ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ασταμάτητη σκέψη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 02:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκέφθηκε(!να πάλι σαν ενέργεια η σκέψη!) ποτέ κανείς σας γιατί όσο και να προσπαθούμε δεν μπορούμε ποτέ να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε; Κλείνεις τα μάτια και λες, με το χτύπημα των χεριών μου θα σταματήσω να σκέφτομε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και εκεί που περνάνε 2-3 δευτερόλεπτα(που φαινομενικά νομίζεις ότι δεν σκέφτηκες τίποτα) τσουπ και σου έρχεται η σκέψη ότι μόλις κατάφερες αυτό που ήθελες, να μην σκέφτεσε, μα να που απέτυχες πάλι, σκέφτηκες ήδη.
Τί λέτε ρε παιδιά; Γιατί δεν μπορούμε να σταματήσουνε αυτόν τον νου ποτέ;

Edited by - Telxinas on 20/03/1976 23:59:59



Επιχείρησης Γης Μαδειάμ

Telxinas - Σύσφιξη σε 2 εβδομάδες

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 03:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..σαν να λεμε .κολαση φιλεμου !
γιατι αν ...σαν παιδια ...δεν σκεφτομασταν παρα αντιδρουσαμε...τωρα...που μαθαμε να αναγνωριζουμε τι ..ειναι η σκεψη...
και τι ακριβως προκαλει...χμ..μηπως να απαπτυξουμε ...και την λειτουργια που τη σταματαει;

δηλαδη
εισαι στο μηδεν>>φτανεις στις απειρες σκεψεις...και κανεις συνεχεια..
>>για να καταφερεις να ξαναεπιστρεψεις στον..μηδεν>>δηλαδη ναπαψεις να σκεφτεσαι.


θα σου δωσω μια συμβουλη.
οτανκαταφερεις να παψεις να σκεφτεσαι...τοτε θα ερθει η κατανοηση..που τωρα -λογω..ταχυτητας 'η πολυκοσμιας..-δεν σε αφηνει να ησυχασεις..
το θεμα ειναι..μηπως εννοεις γιατι ..σκεφτομαστε(ειμαστε ζωντανοι)
αν παψουμε...μηπως δεν θα ειμαστε;....
καπως ετσι θα το δω..και θα συνεχισω..

επειδη οπως λεγω παντα....
ημουν παιδι και ειχα μεσα στο ομορφο κεφαλακι μου
μοναχα γαλαζιο ουρανο..
μετα ηρθαν τα συννεφα....και μετα οι βροχες..η αλλιως..οι καιρικες συνθηκες....
κι ενταξει εγω το θυμαμαι/για μενα ουδεις ψογος..
πως ομως να συννεοηεθεις με αλλες ψυχες που αν δεν σκεφτονται...πλητουν.επειδη εν εννοησαν πως ...η σιωπη...θελει και..δημιουργηκοτητα....

ωραιο θεμα...

"ασταματητη σκεψη"...
η ατμα θα πει
"αυτοματη γραφη"
εχουν και οι δυο αποτελεσμα/αλλα η δευτεη εχει εναπλεονεκτιμα...καθε φορα που σταματας νακατα-γραφεις την ασταματητη σκεψη....
ερχεται ενα συμπερασμα..αφου αφησεις κατω το στυλο...
εχμ...
μολυβια κατω...τελος χρονου.

παω για υπνο...-



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 04:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν ήμουνα παιδάκι θυμάμε ολοκάθαρα αυτό το παιχνίδι.. μου έκανε τρομερή εντύπωση που το μυαλό δεν σταματούσε ποτέ... Εκεί ακούραστο συνέχιζε ενώ προσπαθούσα να σταματήσω... Για καιρό θυμάμε πως έκανα αυτό το αποτυχημένο πείραμα πριν με πάρει ο Θεός ΎΠνος!!
Ήταν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι... στην αρχή κάπως εκνευριστικό αλλά στην συνέχεια μου άρεσε όλο και περισσότερο...
Τελικά αφέθηκα στην πανέμορφη σιωπή της.. που μόνο σιωπηλή δεν είναι!!
Είναι η σκέψη....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 14:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τεράστιο, πραγματικά, θέμα φίλε μου!

Πόσες και πόσες φορές δεν το έχω και ‘γω σκεφτεί! Το μυαλό, ότι και να κάνεις, δεν μπορείς να το εμποδίσεις να σκέφτεται! Δεν ξέρω το γιατί.... είναι κάτι που τελικά δεν μπορώ να το ελέγξω... απλά το δέχομαι.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 16:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Telxina ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΗΛΘΕ ΣΤΟΝ ΝΟΥ....

ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ (ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΗ?????) ΙΣΩΣ.....
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ...

ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΗ Η ΣΚΕΨΗ (Η ΟΠΟΙΑ ΣΚΕΨΗ) ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ??
ΜΕ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ...

ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΜΟΥ ΗΛΘΕ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ (ΝΟΥ) ΕΝΑ ΣΤΙΧΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ....

ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΣΤΟΥΣ ΓΑΛΑΞΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΠΕΡΑΝΤΕΣ ΤΙΣ ΜΟΝΑΞΙΕΣ...
ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΚΕΨΗΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 20:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι δεν μπορείς να "αδειάσεις" τελείως το μυαλό σου από σκέψεις. Αλλά ίσως μπορούμε να το κάνουμε (και πιστεύω ότι το κάνουμε χωρίς να το καταλαβαίνουμε), να δουλεύει κάποιες στιγμές σε "ρελαντί"
Ετσι προφανώς ξεκουράζεται αλλά παρ όλα αυτά συνεχίζει να δουλεύει εσωτερικά, δηλαδή συνεχίζει να ρυθμίζει τις λειτουργίες του σώματος.

Εξ άλλου οι περισσότερες τεχνικές χαλάρωσης δεν είναι τόσο να αδειάσεις το μυαλό σου από όλες τις σκέψεις, αλλά να το επικεντρώσεις σε μία συγκεκριμένη, έτσι ώστε να μην επιτρέπει τις "παρεμβολές".

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 00:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστευω πως μπορουμε να μην σκεφθωμαστε καποια πραξη που κανουμε με την εξασκηση.

λ.χ ,Ενας νεος οδηγος,σκεφτεται"πρεπει να αφησω το γκαζι,να πατησω το φρενο,να πατησω συμπλεκτη,να κατεβασω ταχυτητα,να αφησω τον συμπλεκτη κτλ."
Οταν ομως αποκτησει εμπειρια,τα κανει ολα αυτα ασυνειδητα,χωρις να σκεφτεται καμια κινηση του.
ή για παραδειγμα,μια δακτυλογραφος,στην αρχη της καριερας της,μπορει να εχει τα ματια της στο πληκτρολογιο.
Μετα απο πολυ εξασκηση δεν θα χρειαζεται να σκεφτεται "το (φ) ειναι διπλα στο (δ) και το (γ)...

Αρα,με την πολυ εξασκηση στο διαλογισμο η σε αλλες τεχνικες συγκεντρωσης καταφερουμε να απαλαγουμε για λιγο απο τη σκεψη μας.

ΦΙΛΙΚΑ,Ευλογητος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 01:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το νοητικό μας σώμα, ως το τέταρτο σώμα το οποίο έχει αναπτυχθεί ως ξεχωριστός φορέας στον άνθρωπο (με τα υπόλοιπα τρία σε σειρά τα: αιθεροφυσικό, ενεργειακό, αστρικό) εργάζεται μεν έντονα, δεν βρίσκεται όμως κάτω από τον έλεγχό μας - το αντίθετο μάλιστα τις περισσότερες φορές. Εδώ που τα λέμε, ούτε και τα υπόλοιπα σώματα θα μπορούσαμε να πούμε ότι ελέγχουμε σε ικανοποιητικό βαθμό, αλλά ας μη βγούμε εκτός θέματος. Το νοητικό μας λοιπόν, σε έναν συνηθισμένο άνθρωπο βρίσκεται σε μία συνεχή κατάσταση λειτουργίας, που μπορεί να κυμαίνεται από ενός επιπέδου συγκεντρωμένης σκέψης για ένα συγκεκριμένο ζήτημα, σε άσκοπη περιπλάνηση, μέχρι και στην έντονη ανησυχία που είναι η κατάσταση εκείνη όπου επαναλαμβάνεται συνεχώς η ίδια γραμμή σκέψης (με κάποιες μικρές αλλαγές) χωρίς να καταλήγει σε κάποιο αποτέλεσμα.

Θα μπορούσαμε να παρομοιάσουμε ένα νοητικό σώμα το οποίο βρίσκεται συνεχώς σε κατάσταση αυτόματης μη ελεγχόμενης και άσκοπης σκέψης, σαν ένα φυσικό σώμα το οποίο διέπεται από υπερκινητικότητα, διάχυτη νευρικότητα και ως εκ τούτου μια τέτοια κατάσταση δεν θα μπορούσε να το αφήσει να χαλαρώσει ικανοποιητικά. Ετσι, σε περίπτωση που θα το χρειαζόμασταν το σώμα μας για την εκτέλεση μίας εργασίας, αυτό δεν θα ήταν σε τόσο καλή φόρμα, πόσο μάλλον αν η εργασία αυτή απαιτούσε ιδιαίτερη λεπτότητα στις κινήσεις ή δύναμη και αντοχή.

Φαίνεται λοιπόν, ότι εν πρώτης, καλό θα ήταν να έχουμε συνείδηση της συνεχούς αυτής λειτουργίας του νου μας, σε περίπτωση που σκοπός μας είναι να τον ελέγξουμε και να τον χρησιμοποιήσουμε με τρόπο αποτελεσματικό και ωφέλιμο. Το να τον σταματήσουμε τελείως, ειδικά σε ένα πρώτο στάδιο μαθητείας στον πρακτικό εσωτερισμό ίσως είναι κάτι το υπερβολικά δύσκολο ή ανέφικτο. Μπορούμε όμως να τον εμποδίσουμε σε πρώτη βάση, να είναι υποχείριο του συναισθηματικού μας κόσμου. Κι αυτό μπορεί να επιτευχθεί όπως προανέφερα αν καταλάβουμε τον έλεγχο που ασκεί το δεύτερο στο πρώτο (συναισθηματικό σώμα στο νοητικό) και όντας συνειδητοί σε αυτό, αφού καταλάβουμε πως λειτουργεί ο "εχθρός" μπορούμε πιο εύκολα να τον αντιμετωπίσουμε.

Αυτό ως πρώτο βήμα σε έναν δρόμο, που είναι πολύυυυυ μακρύς...

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!


Edited by - amalia on 22/05/2004 01:41:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 02:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι μου λέει ότι ο νους επιδιώκει(και το καταφέρνει) συνέχεια να μας αποσπά την προσοχή... σαν να θέλει να μας κρύψει κάτι... λέω εγώ τώρα...
Είχα διαβάσει κάποτε σε ένα βιβλίο ενός λάμα ότι η φαντασία(παράγωγο του νου μας, της σκέψης μας) δεν είναι πάντα επικοδομητική. Είναι και αποτρεπτική για πράγματα τα οποία εκ πρώτης όψεως θεωρούνται ακατόρθωτα ενώ στην πραγματικότητα είναι απλά και εύκολα.
Μάλιστα είχε δώσει και ένα πολύ χαρακτηριστικό και πειστικό παράδειγμα:
Ας βάλουμε, έλεγε, μια σανίδα 100 μέτρα μήκος και μισό μέτρο πλάτος στο έδαφος και ας προσπαθήσουμε να περπατήσουμε και τα 100 μέτρα της χωρίς να παραπατήσουμε και να πατήσουμε έξω από αυτή. Θεωρείται ότι είναι πανεύκολο και ότι μόνο κάποιος μεθυσμένος δεν θα το κατάφερνε. Στην συνέχεια, έλεγε, την ίδια σανίδα ας την τοποθετήσουμε ψηλά σε δυο ουρανοξύστες. Η μια άκρη της στην ταράτσα του ενός ουρανοξύστη και η άλλη άκρη στον άλλον. Είναι δεδομένο ότι το ποσοστό των ανθρώπων που περπάτησαν στην σανίδα όταν αυτή ήταν στο έδαφος, μικραίνει δραματικά όταν θα κληθούν να κάνουν ακριβώς το ίδιο αλλά σε υψόμετρο.
Πρακτικά, είτε η σανίδα είναι στο έδαφος είτε ψηλά, δεν υπάρχει καμμιά διαφορά. Είναι τελικά η φαντασία που πλάθει διάφορα σενάρια κατά την έναρξη του εγχειρήματος και μας αποτρέπει από κάτι απλό και εύκολο.
Δεν είναι κρίμα και αμαρτία;;;


Επιχείρησης Γης Μαδειάμ

Telxinas - Σύσφιξη σε 2 εβδομάδεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 03:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτό που αναφέρεις δεν θα έλεγα πως έχει να κάνει με φαντασία αλλά με τον φόβο...
Τουλάχιστον έτσι το εκλαμβάνω εγώ...

Φίλη Αμαλία, με αφορμή τα όσα αναφέρεις θα ρωτήσω: υπάρχει όντως τρόπος να σταματήσει κάποιος την σκέψη?

Φιλικά ...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 05:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ
ΤΙΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ...ΟΤΙ ΠΕΦΤΟΥΜΕ,ΟΤΙ ΣΠΑΕΙ Η ΣΑΝΙΔΑ...
ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΟΣ...ΑΛΛΑ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΦΟΒΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

georgetteΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 07:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας
quote:
Είχα διαβάσει κάποτε σε ένα βιβλίο ενός λάμα ότι η φαντασία(παράγωγο του νου μας, της σκέψης μας) δεν είναι πάντα επικοδομητική.
Αχ Telxinas τι μου θύμησες!!!
Το παράδειγμα που αναφέρεις το είχα διαβάσει πριν από πολλά πολλά χρόνια σε ένα βιβλίο του Λόμπσανγκ Ράμπα, τότε που αποτελούσε το μόνο ανάγνωσμά μου στο γυμνάσιο (μαζί με Αρθρουρ Κλαρκ - πάντα - και Ιούλιο Βέρν ).
Μου είχε χαραχτεί δε, τόσο πολύ στο μυαλό, που για χρόνια περπατούσα στα πεζοδρόμια επάνω στο στενό τσιμεντένιο δοκό που τα χωρίζει από την πρασιά, προσπαθώντας να φανταστώ πως από κάτω ήταν το χάος. Επαιζα δηλαδή με το αντίστροφο, μιας και το να περπατήσω τότε με το χάος από κάτω μου θα ήταν και δύσκολο (που να βρω το χάος;) αλλά και εξαιρετικά επικύνδυνο (θα έλεγαν οι συγγενείς: Τοσο μικρό μωρε, και το χάσαμε!!!)...
Πριν δύο χρόνια βρέθηκα στο πάρκο των Αγίων Αναργύρων (εκείνο το μεγάλο που το λένε Βασιλικό Πάρκο και πάει ο κόσμος την Καθαρά Δευτέρα) και κάνοντας μία βόλτα ανακάλυψα ένα σημείο, όπου οι γραμμές από το τοπικό τραινάκι με τις σανίδες ανάμεσα, συνέχιζαν περνόντας επάνω από ένα χάσμα με βάθος περίπου 6-8 μέτρα (και τσιμέντο και νερό από κάτω) και απόσταση περίπου 3-4. Για να συνεχίσει κανείς έπρεπε αναγκαστικά να βαδίσει επάνω στις σανίδες, ενώ από κάτω θα υπήρχε κενό. Βέβαια, και σε όλη την υπόλοιπη διαδρομή στις σανίδες περπάταγες, αλλά από κάτω (σχεδόν σε επαφή με αυτές) υπήρχε χώμα και γρασίδι...
Θυμάμαι είχα κάτσει για ώρα και κοίταζα το χάσμα και όσο το κοίταζα, τόσο αυτό με κατάπινε στη φαντασία μου...Μάταια προσπαθούσα να σκεφτώ το παράδειγμα του Λόμπσανγκ Ράμπα. Το μυαλό μου έπαιζε το δικό του παιχνιδι, στο οποίο προφανώς δεν είχε και εμένα ως παίχτη...
Εκείνη τη μέρα συνειδητοποίησα κάτι:
Πως μπορείς να διαβάζεις για εσωτερισμό, να καυχιέσαι και να διδάσκεις για έλεγχο του νου, να δίνεις συμβουλές στους άλλους για το πως θα κυριαρχήσουν στα πάθη τους. Οταν όμως εσύ ο ίδιος έρθεις αντιμέτωπος με τον δικό σου δράκο, θα δεις πόσο δύσκολο είναι να συμβουλέψεις τότε τον εαυτό σου. Θα νιώσεις πως το χάσμα δεν βρίσκεται κάτω από τα πόδια σου, αλλά μέσα στην δική σου προσωπικότητα.

Για να τελειώνω, το χαντάκι εκείνο τελικά το πέρασα, αφού με βοήθησε στην αρχή μία κοπελίτσα, η οποία δεν σου γέμιζε καν το μάτι. Μετά, μόλις συνειδητοποίησα ότι η δυσκολία βρισκόταν μόνο μέσα στο νου μου, το πέρναγα και το ξαναπέρναγα πολλές φορές. Ηταν τελικά το ίδιο εύκολο, με το να βρίσκονται οι σανίδες στο έδαφος.


(Φίλη simori,
δυστυχώς δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή να σου απαντήσω.
Θα προσπαθήσω να το κάνω λίγο αργότερα.)

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 08:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ
ΤΙΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ...ΟΤΙ ΠΕΦΤΟΥΜΕ,ΟΤΙ ΣΠΑΕΙ Η ΣΑΝΙΔΑ...
ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΟΣ...ΑΛΛΑ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΦΟΒΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

Ε όχι ρε παιδιά η φαντασία να δημιουργεί τον φόβο... Η φαντασία οργιάζει με τον φόβο... ο φόβος όμως δημιουργείτε από την ανάκληση κάποιας μνήμης, άμεσης ή έμεσης!!!


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 10:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ
ΤΙΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ...ΟΤΙ ΠΕΦΤΟΥΜΕ,ΟΤΙ ΣΠΑΕΙ Η ΣΑΝΙΔΑ...
ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΟΣ...ΑΛΛΑ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΦΟΒΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

georgette


Μπα! Ο φόβος έχει σχέση με το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 22/05/2004 10:31:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 13:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και μιλάμε για φόβο, κάνετε και μία βόλτα εδώ:
ΦΟΒΟΣΣΣΣ....Ο ΕΧΘΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΛΑΝΕΥΤΗΣ!

quote:
Φίλη Αμαλία, με αφορμή τα όσα αναφέρεις θα ρωτήσω: υπάρχει όντως τρόπος να σταματήσει κάποιος την σκέψη?


Λοιπόν simori, θα προσπαθήσω να προσεγγίσω το ερώτημά σου, αρχικά με μία αναφορά στο βιβλίο της Ε.Π. Μπλαβάτσκυ "Η φωνή της σιγής".

Γράφει λοιπόν για το νου (σκέψη):
"Ο Νους είναι ο μεγάλος φονιάς του Πραγματικού.
Ο Μαθητής ας σκοτώσει το Φονιά."

Πως όμως μπορούμε να σταματήσουμε τον νου; Να τον κάνουμε να σταματήσει το αδιάκοπο σφυροκόπημά του, ώστε μέσα από την ήρεμη αταραξία του να αναδυθεί η φωνή της σιγής;

Σε μία ποιητικότατη φράση, που περικλύει σοφία τυλιγμένη σε θαυμαστή απλότητα, η Ε.Π.Μ. γράφει:
" Προτού η ψυχή μπορέσει ν'ακούσει, το είδωλο (ο άνθρωπος) πρέπει να γίνει κουφός στις βροντές και στους ψιθύρους, στις κραυγές και στα μουγκρίσματα των θυμωμένων ελεφάντων, καθώς και στο αργυρόηχο βούισμα της χρυσής πυγολαμπίδας"

Τι μας λέει η φράση αυτή;
Πως για να συγκρατήσουμε τον νου που επιθυμεί (τον νου της χωριστηκότητας - τον "φονιά νου") θα πρέπει να απελευθερωθούμε από τις επιθυμίες μας. Να αγνοήσουμε τα πάθη που προέρχονται από τους φόβους και τις ήττες μας, αλλά και να μένουμε ατάραχοι απέναντι στη γλυκιά δόξα της νίκης.
Δεν πρέπει λοιπόν να χαιρόμαστε;
Ούτε και να λυπόμαστε;
Η μήπως, να μην εξαρτούμε την ευτυχία μας, να μην συνδέουμε την υπόστασή μας με κάτι τόσο επίκαιρο, όπως μία συγκυριακή χαρά ή μία συγκυριακή λύπη;...

Σε πιο πρακτικό επίπεδο, για να πετύχουμε κάτι τέτοιο, πρέπει να αντιληφθούμε τον έλεγχο που ασκούν τα συναισθήματά μας (οι φόβοι και οι επιθυμίες μας) στον νου μας. Και για να το αντιληφθούμε αυτό, πρέπει να εργαστούμε σκληρά με το νοητικό μας σώμα, όπως θα έπρεπε να εργαστούμε με κάθε σώμα μας για να το κάνουμε να υπηρετεί τον ανώτερο εαυτό μας, δηλαδή πραγματικά Εμάς.
Σε πρώτο στάδιο λοιπόν, βοηθάει στην άσκηση του νοητικού, η εξάσκηση της συγκέντρωσης και της προσοχής. Δύο εργαλεία, που μας βοηθούν να απλώσουμε τη συνείδησή μας στον περιβάλλοντα χώρο φυσικό ή μη (προσοχή), αλλά και να την ελέγχουμε μπορώντας σε κάποια δεδομένη στιγμή να την εστιάσουμε με μεγάλη αφοσίωση κάπου (συγκέντρωση).

Για την επίτευξη των παραπάνω στόχων, είναι αρκετά αποτελεσματικές οι ασκήσεις προσοχής (π.χ. να σκεφτόμαστε κάποια στιγμή τι ακριβώς πέρασε από τα μάτια μας το τελευταίο δίωρο, τι άκουσαμε όλη την ημέρα, τι ακριβώς κάναμε, κ.λπ) και οι ασκήσεις συγκέντρωσης (να αφιερώσουμε μισή ώρα διαβάζοντας μία παράγραφο από ένα βιβλίο, προσπαθώντας να αντλήσουμε όσο περισσότερο νόημα μπορούμε από το περιεχόμενό της, ή να συγκεντρωθούμε κοιτάζοντας απλά μία γλάστρα, κ.λπ).

Με τέτοιες μεθόδους, αποκτάμε την ικανότητα να "δούμε" πως λειτουργεί το νοητικό όργανο που διαθέτουμε, και επίσης συνειδητοποιούμε ότι ενώ μέχρι τώρα ταυτίζαμε την ύπαρξή μας με το όργανο αυτό, στην πραγματικότητα είμαστε κάτι πολύ περισσότερο από αυτό, που υπάρχει σαν μέσο ώστε να πλοηγηθούμε στον κόσμο της ύλης.


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 14:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σε ευχαριστώ φίλη Αμαλία...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 15:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΛΕΙΨΑ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΧΑΜΟΣ!!!
ΦΙΛΕ Telxinas ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ!!!
ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΜΕ ΤΙΣ ΛΙΓΟΣΤΕΣ ΜΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΝ ΝΑ ΕΛΕΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΜΑΣ ΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΕΛΕΓΧΕΙ ΕΜΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟ 6% ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΩΤΗΤΩΝ ΜΑΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΞΕΛΗΧΘΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ 100% ΤΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ!!!
ΤΩΡΑ ΑΚΟΥΣΑ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΚΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΚΤΑ ΔΕΜΕΝΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΒΟΣ!!!
ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΧΩΡΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΤΟΜΕΑ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 20:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Φαντασία άρικτα συνδεδεμένη με τον φόβο.. Δεν νομίζω.. Αλληλοεπειρεαζόμενες ίσως...
υπάρχει και φόβος που δεν προκαλείτε από φαντασία

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros_p
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 22:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο φόβος προκαλείται κυρίως από το άγνωστο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 01:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΚΡΙΒΩΣ ΦΙΛΕ ΣΤΑΥΡΟ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΜΑΣ!!!!(ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ!!!)

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 01:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το άγνωστο δεν το γνωρίζουμε, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να το φανταζόμαστε. Όσο το φανταζόμαστε, τόσο το φοβόμαστε.


Επιχείρησης Γης Μαδειάμ

Telxinas - ΟικοδομικήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 01:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΦΙΛΕ "TELXINAS" ΜΕ ΕΠΟΙΑΣΕΣ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 05:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι το παρόν Θέμα θα είναι καλύτερο να μεταφερθεί στο Forum .-= Η ΨΥΧΗ =-.(από το .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-. που το φιλοξένησε αρχικά) για σκοπούς καλύτερης κατηγοριοποίησης της θεματολογίας μας.

Συνεχίστε απρόσκοπτα, την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα αυτή Συζήτηση! Έχει να προσφέρει πολλά στα Forums...


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 05:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...και εκεί που περνάνε 2-3 δευτερόλεπτα(που φαινομενικά νομίζεις ότι δεν σκέφτηκες τίποτα) τσουπ και σου έρχεται η σκέψη ότι μόλις κατάφερες αυτό που ήθελες, να μην σκέφτεσε, μα να που απέτυχες πάλι, σκέφτηκες ήδη.
Τί λέτε ρε παιδιά; Γιατί δεν μπορούμε να σταματήσουνε αυτόν τον νου ποτέ;

Η τοποθέτηση είναι τόσο σωστή!
Η φράση κλειδί είναι: τσουπ και σου έρχεται η σκέψη.
Δεν γίνεται να έχει περισσότερη αλήθεια αυτή σου η φρασούλα αγαπητέ “Telxinas”.
Ακόμη και η ομιλία το καταδεικνύει. Η σκέψη έρχεται...γιατί όμως έρχεται;
Επειδή είναι παλμός ενέργειας κι εμείς έχομε το κατάλληλο
δέκτη να πιάσομε αυτό τον παλμό;

Όμως από πού έρχεται;

Η έμπνευση (σα λέξη) μου φαίνεται πως είναι συνώνυμη με το «μου ήρθε μια ιδέα.»

Μίλησαν τα μέλη για φόβο αλλά και ο φόβος είναι παλμός
συναισθήματος κι αν είναι έτσι τότε και αυτός «έρχεται».
Ίσως, τελικά, τα πάντα να «έρχονται» σε μας... από κάπου.


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nodoubt
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 21:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nodoubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως και να΄χει η δυνατότητα αυτή που έχουμε, του να σκεφθόμαστε ότι και όσο θέλουμε (όσο βασανιστική κι αν μπορεί να γίνει) ποτέ δε χάνει τη μαγεία της. Ποτέ!!!

Δόξα ΒασιλειάδουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 01:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ωραιο θεμα...

"ασταματητη σκεψη"...
η ατμα θα πει
"αυτοματη γραφη"
εχουν και οι δυο αποτελεσμα/αλλα η δευτεη εχει εναπλεονεκτιμα...καθε φορα που σταματας νακατα-γραφεις την ασταματητη σκεψη....
ερχεται ενα συμπερασμα..αφου αφησεις κατω το στυλο...
εχμ...
μολυβια κατω...τελος χρονου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 05:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητοί φίλοι μου...
quote:
Η τοποθέτηση είναι τόσο σωστή!
Η φράση κλειδί είναι: τσουπ και σου έρχεται η σκέψη.

Θα συμφωνίσω κι εγώ σε αυτό...Υπάρχει όμως και το επόμενο στάδιο,αυτό που δεν εμφανίζεται το τσουπ...Αυτό που χάνεσαι τελείως(μιλάμε για δευτερόλεπτα)και επανέρχεσαι μετά κι αναρωτιέσαι που βρισκόταν ο νους σου σε αυτό το κενό,που εννοείτε δε θυμάσαι τπτ από αυτό.Και η διαδικασία για να φτάσεις να σκεφτείς και να αναρωτηθείς σου φένεται να ξεκινάει από το τίποτα,σαν να σκέφτεσαι για πρώτη φορά...Αυτή είναι η κατάσταση νιρβάνα και αν θυμάμαι καλά το μεγαλύτερο κενό που καταγράφηκε ήταν 5" ενός βουδιστή μοναχού.

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2004, 00:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ας το παρουμε αλλιως!ας υποθεσουμε οτι το μυαλο μας ειναι ενας επεξεργαστης!ο επεξεργαστης δουλευει ασταματητα(ενοειται οταν ειναι αναμενος)ακομη και αν εμεις δεν κανουμε καμια εργασια ο επεξεργαστης δουλευει!ετσι και η σκεψη.οσο εμεις "ειμαστε αναμενοι"θα δουλευει και οταν "σβησουμε"θα σβησει και το μυαλο!
η καθημερηνοτητα μας εχει γινει τοσο περιπλοκη που πλεον ακομη και για το πιο απλο πραγμα σκεφτομαστε πολλη!δημιουργουμε ενδεχομενα"να το κανω ετσι....οχι να το κανω αλλιως"ο μονος τροπος για να σταματησεις για λιγο την σκεψη ειναι η γνωστη σε ολους μας γιογκα!εκει το μυαλο χαλαρωνει,ξεχνας για λιγα λεπτα τα παντα.προβληματα,αγχος,δουλεια...ομως αυτο απετει απολυτη γαληνη την οποια δεν μπορεις να την βρεις με τιποτα στις μεγαλες πολεις!αρα ειμαστε αναγκασμενοι να σκεφτομαστε,να δημιουργουμε με το μυαλο ωσπου μια μερα θα "χαλασουμε"!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 21:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει μια ισορροπία...Δε είναι απόλυτο το ότι "χαλάμε" το μυαλό μας με τις σκέψεις...Υπάρχουν και κάποιες σκέψεις που το φτιάχνουν και αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα,το αναβαθμίζουν κιόλας...Αυτές τις σκέψεις ανάζηταμε,πιστεύω,όλοι...Ίσως να υπάρχει και κάποιος λόγος για να συμβαίνει αυτό,κάποιος που ακόμα δεν μπορούμε να τον "δούμε" όλοι...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy