ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Φάντασμα στο Παλαιοχώρι της Μήλου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosX
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 14:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PanosX  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια καλημέρα. Άν και γνωρίζω αρκετό καιρό την ύπαρξη του site, δεν είχα μπεί μέχρι τώρα στη διαδικασία να κάνω post μιας και δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου κάτι περίεργο.
Πρίν δύο εβδομάδες και για ακρίβια στις 17 ΙΟΥΛΙΟΥ, ξεκίνησα με εναν φίλο μου για διακοπές στη Μήλο. Για να μην πολυλογώ, φτάσαμε μεσημέρι, και το βράδυ (μιας και μέναμε σε ένα δωμάτιο στο Παλαιοχώρι, 3-4 λεπτά με τα πόδια από την παραλία) είπαμε να παμε στην παραλία, μιας και θα είχε ελάχιστο φως να χαζέψουμε τα αστέρια (κάτι που στην Αθήνα είναι αδύνατο να το κανεις πλέον). Πήγαμε λοιπόν και η παραλία ήταν έρημη, γυρω στις 22:00. Καθήσαμε σε ένα σημείο που είχε απόλυτο σκοτάδι, το μόνο φως που υπήρχε ήταν από μία ταβέρνα μερικά μέτρα στα δεξία μας, ενώ αριστερά μας δεν υπήρχε τίποτα. Μπροστά η θάλασσα, πίσω μας ψηλά βράχια και αριστερα συνέχιζε σκοτεινή η παραλία.
Κάποια στιγμή λοιπόν, ενώ μιλούσαμε και κοιτούσα προς τον φίλο μου που καθόταν στα αριστερά μου, είδα μια περίεργη αχνή μορφή να περνάει από τα αριστερα προς τα δεξιά στα βράχια πίσω μας. Αυτό που είδα είχε ένα αχνό φως και κινούταν πολύ γρήγορα. Δεν είπα τίποτα στο φίλο μου γιατί θεώρησα οτι απλά το έκαναν τα μάτια μου. Μετά όμως από ούτε μισό λεπτό το είδα πάλι να περνάει προς την αντίθετη κατεύθυνση και να εξαφανίζεται. Το είπα στον φίλο μου (ο οποίος καθόταν τελείως πλατη στα βράχια και δεν μπορούσε να δει πίσω) και τότε ξεκίνησε να με ψιλοδουλεύει. Δεν πιστεύει σε τίποτα σχετικό με πνεύματα κλπ. και κατάφερε να με κάνει να πιστώ πως δεν ήταν τίποτα.
Μετά απο περίπου ένα τέταρτο και ενώ μου είχε φύγει τελείως από το μυαλό αυτή η εικόνα, είδα πάλι αυτή τη μορφή, πιο κα8αρά εκείνη τη φορά και μου φάνηκε πως διέκρινα και πόδια, σαν να ήταν κατι που έτρεχε υπερβολικά γρήγορα! Φοβήθηκα υπερβολικά εκείνη τη στγμή οπότε είπα στον φίλο μου να φύγουμε αμέσως, έστω και αν ήταν ιδέα μου. Μου είπε ΟΚ και επειδή εγώ είχα σηκωθεί όρθιος, μου είπε "μίσο λεπτό να μαζέψω τα πράγματα" (κλειδί δωματίου, κινητα και τσιγάρα). Εκείνη τη στιγμή και καθώς σηκώθηκε και αυτός για να φύγουμε, αυτή η μορφή εμφανίστηκε στο βράχο πάλι. Τον ρώτησα αν το έβλεπε εκείνη την φορα και μου λεει παμε να φύγουμε τώρα! Ξεκινήσαμε να περπατάμε γρήγορα προς την ταβέρνα. Κάναμε όμως το λάθος να κοιτάξουμε και οι δύο πίσω μας και είδαμε αυτή τη μορφή να έχει ξεκολλήσει από το βράχο και να κινειται με ιλλιγιώδη ταχύτητα προς τα πάνω μας, στον αέρα. Τότε τρέξαμε και οι δύο σαν τρελοί μέχρι που φτάσαμε στο φως. Τότε ο φίλος μου γύρισε πίσω και είδε αυτή τη μορφή να ανεβαίνει πάλι στο βράχο, σα να ηρεμούσε με το που φύγαμε απο εκείνο το σημείο. Προχωρήσαμε κι αλλο σε φωτισμένο σημείο και τα νεύρα μας είχαν γίνει κουρέλι. Όταν μπορέσαμε να ανοίξουμε το στόμα μας και να μιλήσουμε, είπαμε για το τι είδαμε όταν κοιτάξαμε πίσω μας φεύγοντας. Και οι δύο λοιπόν είχαμε δει αυτή τη μορφή με το αχνό φως να κινείται τόσο γρήγορα κατα πάνω μας και κανείς απο τους δυό μας δεν μπορούσε να την εστιάσει, να διακρίνουμε τι ακριβώς ήταν.
Το βράδυ εκείνο δεν υπήρχε φεγγάρι στον ουρανό (οπότε ήταν πολυ σκοτεινά) και ούτε λειτουργούσε κάποιο μαγαζί εκεί με προβολείς κλπ. (γιατί το ψάξαμε) οπότε να υπήρχε περίπτωση να είναι φως από εκει. Αν το είχα δει μόνο εγώ μπορεί και να ελεγα πως ήταν η φαντασία μου, αλλα το είδαμε δύο άτομα και ειδικα ο φίλος μου που δεν πίστευε ΚΑΘΟΛΟΥ σε αυτά και που τον είδα το βράδυ να μη μπορει να ηρεμίσει μετά απο αυτό.
Όπως καταλαβαίνετε (αν και δίπλα μας) κανείς μας δεν θέλησε να ξανακατέβει στην παραλία κάποιο από τα επόμενα βράδια. Να σημειώσω ακόμα πως και οι δυό μας είχαμε πιεί μόνο νερό εκείνη την ημέρα, ούτε καν κρασί ή μπύρα. Μόλις επιστρέψαμε μετά απο μία εβδομάδα διηγηθήκαμε την ιστορία και κάποιος φίλος μας είπε πως θυμόταν (επειδή το είχε διαβάσει ο ίδιος) οτι πριν κάποια χρόνια (γύρω στα 10 το προσδιόρισε) είχε γίνει ενα ατύχημα στην παραλία αυτή. Έπεσε ένας βράχος πανω σε κάτι παιδιά που είχαν κατασκηνώσει εκεί και από ότι θυμόταν υπήρχε και θάνατος.
Συγγνώμη για το μεγάλο post, ή8ελα να γράψω αναλυτικά για ότι συνέβη. Αν κάποιος ξέρει κάτι για το θέμα θα εκτιμούσα μια απάντηση.

ΥΓ. Ενώ μια από τις επόμενες ημέρες κάναμε το γύρο του νησιού, είδαμε στη μέση του που8ενά (δεν υπήρχε κανένας οικισμός 15-20 λεπτά απο εκεί και μιλάμε για χωματόδρομο σε εκείνο το μέρος του νησιού) σωρούς απο πέτρες, όπως της φωτογραφίας (τραβήχτηκε εκεί).

Σε ένα σημείο υπήρχε και ένας κύκλος φτιαγμένος από πέτρες και ένας σωρός απο πέτρες στο κέντρο του κύκλου. Και όταν λέμε για σωρούς μιλάμε για πάνω απο 30 μαζεμένους σε μια απόσταση 5-10 μετρων το πολύ. Δεν ξέρουμε αν είναι κάτι αλλά μας φάνηκε αρκετά περίεργο και ήταν και λίγο ανατριχιαστικό στη μέση του πουθενά. Αν έχετε και κάποια εξήγηση για αυτο, καλοδεχούμενη είναι Ευχαριστώ!

Edited by - PanosX on 16/08/2004 15:16:52

NIKIAS
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 21:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NIKIAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΠΑΝΟ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΣΤΗ ΜΗΛΟ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΜΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ , ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΚΕΙΝΗ ΗΜΟΥΝ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΟ ΝΗΣΙ, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟΥ 1993, ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΒΡΑΧΟΙ ΠΛΑΚΩΣΑΝ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΑΤΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amazona
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 23:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amazona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ.
ΘΑ ΨΑΞΩ ΚΙ ΑΝ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.
ΠΑΝΤΩΣ ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.
ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΦΑΝΤΑΣΜΑ" ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΦΥΛΛΑΞΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΤΥΧΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ.

ΑΝ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ!


"Ματαιότις, ματαιοτήτων,τα πάντα ματαιότις"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosX
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2004, 11:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PanosX  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να είμαι ειλικρινής και εμείς το ίδιο σκεφτήκαμε και εμείς. Για κάποιο λόγο ήθελε απλά να μας διώξει από εκεί. Γιαυτό το λόγο μόλις απομακρυνθήκαμε από εκεί αυτό το φως ηρέμισε και πήγε ξανά στη θέση του. Πάντως οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύ σημαντική. Σε ευχαριστώ πολύ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2004, 13:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή κάτι είχα ακούσει για τους σχηματισμούς που βλέπουμε σε άσχετα μέρη από πέτρες, ότι δηλαδή γίνονται από τους ντόπιους για προστασία από ξωτικά, αερικά κ.λπ., προσπάθησα να βρω κάτι σχετικό στο internet.Εκεί που έψαχνα όμως "έπεσα" σε ένα ενδιαφέρον θέμα για τα αερικά, κ.λπ. που υπάρχουν στις ελληνικές δοξασίες, και το οποίο φαίνεται να ταιριάζει με την περιγραφή που έκανες για το τι σου συνέβη.
Η ιστοσελίδα είναι η παρακάτω
http://www.geocities.com/artofwise/Fae.html

Ελπίζω να δουλεύει το hyperlink κι αν έχεις υπομονή να το διαβάσεις είναι αρκετά διαφωτιστικό.

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosX
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 11:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PanosX  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ'ευχαριστώ πολύ, είδα το link και οι πληροφορίες ήταν αρκετά ενδιαφέρουσες. Αν βρεις οτιδήποτε άλλο εδώ είμαι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sirXris
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 16:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sirXris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή τυχαίνει να έχω μεγαλώσει στη Μήλο, καταρχήν να σου πω ότι το ατύχημα που αναφέρεις δέκα χρόνια πριν έγινε όντως στο Παλιοχώρι, αλλά όχι στο μέρος που καθόσασταν. Τα βράχια είχαν πέσει στη δυτική παραλία (κάτω από το μπαρ Βαθύ Μπλε) και όχι στην παραλία κάτω από τις ταβέρνες. Και οι δύο που βρίσκονταν στη σκηνή εκείνο το βράδυ είχαν σκοτωθεί, ο ένας από τους δύο ακαριαία.

Είναι η πρώτη φορά που ακούω για «φάντασμα» στο Παλιοχώρι, παρόλο που σε άλλες περιοχές της Μήλου έχουν γίνει τέτοιες αναφορές. Μάλιστα, βρισκόμουν ακριβώς στο ίδιο σημείο που περιγράφεις το επόμενο βράδυ, 18 Ιουλίου, με μία παρέα τεσσάρων ατόμων. Καθόμασταν ακριβώς δίπλα στο μπαράκι που υπάρχει στην παραλία και υπήρχε απόλυτο σκοτάδι. Κανείς μας δεν είδε κάτι περίεργο ή ασυνήθιστο. Σε καμία περίπτωση βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι αμφισβητώ αυτό που είδατε εσείς.

Θα μάθω και θα σου απαντήσω και για τις πέτρες. Δεν σχετίζονται πάντως με κάτι περίεργο απ’ ότι θυμάμαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

artaxerxes
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
98 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 10:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους artaxerxes  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος artaxerxes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετυχε να μεινω στο Κλιμα 20 με 23 Ιουλιου,λιγα μετρα κατω απο τις κατακομβες.
Αυτο που εχω να πω ειναι οτι τα ονειρα που ειδα, ηταν ολα με νεκρους συγγενεις,δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες.

wwwwΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VANDAMME
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
222 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 07:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ PanosX ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΧΕΔΟΝ Κ ΓΩ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΣΤΗ ΜΑΝΗ ΝΑ ΠΕΡΝΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ!!ΜΟΥ ΕΜΙΑΖΕ ΜΕ ΝΕΡΑΙΔΑ!!ΕΤΡΕΞΕ ΑΠΤΗ ΜΙΑ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΣΤΗ ΑΛΛΗ Κ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ!!!ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ <<ΝΕΡΑΙΔΕΣ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ>>

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 16:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΠΑΝΩ ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΣΤ ΚΑΙ ΕΙΝΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ!!!
ΠΡΩΤΟΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΕ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΟΠΟΤΕ ΕΑΝ ΛΕΓΑΤΕ ΚΑΤΙ ΣΕ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΒΕΒΑΟΩΘΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΔΑΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑ Η ΟΧΙ!!!
ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΦΙΛΟΣ SIXRIS ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΣΥΝΔΙΑΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑΤΕ ΗΤΑΝ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΙΑΛΕΞΕ ΚΑΙ ΜΕΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΣΑΣ ΕΝΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΝΥΧΤΑ ΔΕΝ ΕΜΑΦΝΙΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ SIXRIS......

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1074219
Maintained by Digital Alchemy