ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΛΛΑΔΑ Η ΑΝΤΙΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΧΩΡΑ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Logical
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
98 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 07:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Logical  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε καλοκαίρι δουλεύω σε νησιά και γνωρίζω πολλούς ξένους.
Οι άνθρωποι είναι απαγοητευμένοι με τη συμπεριφορά μας.
Οι τιμές είναι πολύ υψηλές σε σχέση με άλλες χώρες και βλέπω πολλούς ξένους να υπολογίζουν τα έξοδά τους με κομπιουτεράκι στην είσοδο πριν μπουν σε κάποιο εστιατόριο.
Η συμπεριφορά των ντόπιων είναι απαράδεκτη προς τους ξένους παντού ειδικά στα λεωφορεία και στα λιμάνια. Το βλέπω καθημερινά. Τους αντιμετωπίζουν σαν ζώα!
Καθόλου σεβασμός!
Μόνο η ομορφιά της χώρας μας τους κρατάει.
Όσους γνωρίζω μου λένε ότι αν δεν είχαν κάποια οικονομική άνεση δεν θα ερχόντουσαν και κάποιοι άλλοι μου λένε ότι δεν πρόκειται να ξαναέρθουν.
Πως περιμένουμε λοιπόν να πάμε μπροστά με το πρωτόγωνο επίπεδο που βλέπουν ότι έχουμε;
Μας βλέπουν σαν τριτοκοσμική χώρα.
Κάθε χρόνο ο τουρισμός μειώνεται δραματικά.
Τώρα με τους ολυμπιακούς τι περιμένουμε;
Και του χρόνου τι;
Το έχουν καβαλήσει το καλάμι στα νησιά.
Δεν ξέρω τι λύση μπορεί να βρεθεί ώστε να αλλάξουν τα μυαλά κάποιων αλλά δεν μπορώ να βλέπω αυτό το χάλι.

Logical

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 08:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tα πράγματα είναι ΔΥΣΤΥΧΩΣ όπως ακριβώς τα περιγράφεις...

Πριν από 2χρόνια πήγα σε ένα ταξιδιωτικό γραφείο της γειτονιάς μου και ζήτησα να μου πουν πόσο θα κόστιζε ένα αεροπορικός νάυλος προς μια χώρα. Είπαν ότι θα το κοιτάξουν και θα με πάρουν τηλέφωνο να μου πουν. Περνάει η μέρα τίποτα, περνάει βδομάδα τίποτα, τους παίρνω τηλέφωνο για υπενθύμιση και παρόλ'αυτά ακόμη περιμένω...

Πιστεύω ότι το θέμα είναι πιο βαθύ...δεν έχει να κάνει μόνο με τον τουρισμό αλλά με τη γενικότερη παιδεία μας σαν λαός καθώς και με την παντελή έλλειψη επαγγελματισμού...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 09:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύω ότι το θέμα είναι πιο βαθύ...δεν έχει να κάνει μόνο με τον τουρισμό αλλά με τη γενικότερη παιδεία μας σαν λαός καθώς και με την παντελή έλλειψη επαγγελματισμού...


Με τρομάζεις... και με κάνεις να μην θέλω νά έρθω στην Ελλάδα, μαζί με κάτι άλλα που ακούω από άτομα πού έρχονται εκεί, από εδώ.

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 12:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χθες διάβαζα στην "Καθημερινή" ότι ξενοδοχείο στην Πειραιώς χρεώνει τη βραδυά 550 ευρώ (γύρω στα $650), όσο δηλαδή κάνει η προεδρική σουίτα στο καλύτερο ξενοδοχείο των Παρισίων... Και ο τύπος παραπονιέται ότι καταστράφηκε γιατί μόνο 18 από τα 100 δωμάτια έχουν νοικιαστεί. Νόμιζε βλέπετε ότι οι χαζοξένοι θα έκαναν ουρά να πληρώσουν τα ηλίθια δωμάτιά του λόγω Ολυμπιακών. Προσωπικά εκπλήσσομαι που βρέθηκαν ακόμα και 18 κορόιδα να κλείσουν δωμάτια.
Μάλλον θα είχαν τόσο πολλά λεφτά που δεν τους νοιάζει.

Μου φαίνεται το λέμε τόσο πολύ στους εαυτούς μας ότι μένουμε στην ωραιότερη χώρα του κόσμου και είμαστε οι πιο γαμάτοι απ' όλους που το έχουμε πιστέψει κιόλας και νομίζουμε ότι κάνουμε φοβερή χάρη στους τουρίστες... μόνο που και τον παράδεισο τον ίδιο να είχαμε[*], κανείς δεν έχει όρεξη να πληρώσει 2 ευρώ το μικρό το νεράκι και 150 ευρώ το δίκλινο με τις κατσαρίδες για να έρθει να τον δει.

Όντως στα νησιά (κυρίως στις Κυκλάδες και συγκεκριμένα Μύκονο/Σαντορίνη/Πάρο) το έχουν καβαλήσει απίστευτα το καλάμι.

[*](που δεν τον έχουμε, ας όψονται οι κατσικοβοσκοί, οι εμπρηστές, οι αυθαίρετοι οικιστές, αυτοί που πετάνε σκουπίδια εδώ κι εκεί, οι αγρότες που μπαζώνουν τις λίμνες και στραγγίζουν τον υδροφόρο ορίζοντα, οι κυβερνήσεις που τσιμεντώνουν τα πάντα και βέβαια οι ΙΧδες που συμπεριφέρονται σαν ημίθεοι)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 23:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με τρομάζεις... και με κάνεις να μην θέλω νά έρθω στην Ελλάδα, μαζί με κάτι άλλα που ακούω από άτομα πού έρχονται εκεί, από εδώ.

Η αλήθεια πολλές φορές είναι πικρή ...χαίρομαι όμως που έστω και έτσι προτιμάς να την δεις παρά να εθελοτυφλείς...

Κάποιοι έχουν καβαλήσει όντως το καλάμι...όπως πολύ καλά ανέφερε ο junk μόνο που θα ήθελα να προσθέσω και κάτι κρετίνους ταξιτζίδες έτσι για να "ολοκληρωθεί" το τοπίο...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 17:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι το θέμα είναι πιο βαθύ...δεν έχει να κάνει μόνο με τον τουρισμό αλλά με τη γενικότερη παιδεία μας σαν λαός καθώς και με την παντελή έλλειψη επαγγελματισμού...
quote:

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
ΑΛΛΑ
ΕΠΕΙΔΗ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΣΕ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ, ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ, ΚΙ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΚΑΚΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ, ΕΤΣΙ ΚΙ ΕΔΩ...
ΒΑΣΙΚΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΤΟΥ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΣΟΥ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 20:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μόνο με τον τουρισμό αλλά με τη γενικότερη παιδεία μας σαν λαός

Για πήγαινε στη Γαλλία . Αμα δεν μιλάς Γαλλικά όλοι κάνουν τον Κινέζο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 22:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αλλά ο ταξιτζής δε σε βλέπει σαν κάτι από το οποίο μπορεί να πάρει 200euro για τη διαδρομή Σύνταγμα-Ομόνοια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2004, 08:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει δεν είμαστε και τόσο χάλια...

Οι τιμές πάντως είναι απαράδεκτες για τις υπηρεσίες που προσφέρονται στην Ελλάδα.

Όσοι ασχολούνται με τον τουρισμό ας κάνουν ένα ταξιδάκι στην Ταιλάνδη να δούνε τι σημαίνει συμπεριφορά. Εκεί κάθε τουρίστας αισθάνεται βασιλιάς και η συνταγή πολύ απλή, ονομάζεται ΧΑΜΟΓΕΛΟ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2004, 09:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσοι ασχολούνται με τον τουρισμό ας κάνουν ένα ταξιδάκι στην Ταιλάνδη να δούνε τι σημαίνει συμπεριφορά. Εκεί κάθε τουρίστας αισθάνεται βασιλιάς και η συνταγή πολύ απλή, ονομάζεται ΧΑΜΟΓΕΛΟ!

quote:


Πως να χαμογελαση ο Ελληνας αγαπητη φιλη,οταν τον καθε τουριστα τον βλεπει μεσα απο το πρισμα και το αγχος του κερδους,και οχι σαν ανθρωπο και ασφαλως εχει την αυταπατη οτι αυτος ειναι πιο εξυπνος και πιο μαγκας,αλλα δεν εχει αντιληθφει πως για τον καθε τουριστα Ευρωπαιο,οι διακοπες ειναι κουλτουρα και τροπος ζωης εδω και αρκετες δεκαετιες,σε αντιθεση με τον Ελληνα που τα τελευταια χρονια,μπηκε στην ζωη του η λεξη διακοπες..ειμαστε αξιοι της μοιρας μας για οτι θα επακολουθησει,ηδη σε πολλες χωρες της Ευρωπης προβαλλονται διαφημιστικα σποτ,για αλλες χωρες πχ Τουρκια που σαφως ειναι πιο φτηνες και με πολυ καλυτερη παροχη υπερεσιων και η διαφορα καμια για τον τουριστα αφου το μονο που τον ενδιαφερει ειναι να ξεκουραστη στης διακοπες και να απολαυση καλο φαγητο και θαλασσα.


Ευρυαλε,βλασταρι των γλαυκομματων,Χαριτων,
αγαπημενε των ωριομαλλων Μουσων,εσενα σε
αναστησε η Κυπριδα κι η Πειθω με τα τρυφερα
βλεφαρα,αναμεσα στ ανθη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2004, 11:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για πήγαινε στη Γαλλία . Αμα δεν μιλάς Γαλλικά όλοι κάνουν τον Κινέζο

Εχω πάει Γαλλία...
Το σέρβις παντού άψογο, καθαριότητα, χαμόγελο, ευγένια...
Ε... νομίζω ότι αξίζει να προσπεράσω το disandvandage της γλώσσας...
Εσύ τι λές?

spirit καλή μου έχεις απόλυτο δίκιο...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 08:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon για τη Γαλλία δεν θα συμφωνήσω πλήρως. Στην Κυανή Ακτή οι άνθρωποι ήταν όντως ευγενικοί και με τουριστική υπευθυνότητα. Φυσικά βέβαια προτιμούσαν πάντα να μιλάνε γαλλικά, πράγμα εκνευριστικό για όσους δεν ξέρουν τη γλώσσα. Εγώ μιλάω άψογα γαλλικά και μόλις το έπαιρναν χαμπάρι π.χ. σε ένα εστιατόριο αγνοούσαν επιδεικτικά τους υπόλοιπους της παρέας που μιλούσαν μόνο αγγλικά και απευθύνονταν μόνο σε εμένα.
Τώρα το Παρίσι είναι άλλη ιστορία, γενικώς ο κόσμος ήταν πολύ αγενής ακόμα κι αν τους μιλούσες γαλλικά.

Αγαπητέ spirit η Ταιλάνδη είναι πολύ λιγότερα χρόνια τουριστική χώρα σε σχέση με την Ελλάδα. Κι όμως είναι η πρώτη χώρα στον κόσμο στους τουρίστες που την επισκέπτονται για πάνω από μια φορά. Ίσως είναι θέμα νοοτροπίας, αλλά τόσο δύσκολο είναι για τον Έλληνα να χαμογελάσει;
Δυστυχώς οι Τούρκοι είναι πολύ πιο ευγενικοί από εμάς προς τους τουρίστες, ειδικά δε άμα τους πεις ότι είσαι Έλληνας τσακίζονται να σε εξυπηρετήσουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 10:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δυστυχώς οι Τούρκοι είναι πολύ πιο ευγενικοί από εμάς προς τους τουρίστες, ειδικά δε άμα τους πεις ότι είσαι Έλληνας τσακίζονται να σε εξυπηρετήσουν.

Καρατσεκαρισμένο από πρώτο χέρι!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 12:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως πέρα από την νοοτροπία, που συμφωνώ με όλα όσα έχουν ειπωθεί, υπάρχει και θέμα οργάνωσης γενικώς της τουριστικής πολιτικής στην Ελλάδα.

Δεν νοείται χώρα με τόσο θαυμάσια φυσικό περιβάλλον να έχει μόνο εποχιακό τουρισμό, δεν νοείται να μην υπάρχει (τώρα γίνεται) υπουργείο τουρισμού, δεν νοείται οι πράκτορες και μάλιστα οι μεγαλοπράκτορες να είναι όλοι απαράδεκτα αμόρφωτοι, δεν νοείται να μην χρησιμοποιούνται ευτρέως οι νέες τεχνολογίες, δεν νοείται να μην υπάρχει εκστρατεία ενημέρωσης και διαφήμισης, δεν νοείται να μην υπάρχουν σύμβουλοι τουριστικοί σε κάθε νομό της χώρας .. γενικώς που διάλο ήταν το κράτος τόσα χρόνια, υπάρχουν τελικά Έλληνες επιχειρηματίες ή είναι όλοι ζώα κανονικά (αεριτζήδες);

Θα μου επιτρέψετε λόγω και προσωπικής εμπειρίας και προσπάθειας συνεργασίας να θεωρώ το 2ο..

Ο Τουρισμός επομένως εντάσσεται στο ίδιο πλαίσιο που εντάσσονται όλα σε αυτή τη χώρα, στο πλαίσιο της παρακμής, της προχειρότητας, της κακής και ακριβής εξυπηρέτησης, της άθλιας και θλιβερής νοοτροποίας που και τον παράδεισο να φέρεις εδώ με το άγγιγμα και μόνο θα καταστραφεί, της έλλειψης ουσιαστικής και υψηλής στάθμης παιδείας, της έλλειψης ακόμα και πατριωτισμού μιας και η εξυπηρέτηση στον τουριστικό τομέα αποτελεί τον καθρέπτη της χώρας.

Αληθινά απορώ, τι συνέβη και αυτή η χώρα έχει μετατρέψει τους ανθρώπους της, την οργάνωσή της, την πολιτική της σε μία τόσο φτηνή και θλιβερή διαδικασία. Γιατί όλοι θα συμφωνήσουμε πως υπάρχει μία μεγάλη αντίφαση: Ενώ έχουμε θαυμάσια προϊόντα, θαυμάσια φυσική ομορφιά, κλπ, δεν είμαστε ανταγωνιστικοί πουθενά.

Α ρε κατακαημένη Ελλάδα, τι κακό σου κάνανε τελικά οι μανδαρίνοι..

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 12:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Αγαπητέ spirit η Ταιλάνδη είναι πολύ λιγότερα χρόνια τουριστική χώρα σε σχέση με την Ελλάδα. Κι όμως είναι η πρώτη χώρα στον κόσμο στους τουρίστες που την επισκέπτονται για πάνω από μια φορά. Ίσως είναι θέμα νοοτροπίας, αλλά τόσο δύσκολο είναι για τον Έλληνα να χαμογελάσει;
Δυστυχώς οι Τούρκοι είναι πολύ πιο ευγενικοί από εμάς προς τους τουρίστες, ειδικά δε άμα τους πεις ότι είσαι Έλληνας τσακίζονται να σε εξυπηρετήσουν.]


Δεν ξερω narya για την Ταιλανδη,αλλα για την Ελλαδα που με καιει,μπορω να πω πως το λαθος ξεκινησε πριν πολλα χρονια οταν αρχισε η τουριστικη κινηση στα νησια της Ελλαδας,απο τοτε μπηκαν λαθος τα θεμελια στην οργανωση του Τουρισμου,δηλαδη την ανυπαρξια οργανωσης.
Δυστυχως οι Ελληνες κοντοφθαλμα ειδαν τον τουρισμο σαν μια βιομηχανια ευκολου κερδους,χωρις τοτε στην δεκαετια του 50 να μπορεσουν να διανοηθουν την εξελιξη και το μελλον αλλα και της συνεπειες της λανθασμενης νοοτροπιας που ακολουθησαν.
Εχει δικιο ο athakandr,σε ολα αυτα που επισημανη.



Ευρυαλε,βλασταρι των γλαυκομματων,Χαριτων,
αγαπημενε των ωριομαλλων Μουσων,εσενα σε
αναστησε η Κυπριδα κι η Πειθω με τα τρυφερα
βλεφαρα,αναμεσα στ ανθη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 12:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω και εγώ.. σαν μόνιμος κάτοικος εξωτερικού … βλέπω ότι η Ελλάδα έχει ακριβύνει υπερβολικά … (ειδικά μετά το Ευρω..) … και το service κάθε περσι και καλύτερο…


Φέτος δεν έχει Ελλάδα (οι τιμές έχουν ξεφύγει εντελώς με την ολυμπιάδα) .. με τα μισά λεφτά θα πάω Τυνησία η Τενερίφ…

quote:
Δυστυχώς οι Τούρκοι είναι πολύ πιο ευγενικοί από εμάς προς τους τουρίστες, ειδικά δε άμα τους πεις ότι είσαι Έλληνας τσακίζονται να σε εξυπηρετήσουν.

θα συμφωνήσω και εγώ ….σχετικά με την Τουρκία

quote:
Αληθινά απορώ, τι συνέβη και αυτή η χώρα έχει μετατρέψει τους ανθρώπους της, την οργάνωσή της, την πολιτική της σε μία τόσο φτηνή και θλιβερή διαδικασία. Γιατί όλοι θα συμφωνήσουμε πως υπάρχει μία μεγάλη αντίφαση: Ενώ έχουμε θαυμάσια προϊόντα, θαυμάσια φυσική ομορφιά, κλπ, δεν είμαστε ανταγωνιστικοί πουθενά.

γιατί η Ελλάδα είναι η χώρα της αρπαχτής… ότι βγάλουμε/αρπαξουμε τώρα ..και του χρόνου βλέπουμε…


Γιώργος
Το καλοκαιράκι στην ακρογιαλιά…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 16:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΙ, ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΕΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 04:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ, ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ Η ΘΕΡΙΝΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΣΕΖΟΝ (ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ), ΤΟ ΚΡΙΝΩ ΣΚΟΠΙΜΟ ΝΑ ΑΝΑΣΥΡΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ, ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ,( ΚΙ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΦΥΣΙΚΑ...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Smokin_7
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 12:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smokin_7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ελλάδα έχει όλα τα προσόντα να είναι μια απτις τουριστικότερες χώρες του κόσμου αλλά εμείς οι Ελληνες με τα μυαλά που κουβαλάμε την έχουμε κάνει όσο την έχουμε κάνει αντιτουριστική. Πέφτουν σάν τα κοράκια να ξεζουμίσουν τους τουρίστες νομίζοντας οτι είναι κάφροι και δέν καταλαβαίνουν τίποτα. Και την άλλη φορά θα προτιμήσει να πάει ο τουρίστας κάπου αλλού και δικιολογημένα και με όλες τις πιο αρνητικές συστάσεις που θα κάνει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 03:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ... ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΕΥΡΩ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ. ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΚΑΛΕΣ ΔΡΑΧΜΕΣ, ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΟΙΑΖΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟ, Π.Χ. ΜΕ ΜΙΑ ΑΓΓΛΙΚΗ ΛΙΡΑ ΑΓΟΡΑΖΕ ΣΕ ΝΟΡΜΑΛ ΤΙΜΕΣ 3-4 ΚΟΥΤΑΚΙΑ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΟ(ΤΟΤΕ), ΕΝΩ ΤΩΡΑ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΟΥΤΕ 2. ΣΚΕΨΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΜΕΡΗ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΟΝΤΑ 2 ΛΙΡΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ... ΠΟΥ ΝΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ ΜΕΤΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 16:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tι άλλο να προσθέσω... νομίζω τα είπαμε όλα...

Ητανε στραβό το δέντρο το έφαγε κι ο γάϊδαρος (ευρώ)...

Στην όπερα στο Παρίσι βρήκα θέση με 20 Ευρώ και όχι και άσχημη και δω στο μέγαρο ξεκινάνε οι φθηνές (στου διαόλου τη μάνα από την σκηνή) από 40 Ευρώ...

Είναι μετά να μην έρχεται ο φτωχομπινεδιάρης τουρίστας με το sleeping bag στον ώμο?

Οι πλούσιοι τουρίστες δεν είναι χαζοί... Δε θα πετάξουν τα λεφτά τους σε κάτι που δεν αξίζει μόνο και μόνο επειδή τα έχουν πολλά... Και αυτοί ακόμη το σκέπτονται γιατί αυτοί λόγω της κατάστασής τους είναι και οι πιο απαιτητικοί.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 00:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Έλληνες είναι αντιτουριστικοί...
H Ελλάδα είναι τουριστικότατη

Όταν πηγαίνει κανείς στις γειτονικές Τουρκία ή Ιταλία
εκεί βλέπει ανθρώπους με το χαμόγελο στα χείλη και με
παρακάλια και καλές τιμές για να τα βγάλουν πέρα.
(στην πλειονότητα...)
Εδώ arpaxtation εντ θενκ γιου βέρυ μάτσ.

Και αυτό γιατί το ψάρι ΠΑΝΤΑ βρωμάει απο το κεφάλι.
Μονoπώλια προμηθευτών, εκβιαζόμενοι πολιτικοί αρχηγοί,
λάδι ειπάρθενο και άγιος ο Θεός της ΑΡΠΑ-ΚΟΛΑΣ, της
ψήφου της αψήφιστης και του τώρα χωρίς μετά.

Αφού τα ξέρουμε τί να τα ξαναλέμε...
Τί θέτε; Πορτοκαλάδα θέτε; Λεμονάδα θέτε;
sorry?

Edited by - ALOS on 22/09/2005 00:27:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 05:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ, ΟΜΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΜΑΣ ΩΣ ΜΟΝΑΔΕΣ, ΩΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΚΑΡΧΑΡΙΕΣ, ΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ... ΒΑΣΙΚΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΚΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΟΛΑ.
ΑΠΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ : ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΗΓΗΘΗΚΕ ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ, ΠΟΥ ΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ. ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ, ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΜΑΖΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΗΣ (ΓΥΡΩ ΣΤΑ 4). ΕΝΑΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΣΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΙΑ ΚΑΡΑΜΕΛΑ. Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ " ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΤΑ ΤΟ ΧΑΡΤΑΚΙ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΑΚΙ" . ΚΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΑΚΟΥΕΙ 4-5 ΚΥΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝΕ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ "ΕΙΔΕΣ ΟΙ ΞΕΝΕΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ" ΚΤΛ ΚΤΛ. ΚΙ ΑΝΑΡΩΤΙΟΤΑΝ Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ -ΚΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ- ... ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΝΑ ΠΕΤΑΕΙ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ? ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΥΡΙΕΣ ΘΑ ΛΕΓΑΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΤΑΚΙ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ? (ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΤΙ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ, ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ, ΒΡΩΜΟΝΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ...)
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ, ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ Ο ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΜΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΑΝ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ ΟΙ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΕΙΣΠΡΑΤΤΟΥΝ ΜΙΣΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ-ΜΗΝ ΠΩ ΒΡΙΣΙΔΙΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ-, ΚΙ ΑΝ Ο ΤΑΒΕΡΝΙΑΡΗΣ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΜΑΓΚΑΣ ΠΟΥΛΩΝΤΑΣ 10 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΜΠΡΙΖΟΛΑ, Η Ο ΞΕΝΟΔΟΧΟΣ/ΕΔΩ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΡΟΥΜΣΤΟΥΛΕΤ, ΧΡΕΩΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΤΡΩΓΛΗ ΤΟΥ 50 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ ΤΗ ΒΡΑΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΦΧΙΕΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΙ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟΥΣ ΚΟΥΤΟΦΡΑΓΚΟΥΣ ΚΩΤΣΟ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 00:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ δεν θα διαφωνήσω, αλλα μήν ξεχνάμε οτι προσπαθούμε
με την παιδεία του κρυφού σχολειού να τα βγάλουμε πέρα και
τα μέσα των αγορών απο κοινοτικά πλαίσια στήριξης και
αντιστήριξης...Η παιδεία είναι καθρεύτης μέν ενός λαού αλλα
όταν αυτή δεν υπάρχει στα ανώτερα στρώματα (πολιτικοί) όπως
επίσης και η ευνομία η ισονομία, η ισοπολιτία κ.α. γνωστά
εμπριμέ τότε οι κατώτερες κοινωνικές τάξεις (ο ταβερνιάρης κ.α
που αναφέρεις) θα έχουν την ευ-συνειδησία και την νομοπρέπεια
που τους αρμόζει.

Έτσι όπως έλεγε ο Χάρυ Κλύνν πρίν απο 20 χρόνια οτι έλεγαν οι
πολιτικοί "Βάσει της ετερεχρονισμένης δομικής αντιπαλότητας..."
και δεν τους καταλάβαινε κανείς, είχε δίκιο και εμείς γελάγαμε
διότι δυστυχώς δεν απείχε απο την αλήθεια. Έτσι έφαγαν αυτοί
καλά και οι άλλοι καλύτερα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 09:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι Έλληνες είναι αντιτουριστικοί...
H Ελλάδα είναι τουριστικότατη

Θα συμφωνήσω, φίλε μου!
Θυμάμαι πέρυσι που πήγα στην Κρήτη και μιλούσα με γνωστούς μου που μένουν εκεί όλο τον χρόνο οτι ήταν πάρα πολλοί αυτοί που "κάηκαν" από την Ολυμπιάδα.
Ο λόγος είναι οτι εν αναμονή των Ολυμπιακών Αγώνων πολλοί καταστηματάρχες με τουριστικά είδη, ξενοδόχοι, κάτοχοι ταβερνών κτλ ανέβασαν τις τιμές τους στα ύψη για να επωφεληθούν από την προσέλευση του κόσμου.
Και πολλοί τουρίστες προτίμησαν την Τουρκία που προσέφερε υπηρεσίες τέτοιου είδους και σε καλή ποιότητα και με πολύ χαμηλές τιμές.
Για αυτό φταίμε εμείς, αγαπητέ μου.
Όταν ο οδηγός ταξί πχ κλέβει στην κυριολεξία τον τουρίστα για μία κούρσα που μπορεί να κοστίζει 10 ευρώ και να του πάρει τα διπλάσια-τριπλάσια και βάλε, φταίει.

mariha2912, διάβασα την αφήγηση της φίλης σου που μας παρέθεσες και δε μου έκανε εντύπωση...
Δε μου έκανε εντύπωση γιατί βλέπω πολλούς συμπολίτες μας να πετάνε τα σκουπίδια κάτω, στο δρόμο κτλ κι ο κάδος είναι δίπλα τους.
Οι ξένοι σε αυτό ειδικά τον τομέα έχουν μια πολύ διαφορετική και πολιτισμένη αντίληψη.
Σέβονται το περιβάλλον και τον χώρο που ζούν...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 21:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς φίλοι μου όλοι μας βλέπω οτι καταδικάζουμε με έναν στόμα την σημερινή άσχημη κατάντια του Ελληνισμού και παραλλήλως όλοι μας συμμετέχουμε σε αυτήν βάζοντας ένα λιθαράκι ακόμα στο οικοδόμημα του κακού. Όλες οι άσχημες συνήθειες μας περιστρέφονται γύρω απο τον κακό, τον αλλοτριωμένο Έλληνα, τον Έλληνα που ξεπήδησε μέσα απο τα σπλάχνα της Τουρκοκρατίας. Η άσχημη νοοτροπία μας είναι μεταδοτική, ο ένας με τον άλλον αλληλομιμούμαστε όλες τις άσχημες συνήθειες και τις επαυξάνουμε σε βαθμό που το θεωρούμε κατόρθωμα να το κάνουμε.
Είναι γεγονός οτι έχουμε την ομορφότερη χώρα του κόσμου, με φυσικές ομορφιές πρωτόγνωρες και ανεπανάληπτες. Αλλά ο χαρακτήρας που δείχνουμε απέναντι στον συνάνθρωπο μας τον τουρίστα που έρχεται να τις θαυμάζει γίνεται ο πλέον αποτρεπτικός ποαράγοντας απέναντι στους τουρίστες και τους ξένους επισκέπτες. Η άσχημη νοοτροπία δέν αλλάζει απο την μιά μέρα στην άλλη. Απαιτείται δουλειά, προσπάθεια και το σημαντικότερο σωστή παιδεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 15:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ ΕΠΙΣΗΣ. ΑΛΛΗ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 15:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ "ΑΠΟΨΕΙΣ,ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ" ΚΤΛ ΟΠΩΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΧΛΑΔΟΤΥΡΟ,ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ,ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝΤΙ ΝΑ ΧΑΛΑΜΕ ΤΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΥΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΜΕΛΩΝ,ΣΕ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ/ΕΠΙΚΟΛΛΗΣΗ ΣΤΙΧΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ,ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ,ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΔΩ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΣΜΕΥΟΜΑΙ ΟΤΙ ΟΣΟ ΜΙΚΡΗ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ,ΘΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΖΩ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ,ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΚΑΙΡΟ.
ΕΤΣΙ ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ (ΑΡΧΕΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΣΤΗΝ XΩΡΑ ΜΑΣ)...
RELOAD!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 19:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως πέρυσι είχε μικρή άνοδο ο τουρισμός και το ίδιο αναμένεται να γίνει και φέτος.
http://www.traveltimes.gr/news.asp?nid=3870

Πολλές φορές ένα κοινωνικό περιστατικό σε μια γειτονική ή ανταγωνιστική χώρα (π.χ. αρνητικά περιστατικά όπως τρομοκρατική επίθεση, γρύπη πουλερικών, σεισμός κτλ) επηρεάζει την τουριστικη κίνηση στην Ελλάδα θετικα ή αρνητικά ανάλογα με το γεγονός.
Σωστά έχει επισημανθεί ότι σημαντικός επίσης παράγοντας είναι η συμπεριφορά μας απέναντί στους επισκέπτες μας. Δυστυχώς έχουν σημειωθεί φαινόμενα που κηλιδώνουν την εικόνα της Ελλάδας. Αρκετοί ταξιτζήδες πιάνουν τον κ@λο των τουριστών με αδικαιολόγητα μεγάλες χρεώσεις. Μου έχουν πει για ένα περιστατικό όπου ένας τουρίστας ευρισκόμενος στην Αθήνα είχε μισθώσει ταξιτζή να τον πάει Θεσσαλονίκη και ο ταξιτζής αντί για Θεσσαλονίκη τον περιηγούσε 5-6 ώρες σε μερη της Αττικής και δεν θυμάμαι που τον άφησε!!! Αν όντως έγινε αυτό τότε μιλάμε για ντροπή και αίσχος.
Πράγματι στα τουριστικα΄μέρη επίσης πολλά προϊόντα κοστίζουν πανάκριβα. Ακόμα σε πολλά νησιά διορίζουν οι ξενοδόχοι ανειδίκευτους σε σημαντικές θέσεις και γίνεται μετά το έλα να δεις. Κάποτε που δούλευα σε ξενοδοχείο της Μυκόνου ως σερβιτόρος, πήγα να πετάξω στον ντενεκέ της κουζίνας τα αποφάγια από το πιάτο ενός πελατη στα οποία υπηρχαν 2-3 αμάσητα κρουασανάκια. Ε η αφεντικίνα που ήταν εκεί δεν με άφησε να τα πετάξω και μου είπε να τα φυλλάξουμε μαζί με τα επόμενα που θα σερβιριστούν διότι είναι λέει άθικτα!!! Στο λόγο της αντρικής μου τιμής σας το μεταδίδω αυτό!!!(sic)

Στη Ρόδο απ'ότι μου είχαν πει, σε κεντρική παραλιακή λεωφόρο οι Ελληνες οδηγοί έχουν δείξει το ταλέντο τους και έχουν πετσοκόψει αρκετούς φουκαράδες τουρίστες που πηγαιναν για μπάνιο.
Τέλος πάντων, παρά τα όσα προβλήματα είναι στο χέρι μας να βελτιωθούμε κι εμείς και οι συνθήκες από τους αρμόδιους φορείς. Είναι κρίμα σε μια χώρα με τόσα αρχαία, μνημεία, αξιοθέατα, όμορφα νησιά και παραλίες να μην προσελκύουμε μεγάλο αριθμό τουριστών λόγω ερασιτεχνισμών και άσχημων συμπεριφορών. Ας μην ξεχνάμε πως δεν παίζουμε μόνοι μας στην τουριστική σκακιέρα γιατί το προϊόν μας το πλασάρουν πολύ καλά και άλλοι παρόμοιοι ανταγωνιστές(Τυνήσιοι, Τούρκοι, Αιγύπτιοι κτλ.).
Το κλειδί της επιτυχίας κατ'εμέ θα είναι να επιμηκινθέί η τουριστική περίοδος, να έχουμε δηλαδή κίνηση υψηλή και το χειμώνα. Να μην σκέφτεται μόνο Ελβετιά και Γαλλία ο τουρίστας για σκι και χιονοδρομικά κέντρα, αλλά να μπορεί να προσελκυστεί και από τον Παρνασσό (καμιά γυναίκα πουλί έχει εκεί?) και από μέρη ορεινα της βορείου Ελλάδος. Κάτι πάει να γίνει και γι'αυτό απ'οσο έχω ακουσει.Θέλει όμως να πέσουν λεφτά. Κι εμείς όλο για όπλα τα χαλάμε. Anyway... Προς το παρόν θα είμαι αισιόδοξος. Αλλωστε ποτέ δεν μου άρεσε ο ρόλος της Κασσάνδρας. Ιδωμεν.......


Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fantomas3004
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2006, 20:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fantomas3004  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγά που τον ενδιαφέρει τώρα τον ταξιτζή για την εικόνα που θα δώσει η χώρα του στους τουρίστες.
Να γεμίσουν την τσέπη τους θα προσπαθήσουν άν βρούν την μεγάλη ευκαιρία και άσε όλους τους υπόλοιπους να πάνε να @/*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 00:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντος, το κράτος κάνει ό,τι μπορεί.
Σήμερα το βράδυ άκουσα στις ειδήσεις της ΕΤ1 ότι η χώρα μας
σκοπεύει να
"ενισχύσει οικονομικά το θρησκευτικό τουρισμό"!!!
και να τον αναδείξει και προς τα έξω...

Δόξα το Θεό, η καλόγρια δε θα κρυώνει πιά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1552734
Maintained by Digital Alchemy