ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ESOTERICA.GR/FORUMS
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CyBeR_JiM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 16:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyBeR_JiM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ (ΠΕΡΙΠΟΥ 6ΜΗΝΕΣ) ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΛΠ..

ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟ) ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΑΡΧΙΖΩ:


  • ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΣΕ PHPBB - ΣΚΟΠΟΣ: ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ,ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

  • ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ DATABASE ΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ (πχ.ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΝΑ ΧΩΡΙΣΤΕΙ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΟΠΩΣ: ΔΙΑΣΤΗΜΑ - UFO - ... ΣΚΟΠΟΣ: ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ

  • ΣΤΟΥΣ ΚΑΝοΝΕΣ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΗΛΗΦΘΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΝΕΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΔΗ ΙΔΙΑ ΣΚΟΠΟΣ: ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΟΣ SERVER,ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ

  • ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ CHAT ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ JAVA ΣΕ ΔΙΚΟ ΜΑΣ SERVER

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΓΙΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ..
ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΜΕ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ..
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΜΕΛΩΝ

ΦΙΛΙΚΑ CyBeR_JiM

-------------------------

CyBeR_JiM iZ BaCk !!!

-------------------------

Edited by - CyBeR_JiM on 24/05/2004 12:03:29

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 18:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου πολύ ενδιαφέρουσα η πρότασή σου...

δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι ευφικτό κάτι τέτοιο.... αυτό σίγουρα θα ενδιαφέρει τους συντονιστές... οι οποίοι είναι οι αρμόδιοι να ξέρουν κατά πόσο μπορούν να πραγματοποιηθούν αυτές οι ενδιαφέρουσες κατ' εμέ προτάσεις ...
Είναι ωραίες οι αλλαγές όπως και να έχουν.. ειδικά όταν πρόκειται για το καλύτερο...

Πάντα με φιλική διάθεση


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GuessWho
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Anguilla
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 01:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GuessWho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΩΣ 'ΒΑΡΥ' ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΟΥ (56 Κ).ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ 'ΒΑΡΙΑ'.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ 'ΕΛΑΦΡΥΝΕΙ'.
ΟΣΟΣ ΓΙΑ ΤΟ CHAT-ROOM ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΣΑΤ-ΡΟΥΜ ΣΤΟ IRC.GR?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 03:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά σε ευχαριστώ/ούμε CyBeR_JiM για την καλοπροαίρετη διάθεσή σου για συνεργασία και σε συγχαίρω για την δημιουργικότητά σου!

Μερικές από τις προτάσεις σου έχουν ήδη δρομολογηθεί, κάποιες έχουν ξεκινήσει να γίνονται πράξη, κάποιες - καλώς εχόντων των πραγμάτων - θα ολοκληρωθούν σχετικά σύντομα! Για το άμεσο χρονικό διάστημα έχουν πάντως κάποια Θέματα υψηλότερη προτεραιότητα - μάλιστα μερικά θα είναι νομίζουμε μεγάλες ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ για την πλειονότητα των Μελών των Ομάδων Συζήτησης!

Δίνω κάποια στοιχεία σχετικά με αυτά που είπες στο μήνυμά σου:

- Βελτιωμένο περιβάλλον(λειτουργικά και αισθητικά) θα υπάρξει τελικά. Το PHBB εκτός του ότι είναι ανέφικτο(δεν νομίζω να μπορεί να γίνει τέτοια μετάβαση, εκτός ίσως εάν ξεχάσουμε οτιδήποτε άλλο συνολικά για το site για κάποιους μήνες) δεν θα προσδώσει τίποτε περισσότερο από τις αλλαγές που έχουμε ήδη σχεδιάσει! Θα υπάρξει πάντως αλλαγή στη Βάση Δεδομένων των μηνυμάτων καθώς και στο δίκτυο και το συνολικό αποτέλεσμα θα βελτιώσει κατά πολύ νομίζω την ταχύτητα πρόσβασης!
- Για την Υποκατηγοριοποίηση των Forums/Κατηγοριών έχουμε ξαναμιλήσει, είναι κάτι που έχει ξεκινήσει(στα "μετόπισθεν" όπως λέω και σε άλλο μήνυμα) κι εδώ είναι που η βοήθεια των Μελών των Forums θα ήταν περισσότερο από επιθυμητή - θα επανέλθω στο τέλος του μηνύματος.
- Θα υπάρξει καινούργιος "Κανόνας Λειτουργίας" για τα Forums - μάλλον πολύ σύντομα - που θα συμπεριλάβει οπωσδήποτε και τα ζητήματα περί διπλών Θεμάτων αλλά και της τιτλοφόρησής τους καθώς και άλλα σχετικά...
- Για το Chat-room, νομίζω πως "δεν το βλέπω", τουλάχιστον σύντομα και σίγουρα όχι με τη συνηθισμένη μορφή και λειτουργία. Έχουμε μιλήσει άλλωστε εκτενέστατα για το θέμα αυτό στο παρελθόν και για τις επιφυλάξεις μας σχετικά...

Τώρα, ας έλθω στην πρόταση:
Θα μας βοηθούσε πολύ εάν είχαμε και την γνώμη όσων αγαπητών Φίλων το επιθυμούν και μπορούν να διαθέσουν λίγο χρόνο σε αυτό, πάνω στην καινούργια θεματική κατηγοριοποίηση, δηλαδή πιθανές αλλαγές στους Τίτλους ή και στο θεματικό περιεχόμενο των υπαρχόντων Forums(κυρίως της ειδικής θεματολογίας), προσθήκες καινούργιων αλλά - και κυριότερα - στην Υποκατηγοριοποίηση/Ομαδοποίηση των επιμέρους ομάδων Θεμάτων σε κάθε Forum με στόχο την λειτουργικότερη και πιο μεθοδολογική κατάταξή τους.

Ήδη έχουμε λάβει μέσω e-mail κάποιες πολύ μελετημένες προτάσεις από Φίλους/ες που μας έχουν βοηθήσει, αλλά σίγουρα όσο περισσότερες είναι οι απόψεις - μετά από Στοχασμό και έρευνα φυσικά - πάνω σε αυτό το ζήτημα, τόσο το καλύτερο για όλους μας!

Όποιος/α λοιπόν Φίλος/η το επιθυμεί, μπορεί να στείλει τις προτάσεις του, είτε στο παρόν Θέμα, είτε και μέσω e-mail.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη Συν-εργασία σας!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρήστος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 08:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα:)

Μια πρόταση όσον αφορά topic οποία υπάρχουν είδη.
Για να μην επιβαρύνεται παραπάνω το κλίμα σε ένα topic οποίο έχει γεμίσει και 20 σελίδες, μια καλή ιδέα θα ήταν να υπήρχε ένα σύστημα φακέλων. Για παράδειγμα, ψάχνει κάποιος το topic "Χ" και βρίσκει σε μια κατηγορία το topic αυτό. Εφόσον υπάρχουν απο 2 και πάνω topics με το ίδιο θέμα, επιλέγοντας το Χ, να μπαίνει σε έναν φάκελο οποίος να έχει μέσα Χ1 και Χ2 και να επιλέγει είτε να πάει στο καινούργιο για να δει ότι είναι πρόσφατο, είτε εύκολα και γρήγορα να πηγαίνει στο παλιό να δει τι έχει ειπωθεί εκεί για να πάρει μια ποιο ολοκληρωμένη εικόνα.
Γνωρίζω πως είναι δύσκολο και πολύπλοκο για να γίνει κάτι τέτοιο, απλά ρίχνω την βασική ιδέα ώστε αν υπάρξει περίπτωση για κάτι παρόμοιο, να αφήσω τον admin να βασανιστεί για να βγάλει μια μεγαλύτερη άκρη για το πως και που

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyBeR_JiM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 12:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyBeR_JiM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΝΤΩΣ ADMIN ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 23.00 ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ CODARW ΩΣ ΑΡΓΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ........
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ VB C JAVA HTML PHP PHOTOSHOP κλπππ

-------------------------

CyBeR_JiM iZ BaCk !!!

-------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 17:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρουσα η πρόταση του Χρήστου!

Πιθανότατα να μπορεί να αξιοποιηθεί με κάποιον τρόπο και θα την μελετήσουμε οπωσδήποτε.

Να επισημάνω πάντως ότι το βασικό ζήτημα σε τέτοιου είδους καταστάσεις δεν είναι η τεχνική διευθέτηση, αλλά ο κατάλληλος χειρισμός των "αντιδράσεων" των ανθρώπων σε συνθήκες αμφίβολες, εκ των προτέρων εάν είναι δυνατόν, και αυτό μπορεί να επιτευχθεί μόνον με την παρέμβαση του ανθρώπινου παράγοντα με τέτοιον τρόπο που να προωθείται αυτό που είναι πραγματικά δίκαιο ή περισσότερο δίκαιο για το σύνολο και για τα άτομα μαζί. Πρόκειται για έναν "έξυπνο αλγόριθμο" που έχει σχέση με την Καρδιά και το Πνεύμα. Μόνον μη ζητήσετε να σας τον αποκαλύψουμε(), δεν θα μπορέσουμε... κι εμείς βρισκόμαστε σε διαδικασία ανακάλυψής του, ψηφίδα με την ψηφίδα, "παράγοντα" με τον "παράγοντα", από την αρχή κιόλας του ESOTERICA. Κάνουμε τα λάθη μας, τους επαναπροσδιορισμούς μας, τις ανακαλύψεις και τις "νίκες" μας, και σιγά-σιγά η ανασύνθεση, ενσάρκωση του "Κανόνα" στην Διαδικτυακή αυτή κοινότητα Ανθρώπων επιτυγχάνεται. Αρκετοί "παράγοντες/όροι" πάντως είναι άρρητοι - και γι'αυτό μη περιγράψιμοι με ακριβή τρόπο. Ανήκουν, όπως έχω καταλάβει, σε κάποια ανώτερη, υπερβατική Λογική...

Αγαπητέ CyBeR_JiM, θα έχουμε οπωσδήποτε υπόψη την διάθεσή σου για βοήθεια! Ευχαριστούμε ιδιαίτερα!!
Έχε πάντως κατά νου και κάποια πιθανή πρόταση για την Επανα-Κατηγοριοποίηση που αναφέρουμε και πιο πάνω...

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 19:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλοι μου για σας.

Κατι αλλο που κατα την γνωμη μου θα επρεπε να αλλαξει στο φορουμ,
ειναι η κταργιση του διαχωρισμου των μελων σε (νεα μελη,
μελη 1ης-2ης-3ης βαθμιδας,πληρη μελη,μελη φορουμ εσωτερικα,
καρδηναλιοι, και λοιπες τριχες)

Πολλα μελη αναλοισκονται σε ανουσια μικρομυνηματακια και ανοητες
μικροπαρεμβασεις μονο και μονο για να ..γραφουν αριθμο μυνηματων.

Αυτο ειναι καταστροφικο για την ποιοτητα του φορουμ.
Το προβλημα του εσωτερικα δεν ειναι πλεον στη ποσοτητα.

Προτεινω λοιπον ο διαχωρισμος πλεον να ειναι μονο σε
(μελη-συντονιστες)

Καποιους ισως τους φανει ..σκληρο,
μα κατα την γνωμη μου ειναι αναγκαιο μετρο.

Σας χαιρετω

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 19:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

φιλοι μου για σας.

Κατι αλλο που κατα την γνωμη μου θα επρεπε να αλλαξει στο φορουμ,
ειναι η κταργιση του διαχωρισμου των μελων σε (νεα μελη,
μελη 1ης-2ης-3ης βαθμιδας,πληρη μελη,μελη φορουμ εσωτερικα,
καρδηναλιοι, και λοιπες τριχες)

Πολλα μελη αναλοισκονται σε ανουσια μικρομυνηματακια και ανοητες
μικροπαρεμβασεις μονο και μονο για να ..γραφουν αριθμο μυνηματων.

Αυτο ειναι καταστροφικο για την ποιοτητα του φορουμ.
Το προβλημα του εσωτερικα δεν ειναι πλεον στη ποσοτητα.

Προτεινω λοιπον ο διαχωρισμος πλεον να ειναι μονο σε
(μελη-συντονιστες)

Καποιους ισως τους φανει ..σκληρο,
μα κατα την γνωμη μου ειναι αναγκαιο μετρο.

Σας χαιρετω

999



Σε χαιρετώ φίλε Zagrea.
Της ίδιας απόψεως είμαι και εγώ!
Ένα από τα βασικά που θα πρέπει να καταργηθούν στο site του esoterica.gr είναι και ο αριθμός μηνυμάτων...
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 20:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zagreas:
"Το προβλημα του εσωτερικα δεν ειναι πλεον στη ποσοτητα."

Δεν υπήρχε ποτέ κάποιο "πρόβλημα" του ESOTERICA που σχετίζονταν με την ποσότητα...

Ευχαριστώ ειλικρινά και από καρδιάς τους φίλους zagrea και zezmperg για την όπως πάντα Καλή τους Προαίρεση και για την διάθεσή τους για Συνεργασία!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GuessWho
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Anguilla
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 00:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GuessWho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ZAGREA.
ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ ΚΑΘΕ ΜΕΛΟΥΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Ο ΑΡΙΘΜΟς ΠΕΡΙΤΤΩΝ 'ΑΠΟΨΕΩΝ'.
ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ(ΠΙΣΤΕΥΩ) ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΤΟΥ ΜΕΛΟΥΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΑ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ 'ΠΑΡΟΥΜΕ ΦΟΡΑ' ΚΑΙ 'ΜΕΙΣ.


ΑΥΤΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 12:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ και γω με τον zagrea...

Το κίνητρο που δημιουργείται σε κάποιους για να γράφουν πολλά και ανούσια μηνύματα για να πάρουν κάποιο "τίτλο" δεν συνάδει με τον εσωτερισμό και γενικότερα με την ωριμότητα που θέλουμε να διέπει αυτό το χώρο...
Ο μόνος τίτλος που υπάρχει λόγος να υφίσταται είναι του συντονιστή... και του αντμίν βεβαίως βεβαίως...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CyBeR_JiM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 13:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyBeR_JiM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΗΡΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΠΑΡΑΞΕΝΟ -
UFO ( ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΚΛΠ )
ΔΙΑΣΤΗΜΑ ( ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΛΠ )
ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ( ΣΤΟΙΧΩΜΕΝΑ ΣΠΙΤΙΑ ΚΛΠ )
ΣΥΝΟΜΩΣΙΑ ( ΠΕΡΙΟΧΗ 51 , ΣΥΝΟΜΩΣΙΑ ΚΛΠ )

ΓΝΩΣΗ -
ΕΠΙΣΤΗΜΗ ( ΕΠΙΣΤΗΜΗ )

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ -
ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ( ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΚΛΠ )

-------------------------

CyBeR_JiM iZ BaCk !!!

-------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 18:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και έχει τεθεί το θέμα για τον αριθμό μηνυμάτων ας πω και εγώ τη γνώμη μου, την οποία έχω εκφράσει και παλιότερα.

Νομίζω ότι είναι καλό όντως (εάν είναι τεχνικά εφικτό) να αναγράφεται η ημερομηνία εγγραφής του μέλους.

Επίσης δεν είναι καλό να πάμε στο άλλο άκρο και να μην αναγράφουμε τίποτε για το πόσο πολύ συμμετέχει ένα μέλος. Ίσως θα ήταν καλό όπως έχω δει και σε άλλο forum να έχουμε τρεις κατηγορίες όπως "γράφει λίγο", γράφει αρκετά", "γράφει συχνά". Αυτές οι τρεις κλίμακες ίσως είναι κατατοπιστικές για να γνωρίζει κάποιο νέο μέλος ποιος είναι ο βαθμός συμμετοχής (και όχι βέβαια η ποιότητα) του μέλους που του απαντάει.

Αλλά ας μην παραδώσουμε τα όπλα. Μπορούμε αντί να πάμε πίσω να πάμε μπροστά και να βρούμε ένα κριτήριο που θα συνυπολογίζει αρμονικά την συχνότητα συμμετοχής ενός μέλους, τον αριθμό μηνυμάτων και την ποιότητα μηνυμάτων

Ο αριθμός μηνυμάτων ενός μέλους πρέπει να υπολογιστεί και σε σχέση με το σύνολο των ημερών που συμμετείχε (συχνότητα) γιατί είναι άλλο να γράφεις 20 μηνύματα την μία ημέρα και να ξαναγράφεις μετά από 2 μήνες και άλλο να γράφεις 20 μηνύματα με ένα μήνυμα ανά 3 ημέρες (που σημαίνει ότι το μέλος παρακολουθεί ικανοποιητικά την ροή των συζητήσεων και παρεμβαίνει) .

Για αυτό πρέπει να εισάγουμε την Συχνότητα Συμμετοχής ενός Μέλους που θα υπολογίζεται από τον τύπο:

Σ.Σ.Μ (Συχνότητα Συμμετοχής Μέλους) = Αριθμός Ημερών εγγραφής / Αριθμός Ημερών γραφής

Άρα μπορούμε τώρα να θεσμοθετήσουμε έναν συνολικό Δείκτη, τον Δ.Σ (Δείκτη Συμμετοχής)

π.χ. Δ.Σ.(δείκτης συμμετοχής) = "Συχνότητα Συμμετοχής Μέλους * Αρ. Μηνυμάτων"
ή κάτι παρόμοιο.

Εάν θέλουμε να συνυπολογίσουμε και την ευρύτητα των ενδιαφερόντων ενός μέλους που τον κάνουν να συμμετέχει σε πολλές εάν όχι όλες τις κατηγορίες του forum (π.χ. σοφία, γνώση (...) Μεταξύ τυρού και αχλαδιού) τότε στον δείκτη συμμετοχής θα πρέπει να υπολογίσουμε και αυτό. Και σίγουρα δεν είναι κάθε Κατηγορία ισάξια με την άλλη (π.χ. 200 μηνύματα στην Κατηγορία του τυρουαχλαδιού δεν είναι ίδια με 200 μηνύματα στην Σοφία) και έτσι πρέπει να αξιολογήσουμε θαθμολογικά την συμμετοχή στις διάφορες κατηγορίες. Έτσι ο Δ.Σ. θα γίνει:

Δ.Σ. =
"Ημέρες Μέλους *
[Αρ. Μηνυμάτων στην Κατηγορία Σοφία)
* Βαθμός Αξίας Κατηγορίας Σοφία (=8)
+ Αρ. Μηνυμάτων στην Κατηγορία ΜΥΘΟΣ-ΘΡΗΣΚΕΙΑ
* Βαθμός Αξίας ΜΥΘΟΣ-ΘΡΗΣΚΕΙΑ (=7) +
(...) +
(...) +
+ Αρ. Μηνυμάτων στην Κατηγορία Αχλαδότυρο *
Βαθμός Αξίας Αχλαδότυρο [=1)] "

Επίσης μπορούν να παραμετροποιηθούν και άλλοι παράγοντες όπως να συνυπολογιστεί και η αξία που αποδίδει ο ADMIN στην ποιότητα συμμετοχής κάθε μέλους και που θα πολλαπλασιάζεται με τον προηγούμενο αλγόριθμο.

Αυτός ο Δ.Σ. θα αναγράφεται αντί για τον αριθμό μηνυμάτων. Εάν κάποιος φοβάται ότι αυτός ο αριθμός μπορεί να πάρει αστρονομικές διαστάσεις μπορούμε να τον παραθέτουμε με την βοήθεια εκθετικής παρουσιάσης (π.χ. 1,24 * 10^6 (δέκα εις την 6 δύναμη)

Τώρα θα μου πείτε ότι αστειεύομαι.

Είναι δυνατόν να πιστεύετε ότι όλο αυτό το έγραψα τζάμπα...

Έ όχι και τζάμπα.... Απλά είπα να φρεσκάρω τα μαθηματικά μου !!!

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GuessWho
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Anguilla
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 21:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GuessWho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ

'ΘΕΩΡΗΜΑ ΤΟΥ THOTH'

Ο ΤΥΠΟΣ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟΝ ΧΩΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΚΟΝΤΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ 12ΘΕΙΣΤΩΝ,ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ,ΒΟΥΔΙΣΤΩΝ ΚΤΛ.ΑΣ ΑΠΟΜΟΝΩΘΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟ.

ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΠΟΡΟΦΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΑ ΑΣΤΡΑ ΚΑΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ.

ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΩΡΙΣΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΕΝΝΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΗ.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΔΗΜΟΦΙΛΕΣΤΕΡΗ.ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ-ΑΤΙΑ-ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΟΝΤΑ,ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ-ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΚΤΛ.

ΤΕΛΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΝΩΜΗ ΑΚΟΜΑ.

Edited by - GuessWho on 26/05/2004 22:19:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 10:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ CyBeR_JiM ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.
ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΘΕ ΕΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ AΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΥΡΟΥ ΚΑΙ ΑΧΛΑΔΙΟΥ....

ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ 'ΣΟΦΙΑ' , 'ΓΝΩΣΗ' , 'ΘΡΗΣΚΕΙΑ' 'ΠΑΡΑΞΕΝΟ'.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ (ΔΥΣΤYΧΩΣ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΑ) ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ
ΣΕ ΠΟΙΟ ΦΟΡΟΥΜΣ ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ.

ΔΙΟΤΙ ΟΣΟ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΗ ΕΔΩ ΣΤΟ ESOTERICA.gr ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 11:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
THOTH καλέ μου θα μου επιτρέψεις μιαν ένσταση?

Οσον αφορά στον αριθμό των μηνυμάτων και τη βαρύτητά τους θα πρέπει να καταλάβουμε ότι οποιαδήποτε προσπάθεια με οποιοδήποτε μαθηματικό τύπο θα αποβεί άκαρπη (κατά τη γνώμη μου βέβαια).

Αυτό συμβαίνει γιατί υπάρχει πληθώρα μηνυμάτων που περιορίζονται σε ένα απλό επιφώνημα, μια μονολεκτική απάντηση ή σε κάποιο "smart icon"...

Για να μην αναφερθώ βεβαίως σε κάποια φτηνά κολπάκια που κάποιοι καταλήγουν όχι περιστασιακά εξ ανάγκης ή από λάθος αλλά συστηματικά έχοντας μόνο στόχο να ανεβάσουν τον αριθμό των μηνυμάτων τους.
Ετσι βλέπουμε σωρεία μηνυμάτων γραμμένων από ένα μέλος την ίδια στιγμή γραμμένα το ένα κάτω από το άλλο ...μηνύματα που σπάσανε για να επιτελέσουν αυτό το στόχο...
Το φαινόμενο "φωτογραφία και μήνυμα" μη μου πείτε ότι σας είναι άγνωστο... Εχω δει επανηλλημένα φωτογραφίες που θα μπορούσαν να μπούνε σε ένα post να μπαίνουν η κάθε μια σε ξεχωριστό...
Αλήθεια γιατί

Τέλος δεδομένου ότι κάποιοι υβριστικά με αποκαλούν "κατίνα" ξεχνώντας ότι αυτό αποτελεί φόρο τιμής για μια γυναίκα που άφησε την καριέρα της για να σχοληθεί με το παιδί της έχω να κάνω την εξής πρόταση για διαχωρισμό των μελών:

0-50 μηνύματα Ψάρι
50-200 Νέος
200-500 Κατίνα
500-1000 Περιοδεύων
1000-2000 Ξερόλας
2000-4000 Φωτεινός παντογνώστης
4000-πάνω ΘΕΟΣ!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 16:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Avallon, αστειεύτηκα. Απλώς αστειεύτηκα κατά τον γνωστό μου τρόπο... εγκεφαλικά.

Να σου πω την αλήθεια ποτέ δεν έκρινα κάποιον από τον αριθμό μηνυμάτων του αλλά από το ύφος και το ήθος των γραφόμενών του. Ούτε καν από το περιεχόμενο, γιατί αυτό είναι τόσο διαθέσιμο πλέον που ο καθένας μπορεί να το παίζει σοφός και ξερόλας σχεδόν τζάμπα.

Ιδίως αυτοί, οι... Αυτόφωτοι, που γράφουν με τέτοιο τρόπο λες και όλη η σοφία και η γνώση τους δόθηκε στην Πεντηκοστή από το Άγιο Πνεύμα είναι οι πιο αξιοθρήνητοι.

Έτσι ας μην δίνουμε, όλοι μας, τόση σημασία σε αυτόν τον ποσοτικό δείκτη. Η αριθμολαγνεία μόνο κακό κάνει.

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ και επαυξάνω.

Εξάλλου είμαι ένας Φωτεινός παντογνώστης σύμφωνα με τα λεγόμενά σου αφού ανήκω στην κατηγορία αυτή του αριθμού μηνυμάτων.

Τελείως σίγουρος δεν είμαι, δεν είμαι, δα, και ο ΘΕΟΣ... Κάτσε να γράψω λίγα μηνυματάκια μέχρι να γίνω Θεός και θα σου πω όλη την αλήθεια...

Ή να μπω τουλάχιστον στην Ομάδα Ε, αφού μόνο ένα "Ε" μου λείπει για να γίνω Θεός. Γιατί;;; Μα, γιατί από Θωθ θα γίνω Θεώθ....

Τσιβδός Θεός βέβαια αλλά παρόλα αυτά ΘΕΟΣ. Μην τα θελω και όλα δικά μου....

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CyBeR_JiM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 21:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyBeR_JiM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΝΟΜΙΖΩ..

-------------------------

CyBeR_JiM iZ BaCk !!!

-------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy