ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Οι Φοίνικες, αυτοί οι 'Ελληνες!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2002, 01:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αφορμή το θέμα περι Ατλαντινων του φίλου Theo και την θέση που εξέφρασε ότι:
"...Ανέπτυξαν τον προφορικό λόγο, χωρίς όμως τα φωνήεντα -ας θυμηθούμε ότι το φοινικικό αλφάβητο μας ήρθε με 22 σύμφωνα και η σημερινή του διαμόρφωση οφείλεται στους Έλληνες- ενώ ο γραπτός λόγος ήταν η γλώσσα των συμβόλων, μυστικό των Μυητικών Κέντρων. Από την ακκαδική υποφυλή άρχισαν να χρησιμοποιούν φωνήεντα στον προφορικό λόγο, ενώ η γραφή χρησιμοποιείται πια και έξω από τους ναούς..."

Ας δούμε λοιπόν η τόσο πλούσια μυθολογία μας τι μα λέει για το θέμα.
Ο μύθος που θα σας δηιγηθώ ανήκει στούς μύθους γύρο απο τη Θήβα.
Λέγεται λοιπόν ότι ο ποτάμιος θεός Ινάχος είχε κόρη του την
Ιώ και γιό τον Φορωνέα. ΗΙώ εθεωρείτο πρόγιαγιά του Αγήνωρ και του Βήλου των 2 γιών του Ποσειδώνος και της Λιβύης. Ο Βήλος είχε γιούς τον Δαναό και τον
Αίγυπτο. Ο Βήλος είχε μοιράσει το κράτος του στα 2. Το δυτικό κομμάτι το πήρε ο Δαναός, τη Λιβύη και ο Αίγυπτος αρχικά πήρε το ανατολικό, την Αραβία. Τα 2 αδέλφια μάλωσαν και έτσι ο Δαναός με τις 50 κόρες του έφτιαξαν το πρώτο πλοίο με για 50 κωπηλάτες και έφυγαν για την προγονική του χώρα στις όχθες του Ινάχου ποταμού ('Αργος).
Ο Αγήνωρ ήταν πατέρας των: Κάδμου, ΦΟΙΝΙΞ, Κιλιξ και της ΕΥΡΩΠΗΣ. Λέγεται λοιπόν ότι μετά απο την αρπαγή της Ευρώπης
απο τον Μέγα Δία, ο Αγήνωρ έστειλε τους γιούς του να φέρουν πίσω την κόρη του με την παρότρεινση να μη γυρίσουν χωρίς αποτέλεσμα. Ο μόνος που πήρε στα σοβαρα τη εντολή του πατέρα ήταν ο Κάδμος.
Ο Κίλικας επέστρεψε και βασίλεψε στη Κιλικία, ακριβώς όπως και ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ.
Τι μας λένε αλήθεια αυτοι οι μύθοι;;; Μα το προφανές, ακόμα και αν δεχτούμε ότι το αλφάβητο το σημερινό, είναι των "Φοινίκων", αυτοί οι ίδιοι οι Φοίνικες είναι ΚΑΙ αυτοί ΕΛΛΗΝΕΣ. Το αποδεικνύει το γενεαλογικό τους δέντρο.

Γιά όσους δεν επιδέχονται το πειστήριο του γενεολογικού δέντρου, τους θέτω μια ερώτηση. Πώς είναι στα φοινικικά η λέξη, Φοίνικας;;;
Αφου υπάρχει το φοινικικό αλφάβητο, σαφως θα πρέπει λοιπόν να υπάρχει και η γλώσσα όπου ανταποκρίνεται. Είναι κάποια χώρις φωνήεντα άραγε;;;
Επιτέλους ας μη τα μπερδεύουμε όλα. Ας ακολουθήσουμε τα βήματα των πατέρων μας επάνω στην έρευνα. Το έχω ξαναπέι σε άλλο θέμα, οι 'Ελληνες είχαν ΠΙΣΤΗ, ακριβώς επειδή ΓΝΩΡΙΖΑΝ και ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΑΝ τις θέσεις τους με επιχειρήματα.

Κέλσος


Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2003, 19:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το θέμα ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΚΑΝ ΝΑ ΖΗΣΕΙ....

'Ομως το θεωρώ ότι με τα σημερινά ΠΟΛΥΠΛΗΘΑ μέλη των forums, όλα και καί κάτι έχει να μας δώσει...

Ας επιχειρήσουμε μια ΑΝΑΝΗΨΗ στον "νεκρό"...

Στα πλαίσια της επιχειρήσης:
"Για να θυμούντε οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νέοι..."

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2003, 22:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως θα πρέπει επίσης να παρατηρήσουμε, την ομοιότητα που παρουσιάζει η συνέχεια του μύθου με την έξοδο του Μωησή. Στην ιστορία του Δαναού και του Αιγύπτου γιών του Βήλου και της Αγχιρόης κόρης του Νείλου, περιγράφετε η απόδραση της οικογένειας του Δαναού από την Αίγυπτο, η καταδίωξη τους από τους Αιγύπτιους -τους γιούς του αδελφού του Αιγύπτιου δηλαδή-, και την δολοφονία όλων σχεδόν των Αιγυπτίων τελικά από τις κόρες του Δαναού....

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2003, 08:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε Πλωτίνε...
Μα ΦΥΣΙΚΑ έχεις δίκιο!!!
Απορώ ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ οι επιστήμονες που ασχολούντε με την ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ, δεν κάνουν μια σύγκριση, ταύτιση σε ΟΛΕΣ τις μυθολογίες;;;
Και ΟΤΑΝ το κάνουν, τότε θα πρέπει ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ, κάποιος ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα πρέπει να έχει "ΚΛΕΨΕΙ" απο τον άλλο λαό!!!

Ας κάνουμε εδώ μια ΑΡΧΗ για αυτό το θέμα...

Την καλημέρα μου...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 03:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΛΙΘΑΡΑΚΙ....
Ο ΚΑΔΜΟΣ ΑΠ'ΟΠΟΥ ΠΕΡΝΑΓΕ 'ΑΦΗΝΕ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΟΥ'....ΤΑ ΚΑΒΕΙΡΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ....

'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 01:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απορώ ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ οι επιστήμονες που ασχολούντε με την ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ, δεν κάνουν μια σύγκριση, ταύτιση σε ΟΛΕΣ τις μυθολογίες;;;
Και ΟΤΑΝ το κάνουν, τότε θα πρέπει ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ, κάποιος ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα πρέπει να έχει "ΚΛΕΨΕΙ" απο τον άλλο λαό!!!

Ας κάνουμε εδώ μια ΑΡΧΗ για αυτό το θέμα...


Τι λέτε , μπορούμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 07:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAI ΓΙΑΤΙ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΤΩΝ ΦΟΙΝΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ?
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 14:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΗΡΟΔΟΤΟΣ ΟΜΩΣ ΣΤΙΣ ΜΥΘΟΛΟΓΟΓΙΚΕΣ ΑΙΤΙΕΣ ΤΩΝ ΠΕΡΣΙΚΩΝ ΠΟΛΕΜΩΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΡΠΑΓΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΩΣ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΚΟΝΤΡΑΣ ΕΥΡΩΠΗΣ-ΑΣΙΑΣ. ΤΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΩΣ ΑΣΙΑΤΕΣ ΛΟΙΠΟΝ.

quote:
Απορώ ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ οι επιστήμονες που ασχολούντε με την ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ, δεν κάνουν μια σύγκριση, ταύτιση σε ΟΛΕΣ τις μυθολογίες;;;
Και ΟΤΑΝ το κάνουν, τότε θα πρέπει ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ, κάποιος ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα πρέπει να έχει "ΚΛΕΨΕΙ" απο τον άλλο λαό!!!

ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ, ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΡΑΞΕΝΗ Η ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΜΥΘΩΝ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΛΑΩΝ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΘΟΥΝ. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΑΣ "ΚΛΕΨΑΝΕ" ΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ! ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 09:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΥΣΙΚΑ και θα συμφωνήσω μαζί σου αγαπητέ 'Ενας...
quote:
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ.


Βασικά χρειάζεται ΜΥΑΛΟ...
Προσωπικά δε το βλέπω, αλλά ας ΜΗΝ είμαι απαισιόδοξος...
Η Ελπίδα σβήνει τελευταία, λένε άρα ΕΛΠΙΖΩ...
Αλλά και όσοι διαθέτουν ΜΥΑΛΟ το χρησιμοποιούν "κατα το δοκούν"...

Αγαπητέ Βeyond, προσωπικά είμαι πεπισμένος ότι στα σχολειά μας τα παιδιά ΔΕΝ μαθαίνουν ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ να μάθουν...
Σε ένα αγαπημένο βιβλίο που κάνει λόγο για τη βιογραφία ένός γιόγκι, είχα διαβάσει το ΠΩΣ ονειρέυτικε το σχολείο και ομολογώ ότι χαράκτηκε βαθειά μέσα μου...
Τα περισσότερα είναι "άρχηστη γνώση" που κάνει το μαθητή "κοκοράκι", ότι είναι ένας καλός "παπαγάλος"...
Τέλος Πάντων....

Και ξανάρχομαι σε σένα αγαπητέ Ενας...
Πράγματι ΕΤΣΙ αναφέρει ο Ηρόδοτος, ο πατέρας της Ιστορίας, γιατί ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ...
Ασιάτες δεν είναι οι Φοίνηκες ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ;;;
Που κατοίκησαν;;;
Στην ΑΣΙΑ...
Αλλά ΚΑΙ η Ασία ποιά είναι ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΑ;;;
Ο πατέρας της κατα τον Ησίοδο, ο Ωκεανός είχε ως σύζηγό του τη Τηθύο (Τηθυίδα)...
Μεταξύ ΟΛΩΝ των άλλων παιδιών τους, είχαν θυγατέρα την ΑΣΙΑ !!!!!
Και την ΑΣΙΑ τη βρίσκουμε ΞΑΝΑ στο μύθο του Ανθρωπίνου Γένους με τον ΠΡΟΜΗΘΕΑ...
Ο πατέρας του Προμηθέως, ΙΑΠΕΤΟΣ γενάρχης των Ελλήνων έλαβε ως γυναίκα του τη Κλυμένη ή την ΑΣΙΑ (κατα τον Απολλόδωρο)...

Χμμμμμ......
Πρέπει ΟΝΤΩΣ να ψάξουμε ΠΟΛΥ και ΒΑΘΕΙΑ πίσω απο τις λέξεις ΠΡΙΝ "κατηγορήσουμε" κάποιον, ειδικά αν αυτός είναι ο ΗΡΟΔΟΤΟΣ...
Βλέπεις λοιπόν άγαπητέ μου Ενας, πώς ο πατέρας της ιστορίας δεν είπε κάτι ανακριβές, του εναντίων θα έλεγα...
Είπε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απ' ότι οι ΒΙΒΛΙΟΣΟΦΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΑΔΕΣ μπόρεσαν να ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΝ και να ΚΑΤΑΛΑΒΑΟΥΝ....

Να λοιπόν πώς εξηγήτε το γεγονός ότι ακολουθήτε η ΕΥΚΟΛΗ ΟΔΟΣ απο τους καθηγητάδες βιβλιόσοφους στα περί ΚΛΟΠΗΣ ή ΜΗ των μύθων απο άλλους λαούς...
Γιατί ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ να δούν είς ΒΑΘΟΣ...
Και ο μύθος φίλοι μου, έχει να ΔΕΙΞΕΙ ΠΟΛΛΑ σε εκίνον που θα καταφέρει να φτάσει στο ΒΑΘΟΣ ΤΟΥ....

Τη καλημέρα μου σε ΟΛΟΥΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 23:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΗΡΟΔΟΤΟΣ ΕΝΟΟΥΣΕ ΟΤΙ ΟΙ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΗΤΑΝ ΑΣΙΑΤΕΣ ΑΠΑΑ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕ ΩΣ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΩΝ ΠΕΡΣΙΚΩΝ ΠΟΛΕΜΩΝ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΩΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΣΙΚΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΚΥΡΙΩΣ ΩΣ ΠΟΛΕΜΟ ΔΥΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ. ΟΙ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΟΔΟΤΟ ΑΝΙΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΣΦΑΙΡΑ ΤΩΝ ΠΕΡΣΩΝ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 00:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΣΟ ΜΑΣ "ΚΛΕΨΑΝΕ" ΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ!

Αγαπητέ Enas , δεν θα σημφωνήσω με αυτή την άποψη σου.

Με βρίσκει σύμφωνο η άποψη του Κέλσου

quote:
Απορώ ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ οι επιστήμονες που ασχολούντε με την ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ, δεν κάνουν μια σύγκριση, ταύτιση σε ΟΛΕΣ τις μυθολογίες;;;
Και ΟΤΑΝ το κάνουν, τότε θα πρέπει ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ, κάποιος ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα πρέπει να έχει "ΚΛΕΨΕΙ" απο τον άλλο λαό!!!

Κανείς δεν έκλεψε τον άλλο.

Μόνο η βίβλος αντέγραψε , κυρίως τους Σουμέριους.

Αλλά όλοι οι λαοί ακόμη και αυτοί που δεν είχαν επαφές μεταξύ τους λόγω γεωγραφικής ή χρονολογικής απόστασης , λένε με άλλα λόγια τα ίδια πράγματα...


Edited by - Anounakis on 29/11/2003 00:30:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 09:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tο εύκολο που θα μπορούσα να υποθέσω πώς αγαπητέ Ενας απο την απάντησή σου, είναι πώς ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ...
Ισως να ΜΗΝ εμφανίστηκε ολόκληρο στην οθόνη σου....
Ποιός ξέρει;;;

Σου απαντώ λοιπόν ΞΑΝΑ και επι αυτού ΑΝ έχεις κάτι πολύ ευχαρίστως να το προσθέσουμε στο θέμα μας...

quote:

Και ξανάρχομαι σε σένα αγαπητέ Ενας...
Πράγματι ΕΤΣΙ αναφέρει ο Ηρόδοτος, ο πατέρας της Ιστορίας, γιατί ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ...
Ασιάτες δεν είναι οι Φοίνηκες ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ;;;
Που κατοίκησαν;;;
Στην ΑΣΙΑ...
Αλλά ΚΑΙ η Ασία ποιά είναι ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΑ;;;
Ο πατέρας της κατα τον Ησίοδο, ο Ωκεανός είχε ως σύζηγό του τη Τηθύο (Τηθυίδα)...
Μεταξύ ΟΛΩΝ των άλλων παιδιών τους, είχαν θυγατέρα την ΑΣΙΑ !!!!!
Και την ΑΣΙΑ τη βρίσκουμε ΞΑΝΑ στο μύθο του Ανθρωπίνου Γένους με τον ΠΡΟΜΗΘΕΑ...
Ο πατέρας του Προμηθέως, ΙΑΠΕΤΟΣ γενάρχης των Ελλήνων έλαβε ως γυναίκα του τη Κλυμένη ή την ΑΣΙΑ (κατα τον Απολλόδωρο)...


Η ΑΣΙΑ λοιπόν ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΗ όπως ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ ένα "όνομα" που "δανείστηκε" απο την Ελληνική Μυθολογία που σημειωτέον είναι μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΜΥΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...

Οσο για αυτά που βολεύουν τους ΒΙΒΛΙΟΣΟΦΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΑΔΕΣ περί "κλοπής", απάντησα ΗΔΗ...

quote:
Χμμμμμ......
Πρέπει ΟΝΤΩΣ να ψάξουμε ΠΟΛΥ και ΒΑΘΕΙΑ πίσω απο τις λέξεις ΠΡΙΝ "κατηγορήσουμε" κάποιον, ειδικά αν αυτός είναι ο ΗΡΟΔΟΤΟΣ...
Βλέπεις λοιπόν άγαπητέ μου Ενας, πώς ο πατέρας της ιστορίας δεν είπε κάτι ανακριβές, του εναντίων θα έλεγα...
Είπε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απ' ότι οι ΒΙΒΛΙΟΣΟΦΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΑΔΕΣ μπόρεσαν να ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΝ και να ΚΑΤΑΛΑΒΑΟΥΝ....

Να λοιπόν πώς εξηγήτε το γεγονός ότι ακολουθήτε η ΕΥΚΟΛΗ ΟΔΟΣ απο τους καθηγητάδες βιβλιόσοφους στα περί ΚΛΟΠΗΣ ή ΜΗ των μύθων απο άλλους λαούς...
Γιατί ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ να δούν είς ΒΑΘΟΣ...
Και ο μύθος φίλοι μου, έχει να ΔΕΙΞΕΙ ΠΟΛΛΑ σε εκίνον που θα καταφέρει να φτάσει στο ΒΑΘΟΣ ΤΟΥ....


Την ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ δεν επιτρέπετε να τη βλέπουμε ως βιβλίο με παραμυθάκια...
Και αναφέρομαι σε ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...
Σ Ε Ο Λ Ε Σ .....

Και πάλι τη καλημέρα μου

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 10:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γεια σας,

Δανειζόμενος μια φράση από τον παλιό ελληνικό κινηματογράφο δεν έχω παρά να αναφωνήσω : "Έξω οι κλέφτες!" Πραγματικά, έτσι όπως μας τα παρουσιάζουν κάποιοι κύριοι, οι πρόγονοί μας δεν έκαναν τίποτε άλλο παρά...κατασκοπεία και κλοπή γνώσης εις βάρος άλλων...

Πέρα από την πλάκα όμως, αγαπητέ Κέλσο, τα επιχειρήματα που παραθέτεις είναι εντυπωσιακά. Ξέρεις, ένα πράγμα μου έκανε εντύπωση όταν στο σχολείο "διδασκόμασταν" τα περί Φοινίκων. Ήταν σαν να επρόκειτο για ένα λαό-φάντασμα. Ξέραμε μόνον ότι ήταν πολύ καλοί ναυτικοί (ενδιαφέρον έτσι;) κι ότι από μόνοι τους, ως δι' επιφοιτήσεως, εφηύραν το φοβερό και τρομερό ΑΛΦΑΒΗΤΟ στο οποίο αργότερα στηρίχθηκε η τελειότερη γλώσσα όλων των εποχών. Τίποτε περισσότερο...Κι έπειτα, άνοιξε η Γη και τους κατάπιε...Έτσι απλά!

Αν λοιπόν ο συγκεκριμένος λαός δεν ήταν...εξωγήινος, ομολογώ πως η όλη του πορεία με αφήνει άφωνο...Όπως επίσης άφωνο με αφήνει και η σιγουριά με την οποία κάποιοι δέχονται πολλά και διάφορα "ανεξήγητα φαινόμενα".

Ας είναι...Θα συμφωνήσω ότι η Μυθολογία-ες έχει πολλά να αποκαλύψει ακόμη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 14:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ durden_alie ΠΩΣ ΑΓΝΩΕΙΣ ΣΥΜΑΝΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΛΑΟΥ. ΟΥΤΕ ΕΜΦΑΝΗΣΤΙΚΑΝ ΞΑΦΝΙΚΑ, ΟΥΤΕ "ΞΑΦΝΙΚΑ" ΕΞΑΦΑΝΗΣΤΙΚΑΝ. Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ 3Η ΧΙΛΙΕΤΙΑ Π.Χ. ΤΟ ΔΕ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝ ΜΙΑΣ ΕΞΕΛΗΚΤΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ 2000 Π.Χ. ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΕ ΑΠΟΙΚΙΕΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΜΕΡΗ. ΤΑΞΙΔΕΨΕ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΑΚΤΕΣ ΤΗΣ ΑΦΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΡΕΤΑΝΙΑΣ ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ! Η "ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ" ΤΟΥΣ ΕΓΙΝΕ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΠΟΛΗΣ ΤΟΥΣ, ΤΗΣ ΚΑΡΧΗΔΟΝΑΣ, ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΝΟΣ ΠΟΛΕΜΟΥ ΠΟΥ ΑΝ ΟΙ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΕΙΧΑΝ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΑΝ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!

ΦΙΛΕΣ ΚΕΛΣΟ ΝΑ ΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΙΣΕΙΣ ΣΟΥ. ΣΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΙΣΗ ΜΟΥ ΟΤΙ Ο ΗΡΟΔΟΤΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΙΑΤΕΣ ΕΓΡΑΨΕΣ:

quote:
Και ξανάρχομαι σε σένα αγαπητέ Ενας...
Πράγματι ΕΤΣΙ αναφέρει ο Ηρόδοτος, ο πατέρας της Ιστορίας, γιατί ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ...
Ασιάτες δεν είναι οι Φοίνηκες ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ;;;
Που κατοίκησαν;;;
Στην ΑΣΙΑ...

ΚΙ ΕΓΩ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ:

quote:
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΗΡΟΔΟΤΟΣ ΕΝΟΟΥΣΕ ΟΤΙ ΟΙ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΗΤΑΝ ΑΣΙΑΤΕΣ ΑΠΑΑ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕ ΩΣ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΩΝ ΠΕΡΣΙΚΩΝ ΠΟΛΕΜΩΝ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΩΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΣΙΚΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΚΥΡΙΩΣ ΩΣ ΠΟΛΕΜΟ ΔΥΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ. ΟΙ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΟΔΟΤΟ ΑΝΙΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΣΦΑΙΡΑ ΤΩΝ ΠΕΡΣΩΝ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 16:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι :

Είπα ότι αυτά μας "διδάσκουν" τα σχολικά βιβλία ιστορίας...Και, φυσικά, ουδεμία αναφορά στο ελληνικότατον της λέξης "Φοίνικες"...πόσο μάλλον στα στοιχεία που φέρνει ο Κέλσος από την ελληνική μυθολογία...

Συγγνώμη αν δεν ήμουν αρκετά σαφής...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 08:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιά καλημέρα σε όλους και ιδιαιτέρος στο καλό φίλο Durden_Alie...
"Xαθήκαμε" φίλε μου...

Δεν αναφέρω τυχαία τη ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ αγαπητέ 'Ενας...
Το κάνω γιατί ΕΚΤΟΣ απο την ιστορία που διδασκόμαστε ΚΑΙ η γεωγραφία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ...
Τι θέλω να πώ με αυτό;;;

Χμμμμμ πώς ΟΣΟ πίσω πηγαίνουμε στο βάθος της ιστορίας ή ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ (για μένα είναι είναι το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ) και ερευνούμε τα διάφορα μυθολογικοιστορικά γεγονότα, ΤΟΣΟ πιό αβέβαιοι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ για τη γεωγραφική περιοχή που διαδραματίστηκαν τα γεγονότα που επεξεργαζόμαστε...

Αυτή η περίφημη "λεκάνη της Μεσογείου", ξέρει η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ απο ποιόν "κατακλυσμό" πείρε τη σημερινή της γεωγραφική θέση;;;
Αλήθεια πότε στη θέση της ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ, υπήρξε η ΜΕΣΑ ΓΗ (Μεσό-γειος);;;
Και ποιός λαός κατοικούσε σε εκέινη τη γή που ΣΗΜΕΡΑ είναι θάλασσα;;;

Το έχω ξαναπεί σε κάποιο άλλο θέμα...
Είναι ΛΑΘΟΣ να κρίνουμε τα διάφορα ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΟΪΣΤΟΡΙΚΑ γεγονότα με γνώμονα την ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΗ ΜΑΣ ΓΝΩΣΗ & ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...

Ενα απλό παράδειγμα γι'αυτό που αναφέρεις αγαπητέ 'Ενας...
Λές πώς:

quote:
ΤΑΞΙΔΕΨΕ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΑΚΤΕΣ ΤΗΣ ΑΦΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΡΕΤΑΝΙΑΣ ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ!

Να "θυμίσω" πώς μερικοί "Ελληναράδες" διαρηγνηουν τα ημάτιά τους πώς ο ΕΛΛΗΝ ΟΔΥΣΣΕΥΣ ήταν ο "πρώτος" που έφτασε στην Αμερική...
Λοιπόν....
Πόσο ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΕΙΣΤΕ (και εσύ αγαπητέ 'Ενας αλλά και οι γνωστοί "Ελληναράδες") πώς η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΘΑΛΑΣΣΑ του Ατλαντικού, ΤΟΤΕ δεν ήταν ΞΗΡΑ;;;
Μια "υπόθεση" κάνω...
Για χάριν της συζήτησης...
Θέλω να πώ πώς για να εξάγουμε ΑΣΦΑΛΗ και ΒΕΒΑΙΑ συμπεράσματα, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να έχου διασφαλήσει ΠΡΩΤΑ τα δεδομένα...

Τέλος πάντων, μη σας κουράζω...
Πάντως αγαπητέ 'Ενας πολύ θα ήθελα να αμς αναφέρεις το τι τελικά ανέφερε ο Ηρόδοτος, γιατί όπως το παραθέτεις δε το κατανοώ...

quote:

ΚΙ ΕΓΩ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΗΡΟΔΟΤΟΣ ΕΝΟΟΥΣΕ ΟΤΙ ΟΙ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΗΤΑΝ ΑΣΙΑΤΕΣ ΑΠΑΑ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕ ΩΣ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΩΝ ΠΕΡΣΙΚΩΝ ΠΟΛΕΜΩΝ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΩΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΣΙΚΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΚΥΡΙΩΣ ΩΣ ΠΟΛΕΜΟ ΔΥΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ. ΟΙ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΟΔΟΤΟ ΑΝΙΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΣΦΑΙΡΑ ΤΩΝ ΠΕΡΣΩΝ.
--------------------------------------------------------------------------------


Τη καλημέρα μου,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 14:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κέλσο, σε χαιρετω κι εγώ με τη σειρά μου...

Όντως πολύ σημαντικά τα όσα λες περί γεωγραφίας. Είναι ένα θέμα που επιμένουμε να ξεχνάμε, όμως δεν παύει να είναι ένα πολύ σημαντικό ζήτημα όταν έχουμε να κάνουμε με γεγονότα που συνέβησαν τόσα πολλά χρόνια πριν...

Και, για να στηρίξω την άποψη αυτή, θα φέρω δύο παραδείγματα, άσχετα βέβαια με το θέμα των Φοινίκων, αλλά που νομίζω ότι δείχνουν πόσο προσεκτικοί πρέπει να είμαστε...

1) Όχι και τόσα πολλά χρόνια πριν (δεν μιλάμε δηλαδή για άλλες γεωλογικές περιόδους) το 480 π.Χ., έλαβε χώρα η ιστορική μάχη των Θερμοπυλών. Σε όλα τα βιβλία ιστορίας αναφέρεται ότι έπρεπε η πορεία των Περσών να ανακοπεί στο "στενό των Θερμοπυλών". Πιστεύω ότι πολλοί από εσάς έχουν περάσει σήμερα από την περιοχή. Και θα διαπιστώσατε φυσικά ότι η μορφολογία του εδάφους έχει αλλάξει πολύ κι ότι στην πραγματικότητα σήμερα δεν υπάρχει τέτοιο "στενό", παρά ένας πολύ ανοιχτός κι επίπεδος χώρος...

2) (Αυτό το δεύτερο το θέτω και ως απορία προς κάποιον με περισσότερες γνώσεις πάνω στο θέμα, αλλά πάντα με προβλημάτιζε)

Ο όρος "κάθοδος" είτε των Δωριέων, που αναφέρεται από τον Ηρόδοτο, είτε των Μυρίων, που αναφέρεται από τον Ξενοφώντα. Με τη σημερινή εμπειρία εύκολα νομίζω θεωρείται ότι πρόκειται για μία πορεία από βορρά προς νότο. Όμως, έχουμε υπόψη μας την αρχαία χαρτογραφία ή το τι εννοούσαν αυτοί με τον όρο αυτό; Μήπως το "κάθοδος" σημαίνει κάτι άλλο; Μια πορεία αντίθετη με αυτή που νομίζουμε εμείς ή μια τελείως διαφορετική έννοια;

Είναι γεγονός ότι Ιστορία και Γεωγραφία συνδέονται πολύ στενά...Άγνοια της Γεωγραφίας δεν μπορεί ποτέ να οδηγεί σε ασφαλή συμπεράσματα για τα πραγματικά γεγονότα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 01:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΗΡΟΔΟΤΟΣ ΚΕΛΣΟ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΗ ΑΙΤΙΑ ΤΩΝ ΠΕΡΣΙΚΩΝ ΠΟΛΕΜΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΙΣ: ΟΙ ΚΡΗΤΕΣ ΑΠΗΓΑΓΑΝ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΑΠΟ ΤΗ ΦΟΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΙ ΤΡΩΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΔΙΚΗΘΟΥΝ ΑΠΗΓΑΓΑΝ ΤΗΝ ΩΡΑΙΑ ΕΛΕΝΗ. ΜΕΤΑ ΕΓΙΝΕ Ο ΤΡΩΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΟΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΤΡΟΙΑΣ ΕΚΔΙΚΟΥΝΤΕ ΟΙ ΠΕΡΣΕΣ. ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΑΝΤΛΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΟΙ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΗΤΑΝ ΑΣΙΑΤΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΗΡΟΔΟΤΟ.

ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΤΕΡΙΑ Ο ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΣ ΩΚΕΑΝΟΣ ΜΕΤΑΞΥ 3000-1000 Π.Χ. (ΧΡΟΝΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΥΠΗΡΞΕ ΕΠΑΦΗ ΕΥΡΩΠΗΣ-ΑΜΕΡΙΚΗΣ) ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΙΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΓΕΩΛΟΓΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΙΑ ΚΑΤΑΒΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΣΟ... ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΤΟΥ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 09:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τη καλημέρα μου σε όλους...

Αγαπητέ 'Ενας...
Καταρχάς ο Πλάτωνας αναφέρει περί της ΑΤΛΑΝΤΙΔΟΣ ως χέρσα γή και ΟΧΙ ως θάλασσας...
Μάλιστα την περιγράφει ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ...
Ακολουθώ τα "βήματά του", ΑΠΟΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΠΛΗΡΟΣ την ύπαρξη αυτής της ηπείρου αλλά και ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ της ΑΤΛΑΝΤΕΙΑΣ ΡΙΖΑΣ ΦΥΛΗΣ (όπως την αποκαλούν οι Θεοσοφιστές) ή του ΤΕΤΑΡΤΟΥ ΓΕΝΟΥΣ του Ησιόδου (κατά την Αρχαιοελληνική γραμματεία)...

Στα όσα ο Ηρόδοτος αποδίδει στα ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΑ των Περσικών Πολέμων, αυτό που μπορώ να πώ είναι ότι ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ...
Το αποδέχομαι ΚΑΙ αυτό και επικουρικά στα όσα υποστηρίζω φέρω την ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΠΙΣΤΗ -ΛΑΤΡΕΙΑ των Τρωών...
Πές μας αγαπητέ 'Ενας, ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΑΝ οι ΠΡΟΓΟΝΟΙ των Περσών, ΤΡΩΕΣ;;;
Σε ΠΟΙΕΣ θεότητες;;;

Τι θέλω να πώ;;;
Πώς ο ΠΡΩΤΟΣ ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ των ΕΛΛΗΝΩΝ, ήταν εκείνος ο ΤΡΩΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ...
Τα ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΙΔΙΑ...
Γλώσσα...
Λατρεία...
Πολιτικό Σύστημα...
Ταφικά ήθη και έθιμα...
Σπονδές...

ΟΛΑ ΑΥΤΑ, έρχονται να ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΝ το γεγονός ότι η ΑΣΙΑ όπως ΗΔΗ ανέφερα, υπήρξε σύζηγος του ΙΑΠΕΤΟΥ που ΘΕΩΡΗΤΑΙ ΓΕΝΝΑΡΧΗΣ των Ελλήνων...

Δε νομίζω λοιπόν πως "διαφωνούμε" σε κάτι αγαπητέ Ενας...
Εκτός και ΑΝ κάτι δεν έχω κατανοήσει καλώς...

Την καλημερά μου

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 18:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΛΟΓΕΙ ΣΤΟ 9500 Π.Χ. ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΟΥΝΤΕ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΙΕΣΧΙΖΑΝ ΤΟΝ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟ ΩΚΕΑΝΟ (3000 - 1000 Π.Χ.). ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΜΗΡΟ, ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΙΛΙΑΔΑ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΠΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ, ΟΠΩΣ ΤΟ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΥΣΗ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΕΝΩ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΜΥΚΗΝΑΙΟΙ ΘΑΒΑΝ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΤΟΥΣ. ΑΚΟΜΑ ΟΙ ΧΙΤΤΙΤΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΙΛΙΟΥΣΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΟΠΟΥ ΒΡΗΣΚΕΤΕ Η ΤΡΟΙΑ (ΙΛΙΟΝ). ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ. ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΝΤΟΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΕ ΝΑ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΑΝ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ - ΟΠΩΣ Ο ΜΥΘΟΣ ΤΟΥ ΜΗΔΑ, ΒΑΣΙΛΙΑ ΤΗΣ ΦΡΥΓΙΑΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΤΡΩΕΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΕΞΑΛΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΩΕΣ Ο ΟΜΗΡΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΠΟΛΕΜΙΣΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ, ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΑΣΙΑΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ.

ΤΩΡΑ Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΑΣΙΑΣ ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ ΑΥΤΗ. ΑΛΛΑ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΚΔΟΧΗ, ΑΣΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΝΑΤΟΛΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ. Η ΛΕΞΗ ΕΥΡΩΠΗ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΑΤΡΙΔΑ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 01:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να επανέρθω στην αρχή του θέματος: Τι αποκαλούσαν οι Έλληνες με τη λέξη φοίνιξ?

Που ήταν αρχικά η Φρυγία? Ποιος του έδιωξε από την πατρογονική γη τους?

Γιατί οι Δωριείς δεν αποδεικνύεται από την ιστορία ότι δε μπορούσαν να συνεννοηθούν με τους "Προ-Έλληνες". Πως προσαρμόστηκαν, άλλαξαν τη γλώσσα τους χωρίς αυτό να γίνει αντιληπτό?

Γιατί στο λεγόμενο "φοινικικό" αλφάβητο τα γράμματα σημαίνουν μπούρδες (συγχωρήστε μου την έκφραση, αλλά ένας τόσο εκλεπτυσμένος λαός που ανακάλυψε το αλφάβητο ξεκινάει με τα βόδια, φοβερή κουλτούρα, δε συμφωνείτε?)

Γιατί ένας λαός που ανακάλυψε το αλφάβητο δεν άφησε γραπτά αριστουργήματα? αφού κιόλας είχε μια μακρόχρονη εξελικτική πορεία....

Ποιος είπε ότι οι Μήδοι δεν ήταν και αυτοί Έλληνες? Πως ξέρουμε πραγματικά ποιοι ήταν Έλληνες?

Γιατί δε δεχόμαστε την ελληνική μυθολογία για την ανακάλυψη της γραφής, Παλαμήδης (καλά το θυμάμαι, δύσκολη η ώρα....και μέρα)?

Καλά πως επικοινωνούσαν οι Τρώες με τους Έλληνες, με διερμηνέα?

Γιατί δεχόμαστε και εμείς λανθασμένα τους Δωριείς ντε και καλά αλλοδαπούς? Οι Σουλιώτες κάθοδο δεν έκαναν προς Μεσολόγγι? Δεν ήταν Έλληνες αυτοί, και πολλοί από αυτούς την Ελληνική γλώσσα δεν την μιλούσαν ως μητρική κιόλας....

Γιατί στην Ελλάδα υπάρχουν τόσα τοπωνυμία με συνθετικό ή ατόφια ρίζα Φοίνιξ-?

Και για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω πως μια τέτοια ανακάλυψη παρέμεινε στην Ιστορία με Ελληνικό όνομα? ή δεν είναι ελληνικό?

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 22:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί στο λεγόμενο "φοινικικό" αλφάβητο τα γράμματα σημαίνουν μπούρδες (συγχωρήστε μου την έκφραση, αλλά ένας τόσο εκλεπτυσμένος λαός που ανακάλυψε το αλφάβητο ξεκινάει με τα βόδια, φοβερή κουλτούρα, δε συμφωνείτε?)

ΑΜΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΣΕ ΤΕΤΙΑ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΣ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΩ. ΛΙΓΟΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 23:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΦΟΙΝΙΚΕΣ Δ Ε Ν ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ , ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ!

A.MΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2003, 01:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΜΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΣΕ ΤΕΤΙΑ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΣ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΩ. ΛΙΓΟΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ.


Σεβασμό σε τι Ένας? Σεβασμό στο έθνος μου έχω και στη λογική μου, αν δε συμβαδίζουν οι λογικές μας αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Και η δική μου λογική λέει ότι κάποια πράγματα πρέπει να ακολουθούν την "ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ". Η λέξη μπούρδα σε πείραξε?
Κριτικάρουμε τη δική μας ρίζα αυστηρά, ενώ τις άλλες με επιείκεια. Θεωρούμε πιο φυσιολογικό να ανακάλυψε το αλφάβητο ένας λαός που δεν άφησε και πολλά πίσω του, παρά ένας λαός που έδωσε τη βάση της σημερινής δομής της κοινωνίας για να μη πάμε παραπέρα. Ειδικά όταν υπάρχουν και ενδείξεις ότι δεν το ανακάλυψαν οι Φοίνικες. Έλα μην τα ισοπεδώνουμε όλα, και λίγο κριτικό πνεύμα δε βλάπτει. Ας γίνουμε και λίγο ερευνητές!! Δε μπορούμε να απορρίπτουμε τίποτα όταν έχουμε μόνο ενδείξεις, και ιδιαιτέρως όταν αυτές αφορούν δύο πλευρές.


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 00:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Θεωρούμε πιο φυσιολογικό να ανακάλυψε το αλφάβητο ένας λαός που δεν άφησε και πολλά πίσω του, παρά ένας λαός που έδωσε τη βάση της σημερινής δομής της κοινωνίας για να μη πάμε παραπέρα."

AΨΟΓΗ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A KYNOS
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 01:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A KYNOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΤA ΕΞΗΣ:

Ο ΙΑΠΕΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ...
ΚΑΙ ΙΑΠΕΤ ΚΑΙ ΓΙΑΠΕΤ ΚΑΙ ΓΙΑΧΒΕ......

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΥΘΑΓΟΡΙΟ ΘΕΩΡΗΜΑ ΧΤΙΣΑΝ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ.....


“Ω ΗΛΙΕ, ΤΙ ΘΑ ΗΣΟΥΝ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥΣ ΛΑΜΠΕΙΣ;”


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A KYNOS
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 01:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A KYNOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.e-grammes.gr/1997/02/yura_en.htm


“Ω ΗΛΙΕ, ΤΙ ΘΑ ΗΣΟΥΝ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥΣ ΛΑΜΠΕΙΣ;”


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 14:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΦΟΙΝΙΚΕΣ Δ Ε Ν ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ , ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ!

"ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ": ΕΜΦΑΝΗΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΑΛΦΑΒΗΤΟΥ ΕΝΑΤΟΣ ΑΙΩΝΑΣ Π.Χ. - ΕΜΦΑΝΗΣΗ ΦΟΙΝΙΚΙΚΟΥ ΑΛΦΑΒΗΤΟΥΣ ΔΩΔΕΚΑΤΟΣ ΑΙΩΝΑΣ Π.Χ.
Η "ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ" ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΑΝΤΕΓΡΑΨΑΝ ΤΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ! ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΛΟΓΙΚΗ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΕΚΤΩΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΙ ΛΕΝΕ. ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΑΡΑΘΕΣΤΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ. ΕΝΤΑΞΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΛΕΕΙ ΤΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΛΕΝΕ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ; ΑΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΠΡΩΤΟΣ ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ!

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΤΙΜΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΑΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ. ΟΛΟΙ ΠΡΟΣΦΕΡΑΝ ΕΝΑ ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ, ΑΛΛΟΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ, ΑΛΛΟΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ. ΤΟ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΕ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΛΑΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΗΤΑΝ ΑΣΥΜΑΝΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ "ΒΑΡΒΑΡΟΙ" ΛΑΟΙ ΕΧΟΥΝ ΙΧΝΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΙ ΑΝΑΦΟΡΑΣ. ΜΗ ΤΑ ΜΗΔΕΝΙΖΟΥΜΕ ΟΛΑ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 18:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούτε να το ρίχνουμε στο μηδενισμό αλλά ούτε και στον εκμηδενισμό. Δεν απορρίπτω τίποτα εύκολα, ούτε το μεν αλλά ούτε και το δε.

Ιλ. Δ141. "χιτώνα φοινικούν ενδεδυκώς"
Ιλ. Ζ 219. "Οινευς μεν ζωστήρα δίδον φοινίκη φαεινόν"
Ηρ. Η 77. "αίματι δ'Αρης πόντον φοινίζει"

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A KYNOS
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 21:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A KYNOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ENAS, ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΟΣΑ ΛΕΣ....ΑΠΟΛΥΤΑ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΝΑΤΟ ΑΙΩΝΑ Π.Χ. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ- ΣΤΟΙΧΕΙΑ- ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ.
ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ site ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΠΙΟ ΠΑΝΩ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ.

“Ω ΗΛΙΕ, ΤΙ ΘΑ ΗΣΟΥΝ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥΣ ΛΑΜΠΕΙΣ;”


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 14:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟΝ ΕΝΑΤΟ ΑΙΩΝΑ ΓΡΑΦΤΙΚΑΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ. ΚΟΙΤΑΞΑ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ, ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΓΝΩΣΤΑ ΑΛΛΑ ΤΡΙΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΕΙΜΕΝΟ.

http://www.ancientscripts.com/

ΕΚΕΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΟΡΦΕΣ ΓΡΑΦΗΣ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy