ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Μετακίνηση των τεκτονικών πλακών της Γης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2002, 17:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετακίνηση των τεκτονικών πλακών της Γης

Πολλά ουράνια κοσμικά θέματα με συμπαντικούς όρους είναι πραγματικότητες αλλά τα δίνουν στον γήινο πλανητικό κόσμο σαν μυθολογία για διάφορους λόγους, να μην χλευαστούν, να μην τους πουν ότι είναι τρελλοί και άλλα. Αυτά τα καταλαβαίνουν αυτοί που είναι μυημένοι σε συμπαντικά ουράνια φαινόμενα.
Όσοι άνθρωποι ήθελαν με το ελεύθερο τους να ενεργοποιήσουν την διόραση και να αναπτύξουν το πνεύμα τους σε πιο υψηλές διαστάσεις, θα έπαιρναν τις γνώσεις και θα μπορούσαν να καταλάβουν την σύνδεση παρελθόν, παρόν και μέλλον.
Έχουμε πολλά υπερφυσικά ορατά φαινόμενα και αναφέρομαι σε μερικά. Πρώτο, οι κολόνες του Παρθενώνα πως έγιναν; Χρειαζόταν λέιζερ και άλλα ανεπτυγμένα εργαλεία για να μπορέσουν να δημιουργήσουν αυτά τα ακριβή αριστουργήματα στην τελειότητα και να είχαν γερανούς βαρετού τύπου για την ανύψωση των κολώνων και τελειοποίηση του Παρθενώνα.
Δεύτερο. Οι πυραμίδες στην Αίγυπτο είναι υπερφυσικά φαινόμενα με κοσμικές ενέργειες και μέχρι σήμερα δεν μπόρεσαν να ανοίξουν τις πυραμίδες, γιατί δεν έχουν τα εξελιγμένα μέσα και τις κοσμικές δυνάμεις και πάλι αναφέρομαι στις πέτρες που είναι κατασκευασμένες οι πυραμίδες. Τις βαρετές και ογκώδης πέτρες τις μετάφεραν από εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά. Τι μεταφορικά μέσα είχαν; Πόσο ανεπτυγμένα μεταφορικά είχαν που εμείς σήμερα δεν τα έχουμε στον πλανήτη Γη, για να μπορέσουμε να κατασκευάσουμε αυτά τα αριστουργήματα με συμπαντικές ενέργειες και τόση ακρίβεια;
Πίσω από τα υπερφυσικά φαινόμενα τι υπάρχει;
Αναπτύσσοντας την διόραση και αστρικό οφθαλμό, έχουμε την δυνατότητα να γνωρίζουμε τις υπερφυσικές συμπαντικές ενέργειες και ποια είναι τα γεωδαιτικά σημεία του πλανήτη Γη.
Ποια υπερφυσικά θεάματα έχουν μεταφερθεί από άλλους πλανήτες του σύμπαντος, όπως είναι ο Παρθενώνας, οι πυραμίδες και πολλά άλλα υπερφυσικά αριστουργήματα.
Θα σας γεννιέται η απορία ποια σύνδεση έχουν οι τεκτονικές πλάκες της Γης με τα υπερφυσικά αριστουργήματα .
Όλα είναι γεωδαιτικά σημεία που έχουμε στον πλανήτη ΓΗ. Εστιάζονται σε ευθυγράμμιση με ενέργειες από διάφορους πλανήτες, άλλοι σε δυνατή παλμική μεταφορική ενέργεια και άλλοι πιο αδύνατη παλμική μεταφορική ενέργεια που την ενεργοποιούσαν με την σκέψη και την χρησιμοποιούσαν για μεταφορά σε ελάχιστα δευτερόλεπτα για να επισκέπτονται τα καθορισμένα σημεία δηλαδή το κέντρο του γεωδαιτικού σημείου.
Οι πλανήτες του Σύμπαντος επηρεάζουν το πλανήτη Γη και οι διάφορες κοσμικές ενέργειες συγκρουόμενες στο φλοιό της Γης μεταφέρονται στο κέντρο όπου βρίσκονται οι τεκτονικές πλάκες και τις επηρεάζουν με τις απότομες δυνατές εναλλασσόμενες κοσμικές ενέργειες και κατά καιρούς με την πάροδο πολλών χρόνων μετακινούνται στο απειροελάχιστο και δημιουργούνται οι μεταρρυθμίσεις στο φλοιό της Γης. Τότε έχουμε τις βυθίσεις και αναδύσεις στην επιφάνεια της Γης.
Με τις μεταρρυθμίσεις αλλάζουν τα γεωδαιτικά σημεία του πλανήτη και όπως γνωρίζουμε το άστρο-πλανήτη Σείριος, που εστιαζόταν στην αρχαία Ελλάδα, μετά στην αρχαία Αίγυπτο, μετά στην Ιερουσαλήμ και τώρα εστιάζεται στην Κύπρο. Μεταφέρθηκαν όλες οι κοσμικές συμπαντικές τριαδικές ορθόδοξες ενέργειες.
Κωνσταντίνος


tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2002, 22:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Λευκέ Αετέ

Ποιά είναι αυτά τα "συμπαντικά ουράνια φαινόμενα" δηλαδή ?
Ποιά είναι αυτή η "συμπαντική ενέργεια" ?
Ώστε ο Παρθενώνας μεταφέρθηκε από άλλον πλανήτη ε?
Κοσμικές ενέργειες, γεωδαισία, τεκτονικές πλάκες....

Μήπως αγαπητέ φίλε τα έχει μπερδέψει σε μία υπέροχη σούπα αλλά still σούπα?

Τί σχέση έχει η κίνηση των τεκτονικών πλακών με αυτά που λές...

Φιλικά
Tomcat


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spartakos
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2002, 02:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spartakos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στο μόνο μπορώ να απαντήσω είναι σε ότι αφορά το χτίσιμο των Αιγυπτιακών πυραμίδων.Επειδή έχω διαβάση αρκετά για τις πυραμίδες, τα τεράστια αυτά κτίσματα που ακόμα και σήμερα τα τελειότερα τοπογραφικά μηχανήματα δεν μπορούν να βοηθήσουν στο να ξαναχτιστούν κάτι τέτοια κτίρια,λένε κάπιοι αρχαίοι ιστορικοί μας ότι βοήθησαν οι καλύτεροι έλληνες τεχνίτες τις εποχής.ξέρετε πως?Μετέφεραν τις τεράστιες εκείνες πέτρες........με κλαρκ!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2002, 19:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Παρθενώνας αγαπητέ φίλε είναι ένα μεγάλο γεωδαιτικό σημείο και το κάνω πιο απλά.

Ο Σείριος είχε τις αχτίνες φωτός ευθεία με τον Παρθενώνα, μετά από χρόνια που έγιναν οι πυραμίδες οι αχτίνες φωτός είχαν ευθεία με την πυραμίδα του Χέοπα και η ακτίνα φωτός από την οπή που έχει η πυραμίδα, φωτίζει το τάφο του Χέοπα.

Πως γίνεται την μία εποχή να έχει κέντρο τον Παρθενώνα και άλλη εποχή να έχει κέντρο τις πυραμίδες;

Σημαίνει ότι μετακινήθηκε το κέντρο της Γης και είναι εκεί που είναι η τεκτονικές πλάκες.


Και η σούπα είναι καλή φτάνει να μπορείς να έχεις την δύναμη να ξεχωρίζεις τι έχει μέσα.

Ναι φίλε μου και βέβαια βοήθησαν και οι μύστες Έλληνες μαζί με άλλους μύστες της Ατλαντίδας της τότε εποχής για να κτίσουν τις πυραμίδες και οι γνώσεις που χρησιμοποιούσαν ήταν της σκέψης, εξαΰλωση και άλλες.


Κωνσταντίνος ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2002, 12:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Με τις μεταρρυθμίσεις αλλάζουν τα γεωδαιτικά σημεία του πλανήτη και όπως γνωρίζουμε το άστρο-πλανήτη Σείριος, που εστιαζόταν στην αρχαία Ελλάδα, μετά στην αρχαία Αίγυπτο, μετά στην Ιερουσαλήμ και τώρα εστιάζεται στην Κύπρο. Μεταφέρθηκαν όλες οι κοσμικές συμπαντικές τριαδικές ορθόδοξες ενέργειες."
Μάλιστα λοιπόν. Είμαστε άτυχοι
που το υπέροχο αυτό άστρο δεν εστιάζεται και λιγάκι προς τα εδώ. Ίσως τότε να μπορούσαμε και μεις οι πτωχοί θνητοί να "αναπτύξουμε τον αστρικό λωτό" και να "φωτίσουμε" με τη σειρά μας τους συνανθρώπους μας, όπως με τόση καθαρότητρα και σαφήνεια κάνει ο φίλτατος Λευκός Αετός.

HIGHLANDER

"ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2002, 19:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΑΚΙΝΘΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους
Ήξερα και έχω διαβάσει για την ελλειπτική τροχιά της γής και πώς η γή όντως ανά τα έτη αλλάζει θέση σε σχέση με τον ζωδιακό κύκλο και τις αποστάσεις της με τους πλανήτες,δεν αμφιβάλω ότι οι αρχαίοι ημών πρόγονοι γνώριζαν τα περί αστρονομίας,γεωμετρίας,φυσικής,άλγεβρας,αρχιτεκτονικής,θα ανέφερα κι άλλα βαριέμαι όμως!!!Είχα ακούσει κάτι περί τριγώνου Παρθενώνος,Ναού του Ποσειδώνος και μιας Πυραμίδας κάπου στην Πελλοπόνησο σε σχέση με άστρα και τα λοιπά αλλά δεν έχω εμπεριστατομένη άποψη περί του θέματος.Πάντα οι τροχιές διαίπονται από κάποιους νόμους(σύμφωνα με την φυσική μέχρι σήμερα)!!Εσύ Λευκέ Αετέ,πώς το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?Στείλε μου τις εξισώσεις και τους αστρικούς χάρτες και να είσαι σίγουρος πως κάτι θα καταλάβω!!
Αναμένω....
Υ.Γ. Δεν πιστεύω να είσαι το ίδιο πρόσωπο με την Λευκή Κουκουβάγια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2002, 14:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι γεια σας.

Φίλε Υάκινθε για χάρτες που μου ζητάς να σου στείλω δεν μπορώ για το λόγο ότι πρέπει να είμαι παρών τετ-α-τετ για να σου εξηγώ και να ανταλλάζουμε τις θεωρίες μου και τις θεωρίες σου.

Ο τάφος του Φαραώ είναι τοποθετημένος μέσα στην πυραμίδα σε σημείο όπου υπάρχει μία οπή σαν παραθυράκι και από εκεί ήταν ευθεία με το Σείριο. Για αυτό το θέμα μπορεί ο φίλος spartakos να γράψη την γνώμη του που έχει γνώσεις για τις πυραμίδες.
Ο Παρθενώνας είχε πάλε ευθεία γραμμή με το Σείριο σε διαφορετική χρονολογία. Έχει και άλλα σημεία σε διαφορετικές χρονολογίες που ήταν ευθεία με το Σείριο. Π.Χ. σε διαφορετική χρονολογία ήταν και η Κρήτη σε ευθεία με το Σείριο και αυτά βρίσκονται γραμμένα σε διάφορα βιβλία που αναφέρονται για τον Σείριο αλλά σε διαφορετικές χρονολογίες.
Μετά από αυτά που έγραψα μπορείτε και μόνοι σας να κάνετε τις δικές συνδέσεις πως κινούνται οι τεκτονικές πλάκες και σε ποια πορεία μετακινείται η Γη. Βάσει της πορείας κίνησης της Γης τότε ανακαλύπτετε το κέντρο ενεργειών του Σείριου.

Κωνσταντίνος


Ο Λευκός Αετός επιβλέπει από ψηλάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Binational
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2002, 14:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Binational  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Λ.Α. … επειδή έχω διαβάσει πάαααααααααρα πολλές και ακούσει ακόμα περισσότερες «θεωρίες» για τον Σείριο (Α, Β, Γ & πλανήτης των γυναικών) θα ΄θελα να διαβάσω και την δική σου για την σημασία αυτού του «Άστρου».

Πίστευε και μη, … ερεύνα !

Edited by - Binational on 13/09/2002 16:04:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2002, 23:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

are you sirius?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2002, 23:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΑΚΙΝΘΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ Κωσταντίνε πως με τη πάροδο των χρόνων συντελλείται αλλαγή των θέσεων μεταξύ άστρων και πλανητών.
Δεν έχω διαβάσει πουθενά κάτι σχετικό για τον Παρθενώνα σε σχέση με τον Σείριο.Όσο για τον τάφο του Φαραώ που αναφέρεις θα εννοείς μάλλον αυτόν του Χέοπος αλλά και πάλι οι πραγμάτιες που γνωρίζω αναφέρουν τον συνδυασμό του έργου αυτού με την Σφίγγα και κάποιου ιερατείου(βοήθεια σπάρτακε!) όσο αναφορά την εναρμόνιση αυτών με την τότε ισχύουσα θέση της Ζώνης του Ωρίωνα σε σχέση με τον πλανήτη μας.Γνωρίζω μια αναφορά που έχει να κάνει με τον Σείριο όπως την περιγράφεις αλλά με τον ναό της Ίσιδας στην Ντέντερα!!
Πέρα από όλα αυτά η συγκεκριμένη λατρεία των Αιγυπτίων προς τον Σείριο(δεν λέω γίνεται μεγάλη αναφορά στο άστρο Σείριος και από Έλληνες) δεν έχει να κάνει με παγκόσμια φαινόμενα παρά με την δεδομένη κοσμοθεώρηση του λαού αυτού-και άλλων συγγενών-την στιγμή εκείνη.
Λές binational άμα αναφέρουμε τα περί "έμμε για" και "Ντόγκον" να γίνει εντελώς μπάχαλο η κατάσταση????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2002, 16:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι γεια σας

Τις γνώσεις μου τις διασταυρώνω με διάφορα βιβλία και ένα από τα πολλά βιβλία που έχω και είναι και το πιο βασικό με πληροφορίες είναι «Κ.Σ.ΧΑΣΑΠΗ ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΕΚΛΑΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ και είναι επανέκδοση 1957 από το αστεροσκοπείο Πεντέλης. Ακόμα και το αστεροσκοπείο Πεντέλης σήμερα δίνει διαφορετική θέση του Σείριου. Τι σημαίνει; Ότι οι προηγούμενοι επιστήμονες ήταν λάθος, φυσικά δεν είχαν λάθος απλώς τώρα άλλαξε θέση η Γη και έχει αλλάξει και το κέντρο του Σειρίου.
Πολλά σημεία στο πλανήτη μας είναι γεωδαιτικά σημεία και επηρεάζονται από άλλους πλανήτες του γαλαξία μου, Π.Χ ο Όλυμπος στην αρχαιότητα ήταν γεωδαιτικό από τον πλανήτη Ζευς, μετά ήταν ο πλανήτης Κρόνος και μετά ο πλανήτης Άρης.

Ναι Υάκινθε είναι η πυραμίδα του Χέοπος που είχε το κέντρο του ο Σείριος και πριν μερικά χρόνια έκανε ολόκληρη ενημερώσει η Κυπριακή τηλεόραση για τις πυραμίδες.

Κωνσταντίνος


Ο Λευκός Αετός επιβλέπει από ψηλάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2002, 18:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΑΚΙΝΘΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανέρχομαι Λ.Αετέ για να σου πώ ότι οι πραγμάτιες αναφέρουν τα μνημεία αυτά των Αιγυπτίων σε σχέση με την Ζώνη του Ωρίωνα από όπου πίστευαν ότι προέρχονται οι πρόγονοί τους!!
Δεν πρόκειται να είμαι εγώ αυτός που θα πεί ότι το σύμπαν δεν είναι αλλυλένδετο γιατί αυτό δεν θα ήταν μόνο αδόκιμο αλλά αισχρό!!!Το να μου λές όμως έτσι απλά ότι η κίνηση των τεκτονικών πλακών οφείλεται κατά το μεγαλύτερο μέρος στο άστρο Σείριος(που βρίσκεται κάτι παρσέκ μακριά μας) είναι <<δυσκολοχώνευτο>> γιατί αν είναι έτσι τί να πούν οι άλλοι πλανήτες του συστήματος μας ή ακόμα καλύτερα ο ίδιος ο ήλιος μας που είναι παρόμοιου μεγέθους με τον Σείριο???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2002, 19:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Το άστρο – πλανήτης Σείριος Α είναι πιο μεγάλος από τον Ήλιο κατά τρία τέταρτα και απέχει από την Γη, 8,4 χιλιάδες έτη φωτός.
Απλά ανάφερα το Σείριο για να δείξω την αλλαγή της Γης που αλλάζει θέση με την μετακίνηση των τεκτονικών πλακών.
Μακάρι να επηρεαζόταν μόνο από τον Σείριο Α και θα ήταν όλα ομαλά. Όλοι οι πλανήτες εκπέμπουν διάφορες κοσμικές ενέργειες στη Γη, άλλοι θετικές ενέργειες και άλλοι αρνητικές ενέργειες και για αυτό έχουμε + - και όταν συναντηθούν στο κέντρο της Γης που είναι οι τεκτονικές πλάκες, δημιουργούνται εκρήξεις και μετακινούνται ελάχιστα χιλιοστά. Δηλαδή όταν έχουμε την έξαρση των αρνητικών στην μέγιστη, τότε γίνετε η έκρηξη στο κέντρο της Γης.
Ο κάθε λαός έχει την δική του ιστορία και την λαμβάνω υπόψη μου, για να βρίσκω τα σημεία και να κάνω τις συνδέσεις μου και έτσι να έχω την δική μου γνώμη και να μπορώ να την υπερασπίζομαι.

Κωνσταντίνος


Ο Λευκός Αετός επιβλέπει από ψηλάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2002, 17:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως όλοι ξέρουμε μία ευθεία καθορίζεται μεταξύ δύο σημείων. Άρα ο Σείριος και οποιοδήποτε άλλο σημείο, είτε αυτό λέγεται Παρθενώνας είτε πυραμίδα του Χέοπα είναι ΠΑΝΤΑ ευθυγραμμισμένα.
Φίλε Λ.Α. καλό είναι να διαβάσεις κανένα πιό σύγχρονο βιβλίο για την αστρονομία σε σχέση με αυτό του 1957.Κι αυτό γιατί από το 1957 (ίσως νωρίτερα μια και αναφέρεσαι σε επανέκδοση ) μέχρι σήμερα πολύ νερό έχει κυλήσει στο μύλο της αστρονομίας.
Και για να κλείσω (από μέρους μου)το θέμα της κίνησης των τεκτονικών πλακών.
Η κίνηση αυτή ( των τεκτονικών ή λιθοσφαιρικών πλακών) οφείλεται στη συνεχή κίνηση του μάγματος του μανδύα που οφείλεται μεταξύ άλλων και στην περιστροφή της Γης γύρω από τον εαυτό της. Ένα πολύ καλό site για όποιον ενδιαφέρεται είναι του United States Geological Suyrvey.
Όσο δε αφορά τις κοσμικές ενέργεις που οι πλανήτες εκπέμπουν (εντελώς αντι-επιστημονικό χωρίς καμμία απολύτως βάση) θα ήθελα ο Λ.Α. να μου πει περί τί είδους ενέργειας μιλάμε???

Όσο για το τί αντιπροσωπεύει το άστρο του Κυνός (Σείριος) σε κοσμολογικό επίπεδο τίποτε διαφορετικό σε σχέση με τα άλλα άστρα. Για τη Γη, ειδικά για την αρχαία Αίγυπτο,το άστρο αυτό , όντας το λαμπρότερο σε σχέση με τα άλλα του νυκτερινού ουρανού, σηματοδοτούσε (ενα θυμάμαι σωστά) το ξεκίνημα του ημερολογίου τους, κάτι που πραγματικά ήταν ζήτημα ζωής και θανάτου,αφού προέβλεπε τη στάθμη του ποταμού Νείλου. Για το λόγο αυτό, δόθηκε τόσο μεγάλη αίγλη στο άστρο αυτό από τους Αιγύπτιους αλλά και θεοποιήθηκε.

Φιλικά
Tomcat


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2002, 19:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Tomcat

Ο φίλος thoth πριν λίγες ημέρες μου ζήτησε να κλείσω λίγο τα πτερά αλλά όπως βλέπω με αναγκάζεται να τα ανοίξω ξανά.

Δυσφημίζεις τους αρχαίους επιστήμονες και τους υποτιμάς.

Εγώ δεν παραπλανούμαι από τις λανθασμένες και ασαφείς πληροφορίες που δίνεις. Αν προσπαθείς με αυτό τον τρόπο να με ρίξης στην παγίδα σου λανθάνεσαι. Δεν έχω τίποτε άλλο να πω.

Φιλικά Κωνσταντίνος


Ο Λευκός Αετός επιβλέπει από ψηλάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy