ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Απ' τα κόκκαλα βγαλμένη των Ελλήνων τα ιερά ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 03:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκκατόμυρια Έλληνες πανηγύρισαν την νίκη της Εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου η οποία δόξασε τα Ελληνικά χρώματα. Μία νέα Ελλάδα γεννιέται, η Ελλάδα της αυτοπεποίθησης και των επιτυχιών.

Θα σταθώ στη νίκη και στο ελπιδοφόρο μέλλον σε όλους τους τομείς!

Και θα ευχηθώ η Ελλάδα να αναγεννηθεί από τον λήθαργο που είχε πέσει.

Το θέμα όμως είναι μία φράση του Στρατηγού Μακρυγιάννη, που είναι νομίζω το κλειδί της επιτυχίας για τους Έλληνες όλες τις εποχές: Είμαστε στο «εμείς», κι όχι στο «εγώ»!

Ποιά είναι η άποψή σας;

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 03:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα όμως είναι μία φράση του Στρατηγού Μακρυγιάννη, που είναι νομίζω το κλειδί της επιτυχίας για τους Έλληνες όλες τις εποχές: Είμαστε στο «εμείς», κι όχι στο «εγώ»!


Δεν θέλει και πολύ φιλοσοφία...
Τόσα χρόνια με τό "εγώ" και είμασταν στην αφάνεια.
Τώρα λίγο "εμείς" κι αστράφτουμε!!!


ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 22:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά ετέθη το θέμα.
Δεν είναι ούτε η σέντρα του Ζαγοράκη ούτε η κεφαλιά του Νικολαίδη.
Είναι πως τίθεται το θέμα Ελλάς στην παγκόσμια συνείδηση.
Το ποδόσφαιρο είναι η μαζικότερη κοινη εκδήλωση στον κόσμο.
Η Ελλάδα μπαίνει στο παγκόσμιο υποσυνείδητο σαν πανίσχυρη και ικανή να ανατρέπει τα πάντα.
Ότι λέει η Ελλάδα τώρα πλέον θα απευθύνεται σε ανοιχτά αυτιά.
Επίσης πολύ σημαντικό είναι η συσπείρωση όλων γύρω απο το πρόσωπο του Προθυπουργού και της Ελληνικής Κυβέρνησης (της όποιας Κυβέρνησης) και άσχετα αν την ψηφίσαμε, για να της δώσουμε δύναμη και υποστήριξη έτσι που να μήν λογαριάζει το πολιτικό κόστος σε κάθε βήμα προς το καλύτερο που θα επιχειρεί.
Φυσικά μπορούμε να την καταψηφίσουμε σε περίπτωση που δεν ικανοποιήσει το έργο που της ανατέθηκε.
Αυτοπεποίθηση λοιπόν και θάρρος γιατι είμαστε μιά χώρα που χτυπιέται απο χίλιες μεριές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 23:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρειων αφιξης...;(ΗΡΘΑΝ ΟΙ Ε...ΑΜΑΛΙΑ....!)

(στο χαζοκουτι...βλεπω....:ενας πρωθυπουργος κρατους...ενας αρχηγος κρατους..ενας αρχηγος ποδοσφαιρικης ομαδος>>ο γερμανος τους....:)))

και το δισκοποτηρο του συγχρονου οντος....:))


ddcd2Rch....


+ ΣΑΝ ΠΡΩΤΑ ΑΝΔΡΕΙΩΜΕΝΗ ΧΑΙΡΕ Ω ΧΑΙΡΕ ΛΕΥΤΕΡΙΑ...!

(ΠΑΝΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑ+ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΤΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ/
ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ... ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΕΓΩ"
ΜΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑΝ ΠΩΣ ΜΕΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ
ΤΟ ΒΛΕΠΑΝ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΚΑΚΟ...!
+ ΔΕΝ ΗΡΘΑΝ ΠΟΤΕ
ΣΤΟ "ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ"="ΕΓΩ Η ΕΛΛΑΔΑ"...
ΠΑΡΑ ΕΜΕΝΑΝ ΕΝΑΣ ΠΡΟΣ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ...
ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΝΗ ΕΛΛΑΔΑ...
ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΜΑΖΙ..ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΠΟΛΥ....
ΜΑ ΘΥΜΑΜΑΙ +ΤΗΝ ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ +
ΝΑ! ΚΑΤΙ "ΝΕΟ" ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΠΡΟΣΔΟΚΩ...
ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΓΙΑ ΤΟ "ΕΝΑ ΕΓΩ"....
ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ.
ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΙ....ΟΠΩΣ ΚΙ ΕΣΥ...:))


H Ελλας
προοριζεται
να ζησει
+
θα ζησει!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Goetian
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 15:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goetian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘA ΣAΣ ΣTENAXΩPHΣΩ IΣΩΣ ME THN AIPETIKH ΓNΩMH ΠOY ΘA EKΦPAΣΩ AΛΛA MHN TO ΠAPAKANOYME ME AYTO ΠOY EΓINE. ENTAΞEI OΛOI XAPHKAME, OΛOI ΠANHΓYPIΣAME, OΛOI KOPNAPAME MEXPI TO ΠPΩI, OΛOI ΘEΛAME NA EIMAΣTE ΣTO ΠANAΘHNAIKO ΣTAΔIO XTEΣ BPAΔY, AΛΛA ΩΣ EΔΩ.

ΠPOΣΩΠIKA H TEΛEYTAIA ΦOPA ΠOY ENOIΩΣA EΘNIKH YΠEPHΦANEIA HTAN OTAN O ΠAΠAΔOΠOYΛOΣ THΣ KYΠPOY BΓHKE ΔAKPYΣMENOΣ ΣTO ΔIAΓΓEΛMA ΓIA TO OXI TOY ΔHMOΨIΦIΣMATOΣ.

KAI MHN ΞEXNAME TA 10, 15 ANEΓKEΦAΛA NEONAZIΣTPONIA ΠOY ΠPOΠHΛAKIΣAN ΛIΓOYΣ KAKOMOIPOYΣ METANAΣTEΣ ΣTO KENTPO THΣ AΘHNAΣ TO BPAΔY ΠOY KEPΔIΣAME TOYΣ ΓAΛΛOYΣ.

xXxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 01:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία αυτά που λέτε. Εγώ θα δώσω μιαν άλλη εικόνα σημειολογική που παρατήρησα παρακολουθώντας την υποδοχή των παιδιών στο καλλιμάρμαρο. Ανάμεσα στο ενθουσιασμένο πλήθος που πάλλονταν στα γαλανόλευκα είδα ένα ακαθόριστο κατάμαυρο στίγμα να εισέρχεται στον χώρο του σταδίου.
Ένα μαύρο παχυλότατο σχήμα από τους κατά τα άλλα πνευματικούς μας ταγούς.

Η βραδιά ανήκε στους διεθνείς μας. Αυτοί κέρδισαν, αυτοί ένοιωσαν, αυτοί έχουν την φλόγα. Όλοι οι άλλοι έπρεπε να κάθονται προσοχή. Δεν αφήσουν όμως καμιά πρωτιά απόλυτα στους άλλους, την καπέλωσαν και αυτήν για να κερδίσουν κάτι από τη λάμψη της στιγμής. ...Οι ετερόφωτοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 09:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η βραδιά ανήκε στους διεθνείς μας. Αυτοί κέρδισαν, αυτοί ένοιωσαν, αυτοί έχουν την φλόγα. Όλοι οι άλλοι έπρεπε να κάθονται προσοχή. Δεν αφήσουν όμως καμιά πρωτιά απόλυτα στους άλλους, την καπέλωσαν και αυτήν για να κερδίσουν κάτι από τη λάμψη της στιγμής. ...Οι ετερόφωτοι.

Eτσι δυστυχώς είναι οι ετερόφωτοι Δημήτρη...είτε είναι πνευματικοί...είτε πολιτικοί...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 12:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(ΠΑΝΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑ+ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΤΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ/
ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ... ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΕΓΩ"
ΜΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑΝ ΠΩΣ ΜΕΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ
ΤΟ ΒΛΕΠΑΝ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΚΑΚΟ...!
+ ΔΕΝ ΗΡΘΑΝ ΠΟΤΕ
ΣΤΟ "ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ"="ΕΓΩ Η ΕΛΛΑΔΑ"...
ΠΑΡΑ ΕΜΕΝΑΝ ΕΝΑΣ ΠΡΟΣ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ...
ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΝΗ ΕΛΛΑΔΑ...
ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΜΑΖΙ..ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΠΟΛΥ....
ΜΑ ΘΥΜΑΜΑΙ +ΤΗΝ ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ +
ΝΑ! ΚΑΤΙ "ΝΕΟ" ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΠΡΟΣΔΟΚΩ...
ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΓΙΑ ΤΟ "ΕΝΑ ΕΓΩ"....
ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ.
ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΙ....ΟΠΩΣ ΚΙ ΕΣΥ...:))



Τί τραβάς και σύ η γυναίκα με τα τόσα εγώ που έχεις να κουμαντάρεις ρε ΑΤΜΑ!!.........
Το δικό μου πάντως άστο , μή κουράζεσαι, θα το καταφέρω μόνος μου.
Των άλλων μάζεψέ τα και κάντα ένα αμα θέλεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 12:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eτσι δυστυχώς είναι οι ετερόφωτοι Δημήτρη...είτε είναι πνευματικοί...είτε πολιτικοί

Εγώ παιδιά αισθάνομαι αυτόφωτος και γιαυτό δεν χρειάστηκε να πάω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 15:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ποδόσφαιρο είναι η μαζικότερη κοινη εκδήλωση στον κόσμο.
Η Ελλάδα μπαίνει στο παγκόσμιο υποσυνείδητο σαν πανίσχυρη και ικανή να ανατρέπει τα πάντα.

Αυτά είναι ανοησίες. Όχι; Μήπως η Τουρκία έχει μπει στο παγκόσμιο υποσυνείδητο σαν πανίσχυρη και ικανή να ανατρέπει να πάντα επειδή βγήκε 3η στον κόσμο στο τελευταίο Μουντιάλ, χάνοντας μόνο από τη Βραζιλία (και όχι ιδιαίτερα δίκαια btw); ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

Κατά τα άλλα, με κάλυψε μια χαρά ο Κ.Ι. Αγγελόπουλος:
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/news/columns_921666KathiLev&xml/&aspKath/columns.asp?fdate=07/07/2004

"H καθυστερημένη στον τομέα των δημιουργικών συλλογικών δράσεων κοινωνία μας πανηγύρισε έξαλλα την επιτυχία της εθνικής ποδοσφαίρου, προδίδοντας με την ένταση των πανηγυρισμών της, τις υπερβολικές «πατριωτικές» εκδηλώσεις της και την έκφραση συναισθημάτων «εθνικής υπερηφάνειας» το πόσο πολύ στερημένοι από αληθινές εθνικές επιτυχίες είναι οι Eλληνες.

Πανηγυρίσαμε «τρελά» την επιτυχία της εθνικής ποδοσφαιρικής ομάδας, επειδή γνωρίζουμε όλοι καλά πόσο χλομό εξακολουθεί να είναι το ευρωπαϊκό πρόσωπο της Eλλάδας, το πόσο πολύ λίγο ανταγωνιστική είναι η χώρα μας στο ευρωπαϊκό περιβάλλον της σε όλους τους παραγωγικούς τομείς, το πόσο λίγο εμπιστεύεται η διεθνής κοινότητα τη δυνατότητα των Eλλήνων να διοργανώσουν άρτιους Oλυμπιακούς Aγώνες."
...
"Aρκετά από άκρατες «υπερηφάνειες» και «εθνική ενότητα», αρκετά από απίθανες ανοησίες περί «εθνικού μας DNA που όλα τα σαρώνει» αρκετά από πομπώδη λόγια υπουργικά («στους Eλληνες ταιριάζουν οι κορυφές» κ.α.), αρκετά τα περί «αρετών της φυλής μας» αρκετά και από αντιαθλητικές μπουρδολογίες του τύπου «ταπεινώσαμε του Πορτογάλους»."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 16:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
^
'
'
'
σωστός ο... παίκτης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 19:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτά είναι ανοησίες. Όχι; Μήπως η Τουρκία έχει μπει στο παγκόσμιο υποσυνείδητο σαν πανίσχυρη και ικανή να ανατρέπει να πάντα επειδή βγήκε 3η στον κόσμο στο τελευταίο Μουντιάλ, χάνοντας μόνο από τη Βραζιλία (και όχι ιδιαίτερα δίκαια btw); ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.


Η Τουρκία στο δικό μου ενσυνείδητο βρίσκεται στην 3η θέση σε στρατιωτική Ισχύ. Δεν χρειάζεται να μου το περάσει και ασυνείδητα.
Εμείς περάσαμε το μήνυμα που θέλαμε , και είναι μήνυμα ισχύος και ανατροπής.
Οσο για την Ευρώπη, Το να είμαστε καλά παιδια είναι ευρωπαικός στόχος και όχι καθαρά Εθνικός.
Η Ευρωπαική ένωση σημερα είναι και αύριο μπορεί και να μήν είναι .
Η Ελλάδα , η Πορτογαλία και η Τουρκία θα μείνουν.

quote:
"Aρκετά από άκρατες «υπερηφάνειες» και «εθνική ενότητα», αρκετά από απίθανες ανοησίες περί «εθνικού μας DNA που όλα τα σαρώνει» αρκετά από πομπώδη λόγια υπουργικά («στους Eλληνες ταιριάζουν οι κορυφές» κ.α.), αρκετά τα περί «αρετών της φυλής μας» αρκετά και από αντιαθλητικές μπουρδολογίες του τύπου «ταπεινώσαμε του Πορτογάλους»."

Δεν είναι δυνατον όλα να θυσιάζονται στο βωμό του Ευρωπαικού προσώπου που πρέπει να δείχνει η Ελλάδα ντε και καλά.
Στην Ευρώπη μπήκαμε γιατι μας σύμφερε και όχι γιατι αποφασίσαμε να θυσιάσουμε το εθνικό μας πρόσωπο στο βωμό μιας ασαφούς κοινοπραξίας κάποιων κρατών.
Δεν είναι δυνατόν να αγνοούμε το μεγάλο μάθημα ψυχικής δύναμης και ενότητας που πήραμε. Που πειστήκαμε για το ακατόρθωτο.
Σε πείσμα αυτών που βγάζουν σπυριά στο άκουσμα λέξεων όπως "Εθνικός/η, Έθνος ,πατρίδα , φυλή , DNA και λοιπά , η πραγματικότητα βγήκε στην επιφάνεια και άστραψε παγκοσμίως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 22:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eτσι δυστυχώς είναι οι ετερόφωτοι Δημήτρη...είτε είναι πνευματικοί...είτε πολιτικοί...

Οι πολιτικοί, Avallon, άλλη πικρή ιστορία και τούτη. Οι πραγματικοί πολιτικοί βαδίζουν σε τεντωμένο σχοινί.

quote:

Εγώ παιδιά αισθάνομαι αυτόφωτος και γιαυτό δεν χρειάστηκε να πάω.

Και ποιος νοιάζεται που είσαι αυτόφωτος αν δεν μπορούν να το διακρίνουν οι άλλοι. Τι νόημα έχει το αστέρι σου αν το φως του δεν φτάνει σε κανέναν παρά μόνο στον εαυτό του;
Έχει όμως σημασία αν κατέχεις μια θέση διοικητική/εξουσίας που επηρεάζει πολλούς άλλους και αντί για φωτεινός γίγαντας είσαι μια σκοτεινή εστία βαρύτητας. Χωρίς φως, μόνο βαρύτητα (όπως λέμε βάρος). Μη τα πάρεις τοις μετρητοίς, κάνω και την αυτοκριτική μου.

Πάμε πάλι στο παιχνίδι εκεί που το έφερε ο junk95 με την αναφορά του.

Χάρηκα που κέρδισε η ομάδα μας όπως θα χαιρόμουν αν κέρδιζαν οι φίλοι μου σε ένα παιχνίδι.
Για σκέψου όμως τη διαφορά να αισθάνεσαι μια μόνο σκιά της χαράς των φίλων σου από το να συμμετέχεις ο ίδιος στον αγώνα και να κερδίζεις. Εκπληκτικό αίσθημα η χαρά του αγώνα, σε κάνει πραγματικό γίγαντα ακόμα και αν χάσεις. Θυμάμαι την εικόνα αυτού του παίκτη της Πορτογαλίας, του Ρονάλντο, μετά το τέλος του αγώνα. Τα είχε δώσει όλα και τώρα έκλαιγε σαν μικρό παιδί. Δεν ήταν όμως να τον λυπάσαι, αντίθετα αναδείκνυε ένα μεγαλείο που στον επόμενο αγώνα θα τον έχει κάνει δυνατότερο.
Άλλο πράγμα να βλέπεις τους άλλους να βάζουν καλάθια ή γκολ χωρίς εσύ να μπορείς να επέμβεις και άλλο να συμμετέχεις ο ίδιος στον αγώνα διαμορφώνοντας το αποτέλεσμα, βάζοντας μαγικά καλάθια, κάνοντας άπαιχτες τρίπλες.

Η νίκη είναι μόνο δική τους και όχι δική μας, όχι όλων μας. Αυτοί ένοιωσαν τη χαρά της σε όλο της το μεγαλείο. Αυτοί έχουν το λόγο, να μας πουν πως τα κατάφεραν, πως έφτασαν ως εκεί. Αντίθετα μας χαϊδέψαν πάλι τα αυτιά η θρησκευτική και πολιτική ηγεσία τη στιγμή της κορύφωσης, στο αποτέλεσμα. Είμαστε οι καλύτεροι, είμαστε οι πρώτοι επειδή κάποιοι από εμάς τα κατάφεραν. Τώρα τι σχέση έχει η νοοτροπία αυτών που τα κατάφεραν με την δική μας είναι απ’ ότι φαίνεται επουσιώδες.
Ας επαναπαυτούμε λοιπόν στις δάφνες των άλλων εμείς οι εκτός του παιχνιδιού, στη βολή μας.

quote:

Σε πείσμα αυτών που βγάζουν σπυριά στο άκουσμα λέξεων όπως "Εθνικός/η, Έθνος ,πατρίδα , φυλή , DNA και λοιπά , η πραγματικότητα βγήκε στην επιφάνεια και άστραψε παγκοσμίως.

Η πραγματικότητα εδώ είναι όπως και κάθε αλλού. Μόνο που εδώ ήταν καταπιεσμένη. Τα περί DNA μπορεί να ισχύουν, δεν δείχνουν όμως ανωτερότητα αλλά διαφορετικότητα που υποτροπιάζει σε ανωτερότητα. Αν ισχύει το πρώτο, με δεδομένη τη θέση μας στο παγκόσμιο ασυνείδητο δεν είναι καθόλου ενθαρρυντική η δομή dna μας.

Βασίλισσες του ποδοσφαίρου : 1) Αργεντινή 2) Βραζιλία 3) <---- --- -- - Ελλάδα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 23:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειμαστε χαρουμενοι και νικητες,χρειαζεται αυτη η χωρα την εθνικη υπερηφανεια,μακρια απο μιζερες σκεψεις..
ειμαστε στα προθυρα ενος μεγαλου γεγονοτος μιας Ολυμπιαδας και ας κανουμε θετικες σκεψεις οσο μπορουμε κοντρα στης δυσοιωνες προβλεψεις των καιροσκοπων.
Επιτελους ας καταλαβουμε οτι ειμαστε προιοντα αυτου του τοπου που μας γεννησε και βαζουμε το δικο μας λιθαρακι,η βραχο με τον τροπο που λειτουργουμε.
Σημερα φωναξα δυνατα με υπερηφανεια σ εναν φιλο ιταλο που σχολιασε την νικη μας..ναι του ειπα ειμαστε πρωταθλητες.

Την περασμενη εβδομαδα περασε απο το Ελσινκι η Ολυμπιακη φλογα,εκει γλεντια και χαρες που εκανα μαζι με την ομαδα που την συνοδευε αλλα σε καθε καλο υπαρχει και το αναγκαιο κακο δυστυχως που μου εδωσε μια μικρη γευση της ατμοσφαιρας προκατ που θα ακολουθησει στην Αθηνα,τι κοκκινα σημαιακια απο κοκα κολα,τι διαφημιστικα απο νοκια,και αλλες εταιρειες,ολα αυτα ειναι στο παιχνιδι του μαρκετινγκ,τα παραβλεπω και μενω στην ουσια.


Η ανωτεροτητα δεν ειναι μια πραξη συγκαταβασης,αλλα ελευθερος τροπος σκεψης του πνευματος.


Ευρυαλε,βλασταρι των γλαυκομματων,Χαριτων,
αγαπημενε των ωριομαλλων Μουσων,εσενα σε
αναστησε η Κυπριδα κι η Πειθω με τα τρυφερα
βλεφαρα,αναμεσα στ ανθη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2004, 09:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άραγε θα μας διδάξει το ΕΜΕΙΣ;
διότι το ΕΓΩ έκτισε μεγάλα τοίχοι στην κοινή και για την κοινή προσπάθια ετούτης της μικρής χώρας καθώς έγραψε το μέλος δωρίδα.

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 00:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ τα κόκκαλα βγαλμένη,
των Ελλήνων τα ιερά ?????


Καλά, μιλάτε για ποδόσφαιρο και μιλάτε για
"των Ελλήνων τα ιερά " ?????

Και θέλετε να σας πάρει και στα σοβαρά κανείς ????

Σιγέ ρε τον αγώνα !

Μιλάμε για ποδόσφαιρο, ανεγκέφαλοι, δεν μιλάμε ούτε για Θερμοπύλες, Μαραθώνα και Σαλαμίνα, ούτε για κανένα σωτήριο Αγώνα των Ελλήνων για να διατηρήσουν την Ελευθερία τους και το δικαίωμα της υπόστασης ώς Έλληνες !!!

΄Εχετε μπερδέψει τα ίδεώδη με τον τζίρο της μπάλας και τον φανατισμό της φανέλλας.

Κανένας δεν παιζει μπάλα για την ψυχή της μάνας του.
Αυτοί που πολέμησαν και έπεσαν για "τα κόκκαλα... των Ελλήνων τα ιερά"
σίγουρα είχαν να αγωνιστούν για σοβαρότερα ιδεώδη από τα υπέρογκα χρηματικά κονδύλια των σπονσόρων και των διαφημιστών.

Σκεφτείτε έστω και για ένα λεπτό, τι μπαρούφα λέτε !


Edited by - Vril on 13/07/2004 17:33:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 02:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Vril,

Επειδή από το ύφος σου μπορεί κανείς πρώτα να αντιληφθεί το μικρό της ηλικίας σου και δεύτερον την μη ενδεδειγμένη ανατροφή σου, αν μου επιτρέπεις μιά συμβουλή που θα ήθελα να σε ακολουθεί σε όλη σου τη ζώη, αυτή είναι η εξής.

Ο τρόπος που εκφραζόμαστε και διεκδικούμε τις θέσεις μας πρέπει να είναι κόσμιος. Διαφορετικά δεν μειώνουμε τους άλλους, αλλά τον εαυτό μας. Γιατί είναι πραγματικά υποτιμητικό για τον εαυτό μας να εκφραζόμαστε όπως ο τελευταίος νταβάς της οδού Αθηνάς.

Θα σε παρότρυνα λοιπόν να σκεφτείς τα παραπάνω και να μιλάς καλύτερα όταν απευθύνεσαι σε μέλη του forum, που με κόσμιο τρόπο διατυπώνουν τις απόψεις τους.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 17:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Vril,

Λάθος #1¨
ΔΕΝ με προσφωνεί κανένας με "Αγαπητέ Vril"
Απαγορεύεται δια ροπάλου.
ΚΑΚΕ Vril.
Σκέτο και τίποτε άλλο.

quote:

Επειδή από το ύφος σου μπορεί κανείς πρώτα να αντιληφθεί το μικρό της ηλικίας σου και δεύτερον την μη ενδεδειγμένη ανατροφή σου, αν μου επιτρέπεις μιά συμβουλή που θα ήθελα να σε ακολουθεί σε όλη σου τη ζώη, αυτή είναι η εξής.

Λάθος #2
-Το μικρό της ηλικίας μου ????
Ας ερχόσουν σε κάποια εκδήλωση.
Πιθανότατα να σου ρίχνω κανα δυό δεκαετίες.
-Μη ενδεδειγμένη ανατροφή ?
-Να σου επιτρέψω να με συμβουλέψεις ???
-Να με ακολουθεί σε όλη μου τη ζωή ???
Μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου !!!


quote:

Ο τρόπος που εκφραζόμαστε και διεκδικούμε τις θέσεις μας πρέπει να είναι κόσμιος. Διαφορετικά δεν μειώνουμε τους άλλους, αλλά τον εαυτό μας. Γιατί είναι πραγματικά υποτιμητικό για τον εαυτό μας να εκφραζόμαστε όπως ο τελευταίος νταβάς της οδού Αθηνάς.

Λάθος #3
Ο τρόπος μου είναι κοσμιότατος. Μάλλον δεν ξέρεις τι θα πεί νταβάς της οδού Αθηνάς. Όπως δεν γνωρίζεις και πολλά άλλα.


Πριν ξανατολμήσεις να μου μιλήσεις με τέτοιον τρόπο, να κάτσεις να σκεφτείς την σημασία της παρακάτω έκφρασης, η οποία τυγχάνει και δικής σου συγγραφής:

"Θα σε παρότρυνα λοιπόν να σκεφτείς τα παραπάνω και να μιλάς καλύτερα όταν απευθύνεσαι σε μέλη του forum, που με κόσμιο τρόπο διατυπώνουν τις απόψεις τους."


Η φράση "απ τα κόκκαλα βγαλμένη" για θέματα ποδοσφαιρικά είναι υπερβολή. Όπως υπερβολές είναι και τα όσα φλυαρείς πιο πάνω.
Και στο λέω κοσμιότατα, γιατί φοβάμαι οτι δεν αντέχεις την πίεση.

Vril

Edited by - Vril on 13/07/2004 22:48:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 20:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κακέ Vril,

Αν ο στόχος σου είναι μία στείρα αντιπαράθεση με ύβρεις και αισχρολογίες δεν πρόκειται να σε ακολουθήσω στον κατήφορο..

Η φρασεολογία σου και το σκεπτικό σου είναι νομίζω προσβλητικό για όλους και προσωπικά με ενοχλεί. Αν έχεις την καλωσύνη να εκφράζεις με καλύτερο τρόπο και ύφος τις απόψεις σου έχει καλώς, διαφορετικά δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ μαζί σου και θα παρακαλούσα τον Admin να κάνει τις απαραίτητες συστάσεις ..

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 22:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οποιοδήποτε αποτέλεσμα, αν θέλουμε να έχει στέρεες βάσεις δεν μπορεί να είναι απλώς προϊόν θετικών σκέψεων ή προσευχών. Είναι προϊόν και δράσης και λογικής. Είναι διαδεδομένη η άποψη ότι αν κάνουμε απλώς θετικές σκέψεις θα έχουμε και το αποτέλεσμα που επιθυμούμε. Αν δηλαδή επιθυμούμε κάτι πολύ τότε όλες οι ενέργειές μας συνειδητά ή ασυνείδητα συνδράμουν ώστε να το πετύχουμε (και όχι μόνο οι δικές μας ενέργειες). Σωστό εν μέρει και μπορεί όντως να συμβεί αλλά είναι πολύ πιθανόν να μας οδηγήσει σε κάτι που δεν μπορούμε να διαχειριστούμε ή που δεν το αξίζουμε. Να μας πετάξει ξάφνου στα ουράνια και έπειτα να μας αφήσει σε ελεύθερη πτώση χωρίς αλεξίπτωτο. Εντονα συναισθήματα και τα δυο!

Θετικές σκέψεις είχαν πιθανότητα και όσοι οραματίστηκαν την ολυμπιάδα εδώ στην Αθήνα και την έθεσαν σ’ εμάς (και δευτερευόντως στους υπόλοιπους) ως όραμα για να πορευτούμε μέχρι τώρα. Στην υλοποίηση του όμως το σχέδιο δείχνει να χωλαίνει λίγο γιατί αναγκαστικά περνάει μέσα από τον ντόπιο παραλογισμό, προχειρότητα, ωχαδελφισμό. Μακάρι να μας γίνει ένα μάθημα όλη αυτή η διαδικασία χωρίς να χρειαστεί να επιβληθεί καμιά "υπερφυσική" τιμωρία.
Είμαι βέβαιος ότι όλοι θα έχουμε θετικές σκέψεις και μετά το τέλος των αγώνων.

Κακιότατε Vril (from vrilisia?)

Φαίνεται πράγματι υπερβολικός ο τίτλος του topic, μη ξεχνάς όμως ότι ο εθνικός ύμνος με αφορμή αυτόν τον αγώνα τραγουδήθηκε περισσότερο ως συμβολική πράξη από όλους και ένωσε προς στιγμήν τουλάχιστον όλους δείχνοντας πως αν οι περιστάσεις το απαιτήσουν είμαστε ικανοί και για νέες Θερμοπύλες. Ήταν όλοι εκείνοι που τραγουδούσαν τον ύμνο ανεγκέφαλοι και ηλίθιοι? Δε νομίζω, κάτι άλλο συμβαίνει και υπάρχει σίγουρα λογική εξήγηση. Ισως να μην υμνούσαν τον αγώνα για ελευθερία από κατακτητές αλλά σίγουρα κάτι βρήκαν σ’ αυτόν τον ποδοσφαιρικό αγώνα που ανέδειξε την υπόστασή τους ως έλληνες/τους ελευθέρωσε σπό κάτι.

Τώρα αν θεωρείς όλη αυτή την σύνδεση ποδοσφαίρου με ύψιστα εθνικά-πνευματικά ιδεώδη λάθος (και εγώ μαζί σου) νομίζω πως δεν είναι σοφό να πας κόντρα στο ρεύμα αλλά (αν βεβαίως έχεις τη δυνατότητα κάποιας επιρροής) είναι αποτελεσματικότερο να προσπαθήσεις προς την αλλαγή κατεύθυνσης αυτής της δυναμικής/ρεύματος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 22:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα αν θεωρείς όλη αυτή την σύνδεση ποδοσφαίρου με ύψιστα εθνικά-πνευματικά ιδεώδη λάθος (και εγώ μαζί σου) νομίζω πως δεν είναι σοφό να πας κόντρα στο ρεύμα αλλά (αν βεβαίως έχεις τη δυνατότητα κάποιας επιρροής) είναι αποτελεσματικότερο να προσπαθήσεις προς την αλλαγή κατεύθυνσης αυτής της δυναμικής/ρεύματος.

Δημήτρη,

δεν θα αλλάξω εγώ τον κόσμο.

Με ενόχλησε που μερικοί ανεγκέφαλοι, πήραν μια ελληνική σημαία, την μάγκωσαν κάτω από το "πορτμπαγκάζ" και έκαναν βόλτες σερνοντάς την σαν το πτώμα του Έκτωρα.

Υπάρχει ένα σημείο, που άμα το περάσεις, η τρελή χαρά καταντάει ασυδοσία.

Αν τραγουδάνε τον εθνικό ύμνο σωστά στο στάδιο, δεν με πειράζει. Αντίθετα, μου αρέσει. Μου ηχεί και σαν παιάνας που εμψυχώνει.

Με ενοχλεί όμως, να βλέπω δυο μισόγυμνες μαλακισμένες να κρατάνε μια
Ελληνική Σημαία σαν κασκολάκι, να το γυρνάνε γυρω γύρω, και χοροπηδόντας να χαχανίζουν και να διακομωδούν τον Εθνικό μας Ύμνο.

Οτιδήποτε ξεπερνά αυτό το όριο, που ένα εθνικό σύμβολο γίνεται αντικείμενο γελειοποίησης, με ενοχλεί αφάνταστα.

Μου θυμίζει ιεροσυλία.

Η Σημαία και ο Ύμνος είναι για να τα σέβεσαι. Όχι για να αστειεύεσαι.


Edited by - Vril on 13/07/2004 23:03:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 22:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κακέ Vril,

Αν ο στόχος σου είναι μία στείρα αντιπαράθεση με ύβρεις και αισχρολογίες δεν πρόκειται να σε ακολουθήσω στον κατήφορο..

Η φρασεολογία σου και το σκεπτικό σου είναι νομίζω προσβλητικό για όλους και προσωπικά με ενοχλεί. Αν έχεις την καλωσύνη να εκφράζεις με καλύτερο τρόπο και ύφος τις απόψεις σου έχει καλώς, διαφορετικά δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ μαζί σου και θα παρακαλούσα τον Admin να κάνει τις απαραίτητες συστάσεις ..

ath.



Να τις κάνεις.
Ο admin τουλάχιστον ξέρει να διαβάζει.
Θα βρεί τα περί νταβατζή της οδού Αθηνάς και τα άλλα σου σίγουρα διασκεδαστικά.

Μάλλον περνάς όλο τον κόσμο για ανόητο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

souki
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2004, 02:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους souki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δε νομιζω πως ειναι σε θεση κανενας να πει πως 2 μισογυμνες μαλακισμενες δε μπορουν η δεν πρεπει να ζητοκραυγαζουν με την ελληνικη σημαια.δεν αποφασιζουμε εμεις ποιος θα κρατα την σημαια αναλογα με τα ρουχα του.
εχει κανεις την εντυπωση πως οι ποδοσφαιριστες μας επαιζαν για τα χρηματα;ειμαι σιγουρη πως ακομα και χωρις χρηματικο επαθλο θα επαιζαν το ιδιο.επαιζαν για να βγει η ελλαδα πρωτη.για να ακουστει στο εξωτερικο.ηταν το μονο που μπορουσαν εκεινοι να κανουν για τη χωρα τους.
εγω δεν ειδα φανατισμο,αλλα ανθρωπους που χαιρονταν για τη χωρα τους,με τον συνηθισμενο τροπο των ελληνων.
κιαν για το ποδοσφαιρο συνεβει κατι τετοιο φανταστειτε τι θα γινοταν σε μια σημερινη σαλαμινα!
τελικα τι επρεπε να φωναζουν οι ελληνες υστερα απο μια νικη;οχι τον εθνικο υμνο;η ελλαδα νικησε,οχι καποια ποδοσφαιρικη ομαδα με τον δικο της υμνο.
και τι πειραζει που το ποδοσφαιρο ηταν αυτο που εκανε τοσο κοσμο να βγει απτα σπιτια του να ξεχασει τα προβληματα του και να πανηγυριζει;εγω χαρηκα πολυ που ειδα τοσο κοσμο ευτυχισμενο.
ειδα και κοσμο που ακουμπησε τη σημαια κατω και τη φιλουσε,δεν επρεπε να τη βαλει κατω;ο καθενας βρηκε εναν δικο του τροπο να εκδηλωσει τη χαρα του ειτε ακουμπωντας την κατω ειτε κρεμοντας την απταυτοκινητα.δε θα τους κρινουμε εμεις.αυτο ενιωθαν,αυτο εκαναν.
θαθελα να δωθει η ευκαιρια σε οσους κατακρινει ο vril να αποδειξουν με τι σθενος θα υπερασπιζονταν την ελλαδα σε μια μαχη των θερμοπυλων.
μπορει με τη νικη αυτη να μη κερδισε η ελλαδα την ελευθερια της,αλλα σιγουρα κερδισε πολλα οπως οτι μιλησαν γιαυτη στο εξωτερικο με θαυμασμο κι αλλα πολλα.οτι κερδισει καλο ειναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανεκακ
Νέο Μέλος

Zimbabwe (Rhodesia)
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2004, 03:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανεκακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εκκατόμυρια Έλληνες πανηγύρισαν την νίκη της Εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου η οποία δόξασε τα Ελληνικά χρώματα. Μία νέα Ελλάδα γεννιέται, η Ελλάδα της αυτοπεποίθησης και των επιτυχιών.

Ναι , για τα πανηγυρια καλοι ειμαστε.
Και το 1987 που πηραμε το ευρωπαικο στη καλαθοσφαιρηση παλι χαρες και πανηγυρια , αλλα τα επομενα χρονια δεν ειδα καμια νεα ελλαδα, δεν ειδα καμια ελλαδα της αυτοπεποιθησης και των επιτυχιων.
Το αντιθετο, μια ελλαδα μιζερη, της λιτοτητας ,των λιγων.
Καλο το παραμυθη αλλα το εχουμε ξαναδιαβασει.
Ειναι σαν το πρεζονι , που θελει καθε 12-15 χρονια την πρεζα του για να παει στον ¨κοσμο του¨. Σιγα μη το αφησουν να αποτοξινωθει και να ¨ξυπνησει¨.

quote:
Θα σταθώ στη νίκη και στο ελπιδοφόρο μέλλον σε όλους τους τομείς!



Ναι , στο ποδοσφαιρο νικησαμε και νοιωθουμε περηφανοι για το συγκεκριμενο αθλημα , αλλα το ελπιδοφορο μελλον σε ολους τους τομεις
μπορει να στο υποσχεθει μια στογγυλη ¨θεα¨ που την κλωτσανε 12 παληκαρια;;;Μονο σε ¨αμερικανικη ταινεια¨ θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο....

quote:
Και θα ευχηθώ η Ελλάδα να αναγεννηθεί από τον λήθαργο που είχε πέσει.

Να προσθεσω και τι δικη μου ευχη στη δικη σου, με την διαφορα να βρει και αλλους τροπους αναγεννησης.

quote:
Είμαστε στο «εμείς», κι όχι στο «εγώ»!

Δεν θα διαφωνησω απλα θα θυμησω , οτι το 87 την κουπα την ¨πηρε¨
ο Νικος Γκαλης μονος του.Γιατι πολυ απλα ηταν παιχταρας.


Κανενας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2004, 05:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ελλάδα κατάφερε κάτι που ποτέ δεν έγινε στο μαζικότερο άθλημα του κόσμου.
Ήταν αποτέλεσμα στρατηγικής , επιλογής κατάλληλων στελεχών , οργάνωσης , και εκτέλεσης πλάνου.
Αυτό χαιρόμαστε , αυτό πανηγυρίζουμε , γι`αυτό νοιώσαμε υπερήφανοι.
Το γεγονός είναι τεράστιο και έχει παγκόσμια απήχηση.
Αν ο Δέλλας πήρε τόσα , 'αν η φανέλα του Νικοπολίδη είναι έτσι , και άν ο παππούς της μάνας του ξαδέρφου του ανηψιού του Νικολαίδη είπε αλλοιώς, ποσώς μας απασχολεί.
Το Ελληνικό πρωτάθλημα τελικά είναι κάτι άλλο , και καλά θα κάνει να παραδειγματιστεί.
Δεν πιστεύω ότι βεβηλώθηκε το Εθνικό Σύμβολο μια και είναι το σύμβολο της Εθνικής ομάδας , και εφόσον μ`αυτό στο χέρι ή στο αυτοκίνητο πανηγυρίστηκε ο Εθνικός θρίαμβος, έξαλλα μεν , αλλά μέσα απο την καρδιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2004, 11:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όποιος φέρει την Ελληνική σημαία ως σύμβολο εκπροσωπεί την Ελλάδα.
Όταν αυτό το σύμβολο είναι και το σήμα μιας Εθνικής Ομάδας ( αμιγώς αποτελούμενη δηλαδή από Έλληνες ) τότε η όποια επιτυχία είναι ΕΘΝΙΚΗ.

Όταν αυτή η επιτυχία φέρνει δάκρυα στα μάτια και αβίαστα στα χείλη τον Εθνικό Ύμνο τότε το συλλογικό υποσυνείδητο λειτουργεί ΕΘΝΙΚΑ.

Όταν επιλέχθηκε η σημερινή μας σημαία ως σύμβολο του Ελληνικού Έθνους δεν επιλέχθηκε για να κυματίζει μόνο σε στρατιωτικές μάχες αλλά για να κυματίζει υπερήφανα σε κάθε επιτυχία συλλογική ή ατομική που αφιερώνεται ή που ανήκει σε αυτό το Έθνος.

ΣΕΒΟΜΑΙ όποιον αγαπά αυτό το κομμάτι από πανί που συμβολίζει την χώρα μου, υποκλίνομαι σ’ όσους καταλαβαίνουν ότι είναι μεγάλη τιμή να ακούς να παιανίζει ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ για την όποια επιτυχία, γιατί αυτή η όποια επιτυχία ανήκει σε όλους μας, διότι από την όποια επιτυχία παραδειγματίζονται χιλιάδες παιδάκια που στο μέλλον ίσως να έχουν την ΤΙΜΗ να κάνουν να υψωθεί το Εθνικό σύμβολο ψηλότερα.

Ευτυχώς δεν έχουμε πόλεμο ( τουλάχιστον φανερά ) με καμία άλλη χώρα ή Έθνος, όμως ανταγωνιζόμαστε τους άλλους στο δικαίωμα του σεβασμού και της αναγνώρισης.

Όταν καταφέρουμε να κάνουμε όλο τον κόσμο να μιλάει με τα καλύτερα λόγια για μας, όταν το Εθνικό Σύμβολο κυματίζει με κάθε ευκαιρία σε όποια γωνιά της Γης, τότε θα έχουμε καταφέρει να αξιοποιήσουμε τη ΘΥΣΙΑ αυτών που αναγέννησαν αυτό το Έθνος.

Ναι λοιπόν η ΚΑΘΕ ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ είναι βγαλμένη από ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΑ ΚΟΚΑΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2004, 22:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν βλεπεις 5.000 ομογενεις μαζεμενους σε μια πλατεια στις 05:00 το πρωι 10.000 χμ μακρια απο την πατριδα τους να πανηγυριζουν. ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και αν καποιος αυτο δεν μπορει να το καταλαβει ειναι τουλαχιστον κοντοφθαλμος.

Τωρα βεβαια ειναι μεσα σε αυτο το forum και καποιοι οι οποιοι επειδη οταν ηταν μικροι οι αλλοι τους εριχναν φαπες και κατελειξαν στο περιθωρειο και στην κακομοιρια, που τους πειραξε ιδιαιτερα αυτη η επιτυχια της Εθνικης.

ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΛΕΩ "ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΤΕ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ".

Με αγαπη σε οσους αγαπανε αυτην την χωρα στα δυσκολα και με οτι στραβα εχει ΚΑΙ ΟΥΣΤ σε ολους τους αλλους που τους ευχομαι να ζουνε παντα σε στην κακομοιρια τους.



ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ.(ΠΛΑΤΩΝ)
DIMSOTΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2004, 23:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ramoglou, σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που λες, ωστόσο θα ήθελα να διαφοροποιηθώ σε κάποιες λεπτομέρειες.

quote:

Όταν καταφέρουμε να κάνουμε όλο τον κόσμο να μιλάει με τα καλύτερα λόγια για μας, όταν το Εθνικό Σύμβολο κυματίζει με κάθε ευκαιρία σε όποια γωνιά της Γης, τότε θα έχουμε καταφέρει να αξιοποιήσουμε τη ΘΥΣΙΑ αυτών που αναγέννησαν αυτό το Έθνος.

Αυτό όμως δεν μπορεί να γίνει δια μερικών αντιπροσώπων και των υπολοίπων σε θέση θεατών-οπαδών. Η δύναμη μιας χώρας είναι το ανθρώπινο δυναμικό της και μόνον. Όταν αυτό αξιοποιείται στο μέγιστο τότε μεγαλουργεί. Όταν βρίσκεται στο περιθώριο ή χαραμίζει την ενεργητικότητά του περιορισμένο σε στρούγκες τότε η χώρα άγεται και φέρεται από τρίτους.

Η επιτυχία είναι μεγάλη. Αν όμως το παράδειγμα που αναπαράγει για τα μικρά παιδάκια είναι αυτό της λατρείας της στρογγυλής θεάς και ένας στείρος "οπαδισμός", είναι σχεδόν βέβαιο ότι η πνευματικότητα των επόμενων γενεών θα κινείται κάπου χαμηλά στα πόδια τους. Τη σκέψη τους θα το κινούν άλλοι. Οι κάθε λογής ποιμένες (θρησκευτικοί, πολιτικοί, της θήρας 7 ή της 13) και τα συμφέροντά τους που και οι ίδιοι πολλές φορές έχουν την ψευδαίσθηση, υποψιάζομαι ότι είναι συμφέροντα όλων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2004, 23:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με αγαπη σε οσους αγαπανε αυτην την χωρα στα δυσκολα και με οτι στραβα εχει ΚΑΙ ΟΥΣΤ σε ολους τους αλλους που τους ευχομαι να ζουνε παντα σε στην κακομοιρια τους.

Μα και όλοι οι άλλοι.. δεν συμπεριλαμβάνονται έστω σε ότι στραβό έχει αυτή η χώρα; Συνεπώς έπρεπε να αγαπάς και αυτούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 00:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως μιλάω αρκετά καλά την Ελληνική διάλεκτο.
Ως εκ τούτου δεν είπα πουθενά για οπαδισμό, για μεμονωμένη προσπάθεια, για θεατές, για στρούγκες ή ότι άλλο.

Είπα

quote:
Όταν αυτή η επιτυχία φέρνει δάκρυα στα μάτια και αβίαστα στα χείλη τον Εθνικό Ύμνο τότε το συλλογικό υποσυνείδητο λειτουργεί ΕΘΝΙΚΑ.

Είπα

quote:
ΣΕΒΟΜΑΙ όποιον αγαπά αυτό το κομμάτι από πανί που συμβολίζει την χώρα μου, υποκλίνομαι σ’ όσους καταλαβαίνουν ότι είναι μεγάλη τιμή να ακούς να παιανίζει ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ για την όποια επιτυχία, γιατί αυτή η όποια επιτυχία ανήκει σε όλους μας, διότι από την όποια επιτυχία παραδειγματίζονται χιλιάδες παιδάκια που στο μέλλον ίσως να έχουν την ΤΙΜΗ να κάνουν να υψωθεί το Εθνικό σύμβολο ψηλότερα.

Που υπάρχει στα παραπάνω η σχέση αντιπροσώπου – θεατή ;
Πού υπάρχει οπαδισμός ;

Μακάρι τα παιδάκια να πάνε να παίξουν μπάλα και μάλιστα καλή φτάνοντας στο σημείο να γίνουν πρεσβευτές του αθλητισμού της χώρας μας, μακάρι να θέσουν ως στόχο να φορέσουν την φανέλα με το Εθνόσημο και να φτάσουν στο σημείο να ακούσουν όλη τη χώρα να τραγουδά μεθυσμένη από ευτυχία και υπερηφάνεια.

Είμαι άρρωστος Ολυμπιακός, όμως όταν έτυχε να έρθω πρόσωπο με πρόσωπο με τον Καραγκούνη και τον Μπασινά τους είπα ένα μεγάλο ευχαριστώ γι αυτό που καταφέρανε και τους ευχήθηκα να είναι πάντα υγιείς.
Δεν νομίζω κανένας Έλληνας να σκέφτηκε ούτε δευτερόλεπτο το όποιο οπαδικό του συναίσθημα. Αυτή η ομάδα ήταν η ομάδα ΟΛΩΝ ήταν η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ και αυτή θα πρέπει να παραμείνει.

Μακάρι να καταλάβουμε όλοι ότι ενωμένοι μπορούμε να τα καταφέρουμε και να γίνουμε αυτό που κάποιοι ονειρεύτηκαν.
Σ’ όποιον αρέσει αυτό το Έθνος μένει και παλεύει, με την όποια δύναμη κατέχει, να το φέρει στο ψηλότερο σκαλί χωρίς μισαλλοδοξίες και εύκολες φιλοσοφίες, χωρίς διχόνοιες και προδοσίες, αλλά με αγώνα και με σθένος.

Σ’ όποιον δεν αρέσει, το αεροδρόμιο είναι ανοιχτό για όλους τους προορισμούς.

A! Και κάτι άλλο, την όποια κυβέρνηση ο Λαός την ψηφίζει, άρα εμείς έχουμε την ευθύνη και κανείς άλλος. Μην τα μπερδεύουμε όλα και ας μάθουμε να αναλαμβάνουμε την ευθύνη μας, δε φταίνε οι άλλοι μια ζωή !

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 00:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, κανείς δεν μπορεί ,και δεν θέλει άλλωστε, να αμφισβητήσει

ότι η κατάκτηση του ευρωπαικού κυπέλλου απο την Εθνική μας ομάδα

ήταν μια πολύ μεγάλη επιτυχία για τον αθλητισμό της χώρας μας.

Και φυσικά ήταν και μια πολύ μεγάλη Εθνική επιτυχία, ουδεμία

αντίρρηση.

Απο εκεί όμως και μέχρι του σημείου να βλέπει κάποιος Εθνική Αναγέννηση,εισβολή της Ελλάδας στο παγκόσμιο ασυνείδητο ως ισχυρή δύναμη, μελλοντικά (σίγουρα)μεγαλεία και θριάμβους κλπ, μεσολαβεί το χάος...

Εσείς που μεγαλοποιείτε σε αυτό το μέγιστο βαθμό αυτή την επιτυχία,θα πρέπει να χρησιμοποιείτε τα ίδια μέτρα και σταθμά και για τις πάμπολλες αποτυχίες μας...Να υποθέσω ότι ολες αυτές τις δεκαετίες που η εθνική μας ομάδα έτρωγε τη μια σφαλιάρα πάνω στην άλλη βιώναμε Εθνικές Καταστροφές?

Για μένα η Εθνική Αναγέννηση θα έρθει την ημέρα που αυτού του είδους οι επιτυχίες δεν θα μας κάνουν και πολύ εντύπωση...την ημέρα που όλοι θα υποκλίνονται βγάζοντας μας το καπέλο ενώ εμείς θα προχωράμε,απλά χαμογελώντας και σφυρίζοντας αδιάφορα...αυτό θα είναι το αληθινό σημάδι της Αναγέννησης της Ελλάδας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy