ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Φόρουμ ψυχολογίας- απαραίτητο ή όχι;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 12:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σκέφτομαι πολύ καιρό τώρα και νομίζω ότι θα ήταν απαραίτητο σε ένα φόρουμ που ασχολείται με τον "εσωτερισμό" και την "αναζήτηση του ανώτερου εαυτού μας".

Τελευταία με αυτά που διαβάζω σε αρκετά θέματα, το θεωρώ ακόμα πιό απαραίτητο.

Μήπως, λοιπόν, θα έπρεπε -παράλληλα με τα υπόλοιπα θέματα- να ανοίξουμε και κάποια ψυχολογικά θέματα, να δούμε τελικά αν ένας άνθρωπος που υποτίθεται ότι ψάχνεται "εσω" μπορεί ταυτόχρονα να είναι τόσο εγωκεντρικός, τόσο αλαζών, τόσο φτηνός, τόσο εχθρικός και ειρωνικός προς τους άλλους;!

Καλά τα ωραία λόγια, οι όμορφες θεωρίες και η απόκτηση μυστικών γνώσεων, αλλά όταν βλέπεις τέτοιες συμπεριφορές, δράσεις και αντιδράσεις σχεδόν σε οποιαδήποτε αντίθετη άποψη και απαράδεκτες προσωπικές επιθέσεις εναντίον του φορέα αυτής της άποψης, τότε όλη η παρουσία μας εδώ μέσα λειτουργεί απλώς ως επιβεβαίωση του υπερφίαλου εαυτού μας και είναι ολοφάνερο ότι δεν έχουμε δουλέψει καθόλου σε αυτόν τον τομέα!

Και τελικά αυτή δεν είναι η βασική δουλειά ενός "εσωτεριστή";!
Η δουλειά με τον εαυτό του, που θα τον κάνει πιό αληθινό τον ίδιο και πιό ανεκτικό προς τους άλλους;!

Θα μου πείτε, τι μπορεί να κάνει ένα φόρουμ ψυχολογίας; Μήπως χειροτερεύσει τα πράγματα; Δεν το αποκλείω, αλλά αν λειτουργήσει σωστά μπορεί πολύ απλά να μας ανοίξει τα μάτια και να μας βοηθήσει να γίνουμε λίγο καλύτεροι!

Ευχαριστώ

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 26/07/2004 12:24:20

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 14:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria Καλησπέρα,

Στη λέξη «εσωτερισμός» νομίζω πως έχομε προσδώσει μια λανθασμένη έννοια.

Ας μην γελιόμαστε. Δεν υπάρχει κανένας εσωτεριστής μεταξύ μας.
Είμαστε απλώς μέλη που ούτε καν φιλοσοφούν, γιατί ένας φιλόσοφος
ποτέ δεν θα έπεφτε σε χαμηλά επίπεδα.
Τα χαμηλά στάδια τα περνάς όταν συγκεντρώνεις πληροφορίες και
ταυτίζεσαι κάθε φορά με εκείνες που σε εντυπωσιάζουν.
(νεοφώτιστοι...)
Η αποθήκευση πληροφοριών που, κυρίως σήμερα είναι τόσο απλόχερα
προσβάσιμες δεν είναι και απόκτηση μυστικών γνώσεων.

quote:
Και τελικά αυτή δεν είναι η βασική δουλειά ενός "εσωτεριστή";!
Η δουλειά με τον εαυτό του, που θα τον κάνει πιό αληθινό τον ίδιο και πιό ανεκτικό προς τους άλλους;!

Και η δουλειά αυτή απαιτεί θυσίες, ειλικρίνεια και τιμιότητα,
έναντι του εαυτού μας πρώτα...

Οι λίγες (εξαιρέσεις) που πράγματι ψάχνουν και διψούν να μάθουν
για το μονοπάτι που οδηγεί στον «εσωτερισμό» καταβροχθίζονται από
αδηφάγους «εγωκεντρικούς, αλαζόνες, φτηνούς, εχθρικούς και είρωνες»

quote:
Θα μου πείτε, τι μπορεί να κάνει ένα φόρουμ ψυχολογίας; Μήπως χειροτερεύσει τα πράγματα; Δεν το αποκλείω, αλλά αν λειτουργήσει σωστά μπορεί πολύ απλά να μας ανοίξει τα μάτια και να μας βοηθήσει να γίνουμε λίγο καλύτεροι!

Συμφωνώ να ανοιχθεί ένα τέτοιο φόρουμ «αν είναι να μας ανοίξει τα
μάτια και να μας βοηθήσει να γίνουμε καλύτεροι» ή τουλάχιστον να
μας έβαζε στο σωστό δρόμο που μια μέρα θα μας οδηγούσε στον
εσωτερισμό.

Κι αν ακόμη δεν επιτευχθεί κάτι τέτοιο, που θα ήταν το ιδανικό,
τουλάχιστον να πούμε ότι προσπαθήσαμε!

Εύγε για το θέμα και τις σκέψεις σου, ελπίζω κι εύχομαι να ενεργήσουν ως καταλύτης...


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 01:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας ostria και καθυ.
μπορει να ειναι συμπτωση τα οσα εχουν συμβη εδω μεσα ΜΕ ΕΜΕΝΑ,μπορει.
αλλα παρακαλω ολες τις θετικες δυναμεις και ενεργειες να μην ξανασυμβη ολο το παραξενο και Α-Κ-Α-Τ-Α-Ν-Ο-Η-Τ-Ο βρωμικο παιχνιδι σε κανεναν ανθρωπο που ζητα λιγο παραπανω απο τα καθιερομενα να βρη στην πατριδα του.
εγω σε σχολιο ελλαδικο δεν πιγα γιατι στην πολι μας δεν ειχε, εκανα και κανω μεγαλες προσπαθιες για να σας γραψω ελλινικα. Ε και για αυτο με κατηγορισαν, δεν εισαι μακεδονα απο θεσσαλονικη με ειπαν, ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΗ ΜΕ ΕΙΠΑΝ
δεν θα καταλαβω ποτε τι εκανα λαθος και περασε στο μυαλο μου τοση πολι βρωμια απο μελη του εσοτερικα .
δεν θα μπορεσω να εξηγησο σε μενα τι πιγε τοσο ΛΑΘΟΣ
Διαβασα σε ενα ελλαδικο νεο της πατριδας μου περιοδικο κατι και ειπα να το συζητισο μια και ειμαι στο ζοωδιο καρκινος.
κοριτσια δεν μπορω να εκφρασω το ποσο βρωμικα ,ηρονικα και ψευταματα με μιλησαν.
οι γονοιδες μου μας γεννησαν και μας μεγαλοσαν μεταναστες στη σουηδια
εκει μαθαμε να αγαπαμε και να τιμουμε με καμαρι την πατριδα μας.
αλλα να ολα, που οι ελληνες της ελλαδας μας κοροιδεβουν μεχρι και σεξουαλικα με ειπα . ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ εδω στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ δηλαδι καπου για τον εσωτερικο ανθρωπο;
ντροπης και βρωμα τι αλλο να σας πω;
και που ειναι τα καλα και ΜΕ ΧΡΙΣΤΟΤΙΤΑ, ΜΕ ΗΘΙΚΗ, ΜΕ ΑΓΑΠΗ, ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΕΣΘΗΣΗ ΜΕΛΗ του εσοτερικα που τοσα βρωμικα με ειπαν;

ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΦΕΒΓΟΥΜΕ ΓΙΑ ΣΟΥΗΔΙΑ

ξερεις γιατι σε γραφω ολα ostria
γιατι εσυ κατι ειχες καταλαβει που με ειπες για το ονομα τοτες!
εφχαρηστο

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 10:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Kάθυ θα μείνω σε δύο σημεία από την απάντηση σου που τα θεωρώ σημαντικά.

quote:
Και η δουλειά αυτή απαιτεί θυσίες, ειλικρίνεια και τιμιότητα,
έναντι του εαυτού μας πρώτα...

Πόσο δύσκολο αλήθεια, είναι να καταφέρουμε να αντικρίσουμε τον εαυτό μας "γυμνό" από τα "στολίδια" και τις δικαιολογίες που του παρέχουμε απλόχερα!
Και αν δεν θέλουμε ή δεν αντέχουμε να το κάνουμε από μόνοι μας, κάποια στιγμή θα το κάνει κάποιος άλλος για μας, και τότε θα δεχτούμε ένα ισχυρό σοκ.
"Μα ο αυτοκράτορας είναι γυμνός!" είπε το παιδάκι στο γνωστό παραμύθι. Ολοι το έχουμε διαβάσει, αλλά ελάχιστοι έχουμε καταλάβει ότι απευθύνεται σε εμάς και όχι σε κάποιους άλλους.


quote:

Συμφωνώ να ανοιχθεί ένα τέτοιο φόρουμ «αν είναι να μας ανοίξει τα
μάτια και να μας βοηθήσει να γίνουμε καλύτεροι» ή τουλάχιστον να
μας έβαζε στο σωστό δρόμο που μια μέρα θα μας οδηγούσε στον
εσωτερισμό.
Κι αν ακόμη δεν επιτευχθεί κάτι τέτοιο, που θα ήταν το ιδανικό,
τουλάχιστον να πούμε ότι προσπαθήσαμε!

Πολύ φοβάμαι ότι αρκετοί από μας, κουβαλάμε εδώ μέσα την προσωπική μας δυστυχία και ανεπάρκεια με σκοπό να τα φορτώσουμε σε κάποιον άλλο για να νοιώσουμε εμείς καλύτερα.
Ο σκοπός ενός φόρουμ ψυχολογίας θα ήταν να αλληλοβοηθηθούμε ώστε να αντιληφθούμε και να κατανοήσουμε τα αίτια και να βρούμε μία λύση.
Αυτή, το έχω ξαναπεί, είναι δουλειά των καλών φίλων, αλλά οι καλοί φίλοι σήμερα σπανίζουν.
Και εμάς μας βολεύει να θεωρούμε καλούς φίλους αυτούς που μας
"αγαπούν και μας δέχονται άνευ όρων" και που μας κολακεύουν συνέχεια.
Μόνο που αυτοί δεν μας βοηθάνε να γίνουμε καλύτεροι.


Σχετικό-άσχετο, αλλά δεν το κατάλαβα;

quote:
Hello Ostria

Your posting on ESOTERICA.gr Forums!.
Regarding the subject - Φόρουμ ψυχολογίας- απαραίτητο ή όχι;.

Has been moved to a new forum, You can view it at
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4421


Βρε Αμαλία μου, τι μήνυμα είναι αυτό; Λάθος;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 10:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε AFMA μου, νόμιζα ότι έχεις αντίληψη γμτ!

Σου είπα τότε για το όνομα, επειδή θεωρώ ότι είναι απαράδεχτο να παραλλάσσεις το nickname ενός άλλου μέλους και να μπαίνεις με αυτό.
(εκτός κι αν είσαι μέλος του Αυστραλιανού Ομίλου Ψαράδων, ή του Αμερικάνικου Film Market κλπ )
Αν ήμουν συντονίστρια, θα το μπλόκαρα αμέσως και θα σου έλεγα να μπεις με κάποιο άλλο.

Αυτό είπα και αυτό συνεχίζω να λέω.
Καλά να περάσεις στην Σουηδία!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 15:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντιπροτείνω αντί για τόπικ ψυχολογίας τόπικ φρενοκομίας...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 16:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Ostria
quote:

quote:

Hello Ostria

Your posting on ESOTERICA.gr Forums!.
Regarding the subject - Φόρουμ ψυχολογίας- απαραίτητο ή όχι;.

Has been moved to a new forum, You can view it at
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4421



Βρε Αμαλία μου, τι μήνυμα είναι αυτό; Λάθος;



To παραπάνω μήνυμα δεν είναι λάθος.
Είναι μία αυτόματη απάντηση της εφαρμογής των forums, η οποία αποστέλεται σε mail, κάθε φορά που γίνεται edit στο πρώτο μήνυμα ενός τόπικ. Συνήθως, τέτοιο μήνυμα φτάνει σε αυτόν που άνοιξε το τόπικ, όταν εμείς το μεταφέρουμε σε κάποια άλλη θεματική κατηγορία από αυτή που αρχικά είχε ανοίξει. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, το δικό σου edit:
quote:
Edited by - Ostria on 26/07/2004 12:24:20

ενεργοποίησε τη λειτουργία αυτή, η οποία -αν και η θεματική κατηγορία δεν άλλαξε- έστειλε το ίδιο μήνυμα, που στέλνει σε κάθε τέτοια περίπτωση.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 16:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε AFMA μου, νόμιζα ότι έχεις αντίληψη γμτ!


Σου είπα τότε για το όνομα, επειδή θεωρώ ότι είναι απαράδεχτο να παραλλάσσεις το nickname ενός άλλου μέλους και να μπαίνεις με αυτό.
(εκτός κι αν είσαι μέλος του Αυστραλιανού Ομίλου Ψαράδων, ή του Αμερικάνικου Film Market κλπ )
Αν ήμουν συντονίστρια, θα το μπλόκαρα αμέσως και θα σου έλεγα να μπεις με κάποιο άλλο.

Αυτό είπα και αυτό συνεχίζω να λέω.
Καλά να περάσεις στην Σουηδία!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Λοιπόν, χωρίς να μπαίνω στη λογική "ποιά είναι η AFMA, είναι παλιό ή νέο μέλος" κτλ κτλ. κ παίρνοντας ως σημείο εκκίνησης το "νέο μέλος"...
θεωρώ τελείως λάθος τα παραπάνω.

Τι πάει να πει θα το μπλόκαρα αμέσως; Γιατί; Με ποιό αλάνθαστο κριτήριο
μπορείς να κρίνεις ότι ο άλλος "παραφράζει" το nick κάποιου κ όχι ότι απλά διαλέγει κάποιο nick που του αρέσει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 19:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αντιπροτείνω αντί για τόπικ ψυχολογίας τόπικ φρενοκομίας

Πάτα φρένοοοοοοοο... που λένε!


quote:
το δικό σου edit:
ενεργοποίησε τη λειτουργία αυτή, η οποία -αν και η θεματική κατηγορία δεν άλλαξε- έστειλε το ίδιο μήνυμα, που στέλνει σε κάθε τέτοια περίπτωση.

Το φαντάστηκα ότι θα είναι κάτι κουφό! Ευχαριστώ!

quote:

Λοιπόν, χωρίς να μπαίνω στη λογική "ποιά είναι η AFMA, είναι παλιό ή νέο μέλος" κτλ κτλ. κ παίρνοντας ως σημείο εκκίνησης το "νέο μέλος"...
θεωρώ τελείως λάθος τα παραπάνω.

Τι πάει να πει θα το μπλόκαρα αμέσως; Γιατί; Με ποιό αλάνθαστο κριτήριο μπορείς να κρίνεις ότι ο άλλος "παραφράζει" το nick κάποιου κ όχι ότι απλά διαλέγει κάποιο nick που του αρέσει;


Δεν θα το έλεγα "αλάνθαστο κριτήριο" αλλά το έχω δει να γίνεται μέσα στο διαδίκτυο, ξανά και ξανά. Εξ άλλου δεν υπάρχει ο όρος "ΑFMA" πουθενά για να τον πάρει (έχω λάθος;) και να τον χρησιμοποιήσει ως nickname.
Αλλά υπάρχει και ένας πιό απλός λόγος. Προκαλεί αναστάτωση στο φόρουμ, είτε το έβαλε τυχαία, είτε επίτηδες. Είτε είναι παλιό, είτε νέο μέλος. Και είναι το τελευταίο πράγμα που χρειάζεται αυτό το φόρουμ, νομίζω. Οπότε η πρόληψη είναι η καλύτερη αντιμετώπιση.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 11:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν θα το έλεγα "αλάνθαστο κριτήριο" αλλά το έχω δει να γίνεται μέσα στο διαδίκτυο, ξανά και ξανά. Εξ άλλου δεν υπάρχει ο όρος "ΑFMA" πουθενά για να τον πάρει (έχω λάθος;) και να τον χρησιμοποιήσει ως nickname.
Αλλά υπάρχει και ένας πιό απλός λόγος. Προκαλεί αναστάτωση στο φόρουμ, είτε το έβαλε τυχαία, είτε επίτηδες. Είτε είναι παλιό, είτε νέο μέλος. Και είναι το τελευταίο πράγμα που χρειάζεται αυτό το φόρουμ, νομίζω. Οπότε η πρόληψη είναι η καλύτερη αντιμετώπιση.

Όχι, δεν έχεις λάθος σχετικά με τον "όρο" ΑFMA. Aλλά δεν μου το'χε πει κανένας ότι πρέπει να διαλέγουμε όρους για nick. Το Valnta/επίσης δεν σημαίνει τίποτα. Ε, και; Είμαι εκτός παιχνιδιού;

Τελοσπάντων, νομίζω ότι κατάλαβες τι ήθελα να πω. Σίγουρα προκαλεί αναστάτωση αλλά αν όντως ένα νέο μέλος που δεν ξέρει τι γίνεται εδώ μέσα/βρεθεί "μπλοκαρισμένο"...χμ... το θεωρείς σωστό;

Όσο για το θέμα σου//νομίζω πως όντως θα ήταν πολύ χρήσιμο ένα τέτοιο forum--όχι απαραίτητα για την αναζήτηση του ανώτερου εαυτού μας, όσο για την απλή εξερεύνηση του "κατώτερου" εαυτού μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 13:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Valnta μου, δεν σου είπε κανείς να μην παίξεις βρε!
Αν η εκτίμηση μου είναι λάθος, δεν έχω πρόβλημα να το παραδεχτώ. Αλλά έχουν δει πολλά τα ματάκια μου και έχω μάθει να ξεχωρίζω τα σημάδια. Πάντως δεν έχω σκοπό να εμπλακώ με κανέναν τρόπο σε οποιαδήποτε αντιπαράθεση.

quote:
Όσο για το θέμα σου//νομίζω πως όντως θα ήταν πολύ χρήσιμο ένα τέτοιο forum--όχι απαραίτητα για την αναζήτηση του ανώτερου εαυτού μας, όσο για την απλή εξερεύνηση του "κατώτερου" εαυτού μας...

Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν πιστεύω σε ανώτερο και κατώτερο εαυτό. Νομίζω ότι αυτά είναι τα δύο μέρη του ίδιου νομίσματος και τα θεωρώ ισάξια. Η δουλειά πρέπει να γίνεται στο σύνολο με την αυτή σοβαρότητα απέναντι στο κάθε επιμέρους κομμάτι μας.
Μόνο τότε θα μπορούμε να πούμε ότι είμαστε όχι καλύτεροι αλλά τουλάχιστον πιό συνειδητοποιημένοι άνθρωποι.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 13:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν πιστεύω σε ανώτερο και κατώτερο εαυτό. Νομίζω ότι αυτά είναι τα δύο μέρη του ίδιου νομίσματος και τα θεωρώ ισάξια. Η δουλειά πρέπει να γίνεται στο σύνολο με την αυτή σοβαρότητα απέναντι στο κάθε επιμέρους κομμάτι μας.
Μόνο τότε θα μπορούμε να πούμε ότι είμαστε όχι καλύτεροι αλλά τουλάχιστον πιό συνειδητοποιημένοι άνθρωποι.

Συμφωνώ, συμφωνώ κ επαυξάνω!! Ο "ανώτερος εαυτός" ήταν ένα μικρό κομμάτι ειρωνίας που δεν κατάφερα να πνίξω.... Για μένα το εισαγωγικό σου μήνυμα είναι "όλα τα λεφτά"//περιγράφει τέλεια μια κατάσταση που οι περισσότεροι κάνουν πως δεν βλέπουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 14:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως όλο το esoterica δεν είναι ήδη ένα Φόρουμ ψυχολογίας για εκείνους που διακρίνουν;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 14:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ακριβώς αγαπητή Ζadok// το θέμα με την ψυχολογία δεν είναι να διακρίνω εγώ τι είσαι εσύ//αλλά να καταλάβεις εσύ τι είσαι εσύ....

Που δεν "παίζει" γενικότερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 14:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι ακριβώς αγαπητή Ζadok// το θέμα με την ψυχολογία δεν είναι να διακρίνω εγώ τι είσαι εσύ//αλλά να καταλάβεις εσύ τι είσαι εσύ....

Που δεν "παίζει" γενικότερα.



Εάν δεν "παίζει", δε θα "παίξει" ποτέ...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 14:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν δεν "παίζει", δε θα "παίξει" ποτέ...

Oh, dear, κ συ μέλος της Εθνικής Ομάδας Θετικής Ενέργειας;;
Αν δεν πιστεύεις στην πρόοδο ενός ανθρώπου που "δουλεύει" με τον εαυτό του//να υποθέσω ότι όπως γεννιόμαστε, γεννιόμαστε κ τέρμα;

Γιατί δεν μου το λέγατε κ μένα που προσπαθώ να γίνω καλύτερη;;
Να παραμείνω bitch χωρίς ενοχές...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 14:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως όλο το esoterica δεν είναι ήδη ένα Φόρουμ ψυχολογίας για εκείνους που διακρίνουν;
Ορθόν
Ενας χάρτης συμπεριφορών σε μεγένθυση (καθότι μικρή η κοινωνία).
Αυτοψυχανάλυση και Αυτοκριτική χρειαζόμαστε και δε νομίζω οτι είναι κανένας πρόθυμος να το κάνει σε κοινή θέα ή να δεχθει συμβουλες καλοθελητών "ειδημονων". Καποια πράγματα, όπως οι συμπεριφορές χρειάζονται μακροχρόνιες εσωτερικες διεργασίες για να διαμορφωθούν σωστά και δε γίνονται με quick fixes (κοινώς: Προχειροδουλειές)

Εξαλλου το περιβαλλον δεν ενδεικνυται για κατι τέτοιο. Σ' ένα περιβάλλον που είναι πιο εύκολο να κρύβεσαι, να μεταμορφώνεσαι, να παρουσιάζεσαι με μορφές που πιστεύεις οτι θα ικανοποιήσουν τους άλλους,
που είναι πιο εύκολο μεσ'απ'το ψέμα να κερδίσεις την αποδοχή τους
Γιατι να απογυμνωθείς, γιατι να δεις τον εαυτό σου,
αν αυτό που προβάλλεις αρέσει (ή νομίζεις πως αρέσει);

quote:
Εάν δεν "παίζει", δε θα "παίξει" ποτέ...
Όσο καποιος κρυβεται στο καβούκι, όντως δε θα "παιξει" ποτέ.



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Edited by - 1900 on 30/07/2004 15:05:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 16:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Oh, dear, κ συ μέλος της Εθνικής Ομάδας Θετικής Ενέργειας;;
Αν δεν πιστεύεις στην πρόοδο ενός ανθρώπου που "δουλεύει" με τον εαυτό του//να υποθέσω ότι όπως γεννιόμαστε, γεννιόμαστε κ τέρμα;



Λυπάμαι που αυτό κατάλαβες, dear. Για να το πω αλλιώς, λοιπόν:

Έχεις υπόψιν τις ομάδες ψυχοθεραπείας; Ξέρεις πώς λειτουργούν και ποιό είναι το όλο σκεπτικό;

Πιστεύεις ότι αν πετάξεις κάποιον εκεί μέσα ξεκάρφωτα, θα θεραπευθεί επειδή η ομάδα κάνει ψυχοθεραπεία;

Για να προχωρήσεις σε κάτι τέτοιο, πρέπει να έχεις δει ο ίδιος τα σημάδια και να επιλέξεις...

Αν δεν είσαι έτοιμος, δε λέει...

Εδώ λοιπόν, στον ευρύτερο χώρο, δίνονται τα σημάδια.

Πώς τα διαχειρίζεται ο καθένας; Όπως δύναται και αυτό είναι μία πολύ προσωπική υπόθεση (if you know what I mean)!

Στα περαιτέρω με κάλυψε ο αγαπητός 1900.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 30/07/2004 16:53:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 17:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ, Zadok μη μου τα μπερδεύεις τα πράγματα επειδή μεσολάβησε η απάντηση του 1900....

Λες:Μήπως όλο το esoterica δεν είναι ήδη ένα Φόρουμ ψυχολογίας για εκείνους που διακρίνουν;


Προφανώς απαντώντας στην ερώτηση της Οstria/αν θα'πρεπε να δημιουργηθεί forum ψυχολογίας/δεν παίρνεις θέση-υπέρ ή κατά/απλά κάνεις μια διαπίστωση.

Σου απαντώ: Όχι ακριβώς αγαπητή Ζadok// το θέμα με την ψυχολογία δεν είναι να διακρίνω εγώ τι είσαι εσύ//αλλά να καταλάβεις εσύ τι είσαι εσύ....

Που δεν "παίζει" γενικότερα.

Κ τοποθετούμαι με βάση τη διαπίστωσή σου.

Κ με τη σειρά σου απαντάς: Εάν δεν "παίζει", δε θα "παίξει" ποτέ...

Valnta:Oh, dear, κ συ μέλος της Εθνικής Ομάδας Θετικής Ενέργειας;;
Αν δεν πιστεύεις στην πρόοδο ενός ανθρώπου που "δουλεύει" με τον εαυτό του//να υποθέσω ότι όπως γεννιόμαστε, γεννιόμαστε κ τέρμα;

Γιατί δεν μου το λέγατε κ μένα που προσπαθώ να γίνω καλύτερη;;
Να παραμείνω bitch χωρίς ενοχές...

Δεν διαφωνώ με τον τρόπο που παρουσιάζεις μια κατάσταση στην καινούργια σου απάντηση... Αλλά αυτό συζητάγαμε Zadok??

Το αν θα μπορέσει τελικά να "δουλέψει" ένα forum ψυχολογίας ή το ότι κάποιος που δεν έχει κατανοήσει το ΠΟΙΟΣ είναι δεν θα μπορέσει ΠΟΤΕ;

*παρεπιπτόντως: άλλο είναι ένα forum ψυχολογίας κ άλλο ένα forum ψυχοθεραπείας---άσε που δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα//δεν νομίζω η Ostria να εννοούσε ότι θέλει να κάνουμε group therapy ...

Παραθέτοντας κάποια βασικά πράγματα από ψυχολογία ίσως θα μπορούσε κάποιος ν'αναγνωρίσει κάτι που "κουβαλάει" πχ. Όχι να μπαίνει ο καθένας με το πρόβλημά του κ να του λέει ο άλλος (κ ποιός! θα είναι αυτός ο άλλος) πάσχεις από αυτό ή από εκείνο....


Edited by - Valnta on 30/07/2004 17:41:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 23:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Valnta,

δε θα απαντούσα κάτι διαφορετικό, αν δεν είχε προηγηθεί ο αγαπητός 1900. Πάντως, νομίζω ότι τώρα σε εννόησα καλύτερα, αλλά:

έχω την αίσθηση ότι κάποιοι από όσους ενδιαφέρονται για ένα τέτοιο Φόρουμ (και δεν υπαινίσσομαι κάποιο συγκεκριμένο μέλος αυτή την στιγμή), δεν έχουν αντιληφθεί ότι η ψυχολογία μας βοηθά να γνωρίσουμε τον εαυτό μας και όχι να παρέμβουμε στην αυτογνωσία των άλλων κάνοντας αυθαίρετες υποδείξεις ως μη ειδικοί.

Όταν δεν υπάρχουν όρια εν γένει στο esoterica, τί σε κάνει να πιστεύεις ότι θα υπάρξουν σε μία τέτοια προσπάθεια, ώστε να αποφευχθούν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις κι ότι κάποιοι δε θα εκλάβουν το χώρο ως κακέκτυπο ψυχοθεραπευτηρίου;

Από την άλλη μεριά, θεωρώ ότι τα θέματα εμπερικλείουν όλες τις διαστάσεις...
Το να υπάρχουν πολλές θεματικές ενότητες, δε βοηθά στην ανάλυσή τους.
Αντίθετα, νομίζω ότι μετά θα πρέπει να κάνουμε ακόμη περισσότερους συνδέσμους (links) προκειμένου να παρουσιαστούν όλες οι οπτικές...

Αυτά ως πρώτες σκέψεις...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 01:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που έστω το συζητάμε το θέμα.

Ολόκληρο το internet είναι ένα φόρουμ ψυχολογίας, ένα πολύ καλό σχολείο για τους ψυχολόγους θα έλεγα. Εμάς δεν ξέρω πόσο μας βοηθάει πραγματικά, έτσι όπως λειτουργούμε μέσα σε αυτό. Επειδή έχει δίκιο ο φίλος 1900, η ευκολία του να "εμφανιστείς ως κάποιος άλλος" έστω και εικονικά, δεν σου δίνεται στην ζωή. Εδώ η ανωνυμία και η ευκολία στην αλλαγή των ρόλων είναι πρόκληση για τους περισσότερους. Εστω και για την πλάκα, αν και τίποτα δεν γίνεται μόνο για την πλάκα. Ακόμα κι αυτό είναι ένα καλό θέμα για το φόρουμ της ψυχολογίας!


Εριξα μία ματιά στο φόρουμ της Ψυχής, όπου είδα κάποια θέματα, αλλά εκεί υπάρχει άλλη προσέγγιση. Ισως αυτό που έχω στο μυαλό μου να μην είναι τόσο εύκολο να γίνει σωστά και να έχετε δίκιο.

Εγώ πάντως πιστεύω πολύ στην αλληλοβοήθεια. Δίνω και παίρνω, νομίζω ότι είναι αλληλένδετα. Οταν "μπαίνω στο παπούτσι σου" μαθαίνω όχι για σένα αλλά για μένα. Και εσύ μπορείς να έρθεις σε επαφή με άλλη μία προσέγγιση εκτός από την συνηθισμένη σου, που ίσως και να σου ταιριάζει και να σε βοηθήσει. Αυτό το θεωρώ πολύ σημαντικό.

Πάντως αυτό που λέω είναι ότι δεν γίνεται να "ξημεροβραδιαζόμαστε"
σε ένα φόρουμ τέτοιας θεματολογίας, και να παρκάρουμε απ έξω κάθε τι που μας απασχολεί την υπόλοιπη μέρα μας. Γιατί έτσι κι αλλιώς το κουβαλάμε μέσα μας και βγάζουμε εδώ το άχτι μας με την πρώτη ευκαιρία.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 31/07/2004 01:54:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 02:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οταν "μπαίνω στο παπούτσι σου" μαθαίνω όχι για σένα αλλά για μένα.

Αυτή είναι μία υγιής αντιμετώπιση νομίζω, αγαπητή Ostria.
Θα μπορούσε να λειτουργήσει έτσι, εάν όλοι σεβόμασταν πραγματικά κοινές αξίες.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 02:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ας μην γελιόμαστε. Δεν υπάρχει κανένας εσωτεριστής μεταξύ μας.
Είμαστε απλώς μέλη που ούτε καν φιλοσοφούν, γιατί ένας φιλόσοφος
ποτέ δεν θα έπεφτε σε χαμηλά επίπεδα."

"Η αποθήκευση πληροφοριών που, κυρίως σήμερα είναι τόσο απλόχερα
προσβάσιμες δεν είναι και απόκτηση μυστικών γνώσεων."

"Μήπως όλο το esoterica δεν είναι ήδη ένα Φόρουμ ψυχολογίας για εκείνους που διακρίνουν;"

"Ενας χάρτης συμπεριφορών σε μεγένθυση (καθότι μικρή η κοινωνία).
Αυτοψυχανάλυση και Αυτοκριτική χρειαζόμαστε και δε νομίζω οτι είναι κανένας πρόθυμος να το κάνει σε κοινή θέα ή να δεχθει συμβουλες καλοθελητών "ειδημονων". Καποια πράγματα, όπως οι συμπεριφορές χρειάζονται μακροχρόνιες εσωτερικες διεργασίες για να διαμορφωθούν σωστά και δε γίνονται με quick fixes (κοινώς: Προχειροδουλειές)"

"Ολόκληρο το internet είναι ένα φόρουμ ψυχολογίας, ένα πολύ καλό σχολείο για τους ψυχολόγους θα έλεγα."

"Εγώ πάντως πιστεύω πολύ στην αλληλοβοήθεια. Δίνω και παίρνω, νομίζω ότι είναι αλληλένδετα. Οταν "μπαίνω στο παπούτσι σου" μαθαίνω όχι για σένα αλλά για μένα. Και εσύ μπορείς να έρθεις σε επαφή με άλλη μία προσέγγιση εκτός από την συνηθισμένη σου, που ίσως και να σου ταιριάζει και να σε βοηθήσει. Αυτό το θεωρώ πολύ σημαντικό."

"Και τελικά αυτή δεν είναι η βασική δουλειά ενός "εσωτεριστή";!
Η δουλειά με τον εαυτό του, που θα τον κάνει πιό αληθινό τον ίδιο και πιό ανεκτικό προς τους άλλους;! "

"Θα μπορούσε να λειτουργήσει έτσι, εάν όλοι σεβόμασταν πραγματικά κοινές αξίες."


Πραγματικά εκπληκτικές σκέψεις!!!

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 11:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου οστρια χαρα μου.
λες για το ονομα μου παλι
μα βρε χαρα μου καποιοι απο την αρχη επρεπε με τροπο να με το πουν .
λες ακομα πως δεν υπαρχει πουθενά δηθεν.
οστρια ειναι λεξη σανσκριτικη και θελει να πει την πνευματικη οντοτητα εκεινη που κατεχει καθε ανθρωπος
ευχαριστω χαρα μου

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 23:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Καλό μήνα των
ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ
ΑΓΩΝΩΝ ΑΘΗΝΑ 2004

Ευχόμεθα την ομαλή και άριστη διεξαγωγή των αγώνων.

Ελπίζομε η 28η ΟΛΥΜΠΙΙΑΣ να αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Και τέλος προσδοκούμε στην φωτισμένη έμπνευση,
των συζητήσεών μας.

ΕΚΕΧΕΙΡΙΑ, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία.......


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2004, 13:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιάνουν και το φόρουμ τα Ολυμπιακά μέτρα;! Για να δούμε...

Πάντως δεν μπορώ να μην το πω... δεν μπορώ βρε ΑΦΜΑ μου... αν υπάρχει αυτή η λέξη στα σανσκριτικά... να σκίσω τα λεξικά μου!

Πάρε μερικές σανσκριτικές λεξούλες που σημαίνουν αυτό που λες...
aatman.h
aatma
aatmaa
praaNa
kShetrii

Καλά δεν θα σκάσουμε κι όλας! Εγώ πάντως χρειάζομαι επειγόντως ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2004, 14:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους...

Διάβασα με περισσή προσοχή, όπως όλα τα μηνύματά σου αγαπητή Οστρια και το παρόν θέμα...
Ομολογώ (μετά και απο τις "διευκρινήσεις" των αγαπητών μελών) ότι θεωρώ πως μια τέτοια προσπάθεια θα ήταν ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ και μάλιστα σε πειραματική μορφή...

Μια χάρη όμως θα ζητούσα απο σένα την δημιουργό του θέματος...
Να μας (μου, αν δεν έχει άλλος την ίδια απορία) οριοθετήσεις - ερμηνέψεις τον όρο "ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ" που δίνεις στο θέμα...

Και ως δείγμα καλής θέλησης, μιας και κάνεις λόγο για "εσωτεριστές" όπως ΚΑΙ η Κάθυ για "εσωτερισμό", παραθέτω την άποψή μου σχετικά με το ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ απο ένα παλαιότερο αγαπημένο θέμα, αυτό της ΣΕΛΗΝΗΣ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=1220

quote:
Ο Εσωτερισμός εξετάζει ΟΛΑ τα φαινόμενα που η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ επιστήμη είτε ΑΓΝΟΕΙ είτε κάνει πώς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...

Μελετάει κάθε τι που είναι ΑΓΝΩΣΤΟ, ΜΗ ΕΝΤΟΠΙΖΟΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ 5 ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ και προσπαθεί με την ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ του Φυσικοεγκέφαλου ή αλλιώς Ανθρωπονού, να ΣΥΛΛΑΒΕΙ, να ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ, να ΓΝΩΡΙΣΕΙ, να ΑΝΑΛΥΣΕΙ και τέλος να ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΕΙ - ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΕΙ, κάθε τι που θεωρείται ΚΡΥΦΟ, ΑΟΡΑΤΟ, ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ και ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ στην Ανθρώπινη φύση...

Όσα ο ΕΞΩΤΕΡΙΣΜΟΣ δεν κατέχει και δεν γνωρίζει, ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ προσπαθεί να ΓΝΩΡΙΣΕΙ και να βοηθήσει με όσα εκείνος ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ και ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΕ ΜΕΛΕΤΩΝΤΑΣ ΤΑ, τον ΕΞΩΤΕΡΙΣΜΟ να εμβαθύνει εκείνος με τα δικά του μέσα (5 αισθήσεις και τη λογική τους)...

Τα μέσα που χρησιμοποιεί ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ είναι η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΝΟΥ με συγκέντρωση και διαλογισμό καθώς και με πιο βαθύτερα συστήματα που σκοπό τους έχουν να κάνουν τον Νου πιο ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ, την ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ που είχε πέσει σε "αχρηστία" μέχρι τη στιγμή εκείνη ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΗΝ να την κάνει να ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ με την αδελφή της ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ που μέχρι τώρα είχε το ΚΥΡΙΟ και ΠΡΩΤΕΥΟΝΤΑ ρόλο και τη ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΣΗ της ακόμα πιο εξελιγμένης μας ΥΠΕΡΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ, ώστε ο Ανθρωπονούς να ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ τις υψηλότερες ΔΟΝΗΣΕΙΣ...

Νομίζω ότι εντελώς επιγραμματικά έδωσα μερικές πτυχές του ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ...


Είναι ΓΕΓΟΝΟΣ ότι υπο αυτή την οπτική προσεγγίζω ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΩΝ forums του Esoterica.gr

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Edited by - Kelsos on 03/08/2004 14:42:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2004, 17:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φορουμ ψυχολογιας δε ξερω αν χρειαζεται στο εσοτερικα.τζιαρ αλλα φορουμ ψυχιατρικης σιγουρα υπαρχει αναγκη να δημιουργηθει. Μιλαμε για πολλα κανταρια τρελλα απ ολους και πρωτα απο μενα. Ομως η τρελλα ειναι κατι δημιουργικο. Αλιμονο σ αυτους που δεν εχουν τρελα. Μονο με τους τρελους περπαταει αυτος ο κοσμος. Προβλημα αρχιζει και γινεται οταν η τρελα γινει σχιζοφρενεια οπως στη περιπτωση του τραβεστι που μπενοβγαινει με τα διαφορα νικνειμς. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 10:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κέλσο καλημέρα,

Τον όρο Ψυχολογία τον χρησιμοποιώ όπως τον χρησιμοποιούν όλοι. Εγώ κυρίως επικεντρώνομαι στο δίπτυχο, προσωπικότητα-συμπεριφορά. Ο εσωτερικός εαυτός μας και πώς αυτός εκφράζεται προς τα έξω. Μελετώντας την συμπεριφορά μας μπορούμε να δούμε τις αδυναμίες της προσωπικότητας μας, να εμβαθύνουμε και να ανιχνεύσουμε τα αίτια συγκεκριμένων εκφράσεων του εαυτού μας και να "δουλέψουμε" πάνω σε όλα αυτά, αρχικά για να γίνουμε πιό συνειδητοί οι ίδιοι (να αποκτήσουμε επίγνωση) και αν μπορούμε να προσπαθήσουμε να γίνουμε καλύτεροι.

Και βέβαια μίλησα για "εσωτεριστές" επειδή η φύση αυτού του site με κάνει να έχω περισσότερες απαιτήσεις από τους ανθρώπους που βρίσκονται εδώ, από οπουδήποτε αλλού.

Η ανάλυση του όρου "Εσωτερισμός" που δίνεις, με μπέρδεψε λίγο. Μιλάς για συγκέντρωση και διαλογισμό ως προς τι; ...και με ποιό αποτέλεσμα;
Αν μας βοηθούν να καταλάβουμε ποιοί είμαστε και πώς λειτουργούμε καλώς. Αν μας βοηθήσουν να λειτουργήσουμε πιό σωστά και πιό αληθινά, πάλι καλώς. Αλλιώς δεν νομίζω ότι μπορούμε να εκπαιδευτούμε να γνωρίσουμε την ουσία ή την φύση των πραγμάτων, αν πρώτα δεν γνωρίσουμε καλύτερα εμάς τους ίδιους. Ισως και να μην κατάλαβα καλά, δεν είμαι και σχετική ως προς το θέμα.

Από κει και πέρα, η πρόταση μου έχει να κάνει με πιό απλά πράγματα.
Θεωρώ ότι δεν έχουμε ή έχουμε δουλέψει ελάχιστα με τον εαυτό μας -πλην όμως μας ενδιαφέρει να το κάνουμε- και ότι ένας ανοιχτός διάλογος όπου θα αναλύαμε θέματα που αγγίζουν την επιστήμη της Ψυχολογίας, θα μπορούσε να είναι αρωγός στην όποια προσωπική μας προσπάθεια.

Σε πρώτη φάση είναι τα "προσωπικά θέματα" που όμως λίγο-ως-πολύ μας απασχολούν όλους. Θέματα σχέσεων, μοναξιάς, έρωτα. Τα πλέον σημαντικά, που καθορίζουν την καθημερινότητά μας, την συμπεριφορά μας, τις σκέψεις και τις κινήσεις μας, έστω κι αν τα παραγνωρίζουμε μερικές φορές.

Σε δεύτερη φάση είναι τα "θέματα εργασίας" που δεν μας αγγίζουν άμεσα αλλά μέσα από αυτά μπορούμε να μάθουμε πολλά πράγματα για τον εαυτό μας.
πχ. πιστεύω ότι όλοι ακούσατε την είδηση με την φωτιά στο σούπερ μάρκετ στην Παραγουάη. 464 νεκροί επειδή ο φρουρός πήρε εντολή να κλείσει τις πόρτες όταν ξέσπασε η φωτιά, για να μην φύγει ο κόσμος χωρίς να πληρώσει.
Τι είδους άνθρωπος έδωσε αυτή την εντολή; Ηταν συνειδητή εντολή;
Τι είδους άνθρωπος εκτέλεσε αυτή την εντολή; Την εκτέλεσε συνειδητά;
Πώς αισθάνονται άραγε τώρα;
Τι θα κάναμε αν ήμασταν στην θέση τους; Θα μπορούσαμε ποτέ να είμαστε στην θέση τους; (η πρώτη αντίδραση των περισσοτέρων είναι "και βέβαια όχι", αλλά ισχύει στην πραγματικότητα;)
Τελικά πόσο διαφορετικοί είναι αυτοί οι άνθρωποι από μένα και σας;
Δεν αξίζει να το δούμε και να το συζητήσουμε;


Φίλε Labolas, υπάρχει η δημιουργική τρέλα και η καταστροφική τρέλα και σε αυτό θα συμφωνήσω. Την πρώτη θα την έβαζα σε εισαγωγικά.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 16:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tην καλησπέρα μου σε όλους και ιδιαιτέρος σε σένα Οστρια...

Ναι, είναι ΓΕΓΟΝΟΣ και ίσως ΚΑΙ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ ότι οι περισσότεροι ΑΓΝΟΟΥΝ τα σχετικά που παράθεσα για τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ...
Πάντοτε άλλωστε, ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ (όπως ίσως διαπίστωσες και απο τα ελάχιστα που ανάφερα), ήταν για τους ΛΙΓΟΥΣ...
Φυσικά το θέμα μας είναι η "ψυχολογία", ένας ορισμός που όπως πολύ σωστά μας αναφέρεις:

quote:
"Τον όρο Ψυχολογία τον χρησιμοποιώ όπως τον χρησιμοποιούν όλοι..."

Και απο εδώ ξεκινώ τη σκέψη μου, ΟΛΟΙ γνωρίζουν τα περί ΨΥΧΗΣ;;;
ΟΛΟΙ, όταν αναφέρονται στην ΨΥΧΗ (το υπέροχο ένδυμα του ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, και φορέα της ζωής στο ΦΥΣΙΚΟ ΣΩΜΑ), εννοούν την ΨΥΧΗ ή μήπως και "φωτογραφίζουν" ή "σκιαφραφούν" το ΜΥΑΛΟ - ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟ του ανθρώπου, ένα ΥΛΙΚΟ και άρα ΦΘΑΡΤΟ υλικό που μας βοηθά να "κινούμαστε" να "δρούμε" και να "ενεργούμε" μέσα στο ΦΥΣΙΚΟΥΛΙΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΕΝΟ ΧΩΡΟ;;;

Αυτό που θέλω να ΤΟΝΙΣΩ με τα παραπάνω, είναι το να ΜΗΝ ΑΝΑΛΩΝΟΜΑΣΤΕ σε ατέρμονα και δαιδαλώδη νοητικά οικοδομήματα που ΟΥΤΕ ΒΑΣΗ ΕΧΟΥΝ αλλά και ΟΥΤΕ ΣΚΟΠΟ ΥΠΑΡΞΗΣ, παρά ΜΟΝΟΝ την σύνχηση και την αλλοίωση της "πραγματικότητας"...

Εύλογη η ερώτηση όμως, το "ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΑ";;;
Χμμμμμ........
Μα ΦΥΣΙΚΑ αυτό που ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ξεχωριστά ή και ομαδικά ΒΙΩΝΕΙ...
Ναι, αλλά το ΒΙΩΜΑ το καθενός ΜΑΣ, είναι διαφορετικό απο του διπλανούμας ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ παρακολουθούν ΜΑΖΙ ένα γεγονός...

Χμμμμμ.......
Και ποιό ή τι είναι εκείνο που μας κάνει να "βλέπουμε διαφορετικά πράγματα" απο τους γύρο μας;;;

Είναι η οπτική μας (κατα τη ταπεινή μου γνώμη)...
Η ΟΠΤΙΚΗ!!!
Δηλαδή ΜΙΑ εκ των ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ απ'όπου μία (το συνηθέστερο) ή δύο ή τρείς ή τέσσερις ή και ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ (σπάνιο αυτό δε λέω) ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ μας ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ, ξέρεις, εκείνη την οποία ο μέγας κατα τα άλλα Αριστοτέλης της είχε θεοποιήσει...
Την ΛΟΓΙΚΗ που είναι το ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ ΕΡΓΑΛΕΙΟ του ΜΥΑΛΟΥ ΜΑΣ...

Μήπως λοιπόν, αυτό που φωτογραφίζεις ως "ψυχολογία" λέγοντας μας:

quote:
"...Εγώ κυρίως επικεντρώνομαι στο δίπτυχο, προσωπικότητα-συμπεριφορά. Ο εσωτερικός εαυτός μας και πώς αυτός εκφράζεται προς τα έξω. Μελετώντας την συμπεριφορά μας μπορούμε να δούμε τις αδυναμίες της προσωπικότητας μας, να εμβαθύνουμε και να ανιχνεύσουμε τα αίτια συγκεκριμένων εκφράσεων του εαυτού μας και να "δουλέψουμε" πάνω σε όλα αυτά, αρχικά για να γίνουμε πιό συνειδητοί οι ίδιοι (να αποκτήσουμε επίγνωση) και αν μπορούμε να προσπαθήσουμε να γίνουμε καλύτεροι..."

έχει να κάνει με το ΜΥΑΛΟ, τη ΛΟΓΙΚΗ και τις ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ και ΟΧΙ με τη ψυχή μας;;;

Αναρωτιέσαι όμως και μου λές πώς:

quote:
"...Η ανάλυση του όρου "Εσωτερισμός" που δίνεις, με μπέρδεψε λίγο. Μιλάς για συγκέντρωση και διαλογισμό ως προς τι; ...και με ποιό αποτέλεσμα;..."


Εχεις μάλλον δίκιο...
Σε μπέρδεψα και ζητώ συγγνώμη γι'αυτό.
Η ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ και ο ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ, είναι στάδια ή επίπεδα στην αναβατική πορεία του Ανθρωπίνου Όντος...
Είναι στάδια σε ΜΙΑ μορφή ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΑΣΚΗΣΕΩΝ, που κοινός ονομάζεται ΓΙΟΓΚΑ...
Το αποτέλεσμα που ρωτάς, έρχεται ΣΥΜΦΩΝΑ με το ΤΙ ΣΤΟΧΟ ΕΧΕΙΣ ΘΕΣΕΙ...
Και μιας και μιλάμε για βελτίωση - ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ του ίδιου μας του εαυτού, ας δούμε με τον ορισμό που παρέθεσα, το ΤΙ αποτέλεσμα θα είχαμε...

Θεωρώ πώς ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ, που είναι η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΝΟΥ, σκοπό έχει να κάνει τον Νου - ΜΥΑΛΟ του ανθρώπου πιο ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ...
Κάνοντας τον ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ πιό ευαίθητο, ΤΟΤΕ ΤΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΗ ΠΟΡΤΑ στο να αρχίσει να δέχετε ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ και τις ΥΠΕΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ...
Και επείδή θα ήθελες μια "απόδειξη" γι'αυτές, σπεύδω να σου πώ πώς η απόδειξη είναι ΕΜΜΕΣΗ και όχι ΑΜΕΣΗ (αφού ο νούς μας ΑΔΥΝΑΤΕΙ να δεχτεί ΤΙΠΟΤΑ πέρα των ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ)...

Βοηθό μου στην απόδειξη, διαλέγω τα ΧΡΩΜΑΤΑ και τις ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΕΣ...
Υπάρχουν λοιπόν στο εύρως των ακτινοβολιών, οι ΥΠΕΡΙΩΔΕΙΣ και οι ΥΠΕΡΥΘΡΕΣ ακτινοβολίες...
Υπεριώδεις, είναι το σύνολο των ΜΗ ΟΡΑΤΩΝ ηλεκτρομαγνητικών ακτινοβολιών, με συχνότητα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ της φωτεινής ιώδους ακτινοβολίας και ΜΙΚΡΟΤΕΡΗΣ της ακτινοβολίας των ακτίνων Χ !!! (ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...)
Υπερυθρες, είναι το σύνολο των ΜΗ ΟΡΑΤΩΝ ηλεκτρομαγνητικών ακτινοβολιών, που το εύρως τους εκτίνεται απο την μία πλευρά ως τα ΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΑ και απο την άλλη έως το ΟΡΑΤΟ ΦΑΣΜΑ του ερυθρού χρώματος... (ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...)


Να μην σε κουράσω άλλο με "τεχνικά στοιχεία", αλλά ας τα συνδιάσω με τα προηγούμενα...
Ή μήπως θα ήθελες να το κάνεις εσύ αυτό αγαπητή μου;;;

Νομίζω πώς με τα λίγα που είπα, ΑΝ ΣΥΝΔΙΑΣΤΟΥΝ με το αρχικό σου θέμα, την ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ, τότε ΙΣΩΣ να ανακαλύψουμε ένα κλειδί, το κλειδί του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ (και όχι της "ψυχολογίας") που θα μας κάνει ΣΙΓΟΥΡΑ καλύτερους απ'ότι σήμερα είμαστε...

Μπορείς να φανταστείς το άνθρωπο εκείνον (ναί, άνθρωπος ήταν), που έδωσε την εντολή για τον αποκλεισμό των ανθρώπων μέσα στο φλεγόμενο κτίριο, να είχε την ικανότητα κάποιων ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΩΝ και να μπορούσε να αντιληφθεί την ΙΔΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΣΤΙΓΜΗ, το μελλοντικό αποτέλεσμα της εντολής του;;;
Και όχι μόνο αυτό, αλλά να μπορούσε να αντιληφθεί την ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ μετά απο εκείνο το φρικτό έγκλημα, λόγο της εντολής που έδωσε;;;;

Ναι, ο κόσμος μας ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ αν τον αποτελούσαν ΕΩΣΤΕΡΙΣΤΕΣ και όχι "γυαλαμπούκες ψυχολόγοι - ψυχοβγάλτες"....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πάνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


95 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 18:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πάνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(ένα απλό ‘προσχέδιο’ του τι αντιπροσωπεύει! ο όρος ‘ψυχολογία’ και όχι όποια ερμηνεία του)

Ψυχολογία
(από το Φιλοσοφικό λεξικό του Σωκράτη Γκίκα)

Η ψυχολογία ορίζετε με πολλούς τρόπους – Επιστήμη της συμπεριφοράς, της ψυχικής ζωής, των ψυχικών φαινομένων κλπ. Για ψυχικά φαινόμενα μιλά η φυσιοκρατική ψυχολογία, για συμπεριφορά ο μπεχαβιορισμός. Η επιστήμη του ψυχικού βίου αρχίζει με τον Αριστοτέλη, ιδρυτής όμως της ψυχολογίας ως πειραματικής επιστήμης είναι ο Βουντ.
Η πειραματική ψυχολογία κατηγορήθηκε για φυσιοκρατική σκέψη και χαρακτηρίστηκε σαν ψυχολογία των στοιχείων (Σπράγκερ), λόγω του αναλυτικού τρόπου έρευνας της ψυχικής ζωής, που θυμίζει την αναλυτική μέθοδο της χημείας.

Εκείνο που κάνει εντύπωση είναι η εμφάνιση πολλών κατευθύνσεων μέσα στην ψυχολογία, μερικές από της οποίες είναι

1) Η εμπειρική ή πειραματική ψυχολογία που χρησιμοποιεί την παρατήρηση και το πείραμα και η οποία παραμέρισε την παλιότερη ορθολογιστική ή φιλοσοφική ψυχολογία.

2) Η φυσιολογική ψυχολογία ή ψυχοφυσική

3) Η μορφική ψυχολογία, που εξετάζει ολοκληρωμένους ψυχικούς σχηματισμούς

4) Η ψυχολογία του όλου, παραπλήσια προς τη μορφική ψυχολογία

5) Η αξιολογική ή κατανοούσα ψυχολογία που ερευνά τα ανθρώπινα βιώματα με βάση τις αξίες προς τις οποίες προσανατολίζονται τα άτομα (Ντιλτάυ, Σπράγκερ)

6) Η ψυχολογία του βάθους (Φρόυντ, Άντλερ, Γιούγκ), που ερευνά τον κόσμο του ασυνείδητου.

Κάθε ψυχολογική κατεύθυνση προτείνει τον δικό της τρόπο ερμηνείας της ψυχικής ζωής. Η ενιαία ερμηνεία των ψυχικών γεγονότων αποδείχθηκε ανέφικτο ιδεώδες. Έτσι μερικοί μιλούν για ‘ κρίση της ψυχολογίας ’ με αφορμή και την μικρή αποτελεσματικότητα της στην λύση των ψυχολογικών προβλημάτων του ανθρώπου.

Η πολυμορφία των κατευθύνσεων και των μεθόδων είναι φυσικό να προκαλεί σύγχυση. Η πειραματική ψυχολογία έχει το πλεονέκτημα ότι καταγράφει με μεγαλύτερη ακρίβεια και αντικειμενικότητα της ψυχικές εκδηλώσεις με το πείραμα και τη στατιστική έρευνα.
Ωστόσο παρατηρήθηκε ότι επιστήμη δεν είναι η συλλογή, η μέτρηση και η καταγραφή εκδηλώσεων, αλλά κυρίως η ερμηνεία των εκδηλώσεων αυτών. Στο σημείο αυτό υστερεί αισθητά η πειραματική ψυχολογία, ενώ πλούσια σε ερμηνείες είναι η ψυχολογία του βάθους.

Πρώην ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy