ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΑΓΙΟΙ,ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΙΑΚΩΒΟΣ,ΠΑΙΣΙΟΣ,ΠΟΡΦΥΡΙΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
manatov
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2004, 23:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manatov  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπήρχε προηγούμενο θέμα και γίνανε αρκετές νύξεις και μάλιστα ειρωνικές ως προς σύγχρονες Άγιες Μορφές της Ορθοδοξίας όπως οι Πατέρες Ιάκωβος,Παίσιος,Πορφύριος.Υπάρχουν στο φόρουμ πολλοί χρήστες ντενεκέδες που κάνανε αυτόν το θόρυβο.Είναι οι ειδωλολάτρες και οι ανεγκέφαλοι πνευματιστο-,αιρεσιο- λάγνοι που βρίζουν την Πίστη μας.Είναι λογικό στην τρέλα τους να καθυβρίζουν αυτά τα άγια,τι άλλο μπορούν να κάνουν?Δεν κατανοούν την πνευματικότητα της Ορθοδοξίας ούτε την αγιότητα τέτοιων ανθρώπων καθότι η Χάρη Του Αγίου Πνεύματος δεν έχει σχέση και ούτε φανερώνεται σε τέτοιους ντενεκέδες.Συνεχίστε να ψάχνετε σε πνευματικούς βόθρους τα είδωλα θεούς σας και τους εξωγήινους Μεσσίες σας,δυνατά να σας ακούμε όμως να μην ξεχνούνε όλοι πως ακούγεται ένας τενεκές ξεγάνωτος.

Από τους υπόλοιπους υγιείς χρήστες ποιες είναι οι απόψεις σας?Έχετε ακούσει αφηγήσεις εμπειριών ή έχετε ζήσει αντίστοιχες με τέτοια θεάρεστα πρόσωπα?

Ant-mi
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 00:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ant-mi  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Ant-mi  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ant-mi  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Ant-mi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προβλέπω πως θα γίνει πανικός σε αυτό το topic από πολύ νωρίς. Ήταν λίγο επιθετικό και προκλητικό το εναρκτήριο post. Καλή τύχη...

Όποιος διστάζει να πει αυτό που σκέφτεται, καταντάει να σκέφτεται μόνο αυτό που δε διστάζει να πει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 00:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ manatov,

Όποιος φωνάζει και υβρίζει έχει άδικο. Και δίκαιο να έχει το χάνει. Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου, τα ίδια είχα πάθει κι εγώ όταν σε διάφορες συζητήσεις διαπίστωσα ότι υπάρχουν αρκετοί που καθυβρίζουν και ειρωνεύονται την Ορθοδοξία.

Η αγιότητα κατά τη γνώμη μου δεν κατοικεί (μόνο) σε γέροντες, όπως αυτοί που αναφέρεις, ούτε σε θρησκευτικούς άρχοντες. Κατά τη γνώμη μου η χάρη του Αγίου Πνεύματος είναι ένα δώρο που κατακτά κανείς με την πίστη του και τον τρόπο ζωής του.

Εγώ απέχω μακράν από αυτό τον τρόπο ζωής αν και πιστεύω βαθύτατα, και έχω ακούσει διάφορα θαύματα. Δεν είναι μόνο όμως τα θαύματα είναι μία γλυκιά αύρα που αποπνέουν αυτοί οι άνθρωποι.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 01:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΟΙΤΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ!!!
ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΠΑΝΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ Η ΟΠΟΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΟΠ ΤΟΜΑΡΙΣΜΟΣ!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alkithoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 01:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alkithoe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Alkithoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Θα συμφωνήσω με τον CYBERMASTER...
Ο καθένας εχει δικαιο οπως βλέπει τα πράγματα απο την πλευρά του..

Going Under..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 02:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΦΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΙ ΤΟΥΣ ΒΡΙΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ???
ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΤΣΑΚΟΜΟΥΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ???

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 05:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον Παΐσιο έχω διαβάσει αρκετά και θα έλεγα ότι συχνά μελετώ τις σκέψεις του...

Ο Πορφύριος μου είναι γνωστός, αλλά δεν έχω διαβάσει ιδιαίτερα για το βίο του ή τις σκέψεις του...

Ο Ιάκωβος μου είναι άγνωστος.

Θα ήταν ωραία ευκαιρία να ενημερωθούμε... με σεβασμό...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 08:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Εβραιχριστιανοί" o ένας, "τενεκέδες" ο άλλος....

Πόλωσις !

Μήπως θα γίνοναταν καλύτερα.... χωρίς ??????????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 15:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΕΧΑΝΕ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΑΛΛΙΩΣ..........

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alkithoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 16:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alkithoe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Alkithoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε/η Vril , όλα υπάρχουν για κάποιο συγκεκριμένο λογο..

Going Under..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZARKOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 16:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZARKOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nομιζω πως η ειρωνια και οι υβρεις δεν ταιριαζουν σε τετοιου επιπδεου forum και ειδικα στο συγκεκριμενο topic.Γνωμη μου ειναι πως πρεπει ολοι μας παραμεριζοντας τα θρησκευτικα μας πιστευω(αν γινεται να τα χαρακτηρισω ετσι)να εξετασουμε το θεμα το οποιο ειναι κατα την γνωμη μου ιδιαιτερα σημαντικο...Εχω διαβασει διαφορα βιβλια αυτων των γεροντων τα οποια με προβληματισαν απ'ολες τις αποψεις.Ο γεροντας Ιακωβος ειναι αν δεν κανω λαθος ο Ιακωβος Τσακιλης???

ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΕΥΘΕΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΒΙΩΣΟΥΜΕ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 21:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Nομιζω πως η ειρωνια και οι υβρεις δεν ταιριαζουν σε τετοιου επιπδεου forum

Σ Ω Σ Τ Ο Σ Ο Ν Ε Ο Σ (χρήστης)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 11:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΝΩΤΕΡΟ(ΑΓΙΟΣΥΝΗ)ΑΠΟ ΤΩΝ ΑΠΛΩΝ-ΜΕΣΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ.
ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΘΕΟΣ ΜΕΣΩ ΑΥΤΩΝ.ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ "ΔΥΝΑΜΗ" Η ΧΑΡΙΣΜΑ.ΑΠΛΩΣ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΚΑΙ ΞΕΠΕΡΑΣΑΝ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ ΘΝΗΤΟΥ,ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΑ.
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΣΟ-ΒΟΗΘΗΜΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ,ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΟΙΤΑΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ(ΧΡΗΜΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΕΞΟΥΣΙΑ(ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟΥΣ ΜΙΛΑΩ,ΑΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΛΟΙ).ΟΠΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ(ΣΑΣ) ΟΔΗΓΟΥΝ ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ,ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΟΡΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ ΜΟΝΟ ΣΕ ΟΣΑ ΕΙΠΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ.
ΤΩΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΓΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ Η ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ,ΑΠΛΩΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΡΗΜΟ,Η ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΝΑΝ,Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ,ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙΤΙΣ.....
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΨΥΧΗ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


173 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 13:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΨΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΤΑΠ ΝΤΑΠΑΝΤΟΥΜ ΓΚΑΝ ΓΚΟΥΝ ΜΠΑΜ ΝΤΑΠΑΝΤΟΥΜ ΤΣΙΚΙ ΤΣΙΚΙ

ΚΑΝΩ ΣΑΝ ΝΤΕΝΕΚΕΣ ΞΕΓΑΝΩΤΟΣ

ΦΑΣΑΡΙΑ ΜΠΟΛΙΚΗ !!!

ΚΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΛΟΥΚΑ ΦΑΣΑΡΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manatov
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 15:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manatov  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκιο cybermaster ούτε είναι το ύφος μου σωστό,ούτε συνάδει με αυτά που ισχυρίζομαι ότι προστατεύω.Ποιος είμαι εγώ στο κάτω κάτω της γραφής που θα χρειαστεί η Ορθοδοξία την υποστήριξή μου.Απλά αν τύχει να συγχρωτιστείς με ειδωλολάτρες-12θειστές σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι από τα όσα λένε.Αντίστοιχες αντιδράσεις προκαλούν τα μηνύματά τους εδώ στα φόρουμ.

Αναφέρομαι στον Γέροντα Ιάκωβο Τσαλίκη που ήταν και ηγούμενος στη μονή του Οσίου Δαβίδ του Γέροντα στην Βόρεια Εύβοια.Μπορώ να αναφέρω την προσωπική μαρτυρία γνωστού μου ο οποίος εξομολογήθηκε στον Γέροντα Ιάκωβο.Όση ώρα ήταν μαζί του ο γνωστός μου δε μίλησε,μίλαγε ο πατέρας Ιάκωβος σε τρίτο πρόσωπο και έλεγε όλη τη ζωή και τις αμαρτίες του γνωστού μου.Ο άνθρωπος συγκλονίστηκε,τον κράτησε πάνω από μισή ώρα στην εξομολόγηση κι επειδή καθυστέρησε λέει του ζητούσε ο ίδιος ο πατήρ Ιάκωβος συγγνώμη!Πέθανε το 1991 κι εγώ ήμουν ΄μικρός τότε και δυστυχώς δεν έτυχε να έχω κάποια προσωπική μαρτυρία της Χάρης του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alkithoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 16:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alkithoe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Alkithoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σου φίλε manatov

Δεν εχω ακουσει ποτε τιποτα για τον Γέροντα Ιάκωβο Τσαλίκη, μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις περισσότερες πληροφορίες ή να μου πεις που μπορω να βρω??

Ευχαριστώ,
Τζο.

A reason 2 start over new 'n' the reason is u..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 21:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω ακούσει για κάποιες παράξενες δυνάμεις που κατέχουν αυτοί οι γέροντες όπως η αορατότητα...νομίζω ότι έχετε ακούσει πολλοί την ιστορία του χαμένου μοναχού και του ασκητή συγκατοίκου του (στο Άγιο Όρος), που ζούσαν επί 2 χρόνια μέσα στο ίδιο "σπίτι" ενώ ο ασκητής νόμιζε ότι είχε εξαφανιστεί ο μοναχός ή κάπου είχε χαθεί τέλος πάντων...μετά από 2 χρόνια ξαναεμφανίστηκε ο μοναχός μπρος στο κελλάρι...απλά δεν μπορούσε να τον δει κανένας!

Φιλικα, Νότης Σκορπιός!

Κι όμως η γη γυρίζει...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alkithoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 01:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alkithoe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Alkithoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Που το εχεις ακουσει αυτο; Πρωτη φορα μαθαινω κατι τετοιο..

Φιλικα,
Τζο.

A reason 2 start over new 'n' the reason is u..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απολλύων
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 02:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απολλύων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πραγματικά καταπληκτικό το θέμα που έθεσε ο Manatov.

Δεν έχω πολλές εμπειρίες στο θέμα, έχω κάποια λίγα να πω και αυτά είναι καθαρά προσωπικές εμπειρίες.

Κατ' αρχάς να πω πως έχω προμηθευτεί το βιβλίο που γράφει για τον Βίο του πατρός Πορφύριου του Καυσοκαλυβίτου.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε ΟΛΟΥΣ όπου και αν πιστεύετε.
Θα διαβάσετε καταπληκτικά πράγματα, μέσα απο την ζωή του πατρός. Δεν το τελείωσα ακόμη όμως θα το κάνω σύντομα πιστεύω.
Το βιβλίο λέγεται 'Βίος και Λόγοι'. Το έχουν γράψει μοναχές απο μαγνητοφωνημένες ομιλίες του πατρός. Αυτά που το βιβλίο περιέχει είναι ακριβή αποφθέγματα και διηγήσεις του Πορφύριου - τίποτε άλλο.
Όμως το βιβλίο 'περνά' απο πολλά πράγματα και παρουσιάζει την ΟΥΣΙΑ της παρούσας ζωής και το πως θα έπρεπε να διάγει τον βίο του ένας οποιοσδήποτε Χριστιανός, πάντα μέσα απο το παράδειγμα του πατρός και κυρίως του Χριστού μας.
Το βιβλίο μόνο 'αποστειρωμένο' δεν είναι. Ο τρόπος που τα λέει ο Πορφύριος είναι πολύ ζεστός και καθημερινός. Είναι καταπληκτικό.
Ο πατέρας Πορφύριος κοιμήθηκε στις 2 Δεκεμβρίου 1991.

Τώρα για τους λοιπούς (Ιάκωβος, Παΐσιος) δεν έχω διαβάσει δυστυχώς.

Όμως είχα την τιμή την οποία δεν άξιζα, να πάω στο Άγιο Όρος πέρσι το καλοκαίρι. Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω επακριβώς αυτά που έζησα και ένοιωσα.

Καταπληκτικά πράγματα. Δεν ξέρετε τι σημαίνει να είσαι άγνωστος ανάμεσα σε άγνωστους μοναχούς, και να σε πλησιάζει κάποιος να σου δώσει συμβουλή και να σου πει εν ψυχρώ πράγματα απο την ζωή σου. Είναι μοναδικό. Εκεί πήγα για κάποιες συμβουλές για τις οποίες δεν είχα το θάρρος να ρωτήσω αυτούς τους άγιους ανθρώπους. Όταν έφυγα (4 μέρες μετά) τις απαντήσεις τις είχα, και μάλιστα με τον μοναδικό τους τρόπο οι μοναχοί που μου μίλησαν με τα λίγα και μεστά λόγια γεμάτα αγάπη, μου δείξανε τον δρόμο για πράγματα που πραγματικά ήταν μεγάλης σημασίας για μένα (την ψυχή μου) και όχι αυτά τα καθημερινά για τα οποία ήθελα μια συμβουλή. Αν και έλαβα 'απάντηση' και για αυτά τα καθημερινά.

Υπάρχει ένας γέροντας (δεν ξέρω αν κοιμήθηκε ακόμα απο πέρσι το καλοκαίρι) στην σκήτη της Αγίας Άννης, λέγεται Ιωάννης. Είναι στο Άγιο Όρος απο την δεκαετία του 40'. Είναι σε βαθιά γεράματα και έχει πολλά χαρίσματα. Αν και έχω ζήσει 3. Κατ' αρχάς ενώ δεν μας είχε δει απο πίσω τα ρούχα μας, μόλις είδε έναν φίλο μου που είχε τον δικέφαλο αετό πίσω στην μπλούζα του, του είπε 'Τον αετό τι τον θέλεις θα πετάξεις;' αστειευόμενος.
Στην αρχή όλοι μας (είμασταν 6, ανα δύο φίλοι και μεταξύ μας άγνωστοι) δεν το καταλάβαμε. Μετά που το 'επεξεργαστήκαμε' καλύτερα το θέμα, τα χάσαμε. Είναι πραγματικά σαν αυτοί οι άνθρωποι να σε 'σκανάρουν' σαν να είσαι μια διαφάνεια γι' αυτούς και να βλέπουν όχι μόνο την υλική σου υπόσταση αλλά και την ψυχή σου.
Επίσης ο παππούλης είχε το 'μύρο' που λέμε. Πρόκειται για μια ευωδία που δεν ανήκει σε αυτόν τον κόσμο, τίποτα δεν μυρίζει έτσι. Μόλις πέρασε δίπλα μου ευωδίασε ο τόπος.
Τέλος, επειδή όλοι θέλαμε να του μιλήσουμε έστω και λίγο, και επειδή δυστυχώς ήταν πολύ κουρασμένος απο ολονυκτία (ξύπνιος απο τις 3 το πρωί μέχρι τις 7 το απόγευμα στα 90 του) μας είπε όλους μαζί δύο τρία πραγματάκια, τα οποία είχαν να κάνουν με τις προσωπικές μας ζωές, ενώ εκείνη την ώρα που τα έλεγε δεν μπορούσαμε να τα κατανοήσουμε πλήρως στο που δένουν με την συζήτηση. Και αυτό γιατί όλοι αυτοί οι άνθρωποι στο Άγιο Όρος ποτέ δεν πρόκειται να σου πουν 'Κάνε αυτό' ή 'Θα σου συμβεί αυτό'. Πάντα επιλέγουν έναν πλάγιο τρόπο με αγάπη και ηρεμία, και κουβέντες που πολλές φορές δεν 'στέκουν' ας πούμε, όμως όταν τις ξανασκέφτεσαι καταλαβαίνεις γιατί τις λένε.

Αν είναι κάτι να λάβετε απο το μήνυμά μου αυτό είναι να σκεφτείτε σοβαρά μια επίσκεψη στο Άγιο Όρος, αν και λέγεται οτι η Παναγία μας, μας καλεί και την επισκεπτόμαστε. Και το πιστεύω πλέον μετά την επίσκεψη ενω πριν ήμουν επιφυλακτικός (αυτό δεν το λέω για εμένα αλλά για άλλους ανθρώπους που είδα εκεί και που όταν άκουσα την ιστορία τους, και κατάλαβα πως για κάποιον λόγο είχαν 'επιλεγεί' να πάνε στο Όρος).

Αυτά απο εμένα, και συγχαρητήρια στον Manatov για το εξαίρετο θέμα που έθεσε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manatov
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 23:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manatov  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς το φίλο Alkithoe.Το βιβλίο λέγεται "Ο Μακαριστός Ιάκωβος Τσαλίκης" από τις εκδόσεις Ακρίτας.Είναι μικρό και γύρω στα 8ευρώ.Συστήνω να το πάρεις.Και λέει λίγα για τη ζωή του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 23:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΝΤΑΠ ΝΤΑΠΑΝΤΟΥΜ ΓΚΑΝ ΓΚΟΥΝ ΜΠΑΜ ΝΤΑΠΑΝΤΟΥΜ ΤΣΙΚΙ ΤΣΙΚΙ

ΚΑΝΩ ΣΑΝ ΝΤΕΝΕΚΕΣ ΞΕΓΑΝΩΤΟΣ

ΦΑΣΑΡΙΑ ΜΠΟΛΙΚΗ !!!


Ναι βρέ ΨΥΧΗ, αλλά έχεις δείξει ότι έχεις κάποιο επίπεδο. Και ας μην συμφωνώ πάντα με ότι γράφεις, τενεκές δεν είσαι.


quote:

ΚΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΛΟΥΚΑ ΦΑΣΑΡΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ???


Εντάξει. Με έπιασες, που λένε. Αλλά η κα. Λούκα είναι εφετζού. Ίσως και αγ@μητη.
Εσύ χρειάζεσαι να είσαι του ίδιου επιπέδου με αυτήν την καραγκιόζω ;;;

Admin, σε περίπτωση υποβολής μηνύσεως, ευχαρίστως να σου δώσω ΟΛΑ τα προσωπικά μου στοιχεία. Τέτοιο γλέντι δεν θέλω να το χάσω με τίποτα !!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 23:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... Και αυτό γιατί όλοι αυτοί οι άνθρωποι στο Άγιο Όρος ποτέ δεν πρόκειται να σου πουν 'Κάνε αυτό' ή 'Θα σου συμβεί αυτό'. Πάντα επιλέγουν έναν πλάγιο τρόπο με αγάπη και ηρεμία, και κουβέντες που πολλές φορές δεν 'στέκουν' ας πούμε, όμως όταν τις ξανασκέφτεσαι καταλαβαίνεις γιατί τις λένε.

πάρα πολύ σωστό και πολύ σοφό αυτό !

Και εγώ πολλές φορές συγχίζομαι και διαολοστέλνω οδηγούς ταξί, ή τον athana..
και μετά από λίγο που το ξανασκέφτομαι λέω οτι δεν είναι σωστό και σίγουρα υπάρχει άλλος τρόπος να λύνει κανείς φραστικά τις διαφορές του.

Μάλλν πίνω πολλούς καφέδες.

Vril
Απολαύστε το, διότι σκέφτομαι οτι δεν θα ξαναμιλήσω έτσι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tonis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 15:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ/Α ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΠΑΙΣΙΟΥ΄?
ΟΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΚΤΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 00:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ/Η MANATOV

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΚΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.....

ΑΝΟΙΞΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ TOPIC ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΓΙΩΝ ΜΟΡΦΩΝ

Η΄

ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙΣ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ -- ΕΘΝΙΚΩΝ

ΓΙΑΤΙ ΑΠΌΤΙ ΒΛΕΠΩ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΕΙΝΕΙΣ
ΑΝ ΟΜΩΣ ΣΚΟΠΟΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΘΕΙΣ ΣΤΟ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΥΒΡΙΣΤΙΚΟΥΣ-ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΥΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...........ΦΙΛΙΚΑ

ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 02:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
tonis
quote:
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ/Α ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΠΑΙΣΙΟΥ΄?
ΟΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΚΤΛ



Όντως ο Παίσιος είχε πει σε επισκέπτες του από την Κύπρο που είχαν πάει να τον δουν, ότι σύντομα η Τουρκία θα διαμελιστεί και ότι οι Κούρδοι όπως και οι Αρμένιοι θα κάνουν κράτος.

Αλλά να μη τα παίρνεις όλα τοις μετρητοίς.
Διότι ο Χριστός είχε πει ότι θα αναφανούν ψευδομεσσίες και ψευδοπροφήτες.
Τον Παισιο δεν τον ξέρω για να πω τι άνθρωπος είναι.
Το μόνο που ξέρω γι’ αυτόν είναι ότι έχω διαβάσει από ένα βιβλίο ενός παπα που περιγράφει την ζωή του και παραθέτει τα λεγόμενά του, προφητείες του κλπ.
Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου, αλλά ούτε και να δυσφημίσω τον Παίσιο.
Γενικά σ’ αυτές τις περιπτώσεις η επιφυλακτικότητα δεν είναι κακό.
Αυτό το λέω γιατί μέσα στο βιβλίο αναφέρεται ότι ο Παισίος διηγήθηκε κάποια στιγμή σε πιστούς (αν θυμάμαι καλά) ότι αναμετρήθηκε με κάποιον που έκανε ¨μαγικά¨.
Αυτός λοιπόν προκάλεσε τον Παίσιο και επέδειξε τις ικανότητές του σπάζοντας μια πέτρα με την δύναμη της ψυχής.
Τότε ο Παίσιος του δίνει μια πιο μεγάλη πέτρα όπου την σπάει και αυτήν χωρίς υποτίθεται να την ακουμπήσει.
Ξέχασα να πω ότι αυτός δεν είχε καμιά σχέση με την εκκλησία.
Τέλος ο Παίσιος του δίνει μια ακόμη μεγαλύτερη πέτρα και του λέει να την σπάσει.
Αυτός προσπάθησε πολύ αλλά δεν τα κατάφερε.
Τότε ανέλαβε δράση ο Παίσιος.
Συγκέντρωσε όλες τις δυνάμεις του και έκανε την πέτρα χίλια κομμάτια.
Δε ξέρω πως σου φάνηκε αλλά θα ήθελα την άποψή σου εδώ.
Εμένα μου κάνει εντύπωση η επίδειξη με έναν τέτοιον τρόπο κάποιων δυνάμεων από Αγίους όπως ο Παίσιος.
Επίσης εντύπωση μου κάνει το γεγονός ότι σε κάποια τηλεοπτική εκπομπή ο παπα Τσάκαλος τον είχε αποκαλέσει ούτε λίγο ούτε πολύ απατεώνα.
Κατά τα άλλα το βιβλίο είναι πολύ καλό, σε ηρεμεί, σε χαλαρώνει αφάνταστα, νοιώθεις μια ευτυχία όταν το διαβάζεις και μαθαίνεις αρκετά πράματα για την ζωή και όχι μόνο.
Η γενική εικόνα που αποκομίζεις για τον Παίσιο είναι πολύ θετική.
Αλλά αυτό το κομμάτι με προβληματίζει.

Πάνω σ΄ αυτό το θέμα θα με ενδιέφερε πολύ η άποψη του Απολλύων ο οποίος έχει γνωρίσει από κοντά τέτοιους γέροντες.
Επίσης θα ήθελα να μου πεις φίλε Απολλύων πως είναι δυνατόν κάποιος να ξέρει τα πάντα για σένα.
Αυτό εσύ το δέχεσαι;
Το θεωρείς σωστό κάποιος να ξέρει τα προσωπικά σου δεδομένα;;;
Να σε σκανάρει σαν προσωπικότητα και να γνωρίζει τα πάντα για την ψυχή σου;;;
Δεν σε άγχωνε αυτήν η ιδέα, όσο βρισκόσουν εκεί με τους γέροντες;
Επίσης αν μπορείς περίγραψέ μας με περισσότερες λεπτομέρειες τα όσα είδες και βίωσες εκεί με τους γέροντες.

Αυτό με το μύρο τι ήταν;
Σαν αυτά τα θαυματουργά βαμβάκια που παίρνουμε από κάποια εκκλησία –μοναστήρι και μυρίσουν για πάντα χωρίς να χάνουν καθόλου το άρωμά τους;
Πριν μερικούς μήνες μου έδωσαν και μένα ένα τέτοιο (δεν θυμάμαι από πιο μέρος το πήραν) και δεν έχει χάσει καθόλου το αρχικό του άρωμα.
Αλλά εντάξει δεν μπορώ να πω ότι η ευωδιά του δεν ανήκει σ’ αυτόν τον κόσμο.
Μυρίζει όπως το μύρο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 09:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΘΩΜΑΣ , ΕΓΩ ΑΝ ΔΕΝ ΔΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ.ΤΟ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΟΟΟΟΟΟΣΟ!ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ,ΑΓΙΟΥΣ,ΘΑΥΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΔΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΕΛΑΦΡΑ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ...ΑΓΑΠΑΣ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΟΥ...?ΑΠΟΔΕΙΞΗ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tonis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 14:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΑΙΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΤΡΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΙΣΩΣ ΕΔΩ Ο ΓΕΡΩΝΤΑΣ ΠΑΙΣΙΟΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΘΕΟ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΟΤΙ Ο ΓΕΡΩΝΤΑΣ ΗΤΑΝ ΑΓΙΟΣ. ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙ ΤΟ 1992 ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΝΑ ΑΙΩΡΕΙΤΑΙ.ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΩΝ.
ΤΩΡΑ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ.ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Ο ΤΑΦΟΣ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣΑΙ ΝΙΩΘΕΙΣ ΜΙΑ ΑΓΑΛΙΑΣΗ ΚΑΙ ΓΑΛΗΝΗ.
ΙΣΩΣ ΟΤΑΝ ΒΡΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 15:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙ ΤΟ 1992 ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΝΑ ΑΙΩΡΕΙΤΑΙ.

Και ο δήθεν ερευνητής και συγγραφέας Φουράκης είχε πει ότι είδε έναν άλλον ερευνητή αυτού του είδους ονόματι Αξιώτη (αποθανών) να αιωρείται.
Εγώ συμφωνώ με τον tpt .
ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ,ΑΓΙΟΥΣ,ΘΑΥΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΔΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΕΛΑΦΡΑ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 17:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΘΕΙΑΣ ΟΥΣΙΑΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ, ΩΣ ΜΕΡΟΣ ΕΝΟΣ ΘΕΪΚΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ. ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΟΝΟΠΑΤΙ, ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΤΙΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΗ ΘΕΩΣΗ, ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΟ ΚΟΣΜΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ. ΤΟ ΠΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ, ΤΗΝ ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΠΟΧΕΣ, ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΦΥΛΕΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ. Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ, ΟΠΩΣ ΚΙ ΑΝ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.
ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΙ Η ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ. ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ΦΙΛΕ manatov, ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ ΠΑΤΕΡΕΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΠΙΣΤΕΩΣ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΤΕΣ, ΙΣΛΑΜΙΣΤΕΣ, ΒΟΥΔΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΥΤΩ ΚΑΘΕ ΕΞΗΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy