ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Περί Σολομωνικής ετυμολογίας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 21:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβαζα στο περιοδικό Απλολλώνειο Φως, οτι η σολωμονική προήλθε απο τον γνωστό σε όλους Σολωμόντα ,ο οποίος έκανε επικλήσεις στα δαιμόνια..Συγνώμη αλλά είναι ο ίδιος Σολομών που μαθαίνουμε στην παλαιά Διαθήκη?Είναι άλλος ?Το περιοδικό έγραφε οτι ήθελε?

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"

twilight_child
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 00:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους twilight_child  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε,
Κοιτα, μη περνεις της μετρητης αυτα που λεει η Παλαια Διαθηκη, αυτα που λεει τις περισσοτερες φορες ειναι αλληγορικα παρα η καθαρη αλήθεια.
Άλλωστε απο προσεχτικη μελετη θα δεις το μισος των Εβραιων για τους Ελληνες καθως και αναφορες σε διαφορα μεταφυσικά θέματα.
Πάντως η αρχαια ελ-ληνικη γραμματεια, κατα τη γνωμη μου ειναι σωστοτερη καθώς ειναι θειικη (δαιμονικη) και οχι σατανικη(βελζεβουλικη).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 10:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Σολομωνική πήρε όντως το όνομά της από το Σολομώντα της Π.Δ.

Αυτό που δεν κατανοώ, είναι τί εννοείς λέγοντας "επικλήσεις σε δαιμόνια", γιατί αν αληθεύει η ερμηνεία του twilight_child, μια χαρά επικλήσεις είναι οι "δαιμονικές".


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rinpoche
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 10:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rinpoche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε κούφια γη,

Δεν μπα να ρωτάς εσύ ότι θέλεις. Εδώ θα λάβεις ότι απάντηση γουστάρει στον καθένα. Και όταν πρόκειται για θέμα που αφορά οτιδήποτε Εβραϊκό πρέπει να κολάμε σ’ αυτό και κάτι από Ελληνισμό, λες και οι Έλληνες αυτοπροσδιορίζονταν ως αντίθεση στους Ισραηλίτες.

Για να μην ξεφύγω και εγώ, όντως πρόκειται για το ίδιο βιβλικό πρόσωπο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 18:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη "Κουφια Γη",

Το περοδικό δεν το ξέρω και έτσι δεν μπορώ να το σχολιάσω. Δυστυχώς, από ο'τι καταλαβαίνω, κυκλοφορεί πολύ σαβούρα στα περίπτερα αυτές τις μέρες.
Συμφωνώ με το σχόλιο του φίλου "Rinpoche".

Πάντως ο Σολωμόντας της ΠΔ, είναι όντως ο ίδιος ο Σολωμόντας της "μαγείας".

Τί ακριβώς είναι αυτό που σε προβληματίζει ή σου φαίνεται παράξενο;

Κ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

twilight_child
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 22:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους twilight_child  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Rinpoche ήθελα απλά να επισημάνω πως με την αλλαγή της σημασίας των λέξεων βγάζουμε λάθος συμπεράσματα.
Γιατί, άλλη η αρχαία έννοια της λέξης δαίμων και άλλη η τωρινή.
Στα αρχαία ελληνικά δαίμων=θεός.
Αυτό εννοούσα και δεν ήθελα απλά να τα "χώσω" στους Εβραίους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 01:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ twilight_child,

δεν ξέρω αν έχεις μελετήσει την εβραϊκή παράδοση, αλλά κατά την άποψή μου, δε λέει τίποτε το διαφορετικό.

Η μεθοδολογία διαφοροποιείται.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 04:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Σολομών πολέμαγε τα Δαιμώνια.. ίσως και γι αυτό κατείχε τα "κλειδιά-επικλήσεις των..."

Δαίμων δεν σημαίνει θεός αλλά αυτός που βρίσκεται εκτός της γης.. ο "εξωγήινος" δηλαδή!! Φαντάζομαι πως δεν εννοεί τους εξωγήινους αλλά αυτό ή αυτά που δεν κατοικούν στην γή.. Δαίμωνες

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 13:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή simori,

πώς κατέληξες σ' αυτά τα συμπεράσματα;
Είναι προσωπικές εκτιμήσεις ή στο είπαν οι εξωγήινοι;

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
twilight_child
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 15:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους twilight_child  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Σολομών πολέμαγε τα Δαιμώνια.. ίσως και γι αυτό κατείχε τα "κλειδιά-επικλήσεις των..."

Δαίμων δεν σημαίνει θεός αλλά αυτός που βρίσκεται εκτός της γης.. ο "εξωγήινος" δηλαδή!! Φαντάζομαι πως δεν εννοεί τους εξωγήινους αλλά αυτό ή αυτά που δεν κατοικούν στην γή.. Δαίμωνες

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......



Κοίτα, δαίμων δε σήμαινε τον εξωγήινο άλλα την προέκταση της ανθρώπινης ψυχής στα άστρα, την αστρική προβολή με λίγα λόγια. Που συνήθως μόνο οι πνευματικοί άνθρωποι την είχαν.
Το στάδιο του δαίμονος ήταν (και είναι) ένα στάδιο προς την θέωση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 02:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΠΑΔΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΣΟΛΩΜΟΝΤΑΣ ΑΛΛΑ ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΕ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΛΕΓΟΤΑΝ ΣΟΛΨΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΣΟΛΩΜΟΝΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟ ΣΕ ΤΡΕΙΑ ΜΕΡΗ ΤΗΝ ΛΕΓΟΤΟΜΗ Η ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΓΚΟΕΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΛΙΝΚ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΘΕΙΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 14:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί φίλοι,

Είμαι καινούργιος σε αυτή την ιστοσελίδα αλλά θα ήθελα να εκφράσω την ταπεινή μου γνώμη.
Όσον αφορά τη σολομωνική βασικά αυτή η μαγεία στηρίζετε σε δύο με τρία βιβλία από τα οποία ένα είναι και το κλειδί του Σολομώντος (Clavicula Solomonis). Οι πληροφορίες λένε πώς ο γνωστός μας Σολομώντας το έγραψε βάση στοιχείων που του δόθηκαν αλλά δεν είναι και τόσο βέβαιο αν είναι ο ίδιος ο συγγραφέας του βιβλίου μιας και ο κύριος όγκος του βιβλίου αποτελεί ένα σύνολο παραδόσεων που χρησιμοποιήθηκε ή αποκαλύφθηκε στο Σολομώντα, συριακής και βαβυλωνιακής προέλευσης .
Σίγουρο είναι πως αποτελεί τον πιο πλήρη οδηγό για επίκληση πνευμάτων.
Όσο για τα άλλα, θα συμφωνήσω με τους άλλους, που λένε πως η ΠΔ υπονοεί πολλά και κατά δεύτερον αν «σπάσεις» όλες τις θρησκείες στη βάση τους τότε όλες πάνω-κάτω τα ίδια λένε-υπονοούν. Και για να κλείσω, η ΠΔ είναι κατά κύριο όγκο ένα κράμα από αρχ. Ελληνικής, αιγυπτιακής και συριακής / βαβυλωνιακής προέλευσης.
Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rinpoche
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 18:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rinpoche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε twilight child,

Δεν θέλω να είμαι επιθετικός αλλά πραγματικά πια έχω βαρεθεί με αυτή την τάση που θέλει να συγκρίνουμε τις Ελληνικές αντιλήψεις για τον κόσμο (που ευτυχώς ήταν πολλές και ποικίλες) με την Εβραϊκή (που ήταν μάλλον μονοδιάστατη).

Όμως περισσότερο με εκνευρίζει η ελαφρότητα όλων αυτών που δήθεν υπερασπίζονται το Ελληνικό πνεύμα και δεν αντιλαμβάνονται ότι το μόνο που καταφέρνουν με αυτή τη τακτική είναι να το υποβιβάζουν. Άντε τώρα να τους εξηγήσεις ότι για τους αρχαίους Έλληνες αν μια ξενική άποψη δεν κόλλαγε στην δική τους λογική ανάλυση απλά την απέρριπταν και στη συνέχεια την συνέδεαν με ..... Κάιρο.

Και σταματάω γιατί δεν πρέπει και να αποπροσανατολίσω το topic.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

twilight_child
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 00:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους twilight_child  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε twilight child,

Δεν θέλω να είμαι επιθετικός αλλά πραγματικά πια έχω βαρεθεί με αυτή την τάση που θέλει να συγκρίνουμε τις Ελληνικές αντιλήψεις για τον κόσμο (που ευτυχώς ήταν πολλές και ποικίλες) με την Εβραϊκή (που ήταν μάλλον μονοδιάστατη).

Όμως περισσότερο με εκνευρίζει η ελαφρότητα όλων αυτών που δήθεν υπερασπίζονται το Ελληνικό πνεύμα και δεν αντιλαμβάνονται ότι το μόνο που καταφέρνουν με αυτή τη τακτική είναι να το υποβιβάζουν. Άντε τώρα να τους εξηγήσεις ότι για τους αρχαίους Έλληνες αν μια ξενική άποψη δεν κόλλαγε στην δική τους λογική ανάλυση απλά την απέρριπταν και στη συνέχεια την συνέδεαν με ..... Κάιρο.

Και σταματάω γιατί δεν πρέπει και να αποπροσανατολίσω το topic.





Κοίτα εγώ δεν το ανέφερα παρά για έναν λόγο το ότι οι δαιμονικές επικλήσεις δεν πρέπει απόλυτα να έχουν την έννοια του τι εννοούμε σήμερα δαιμονικός.
Δεν έχω διαβάσει την σολωμονική και ούτε την Αγία Γραφή, αλλά έχω σκοπό να το κάνω όταν τελειώσω το σχολείο και πάω να σπουδάσω. Όμως σε παραπέμπω σε ένα χωρίο της Παλαιάς Διαθήκης, για να καταλάβουμε την <<σοβαρότητα>> της και των συγγραφέων της: Προφήτες: Ζαχαρίας, Κεφάλαιον Θ'.
Διάβασε το και πες μου τι συμπαίρανες... γιατί εμένα μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι όταν το διάβασα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 20:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πώς κατέληξες σ' αυτά τα συμπεράσματα;
Είναι προσωπικές εκτιμήσεις ή στο είπαν οι εξωγήινοι;

Όχι καλή μου Zadoc δεν κρίνω τα πράγματα πάντα σύμφωνα με καθαρά προσωπικές εκτιμήσεις.. όσο για τους εξωγήινους φαντάζομαι πως έγινα αντιληπτή για το τί εννοούσα ...

Τέλοσπάντων επειδή η μνήμη μου δεν με βοηθάει πάντα για να αναφέρω πως και που το διάβασα.. εξάλλου θα έπρεπε εσύ τουλάχιστον να ξέρεις πως δεν αναφέρομαι ποτέ κατά αυτόν τον τρόπο εκτός και αν αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να γίνει, δηλαδή να πω την προσωπική μου άποψη.. όμως επειδή πολλά ακούγονται γενικώς.. και πολλά από αυτά είναι ανακρίβειες, το μόνο σίγουρο σχετικά με την Ελληνική ετυμολογία της λέξης δαίμων είναι πως προκείπτει από τις δύο λέξεις : Δαϊμων ή Δαήμων που σημαίνει Γνώστης.. (από εκεί που προέρχεται και το Αδαής αυτός που δεν έχει γνώση).. και την λέξη Δαίω που σημαίνει μοιράζω..
Επίσης 1. λέγεται πως τα πλάσματα αυτά δεν ήταν θεοί και δεν είχαν σχέση με την θέωση αλλά το αντίθετο.. όχι προς την άνοδο αλλά προς την κάθοδο, προς τον άνθρωπο δηλαδή. ίσως όμως να λατρεύτηκαν κάποιοι ως 8εοι εξαιτίας της βοήθειας που προσέφεραν στους ανθρώπους.. 2.λέγεται επίσης πως υπήρχαν δύο ειδών δαίμονες.. οι πρακτήριοι.. (δεν είμαι σίγουρη για την ορθογραφία της λέξης) και οι θεογενείς...
Ευχαριστώ .. πάντα με φιλική διάθεση...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 08/06/2004 05:40:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 01:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα σε εννόησα καλύτερα, καλή μου simori.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 12:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έχω διαβάσει την σολωμονική και ούτε την Αγία Γραφή,

Όποιος ασχολήτε με τα "παράξενα" και την αναζήτηση και δεν έχει διαβάσει την Γέννεση το 1ο βιβλίο της Παλαιάς διαθήκης

ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΧΑΝΕΙ!!!!!

ΓΕΝΝΕΣΙΣ κεφ 6 παρ 4
....οι υιοι του θεού βλέποντας ότι οι γυναίκες των ανθρώπων ωραίες ήταν , της παντρευόντουσαν. Οι δε γίγαντες ήταν επί την γης τα χρόνια εκείνα....

σε νεοελληνική μετάφραση για τους νέους φίλους μας...


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 01:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ,αλλά δεν μου απαντήθηκε επ' ακριβώς το ερωτημα που έθεσα. Ο Σολομων ήταν απο τους καλούς τελικά ή απο τους χειριστους?Και πως είναι δυνατόν με μια τέτοια σκοτεινή υπόσταση ,να έχει αποτ΄λέσει σημαντικό μέρος της θρησκευτικής μας παράδοσης?

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 03:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και πως είναι δυνατόν με μια τέτοια σκοτεινή υπόσταση ,να έχει αποτ΄λέσει σημαντικό μέρος της θρησκευτικής μας παράδοσης?

Θα πρέπει, φίλη Κούφια Γή, να ορίσεις λίγο πιό ξεκάθαρα τι εννοεις λέγοντας "σκοτεινή υπόσταση", μια που ό όρος αυτός μόνος του είτε δεν λέει τίποτα, είτε τείνει να δημιουργήσει μια προκατελημένη άποψη.

Και τον Ηράκλειτο τον λέγαν "σκοτεινό", αλλά αυτό δεν σήμαινε τίποτα παραπάνω απ'το ότι ξέραν πολύ λίγα για αυτόν...

Μοιάζει σαν να λες: - "Ασχολήθηκε με πνευματα (Τώρα τι να ήταν αυτά πάλι;;), είναι κακό να ασχολείσεαι με τέτοια πράγματα (αλήθεια, είναι;; γιατί;; - το γεγονός δεν το ξέρουμε για σίγουρα εξ άλλου, μπορεί να ήταν και μυθικό πρόσωπο), άρα κάποιο πρόβλημμα υπάρχει, μπορεί να ήταν "κακός", κλπ.

Με συγχωρείς, αλλά αυτό το σκεπτικό θυμίζει την πιο φτηνή και χαμηλόσταθμη κινδυνολογία τύπου ΧΟ, και αν είναι κανείς να το εξετάσει εσωτερικά, θα πρέπει να κρατήσει μια πιο ερευνητική και ανοιχτόμυαλη στάση. Εδώ δεν ξέρουμε ακόμα αν ο άνθρωπός ήταν υπαρκτός ή αν είναι μια ποιητική μορφή, καθώς και χίλια δυο άλλα.

Η υπενθύμιση της υπογρφής σου είναι, κατα την γνώμη μου, ο καλύτερος οδηγός σε τέτοιες περιπτώσεις

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 14:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το περιοδικό έλεγε επ'ακριβώς "επικλήσεις δαιμονίων", γι αυτό τον χαρακτήρισα ως σκοτεινό ,δίνοντας με αυτό τον τρόπο έμφαση, σε ένα σχήμα οξύμωρο:Ο Σολωμων, ο άγιος κατα την παλαιά Δ., ως πρώτο προσωπείο ή ως υπόσταση και σε αντιδιαστολή ,μια πιο σκοτεινή υπόσταση, ενός ανθρώπου ,ο οποίος έκανε χρήση μαυρης μαγείας, μιας σκοτεινής τέχνης. Ο συμβολισμός μου δεν ήταν τόσο ατυχής όσο ήθελες να τον παρουσιάσεις.

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 15:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Κούφια Γη,

Με απασχολεί κάπως το γεγονός οτι ταυτίζεις "επικλήσεις δαιμονίων" με "χρήση μαυρης μαγείας", ή τουλάχιστον, έτσι φαίνεται να λες.

Πώς σου ήρθε αυτή η ιδέα;
Θέλω να πώ, ο καϋμένος ο "λευκός μάγος" δεν μπορει, κατα τη γνώμη σου, να κάνει "επικλήσεις δαιμονίων";

Φιλικά
Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 23:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους.

Το clavicula solomonis(κλειδι του σολομωντος)ειναι το πλεον πασιγνωστο αλλα και ταυτοχρονα το αμφιλεγομενο κειμενο τελετουργικης μαγειας.Κατα την παραδοση,θεωρειται συγγραφη του βασιλια σολομωντα και ειναι ενας απο τους πιο πληρης και αρχαιοτερους οδηγους επικλησης πνευματων.Κατα καιρους παρουσιαστηκαν διαφορα βιβλια μς τον τιτλο clavicula solomonis ομως δεν ειχαν εστω μια ελαχιστη σχεση με το αυθεντικο κειμενο.
Μετα απο τις πολλες μεταφρασεις,τις μεταποιησεις απο τον καθενα,αυτα τα βιβλια,εχουν πια αλοιωθει τοσο οστε να μην εχουν καμια σχεση με το πραγματικο βιβλιο.
Μπορει το βιβλιο να λεγεται clavicula solomonis,ομως πλεον δεν ξερουμε αν οντως συγγραφεας του ηταν ο βασιλιας σολωμοντας.
Πιθανον,το μεγαλυτερο ποσοστο των χειρογραφων να προερχεται απο ενα συνολο παραδοσεων που χρησιμοποιηθηκε ή αποκαλυφθηκε στον βασιλια σολομωντα
Η πρωτη ιστορικη αναφορα που πιθανως σχετιζεται με το βιβλιο,εγινε απο τον εβραιο ιστορικο φιλοσοφο Ιωσηφ Φλαβιο,τον πρωτο αιωνα μ.χ
Ο Φλαβιος κανει λογο για ενα βιβλιο με οδηγιες για την επικληση φθοροποιων πνευματων συγγραφεας του οποιου αναφερει τον βασιλια σολομωντα.
Συμφωνα με τα λεγομενα του,ο εβραιος μαγος Ελεαζαρ καταφερε να εξορκισει τα δαιμονια μπροστα στον αυτοκρατορα βεσπιανο.
Οι αναφορες στο βιβλιο ομως,μετα τον σεκατο τριτο αιωνα αρχιζουν να οργιαζουν οπως και οι φημες για τις ιδιοτητες του.
Το βιβλιο testamentum solomonis(διαθηκη του σολομωντα),ειναι ενα ακομη βιβλιο που αποδιδεται στον ιουδαιο βασιλια.
Στις σελιδες του περιεχονται λεπτομερη στοιχεια για την ζωη του βασιλια καθως και ο τροπος ο οποιος απεκτησε το μαγικο δαχτυλιδι που εγινε το κυριοτερο οργανο επικλησης δαιμονικων πνευματων.
θα μπορουσε να χαρακτηριστει απλα και ως μυθιστορηματικη βιβλιογραφια.
Τελος,το θρυλικο lemegethon ή lesser key of solomon king(μικρο κλειδι του βασιλια σολομωντα) ή book of spirits(βιβλιο των πνευματων) ή goetia(απο την ελληνικη λεξη γοητεια,ενα ειδος μεσαιωνικης νεκρομανειας) ειναι ενα εγχειρηδιο που περιεχει συμβουλες στον τροπο διεξαγωγης μαγικων τελετων και επικλησεις καθως και οδηγιες για την κατασκευη του μαγικου κυκλου,την χρηση πενταγραμων και την επιλογη καταληλων σφραγιδω που αντιστοιχουν σε πνευματα.Ειναι το βιβλιο που περιεχει πληροφοριες για τα ονοματα τους,τους βαθμους τους,τις κατηγοριες τους αλλα και τις πιθανες μορφες που μπορουν να εμφανιστουν τα ακαθαρτα πνευματα.
72 ειναι οι δαιμονες που περιγραφονται στο lemegethon πραγμα που μας επιτρεπει να συμπερανουμε πως ο συγγραφεας εχει δεχτει σημαντικες επιρροες απο την καμπαλιστικη μαγεια συμφωνα με την οποια,72 ειναι τα αγγελικα ονοματα.

Αν και η συγγραφη των τριων αυτων βιβλιων αποδιδεται απο τους περισοτερους στον ιουδαιο βασιλια Σολομωντα,δεν μπορουμε να το εξακριβοσουμε.
Η γνωμη μου ειναι πως και να μην τα εχει γραψει ο σολομωντας,τα 3 βιβλια δεν χανουν την αξια τους.


quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΠΑΔΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΣΟΛΩΜΟΝΤΑΣ ΑΛΛΑ ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΕ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΛΕΓΟΤΑΝ ΣΟΛΨΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΣΟΛΩΜΟΝΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟ ΣΕ ΤΡΕΙΑ ΜΕΡΗ ΤΗΝ ΛΕΓΟΤΟΜΗ Η ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΓΚΟΕΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΛΙΝΚ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΘΕΙΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

MHN προσπαθησεις να το μεταφρασεις...Ενα μικρο λαθος στις ευχες και δεν θα λειτουργει.Πηγαινε αγορασε μια ετοιμη σολομωνικη καλυτερα.
Ομως,να θυμασαι πως το βιβλιο που θα αγορασεις καθως και αυτο που εχεις δεν ειναι ιδιο με το πρωτοτυπο,καθως με το περασμα των αιωνων και τις χιλιαδες μεταφρασεις εχει αλλοιωθει πολυ το περιεχομενο του...

ΦΙΛΙΚΑ,Ευλογητος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 01:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου.Ήταν ακριβώς οτι ρώτησα.

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 16:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραια .Εχω δυο πραγματα να ρωτησω
α)Απο που μπορει καποιος να προμηθευτει τη Σολωμονικη ?
β)Αν καποιος απλα τη διαβασει - εννοω χωρις να προσπαθησει να κανει επικληση -να τη διαβασει απλα απο μεσα του - υπαρχει περιπτωση να υπαρξει "προβλημα"?

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 17:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωραια .Εχω δυο πραγματα να ρωτησω
α)Απο που μπορει καποιος να προμηθευτει τη Σολωμονικη ?
β)Αν καποιος απλα τη διαβασει - εννοω χωρις να προσπαθησει να κανει επικληση -να τη διαβασει απλα απο μεσα του - υπαρχει περιπτωση να υπαρξει "προβλημα"?

Ad astra per Aspera


οχι αγαπητη μου fairy, ουτε πονηρα πνευματα θα εγκατασταθουν σπιτι σου, ουτε θα βγαζεις αφρους απ' το στομα, αν αυτο εννοεις με τη λεξη προβλημα. το δυσκολο ειναι α) να βρεις το αυθεντικο βιβλιο και β) να παραμεινεις στη θεωρια του και να μην προχωρησεις στην πραξη αν πρωτα δεν φτασεις σε καποιο ικανοποιητικο επιπεδο γνωσης της τεχνης.

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 18:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ποστ του μέλους ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ νομίζω ότι ήταν σαφέστατο.

Επιτρέψτε μου να υπενθυμίσω:

quote:
Ομως,να θυμασαι πως το βιβλιο που θα αγορασεις καθως και αυτο που εχεις δεν ειναι ιδιο με το πρωτοτυπο,καθως με το περασμα των αιωνων και τις χιλιαδες μεταφρασεις εχει αλλοιωθει πολυ το περιεχομενο του...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 18:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ΕΥΛΟΓΗΤΕ,
για να προσθεσω κατι σημαντικο,
το αρχαιοτερο γνωστο χειρογραφο φυλασσεται στο Βρετανικο Μουσειο και ειναι γραμμενο στο ελληνικα και χρονολογειται απο το 12ο αιωνα. Ομως η πλεον αξιολογη μεταφραση στα αγγλικα εγινε απο τον ιδρυτη του Ηermetic Order of Golden Dawn, ΜακΓκρεγκορ Μαδερς, που βασιστηκε σε λατινικα και γαλλικα χειρογραφα.


''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 04:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κυνικέ γνωρίζω ότι η απάντησή μου είναι ετεροχρονισμένη αλλά μιας και είδα δραστηριότητα στο θέμα σκέφτηκα να γράψω.

>> Μοιάζει σαν να λες: - "Ασχολήθηκε με πνευματα (Τώρα τι να ήταν αυτά πάλι;;), είναι κακό να ασχολείσεαι με τέτοια πράγματα (αλήθεια, είναι;; γιατί;; - το γεγονός δεν το ξέρουμε για σίγουρα εξ άλλου, μπορεί να ήταν και μυθικό πρόσωπο), άρα κάποιο πρόβλημμα υπάρχει, μπορεί να ήταν "κακός", κλπ.

Με απασχολεί κάπως το γεγονός οτι ταυτίζεις "επικλήσεις δαιμονίων" με "χρήση μαυρης μαγείας", ή τουλάχιστον, έτσι φαίνεται να λες.

Πώς σου ήρθε αυτή η ιδέα;
Θέλω να πώ, ο καϋμένος ο "λευκός μάγος" δεν μπορει, κατα τη γνώμη σου, να κάνει "επικλήσεις δαιμονίων"; <<

Αν όλα τα παραπάνω τα δούμε από την σκοπιά της Παλαιάς Διαθήκης και μόνο τότε νομίζω ότι υπάρχουν ξεκάθαρες απαντήσεις
-Ναι,είναι κακό να ασχολείσαι με τέτοια πράγματα.Το απογόρευε ρητά ο Μωσαικός Νόμος.Η απαγόρευση αναφέρεται πολλές φορές,κάτι το οποίο δείχνει την σοβαρότητα του.Η τιμωρία ήταν ακόμη σοβαρότερη - έφτανε μέχρι και τον θάνατο.Όταν λέω "τέτοια πράγματα" εννοώ μαντικές τέχνες και πνευματισμό.Αλλά και στην Καινή Διαθήκη το μήνυμα είναι αν μη τι άλλο σαφές: Επιστολή προς Γαλάτες 5:20,21
-Σε όλη την Αγία Γραφή πουθενά δεν υποννοείται ότι υπάρχουν "καλά" πνεύματα τα οποία μπορεί κάποιος να επικαλεστεί και να χρησιμοποιήσει
για καλό σκοπό.Η εντολή είναι σαφής:ΚΑΘΕ είδους πνευματισμού απαγορεύεται δια ροπάλου.

Αυτά ιδωμένα μέσα από την Βίβλο.Από'κει και πέρα βέβαια,αλλάζει το πράγμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 11:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Bokken, οι Άγγελοι δεν είναι πνεύματα;

Επί τη ευκαιρία, αν θέλεις και μπορείς, μας παραθέτεις το απόσπασμα από το Μωσαϊκό νόμο;
Η επιστολή προς Γαλάτας είναι άνευ ουσίας κατ' εμέ, αλλά αν θέλεις παραθέτεις και αυτό.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 01:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mηπως η λεξη οντοτητες (entities) θα ταιριαζε καλυτερα? Πνευμα, κατα τη λαικη εννοια της λεξης, ειναι η ψυχη ενος ανθρωπου ή ενα φαντασμα. Προσωπικα πιστευω πως καθε ενεργειακη μορφη που δρα σε μια διασταση πανω απ' την υλικη και δεν εχει αμεσους ή εμμεσους δεσμους με αυτη, μονο οντοτητα μπορω να τη χαρακτηρισω. Για να μην παρεξηγηθω, δεν το γραφω αυτο επειδη κολλαω στις λεξεις. Απλα ειναι ενας δικος μου τροπος να τα ξεχωριζω.
Παντως ο Σολομωντας δεν ειχε σχεση με επικλησεις δαιμονων (και η λεξη ''δαιμων'' σχετικη ειναι) θα προτιμουσα τη λεξη ''πονηρες οντοτητες''. Ο μοναδικος του σκοπος ηταν η χαλιναγωγηση τους και το ''δεσιμο'' τους με τις αναλογες σφραγιδες. Αρα μαλλον απ' τους καλους ηταν αφου ενα απ' τα αιτηματα του στο Θεο ηταν να του δωσει τη σοφια ωστε να κυβερνησει δικαια το λαο του.

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 02:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Mηπως η λεξη οντοτητες (entities) θα ταιριαζε καλυτερα? Πνευμα, κατα τη λαικη εννοια της λεξης, ειναι η ψυχη ενος ανθρωπου ή ενα φαντασμα. Προσωπικα πιστευω πως καθε ενεργειακη μορφη που δρα σε μια διασταση πανω απ' την υλικη και δεν εχει αμεσους ή εμμεσους δεσμους με αυτη, μονο οντοτητα μπορω να τη χαρακτηρισω. Για να μην παρεξηγηθω, δεν το γραφω αυτο επειδη κολλαω στις λεξεις. Απλα ειναι ενας δικος μου τροπος να τα ξεχωριζω.
Παντως ο Σολομωντας δεν ειχε σχεση με επικλησεις δαιμονων (και η λεξη ''δαιμων'' σχετικη ειναι) θα προτιμουσα τη λεξη ''πονηρες οντοτητες''. Ο μοναδικος του σκοπος ηταν η χαλιναγωγηση τους και το ''δεσιμο'' τους με τις αναλογες σφραγιδες. Αρα μαλλον απ' τους καλους ηταν αφου ενα απ' τα αιτηματα του στο Θεο ηταν να του δωσει τη σοφια ωστε να κυβερνησει δικαια το λαο του.

''Confirmo o Deus potentissimus''



No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1230469
Maintained by Digital Alchemy