ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Το υποβαθμισμένο είδος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sodom
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 13:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sodom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Prologos: Oi gunaikes kai oi <<egxrwmoi>> fwnaksan arketa dunata toso pou na tous paraxwrhsoume telika to dikaiwma na legontai katapiesmenoi.De skeftomaste omws akomh ta paidia,giati auta swpainoun.
Ap'olous tous katapiesmenous pou 'xoun to xarisma tou logou,ta paidia einai oi vouvoi ths istorias.Oi krauges kai oi thumoi tous de thewrountai anarthrh diamarturia,alla kati to fusiologiko: paidia einai,fwnazoun.Wstoso,kanena zwntano plasma de fwnazei xwris logo.
Ta paidia (o monos apodektos orismos ths lekshs einai autos pou dinetai apo to Nomo: atoma hlikias apo 0 ews 18 etwn ) de diathetoun ta mesa na ekfrastoun.Den kalountai na ekfrastoun,apofasizoume emeis gia ola osa ta aforoun xwris na upologizoume th dikia tous apopsh. Nomizoun pw den kseroun afou ta apokaloume adah,ki as frontizoume na morfwnontai eksi wres thn hmera.Panw ap'ola den tolmoun na upswsoun th fwnh afou h epiviwsh tous eksartatai apokleistika apo tous megalous,oi opoioi den epitrepoun na amfisvhththoun ta Erga tous -ta erga pou th'apotelesoun thn upoxrewtikh klhronomia autwn pou shmera einai neoi kai vouvoi.
Oi megaloi milane gia logariasmo twn paidiwn,opws oi asproi milousan gia logariasmo twn maurwn,oi antres gia logariasmo twn gunaikwn.Milane dhladh af'upshlou kai ontas ap'eksw.
Anamesa stous megalous,pou milane gia tis apaithseis pou exoun ap'ta paidia,kai sta paidia,pou den mporoun na milhsoun gia ton eauto tous,vriskomaste se adieksodo.Kai h koroidia sunexizetai.
Tha 'prepe omws na vgoume apo auth thn katastash.To na einai kapoios apo mas <<enhlikas>>einai kathara thema ekloghs,pou mas vohthaei na ksexasoume ton eauto mas,na ton prodwsoume. Oloi kapote eimastan paidia.Oloi den eimaste upoxrewmenoi na to ksexasoume.Epeidh omws to tuflo paixnidi twn enhlikwn,pou teinei na parasurei kai tous neoterous,mas odhghse se epikindunh katastash,einai epigousa h anagkh olo kai perissoteroi apo mas pou den exasan th mnhmh tous, na uposthriksoun ta paidia.


Y.G. Auto to keimenaki einai apo ena vivlio.An thelei kaneis na tou steilw siga siga olo to vivlio mporei na steilei ena e-mail edw:selefice666@hotmail.com

Sodom
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 13:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sodom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Epishs mporoume kai edw mesa na to thiksoume to thema pou periexei auto to vivlio.Akoma ena apo ta oneira pou exw einai oloi edw mesa sto esoterica na ftiaxname ena kinhma re gmt!Na prospathousame na alaksoume kati kai oxi mono na antalasoume edw mesa idees.Na kanonizoume sunanthseis.Na organwthoume gia na ksefugoume ligo apo thn koinwnia pou mas plasaroun.NA TOUS PLASAROUME TH DIKIA MAS KOINWNIA RE GAMWTO!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 14:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Epishs mporoume kai edw mesa na to thiksoume to thema pou periexei auto to vivlio.Akoma ena apo ta oneira pou exw einai oloi edw mesa sto esoterica na ftiaxname ena kinhma re gmt!Na prospathousame na alaksoume kati kai oxi mono na antalasoume edw mesa idees.Na kanonizoume sunanthseis.Na organwthoume gia na ksefugoume ligo apo thn koinwnia pou mas plasaroun.NA TOUS PLASAROUME TH DIKIA MAS KOINWNIA RE GAMWTO!!!!!!!




ενα μικρο βημα...
αλλαξε τα λατινικα γραμματακια με ελληνικα και μετα θα πουμε περισσοτερα.
εχω και εγω ετουτες τις ιδεες αλλα σε λιγο θα καταλαβεις οτι το βολεμα ειναι ΖΩΗ για πολλους ανθρωπους ακομα και για τους εσωτεριστες
αμ πως...
ουπς εχασα αραγε;

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sodom
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 17:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sodom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω για την παρατηρηση AFMA αλλα εγω πολυ θα ηθελα απο εδω μεσα τα να βρω κοινα μυαλα με τα δικα μου και να κανω και παρεα παραεξω απο το net για να μην νοιωθω πως βρισκομαι στο περιθωριο.Αυτο για αρχη και μετα ολα τα αλλα.Ειναι δθσκολο σημερα αμα ξεφευγεις απο την αγελη να βρισκεις μπροστα σου και αλλους που να εχουν ξεφυγει(οσο γινεται παντα)απο αυτην.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 15:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι είναι <>;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sodom
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 00:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sodom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειχα γραψει κατι αλλα δεν ξερω γιατι δεν το εμφανισε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 11:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
k, κατάλαβα.

Διαφωνώ. Πάντως το κείμενο μου θυμίζει κάτι από Πασκάλ Μπρυκνέρ.
(που αυτός και αν διαφωνεί...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sodom
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 23:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sodom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεις να μου εξηγησεις πανω σε τι ακριβως διαφωνεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 23:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν με αυτό:
To na einai kapoios apo mas <>einai kathara thema ekloghs,pou mas vohthaei na ksexasoume ton eauto mas,na ton prodwsoume

Δε νομίζω ότι το να είσαι <> σημαίνει ότι ξεχνάς ή προδίδεις τον
εαυτό σου. Αντιθέτως, μάλλον τον βρίσκεις. Γιατί στο κάτω-κάτω <>
γεννιέσαι, δε γίνεσαι (μου ήρθε τώρα ένας ενδιαφέρων συνειρμός με
τη γνωστή ατάκα του Ψωμιάδη "Έλληνας γεννιέσαι, δε γίνεσαι". Άρα
Έλληνας = <> ).


2ον:
Όπως και να καταλήγεις <>, νομίζω είναι λίγο χαζό να
σε καταπιέζουν για αυτό. Το ίδιο και για τις γυναίκες. Τα έχουμε
ξεπεράσει αυτά (σε γενικές γραμμές πάντως από το 200μ.Χ. μέχρι το
1960 περίπου η θέση των γυναικών βελτιωνόταν σταθερά -αν και αρκετά αργά- ενώ των <> μάλλον χειροτέρευε). Το ίδιο και για τους μαύρους,
και για τους κουτσούς, και για τις μειονότητες εν γένει. Το ότι είσαι
μειονότητα δε σημαίνει ότι δεν είσαι και ολοκληρωμένος άνθρωπος.
Καλά έκαναν οι γυναίκες και οι <> και φώναξαν. Δεν τους παραχωρήθηκε
κανένα δικαίωμα να λέγονται καταπιεσμένοι. Τους αναγνωρίστηκε το ότι
είναι καταπιεσμένοι χωρίς λόγο και αιτία και υποτίθεται ότι έχουν
γίνει βήματα για να διορθωθεί αυτό.

Ας μη μπερδεύουμε το γυναικείο
ή το gay κίνημα με τις φαιδρές αμερικανιές του τύπου "είμαι 350 κιλά
και μου αρνήθηκαν να γίνω μπαλαρίνα, κάνω μήνυση για $100.000". Δεν
αρνούμαι την ύπαρξη τέτοιων συνδρόμων θυματοποίησης, αλλά δε νομίζω
ότι τα παραδείγματα που ανέφερες εμπίπτουν σε αυτήν την κατηγορία.
Αν βέβαια δεν εννοούσες αυτό τότε συμφωνούμε.

Για τα παιδιά, από αύριο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 23:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως το κείμενο μου θυμίζει κάτι από Πασκάλ Μπρυκνέρ

Ναι!
"Το μέγαρο των χαστουκιών"!!!
φοβερό βιβλίο

(αναρρωτιέμαι πότε θα βγει εγκύκλιος που να ζητά από τους μεγάλους διπλώματα για να είναι άξιοι να διαπαιδαγωγήσουν παιδάκια. Αλλά ξέχασα! Το "μητρικό ένστικτο" είναι αλάνθαστο...)

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 23:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Καλό μήνα των
ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ
ΑΓΩΝΩΝ ΑΘΗΝΑ 2004

Ευχόμεθα την ομαλή και άριστη διεξαγωγή των αγώνων.

Ελπίζομε η 28η ΟΛΥΜΠΙΙΑΣ να αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Και τέλος προσδοκούμε στην φωτισμένη έμπνευση,
των συζητήσεών μας.

ΕΚΕΧΕΙΡΙΑ, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία.......


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1083984
Maintained by Digital Alchemy