ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ο ξεπεσμός με αφορμή το ποδόσφαιρο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 20:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα όλοι χαρήκαμε που η εθνική μας έφτασε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και εντυπωσίασε όλη την Ευρώπη.Σίγουρα όλοι πανυγηρήσαμε και φωνάξαμε όταν έβαζαν οι διεθνείς μας γκολ στα γήπεδα της πορτογαλλίας και τους εξεπληταν όλους.Σίγουρα αυτή η τεράστια,εκ των πραγματων, ποδοσφαιρική επιτυχία αποτέλεσε ανέλπιστη διαφήμιση για τη χώρα μας μια ανασα πριν τους ολυμπιακούς.Σίγουρα...
ΟΜΩΣ η όλη αντιμετώπιση του γεγονότος απο τα ΜΜΕ και απο τον κόσμο εμενα καθε άλλο παρα με χαροποιησε...
Το ότι συγκεντρώθηκαν περισσότερα άτομα σε μια εκδήλωση για μία ποδοσφαιρική επιτυχία αποτι συγκεντρωθηκαν για τον πόλεμο του Ιρακ αποτελεί θεωρώ κατάντια!
Το ότι περισσότεροι είναι αυτοί που γνωρίζουν πλέον το όνομα "Χαριστέας" απο το όνομα "Γκάντι" αποτελεί κατάντια!
Το ότι αποκαλούνται "θεοί" ποδοσφαιριστές , όση και να είναι η επιτυχία , αποτελεί κατάντια!
Ποδόσφαιρο παίζουν οι άνθρωποι...δε βρίσκουν θεραπεία σε εμβόλια!
Το ότι ο Ζαγορακης θα παρει δις δραχμές ενώ ο ερευνητής που εργάζεται για το καλό της ανθρωπότητας θα παρει τρεις κι εξήντα αποτελεί κατάντια !
Το ότι ελάχιστα αφιερωματα γίνονται πχ για τους "Γιατρούς του κόσμου" σε σχέση με τους παίχτες της εθνικής αποτελει κατάντια!
Το ότι στο δελτίο ειδήσεων τις προαλλες ο τηλεπτικός χρόνος για το γάμο του Φύσσα ήταν σαφώς πολλαπλάσιος απο αυτον για το θανατο 90 παιδιών σε δημοτικό σχολείο στην Ινδία αποτελεί κατάντια!
Για να μην αναφέρουμε κατι περίεργες ταυτίσεις με έννοιες όπως "έθνος" κλπ κλπ κλπ
Τόσοι χιλιάδες άνθρωποι αυτό περίμεναν για να γίνουν περήφανοι που είναι έλληνες?!!!Γιατί ουκ ολίγες φορες έγιναν τέτοιες δηλωσεις...

Απειρα τέτοια παράδειγματα υπάρχουν για να δείξουμε τον ξεπεσμό της συγχρονης κοινωνίας και τον αποπροσανατολισμό της κοινής γνωμης απο τα ουσιαστικα...
Καλό είναι να χαιρόμαστε με τις επιτυχίες αλλα παράλληλα καλό θα ήταν να βλέπουμε και καποιες βαθύτερες παραμέτρους


υγ:πιστεύω πως το θεμα εμπιμπτει εδω μιας και θεωρώ πως αποτελεί "σύγχρονο στοχασμό".Αν παρόλαυτα νομίζετε πως ταιριάζει στο "μεταξύ τυρου και αχλαδιου" ας γίνει η απραίτητη μετακίνηση.

[center]"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"


Edited by - T-SEEKER on 20/07/2004 20:18:25

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 21:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς συμφωνώ και εγώ... αυτό που έχω πει ένα σωρό φορές.. εκτός της κατάντιας.. βλέπω γενικά πολύ επιφάνεια.. είμαστε της μόστρας δυστυχώς..
Όταν μιλάμε για περηφάνεια εμένα μου έρχεται κάπως.. αλλά για να μην τους την χαλάσω δεν το δείχνω και τόσο έντονα μιας και έρχεται και το μεγάλο γεγονός που περιμέναμε... Όλοι έχουμε πιαστεί με αυτό και την νίκη που μας χάρισε η εθνική και διάφορα άλλα που έχουν γίνει τελευταία και έχουν διαφημίσει την Ελλάδα...
Δεν βλέπουν τους δρόμους που φτιάχνουν και ακόμα που δεν έχουν τελειώσει και πόσοι άνθρωποι θα μπορούσαν να σκοτωθούν σε αυτούς.. χαρακτηριστικά σε ένα βράδι εγώ και η παρέα μου πήγαμε να σκοτωθούμε τρεις φορές γυρνόντας από την λεωφόρο μαραθώνος.. Τα ξέρεται τα έργα που έχουν κάνει.. Σε κάποια σημεία τα διάφορα σήματα που βάζουν για τα έργα είτε δεν φαινόντουσαν καλά.. είτε τα έβλεπες τελευταία στιγμή είτε δεν υπήρχαν καν.. Ας μην μιλήσω και για πολλά άλλα είτε αυτά είναι έργα που βρίσκονται σε εξέλιξη είτε είναι εκείνα είναι έργα που τα τρώμε στην μάπα χρόνια και χρονάκια ..
Ας μην μιλήσω άλλο.. εγώ γενικά έχω απογοητευτεί πολύ... ήμουνα που ήμουνα δηλαδή..
Δεν είμαστε τίποτα άλλο από διαφήμιση και επιφάνεια... και μου κάνει εντύπωση που ο κόσμος δεν βλέπει τίποτα γύρω του.. μόνο για περηφάνεια μιλάει.. Πως μπορεί να την βλέπει?
Τί μας χαλάει δηλαδή πιό πολύ? Πως δεν ακουγόμαστε και πολλοί εκτός Ελλάδας ή ότι δεν έχουμε και πολλά να πούμε για να ακουστούμε?

Αυτό που έγινε φέτος με την εθνική έγινε για ένα σωρό άλλους λόγους εκτός αυτού που πραγματικά λέγεται αθλητισμός...

Και ένα σωρό άλλα που δεν χρειάζεται να επαναλάβω μιας και πολύ σωστά έχει αναφέρει ο φίλος T-SEEKER

Αυτά προς το παρόν .. Χαιρετώ...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 22:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φιλε/η T-SEEKER.

quote:
Το ότι ελάχιστα αφιερωματα γίνονται πχ για τους "Γιατρούς του κόσμου" σε σχέση με τους παίχτες της εθνικής αποτελει κατάντια!

Σωστος.

Εδειξαν καθολου τα καναλια οτι συμφωνα με τους υπολογισμους της Εθνικης Στατιστικης υπηρεσιας και του ιδρυματος Μαραγκοπουλου 80.000 παιδια απο ηλικιας 14 εως 18 χρονων εργαζονται;


Ειναι τα παιδια που συνανταμε στα χωραφια να μαζευουν τα αγροτικα προιοντα,τα παιδια που μας σερβιρουν στα καλοκαιρινα θερετρα,τα παιδια που δουλευουν σε οικοδομες.Ειναι τα παιδια των φαναριων,τα παιδια ενος κατωτερου Θεου που δεν θα μπορεσουν να απολαυσουν το καλοκαιρι,που δεν γνωριζουν τι σημαινει σχολειο,μπανια,διακοπες.Ειναι τα παιδια της διπλανης πορτας που δεν περιμενουν καμια δευτερα παρουσια,δεν περιμενουν κανενα θαυμα,δεν περιμενουν το ομορφο καλοκαιρακι,δεν θα χαρουν την Ολυμπιαδα.Ειναι τα παιδια που γινονται θυματα εκμεταλευσης απο κυκλωματα που αποκομιζουν τεραστια κερδη.

Γνωριζει κανεις οτι 180 εκατ.παιδια παγκοσμιως ειναι θυματα εκμεταλευσης,2 εκατ. εμπλεκονται σε δικτυα πορνειας,100 εκατ.παιδια ζουν στους δρομους χωρις καμια προστασια.

Οχι δεν μας τα εδειξαν τα καναλια.Οχι πως τωρα που εχει κοπασει η επιτυχια δινουν εκταση σε αυτα τα προβληματα αλλα αντιθετως μας δειχνουν το πολυ χρησιμο και ενδιαφερον θεμα ζωτικης σημασιας για τον πολιτη που ειναι η τιμη της ξαπλωστρας στην παραλια(ή μηπως τελικα τα κωλαρακια των γυναικων μας δειχνει που λιαζονται στην παραλια)


quote:
Το ότι στο δελτίο ειδήσεων τις προαλλες ο τηλεπτικός χρόνος για το γάμο του Φύσσα ήταν σαφώς πολλαπλάσιος απο αυτον για το θανατο 90 παιδιών σε δημοτικό σχολείο στην Ινδία αποτελεί κατάντια!

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες.

quote:
Το ότι ο Ζαγορακης θα παρει δις δραχμές ενώ ο ερευνητής που εργάζεται για το καλό της ανθρωπότητας θα παρει τρεις κι εξήντα αποτελεί κατάντια !

Ετσι ειναι φιλε μου,δυστυχως.


Και ας μην σχολιασω καλυτερα ολες αυτες τις παρλαπιπες που ακουστηκαν στα καναλια περι Ελληνικης ψυχης,οτι ο Θεος ειναι Ελληνας,
περι παναγιας που βοηθαει τους Ελληνες κ.λ.π.Αν θυμασε παλιοτερα επι χουντας βαζανε σε αγωνες ποδοσφαιρου της Ελλαδας εικονες της παναγιας που ταχα ηταν θαυματουργη για να βοηθησει τους Ελληνες ποδοσφαιριστες.Αν ειναι δυνατον.Αυτα δυστυχως γινονται και σημερα και το χειροτερο ξερεις ποιο ειναι φιλε μου,οτι καλιεργειται ενας εθνικισμος και σωβινισμος και μεγαλωνουν οι νεοι με το δηλητηριο των σκουπιδοκαναλιων.Ο κινδυνος τα επομενα χρονια ειναι να μεγαλωσει ακομη περισσοτερο ο εθνικισμος και να ακουμε απο νεους την γνωστη γελοια εκφραση περι Ελληνικης ψυχης και ανωτεροτητας της φυλης.

Και δυστυχως αυτη ειναι μονο η αρχη.Φαντασου τι εχει να γινει στην Ολυμπιαδα αν παρει πολλα χρυσα η Ελλαδα(πραγμα που το ευχομαι).Θα
αρχισουν τα δελτια ειδησεων να μας δειχνουν ολη την ωρα τι γινεται
στα χωρια των αθλητων,για την μανα και τον προπαππου του καθε "γιου του ανεμου" Κεντερη και τον γαμο της κωλοπετινιτσας.Και μετα φυσικα θα δουμε καμια υποδοχη των "ηρωων" σε κανενα καλιμαρμαρο με καλεσμενους τους χορτασμενους "πνευματικα" και σωματικα παπαδες και τους πολιτικους να βγαζουν τους πομπωδεις χωρις ουσια λογους.

quote:
Απειρα τέτοια παράδειγματα υπάρχουν για να δείξουμε τον ξεπεσμό της συγχρονης κοινωνίας και τον αποπροσανατολισμό της κοινής γνωμης απο τα ουσιαστικα...

Το θεμα ειναι να δουμε ποιος ευθυνεται κυριως για αυτο.Την μεγαλυτερη ευθυνη φυσικα την εχει η Πολιτεια και φυσικα η εξουσια που λεγεται Μ.Μ.Ε και που δυστυχως διαμορφωνουν την κοινη γνωμη.



"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"

Edited by - VIKING on 20/07/2004 22:46:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 23:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι και φίλες

Είναι όλα ένα μεγάλο κουβάρι και άντε να βρεις άκρη. Από όπου και να αρχίσεις πάντα στο ίδιο καταλήγεις: Είναι θέμα παιδείας. Φαίνεται πως οι περισσότεροι προτιμούν να παραμένουν παιδιά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φάνης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 10:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την Καλημέρα μου στην εκλεκτή παρέα των συνοδοιπόρων!

Συμφωνώ κι εγώ με τη σειρά μου για τον εκφυλισμό τόσων πραγμάτων είτε στη χώρα μας, είτε παγκοσμίως.
Αναμφίβολα τα ΜΜΕ έχουν αυτή τη δύναμη να χειραγωγούν και να κατευθύνουν εκεί που επιθυμούν την άβουλη και απαίδευτη μάζα.
Οι παρωπίδες έχουν μπει για τα καλά και ο ελεύθερος άνθρωπος έχει καταλήξει τελικά σε ανδράποδο.
Ο μύθος της σπηλιάς κατά τον Πλάτωνα είναι το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα ανά τους αιώνες.
Σαφώς σ’ αυτό, μεγάλο μέρος ευθύνης έχει η Πολιτεία για την έλλειψη της Παιδείας
κι όχι μόνο, όμως τη μεγαλύτερη ευθύνη την έχουμε εμείς οι Πολίτες αυτής της κοινωνίας που εκλέγουμε εκείνους που κυβερνούν την Πολιτεία.
Υποκρισία, διαφθορά, έλλειψη ενδιαφέροντος για τα κοινά προβλήματα και τις προκλήσεις της ζωής από τους απλούς ανθρώπους,
σαθρή και έκφυλη η κυβέρνηση των πολιτικών..…

Πως περιμένουμε να αλλάξει το σύστημα, εάν δεν αλλάξουμε πρώτα εμείς;

Θέλω να πιστεύω ότι αρκετοί άνθρωποι αντιλαμβάνονται αυτή τη μιζέρια που μας διακατέχει, όμως οι περισσότεροι απογοητεύονται και δεν ξέρουν τι να κάνουν.

Όσον αφορά το επίτευγμα της Εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου, είναι πράγματι καλό να επικροτήσουμε τέτοιες επιτυχίες, έστω και σ’ ένα «άθλημα» που έχει υποστεί τα πάνδεινα τις πιο πολλές φορές από άσχετους παράγοντες, που με το χρήμα τους καταφέρνουν να καταστρέφουν την έννοια του Αθλητισμού και των Ιδανικών που υπάρχουν σ’ αυτό.
Όμως ο άκρατος ενθουσιασμός και η υπερβολή των πάντων είναι κάτι που μας χαρακτηρίζει.
Τα όρια πάλι ξεπεράστηκαν.
Θα ήταν θεμιτό μετά απ’ αυτήν την επιτυχία να αλλάξουν αρκετά πράγματα στο χώρο του αθλητισμού αλλά και στην ίδια την κοινωνία γενικότερα.
Για να γίνει όμως αυτό χρειάζεται να «γκρεμιστούν» πολλά τείχη….
Στην αρχαιότητα αυτό γινόταν έστω και με συμβολικό τρόπο….
ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;

Με εκτίμηση
Φάνης!

ΧΡΟΝΟΥ ΦΕΙΔΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 14:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου στους εκλεκτούς,
διαβάζοντας σας νοιώθω ανακούφιση γιατί νόμιζα ότι μάλλον είμαι κατεβασμένη απο άλλο πλανήτη.Ενοιωσα στο πρώτο στάδιο θυμό και μετά τόση απογοήτευση για την κατάντεια μας.
Πως είναι δυνατόν να είμαστε σε τέτοια χάλια και σαν χώρα αλλά και σαν άνθρωποι καιτο μόνο που πορεί να συγκινήσει και να βγάλει στους δρόμους τόσο κόσμο..... είναι απίστευτα λυπηρό!
Δεν θα διαφωνήσω ότι πρέπει εμείς να γίνουμε καλύτεροι αλλά ......
Είναι θάμα παιδείας πιστεύω απο την ρίζα νομίζω πρέπει να ξεκινήσει κανείς,χρειάζεται καινούργια μαγειά!!!

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 02:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ...

ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΣΚΟΤΩΜΟΥΣ ΚΑΙ ...ΚΤΟΝΟΥΣ...
ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΑ ΤΥΠΟΥ... ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ...
ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ...
ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΓΕΜΙΖΩ ΜΕ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΚΑΙ ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ...
ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ...
ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ...
ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ...

ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΧΑΜΟΓΕΛΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΝΕΡΟ ΝΑ ΠΙΕΙ...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ... ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΙΝΗΘΩ ΝΑ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΣΩ...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΥ ΗΡΩΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΞΩ "ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ"...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

ΑΣ ΝΟΙΩΣΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΠΟΥ ΖΩ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΞΙΕΠΑΙΝΟ...

ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ... ΚΑΙ ΤΟΤΕ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΚΛΕΙΣΤΗ.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φάνης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 09:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα στην παρέα!

Συμφωνώ με αυτά που αναφέρεις "Odysseus nemo".

Αν πραγματικά θέλουμε να αλλάξει κάτι, ας ξεκινήσουμε πρώτα με τον εαυτό μας,
από μικρά και απλά πράγματα μέσα στην καθημερινότητά μας.
Το περίφημο απόφθεγμα «Άδραξε τη μέρα», «Seize the Day», που τόνιζαν οι ερμηνευτές στην ταινία «Ο κύκλος των χαμένων ποιητών» είναι κατάλληλο για να συνειδητοποιήσουμε ότι εξαρτάται αποκλειστικά από εμάς αν θέλουμε η ημέρα μας και η ζωή μας γενικότερα να είναι δημιουργική και γεμάτη εμπειρίες.
Τα πάντα αλλάζουν εσωτερικά κι εξωτερικά όταν βάζουμε στόχους, είτε βραχυπρόθεσμους είτε μακροπρόθεσμους και μερικές φορές αντιλαμβανόμαστε ότι οι 24 ώρες μιας ημέρας είναι τελικά λίγες…..

Με εκτίμηση
Φάνης!


ΧΡΟΝΟΥ ΦΕΙΔΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 12:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
".....ΑΣ ΝΟΙΩΣΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΠΟΥ ΖΩ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΞΙΕΠΑΙΝΟ...

ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ... ΚΑΙ ΤΟΤΕ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΚΛΕΙΣΤΗ..."

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου αντίθετα κι εγώ βρίσκω την χαρά της ζωής μέσα στην απλή καθημερινότητα,μέσα στίς φωνές των παιδιών,με΄σα στό σκάλισμα μιας τριανταφυλιάς,μέσα στο αγνάντεμα της ανατολής.
Πόσοι όμως νομίζεις ότι έκαννα αυτό που εσύ ναφέρεις όσον αφορά το τι δείχνει η τηλεόραση και δεν συνέχισαν να την έχουν ανοικτή και να ευφραίνονται με τα όσα σκουπίδια τους δίνει?Πόσοι άρραγε είδαν το θέμα απο αυτήν την πλευρά του ότι ας χαρούμε κι εμείς γιατί γίναμε γνωστοί για κάτι όμορφο?
Ελάχιστοι μέσα σαυτήν την λαοθάλασσα ,νομίζω.


"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 13:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρομαι που αισθάνεσθε όπως κιεγώ.Αυτό που είπε η γαλάζια σφαίρα το αποτυπωνει πιστευω πολύ καλά
quote:
διαβάζοντας σας νοιώθω ανακούφιση γιατί νόμιζα ότι μάλλον είμαι κατεβασμένη απο άλλο πλανήτη.Ενοιωσα στο πρώτο στάδιο θυμό και μετά τόση απογοήτευση για την κατάντεια μας.

θυμάμαι μετά το πρωτο κύμα ενθουσιασμού για την μεγαλες ,ξαναλέω, ποδοσφαιρικές επιτυχίες της χώρας μας αυτο που ακολούθησε ήταν πίκρα παρακολουθώντας τις αντιδράσεις ορισμένων.Εντάξει,είναι γνωστό πως υπάρχουν ορισμενοι χιλιάδες "φίλαθλοι" που νομίζεις πως ομοναδικός σκοπός για τον οποίον ζουν είναι το ποδόσφαιρο αλλα δεν περίμενα ότι θα λεγονταν τέτοια πράγματα και απο άλλους ενσυνείδητους ανθρωπους.Να που έχουμε φτάσει...να περιμενουμε απο μία αθλητική επιτυχία για να αισθανθούμε περήφανοι!Αν είναι δυνατόν! Η περηφανια πρέπει να πηγάζει απο πολύ πιο σημαντικά πραγματα και δεν είναι μία λεξη που μπορεί να χρησιμοποιείται τόσο επιπόλαια . Φυσικα και θα αισθανθούμε χαρουμενοι αλλα όχι και να προβαίνουμε σε τόσο υπορβολικες ενέργειες και δηλωσεις τυπου "Θεοί" "ελληνική ψυχή" και τόσα άλλα . Αλοίμονο αν έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρουμε ως πρέσβεις του ελληνισμού και του ελληνικού πολιστισμού στο εξωτερικό ( γιατί ακούστηκε κιαυτό ) μία ποδοσφαιρική ομάδα...
quote:
βλέπω γενικά πολύ επιφάνεια.. είμαστε της μόστρας δυστυχώς..
Όταν μιλάμε για περηφάνεια εμένα μου έρχεται κάπως.. αλλά για να μην τους την χαλάσω δεν το δείχνω και τόσο έντονα μιας και έρχεται και το μεγάλο γεγονός που περιμέναμε...
ακριβώς αυτό simori.Βλέπετε...πλέον το "είναι" φαντάζει μικροσκοπικό μπροστα στο "φαίνεσθαι"Εκεί που ήμουν με την παρέα μου και είχε ανάψει για τα καλά η κουβέντα πάω+εγώ ο δύσμοιρος να πω αυτα που είπα εδω αλλα είδα κατι ειρωνικα βλέμματα και σταματησα.

Πολύ εύστοχος ο παραλληρισμός με την χούντα viking.Σημεία των καιρών...
για εθνικισμό μιλας και έχεις δίκιο.Και το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι αν οφειλόταν στο μεγαλείο της αρχαίας ελλάδας και των Μεγάλων προγόνων μας για παράδειγμα , παει στο καλό... αλλα να οφείλεται σε αθλητικές νίκες είναι ανάξιο σχολιασμού

Ναι φάνη , όλα ξεκινούν απο μας...απο εμένα,εσένα,τον διπλανό μας...
και η αιώνια παραπονεμένη , η παιδεία , ακόμη δακρύζει...

δεν αντιλέγω οδυσσέα.To θέμα είναι απλά πως αυτο έχει ουσία όταν γίνεται απο ατομα σαν εσένα .Αλλά όπως πολύ σωστα είπε η γαλαζια σφαίρα , μιλαμε για μειοψηφίες.Ποτε δεν είπα να μην χαρουμε...Απεναντίας τόνισα πόση χαρά έδωσε αυτο το γεγονός και πόσο τόνωσε τη διαθεση για κατι το καλύτερο στον πολυταλαιπωρημένο τομεα του ποδοσφαίρου στη χώρα μας.Να ξέρουμε όμως τα όρια του ενθουσιασμού μας και να μην κανουμε συγχύσεις σαν τις προαναφερθείσες.Φυσικα και δεν πρέπει να εχουμε συνεχεια στο μυαλό μας την ασχήμια αυτου του κόσμου γιατί ...
στο τέλος ίσως γίνουμε κιεμείς άσχημοι.

[center]"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"


Edited by - T-SEEKER on 22/07/2004 13:25:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 07:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ & συγχρόνως διαφωνώ με τις απόψεις σου T-Sheeker!!
Ηταν κατ'αρχήν αναμφισβήτητα η κατάκτηση του Πανευρωπαικού Πρωταθλήματος για την Ελλάδα ένας τίτλος κολοσσιαίου μεγέθους ο οποίος δικαιολογεί κάθε μορφή πανηγυρισμού!! Μήν ξεχνάς έτσι & αλλιώς οτι το Ποδόσφαιρο είναι Ο "Βασιλιάς των Σπόρ"!! Το κορυφαίο Άθλημα σε ολόκληρο τον Πλανήτη (εξαίρεση Η.Π.Α.), με την μέγιστη δημοτικότητα & με διαφορά απο το δεύτερο!! Για το ποδόσφαιρο και μόνο βλέπεις απο άκρη σε άκρη, σε κάθε μεριά του Πλανήτη αφιονισμούς,δολοφονίες,αμόκ & οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς!! Αναμφισβήτητα ο τίτλος αυτός ανύψωσε πολύ το κύρος της Ελλάδας!!
Ο χαρακτήρας του Έλληνα εντω μεταξύ είναι εξαιρετικά ευέξαπτος,εκδηλωτικός & συναισθηματικός!! Εύκολα ενθουσιάζεται, εύκολα απογοητεύεται, το μόνο σίγουρο είναι οτι με την πρώτη ήττα της Εθνικής σε κάποιον επίσημο αγώνα στο μέλλον τα εξωφρενικά πανηγύρια θα μετατραπούν σε γιουχαρίσματα,αποδοκιμασίες & αμπελοφιλοσοφίες για το τί φταίει & δέν πάει η Εθνική καλά!! Ο τίτλος αυτός θα είναι νεκρό παρελθόν!! Ο ενθουσιασμός αυτός πολλαπλασιάστηκε εξ'αιτείας του γεγονότος του ρόλου - ουραγού της Ελλάδας στο ποδόσφαιρο σε όλα τα επίπεδα. Εκτός αυτού η τεράστια εύννοια της τύχης για την Ελληνική ομάδα στην Λισσαβώνα ήταν όχι μόνο βουνό - ΙΜΑΛΑΙΑ ήταν!! ΙΜΑΛΑΙΑ!! Ήταν τόσο ισχυρότατη η εύννοια της τύχης που λίγο έλλειψε να ανατραπούν & οι Νόμοι της Φύσης ακόμα!!
Αλλά όπως & να το πήραν τους αξίζει 1000 φορές Συγχαρητήραι!!
Αυτό όμως δέν σημαίνει οτι στους περισσότερους απο αυτούς που πανηγύριζαν αλλόφρονα θα αλλάξει η ζωή τους εστω & στο παραμικρό προς το καλύτερο!! Ούτε αύξηση μισθού θα πάρουν, ούτε η ζωή τους θα καλυτερεύσει,ούτε λαχείο θα κερδίσουν, ούτε διακοπές κερδίσανε!! Η ζωή τους θα είναι ολόιδια & απαρράλαχτη, κακή & μίζερη!! Απο αυτήν την σκοπιά οι πανηγυρισμοί είναι εκτός τόπου & χρόνου!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 12:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Fίλε demo δεν έχεις άδικο...πράγματι ο τίτλος αυτος για τα σημερινά δεδομενα αποτελεί τρομερό κατόρθωμα για τον ποδοσφαιρικό κόσμο της Ελλάδας . ΑΛΛΑ ,δεν συμφωνώ στο ότι αυτο δικαιολογεί καθε μορφή πανυγιρισμού. Κοίτα λίγο ξανά τις συγκρίσεις που κανω στο πρωτο πρωτο μύνημα και πες μου αν εσύ μπορείς να τα δεχεσαι και να μη αγανακτείς με αυτα .
quote:
Για το ποδόσφαιρο και μόνο βλέπεις απο άκρη σε άκρη, σε κάθε μεριά του Πλανήτη αφιονισμούς,δολοφονίες,αμόκ & οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς!! Αναμφισβήτητα ο τίτλος αυτός ανύψωσε πολύ το κύρος της Ελλάδας!!

το ότι κατι είναι τρομερα δημοφιλες δεν το Ανυψώνει σε καμία περίπτωση . Δυστυχώς όπως βλέπεις έχουμε φτασει στο σημείο (παγκοσμίως μιλαω παντα ) αυτα ( ποδόσφαιρο , Σακης κλπ κλπ κλπ ) να έχουν σημασία για τη δημόσια προβολή μιας χώρας περισσότερο απο άλλα απείρως πιο σημαντικά .

Οχι,όσο σπουδαία και να ήταν η νίκη επιμενω πως

quote:
Το ότι συγκεντρώθηκαν περισσότερα άτομα σε μια εκδήλωση για μία ποδοσφαιρική επιτυχία αποτι συγκεντρωθηκαν για τον πόλεμο του Ιρακ αποτελεί θεωρώ κατάντια!
Το ότι περισσότεροι είναι αυτοί που γνωρίζουν πλέον το όνομα "Χαριστέας" απο το όνομα "Γκάντι" αποτελεί κατάντια!
Το ότι αποκαλούνται "θεοί" ποδοσφαιριστές , όση και να είναι η επιτυχία , αποτελεί κατάντια!
Ποδόσφαιρο παίζουν οι άνθρωποι...δε βρίσκουν θεραπεία σε εμβόλια!
Το ότι ο Ζαγορακης θα παρει δις δραχμές ενώ ο ερευνητής που εργάζεται για το καλό της ανθρωπότητας θα παρει τρεις κι εξήντα αποτελεί κατάντια !
Το ότι ελάχιστα αφιερωματα γίνονται πχ για τους "Γιατρούς του κόσμου" σε σχέση με τους παίχτες της εθνικής αποτελει κατάντια!
Το ότι στο δελτίο ειδήσεων τις προαλλες ο τηλεπτικός χρόνος για το γάμο του Φύσσα ήταν σαφώς πολλαπλάσιος απο αυτον για το θανατο 90 παιδιών σε δημοτικό σχολείο στην Ινδία αποτελεί κατάντια!
Για να μην αναφέρουμε κατι περίεργες ταυτίσεις με έννοιες όπως "έθνος" κλπ κλπ κλπ
Τόσοι χιλιάδες άνθρωποι αυτό περίμεναν για να γίνουν περήφανοι που είναι έλληνες?!!!Γιατί ουκ ολίγες φορες έγιναν τέτοιες δηλωσεις...
σε έναν τέτοιο κόσμο θα ήθελες να μεγαλωσει το παιδί σου όπου περισσότερο δοξάζεται ένας αθλητής/τραγουδιστής/μοντελο/ηθοποιος απο έναν ιδεολόγο/γιατρό/ερευνητη/λογοτέχνη κλπ κλπ ?


[center]"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φάνης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 14:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό μεσημέρι σε όλους!

Συμφωνώ μαζί σου Τ-SEEKER,

σ'αυτά που αναφέρεις!

Πράγματι στον κόσμο που ζούμε

υπάρχουν πάντα εκείνοι που καπηλεύονται

τους πραγματικούς Άθλους επώνυμων κι ανώνυμων ανθρώπων

και δυστυχώς αρκετές φορές τους μετατρέπουν σε Άθλιους.


Με εκτίμηση
Φάνης!

ΧΡΟΝΟΥ ΦΕΙΔΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 17:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ξεπεσμός φαίνεται παρατηρώντας πάρα πολλά πράγματα στην ζωή μας!!
Απο τους Ιεράρχες που αφορίζουν όποιον τάχα δέν προσκυνήσει τον Αβραάμ, απο τις ελεημοσύνες στις οποίες μαζεύουν τάχα για τους Άπορους τα χρήματα των φιλεύσπλαχνων Θυμάτων & τα βάζουν στις τσέπες τους. Ο ξεπεσμός φαίνεται απο τους Υπουργούς,τους Βουλευτές, τους Δημάρχους, οι οποίοι καταληστεύουν τον Λαό για χατίρι λίγων εκλεκτών του, & ο χαζο-Λαός τους ξαναδίνει την εξουσία!! Ο ξεπεσμός φαίνεται απο τα τηλεοπτικά προγράμματα στα οποία το κοινό δίνει την μέγιστη θεαματικότητα ... τί το ψάχνουμε για ποδόσφαιρο τώρα;;;
Σίγουρα ο Αθλητισμός πρέπει να επιδιώκεται απο τον Άνθρωπο είναι δέ άμεσα συνδεδεμένος με τον Αρχαιότατο Ελληνισμό πολύ στενά!! Βοηθά τον Άνθρωπο Σωματικά & πνευματικά! Και η ενασχόληση η ενεργή με το ποδόσφαιρο σαν Άθλημα πρέπει να επιδιώκεται απο τον Άνθρωπο, αλλά η ΕΝΕΡΓΗ επαναλαμβάνω, να παίζει ο ίδιος Ποδόσφαιρο & όχι να σπάει το πρώτο τζάμι που θα βρεί μπροστά του όταν βάλει γκόλ η ομάδα του!!
Γι'αυτό είπα ως ένα σημείο με μέτρο επιτρέπονται οι Πανηγυρισμοί σε μιά τόσο μεγάλη Αθλητική Εθνική επιτυχία!! Και όσοι ασχολούνται ενεργά με το ποδόσφαιρο έχουν έναν λόγο περισσότερο να πανηγυρίζουν!!
Απο κεί και πέρα πρέπει να κρίνουμε κατά πόσο το περίφημο αυτό Κύπελλο θα βελτιώσει την ζωή την δική μας, ή κάποιων συνανθρώπων μας, ή θα μας βοηθήσει να σκεφτόμαστε καλύτερα, να μάθουμε περισσότερα ή ... ή ... Δέν βλέπω να συμβαίνει Απολύτως τίποτα απο τα τελευταία, άρα οι τρομερά έξαλλοι πανηγυρισμοί ειδικά απο Άτομα που δέν έχουν ασχοληθεί ποτέ ενεργά με το ποδόσφαιρο είναι στην κυριολεξία εκτός τόπου & χρόνου!! Σε πολλά όμως είμα εκτός τόπου & χρόνου άρα δέν είναι απαραίτητο να κολλήσουμε μόνο στους πανηγυρισμούς αυτούς οι οποίοι έτσι κι'αλλιώς δέν θα ξαναγίνουν!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 00:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Καλό μήνα των
ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ
ΑΓΩΝΩΝ ΑΘΗΝΑ 2004

Ευχόμεθα την ομαλή και άριστη διεξαγωγή των αγώνων.

Ελπίζομε η 28η ΟΛΥΜΠΙΑΣ να αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Και τέλος προσδοκούμε στην φωτισμένη έμπνευση,
των συζητήσεών μας.

ΕΚΕΧΕΙΡΙΑ, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία.......



Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy