ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μερικές ερωτήσεις (Σχετικά με τους αρχαίους πολιτισμούς)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Serge
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2004, 12:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Serge  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια εχω να κανω μερικες ερωτησεις που σε μερικους ισως φανουν χαζες,αλλα θα τις κανω.
α)Απ οτι ξερω ο Μινωικος πολιτισμος καταστραφηκε απο την εκρηξη του ηφαιστιου στην Σαντορινη.Δεν ειναι λιγο μεγαλη η αποσταση μεταξυ Κρητης και Σαντορινης ωστε γινει καταστροφη ολοκληρου πολιτισμου απο ενα ηφαιστιο?Εγινε κατι αλλο?
β)Μηπως οι αρχαιοι Ελληνες ειχαν μιλησει για τον ερχομο του Χριστου πρωτοι?Ο μυθος του Ηρακλη και ο τροπος με τον οποιο γεννηθηκε εχει καποια σχεση με τον Χριστο?Και οι δυο γεννηθηκαν απο θνητη μητερα και παρεμβαση του Θεου.Υπαρχει και μια αποψη οτι ο πατερας του Χριστου ηταν θνητος.Αυτο δεν νομιζω οτι μπορω να το πιστεψω.
γ)Εχω ακουσει αρκετους να μιλανε για το Dna των Ελληνων και οτι ειναι διαφορετικο απο των υπολοιπων λαων.Λιγο εγωιστικο μου κανει αυτο,αλλα μπορει να εχει κατι το διαφορετικο?Αν ναι τι?Και κατα ποσο το δικο μας Dna ειναι ιδιο με των αρχαιων?Αυτα τα λιγα παιδια και συγχωρεστε με αν ειναι χαζες οι ερωτησεις,απλα τωρα εχω αρχισει να ψαχνω καποια πραματα και δεν ξερω πολλα.

Ant-mi
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2004, 02:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ant-mi  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Ant-mi  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ant-mi  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Ant-mi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου πω για το ηφαίστειο της Σαντορίνης και το Μινωικό πολιτισμό. Η μητέρα μου είναι από Σαντορίνη και ο πατέρας μου από Κρήτη οπότε έχω δυο πολύ καλές και έγκυρες πηγές. Το 1956 έγινε σεισμός 7 ρίχτερ με επίκεντρο τη Σαντορίνη λόγω του ηφαιστείου. Οι γονείς μου ήταν πολύ μικροί τότε. Η έκρηξη στοίχησε το πατρικό σπίτι στη μητέρα μου (το οποίο άνοιξε στα δύο) και κάτι αμπέλια κοντά στη θάλασσα στον πατέρα μου (τα κάλυψε το παλιρροϊκό κύμα και τα πήρε μαζί του). Με αυτήν την ιστορία θέλω να σου δείξω πως ένας σεισμός στη Θήρα προκάλεσε παλίρροια κοντά στη Σητεία. Σκέψου λοιπόν τι θα μπορούσε να δημιουργηθεί όχι από ένα απλό σεισμό αλλά από μία φοβερή έκρηξη ηφαιστείου...

Όποιος διστάζει να πει αυτό που σκέφτεται, καταντάει να σκέφτεται μόνο αυτό που δε διστάζει να πει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2004, 16:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΛΕ ΣΕΡΓΕ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΓΙΑ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΩ(ΚΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΨΩΝΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΟ)ΚΑΛΑ ΕΝΝΟΩ ΜΕ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΕΣ ΜΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ!!!
ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ:
1)ΜΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟ!!!!!!!!(ΒΛΑΠΤΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ)
2)ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΑΝ ΚΑΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ!!!
3)ΜΗΝ ΕΠΙΡΕΑΖΕΣΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΑΝΙΔΕΟΥΣ ΟΠΩΣ ΟΜΑΔΑ "Ε" Η ΚΥΡΙΩΣ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΥΣΧΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΗΣ ΜΕΛΗ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΝΕΡΩΝΑΝ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ!!!

ΤΩΡΑ ΠΡΩΤΟΝ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΙΝΩΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΟ 1600 Π.Χ. ΤΟ ΗΦΑΙΣΤΕΟ ΤΗΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ ΞΥΠΝΗΣΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΒΗ ΜΙΑ ΕΚΡΗΞΗ Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΕΣΤΕΡΕ ΤΟ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΟ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΒΥΘΗΣΕ ΣΤΗΝ ΑΒΒΙΣΟ Η ΙΔΙΑ Η ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟ ΕΙΧΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΟΠΤΕΛΕΣΜΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΝΗΨΩΘΕΙ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΑΛΟΙΡΙΑΚΟ ΚΥΜΑ ΠΟΥ ΕΦΘΑΣΕ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΑ ΜΙΝΩΙΚΑ ΠΑΛΑΤΙΑ Ε ΤΙ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΑΛΑΤΙΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΜΠΕΤΟΝ???
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΙ-ΜΙ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΜΙΝΩΙΤΕΣ!!!
ΤΩΡΑ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΠΩΣ ΣΟΥ ΗΡΘΕ Η ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟΙ ΗΜΙΘΕΟΙ ΥΠΑΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΠΑΤΕΡΑ ΘΕΟ ΚΑΙ ΘΝΗΤΗ ΜΑΝΑ!!
ΤΩΡΑ ΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΕΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΗ ΑΠΛΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΕΙΧΑΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΕΙΝ\ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ (ΒΛΕΠΕ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟ) ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΟΙΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!
ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ DNA ΜΑΣ Ε ΠΩΣ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΕ ΑΔΙΚΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΤΕ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΨΗΛΟΤΑΡΑΚΟΥΝΟΥΣΑΝ!!! ΜΗΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΣ ΚΑΠΟΙΟ Μ@Λ@ΚΕΣ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΩΡΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΩΝ ΕΙΔΙΚΑ ΕΜΕΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!
ΕΛΠΙΖΩ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΜΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑΝ!!
ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΣ ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΘΥΜΑ ΝΑ ΨΑΞΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΝΩΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΒΑΘΜΟ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΠΕΙΕ ΝΑ ΕΠΙΡΕΑΖΕΣΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΤΙΣ ΚΟΤΣΑΝΕΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΤΥΧΟΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΚΡΙΣΗ!!!
ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΕΠΙΡΕΑΖΕΣΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΝΑ ΑΚΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΟΥΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣ!!!
ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΓΙΝΑ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ!!!
ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!!
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!
ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΡΗΤΟ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ!!!

"ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΨΑΧΝΟΥΝ!!!"
ΚΑΛΑ ΠΑΛΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕΛΟ!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2004, 21:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α) Και μόνο να ήξερες την δύναμη των παλλοιριακών κυμάτων που μπορέι να προκαλέσει ένα ηφαίστειο!
Β)----Δεν το έχω ψάξει!
Γ)Απ' ότι ξέρω έχει γίνει επιστημονική έρευνα σε αυτό το θέμα και έχει βρεθεί ότι οι Έλληνες αλλά και οι Εβραίοι έχουν διαφορετικό DNA από τους άλλους ανθρώπους της γης. Γνωρίζετε ότι οι Έλληνες και οι Εβραίοι κατά μέσο όρο έχουν τον πιο υψηλό δείκτη ευφυίας από όλους τους άλλους λαούς της γης? Δικά σας τα συμπεράσματα...

...εμένα με κολακεύει πάντως το γεγονός ότι είμαι ΈΛΛΗΝΑΣ από κάθε πλευρά!!!

Φιλικά, Νότης Σκορπιός!

Κι όμως η γη γυρίζει...!

Edited by - Σκορπιός Νότης on 25/06/2004 21:18:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 00:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XM ΦΙΛΕ ΝΟΤΗ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ DNA ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ???
Α ΠΑΝΤΩΣ ΩΡΑΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 00:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Serge,

Νομίζω πως ο προφέσορας CYBERMASTER κάλυψε αναλυτικά όλα τα θέματα και μάλιστα με ατράνταχτα επιχειρήματα (όπως μαλάκες για το DNA) κλπ.

Επομένως, εγώ δεν νομίζω ότι μπορώ να προσφέρω κάτι, εκτός αν μιλήσω με την ιδιότητα μου, ως μ@λ@κ@ς.

Φιλικά,

ΥΓ: CYBERMASTER φαντάζομαι πως κι εσύ, όπως και αρκετοί άλλοι, έχεις ασχοληθεί με αυτά τα θέματα (DNA) ... από τα κόμικς!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 01:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΝΗΚΕΙΣ ΣΤΟ CLUB Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ???

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 01:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ανήκω σε κανένα club, αλλά το θέμα έχει αναλυθεί σε άλλο topic περισσότερο αναλυτικά. Δεν είναι θέμα ανωτερότητας έτσι όπως την ορίζεις, ούτε είναι σωστό να βρίζει κανείς και με μια μονοκονδυλιά να διαγράφει τις άλλες απόψεις δίχως επιχειρήματα.

Δεν είναι μ@λ@κες εκείνοι που υποστηρίζουν την ανωτερότητα της Ελληνικής φυλής, έτσι όπως ιστορικά έχει διαφανεί και διαφαίνεται ακόμα και σήμερα. Και δεν είναι θέμα dna, είναι θέμα πολιτιστικής ανωτερότητας, είναι η πορεία των ανθρώπων ενός λαού, είναι ένα συλλογικό εγώ, είναι πάνω από το DNA.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 01:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ CLUB ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΑ ΚΟΜΙΚ ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ!!!
ΤΩΡΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΩΣ ΛΑΟΣ ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ???
ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΠΑΝΑΠΑΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΣΦΕΡΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΙ ΕΝΑΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΠΛΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΑΝ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ!!!
Ε ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ Η ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!
ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΙΣ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΧΑΖΟ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΑΝΩΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!!!
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΠΙ ΧΙΤΛΕΡ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΕΙΑ ΦΙΛΗ ΚΑΙ ΕΙΔΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΗΞΑΝ!!!
ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΕΞΥΠΝΟΙ ΑΣ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ!!!
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΙΔΙΕΤΑΙΡΗ ΒΑΣΗ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ!!!
ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΝΗΠΟΜΩΝΗΣΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΩ!!!
ΔΙΑΛΟΓΟ ΚΑΝΟΥΜΕ (ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΜΑΘΑΝ ΟΙ ΠΕΡΙΦΗΜΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ!!!)

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

violetta
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 10:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους violetta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ CYBER MASTER
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ DNA ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ EIXA ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ STRANGE ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ Ή ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ Ή ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ (ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ) ΒΡΗΚΑΝ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΧΑΝ 2 ΕΞΤΡΑ ΓΟΝΙΔΙΑ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΟΜΙΖΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΝΕΤΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!....
quote:
ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΕΠΙΡΕΑΖΕΣΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΝΑ ΑΚΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΟΥΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣ!!!

ΑΝ ΘΕΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ. ΑΚΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΕ ΤΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΓΓΥΗΘΕΙ ΠΩΣ Ο,ΤΙ ΗΞΕΡΕΣ ΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ Ή ΠΩΣ Ο,ΤΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ. ΑΚΟΥ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΙΝΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΞΕΡΕΙΣ........
ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 15:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΒΙΟΛΕΤΤΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΕΙ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ ΤΟ ΣΥΓΚΡΑΤΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alkithoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 17:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alkithoe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Alkithoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όσο μελετάς, τόσο θα ανακαλύπτεις την αμάθειά σου – Σεβινιέ

Φιλικά,
Τζο.

Going Under..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

violetta
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 13:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους violetta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ CYBERMASTER ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΡΙΣΗ. ΑΛΛΟΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΑΣ, ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΙ ΕΣΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΕΝΣΤΕΡΝΗΣΤΕΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ ΥΠΟΣΤΥΡΙΚΤΗΣ ΤΟΥΣ.

Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΜΑΘΕΙΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 13:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... ΣΕ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ... ΒΡΗΚΑΝ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΧΑΝ 2 ΕΞΤΡΑ ΓΟΝΙΔΙΑ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΟΜΙΖΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΝΕΤΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!....

Χμμμμ...

Εγώ λέω, οτι αποκλείεται.

Α-π-ο-κ-λ-ε-ί-ε-τ-α-ι

να πήγε κάποιος σε Νοσοκομείο,

να τον ή την εξέτασαν,

και να του είπαν οτι είναι υγειέστατος...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 14:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γ)Απ' ότι ξέρω έχει γίνει επιστημονική έρευνα σε αυτό το θέμα και έχει βρεθεί ότι οι Έλληνες αλλά και οι Εβραίοι έχουν διαφορετικό DNA από τους άλλους ανθρώπους της γης. Γνωρίζετε ότι οι Έλληνες και οι Εβραίοι κατά μέσο όρο έχουν τον πιο υψηλό δείκτη ευφυίας από όλους τους άλλους λαούς της γης? Δικά σας τα συμπεράσματα...

Φίλε μου Νότη,

Ειλικρινά δεν το έχω ακούσει ποτέ. Μήπως γνωρίζεις περισσότερα για το θέμα, δηλαδή όταν λέμε "διαφορετικό" τι εννοούν?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 14:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σκέψου λοιπόν τι θα μπορούσε να δημιουργηθεί όχι από ένα απλό σεισμό αλλά από μία φοβερή έκρηξη ηφαιστείου...



Πολύ σωστά. Εξάλλου η έκρηξη στη Σαντορίνη το 1400κάτι π.Χ. ήταν η μεγαλύτερη έκρηξη ηφαιστείου που έχει καταγραφεί στους ιστορικούς χρόνους (νομίζω μάλιστα η μεγαλύτερη των τελευταίων 50.000 χρόνων ή κάτι τέτοιο). Τέλος πάντων, μία έκρηξη που με τίποτα δε θα ήθελες να την έχεις στα 100 χιλιόμετρα .

Περί Ηρακλή/Χριστού. Αυτά είναι υπερβολές. Ακόμα και αν υπάρχουν παραλληλίες, ο μύθος του Ηρακλή μιλάει για τον Ηρακλή και όχι για το Χριστό. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι οι μυθολογίες και οι θρησκείες όλων των λαών της περιοχής αλληλεπιδρούσαν διαρκώς και άρα είναι λογικό να υπάρχουν αρχαιοελληνικά στοιχεία στο χριστιανισμό ή ανατολίτικα στοιχεία στο δωδεκαθεϊσμό. Φυσικά, όπως καταλαβαίνεις, εγώ τα βλέπω όλα αυτά σα μύθους.

Περί DNA: Κάθε λαός αποτελεί μία ημίκλειστη γονιδιακή δεξαμενή. Για πολιτικούς, γεωγραφικούς, θρησκευτικούς λόγους συνήθως είναι πολύ πιο εύκολο να ζευγαρώσουν δύο άτομα του ίδιου λαού, παρά διαφορετικών. Έχουμε δηλαδή ενδογαμία και αργά η γρήγορα όλος ο λαός έχει σε μεγάλο ποσοστό τα ίδια γονίδια. Αυτά τα γονίδια είναι που χαρακτηρίζουν το λαό και είναι όντως διαφορετικά από αυτά των υπόλοιπων λαών. Γι' αυτό από τη φάτσα κάποιου σχεδόν πάντα μπορείς να πεις "αυτός είναι Άγγλος" ή "αυτός είναι Αλβανός", ή ακόμα "αυτός είναι Κύπριος" και "αυτός είναι Ηπειρώτης".

ΩΣΤΟΣΟ, οι λαοί δεν είναι εντελώς κλειστές δεξαμενές. Πάντα υπάρχει ανταλλαγή γονιδίων μεταξύ λαών. Π.χ. στο δικό μας DNA σίγουρα βρίσκεται κάτι από αρχαίους Έλληνες, αλλά και κάτι από τους Ρωμαίους, κάτι από τους 500.000 Σλάβους που εγκαταστήθηκαν εδώ τον 6ο αιώνα, και κάτι από τους Αλβανούς που έφεραν οι Βυζαντινοί αυτοκράτορες, και κάτι από τους Δυτικούς που κατείχαν την Ελλάδα για 100 χρόνια, και κάτι από τους Οθωμανούς και Σελτζούκους Τούρκους, κάτι από τους Βαυαρούς μισθοφόρους του Όθωνα (10.000 σεξουαλικά ενεργοί άντρες σε έναν αποδεκατισμένο από άντρες πληθυσμό του 1.000.000) κλπ. Δε νομίζω όλα αυτά να κάνουν το DNA μας κάτι το ιδιαίτερα ανώτερο από τους παραδίπλα λαούς. Το ότι λόγω ενδογαμίας έχουμε παρόμοιες φάτσες δε σημαίνει ότι είμαστε κάτι το ιδιαίτερο.

ΥΓ: Τα περί ιστορικά τεκμηριωμένης ανωτερότητας των Ελλήνων είναι φούτσες μπλε και κατά τη γνώμη μου οφείλονται σε ψυχολογικά τεκμηριωμένη κατωτερότητα όποιου τα λέει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

afro
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 17:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους afro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ

SERGE ΓΡΑΦΕΙΣ

quote:

α)Απ οτι ξερω ο Μινωικος πολιτισμος καταστραφηκε απο την εκρηξη του ηφαιστιου στην Σαντορινη.Δεν ειναι λιγο μεγαλη η αποσταση μεταξυ Κρητης και Σαντορινης ωστε γινει καταστροφη ολοκληρου πολιτισμου απο ενα ηφαιστιο?Εγινε κατι αλλο?

ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ?? ΠΡΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΝ ΣΟΥ ΦΙΛΕ SERGE ΜΑΘΕ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΣΕΙΣΜΟ ΤΩΝ 9.5 ΡΙΧΤΕΡ (ΑΥΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΣΕΙΣΜΟΣ)ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΧΙΛΗ ΣΤΙΣ 22/5/1960, ΤΑ ΠΑΛΙΡΡΟΙΑΚΑ ΚΥΜΑΤΑ ΧΤΥΠΗΣΑΝ ΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 17.500 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΩΘΗΚΑΝ ΜΙΚΡΟΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ.

ΦΙΛΙΚΩΤΑΤΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alkithoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 18:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alkithoe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Alkithoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ωχ!! 9.5 ΡΙΧΤΕΡ ??? Φανταζομαι πως η Χιλή θα καταστράφηκε..
Της Αθηνα ο μεγάλος σεισμός πόσα ριχτερ ητανε?

A reason 2 start over new 'n' the reason is u..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

afro
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 10:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους afro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ALKITHOE,

Ο ΣΕΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΗΤΑΝ 5.8 RICHTER ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ.
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ 9.5 ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΤΗΣ ΧΙΛΗΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΒΑΘΜΟΣ RICHTER ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ 10 ΦΟΡΕΣ ΔΥΝΑΤΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ.
ΑΡΑ ΑΝ ΣΤΡΟΓΓΥΛΕΨΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΕΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΣΤΟ 5.5, Ο ΣΕΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΧΙΛΗΣ (ΠΟΥ ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΗΘΕΙ ΣΤΗ ΓΗ)
ΗΤΑΝ 10 Χ 10 Χ 10 Χ 10=10.000 ΦΟΡΕΣ ΔΥΝΑΤΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ

ΤΡΕΜΩ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alkithoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 15:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alkithoe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Alkithoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ευχαριστώ afro για τις πλήροφορίες. Ρωτησα γιατι, τοτε σ αυτο το σεισμο της Αθηνα, εδω στο νησί (Παρο) εχει γινει κατι παραπάνω απο αντιληπτος (Παρο - Πειραιας περίπου 95 ναυτικά μίλια), ποσο δε μια έκρηξη ηφεστείου σαν αυτη της Σαντορινης. Αρα, λογικό να φτάσει το κύμα στην Κρητη...

Λιγο ασχετος ο συλογισμος

A reason 2 start over new 'n' the reason is u..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 16:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΡΑ ΑΝ ΣΤΡΟΓΓΥΛΕΨΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΕΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΣΤΟ 5.5, Ο ΣΕΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΧΙΛΗΣ (ΠΟΥ ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΗΘΕΙ ΣΤΗ ΓΗ)
ΗΤΑΝ 10 Χ 10 Χ 10 Χ 10=10.000 ΦΟΡΕΣ ΔΥΝΑΤΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ

ΤΡΕΜΩ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.


Γεια σου afro,

Μία μικρή διόρθωση:

Ο δεκαπλασιασμός αφορά το πλάτος των σεισμικών κυμάτων (κοινώς το πόσο έντονα "κουνάει"). Δηλαδή ένας σεισμός 6 ρίχτερ προκαλεί κύματα 10 φορές μεγαλύτερα από έναν σεισμο των 5 ρίχτερ. Όσον αφορά την ενέργεια που εκλύει ο σεισμός, αυτή για κάθε βαθμό ρίχτερ αυξάνεται 31 φορές περίπου. Άρα ο σεισμός της Χιλής ήταν 31x31x31x31 ~ 920.000 φορές ισχυρότερος από αυτόν της Αθήνας...

Τώρα νομίζω ότι μπορείς να τρέμεις .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alkithoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 16:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alkithoe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Alkithoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

junk95 ε... Δεν ηταν μια μικρη διορθωση...
Δε θα θελα να ζησω τετοιο σεισμο.. οπως και κανεις φανταζομαι..

A reason 2 start over new 'n' the reason is u..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

afro
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 16:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους afro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ JUNK95 ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΠΟΥ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ.

YOU MADE MY DAY!

ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ, ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΝΟΥ Η ΕΚΦΡΑΣΗ "ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΚΟΛΥΜΠΙΘΡΟΞΥΛΟ"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 15:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΕΙΣΜΟΥΣ ΑΣ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΩΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΧΩΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΣΕΙΣΜΟΥΣ ΔΕΥΤΕΡΗ Η ΙΑΠΩΝΙΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ Η ΧΙΛΗ!!!
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΠΡΩΤΟΙ???

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy