ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΕΡΩΤΑΣ ΚΑΤΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ Η..........!?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2002, 02:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΛΗΘΕΙΑ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΧΗΜΙΚΟ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΜΑΣ Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΨΥΧΗ ΜΑΣ? ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΑΤΗΛΗ ΙΔΕΑ Η ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ?

DREAMWALKER

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2002, 20:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Σίσυφε την καλησπέρα μου, όπως και σε όλα τα άλλα παιδιά.
Για πολλούς ίσως ο έρωτας να μπορεί να "εξηγηθεί" και να "αναλυθεί" χρησιμοποιώντας επιστημονικούς όρους, μιλώντας για χημικές εντολές του εγκεφάλου κ.λ.π.Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ αυτά που δεν γνωρίζουμε για τον εγκέφαλο και το πως λειτουργεί. Μου φαίνεται όμως κάπως "πεζό" να προσπαθήσω να εξηγήσω το καταλυτικό, το ΤΕΡΑΣΤΙΟ αυτό συναίσθημα που λέγεται έρωτας μιλώντας "επιστημονικά".
Ας αφήσουμε την καρδιά μας φίλε Σίσυφε να δώσει την απάντηση.

HIGHLANDER

"ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2002, 22:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από αυτή τη γωνιά του site...
Θα συμφωνήσω με την άποψη της ιατρικής ότι κάθε συναίσθημα αντιστοιχεί με μια χημική διαδικασία στον εγκέφαλο του ανθρώπου...
Το μεγάλο ΑΛΛΑ είναι το ΠΩΣ βιώνει ο καθένας υποκειμενικά τον έρωτα...Δηλαδή αυτά τα γνωστά φτερουγίσματα στο στέρνο,η αίσθηση ευφορίας,ο γρήγορος σφυγμός κλπ είναι λίγο-πολύ κοινά όμως ο αντίκτυπος αυτών σε κάθε έναν από μας είναι διαφοτερικός.Τί ψάχνει ο καθένας από το υποψήφιο ταίρι του,πως ανταποκρίνεται στο <<κάλεσμα>>,αυτό είναι καθαρά θέμα προσωπικότητας και εμπειριών.
Για να κάνουμε και λίγο χιούμορ: <<ο έρωτας είναι σαν τη ναυτία=πονάει το στομάχι σου,πιάνεται η ανάσα σου,ζαλίζεσαι,νομίζεις ότι θα πεθάνεις και οι γύρω σου σε δουλεύουν κι από πάνω>>
.Σας χαιρετώ,
Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Edited by - Darkangel_78 on 23/08/2002 22:37:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2002, 19:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ Η ΜΗΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ.ΜΗΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ,ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ SEX;


DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Binational
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2002, 10:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Binational  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Σίσυφε,

Εάν έχεις την υπομονή να διαβάσεις το άρθρο Η επιστήμη της ψυχής (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=31) θα ανακαλύψεις την «βιοχημική» πλευρά του ερωτά.

ΑΛΛΑ …γνωρίζοντας το πώς λειτουργεί το σώμα μας μπορούμε, μέσω της αυτοπαρατήρησης, σιγά-σιγά να χωρίσουμε την ήρα από το στάρι. Μπορούμε να οσμιστούμε την ψυχή μας και όλα τα ανώτερα συναισθήματα της. Πρέπει όμως να της επιτρέψουμε να εκδηλωθεί. Να την ξεθάψουμε και να την καθαρίσουμε.

Τότε μπορεί και να βρούμε τον πραγματικό ερωτά


Πίστευε και μη, … ερεύνα !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2002, 15:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ Binational ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΕΝΝΟΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ;
ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ,ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΜΑΣ.ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΑΣ ΔΙΕΠΕΤΕ ΑΠΟ ΧΗΜΙΚΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ.ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ (ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟ) ΘΑ ΚΑΤΑΣΛΗΞΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ


DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Binational
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2002, 17:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Binational  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ’ αρχήν συγγνώμη που δεν διετύπωσα σαφέστερα την απάντηση μου, ΣΙΣΙΦΕ.

Θα προσπαθήσω να είμαι πιο διευκρινιστική σε αυτή μου την απάντηση. Επέτρεψε που όμως να κάνω μια αναγκαία εισαγωγή.

«Στην αέτωμα του ναού του Απόλλωνα στους Δελφούς αναγραφόταν το επίγραμμα «Γνώθι σ’ αυτόν», ενώ παρακάτω, στην είσοδο «Μηδείς βέβηλος εισίτω». Οι φράσεις τούτες προειδοποιούσαν ότι τα πάθη, το ψέμα και οι γήινες υποκρισίες δεν έπρεπε να διαβούν το κατώφλι του ιερού όπου βασίλευε η θεία αλήθεια με αδυσώπητη αυστηρότητα.» γράφει ο Εd. Schure (Οι Μεγάλη Μύστες)

Τι είναι αυτό το περίφημο «Γνώθι σ’ αυτόν», προϋπόθεση για οποιαδήποτε μύηση?

Κατά την έως τώρα ερευνά μου έχει να κάνει, κατά ένα μέρος, με αυτό που εσύ θέτεις ως ερώτημα. Δηλαδή με το να αναγνωρίσουμε ποια από τα αισθήματα μας είναι καθαρή βιοχημεία και «προγράμματα» και ποια αγνά αισθήματα της ψυχής.

Για να έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε αυτόν τον διαχωρισμό θα πρέπει πρώτα να μάθουμε να εντοπίζουμε τα «προγράμματα» και τις βιοχημικές αντιδράσεις της ύλης.

Να μπούμε στην διαδικασία να γνωρίσουμε την «μηχανή» άνθρωπος και το πώς λειτουργεί.

Να δούμε τι είμαστε «εμείς» και τι είναι «Πρόγραμμα». Πότε λειτουργούμε μηχανικά/ προγραμματισμένα και πότε Εμείς σαν οντότητες. Αυτό το καταφέρνουμε όμως ΜΟΝΟ εάν είμαστε ΣΥΝΕΧΕΙΑ σε ΠΛΗΡΗ εγρήγορση. Τότε ΜΠΟΡΕΙ να δούμε τα «προγράμματα» να τίθενται σε λειτουργία, να τα παρατηρήσουμε πως ξεκινούν και πως τρέχουν. Και ΑΝ το καταφέρουμε αυτό, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ σιγά-σιγά να μπορέσουμε να τα ελέγξουμε και να τα υπερβούμε.

Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να ξεθάψουμε … να καθαρίσουμε την ψύχη και να της επιτρέψουμε να εκδηλωθεί.

Τότε μόνο θα μπορέσουμε να ξεφύγουμε από τους «νόμους της σύγχυσης και του τυχαίου» και να ανακαλύψουμε τον πραγματικό αγνό ερώτα της ψυχής.


Πίστευε και μη, … ερεύνα !


Edited by - Binational on 03/09/2002 13:23:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2002, 18:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ -ΣΤΟ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΤΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ- ΚΑΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ;
ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ΛΟΓΟ.
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΑΝΡΘΩΠΩΝ ΕΡΩΤΕΥΤΑΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ;ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΜΕ ΑΥΤΟ; ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΡΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΙΑΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΟΥ ΦΤΙΑΞΑ ΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΕΡΩΤΕΥΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑΦΟΡΑ;
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ Η ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥΣ Η Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥΣ. ΜΗΠΩΣ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΑΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΟΤΥΠΑ;

DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Binational
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2002, 21:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Binational  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα έχει αναλυθεί επαρκώς νομίζω, στην δημοσίευση στην οποία σε έχω παραπέμψει σε προηγούμενο μου μήνυμα σε αυτό το θέμα.

Προφανώς δεν είχες το κουράγιο να διαβάσεις όλη την ερευνά.

Σου παραθέτω ένα μικρό απόσπασμα … μπας και σου ανοίξει η όρεξη …

«Το να ερωτεύεσαι είναι μια μαγική και ισχυρή εμπειρία. Κάθε φιλί, κάθε συνομιλία, κάθε στιγμή στην αρχή φαίνεται τόσο σωστή, τόσο τέλεια. Αλλά σύντομα η έλξη και το ξελόγιασμα γίνονται "σχέση," και προσγειωνόμαστε στην πραγματικότητα με την πρόκληση της συμβίωσης μας με έναν άλλο άνθρωπο. Και καθώς εκείνες οι πρώτες μαγικές εβδομάδες γίνονται μήνες, μια ημέρα βρισκόμαστε να ρωτάμε τον εαυτό μας: "Είναι αυτό το πρόσωπο το σωστό για μένα?" ... Από την πρώτη μου σοβαρή σχέση στα δεκαεπτά, και, μέχρι σήμερα, ερωτεύθηκα χωρίς να σκεφτώ σοβαρά εάν το πρόσωπο ήταν σωστό για μένα η όχι, πόσο μάλλον εάν με αγαπούσε αρκετά. Κάποιος εμφανίζονταν, και εάν είχε κάτι αξιαγάπητο απάνω του, θα άρχιζα μια σχέση. Θα έπειθα τον εαυτό μου ότι ήταν "αυτός," μόνο για να διαπιστώσω μετά από λίγο ότι ήμαστε ασυμβίβαστοι και να δω την σχέση να αποτυγχάνει. ... Μετά από πάρα πολλές ερωτικές απογοητεύσεις, αναγκάστηκα να αντιμετωπίσω την οδυνηρή αλήθεια: Παρά την εμπειρία μου, την εκπαίδευση, και την έντονη μου επιθυμία να είμαι ευτυχισμένη, έπλεκα συνεχώς με συντρόφους που δεν ήταν οι σωστοί για μένα. Ερωτευόμουν τους λάθους ανθρώπους για τους λάθους λόγους.»

Είναι κατά την γνώμη μου μια πρώτη εκλαϊκευμένη απάντηση στα ερωτήματα σου.


Πίστευε και μη, … ερεύνα !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2002, 19:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΑ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΨΥΧΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΡΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΤΥΠΩΝ ΕΡΩΤΕΥΟΜΑΣΤΕ. ΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟΤΕ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΟΝΤΕ ΕΡΩΤΕΥΩΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ


ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟΥΠΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ "ΤΡΕΛΕΝΟΝΤΑΙ"

DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2002, 21:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EΝΑΣ ΝΕΟΣ στην αυγή της ζωης του καθόταν στο γραφείο του μέσα σε ένα έρημο σπίτι.Πότε κοίταζε απ‘το παραθυρο τον ουρανό που ήταν καρφωμένος με λαμπερά αστέρια,πότε έστρεφε το βλέμμα του προς την εικόνα μιάς κοπέλας που κρατουσε στο χέρι του.Οι γραμμές και τα χρώματα της ήταν αντάξια ενός μεγάλου καλλιτέχνη.Μέσα απ‘την εικόνα καθρεφτίστηκαν στον νου του νέου και του φανέρωσαν τα μυστικά του Κόσμου και το μυστήριο της Αιωνιότητας.
Η εικόνα της γυναίκας καλούσε τον νέο κι εκείνη τη στιγμή έκανε τα μάτια του αυτιά,έτσι που καταλάβαινε τη γλώσα των πνευμάτων που αιωρούνταν στο δωμάτιο μέσα,και η καρδιά του φλογίστηκε από χαρά.
Ετσι οι ώρες πέρασαν σαν να ήταν μονάχα μια στιγμή σε κάποιο ωραίο όνειρο ή σαν να ‘ταν ένας μονάχα χρόνος σε μια στιγμή Αιωνιότητας.
Τότε ο νέος έβαλε την εικόνα μπροστά του,πήρε την πένα του και άδειασε τις συγκινήσεις της καρδιάς του στο χαρτί του απάνω:
«Αγαπημένη:Ημεγάλη αλήθεια που υπερβαίνει τη Φύση δεν μπορει να μεταδοθεί απ‘το ένα ον στο άλλο με την ανθρώπινη ομιλία.Η Αλήθεια προτιμά τη Σιωπή γιά να μεταδώσει τα νοήματα της στις ψυχές που αγαπούν.
Ξέρω οτι η σιωπή της νύχτας είναι ο πιό άξιος αγγελιαφόρος ανάμεσα στις δύο καρδιές μας,γιατί αυτη μεταφέρει της Αγ΄απης το μήνυμα κι απαγγέλει τους ψαλμούς της καρδιάς μας.Οπως ο θεός έκανε τις ψυχές μας δέσμιες των κορμιών μας,έτσι κι η Αγάπη μ‘έκανε δέσμιο των λέξεων και του λόγου.
Λένε,Αγαπημένη,οτι η Αγάπη είναι φλόγα αναλωτική μες την καρδιά του ανθρώπου.Ηξερα από την πρώτη στιγμή που βρεθήκαμε,οτι σε ήξερα εδώ και αιώνες,κι ήξερα όταν χωριστήκαμε οτι τίποτα δεν μπορούσε να μας κρατήσει χώρια.
Η πρώτη φορά που σε ειδα,δεν ήταν στ‘αλήθεια η πρώτη.Η ώρα εκείνη που συναντήθηκαν οι καρδιές μας επιβεβαίωσε μέσα μου την πίστη στην Αιωνιότητα και την αθανασία της Ψυχής.
Σε μία τέτοια στιγμή η Φύση ανασηκώνει το πέπλο από κείνον που τον εαυτό του νομίζει αδικημένο και αποκαλύπτει την αιώνια δικαιοσύνη της.
Θυμάσαι το ρυάκι που δ΄πλα του καθήσαμε και κοιτάξαμε ο ένας τον άλλο,Αγαπημένη;Το ξέρεις οτι τη στιγμή εκείνη τα μάτια σου μου είπαν πως η αγάπη σου δεν ήταν γεννημένη από έλεος,αλλά από δικαιοσύνη;Και τώρα μπορώ να διακηρύξω στον εαυτό μου και στον κόσμο οτι τα δώρα που έρχονται απ‘τη δικαιοσύνη είναι μεγαλύτερα από κείνα που πηγάζουν απ‘την ελεημοσύνη.
Και μπορώ κιόλας να πω,οτι η Αγάπη που είναι παιδί του τυχαίου,μοιάζει με των βάλτων τα στάσιμα νερά.
Αγαπημένη,μπροστά μου απλώνεται μιά ζωή που μπορώ να πλάσω με μεγαλείο κι ομορφιά-μιά ζωή που άρχισε με την πρώτη μας συνάντηση και που θα κρατήσει ως την αιωνιότητα.
Γιατι ξέρω οτι εσύ μπορείς να κάνεις να εκδηλωθεί η δύναμη που μου ‘χει δώσει ο θεός,γιά να υλοποιηθεί σε μεγάλους λόγους και πράξεις,όπως ο ήλιος φέρνει στη ζωή του αγρού τα ευωδιαστά λουλούδια.
Κι έτσι η αγάπη μου γιά σένα θα κρατήσει γιά πάντα».

Ο νέος σηκώθηκε και βημάτισε αργά και σεβάσμια μέσα στο δωμάτιο.Κοίταξε απ‘το παράθυρο κι είδε το φεγγάρι να υψώνεται πάνω απ‘τον ορίζοντα και να γεμίζει τον απέραντο ουρανό με την απαλή του ακτινοβολία.
μετά γύρισε στο γραφείο κι έγραψε:
«Συγχώρεσε με,Αγαπημένη μου,που σου μιλούσα στο δεύτερο πρόσωπο.Γιατί εσύ είσαι ο άλλος μισός,όμορφος εαυτός μου,που μου έλειπε από τότε ακόμα που προβάλαμε απ‘το ιερό χέρι του θεού.Αγαπημένη μου,συγχώρεσε με».
Τάδε έφη Χαλιλ Γκιμπράν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2002, 02:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε nagual σε χαιρετώ και από αυτή τη μεριά του site. Θα σου ήταν εύκολο να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τον Χαλιλ Γκιμπραν?
Σε ποιό βιβλίο του τα γράφει αυτά? Ποιό είναι το θέμα του?

Θα ήθελα και εγώ να βοηθήαω το φίλο μας Σίσιφο στην προσπάθεια του...
Ο έρωτας είναι ένας γνωστός άγνωστος για μένα. Τον έχω γνωρίσει αλλά κάθε φορά που θα τον ξανασυναντώ είμαι σίγουρος ότι θα λέω ότι δεν τον είχα γνωρίσει ποτέ.
Ο έρωτας έχει πολλά πρόσωπα. Κάθε φορά το πρόσωπό του παίρνει τη μορφή που εμείς του ορίζουμε. Δε λέω ότι μπορείς να τον ελέγξεις ολοκληρωτικά. Το μόνο που μπορείς είναι να του δώσεις τη μορφή που σου ταιριάζει τη συγκεκριμένη περίοδο της ζωής σου.
Ο εγκέφαλος, ως μια ατελής μηχανή, το μόνο που μπορεί να κάνει(και αυτό μερικές φορές) είναι να ορίσει το μέγεθος του έρωτα που θέλεις να ζήσεις ή έχεις ανάγκη τώρα που μιλάμε...δε ξέρει όμως τι θα έχεις ανάγκη αύριο. Αυτό το ξέρει μόνο η καρδιά σου, η ψυχή σου.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2002, 02:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου ΔΕΥΤΕΡΟΓΕΝΝΗΜΕΝΕ!!!
Σήμερα ακολουθώ τα βήματα σου...
Λοιπόοοοον...ΧΑΛΙΛ ΓΚΙΜΠΡΑΝ!!!!
Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗ
Δεν θα πω τίποτα.Πάρε να διαβάσεις.
Το πιό γνωστό του έργο είναι Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ-Ο ΚΗΠΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΦΗΤΗ.
Το παραπάνω απόσπασμα είναι από το Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ.
Δε σου λέω καλό βράδυ γιατί μπορεί να σε συναντήσω και αλλού

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2002, 17:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΟΤΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΤΕΛΗΣ ΜΗΧΑΝΗ.
ΚΑΙ ΛΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
"Ο έρωτας έχει πολλά πρόσωπα. Κάθε φορά το πρόσωπό του παίρνει τη μορφή που εμείς του ορίζουμε. Δε λέω ότι μπορείς να τον ελέγξεις ολοκληρωτικά. Το μόνο που μπορείς είναι να του δώσεις τη μορφή που σου ταιριάζει τη συγκεκριμένη περίοδο της ζωής σου."
ΑΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ "ΠΑΙΖΕΤΕ" ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΙ ΨΥΧΙΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΑΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ


DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vibrant
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2002, 01:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vibrant  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους!Είναι η δεύτερη φορά που γράφω σ'αυτό το site αλλά νομίζω πως κάτι έχω να πώ. Εγώ έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα : ώς άνθρωποι κουβαλάμε μέσα μας , σάν ένα σπίτι με πολλούς κατοίκους , διάφορες δυνάμεις , μία εκ των οποίων είναι η καθαρή δύναμη της ψυχής μας. Οι δυνάμεις αυτές έιναι οι αντίστοιχες για το επίπεδο της ύλης , των φυτών και των ζώων και βέβαια η ανθρώπινή μας ψυχή . Πάνω και μέσα και γύρω και πρίν και μετά και από και πρός αυτά βρίσκεται η αιώνια δύναμη της ζωής που μπορεί να επικοινωνήσει με μας και να δώσει όλα όσα μας χρειάζονται , με τη προυπόθεση οτι ξέρουμε ν'ακούμε. Τώρα ανάλογα με τη συνείδηση της ύπαρξής του που έχει ο καθένας και βέβαια και το κατα πόσο είναι τυχερός κατα μία έννοια , μπορεί να βάλει κάθε μία απο αυτές τις δυνάμεις στη σωστή τους θέση και να τις χρησιμοποιεί εκεί που πρέπει και μόνον γιατί αν πάνε παραπέρα είναι αφανώς καταστροφικές για τη εξέλιξη του ατόμου ! Πρακτικά και σε γενικές γραμμές (και σε σχέση με το συγκεκριμένο θέμα) η δύναμη της ύλης έιναι που μας έλκει στα οποιαδήποτε υλικά αντικείμενα (και το ανθρώπινο σώμα πιό πολύ απ'όλα) και μας κάνει άν τεθεί εκτός ορίων να καταπατάμε τα πάντα για να ικανοποιήσουμε τις ορμές της που τις θεωρούμε παράλληλα απόλυτα φυσιολογικές και σωστές! Η δύναμη των φυτών ενισχύει αυτή τη διεκδικητικότητα και των ζώων ακόμα περισσότερο τη σεξουαλική έλξη ανάμεσά μας . Η ανθρώπινη ψυχή ανεπηρρέαστη απο όλα αυτά μπορεί μόνο να ξέρει την αλήθεια. Επομένως , για να καταλήξω κάπου πιό πρακτικά νομίζω ότι γενικά δε μπορείς να πείς απο πού προέρχεται ο έρωτας αλλά ειδικά για κάθε άτομο και σε κάθε συγκεκριμένη φάση της ζωής του. Ανάλογα μπορεί κάποιος να πηγαίνει καθαρά και μόνο οδηγούμενος από την κάθε του ορμή και νευροχημική κατάσταση ή να είναι ο αρχηγός του "σπιτιού" του και αυτά που θέλει να είναι πραγματικά αυτά που θέλει . Ελπίζω να έβγαζα σαφές νόημα και να μη σας κούρασα !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2002, 02:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασφαλώς και δεν μας κούρασες φίλε Vibrand.
Πολύ ωραία αυτά που έγραψες.
Στο συμπόσιο του Πλάτωνα λέει κάτι ωραία πράγματα γιά τον Έρωτα.
Μόνο μία ερώτηση:
Αναφέρεις:...κατά πόσο είναι τυχερός κατά μία έννοια...
Πιστεύεις ότι παίζει ρόλο η τύχη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2002, 02:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες φίλε Vibrant. Όντως είναι πολύ ωραία αυτά που έγραψες.
Μπορεί όμως πραγματικά κάποιος να είναι αρχηγός του σπιτιού του? Και αν καταφέρει κάποτε να είναι, θα το ξέρει ο ίδιος?
Προσωπικά πιστεύω ότι, σ'αυτό ακριβώς το σημείο, παίζει μεγάλο ρόλο η τύχη. Αν ελέγχεις τις ορμές σου και τις διυλίζεις μέσα από την ανθρώπινη ψυχή σου, ΙΣΩΣ να καταφέρεις κάποτε να συνειδητοποιήσεις ότι μπορείς να ζήσεις τον πραγματικό έρωτα.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vibrant
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2002, 19:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vibrant  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι! Αν και αργοπορημένη η απάντησή μου , ο χρόνος που πέρασε έκανε λίγο πιό ξεκάθαρα τα πράγματα αλλά και πρόβαλλε κάποια ερωτήματα , ή μάλλον έγνοιες που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας . Αρχικά η τύχη πιστεύω οτι παίζει ρόλο με την έννοια ότι άλλοι έχουν να αντιμετωπίσουν πάρα πολυ δύσκολες συνθήκες στη ζωή τους και μέσα απο αυτές να αναστηλωθούν και να ολοκληρωθούν ενώ για άλλους είναι πολύ εύκολα τα πράγματα. Προσωπικά πιστεύω ότι δέν είναι καθαρά τύχη αυτό αλλά καθορίζεται απο ένα πάρα πολύ περίπλοκο πλέγμα πράξεων-συνεπειών (πράξεων δικών μας αλλά και των προγόνων μας και κοντινών συγγενών). Τώρα για το θέμα που έθιξε ο φίλος Secondborn . Πιστεύω ότι όχι μόνο μπορεί κάποιος να είναι κύριος του "σπιτιού" του αλλά και οτ άν δεν εκπληρώσει αυτή του την υποχρέωση δέ θα ξεμπερδέψει εύκολα απο τα εδώ .. Όμως θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι που νομίζω οτι είναι πάρα πολύ σημαντικό . Το να είσαι κυρίαρχος του εαυτού σου δέ σημαίνει οτι καταπιέζεις την όποια ορμή σου έρχεται και δέν αφήνεις τον εαυτό σου να εκφραστεί. Ιδίως άν δεν ξέρεις ποιά είναι η "καλή" και ποιά η "κακή" ορμή και τις καταπιέζεις όλες χωρίς κριτήριο η καταπίεση αυτή θα οδηγήσει πιστεύω σε μιά αρρωστημένη κατάσταση . Αντίθετα χωρίς τις ορμές δέ θα μπορούσαμε να ζήσουμε και να κυνηγάμε στη ζωή το ένα και το άλλο και να έχουμε φιλοδοξίες και όνειρα ! Απλά πρέπει ο καθένας να ακούει αυτή την εσωτερική φωνούλα η οποία σιγά-σιγά , όσο πιο πολύ της δίνουμε σημασία τόσο της φεύγει η ανασφάλεια και τόσο πιο δυνατά φωνάζει και μας κάνει να ακούμε ξεκάθαρα ποιό έιναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ σωστό για μάς την κάθε στιγμή . Εδώ όμως παρουσιάζεται το πρόβλημα που ανέφερα στην αρχή . Έχω αρχίσει να καταλαβαίνω οτι το πιό δύσκολο πράγμα είναι όχι να έχεις μια ξεκάθαρη αντίληψη του ποιά πρέπει να είναι η επόμενη κίνηση σου σε κάθε κατάσταση (που προέρχεται βέβαια απο την εσωτερική φωνή και όχι απο την τόσο αχρείαστη γι'αυτά τα πράγματα σκέψη ) αλλά να έχεις την εσωτερική πεποιήθηση και το σθένος για να την πραγματοποιήσεις .. Για νά το πώ πιό πρακτικά : μπορεί κάποιος άνθρωπος μέσα απο κάποιες διαδικασίες να ξέρει ότι κάποια πράγματα πρέπει να τα κάνει και άλλα όχι , αλλά να μην έχει το σθένος να ακολουθήσει αυτά που ξέρει απλά και μόνο επειδή η διαφορετικότητα είναι ένας δύσκολος δρόμος και δέν υπάρχει κάποιος με τον οποίο μπορεί να μοιραστεί τα βιώματα αυτά . Δέν είναι όμως αυτό τεράστια ασέβεια προς τον ίδιο του τον εαυτό και περισσότερο προς τη Δύναμη που του προσφέρει αυτές τις "οδηγίες" ; Εσείς πιστεύετε ότι πρέπει κανείς να κάνει αυτό που ξέρει χωρίς δεύτερη σκέψη ; Ποιά είναι η προσωπική σας εμπειρία ; (Σίγουρα έχει τύχει σε όλους μας να ξέρουμε οτι δέ πρέπει να κάνουμε κάτι αλλά παρ'ολα αυτά..) Ελπίζω να μην έγραψα πολλά και οι απαντήσεις σας μου είναι αναγκαίες και θα μου είναι σίγουρα χρήσιμες!

Edited by - vibrant on 03/11/2002 19:53:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 03:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
Φίλε Vibrant δε νομίζω οι απαντήσεις μας να σου είναι αναγκαίες.
Αυτό που θα απαντήσω εγώ εκφράζει εμένα αλλά εσύ μπορεί να είσαι τελείως διαφορετικός άνθρωπος από μένα.Και μπορεί να σε επηρεάσω ενώ δεν θα έπρεπε.
Αυτό που πρέπει να ακολουθήσεις είναι οι δικές σου απαντήσεις και οι δικές σου τάσεις.
Επιπλέον αυτά που γράφεις είναι πολύ γενικά ενώ έχω την εντύπωση ότι αναφέρεσαι σε κάτι ειδικό που σε προβληματίζει.
Φυσικά και η διαφορετικότητα είναι δύσκολος δρόμος αλλά γιατί δεν υπάρχει κάποιος να μοιραστείς τα βιώματα;
Πάντα υπάρχουν κάποιοι και αν όχι θα βρεθούνε.
Αυτό που αναφέρεις γιά το σθένος έχεις απόλυτο δίκιο αλλά αν η εσωτερική σου φωνή είναι πολύ δυνατή θα βρεις και το σθένος που σου χρειάζεται.
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 12:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU GEIA SAS.

NOMIZW PWS THA SYMFONISW ME TON FILO nagual.
PWS O ERWTAS EINAI KATI POU O KATHE ENAS TON ADILAMVANETAI OPWS NOMIZEI.

BEBAIA THA EITHELA APO TON FILE ΣΙΣΙΦΟ PWS OTAN ENOOUME ERWTA ENNOEIS
H KAI PERILAMVANEIS THN AGAPH ??????????

GIATI EXOUME MATHEI NA THEWROUME TO IDIO KAI TO AYTO TON ERWTA KAI THN AGAPH.

OPWS KAI NA EXEI EINAI KATI POU O KATHE ENAS TO NIOTHEI MONOS TOU...
TO ADILAMAVANETAI... KAI BEBAIA DIMIOURGOUTAI OLES OI XHMIKES DIERGASIES MESA STON EGGEFALO.
YPARXEI ENA KALO BIBLIO POU LEGETAI XHMIKOS GAMOS.
ISWS DWSEI KAPOIES APANDHSEIS.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 00:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ!
Ο ΕΡΩΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΥΜΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΗΜΙΚΟΣ...
ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΡΥΖΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΣΤΙΓΜΗ...ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ,ΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ ,ΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΡΡΙΨΗ,ΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΡΤΥΡΙΟ,ΑΝ ΘΑΝΑΤΟΣ,ΑΝ ΑΝ ΑΝ...
ΕΓΚΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΕΜΕΛΛΕ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ...+ΠΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΗΣΟΥΝ
ΓΙΑ ΟΣΑ ΖΗΤΗΣΕΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ...
ΦΩΣΣΣΣΣΣΣ,ΑΤΜΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

madhorse
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 01:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους madhorse  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΣΙΣΙΦΕ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ? Ο ΕΡΩΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΜΑΣ,ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ. Ο ΕΡΩΤΑΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΠΟΤΕ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ.Η ΨΥΧΗ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΙΑ.ΠΟΣΟΙ ΕΡΩΤΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΩΡΕΣΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΨΥΧΗ? ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑΣ.Η ΨΥΧΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΣΩΜΑ,Ο ΕΡΩΤΑΣ ΟΧΙ.

ΑΥΤΟ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΕΥΤΕΛΕΣ. ΜΑΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΨΥΧΙΚΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΛΟΙ.
ΤΡΕΛΟ ΑΛΟΓΟ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 10:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πωπωωω...
Θα το αναπαράγω, να του δώσουμε την δέουσα προσοχή
quote:

Ο ΕΡΩΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΥΜΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΗΜΙΚΟΣ...


Φχαριστώ, ΑΤΜΑ!

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 17:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ,ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΩΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ....
ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΕΙ ΣΤΟ ΧΥΛΟ,ΦΥΣΑΕΙ+ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ.......

ΠΡΩΤΟ,ΤΟ ΑΓΑΠΗΤΟ ΦΡΟΥΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ Θ’ΑΝΑΡΡΩΤΗΘΕΙ ..ΤΙ ΕΝΝΟΩ!
-ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΑΝΑΝΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΑΛΛΟ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΜΟΥ!-
ΑΠΑΝΤΩ ΛΟΙΠΟΝ:... ΣΚΕΨΟΥ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΝΩ ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΟ....
!!!!!!
ΕΥΧΕΣ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 21:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χυμός, ο = το υγρό που υπάρχει μέσα στις οργανικές ουσίες (καρπού, φυτού, κρέατος), το ζουμί ||
η γεύση κάποιας ουσίας.

χύμα (επίρρ.) = με το σωρό, ανάκατα || καθετί που είναι διασκορπισμένο άτακτα.

ερωτευμένος = Νοιώθω ανάκατα, διασκορπισμένος άτακτα στο σύμπαν, στροφιλίζομαι γύρω απ' τον ήλιο, τον ήλιο μου, τους χυμούς της ψυχής σου...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2002, 00:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜ!
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!ΙΔΙΩΣ ΤΟ ΡΗΜΑ ΣΤΡΟΦΙΛΙΖΟΜΑΙ.......
ΦΩΣ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2002, 16:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΤΜΑ ΚΑΙ ΑΝΑΝΑΣΣΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤYΠΩΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ
***** ΙΔΙΩΣ ΤΟ ΡΗΜΑ ΣΤΡΟΦΙΛΙΖΟΜΑΙ....... ****

ΜΕ ΠΗΓΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΕΝΑΝ ΧΟΡΟ ΔΕΡΒΙΣΙΔΩΝ.

ΑΘΕΛΑ ΜΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΡΟΒΙΛΙΖΟΝΤΑΙ ????????
ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΠΑΝΕ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΕΡΩΤΑ...

ΜΕ ΚΑΛYΨΑΤΕ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2002, 18:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ ΜΕ ΕΒΑΛΕΣ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΠΨΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ

***** ΙΔΙΩΣ ΤΟ ΡΗΜΑ ΣΤΡΟΦΙΛΙΖΟΜΑΙ.......******

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΕΝΑΝ ΧΟΡΟ ΤΩΝ ΔΕΡΒΙΣΙΔΩΝ
ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΜΕΓΑΛΟΦΩΝΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΩΝ ΣΤΡΟΒΙΛΙΣΜΩΝ...

ΑΝΑΒΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΕΡΩΤΑ.....
ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΚΑΘΟΤΑΝ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΕ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ.

ΜΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΧΟΡΟ ΤΩ ΜΑΙΝΑΔΩΝ ?
ΤΟΝ ΧΟΡΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΟΝΥΣΟ ??????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 02:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ΚΥΚΛΟΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΩΣ......
ΕΛΙΚΟΕΙΔΗΣ ΧΟΡΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟ
...ΚΕΝΤΡΟ...
ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΩΣΗ ....

ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΘΕΟΤΗΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΧΟΡΟΣ...
ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΗΛΙΟ ΣΤΡΟΒΙΛΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΛΑΝΗΤΕΣ...
...ΣΤΟΥΣ ΓΑΛΑΞΙΕΣ ΤΟΥ ΝΟΥ...
'Η ΣΤΑ ΤΟΠΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ....
...ΕΡΩΣ+ΨΥΧΗ...
'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 21/02/2003 04:12:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 08:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EGW KALE MOU AVATARGR GIATH KANW PANTA TO IDIO LATHOS?
ANTI NA STROVILIZONTE OI MENADES GYRO MOU!
STROVILIZOME EGW GYRO APO AYTES!
OS APOTELESMA NA ZALIZONTE KAI NA FEUGOUN....


Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 21/02/2003 08:43:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 13:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

EGW KALE MOU AVATARGR GIATH KANW PANTA TO IDIO LATHOS?
ANTI NA STROVILIZONTE OI MENADES GYRO MOU!
STROVILIZOME EGW GYRO APO AYTES!
OS APOTELESMA NA ZALIZONTE KAI NA FEUGOUN....



!!ΜΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ...
ΦΕΥΓΟΥΝ ...
ΜΟΛΙΣ ΟΙ...ΜΑΙΝΑΔΕΣ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΖΑΛΙΖΟΝΤΑΙ!...
ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΕΤΥΧΑΝ!
.....


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 21/02/2003 13:27:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy