ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Kαββείρια Μυστήρια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Epimytheas
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 21:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Epimytheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Αναζητώ πληροφορίες για την διεξαγωγή των Καβειρίων Μυστηρίων στην Σαμοθράκη. Δεν ομιλώ για τις ιεροπραξίες της Αρχαιότητος, αλλά για τις σύγχρονες εκδηλώσεις. Όλοι γνωρίζουμε πως τα τελευταία χρόνια, τα Καβείρια Μυστήρια συνεχίζουν να εορτάζονται, με κάποια σχετική μυστικότητα στην όμορφη Σαμοθράκη. Και γνωρίζουμε επίσης πως αυτο συμβαίνει κατα την διάρκεια του Αυγούστου. Αυτο που επιθυμώ είναι πληροφορίες για ακριβή ημερομηνία και συγκεκριμένη τοποθεσία, οι οποίες θα εκτιμηθούν δεόντως.
Παραθέτω το e-mail μου:
egersinoos@ker.forthnet.gr
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 21:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Epimytheas,καλως ηρθες στα εσω...
οντως τα καβειρια μυστηρια τελουνται κατα τον μηνα Αυγουστο στο μαγικο νησι.
Πληροφοριακα θα σου ελεγα πως εδω στο φορουμ εχει ηδη συζητηθει ο παρον τιτλος αλλα θα πρεπει να ψαξω για ID..
('η να με διαβασει ο κελσος 'η ο πλωτινος που εχουν ασχοληθει σχετικα...:)
-οσο για την ακριβη ημερομηνια των:Ρ//καλυτερα να βρισκεσαι εκει κοντα στην πανσεληνο//το ιδιο συμβαινει + σ' αλλα σημεια της χωρας ...

οπως εχω αναφερει ουκ ολιγες/// η Σεληνη του Αυγουστου καθοριζει ολα οσα θα φερει η χρονια...

(υπαρχει βεβαια και η περιπτωση "λαθους"
...μοναχα για να ανακαινισθει το παρον ουσιωδες θεμα/
κοινως.. το χιουμορ ειναι ενας παραγοντας που δρα καταλυτικα στην εμβαθυνση περα απο το συμβολισμο του μυθου...
πεσμου ομως... "τι ξερεις" για τα Καβειρια μυστηρια...;
(χμ ..ο λογος;-τυγχανει "αγαπημενο θεμα"... πως να μην ρωτησω η ..."Αρμονια".. )

φως εν σκοτει!



ΚΟΝΞ ΟΜ ΠΑΝΞ

Edited by - ΑΤΜΑ on 15/06/2004 00:22:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 22:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φιλε και καλως ηρθες..λυπαμαι ψαχνω αλλα δεν βρισκω τιποτε σχετικο,αν και θα ενδιεφερε και μενα να μαθω ακριβη ημερομηνια,ισως καποιοι αλλοι φιλοι αν γνωριζουν σχετικες πληροφοριες ας μας ενημερωσουν.
Αλλα δες και αυτο μπορει να σε ενδιαφερει:

ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ 2004


http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4076



ΙΣΙΣΙΝΕΜΕΜΕΣΙΣΔΗΜΗΤΡΑΣΤΑΡΤΗ

Edited by - spirit on 13/06/2004 22:35:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 22:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη αρχιζετε και μαθενετε θα σας δωσω ενα κλειδακι για τα Καβειρια. ΠΥΛΗ ΗΛΙΟΥ. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 23:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=340

ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΕΙΤΕ

Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΣΥ ΑΤΜΑ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 15:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδη αρχιζετε και μαθενετε θα σας δωσω ενα κλειδακι για τα Καβειρια. ΠΥΛΗ ΗΛΙΟΥ. *

Προσπαθώντας να διαβάσω κάποια θέματα από τις πίσω σελίδες, τότε που στην παρούσα θεματική ενότητα γίνονταν προσπάθεια για πραγματικές συζητήσεις και όχι χουλιγκανίστικοι διάλογοι, έπεσα πάνω σε αυτό το topic.

Labolas Glasya πέταξες μια κουβέντα, ως συνήθως, κι εξαφανίστηκες. Eχω επισκεφτεί αρκετές φορές την Σαμοθράκη και μου κάνει εντύπωση που έγραψες για την Πύλη του Hλιου, την οποία παρεπιπτόντως δεν γνωρίζουν ούτε οι ντόπιοι και δεν είναι ευρέως γνωστή ως αξιοθέατο.

Βρίσκεται πάνω από τον πύργο των Γενοβέζων κατακτητών της, των Γκατελούζι.
Eκείνο που θυμάμαι έντονα, είναι ότι μετά από κοπιαστικό περπάτημα σε δύσκολο και ανηφορικό μονοπάτι ξέχασα γρήγορα την κούραση από την ανάβαση.

Aυτό το «Γκατελούζι» πάντως, μου θυμίζει λίγο Gate (Πύλη) + Lux (Φως).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 16:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι πως κι εγώ έχω πάει μερικές φορές Σαμοθράκη διότι λατρεύω αυτό το νησί και μάλιστα ήμουν επάνω κι εφέτος τον Αύγουστο αλλά τίποτε ποτε δεν έχω ακούσει περί αυτών και ούετ ακούγεται από κανέναν ντόπιο.
Σημειώστε ότι δεν είναι και κανένα τεράστιο νησί.Θα ήταν κάτι γνωστό.

Πάντως εξαιρετικά ενδιαφέρον αυτό που λέτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 16:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλοι γνωρίζουμε πως τα τελευταία χρόνια, τα Καβείρια Μυστήρια συνεχίζουν να εορτάζονται, με κάποια σχετική μυστικότητα στην όμορφη Σαμοθράκη.

Με βάση ποια στοιχεία αγαπητέ Επιμηθέα? Ειδικά για τα Καβείρια, οι πληροφορίες είναι τόσο αντιφατικές και συγκεχυμένες, που ένα τέτοιο σύγχρονο εγχείρημα, θα απαιτούσε φαντάζομαι, αρκετούς αυτοσχεδιασμούς…

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 17:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ έχω ακούσει μόνο για rave parties που γίνονται τον Αυγουστο στη Σαμοθράκη και συγκεκριμένα κοντά στην πανσέληνο.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 17:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό gretel ναι,γίνεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 19:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πολυ παλαιοτερα, στα μεσα της δεκαετιας του ' 80, γινονταν καποιες τελετουργιες
κατα την Αυγουστιατικη πανσεληνο στη Σαμοθρακη.
Στην αρχη ξεκινησαν καποιες ξενες ομαδες, αλλα μετα το 86 καποιος απο Αθηνα ηταν
η ψυχη των τελετουργιων -ειχα τα στοιχεια του αλλα που ταχω;-
μαζι με πολυ λιγους, βρισκονταν καθε καλοκαιρι.
Ο ιδιος μετα απο μερικα χρονια επικαλεστηκε ασθενεια και δεν ξαναπηγε,
με αποτελεσμα να διακοπουν οι οποιες τελετουργιες.

Ο ιδιος ειχε ισχυριστει οτι αναβιωνει τα καβειρια,
οι ντοπιοι ισχυριζονταν οτι γινονταν ειδωλολατρικες τελετουργιες
και ο Ανθιμος -τοτε μητροπολιτης Αλεξανδρουπολης- διεδωσε οτι
μαζευονται σατανιστες,
με αποτελεσμα, μπροστα στην αντιδραση, δεν ειχε συνεχεια το εγχειρημα.

Αργοτερα, μετα το 1997, εγιναν προσπαθειες για αναβιωση αρχαιοελληνικων
παραδοσιακων δρωμενων.
Παλι ο Ανθιμος, ξεσηκωνοντας το χριστεπωνυμο οχλο, καταφερε να τα ακυρωσει,
αφου ο κυριος διωργανωτης, ο Δ. Γιαλαμας, εκδοτης τοπικης εφημεριδας και κατοχος
τοπικου βιβλιοπωλειου,
δεχτηκε προσωπικα ολακερη την "αγαπη" του Ανθιμου και των οπαδων του,
με αποτελεσμα να μην αντεξει μεσα στην μικρη τοπικη κοινωνια
τις αντιδρασεις.

Τωρα πια δεν γινεται πλεον τιποτα, εκτος των "παρτυ'ς" βεβαια.
Για σιγουρες ομως πληροφοριες, βρητε στον καταλογο το τηλ.
του Δ. Γιαλαμα, Ελληνοπρεπεστατου και αξιολογου ατομου
για το αν θα γινει καποια νεα προσπαθεια για αναβιωση αρχαιων πολιτιστικων δρωμενων.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 19:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι αν μπορούμε έτσι ξεκάρφωτα ο καθένας μας να τον ενοχλήσει......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2005, 20:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μπορουμε, μπορουμε.
Στο βιβλιοπωλειο του στην Αλεξανδρουπολη...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 17:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
namaste:)

..

quote:
Τωρα πια δεν γινεται πλεον τιποτα, εκτος των "παρτυ'ς" βεβαια.

τωρα πια ουτε αυτα γινονται..
-ο λογος μαλλον ο αυτος και για τα δυο..-
φιλε gothik...ησουν κι εσυ το καλοκαιρι εκει;)
η αληθεια ειναι πως αν γνωριζες τον Αυγερινο της Σαμοθρακης (ειχα την τυχη να τον γνωρισω :))
θα μαθαινες αρκετα για τα μυστηρια του νησιου.)
..επειδη το θεμα δεν ειναι να ρωτησεις εναν ντοπιο//το θεμα ειναι να σ'εντοπισει ο (γνωστης)ντοπιος + να σου "μεταφερει"...τις πληροφοριες ...αναγνωριζοντας σε .)

--βρισκομουν στα παρτυς...ο λογος που εγιναν τον αυγουστο μαλλον ειναι φανερος μοναχα απο τους τιτλους τους//δεν ειναι ομως λογος για να συσχετιστουν με τη δραση των "σατανιστικων" ομαδων που εμφανιζονταν στο νησι αφου τελειωναν...τα φωτεινα φεστιβαλς...


φως+αγαπη
Ατμα



Hail the jewel in the lotus!

Edited by - ΑΤΜΑ on 06/02/2005 17:29:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 20:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ήμουν αγαπητή ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 19:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aυτό το «Γκατελούζι» πάντως, μου θυμίζει λίγο Gate (Πύλη) + Lux (Φως).

Πολύ λογικός ο συνειρμός σου Oannes...

Πασχάλη φίλε μου γιατί έχω την εντύπωση ότι ξέρεις περισσότερα από όσα μας λές?

Ετσι διαισθητικά...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 00:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αργοτερα, μετα το 1997, εγιναν προσπαθειες για αναβιωση αρχαιοελληνικων
παραδοσιακων δρωμενων.
Παλι ο Ανθιμος, ξεσηκωνοντας το χριστεπωνυμο οχλο, καταφερε να τα ακυρωσει,
αφου ο κυριος διωργανωτης, ο Δ. Γιαλαμας, εκδοτης τοπικης εφημεριδας και κατοχος
τοπικου βιβλιοπωλειου,
δεχτηκε προσωπικα ολακερη την "αγαπη" του Ανθιμου και των οπαδων του,
με αποτελεσμα να μην αντεξει μεσα στην μικρη τοπικη κοινωνια
τις αντιδρασεις.

Μπορείς σε παρακαλώ Πασχάλη να μας πεις ΠΟΙΑ εφημερίδα εκδίδει ο Δ. Γιαλαμάς και ΠΟΙΟ βιβλιοπωλείο κατέχει;
quote:
τωρα πια ουτε αυτα γινονται..
-ο λογος μαλλον ο αυτος και για τα δυο..-


Ατμα μου, το rave-party σταμάτησε πλέον να διοργανώνεται στη Σαμοθράκη μετά τα πλείστα "κρούσματα" κατόχων αλλά και εμπόρων ναρκωτικών. Δεν έχει καμμία σχέση η ματαίωσή του με "σατανιστικές" και "ειδωλολατρικές" τελετές...
quote:
...ο λογος που εγιναν τον αυγουστο μαλλον ειναι φανερος μοναχα απο τους τιτλους τους//δεν ειναι ομως λογος για να συσχετιστουν με τη δραση των "σατανιστικων" ομαδων που εμφανιζονταν στο νησι αφου τελειωναν...τα φωτεινα φεστιβαλς...

Ακριβώς!


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 14:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πασχάλη φίλε μου γιατί έχω την εντύπωση ότι ξέρεις περισσότερα από όσα μας λές?

Ετσι διαισθητικά...



Avallon ,σταματα τα "μαγικα" αμεσως !!!
quote:
Μπορείς σε παρακαλώ Πασχάλη να μας πεις ΠΟΙΑ εφημερίδα εκδίδει ο Δ. Γιαλαμάς και ΠΟΙΟ βιβλιοπωλείο κατέχει;
ananasss

Φιλε μου, εκ παραδρομης εγραψα Δ. Γιαλαμας, ειναι Α.(Αθανασιος)...
Το βιβλιοπωλειο λεγεται "ΟΡΦΙΚΟΣ" και εκδιδει τον "ΘΡΗΙΚΙΟ ΑΝΕΜΟ"...


Edited by - Πασχαλης on 10/02/2005 14:21:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 14:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon ,σταματα τα "μαγικα" αμεσως !!!

Συγνώμη Πασχάλη...
...αλλά μου "βγαίνουν" αυθόρμητα


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 15:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ Πασχάλη. Η ερώτηση έγινε γιατί είμαι από την περιοχή και δεν είχα καν ακουστά για τα στοιχεία που μας έδωσες... Και επειδή ασχολούμαι, μου έκανε εντύπωση που δεν γνώριζα τίποτα για τη συγκεκριμένη "τοπική εφημερίδα" που είπες... Πρόκειται λοιπόν για διμηνιαίο περιοδικό, και για περισσότερες λεπτομέρειες:

ΘΡΗΙΚΙΟΣ ΑΝΕΜΟΣ

ΔΙΜΗΝΙΑΙΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΩΝ ΘΡΑΚΩΝ
ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ: ΑΣΤΙΚΗ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ "ΘΕΣΜΟΣ" ΑΦΜ:090323530
ΕΚΔΟΤΗΣ & ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ: ΓΙΑΛΑΜΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 055Ι-31670
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΥΝΤΑΞΗΣ: ΕΛΕΝΗ ΜΑΡΑΒΕΛIΑ.
ΑΡΧΙΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: ΤΣΙΑΚΙΡΗ ΕΥΑΓΓΕΛIΑ.
ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ:

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΙ: ΚΥΡΚΟΥΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ, ΚΑΜΑΡIΑΝΑΚΗΣ EYΑΓΓEΛOΣ, ΜΟΥΣΙΚΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ, ΧΑΤΖΗΖΑΦΕΙΡΙΟΥ ΕΥΔΟΞΙΑ.
ΤΑΚΤΙΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ-ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ: ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΚΩΝΣΤΑΝΤIΝΙΔΗΣ ΗΣΑΪΑΣ, ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΦΩΤΗΣ, ΡΟΥΣΣΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ, ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΒΑΣIΛΗΣ, ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΠΑΣΧΑΛΗΣ, ΚΟΨΑΧΕΙΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ.
ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ: ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ ΑΡΧΟΝΤΙΑ (0551-23791)
Ο ΘΡΗΪΚΙΟΣ ΑΝΕΜΟΣ ΕIΝΑΙ ΣΤΗ ΔIΑΘΕΣΗ ΚΑΘΕ ΘΡΑΚΑ ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΥ-ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ-ΕΡΕΥΝΗΤΗ
ΕΤΗΣIΑ ΣΥΝΔΡΟΜΗ:
ΓΙA ΕΛΛΑΔΑ-ΚΥΠΡΟ: 3000 δρχ.
ΓΙA ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΧΩΡΕΣ: 5000 δρχ.
ΓΙA ΑΜΕΡΙΚΗ, ΑΣΙΑ, ΑΣΤΡAΛΙΑ, ΑΦΡΙΚΗ: 6000 δρχ.
ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΘΡΑΚΗΣ: 319-00-121-0414960-0 ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ:183 01 025292 22
Η επιμέλεια της ύλης γίνεται από την συντακτική επιτροπή της ΑΜΚΕ "ΘΕΣΜΟΣ".
Τα ενυπόγραφα κείμενα εκφράζουν την άποψη του αρθρογράφου.
Επιτρέπεται η αναδημοσίευση κειμένων του "Θ.Α." με την προϋπόθεση ότι αναφέρεται η πηγή τους. Χειρόγραφα δεν επιστρέφονται.
Το περιοδικό δέχεται μόνο χορηγίες.
ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ: Μαρουχλίδου Έφη, Τσιακμακλή Χρύσα.
Η εκτύπωσις του περιοδικού έγινε στη ΔΟΚ ΑΕ. Βενιζέλου 30 Αλεξανδρούπολις, 0551-2644.
ΤΑΧ. ΔΙΕΥΘΥΝΣΙΣ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΥ 26 68100 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΙΣ
ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ (INTERNET): e-mail: bookalex@otenet.gr .
ΔΙΑ ΤΩΝ ΣΥΝΔΡΟΜΩΝ ΕΥΝΟΕΙΤΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΚΙΝΗΣΙΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ
ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ: ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ "ΟΡΦΙΚΟΣ": Κων/νου Παλαιολόγου 26 Αλεξ/πολις.
ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ ΣΟΥΦΛΙ: ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΜΠΙΚΟΥ Τσιμισκή 1 Τηλ. 0554 -23500.
Ν.ΟΡΕΣΤΙΑΣ: ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ "ΘΡΑΚΗ" Αδριανουπόλεως 100,
Τηλ. 0552 -22085.
ΚΟΜΟΤΗΝΗ: ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΕΚΛΟΓΗ (Έναντι Νομαρχίας Ροδόπης) ΘΗΣΕΩΣ 1 0531 -27475.
ΘΕΣ/ΝIΚΗ: ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΚΥΡΟΜΑΝΟΣ ΠΡ. ΚΟΡΟΜΗΛΑ 42 ΤΗΛ. 031-282427
ΑΘΗΝΑ: ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ Β. ΨΙΑΚΗ Ιπποκράτους 112, Τηλ.: 01-3614736


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 10:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:



Ατμα μου, το rave-party σταμάτησε πλέον να διοργανώνεται στη Σαμοθράκη μετά τα πλείστα "κρούσματα" κατόχων αλλά και εμπόρων ναρκωτικών. Δεν έχει καμμία σχέση η ματαίωσή του με "σατανιστικές" και "ειδωλολατρικές" τελετές...


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ

[/quote]


Αυτή ήταν μόνο η αφορμή για να τα σταματήσουν.
Ήταν πολλά τα λεφτά για να τα τρώει ένας ξένος.


----


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Parafron
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2005, 04:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Parafron  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μυστήρια κρύβονται παντού...το αν θα τα βρεις συχνά είναι δικιά τους και μόνο επιλογή.Όσον αφορά τα Καβείρια και την Σαμοθράκη οι "πύλες" είναι πολλές.Λίγοι ντόπιοι γνωρίζουν μα δεν μιλάνε..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Goibniu
Νέο Μέλος

Ireland
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 16:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goibniu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εμενα αυτη η εντύπωση μου εχει μεινει απο τη Σαμοθρακη.
Οι ντόπιοι κρύβουν πραγματα.
Και ειν βολικό το οτι πολλα κρυβονται κατω απο πυκνή βλάστηση

Α και ειναι ο "παράδεισος" των νεοπαγανιστώνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 22:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποιοι ειναι οι "νεοπαγανιστες"; απο που;

ΑΝΕΡΓΕ ΠΕΙΝΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Goibniu
Νέο Μέλος

Ireland
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2005, 00:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goibniu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για οργανώσεις που αναβιώνουν τον δωδεκαθεϊσμό, χρησιμοποιείται και αυτός ο όρος.
Με search στο google θα βρεις πολλές πληροφορίες.
Αυτό περιγράφει και ο Epimytheas που άνοιξε το topic.
Λεπτομέρεις από τις τελετές δεν ξέρω, απλά άκουσα πολλούς να το αναφέρουν όταν ήμουν στο νησίΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2005, 09:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα οχι, ο νεοπαγανισμος δεν εχει σχεση με ελληνικο εθνισμο..

quote:
Ο όρος «παγανιστής», στη λατινική του αρχική μορφή («Paganus», χωρικός), αποτελεί μία ακόμη βρισιά των νικητών χριστιανών από τον 4ο αιώνα και μετά, για να απαξιώσουν τα υπολείμματα των Εθνικών θρησκευτών.
Με τον όρο αυτό, ταύτισαν όλους τους εμμένοντες στα Πάτρια με την εικόνα του αμόρφωτου και αγροίκου επαρχιώτη. Στο 20ο αιώνα ωστόσο, και αφού επί αιώνες ο όρος χρησιμοποιήθηκε στις περισσότερες ευρωπαϊκές γλώσσες ως ταυτόσημος του «Εθνικός», ξαναήλθε στην επιφάνεια με το πρόθεμα «νέο-» («Νεοπαγανισμός») από διάφορους χριστιανοτραφείς κύκλους του Εσωτερισμού και του New Age. Αυτός ο Νεοπαγανισμός δεν μας αφορά, θα μπορούσαμε ίσως να πούμε μάλιστα ότι μπορεί ν' αποτελεί φτιαχτό άλλοθι για την Παγκόσμια Ιερουσαλήμ, για τη νύν κοσμοκρατορία δηλαδή των λεγόμενων «Μονοθεϊστών».

ΑΝΕΡΓΕ ΠΕΙΝΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Goibniu
Νέο Μέλος

Ireland
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2005, 23:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goibniu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και πιστεύω οτι όταν κολλάμε στην ορολογία, χάνουμε την ουσία, δε νομίζω ο συγκεκριμενος όρος να χρησιμοποιειται μόνο από "χριστιανοτραφείς κύκλους". Είναι ευρέως διαδεδομενος.
Θαρρω παντως πως κατι λείπει στην προσπαθεια αναβίωσης του δωδεκαθεϊσμού. Ο φανατισμός σαφώς βλάπτει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 22:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Topik Reloaded
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy