξύ του εαυτού μας και το συν άνθρωπο μας ώστε να υπάρχει αρμονική σχέση.
Όμως, για παράδειγμα στο γραφείο, η ανιδιοτέλεια θα πρέπει να έχει ένα όριο.
Και όχι μόνο στο γραφείο. Η διάκριση είναι αυτή που μας βοηθά να ξεχωρίσουμε που θα πρέπει να λειτουργήσουμε με ανιδιοτέλεια.

Όσο για την Θυσία. Να θυμάστε ότι οι ήρωες θα είναι για πάντα στον Ουρανό μετά από την αποχώρηση τους.

quote:

ποια ανιδιοτελεια????????????
αφου η ικανοποιηση οτι προσφερω υπαρχει...
ή την ξεριζωσατε και αυτην?
Υπερανθρωποι!!!

Η τέλεια αγάπη είναι η απάθεια (δεν μιλάω να είμαστε αναίσθητοι). Γιατί και η Χαρά είναι ένα πάθος και αυτή. Στην ικανοποίηση υπάρχει αυτό δικαιώσει. Εγωισμός.

Σε ένα πατρικό είχα διαβάσει ότι το να επιθυμήσει και να προσευχηθεί κάποιος να πάρει την ανίατη ασθένεια και ενός συν ανθρώπου του αυτό είναι το τέλειο παράδειγμα αγάπης. Αλλά αυτό από ότι έχω καταλάβει μπορεί να συμβεί σε μια Ψυχή με την βοήθεια της Θείας Χάρης. Και αυτό είναι μια Θυσία. (Υπέρ φύσιν κατάσταση).

Είναι φυσιολογικότατο να μην έχουμε από μόνοι μας την δύναμη για κάτι τέτοιο.

Το πρόβλήμα καλή μας φίλοι είναί ότι μας έχουν μεγαλώσει όλους με ένα μεγάλο ψέμα. Και το ψέμα αυτό είναι ότι είναι κακό να πονάμε. Για αυτό μόλις αρχίζουμε και πονάμε λίγο καταφεύγουμε σε παντός τύπου ηρεμιστικά. Τσιγάρο, Φαγητό, Σεξ, Coca Cola, Σοκολάτα, Ποτό, Φάρμακα …

Και ευτυχώς που υπάρχουν και αυτά βέβαια γιατί ο κόσμος θα είχε σαλτάρει.

Με το να έχουμε μάθει στην ευκολία και το βόλεμα και αυτό έχει σαν συνέπεια να γινόμαστε μαλθακοί και αδύναμοι και εγκλωβισμένοι την καλοπέραση μας.

Όπως για παράδειγμα έχουμε ένα πονοκέφαλό και με ένα Depon το δείχνουμε χωρίς να αναζητήσουμε το συν αίσθημα που μας τον δημιούργησε.

Οι άνθρωποι ζουν σε τρεις καταστάσεις.

Η πρώτη είναι η παρά την φύση τους. (εδώ δεν θέλει ανάλυση αρκεί να ρίξουμε μια ματιά γύρο μας. Εντός esoterica και εκτός).

Η δεύτερη είναι η φυσιολογική. (Να συν υπάρχουμε αρμονικά όλοι μαζί ο καθένας με την διαφορετικότητα του).

Και η Τρίτη είναι πέρα από την φύση τους (υπέρ φύσιν).
Χωρίς την συνεργασία Ανθρώπου και Θεού (η όπως το αισθάνεται ο καθένας) δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί η Τρίτη Κατάσταση.


quote:

και μονο η αισθηση οτι πρεπει να αλλαξουμε
αυτον τον κοσμο και τους εαυτους μας εχει γαμησει
ολο το πλανητη!τα ιδια σκεφτονταν και οι προηγουμενοι απο μας...
δεν ειμαστε οι πρωτοι!


Κάποτε ο Πατρό Κοσμάς μέσα στα πολλά πού είχε πει ήταν ότι στους δύσκολους καιρούς όλοι οι άνθρωποι θα γίνουν τόσο εγωιστές με την κακή έννοια που θα θέλουν να είναι ίδιοι μεταξύ τους και να μοιάσει ο ένας στον άλλον.

Κυρίες μου και Κύριοι,

Ζούμε στην Νέα Εποχή της Κλωνοποίησης. !!! Κλωνοποίηση σε όλα.
Ανθρώπους, Τρόφιμα, Ζώα, Νοοτροπίες …..
Πόσο όμως μπορεί να είναι η Κλώνο – Ποίηση Ποίηση?

Ας την απολαύσουμε!! Για να δούμε τη έχει να μας διδάξει και αυτή η Εποχή.

Με αγαθή Αγάπη και με σεβασμό σε κάθε σκέψη,

Just a man


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 12:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ryche ΕΔΩΣΕΣ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΟΨΗ ΚΑΙ ΠΙΝΕΛΙΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΑΡΑΞΕΣ ΤΑ ΝΕΡΑ....

ΕΝΑΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ...
ΚΑΛΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΙΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΣΚΛΗΡΟΣ....

ΚΑΛΟ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ????
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ...

quote:
η πρακτικη φιλοσοφια...
αυτο και αν ειναι αντιφαση!
η πιο αυτοαναιρουμενη φραση.
μοναχα εγω αντιλαμβανομαι
οτι η πραξη ειναι η δολοφονια της φιλοσοφιας?
και καλα της κανει...

ΑΝΑΦΕΡΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΦΑΣΗ ?????
ΤΗΝ ΑΥΤΟ-ΑΝΑΙΡΕΣΗ ?????
ΤΗΝ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ?????

ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
οταν ολα απλα ρεουν
ποιος νομιζει οτι τα καθοριζει αυτα?
ποιος νομιζει οτι ελεγχει τα πραγματα?
ποιος νομιζει οτι ελεγχει τον εαυτο του?
ποιος νομιζει οτι κανει καλο?
μοναχα οι φιλοσοφοι!

ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΑΠΛΑ ΡΕΟΥΝ ?????
ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΡΕΟΥΝ ΟΛΑ ????
ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΤΑ ΕΛΕΝΧΕΙ ???
ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΠΩΣ ΕΛΕΓΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ ????
ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ?????

ΟΧΙ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ryche ....
ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΜΑΣ..

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ryche ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 21:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη ζωή επέτυχε
εκείνος που έζησε με αξιοπρέπεια,
που δεν του έλειψε το χαμόγελο,
που αγάπησε πολύ.

Επέτυχε στη ζωή, όποιος κέρδισε
την εκτίμηση των συνετών ανθρώπων
και την αγάπη των παιδιών.

Αυτός που πήρε μία ζωντανή θέση στη ζωή
κι εξεπλήρωσε πάντα το καθήκον του.

Εκείνος που εγκαταλείπει τον κόσμο
καλύτερο απ' ό,τι τον βρήκε,
έστω κι αν η καλυτέρευση έγκειται
στο ότι εξευγένισε ένα ταπεινό αγριολούλουδο,
στο ότι έκανε ένα ωραίο ποίημα
κι έσωσε και μία μονάχα ψυχή ακόμα.

Ο άνθρωπος τέλος
που πάντα ήξερε την ομορφιά της φύσης
και κατάφερνε να κάνει και τους άλλους να την αναγνωρίσουν,
ο άνθρωπος που είδε τους ανθρώπους
από την καλή τους πλευρά
κι ο ίδιος έδωσε ό,τι καλύτερο είχε μέσα του.

Robert Lewis Stevenson


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 18/05/2004 22:02:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 03:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά ήθελα να σου πω: "πολύ σωστό Zadok!"

... απλά, πολύ σωστό!!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 13:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Zadok ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΤΟΥ Robert Lewis Stevenson.

ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ ΑΠΛΟ...
ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΜΙΛΑ...
ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝΕΙ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΣΕ ΠΡΑΞΗ...

ΤΟ ΕΥ ΖΗΝ...

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 22:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε ΑVATARGR
xαιρε...

αναθεμα οχι φιλε μου...
οχι στην φιλοσοφια
μα στους φιλοσοφους
και ιδιαιτερα σ'αυτους που
ψαχνοντας την αρχαικη εννοια
των λεξεων θελουν να φτασουν στην αληθεια...
και αναλυουν,τεμαχιζοντας και δημιουργουν
τελικα εννοιες που αντι να φανερωνουν,κρυβουν...
αυτοι οι φιλοσοφοι της κουλτουρας και του
υποσυτισμενου πνευματος μοιαζουν να θελουν
με την δεσμη ενος φακου(αντιληψη) να δουνε ενα ολοκληρο σπηλαιο
προσθετοντας τα κομματια του φωτος που ριχνουν στα τοιχωματα του...
αντι να κατσουν σε μιαν ακρη να ακουσουν το σκοταδι να μιλα...

αυτοι οι φιλοσοφιμενοι παπαγαλοι
που δεν στοχαστηκαν τιποτα δικο τους
αλλα γινονται καρμπον εξαιρετικης
ποιοτητας για τους αρχαιους και σεβαστους...
σε αυτους παει κυνικα το σχολιο μου
παραφραζοντας τον Νιτσε και λεγοντας
οτι η φιλοσοφια πρεπει να ξεπεραστει!
αυτου του ειδους η φιλοσοφια
που κανει το μυαλο να ερεθιζεται
αλλα την καρδια να μενει ακινητη...

ετσι μοιαζουμε σημερα σαν τις μυγες
που μαζευονται γυρω απο τα σκατα
μα αυτες επιτελουν εργο...
εμεις σαν σκατα μαζευομαστε στον
υπονομο της φιλοσοφιας και βουιζουμε
σαν μυγες αποφθεγματα μεγαλων νεκρων
ανδρων και γυναικων...
αυτο το βουιτο ειναι που ζαλιζει
και δεν επιτρεπει να ειπωθει
το πιο ανειπωτο που σιωπα μεσα
στον καθενα...
ωωω τι συνετη φιλοσοφια ειναι αυτη!

σαν σοφοι ΧΙΤΛΕΡ επρεπε να καιμε τα βιβλια
που διαβαζουμε συμβολικα για να δειξουμε
οτι ο σωκρατης ειναι νεκρος εκει μεσα
και οτι ο ζωντανος βρισκεται εκει που
η καρδια τραγουδα καλοκαιρινα αερακια...

οι ανθρωποι κανουν τα ιδανικα τους
ποιηματα,θεατρικα εργα, τραγουδια και
πινακες μα σπανια τροπο ζωης...

μα σαν θυμηθω την Ατμα που φωναζει
παντου ενωσουμεταπαντα αυτο μαλιστα
τουτο αξιο!φωναζει απο τον εαυτο της
κατι περα απο τον εαυτο της και το
κουραγιο της και ο αλαζονικος τροπος
κουφαινει οχι γιατι αυτο που λεει
ειναι σωστο ή λαθος μα γιατι
οι ανθρωποι δεν καταλαβαινουν τους
θεους οταν τους μιλανε...θελουν
ολα τα δεντρα του δασους στο ιδιο υψος...
και κοιτουν τα αστερια και τα θαυμαζουν
μα εγω σου λεω οτι αν μπορουσαν να τα
αρπαξουν και να τα σβησουν στην χουφτα τους
αυτο θα εκαναν...αυτο γιατι δεν το δημιουργησαν
αυτοι!γιατι απλα εχουν αχρηστεψει το πιο δημιουργηκο
τους...καταλαβαινεις ατμα τους εχθρους σου?ετσι
ειναι ανεραστοι...και καθενα που φωναζει τα δικα
του ή τα σιωπα!μη δημιουργειται απλα επαναλαβετε
αυτο ειναι το μηνυμα των ψευτοφιλοσοφων...

τυλιγμενοι στο πεπλο της ιστοριας
δημιουργουμε μια καινουργια σαμσαρα!
προσπαθουμε να δουμε τι πηγε λαθος
στο παρελθον...αντι να κοιταξουμε μπροστα...
και εγω δεν μπλεκω το εγκωμιο της ατμας
παραδειγμα εφερα...οχι οτι δεν της αξιζει αλλα θα μπορουσες να εισουν
εσυ αβαταρ ή ο κελσος...

Εν οιδα οτι ουδεν ειδα...
το ειπε ο Σωκρατης...
και συ λες οτι να βρουμε τον εαυτο μας
μα σου λεω φιλε αβαταρ οτι αν ρωτησω
καποιον για γιογκες και εσωτερισμους
πολλα θα μου πει μα αν τον ρωτησω
για το ποσες ελιες εχει στο δεξι του χερι αγνοει!!!
παρ'ολα αλ'αυτα ξερει για υποσυνειδητο για παραλληλα
συμπαντα μα δεν ξερει το ιδιο του το κορμι!
και θα μου πεις τι σημασια εχει να ξερει ποσες ελιες
εχει και γω θα σε ρωτησω τι σημασια εχει το εν ειδα οτι
ουδεν οιδα?το πιο αγνωστο και ιδεατο γινεται γνωστικο
και το υλικο γινεται αγνωστο!τουτη ειναι παραφροσυνη...

τολμω να πω οτι ο σωκρατης δεν εκανε μια απλη επιδειξη
ταπεινωτητας αλλα μια αποκαλυψη απογνωσης!!!
ποσο ματαιο ειναι να πιστευει κανεις οτι
θα βρει τον εαυτο του!ολοκληρο...

ο κοσμος απλα ρεει φιλε μου προς ολες τις
κατευθηνσεις το ιδιο και η ανθρωποτητα...
δεν εχω κατι αλλο να πω πανω σ'αυτο...
ειτε σ'αρεσει ειτε οχι ολα ειναι εδω
και ολα περνουνε που λεει και ο τραγουδοποιητης...

οσο για την φιλοσοφια μονο οταν υπαρχει πολεμος
μπορω να νιωσω ζωντανος πιο πολυ απο ποτε...
μονο τοτε η φιλοσοφια μπορει να γεννησει πραξεις
οταν ολα γκρεμιζονται και συ γεννας ηρωες μεσα σου...
αυτη ειναι η "αποψη" μου

ελπιζω φιλε αβαταρ εκτος απο "αποψεις"
να ανταλλαξουμε καποτε και χαμογελα
απο κοντα...

φιλε just a man...
λες
Ζούμε στην Νέα Εποχή της Κλωνοποίησης. !!! Κλωνοποίηση σε όλα.
Ανθρώπους, Τρόφιμα, Ζώα, Νοοτροπίες …..
Πόσο όμως μπορεί να είναι η Κλώνο – Ποίηση Ποίηση?

και γω τι να πω...μακια

Αvallon εγω ευχαριστω...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 23:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστούμε καλή μας Zadok για το τόσο όμορφο κόσμημα που μας προσέφερες με την Αγάπη σου.

Σε ευχαριστούμε καλέ μας Ryche που είσαι ο Εαυτό σου.
Εύχομαι να ακολουθήσουμε όλοι την δικιά σου επ-ανάσταση.

Κρίμα που σε αυτήν την συνάντηση της Αγάπης λείπουν ακόμα κάποιες αγαπητές Ψυχές όπως 1900 .. ………… .. ..

Να είστε καλά όλοι με Aγάπη στις καρδιές σας.

Με αγαθή αγάπη,

just.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 11:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ευχαριστούμε καλέ μας Ryche που είσαι ο Εαυτό σου.
Εύχομαι να ακολουθήσουμε όλοι την δικιά σου επ-ανάσταση.

Θα συμφωνήσω και γω...
Ας αφήσουμε κατά μέρος ποιήματα,σκέψεις ρητά και αποφθέγματα άλλων και ας πάρουμε τη σκέψη στα χέρια μας όπως ο Just a man ή ο ryche...
Ας δημιουργήσουμε τη δική μας φιλοσοφία αντί να είμαστε φερέφωνα των άλλων...
Zadok πολύ όμορφο το ποίημα...αλλά το δυνατό σου σημείο είναι ο αυτοσχεδιασμός...αυτός είναι που περιμένω να δω...
Να'στε καλά όλοι...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1894531
Maintained by Digital Alchemy