ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΠΕΡΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 17:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΜΕ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΑΦΡΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΥΙΟΘΕΤΟΥΜΕ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΝ.

ΟΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ (ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ) ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ...

ΠΟΛΛΟΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥΣ OTI EINAI ΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ΕΡΜΗΝΕΥΤΕΣ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ ,ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ (ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟΥ) ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΩΝ ΑΛΛΩΝ ΓΡΑΦΩΝ...

ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΜΕΡΙΚΑ ΤΟΠΙΚΣ ΝΑ ΡΙΞΕΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2632

ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ 2012;

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1673

2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4176

ΕΠΙΚΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ...??

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3467

Αθηνα 2004 (καταστροφη ολυμπιακων αγωνων)

ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑΔΙΚΑ...
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΤΟΠΙΚΣ..

ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ....(ΠΕΡΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΤΟΠΙΚΣ....)
OΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑΣ....

EΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 23:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΟΠΙΚΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΕΙΔΑ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ.....

ΑΠΛΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΕ ΑΜΦΙΒΟΛΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΤΙΖΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ΑΥΡΙΟ.

ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΠΑΡΝΗΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ 1,000,000 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ....

ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΒΡΟΧΕΣ....
ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ...

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ EINAI H AITIA ΝΑ ΧΑΝΟΥΝΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΛΗΘΩΡΑ ΤΩΝ ΑΒΑΣΙΜΩΝ ΔΗΘΕΝ ΘΕΩΡΙΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 11:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σημεία των καιρών, αγαπητέ Avatar.

Και εν όψη του περάσματος του Τουτάτη πρέπει να περιμένουμε κι άλλες "καταστροφικές προβλέψεις" μέχρι το τέλος του Σεπτεμβρίου, ειδικά για την περιοχή μας.

Εγώ μάλιστα θα πρότεινα να φτιάξουμε ειδικό τόπικ όπου ο καθένας θα καταγράφει τα προφητικά του όνειρα, τις διαισθήσεις και την προσωπική του έρευνα πάνω σε γνωστές προφητείες, για να δούμε αν τελικά κάτι απ όλα θα επαληθευτεί μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα...

Προσωπικά τις διασκεδάζω αυτές τις "προβλέψεις" επειδή σου ανεβάζουν την αδρεναλίνη έστω και για λίγο (δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο)

Από την άλλη, υπάρχουν σοβαρές έρευνες πάνω στις αλλαγές στο κλίμα, το μαγνητικό πεδίο της γης, το φαινόμενο του θερμοκηπίου και τον πιθανό ερχομό μιάς νέας εποχής παγετώνων, που στηρίζονται πάνω σε επιστημονικές μελέτες και δίνουν συνέχεια καινούργια στοιχεία. Αυτές πρέπει να τις παρακολουθούμε (όσοι ενδιαφέρονται δηλαδή) και να τροποποιούμε συνέχεια τις ισχύουσες θεωρίες.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 13:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Ostria ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ.

ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΓΡΑΨΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ 6/6/2004 = 666 ΚΑΙ 15/6/2004 = 666.
ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΛΕΓΕ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ...
ΑΛΛΑ "ΔΥΣΤΥΧΩΣ" ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ....

ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΕΙ ΠΩΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ....

Η ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΤΟΠΙΚΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΑΕΝΑΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΝΕΥ ΟΥΣΙΑΣ...

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΕΙΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜΣ.

ΠΑΝΤΩΣ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 14:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Avatar ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό με εσένα έχω κι εγώ.

Σίγουρο είναι οτι η καταστροφολογία πουλάει.

Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο όμως είναι πως ουδείς απο αυτούς που αναφέρουν τις συγκεκριμένες θεωρίες αναγνωρίζουν το λάθος τους, ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΥΝ, απλώς μεταθέτοντας τις ημερομηνίες προς τα πίσω και εξακολουθώντας να αναμασάνε την ίδια καραμέλα...


Edited by - Stavros_Η on 16/07/2004 14:41:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 23:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου OSTRIA
ξερεις πουλακι μου ποσσοι κομητες περνουν καθε τοσο;
ετουτο το καλοκαιρι τεσσερις ειναι ορατοι, τωρα για τον τουταυτη θα λεμε;
ΟΜΩΣ οι ιδιετεροτητες αυτου του καλοκαιριου θα φανουν μετα τις εικοσι του ιουλη.

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 00:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...
quote:
ΟΜΩΣ οι ιδιετεροτητες αυτου του καλοκαιριου θα φανουν μετα τις εικοσι του ιουλη.

/

quote:
Tωρα να σου πω φιλε ,η, φιλη ---- μα και να παραμυθιαζεις τον καθενα!
αστω για τις τσιγγανες που γνωρίζουν τα χαρτια και ολες τις μαγγανιες για να επιβιωνουν....
α ξεχασα να σου πω οτι η ταρο εχει και εναν αλλο μυστιριακο χαρακτηρα μα και παλλη σε τριπακι θα μπεις!!!!!!!!!!

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑ



http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4300

ΣΥ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ .
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙΣ ΜΕΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟ "ΜΕΤΑ ΤΙΣ 20 ΙΟΥΛΗ"...

"ΔΕΧΟΜΕΘΑ ΚΑΙ ΑΣΤΡΟΛ.ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ:)"



H Ελλας
προοριζεται
να ζησει
+
θα ζησει!

Edited by - ΑΤΜΑ on 17/07/2004 00:39:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 13:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

γεια σου OSTRIA
ξερεις πουλακι μου ποσσοι κομητες περνουν καθε τοσο;
ετουτο το καλοκαιρι τεσσερις ειναι ορατοι, τωρα για τον τουταυτη θα λεμε;
ΟΜΩΣ οι ιδιετεροτητες αυτου του καλοκαιριου θα φανουν μετα τις εικοσι του ιουλη.

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑ


Οχι πουλάκι μου AFMA (απορώ πώς σου επιτρέπουν να γράφεις ακόμα με αυτό το nickname, anyway) περιμένω τα φώτα σου....


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 14:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

βρε κατι λετε οτι εχει το nickναμε μου;
αλλα τι να ειναι;
το AFMA ειναι η "εσωτερικη μας οντοτητα" ,η καπως αυτο που λεμε εμεις στη δυση πνευμα και για τους Ινδους "ψυχή". και το εχω παρει χαρα μου απο ενα ποιημα προς τον Κυριο Κρισνα.
αλλα γιατι να μου κοψουν το λογαριασμο με το site αφου αλλοι μου την επεσαν αγρια εδω μεσα.

Οstria, και ΑΤΜΑ η πηγη μου ειναι καποιες αναφορες επιστημονων αστρονομων και μας ειπαν οτι θα εχουμε ενα πολυ "σκλυρο" καλοκαιρι μετα τις εικοσι ιουλη, δηλαδη σε διαφορες θεσεις η φυση δεν θα μας δωσει οτι κλασσικο ειχαμε συνιθισει

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 19:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ Stavros_Η

quote:
Σίγουρο είναι οτι η καταστροφολογία πουλάει.

Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο όμως είναι πως ουδείς απο αυτούς που αναφέρουν τις συγκεκριμένες θεωρίες αναγνωρίζουν το λάθος τους, ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΥΝ, απλώς μεταθέτοντας τις ημερομηνίες προς τα πίσω και εξακολουθώντας να αναμασάνε την ίδια καραμέλα...



ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΠΤΥΞΟΥΜΕ...
ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑ ΑΝΕΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ.
1999-2000-2004-2012.....
ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΜΑ ΤΟΣΕΣ ΑΛΛΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ...

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΣΚΕΠΑΣΘΟΥΝ ... ΟΛΟΙ...
ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΕΠΗΒΟΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ.....

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ (ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΥΤΟ) ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ..
ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ 'ΕΡΕΥΝΕΣ' ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕPΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.....

ΓΝΩΡΙΖΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΡΧΗ......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 08:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου AVATARAGR
μια καταστροφολογια παντα υπηρξε (ικανοποιουσε τον πεσιμισμο των ανθρωπων) και συνεπως θα υπαρχει παντα.
μα ειναι χαρα μου πολυ δυσκολο να πουμε οτι τα επομενα λεπτα η φυση θα ειναι ιδια καθως ηταν πριν
ολα στη φυση γεννηθηκαν με βιεο τροπο με τετοιο τροπο θα πεθανουν και παλι εμεις -σαν πλασματα- μερη της φυσης δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα.
ας ελπισουμε οτι δεν θανε τοσο γρηγορα η καταστροφη της γης

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 09:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ AFMA ΔΕΝ ΘΕΤΩ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ.

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ (ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ), ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΔΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΑΣΗ..

ΟΧΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΕΣ ΚΑΙ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΩΝ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 11:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ (ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ), ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΔΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΑΣΗ..

ΟΧΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΕΣ ΚΑΙ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΩΝ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΩΝ.


Αγαπητέ Avatar, ξέρεις ότι δεν γίνεται σε τέτοια θέματα να φέρεις
"αποδείξεις". πχ. Τι απόδειξη να φέρεις όταν αναλύεις μία παλιά προφητεία, ή όταν απλώς αναφέρεις ένα δικό σου όνειρο που το θεωρείς "προφητικό";
Από την άλλη σε πιό "απτά" θέματα, φέρνεις κάποιες μελέτες/θεωρίες που όμως δεν αρκούν για να αποδείξεις την "επερχόμενη καταστροφή". Και πάντα υπάρχουν άλλες μελέτες/θεωρίες που ισχυρίζονται το αντίθετο.
Αυτό που μπορείς να κάνεις τελικά, είναι απλώς να ανοίξεις έναν διάλογο και να θέσεις προς συζήτηση μερικές παρατηρήσεις σου, ή κάποια θεωρία. Τώρα θα μου πεις πώς μερικοί καταλήγουν σε ειδικές ημερομηνίες καταστροφής;

Ενα ενδιαφέρον παράδειγμα είναι το θέμα της τρομοκρατίας. Ολοι λίγο ως πολύ περιμένουμε μία επόμενη τρομοκρατική ενέργεια. Πού θα γίνει; Πότε θα γίνει; Πώς θα γίνει; Προσπαθούμε να μπούμε στο μυαλό των τρομοκρατών και να ανακαλύψουμε το σχέδιο δράσης τους. Πολλοί πιστεύουν όχι μόνο στο "φυσικό" σχέδιο αλλά και στο "μεταφυσικό". Ο αριθμός 11 γιά παράδειγμα θεωρείται από πολλούς ιδιαίτερος και φτιάχνουν μοντέλα στο πώς μπορεί να τον χρησιμοποιούν οι τρομοκράτες.

Ενα άλλο είναι οι ήδη γνωστές ημερομηνίες στις οποίες ξέρουμε ότι θα συμβεί κάτι ιδιαίτερο. πχ έχουμε τους ολυμπιακούς αγώνες ή θα περάσει ο τάδε αστεροειδής ή θα γίνουν οι εκλογές στην Αμερική. Εκεί λοιπόν στηρίζουν πολλοί τις θεωρίες τους, ότι δηλαδή σε αυτές τις ημερομηνίες θα συμβεί μία καταστροφή (συμβολικές ημερομηνίες τουλάχιστον όσο αφορά τις τρομοκρατικές ενέργειες).

Τέλος πάντων το θέμα είναι μεγάλο. Προσωπικά παρακολουθώ όλες σχεδόν τις θεωρίες καταστροφής για να δω αν τελικά θα επαληθευτεί κάποιος. Μέχρι στιγμής -ευτυχώς- ακόμα δεν ήρθε "το τέλος του κόσμου".
Πάντως αν εξαιρέσεις τις χαζομάρες, πολλές φορές γίνονται πραγματικά ενδιαφέρουσες συζητήσεις, για να γίνονται βασικά άντε και να μαθαίνεις κάτι παραπάνω (κυρίως από τις επιστημονικές μελέτες).



'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 11:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.jpost.com/servlet/Satellite?pagename=JPost/JPArticle/ShowFull&cid=1085117307486&p=1078397702269

Greece the "greatest net producer of anti-Semitism in Europe" (!!!)

Φαίνεται οτι διαβάζουν πολύ "esoterica" και τα πήραν στο κρανίοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 16:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Ostria ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΧΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ Η ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ ΟΝΕΙΡΑ.

ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΜΕΣΑ...

quote:
Τώρα θα μου πεις πώς μερικοί καταλήγουν σε ειδικές ημερομηνίες καταστροφής;

ΦΕΡΝΩ ΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΤΟΥ ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟΥ.
ΠΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ Η ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΓΑΛΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΤΗΣ ΓΑΛΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.
ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΔΕ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥΣ ΩΣ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ. (ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ)
ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ.

ΑΛΛΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΑΝ ΔΙΑΦΩΝΙΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ...
ΔΙΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΘΕΩΡΟΥΝ ΠΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΣΦΑΤΑ KAI ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΔΙΑΛΟΓΟΥ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 22:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.jpost.com/servlet/Satellite?pagename=JPost/JPArticle/ShowFull&cid=1085117307486&p=1078397702269

Greece the "greatest net producer of anti-Semitism in Europe" (!!!)

Φαίνεται οτι διαβάζουν πολύ "esoterica" και τα πήραν στο κρανίο


Xαχαχα. Μπα, δεν ήξερα ότι υπάρχει οδηγία των Εβραίων να μην επισκέπτονται την Ελλάδα! Μάλλον όμως δεν θα έχουν δει τελευταία τα διάφορα αμερικάνικα φόρα και τι λέγεται εκεί από τους ίδιους τους Αμερικάνους με αφορμή τον πόλεμο του Ιράκ και την τρομοκρατία!
Ασχετα με αυτό, νομίζω ότι ο αντισημιτισμός στην Ελλάδα έχει βαθειές ρίζες αντιπαράθεσης δύο κοσμοθεωριών (θεωρητικά και πρακτικά) και πάντα αμυντική στάση και όχι επιθετική.
Ας μην ξεχνάμε κι αυτό που λέει ο λαός "όταν σπέρνεις ανέμους, θερίζεις θύελλες..."


Αγαπητέ Avatar συμφωνώ μαζί σου, αλλά δες το κι αλλιώς. Σχεδόν ο καθένας -που έχει διαβάσει ένα βιβλίο εσωτερισμού ή μυστικής διδασκαλίας, θεωρεί ότι έχει αντιληφθεί το βαθύτερο νόημα των λόγων και ότι είναι σε θέση να το εκφράσει και ίσως να το διδάξει στους άλλους! Θα μου πεις "όχι όλοι", βέβαια όχι όλοι αλλά αρκετοί, όσοι είναι και αυτοί που θεωρούν ότι μπορούν να αντιληφθούν το θεικό σχέδιο και τις θεικές προφητείες (να μην σου πω πώς τις περισσότερες φορές είναι οι ίδιοι άνθρωποι).

Η ανάγκη του ανθρώπου να ξεχωρίσει και να νοιώσει ότι είναι καλύτερος από τους υπόλοιπους γίνεται σε κάποιους μανία και αρχίζουν να πιστεύουν ότι είναι οι "εκλεκτοί" του Θεού, με τον οποίο έχουν άμεση επικοινωνία και απ όπου απομυζούν τις πληροφορίες τους, και αυτό δεν είναι καινούργιο φαινόμενο.

Οπότε τις περισσότερες φορές μιλούμε για "μυστικιστική αποκάλυψη" των σημείων... και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη!

Κάποτε ζήτησα και μου έστειλαν από την Γαλλία τους Αιώνες του Νοστράδαμου, στην αρχαϊκή γλώσσα (κάπου τους έχω χωμένους). Ομολογώ ότι δεν έβγαλα άκρη (δεν σπούδασα και Γαλλική φιλολογία). Πάντως και από τον τρόπο που γράφονται οι διάφορες προφητείες, πάλι δεν μπορείς να βγάλεις άκρη, ακόμα κι αν είναι γραμμένες στην γλώσσα σου.
Θυμήσου τις απαντήσεις της Πυθίας. Καμία δεν ήταν ξεκάθαρη έτσι ώστε να μπορείς να τις κρίνεις συγκεκριμένα και να τις δεχτείς ως "προφητείες" ή να τις απορρίψεις. Είναι ένα έξυπνο κόλπο που όσοι
το γνωρίζουν καλά, κερδίζουν ακόμα και σήμερα και δόξα και χρήμα!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 01:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.Υπομονη καντε μεχρι την Ολυμπιαδα για να δουμε αν καποιοι κυριοι, λατρεις θεωριων καταστροφολογιας θα επιβεβαιωθουν.
Μετα θα μιλαμε για το 2012 και μετα απο τοτε θα αρχισουν τα σεναρια για το 2013 και μετα για το 2060(κατι ακουσα και για αυτο το ετος).Δεν θα ησυχασουμε ποτε.

quote:
Μπα, δεν ήξερα ότι υπάρχει οδηγία των Εβραίων να μην επισκέπτονται την Ελλάδα! Μάλλον όμως δεν θα έχουν δει τελευταία τα διάφορα αμερικάνικα φόρα και τι λέγεται εκεί από τους ίδιους τους Αμερικάνους με αφορμή τον πόλεμο του Ιράκ και την τρομοκρατία!
Ασχετα με αυτό, νομίζω ότι ο αντισημιτισμός στην Ελλάδα έχει βαθειές ρίζες αντιπαράθεσης δύο κοσμοθεωριών (θεωρητικά και πρακτικά) και πάντα αμυντική στάση και όχι επιθετική.
Ας μην ξεχνάμε κι αυτό που λέει ο λαός "όταν σπέρνεις ανέμους, θερίζεις θύελλες..."

Eiναι γεγονος φιλη Ostria οτι στην Ελλαδα(αλλα και σε πολλες Ευρωπαικες χωρες) υπηρχε δυστυχως ενας εντονος αντισημιτισμος απο παλια αλλα ο οποιος εχει μεγαλωσει σημερα και ευθυνη για αυτο εχουν κυριως τα Μ.Μ.Ε αλλα και η Εκκλησια.Θα συμφωνησεις οτι ειναι δυσαρεστο να ακους απο νεα παιδια σε ηλικια(εχω ακουσει στο δρομο και εχω δει συνθηματα σε τοιχους) επηρεασμενα προφανως απο τους γονεις τους αλλα και τα καναλια της τηλεορασης
ρατσιστικα σχολια εναντιον των Εβραιων.


"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"


Edited by - VIKING on 22/07/2004 01:35:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 01:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eiναι γεγονος φιλη Ostria οτι στην Ελλαδα(αλλα και σε πολλες Ευρωπαικες χωρες) υπηρχε δυστυχως ενας εντονος αντισημιτισμος απο παλια αλλα ο οποιος εχει μεγαλωσει σημερα και ευθυνη για αυτο εχουν κυριως τα Μ.Μ.Ε αλλα και η Εκκλησια.Θα συμφωνησεις οτι ειναι δυσαρεστο να ακους απο νεα παιδια σε ηλικια(εχω ακουσει στο δρομο και εχω δει συνθηματα σε τοιχους) επηρεασμενα προφανως απο τους γονεις τους αλλα και τα καναλια της τηλεορασης
ρατσιστικα σχολια εναντιον των Εβραιων.


Έχεις ακούσει και σχόλια Εβραίων εναντίον των Ελλήνων;


Τελικά σε πρόταση του ΟΗΕ να γκρεμίσουν οι Εβραίοι το τείχος της ντροπής,
6 κράτη καταψήφισαν, προφανώς, για να μην τους περάσουν ως αντισημιστές.

Ενώ τα αλλα 150 κράτη σκέφτηκαν αλλοιώς....

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 13:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημένε μου φίλε AVATARGR

Το θέμα που άνοιξες είναι κάτι που σε πολλά Topic έχει αναφερθεί.
Θα κάνω και εγώ με την σειρά μου κάποιες επισημάνσεις.

Ο ρόλος των συντονιστών είναι να επεμβαίνουν εκεί όπου δεν τηρούνται οι κανόνες και η αρχές των Forums, δηλαδή ακόμα και όταν κάποιο ή κάποια μέλη αοριστολογούν και διασπείρουν ψεύδη.

Με τον τρόπο αυτό προστατεύεις το Forum από την ανυποληψία και τα Topic από την εξαθλίωση.

Ελέγχοντας λοιπόν τέτοιες συμπεριφορές και τέτοια μέλη διασφαλίζεις την σωστή λειτουργία του χώρου και διεκδικείς το ποθούμενο αποτέλεσμα που είναι η προσφορά υγειών απόψεων προς το αναγνωστικό και εν γένει κοινωνικό σύνολο.

Θυμήσου κάποτε ότι σε ανάλογη μου παρατήρηση ότι «δε μπορούμε να λέμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι» η απάντηση ήταν ( και μάλιστα συντονιστή ) ότι «ε δε θα πρέπει να αποδεικνύουμε και ότι λέμε».

Άρα ……


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 14:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχεις ακούσει και σχόλια Εβραίων εναντίον των Ελλήνων;


Τελικά σε πρόταση του ΟΗΕ να γκρεμίσουν οι Εβραίοι το τείχος της ντροπής,
6 κράτη καταψήφισαν, προφανώς, για να μην τους περάσουν ως αντισημιστές.

Ενώ τα αλλα 150 κράτη σκέφτηκαν αλλοιώς....


Γεια σου Δωριδα.Αυτα πολυ λες δεν αναιρουν αυτα που ειπα.Οσα εγκληματα και να κανει μια κυβερνηση μιας χωρας(μην ξεχνας οτι πολλοι πολιτες του Ισραηλ αντιδρανε στην πολιτικη Σαρον) αυτο δεν δικαιολογει ρατσιστικα σχολια και συμπεριφορες απο πλευρας Ελληνων πολιτων εναντιον ενος λαου.Και καποιοι Εβραιοι μπορει να εχουν πει κακα λογια για τους Ελληνες αυτο τι σημαινει οτι πρεπει και οι Ελληνες να μιλανε ασχημα για τους Εβραιους;

Καθε κρουσμα ρατσισμου,μισσαλοδοξιας,εθνικισμου απο οπουδηποτε να προερχεται πρεπει να καταδικαζεται απο ολους μας.



"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"

Edited by - VIKING on 22/07/2004 14:43:50

Edited by - VIKING on 22/07/2004 15:14:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 17:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Ramoglou ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ Η ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΑ ΠΕΡΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ.

ΤΟ ΕΑΝ ΑΥΤΑ ΣΤΕΚΟΥΝ Η ΟΧΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΕΠΩΜΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΑΝΑΠΟΔΕΙΧΤΟΥ Η ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ.
ΒΕΒΑΙΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ Η ΕΣΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΣΠΑΣΘΩ...

ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΓΕΛΟΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ.
(ΟΜΑΔΑ Ε , ΟΜΑΔΑ Β, ΕΛΛΑΝΙΟΙ, ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ)

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ....

quote:
Θυμήσου κάποτε ότι σε ανάλογη μου παρατήρηση ότι «δε μπορούμε να λέμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι» η απάντηση ήταν ( και μάλιστα συντονιστή ) ότι «ε δε θα πρέπει να αποδεικνύουμε και ότι λέμε».

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΤΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 22:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΑΓΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΣΘΕΝΙΑ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ
ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΠΑΡΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ
Π.Χ.
ΠΟΙΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΖΑΝ ΤΟ 1950 ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΤΟ 1980 Ο ΠΛΥΘΗΣΜΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΡΚΟΥΝ ΤΑ ΤΡΟΦΗΜΑ?
ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ 1990-2000
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Ο ΠΛΥΘΗΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΓΕΡΝΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΠΑΜΕ ΕΤΣΙ ΤΟ 2050 ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ
ΤΙΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΠΕΡΠΛΥΘΗΣΜΟΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΡΑΤΗ ΕΙΧΑΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΚΗΡΩΣΕΙΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ
ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΗ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΡΩΣΗ ΟΣΟΙ ΗΘΕΛΑΝ

ΠΑΝΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ
ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΦΕΝΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΕ ΠΑΓΕΤΩΝΑΣ
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΧΤΥΠΗΜΑΤΟΣ
ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΣΟΦΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ
ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΣΟΦΟΙ ΘΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΠΟΤΡΑΠΙΚΕ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΡΧΕΣ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΤΟΥΣ
ΤΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΒΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ(ΑΠΟΚΑΛΗΨΗ,ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ)ΑΦΟΥ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΚΟΒΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΡΑΒΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΙΕΣ ΤΙΣ ΦΕΡΝΟΥΝ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 00:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον Viking, παρόλο που δεν πιστεύω ότι πρέπει το κάθε σχόλιο να το παίρνουμε ως ρατσιστικό. Παραέχει γίνει καραμελίτσα στα στόματα όλη η κουβέντα περί ρατσισμού. Σε λίγο δεν θα μπορούμε να πούμε κάτι για κάποιον και αμέσως θα μας λένε ρατσιστές...

Και θα διαφωνήσω με τον Ράμογλου
Ποιός θα κρίνει αν ένα θέμα είναι σοβαρό ή όχι, αν όσα λέγονται είναι σημαντικά ή αοριστολογίες ή ψεύδη; Ο συντονιστής δεν είναι κι αυτός μέλος που έχει τις δικές του απόψεις; Φαντάζεσαι να αρχίσει να κόβει ο καθένας θέματα με τα οποία δεν συμφωνεί ή τα θεωρεί γελοία;
Ετσι κι αλλιώς ο καθένας μας κρίνεται από αυτά που λέει και από την γενικότερη συμπεριφορά του εδώ μέσα.
Η μοναδική επέμβαση των συντονιστών που δέχομαι και την θεωρώ επιβεβλημένη, είναι όταν υπάρχουν επιθέσεις εναντίον προσώπων και όχι εναντίον απόψεων. Προσωπική μου γνώμη πάντα...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 02:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Ostria

quote:
Ο ρόλος των συντονιστών είναι να επεμβαίνουν εκεί όπου δεν τηρούνται οι κανόνες και η αρχές των Forums, δηλαδή ακόμα και όταν κάποιο ή κάποια μέλη αοριστολογούν και διασπείρουν ψεύδη.

quote:
Ελέγχοντας λοιπόν τέτοιες συμπεριφορές και τέτοια μέλη διασφαλίζεις την σωστή λειτουργία του χώρου και διεκδικείς το ποθούμενο αποτέλεσμα που είναι η προσφορά υγειών απόψεων προς το αναγνωστικό και εν γένει κοινωνικό σύνολο.

Διαφωνείς λοιπόν με τα παραπάνω.
Εγώ με την σειρά μου δε θα διαφωνήσω μαζί σου αλλά θα πω πως εδώ μπήκα για να μπορώ να βρίσκω πληροφορίες, σωστές και τεκμηριωμένες.

Αν είναι να κάθομαι και να διαβάζω πως οι Ροδόσταυροι πίνουνε αίμα και όποιος τους ενοχλήσει είναι ξάπλα και βλέπει τα ραδίκια ανάποδα sorry δε θα πάρω, έχει και comics το περίπτερο.

Με αυτό λοιπόν το σκεπτικό ανέφερα τα παραπάνω.
Εξ’ άλλου το Forum απ’ όσο ξέρω έγινε για να υπάρχουν όλοι οι παραπάνω λόγοι.
Δε θα μεμφθώ κάποιον ο οποίος θα πει «αυτή είναι η προσωπική μου άποψη», αλλά θα αντιδράσω σ’ αυτόν που θα δώσει μια πληροφορία χωρίς να αναφέρει πηγή κλπ κλπ επειδή κάπου άκουσε, κάποιος είπε, κάπου διάβασε.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 23:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΑΙ ΕΔΩ :http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=2632
Η Akashic ΑΠΑΝΤΑ
quote:
Το ποίημα "περιμένοντας τους Βάρβαρους" του Καβάφη ταιριάζει απόλυτα με όλη την καταστροφολογία. Είμαστε τόσο απογοητευμένοι με την κατάσταση που επικρατεί που φτάσαμε στο σημείο να πιστεύουμε πως μια καταστροφή θα μας σώσει και την προσδιορίζουμε συνέχεια και συνέχεια πέφτουμε έξω και όταν κάποτε πιθανό να συμβεί, κάποιος θα τύχει να πέσει μέσα και θα τον χρίσουμε προφήτη.

ΚΑΙ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΥΜΦΩΝΟ! ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΒΑΡΒΑΡΟΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΙΣ!!

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΜΕ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ. ΟΜΩΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΗ Η ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ ΝΑ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟ;
ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕ ΜΕΡΟΣ ΕΝΟΣ ΣΥΝΟΛΟΥ.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ 12 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ,
ΟΤΑΝ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΔΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΒΙΑΣ 1 ΩΡΑ ΑΞΙΟΛΟΓΙΣΙΜΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ, ΜΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΑ,
ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΕΔΩ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.
ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΤΟΥΣ "ΠΡΟΣΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ" ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ. ΑΛΛΑ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΕΝΩ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ "ΠΡΟΣΜΟΝΗ" ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΝ.
ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ!!

ΕΠΕΙΤΑ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΘΕΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ: ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΣΕ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΩΘΟΥΝ ΝΑ ΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥΣ, ΟΣΟ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ.
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ ΜΑΣ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΓΙ'ΑΥΤΟΥΣ.

ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ : ΠΩΣ ΘΑ ΩΘΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕΙ;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 01:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Ράμογλου,
(σκέτο "ογλου" θα σε λέω από δω και μπρος χεχε)
δεν διαφωνώ καθόλου ως προς την αναφορά των πηγών και το ξέρεις ότι εγώ τουλάχιστον το κάνω συνέχεια. Από κει και πέρα όμως, ποιός μας λέει ότι οι πηγές αυτές έχουν σωστές και τεκμηριωμένες πληροφορίες;
Ουδείς.
Ακόμα και οι πιό αξιόπιστες πηγές που συνήθως είναι οι επιστημονικές πολλές φορές μας δίνουν αντικρουόμενες πληροφορίες σχετικά με το ίδιο θέμα. Ενα απλό παράδειγμα, στο ένα επιστημονικό site βρίσκεις μία
"θεμελιωμένη" μελέτη γιά την ύπαρξη του φαινομένου του θερμοκηπίου και σε ένα άλλο μία εξίσου "θεμελιωμένη" μελέτη που βγάζει το ακριβώς αντίθετο συμπέρασμα. Ποιό είναι το πρόβλημα της τεκμηρίωσης; Οτι και οι δύο βασίζονται σε μία εν εξελίξει έρευνα. Οπως και οι περισσότερες πληροφορίες πάνω στα θέματα που συζητάμε. Σήμερα ισχύουν, αύριο ανατρέπονται. Και αυτό είναι και το ενδιαφέρον τους.

Από κει και πέρα όση βαρύτητα έχει η πληροφορία πως οι Ροδόσταυροι πίνουν αίμα, άλλη τόση έχει οποιαδήποτε πληροφορία την οποία δεν μπορούμε να τεκμηριώσουμε. Ποιό είναι το μυστικό των Ναϊτών άραγε; Υπάρχει η ύλη; Οι Ινδοευρωπαίοι; Ο θεός; Η αθάνατη ψυχή; Οι εξωγήινοι; Τί πραγματικά είναι η Μασονία; Ισχύει η μετενσάρκωση; Υπήρξε ποτέ ο Ιησούς ως φυσικό πρόσωπο; Τι παιζόταν στα αρχαία Ελληνικά Μυστήρια; Ποιός είναι ο βαθύτερος συμβολισμός του γρίφου της Σφίγγας; Βαδίζουμε προς μία ακόμα εποχή παγετώνων;...

Πες μου εσύ ότι για κάποιο από όλα αυτά τα ερωτήματα μπορείς να μας φέρεις σωστές και τεκμηριωμένες πληροφορίες που να δίνουν την απάντηση... και τότε πάω πάσο.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 04:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Ostria Kafe ( κατά το ογλού ) τεκμηριωμένες πληροφορίες για όλα τα παραπάνω υπάρχουν, αυτό που δεν υπάρχει και πολύ σωστά τονίζεις είναι η απόδειξη της απόλυτης αλήθειας.

Αυτή έρχεται βιωματικά κατά την ταπεινή μου άποψη.
Αν δηλαδή βιώσεις την ζωή ενός Ροδόσταυρου τότε θα ξέρεις πού οδηγεί αυτός ο δρόμος.
Βέβαια αυτή η γνώση που θα έχεις, για σένα θα είναι η απόλυτη αλήθεια, ενώ για τον άλλο θα είναι απλά μια πληροφορία που θα προστεθεί στο πατσγουορκ της αναζήτησης του.

Συμπερασματικά δε διαφωνώ μαζί σου, απλά θέλω να ξέρω πάνω σε τι θα διαφωνήσω όταν και αν χρειαστεί, και για να το πράξω θα πρέπει να έχω κάτι να αναλύσω.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 12:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ostria Kafe

A! Υπάρχει καφέ προς τιμήν μου και δεν το γνωρίζω;!

Η απόδειξη της αλήθειας έρχεται βιωματικά;
Χμμμ... δεν είμαι και απόλυτα σίγουρη γι αυτό. Σε κάποιες περιπτώσεις ισχύει, σε κάποιες άλλες όχι.
Μπαίνεις σε μιά μυστικιστική ομάδα όπου σου αποκαλύπτονται τα αρχαία υποτίθεται μυστικά και ο σκοπός εκείνης της αρχικής ομάδας.
Πόσο σίγουρος όμως μπορεί να είσαι, ότι ισχύουν όλα όσα μαθαίνεις εκεί μέσα, αφού δεν υπάρχει άλλος τρόπος να επιβεβαιώσεις αυτές τις πληροφορίες;
Από την άλλη, έχεις μία προσωπική μεταφυσική εμπειρία. Πώς είσαι σίγουρος ότι αυτή ήταν αληθινή και όχι δημιούργημα του μυαλού σου;
...ή παρανόηση των γεγονότων; ...ή οτιδήποτε άλλο;

Ιδίως οι βιωματικές εμπειρίες αυτού του τύπου, ακόμα κι αν είναι πραγματικά γεγονότα, κολλάνε στην ερμηνεία τους. Εσύ δίνεις πάντα την δική σου ερμηνεία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και η σωστή.
Αν ας πούμε έχεις μία ροπή να πιστεύεις ότι υπάρχουν εξωγήινοι αν δεις ένα φωτεινό ον στο δωμάτιο σου, θα πεις ότι ήταν εξωγήινος. Ο άλλος που πιστεύει στους αγγέλους, θα πει ότι ήταν άγγελος. Ο τρίτος που δεν πιστεύει σε κανένα από τα παραπάνω, θα το ερμηνεύσει διαφορετικά. (πχ μπορεί να ψάξει να βρει αν το φάρμακο που παίρνει του προκαλεί παραισθήσεις ή αν κοιμόταν εκείνη την στιγμή και δεν ήταν ξύπνιος) Οπότε τα πάντα είναι θέμα ερμηνείας και προδιάθεσης (που οδηγεί στην συγκεκριμένη ερμηνεία).

Συμπερασματικά, δεν διαφωνώ ούτε και γω μαζί σου, ότι όσο περισσότερο
τεκμηριωμένες είναι οι πληροφορίες που φέρνει κανείς, τόσο η έρευνα αποκτά πιό σταθερές βάσεις. Μία πληροφορία όμως μπορεί να γκρεμίσει όλο το οικοδόμημα. Αν ας πούμε έχεις στηρίξει τα συμπεράσματά σου σε μία πηγή, και φέρνεις αποδεικτικά στοιχεία από άλλες πηγές που όμως και αυτές στηρίζονται βασικά στην αρχική πηγή, αν αυτή η αρχική πηγή αποδειχτεί κάποια στιγμή αναξιόπιστη, you wave goodbye σε όλη η έρευνα και στα συμπεράσματά της.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 13:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η απόδειξη της αλήθειας έρχεται βιωματικά;
Χμμμ... δεν είμαι και απόλυτα σίγουρη γι αυτό. Σε κάποιες περιπτώσεις ισχύει, σε κάποιες άλλες όχι.

Η παράληψη μου είναι ότι δεν διευκρίνισα ότι μιλάω για την προσωπική αλήθεια που έχει ο καθένας μας.

Αναγωγή λοιπόν στο τι πρέπει να βιώσει ο καθένας.

Αν εγώ πρέπει να βιώσω την θέαση UFO και μέσα από την όλη αυτή διαδικασία να κατανοήσω μια άλλη διάσταση σκέψης-θέασης τότε θα την βιώσω, θα εξάγω συμπεράσματα και θα δημιουργήσω την δική μου αλήθεια.

Στην πορεία ναι μπορεί όλα αυτά να τα ανατρέψω γιατί θα βρω στοιχεία ότι το φως που είδα στο βουνό να κινούνται με υπερβολική ταχύτητα ήταν ο γιος μου που είχε κλέψει το αμάξι μου και έκανε αυτοσχέδιους αγώνες. Έτσι θα πω πως το UFO με έκανε ΜΠΟΥΦΟ.

Ε απ’ όλη αυτή τη διαδικασία κάτι θα έχω μάθει όμως, το οποίο θα πηγάζει από μένα και θα αναιρεθεί από μένα.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 11:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου "ογλου",
εγώ έχω καταλήξει στο σύμπερασμα ότι ο καθένας μας έχει φτιάξει έναν κόσμο ιδεών μέσα στο κεφάλι του και το μόνο που κάνει είναι να προσπαθεί να τον επιβεβαιώσει. Οποια απόδειξη κι αν μας φέρει ο άλλος για το αντίθετο, πάλι θα βρίσκει ένα τοίχο χτισμένο από την προσωπική μας "επιθυμία".
Η υπέρβαση ή και η ανατροπή αυτής της γερά εγκατεστημένης μέσα μας επιθυμίας, είναι ίσως ο δρόμος για την πραγματική γνώση. Φτάνει να είσαι έτοιμος να την δεχτείς.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 13:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ostria φτάσαμε λοιπόν στο ίδιο συμπέρασμα που τελικά είναι και το δεδομένο γι αυτόν που θέλει να αναζητά, γι αυτόν που θέλει να έχει ένα μυαλό ελεύθερο, χωρίς δόγματα και χωρίς παρωπίδες.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy