ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χαος
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΣΦΑΙΡΟΣ
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 17:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΦΑΙΡΟΣ
Επ'ευκαιρία των Ολυμπιακών..
Έβλεπα χθες το βράδυ την πορεία της φλόγας.
Πέρασε πρώτα από το Ναό του Ποσειδώνα (θεός της Θάλασσας αλλά και ... εντάξει ο Φρόυντ κάτι παραπάνω θα ήξερε...μπορεί και όχι, απλά ίσως το έπιασε διαισθητικά..., αλλά και ο Lovecraft, ή μήπως όχι?) στο Σούνιο και κατέληξε στην Ακρόπολη στον Παρθενώνα (ναός αφιερωμένος στην Θεά Αθηνά, Θεά της Σοφίας) προκειμένου να ανάψει ο βωμός (λατρευτικός; δεν ξέρω).
Θα μπορούσε να ήταν αντίστροφη η πορεία?
Δηλαδή πρώτα στην Ακρόπολη και μετά στο Σούνιο? Όχι θα πείτε και θα έχετε δίκιο. Γιατί? Μα η Ακρόπολη είναι στο κέντρο της Αθήνας όπου κορυφώνεται η Ολυμπιακή λαμπαδηδρομία. Ναι αλλά εάν στην θέση της Αθηνάς ως προστάτιδας της Αθήνας υπήρχε ο Ποσειδώνας? Τι μας λες τώρα? Η Θεά Αθηνά είναι προστάτιδα της Αθήνας και όχι ο Ποσειδώνας. Άστον αυτόν στην ησυχία του στο Σούνιο (του φώτισαν μάλιστα και πολύ ωραία το Ναό του...χαχαχαχαχα).
Το πρόβλημα είναι πολύ παλιό. Τι σχέση έχει με το θέμα μας θα μου πείτε? Έχει τόσο μεγάλη όσο δεν μπορείτε να φανταστείτε. Όσοι ξέρουν έχουν καταλάβει που το πάω. Οι αδαείς?...εντάξει είπαμε. Το κοπάδι να είναι καλά.
Αθηνά, θεά της σοφίας, της Λογικής. Ποσειδώνας, θεός της θάλασσας. Ένα σκοτεινός θεός...γιατί σκοτεινός? Αυτό είναι εύκολο να το βρείτε.
Κάποτε οι Αθηναίοι έπερεπε να διαλέξουν για προστάτη της αρχαίας Αθήνας μεταξύ της Αθηνάς και του Ποσειδώνα (αντί για Ποσειδώνα άρχισα να πληκτρολογώ Απόλλωνα!! Εντάξει σκοτεινός και αυτός...όχι τόσο φωτεινός όσο τον παρουσιάζουν. Άλλωστε είναι λυκιγενείς, λύκειος αλλά και λυκοκτόνος. Εδώ πρέπει κανονικά να υπάρχει μία ερώτηση, αλλά την αφήνω για εσάς). Διάλεξαν τελικά την Αθηνά. Ωραίος μύθος. Άραγε τι θέλει να μας πει και τι σχέση έχει με το χάος. Χαχαχαχα.
Και μέσα σε όλα αυτά έχουμε και την ιερή φλόγα. Περνά πρώτα από το νάο του Ποσειδώνα και καταλήγει στο ναό της Αθηνάς. Είναι όμως η φλόγα για την οποία μιλάμε ή είναι μία γιαλαντζί φλόγα? Φαντάζεστε την ενέργεια επάνω στην Ακρόπολη, τροφοδοτούμενη από όλους τους Έλληνες αλλά και τους ξένους τηλεθεατές? Κοιτάχτε ποιοί ήταν επάνω στον βράχο. Έχουμε μπει σε πολύ επικίνδυνα πεδία. Εδώ παίζεται το μεγάλο παιγνίδι. Ίσως έχει να κάνει με την φωλιά. Όχι με αυτή που πλακώνονται οι ΒΛΑΧΟΚΑΤΙΝΕΣ.
θα γελάσει ο κάθε πικραμένος γιατί κάποιοι είναι αποφασισμένοι.
Θα υπάρξουν απώλειες...και πολεμιστών αλλά και αμάχων.
Τι προτειμάτε, να είστε στους αμάχους και να μην καταλάβετε από που σας ήρθε...ή να πέσετε με το σπαθί στο χέρι?

Πριν χλευάσετε κάποιοι σας ενημερώνω ότι τα παραπάνω δεν έχουν να κάνουν με θεωρία και διάβασμα βιβλίων παρά με πράξη. Δρόμοι που ελάχιστοι έχουν περπατήσει. Ο λόγος? Είναι εξαιρετικά επικίνδυνοι, αλλά συνάμα και τόσο γοητευτικοί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 18:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Τι προτειμάτε, να είστε στους αμάχους και να μην καταλάβετε από που σας ήρθε...ή να πέσετε με το σπαθί στο χέρι?

Με ποιον τρόπο θα γίνει αυτό φίλε ΣΦΑΙΡΟΣ;
(εννοώ να πέσουμε με το σπαθί στο χέρι).

Θα εκτιμούσα μια σαφή (και κατανοητή και για τους πολλούς) απάντηση.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PROMITHEUS
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 19:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PROMITHEUS
Ναί.... η φωλιά και το μαντρί, οι φλογεροί και οι παγωμένοι, εμείς και οι άλλοι.....
Το τριπάκι που ζείς κυνηγόντας...... έρπουσες σκιές, και όλα αυτα πάντα με μισόλογα και υποτειθέμενες υπεκφυγές "γιατί δεν δίνουν μασσημένη τροφή οι εκλεκτοί που τα κετέχουν" είτε γιατί "αυτά δεν είναι για όλο τον κόσμο"
ΜΩΡΕ ΤΙ ΛΕΤΕ ???????????????
Αγαπητέ φίλε (για χάρη σου μέχρι εγγραφή στο esoterica έκανα)
θα ξεκινήσω απο τον τίτλο (ΧΑΟΣ)
Η θεωρία του Χάους είναι μια απο τις ποιό πετυχημένες μαθηματικές θεωρίες, και φυσικά ανοιχτή στο να τη μάθει ο κάθε ένας, παρόλο που μέσα της κρύβεται η ίδια η υπόσταση του σύμπαντος και ίσως κι ένώς υποτειθέμενου Θεού όπως συμβαίνει με την θεωρία των Κβάντων στη φυσική... (πολύ γνωστες θεωρίες στον Γ.Μπαλλάνο, αλλα μάλλον ελάχιστα κατανοητές γιατι ο κάθε ένας ότι θέλει να δεί βλέπει τελικα)
Τα περι έρπουσας σκιάς και τα περι εγρήγορσης, δεν είναι ουτε αυτα αυτό που ο Μπαλλάνος περιγράφει (με τις φωλιές, και τα παγώνια, και τους εχθρούς και τους συμμάχους κτλ κτλ), αλλα μια χμμμμμμ μυστικιστικοποιημένή και αντιεπιστημονική διασκευή του βιβλίου "το ξύπνημα της τίγρης " (εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα), το οποίο απευθύνεται σε ψυχιάτρους-ψυχολόγους, και έχει να κάνει με το ξύπνημα του ερπετοειδή εγκεφάλου μέσα απο τις τεχνικές που ο αγαπητός Γ. Μπαλλάνος περιγράφει σάν ταξίδι αναζήτησης νέων κόσμων κτλ κτλ κτλ............. και είναι τεχνικές που βοηθάνε να ξεπεραστούν παλιά ψυχικά τραύματα, καθώς και το να γίνει κάποιος άτρωτος σε νεότερα (όσο αυτό είναι δυνατό)

Βλέπεις , αυτά που γράφει ο φίλτατος Γιώργος Μπαλλάνος, με το περίεργο στύλ γραφής του (το οποίο λατρεύω μπορώ να πω), έχει υπωθεί αρκετά πριν απο την επιστημονική κοινότητα, και χωρίς υπεκφυγές η μισόλογα τοπυ στύλ "δε θα σου δείξω εγώ το δρόμο, βρές τον μόνος σου, ή το Θεικό "εγώ δε δίνω μασσημένη τροφή" (γιατί αν ένας επιστήμονας μιλούσε έτσι θα γινόταν αυτομάτως περίγελος)!!!!

Εγω φίλε μου δέν έχω τίποτα εναντιων σε όσα λες , ουτε σε όσα γραφει ο Μπαλλάνος (άν δεν είσαι ο ίδιος), αλλα απλά θα ήθελα να μας κάνετε τη χάρη να μιλάτε ποιό κατανοητά, και χωρίς μισόλογα, και το κατα ποσο θα σας δεχτει ο κάθε ενας αυτο αφηστε το στην κρίση του εκάστοτε αναγνώστη.....

Αλήθεια μιά απορρία.... μήπως είμαι "εχθρός" σου??? χαχα
ξέρεις μωρέ...απο τους άλλους χαχαα
τους παγωμένους μωρε...... χαχαχαχαχαχα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 23:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
Γυρίζοντας πολλά χρόνια πίσω,στα χρόνια της εφηβείας μου,ανακαλώ τον εαυτό μου να διαβάζει μαγεμένος τα κείμενα με την υπογραφή Γιώργος Μπαλάνος στο τότε "Ανεξήγητο".Δεν θυμάμαι λέξη απο ότι έγραφε ο άνθρωπος εκεί,έχουν περάσει πολλά χρόνια πλέον.Αλλά ακόμα και τότε που τα διάβαζα οι λέξεις γυμνές και από μόνες τους δεν είχαν και πολύ σημασία.Τα κείμενα αυτά ήταν αριστοτεχνικά δομημένα.Η κάθε λέξη,η κάθε "υπόνοια",η κάθε "παραβολή", ήταν τοποθετημένη εκεί που ακριβώς έπρεπε,με ένα απόλυτα αυστηρό μαθηματικό τρόπο.Ήταν φανερό ότι τα κείμενα αυτά ήταν "γεννήματα" της δημιουργικής φαντασίας ενός εμπνευσμένου ανθρώπου.Οι εντυπώσεις που μου δίναν αυτά τα κείμενα ήταν πάντα πολύ ισχυρές,η αίσθηση του "μυστηρίου" και του "ανεξερεύνητου" κατακλυστική,και βαθύτατα επιδραστική.Μπορεί να μη θυμάμαι πλέον τις λέξεις,αλλά αυτό το "άρωμα του μυστηρίου" που ανέδυαν αυτά τα κείμενα δεν πρόκειται να το ξεχάσω ποτέ...Ήταν τόσο "δυνατό",τόσο "αληθινό"...

Η διαφορά των κειμένων του Μπαλάνου (εκείνης της εποχής τουλάχιστον) με αυτά που γράφουν οι αγαπητοί ngw και SFAIROS εδώ είναι χαώδης.Για την ακρίβεια εδώ έχουμε σκέτες "λέξεις".Δεν χρειάζεται να αναλύσω πολύ για να καταλάβω κάτι "εμπνευσμένο" και "αληθινό". "Μιλάει" απο μόνο του.Στο συναίσθημα...

Και το μόνο συναίσθημα που μου προκαλούν αυτά τα κείμενα είναι αυτό της απέχθειας,και της ώθησης προς αμυντική αντίδραση, μπροστά στην επίθεση ενός αλαζονικού πνεύματος...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ngw
Μέλος 1ης Βαθμίδας


134 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 23:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ngw
Αθηνα.Συμβολιζει την λογικη και το συνειδητο μερος του εγκεφαλου.Ποσειδωνας.Το ασυνειδητο και τις δυναμεις του.Μερικοι διαλεξαν την πρωτη-η πλειοψηφια απο σας- και μερικοι τον δευτερο.Οι ατυχοι που διαλεξαν τον Ποσειδωνα απροετοιμαστοι-εχω ξαναπει- κατεληξαν σε μοιραια και μη αναστρεψιμα αποτελεσματα.Εδω καμια σχεση με το the point of no returning.Αυτο ειναι πολυ μετα.Και ''αλλου''.Οχι ''εδω''.Βεβαια εδω μπαινουν τωρα στο θεμα και καποιοι ''περιεργοι''.Που εχουν μια ροπη σε ολα αυτα.Υποπτο;Ναι μπορει,αλλα το προσπερναμε ,προς το παρον.Και σε ολα αυτα που αναφερομαι εδω,αλλα και στα προηγουμενα.Δεν αναφερομαι σε θεωριες η αποσπασματα απο βιβλια.Αλλα δυστυχως η ευτυχως αναφερομαι σε καθαρα τεχνικες.Εφαρμοσιμες.Τις ξερω βεβαια γιατι τις εχω κανει.Βεβαια απο ενα σημειο και μετα ο ''δασκαλος''και ο ''μαθητης'' ειναι το ιδιο.Και ξερεις μονος σου τι πρεπει να κανεις.------------Τωρα θα ρωτησουν πολλοι.Γιατι δεν μας λες και μας αυτες τις τεχνικες.Και οτι μιλαω παλι με μισολογα.Πρωτον δεν ειμαι δασκαλος.Δευτερον.Αν απλως τις εγραφα και τις περιεγραφα,θα τις κατεστρεφα.Οχι τις τεχνικες φυσικα.Εσας.Την καταλληλη στιγμη οταν θα σας τις διδασκαν δεν θα μπορουσατε να τις πετυχετε.Θα τις ειχατε διαβασει,θα ειχαν περασει απο την συνειδηση και θα ειχαν ''επεξεργαστει''. θα ειχαν καταστραφει.Οποτε τωρα καταλαβατε γιατι αυτος ο τροπος επικοινωνιας που εχουμε τωρα ειναι μη εφαρμοσιμος.Ισως αν ημουν ζωγραφος-αλλα δεν ειμαι-να μπορουσα να σας δειξω εικονες.Θα ηταν πιο καλο.---------------Ναι ισως πουμε πολλα.Στο ''μελλον''.Για περιεργα μερη.Φιλικα και εχθρικα.Για ''καποιους'' που ηρθαν απο μακρια και για ''αλλους'' που ηρθαν απο πιο μακρια.Καμια σχεση με λαβκραφτ.Τον πιο διαφημισμενο δημιουργο της μυθολογιας των αμερικανων.Χα.-----Ισως μιλησουμε για συμμαχους.Φιλικους η εχθρικους.Το προσημο τους βεβαια εξαρταται απο τον παρατηρητη.Χα.------------Για περιεργες ψυχοσωματικες καταστασεις που μπορει να πετυχει ο ανθρωπος.Και εδω δεν αναφερομαι σε καθολου χημικες ουσιες.Οπως αυτες που χρησιμοποιουσε ο αλιστερ κροουλη.Και την καταντια του.Εδω χα και παλι χα σαρκαστικο και ειρωνικο.Οι ντοπες σε καταστρεφουν.Ειδικα σε αυτα που αναφερω.--------Παντως χρωσταω μια απαντηση στον Σφαιρο.Για το ΑΝΑΡΧΟ ΦΩς.Καποτε θα μιλησω για τους συμμαχους μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΦΑΙΡΟΣ
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 10:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΦΑΙΡΟΣ
Επειδή μπλέχτηκε και ο Μπαλάνος...
Η δουλειά του Μπαλάνου είναι συγγραφέας, τουλάχιστον από αυτή την δραστηριότητά του βγάζει τα προς το ζειν.
Για να πουλήσει το προιόν του, πρέπει να παρουσιάζει ωραία βιβλία και άρθρα, τα οποία εάν είναι δυνατόν θα καθηλώνουν τον αναγνώστη. Η δικιά μου δουλειά είναι άλλη. Άρα δεν οφείλω και ούτε θέλω, αλλά και δεν μπορώ να γράφω σαν τον Μπαλάνο. Δεν με ενδιαφέρει καν το θέμα.
Εάν πάλι ο Μπαλάνος είναι όλο υπαινιγμούς και ποτέ δεν μιλά καθαρά, πάλι το μπαλλάκι θα πέσει στον αναγνώστη του. Είτε σταματά να τον διαβάζει γιατί χάνει τον καιρό του, είτε συνεχίζει να τον διαβάζει γιατί του αρέσει και ας μην πολυκαταλαβαίνει τι εννοεί, είτε συνεχίζει να διαβάζει και αρχίζει και ο ίδιος να ερευνά και να πειραματίζεται με αυτά που γράφει στα βιβλία του, προκειμένου να δει που σταματάει η αλήθεια και που αρχίζει το ψέμα ή η φαντασία.

Σαφώς και η επιστήμη έχει κάνει έρευνες για κάποια από αυτά που αναφέρει ο Μπαλάνος. Εκεί χρειάζεται να γίνει η συσχέτιση των στοιχείων και εάν είναι δυνατό να βγουν κάποια συμπεράσματα προκειμένου να δημιουργηθούν τεχνικές.
Ακούγεται δύσκολο, αλλά δεν είναι. Δεν ξέρω βέβαια στο βαθμό δυσκολίας εάν παίζει ρόλο και "η ροπή κάποιων προς όλα αυτά" που αναφέρει ο ngw. ´H μάλλον ξέρω...Σαφώς και παίζει.
Έχει επίσης δίκιο ο ngw για το ότι οι τεχνικές δεν πρέπει να δίνονται καθαρά. Η συνείδηση δεν πρέπει να τις επεξεργάζεται γιατί μετά απλά δεν λειτουργούν. Επίσης η ίδια τεχνική δεν κάνει για όλους. Χρειάζονται διαφοροποιήσεις που έχουν να κάνουν με την ιδιοσυγκρασία του καθενός.

Πάντως αυτά που λέει ο Μπαλάνος γίνονται 100% στην πράξη και πολλά ακόμα περισσότερα. Αν ο Μπαλάνος το ονομάζει τοτέμ, η ψυχολογία ασυνείδητο κλπ προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.

quote:
και το κατα ποσο θα σας δεχτει ο κάθε ενας

Όχι φίλε μου. Δεν θέλω κανένας να με δεχτεί. Ο δικός μου δρόμος είναι απίστευτα μοναχικός. Άλλο πράγμα ζητάω. Όπως γράφτηκες στο φόρουμ για να απαντήσεις σε αυτά που διάβασες και προφανώς σε ενδιαφέρουν πολύ, έτσι και εγώ γράφτηκα για να διαπιστώσω κάτι. Τι; Αυτό είναι δικό μου καθαρά θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PROMITHEUS
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 18:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PROMITHEUS
(ΧΤΟΥΠ), Ε καλά κι εγώ, δεν ήξερα δε ρώταγα?
Τελος παντων, μια και μπηκα στον κοπο να κανω εγγραφη για να μιλησω σχετικα, θα μπω στον κοπο να δωσω μια ακομη απαντηση,και αν σε καποιους φανει σκληρη, καρφακι δε μου καιγεται (οσο δεν καιγεται κι απο το φιλο Σφαιρο το αν θα γινει ποτε κατανοητος η οχι).

και μια και αναφερθηκα στο Σφαιρο, θα ξεκινησω με το εντυπωσιακοτατο που εγραψε <Σαφώς και η επιστήμη έχει κάνει έρευνες για κάποια από αυτά που αναφέρει ο Μπαλάνος.>
Απαντηση: ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ, ΑΝΑΠΟΔΑ ΤΟ ΛΕΣ, η ψυχαναλυση και το θεμα της αντιμετωπισης των ψυχικων τραυματων προυπηρχε3 του Μπαλλανου, και οι ψυχιατροι που ασχοληθηκαν με το θεμα της αφυπνησης του ερπετοειδους εγκεφαλου, συμμετειχαν στην ιατρικη ομαδα που προετοιμασε τους πρωτους αστροναυτες το 1969 που θα καναν το ταξιδι προς τη Σεληνη, αν φυσικα αυτο δε σου λεει τιποτα, τοτε δεν εχεις παρα να παρεις μερικα εκλαικευμενα επιστημονικα βιβλια (υπαρχουν αρκετα πολυ καλα), ωστε να μορφωθεις καλυτερα για αυτες τις .........μυστικες τεχνικες που περιγραφεις εσυ κι ο αλλος σαν την απολυτη γνωση των μυημενων!!!!!!!!!!!! ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!!! Εσυ κι ο φιλος σου ο Μπαλλανος μπορει βεβαια να θεωρειτε αυτες τις τεχνικες σαν το απολυτο μυστικο που δινει σε φακελακι η locus7 μονο στους ......."εκλεκτους", ενω για τους ...κοινους θνητους θα ηταν θανασιμο σφαλμα να ανοιγαν ενα τετοιο φακελακι, αλλα δυστυχως για σας που δινετε τα 200ευρα στον καθε ....δασκαλο για να αγορασετε ενα βιβλιο με αναμασσημενες γνωσεις (οι οποιες προερχονται απο την επιστημη, αλλα δωσμενες με .....μυστικηστικο τροπο), ΟΛΟΙ ΟΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ-ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ κατεχουν αυτες τις ...........μαγικες τεχνικες για τα ταξιδια ........στις αλλες πραγματικοτητες, και τις .....συγκρουσεις σας με την .....ερπουσα σκια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επαναλαμβανω πως οι "τεχνικες" αυτες εχουν σκοπο την αφυπνηση των ενστικτων, και του ερπετοειδη εγκεφαλου (που δε διαφερει και τρομερα απο το τοτεμ που λεει ο Μπαλανος), και ο σκοπος μιας τετοιας αφυπνησης ειναι το ξεπερασμα των ψυχικων τραυματων, καθως και η "ανοσια" του ατομου σε νεοτερα ψυχικα τραυματα (οσο αυτο ειναι δυνατο)....
Η locus7 και ο Μπαλλανος σου δινουν ενα φακελακι, με αυτες τις τεχνικες, και σε προετοιμαζουν σαν να σου δινουν .....φυλλο πορειας για την κολαση, λεγοντας σου πως οι "τεχνικες αμεσης καταλυσης" (οπως οι ιδιοι αρεσκονται να τις λενε ενω η επιστημονικη ορολογια ειναι "αμεσης αφυπνησης") ειναι σφραγισμενες, και με ευθυνη σου μπορεις να τις χρησιμοποιησεις, αλλα μπορει να παθεις ....χιλια μυρια κακα!!!!!!!!!!!!!! (χτουπ) !!!!!
Παιδια , για να σοβαρευτουμε, προκειτε για τεχνικες που οι ψυχολογοι δινουν οντως γραμμενες σε ασθενεις με βαριες μανιοκαταθλιπτικες τασεις, με την οδηγεια να τις χρησιμοποιησουν οταν (νοιωσουν αναλογα την περιπτωση κατι), και να προλαβουν την αυτοκτονια...!!!!
Φυσικα οποιος και να χρησιμοποιησει τετοιες τεχνικες, μονο κακο δεν κανει στον εαυτο του, και γενικοτερα θεωρειται πως το φυσιολογικο ειναι ο ερπετοειδης (η το τοτεμ αν σας αρεσει καλυτερα ετσι), να ειναι ετοιμο να επεμβει οταν νοιωσουμε οποιαδηποτε σωματικη η ψυχολογικη απειλη.

Μαλιστα θα εμπαινα στον πειρασμο να περιγραψω αυτες τις τεχνικες (που ο Μπαλανοπαρμενος φιλος μας θεωρει πως αν τις μαθουν οι ....κοινοι θνητοι θα παθουν κατι κακο)!!!!! (ΓΚΟΥΠ ....αυτο ηταν στον τοιχο)!!!!!, αλλα ειναι τεραστια τα κειμενα, γι αυτο και παραπεμπω στο καλυτερο βιβλιο του χωρου της ψυχολογιας-ψυχιατρικης εκδοσεων "Ελληνικα Γραμματα", με τιτλο "το ξυπνημα της τιγρης", οπου περιγραφονται οι ............. μυστικες τεχνικες με τον καλυτερο δυνατο τροπο ωστε να τις καταλαβει οχι μονο ο επαγκελματιας ψυχολογος, αλλα και ενας απλος ασθενης , και να τις εφαρμοσει στον εαυτο του (καθως και αυτες της αμεσης αφυπνησης η........αμεσης καταλυσης οπως αρεσκεται να τις λεει ο Μπαλανος)

Και μια ερωτηση πριν τελειωσω με τους δυο Μπαλανοπληκτους φιλους,
Εχετε μηπως δειγματα απο ατομα που επαθαν κατι κακο εφαρμοζοντας τις τεχνικες αυτες????? ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΙΚΑ ΟΔΥΝΗΡΟ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΣΟΥ, αλλα σε κατι πραγματικα κακο.... αν ναι το συζηταμε, και μαλιστα πολυ θα ηθελα να το μαθω και να το ερευνησω, αν οχι ομως σταματηστε να αναμασσατε αυτη τη χιλιομασημενη τσιχλα στην Ευρωπη του 21ου αιωνα! αν ζουσατε στο Βυζαντιο η στη μεσαιωνικη Ρωμη θα ηταν οκ γιατι ολα αυτα θα ηταν <μαγικα>, ομως τωρα...........

Α και τελος φιλε ngw αγορι μου εισαι απολαυστικος, ολα τα λεφτα.... πεθανα στα γελια με τη φραση σου <Βεβαια εδω μπαινουν τωρα στο θεμα και καποιοι ''περιεργοι''.Που εχουν μια ροπη σε ολα αυτα.Υποπτο;Ναι μπορει,αλλα το προσπερναμε ,προς το παρον.> χαχαχαχα
Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο

Φιλε Mercury,
νομιζω οτι στα παραπανω εσωκλειω και την απαντηση στα οσα γραφεις κι εσυ.
Κι εγω δεν κρυβω οτι θαυμαζω το στυλ γραφης του Μπαλανου, ομως ο ανθρωπος πηρε μια επιστημονικη θεωρια, και την μετετρεψε σε .......μυστικιστηκη γνωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ngw
Μέλος 1ης Βαθμίδας


134 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 18:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ngw
Ω ναι.Σχεδον παντα το ιδιο συμαβαινει.Οπως εχει συμβει και αλλου.Ο τροπος βεβαια αλλαζει.Εξαρταται απο τις ''αναγκες'' που εχουν.Και ενω ξεκινησα ενα θεμα τελειως ''αγνωστο'' προς το ευρυ κοινο,βρεθηκαν μερικοι ''ειδικοι''.Που ειπαν ορισμενες πληροφοριες πανω σε ολα αυτα.Και αν κρινω απο τις προηγουμενες φυσιολογικες,ασχετες απαντησεις φανηκαν να ηξεραν ορισμενα για ολα αυτα.Βεβαια μπορει σε ολα αυτα να αποκαλυψαν και τους ''χορηγους τους''.Δηλαδη με λιγα λογια επεσε λιγη διαφημιση προς ''καποιους''.Σε μερικους που εχουν ''χρωματισει''ιδιαιτερα ενα χωρο.Ξεκινησαν διαφορετικα και τελειωσαν μεσα στην περακμη τους τελειως διαφορετικα.Βεβαια ηταν η φυσιολογικη καταληξη τους.Δεν ειμαι βεβαιος αν ολοι αυτοι που το καναν αυτο το καναν συνειδητα η ασυνειδητα.Ειμαι σχεδον σιγουρος-λεω σχεδον-οτι συμβαινει το δευτερο.Και εδω το θεμα ειναι πολυ ''πολυπλοκο'' για να αναλυθει εδω.Και λυπαμαι-ειλικρινα-γι αυτα που γραφω.Οι ''γεφυρες'' επικοινωνιας με ''καποιους''και ''αυτους '' που αντιπροσωπευουν στον ξεπεσμο τους δεν εχουν καταστραφει.-----------Εχετε απολυτο δικιο -και ζηταω συγνωμη-ολοι εσεις που δεν καταλαβατε τιποτα απο τα παραπανω.Ηταν μηνυματα για ''αλλους''.Αγορια αν θελετε να κανετε αυτο που κανετε ανοιξτε δικο σας θεμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PROMITHEUS
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 19:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PROMITHEUS
Φιλτατε ngw,
Τι να πει κανεις.... εισαι τελικα αυτο που λενε "καμμενος απο χερι"....
θα σου απαντησω μονο με την ηλεκτρονικη υπογραφη μιας φιλης μου (σου παει γαντι)

.."Κι αν φορας πορτοκαλι γυαλια απο τη μερα που γεννηθηκες, θα νομιζεις πως ο κοσμος ειναι ενα πολυβιταμινουχο κακτειλ"

ΥΓ δε με φωναξε κανεις, ουτε ειχα σκοπο να κανω εγγραφη στο esoterica, σε αναζητηση για εξισωσεις χαους επεσα πανω στο....ΧΑΟΔΕΣ κειμενο σου, και δεν μπορεσα με τιποτα να αντισταθω στον πειρασμο!

ΥΓ2 φυσικα και δεν αντεχεις να γνωριζουν καπιοι την επαγγελματικη υποσταση των ....μυστικιστικων σου γνωσεων, ομως βρε αδερφε, στο δυαδυκτυο εισαι, σε ανοιχτο φορουμ...τοσο περιεργο ακουγεται να πεσεις πανω σε κανεναν επαγγελματια του χωρου?

ΥΓ3 καλες εξορμησεις ....μοναχικε λυκε, και καλη επιτυχια στη μαχη σου με τους........ κακους και τον παγο

ΥΓ3 :P

ΥΓ4 θα επαναλαβω τα λογακια της φιλης που σοθυ λεγα μπας και τα εμπεδωσεις
.."Κι αν φορας πορτοκαλι γυαλια απο τη μερα που γεννηθηκες, θα νομιζεις πως ο κοσμος ειναι ενα πολυβιταμινουχο κακτειλ"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ngw
Μέλος 1ης Βαθμίδας


134 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 20:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ngw
Οκ Προμηθεα.Ηδη αποκαλυψες την ταυτοτητα μου σε ολους.Και για να το κανεις αυτο σε ξερω και με ξερεις.Ξερεις τι εννοω.Βεβαια ολα αυτα που αναφερες τα εχεις διαβασει σε βιβλια.Δεν τα εχεις ζησει ποτε.Και αυτα που αναφερεις ειναι η αρχη.Καποιοι ξεκινησαν καλα αλλα η παρακμη ηταν χαωδης.Οποτε φιλε μου Προμηθεα θα σε περιμενουμε κατω για φιλοξενια,Εχουμε πολλα να πουμε απο κοντα.Θα σου στειλω email στον δρακο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ngw
Μέλος 1ης Βαθμίδας


134 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 21:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ngw
Συμπληρωμα.Τιμη μου που θεωρεις τα κειμενα μου χαωδη.Και εγω χαωδης θελω να ειμαι.Σε εκεινο το σημειο στριβουν ολοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΦΑΙΡΟΣ
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 09:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΦΑΙΡΟΣ
quote:
(ΧΤΟΥΠ), Ε καλά κι εγώ, δεν ήξερα δε ρώταγα?

Ελπίζω να μην χτύπησες πολύ Προμηθέα
Λοιπόν...αγαπητέ ειδήμων της ψυχιατρικής. Θα σου θυμίσω ότι πρώτος αναφέρεις για τον Μπαλάνο. Απ’ότι φαίνεται μάλιστα ξέρεις πολύ καλά αυτά που λέει(θεωρίες, τιμές κλπ), άρα να υποθέσω ότι του τα έχεις σκάσει χοντρά και τώρα βαράς το κεφάλι σου; Αααα μήπως τελικά το ΧΤΟΥΠ έτσι εξηγείται;

Φιλαράκο το τι λέει ο Μπαλάνος, το τι λέει η ψυχολογία, το τι λέει η φυσική, το τι λέει ό ίδιος ο θεός με αφήνει εντελώς αδιάφορο. Το αναφέρω μάλιστα...

quote:
Πάντως αυτά που λέει ο Μπαλάνος γίνονται 100% στην πράξη και πολλά ακόμα περισσότερα. Αν ο Μπαλάνος το ονομάζει τοτέμ, η ψυχολογία ασυνείδητο κλπ προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.


Συμβουλή: Διάβαζε το συνολικό κείμενο άλλη φορά και όχι επιλεκτικά. Αν μη τι άλλο πρέπει να τιμούμε και τα παντελόνια μας.
Θες να στο ξαναπώ;
Μην κολλάς στις ταμπελίτσες...
Αλλά ξέρεις κάτι; Στις ταμπελίτσες κολλάει αυτός που παπαγαλίζει από βιβλία. Λίγο πράξη σου δείχνει ότι οι ταμπέλες δεν έχουν σημασία. Απλά μπορείς να δώσεις μία για να έχεις σημείο αναφοράς.
Και βέβαια μία από αυτές τις ταμπελίτσες είναι και η Ιατρική, καθώς αγνοεί επισήμως πάρα πολλά πράγματα που έχουν να κάνουν με την μελέτη του εγκεφάλου, του ΚΝΣ γενικότερα.

quote:
Φυσικα οποιος και να χρησιμοποιησει τετοιες τεχνικες, μονο κακο δεν κανει στον εαυτο του

Μάλιστα...τις έχεις κάνει; Αν όχι είτε είσαι εντελώς ανεύθυνος προτρέποντας ουσιαστικά τα παιδάκια που κυκλοφορούν εδώ μέσα να κάνουν κάτι που είναι πολύ επικίνδυνο, είτε ουσιαστικά κάνεις διαφήμιση στον Μπαλάνο. Ένας νόμος του Marketing λέει ότι διαφήμιση... είναι και η αρνητική διαφήμιση....
Φιλαράκο μπας και δεν μας τα λες καλά;

Κάτι τελευταίο. Πριν δύο χρόνια περίπου ένας φίλος ψυχίατρος ξέροντας αυτά που κάνω καθώς ενδιαφερόταν και ο ίδιος μου είχε πει: Είναι εξαιρετικά επικίνδυνο να παίζεις κατ’αυτό τον τρόπο με το μυαλό. Ένα απλό τσαφ είναι...
Γι’αυτό φίλε μου σε θεωρώ ανεύθυνο, εκτός και εάν ισχύει το 2ο, εκούσια εννοείται....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΦΑΙΡΟΣ
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 09:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΦΑΙΡΟΣ
Συμπλήρωμα λόγω παράλειψης.
Πέφτουν πολλές σπόντες και υπάρχει έντονος χρωματισμός.

Με τις ονειρικές τεχνικές δεν γίνονται και πολλά. Είναι σα να έχεις την Σκλερανίκοβα απέναντί σου...αλλά σε φωτογραφία. Δεν βάζεις έτσι την μπάλλα στον πλεχτό...
Οι πραγματικές μάχες δεν παίζονται έτσι...

Ο αποδέκτης του μηνύματος θα καταλάβει τι εννοώ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PROMITHEUS
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 17:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PROMITHEUS
Tελικα δε νομιζω να βγαζει κανεις ακρη μαζι σας.....
σχολια επι σχολιων στα λεγομενα σας με ενα πληθος ερωτησεων, και τα παντα μενουν αναπαντητα, και βαζετε μονιμως την κουβεντα σε νεο καναλι....

Δυστυχε ngw,τι κρυπτογραφημα ειναι παλι αυτο, μονο η χαωδη λογικη σου μπορει να αποκρυπτογραφισει, παντως μου αρεσει που λες πως αρεσκεσαι στο να ειναι τα μυνηματα σου χαωδη, και να στριβουν ολοι οταν τα βλεπουν........ ε φυσικα αν ειναι τοσο χαωδη, ποιος θα σε παρει σοβαρα???
Τωρα αν απο τα αρχικα σου κειμενα υπεθεσες πως καπιοι θα σε βλεπαν σαν μια σοβαρη απειλη, μαλλον επεσες εξω....το δρομοκαητειο ειναι γεματο με στρατηλατες που αποτελουν απειλη για την ανθρωποτητα, αλλα μονο μεσα στο μυαλο τους.
οσο για την ταυτοτητα σου καλυτερα μην την αποκαλυπτεις δημοσια γιατι μπορει να δεχτεις εισβολη απο τους M.I W. (men in white), που ειναι τα οργανα του εχθρου σου (χα...του παγου ντε), και σε κλεισουν σε ενα ιδρυμα μαζι με τους υπολοιπους ....εχθρους της ανθρωποτητας.....κι αν θες πες και σ αυτους οτι δεν εισαι αυτο που βλεπουν αλλα...λυκος!!!!!!! (χαχαχα ξερεις για τι πραγμα μιλαω)....


Δυστυχε α-σφαιρο,
εσυ κι αν εισαι απο αλλο ανεκδοτο.....
μαθε πρωτα απ ολα πως οταν μιλας μεσω δυαδυκτυου, συνηθως δεν γνωριζεις ποιος ειναι απο την αλλη μερια, οποτε κρατα και καμια πισινη.....
η αρχικη παραγραφος ηταν εντελως για γελια (αυτα που λες οτι τα εχω σκασει στον Μπαλανο και οτι ειμαι ειδημον της ψυχιατρικης ειρωνικα...), αλλα δε θα σου αποκαλυψω το γιατι, αφηνω κι εγω κανα γριφο να αιωρειται που και που!!!!!
η επομενη παραγραφος ηταν επισεις για γελια αλλα και για κλαματα...οταν λες οτι το τι λέει ο Μπαλάνος, το τι λέει η ψυχολογία, το τι λέει η φυσική, το τι λέει ό ίδιος ο θεός σε αφήνει εντελώς αδιάφορο.
Γελια γιατι μοιαζεις με τον "τρελο του χωριου", και κλαματα γιατι δυστυχως υπαρχουν οι "τρελοι του χωριου" δυστυχως.....

μεσα στο παραληρημα σου αργοτερα λες :

<Και βέβαια μία από αυτές τις ταμπελίτσες είναι και η Ιατρική, καθώς αγνοεί επισήμως πάρα πολλά πράγματα που έχουν να κάνουν με την μελέτη του εγκεφάλου, του ΚΝΣ γενικότερα.>

Αν εχεις επιχειρρηματα για αυτο πες τα , δηλαδη αν εχεις να μας δωσεις τις αποψεις ενως εγκυρου ιατρου η ερευνητη της ιατρικης επιστημης της νευρολογιας του 21ου αιωνα που να απολογειται για κατι τετοιο ΕΠΙΣΗΜΩΣ, μπορεις να προτεινεις λινκς και αρθρα απο ΕΓΚΥΡΕΣ πηγες πληροφορησης, αλλιως αστο...τι το βασανιζεις το ρημαδι....

παρακατω ανεβαινει ο πυρετος σου επικυνδυνα, και κυνδυνολογεις λεγοντας

"Μάλιστα...τις έχεις κάνει; Αν όχι είτε είσαι εντελώς ανεύθυνος προτρέποντας ουσιαστικά τα παιδάκια που κυκλοφορούν εδώ μέσα να κάνουν κάτι που είναι πολύ επικίνδυνο"

Ναι ρε φιλε, ολες αυτες τις τεχνικες τις εχω δοκιμασει, αφ ενως σαν σπουδη , και αφ εταιρου σαν κατι που ετσι κι αλλιως σε ολους εχει να δωσει κατι, αλλα ειπαμε, εσυ στην κοσμαρα σου!!!!!!! σιγα το επικυνδυνο.... το οτι καπιοι σε πεισαν για το οτι ειναι επικυνδυνο, δε σημαινει πως ειναι κι ολας επειδη ειναι μερικες φορες ενοχλητικο (χμμμ και εφιαλτικο θα ελαγα για οσους πανε κοντρα στα ψυχικα τους τραυματα και στις πεποιθησεις τους πως πρεπει να ζουνε παρεα με αυτα), ..... ειναι σαν να σου δινει καποιος να πιεις χυμο απο αγουρο νερατζι, και να σου λεει πως ειναι ...δηλητιριο!!! εσυ θα το νοιωσεις αηδιαστηκα πικρο, και φυσικα θα πειστεις...αλλα για ποιον γραφω τωρα???? αφου εοιπαμε, εσυ εισαι στην κοσμαρα σου... τελος παντων, ισως για να ξεκαθαρισω καποια πραγματα σε πιθανους αναγνωστες αυτης της "συζητησης"....

και το τελευταιο που εγραψες....

"Κάτι τελευταίο. Πριν δύο χρόνια περίπου ένας φίλος ψυχίατρος ξέροντας αυτά που κάνω καθώς ενδιαφερόταν και ο ίδιος μου είχε πει: Είναι εξαιρετικά επικίνδυνο να παίζεις κατ’αυτό τον τρόπο με το μυαλό. Ένα απλό τσαφ είναι..."

χμμμ..... ΟΝΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ????
ακολουθεις τη γνωστη τακτικη καποιου που τον στριμωχνουν.... καποιος ειπε, καπου ακουσα, καποιος φιλος ακουσε απο το μπατζανακη της θειας της αδελφης ενως γειτονα του πατερα της πως καπου διαβασε........
Γιατι δε λες πρωτα το ονομα και την κλινικη στην οποια ανηκει, και μετα να αραδιασεις το τι υποτειθετε πως σου ειπε? ντρεπεσαι?


Γι’αυτό φίλε μου σε θεωρώ ανεύθυνο, εκτός και εάν ισχύει το 2ο, εκούσια εννοείται....


και τελος μιλαω για τις τεχνικες αυτες καθ αυτες οπου περιγραφει ο Μπαλανος, και κανονικα ανηκουν στη σφαιρα της επιστημης, κι οχι τις τεχνικες που χρησιμοποιεις στις ονειροξεις σου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PROMITHEUS
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 17:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PROMITHEUS
Α,,, και για να μην ξεχνιωμαστε, μπορει να μην λεω τιποτα για τις ερωτησεις που εντεχνα απεφυγες να απαντησεις, ομως θα επιμεινω σε μια και μοναδικη

επαναλαμβανω λοιπον

Εχετε μηπως δειγματα απο ατομα που επαθαν κατι κακο εφαρμοζοντας τις τεχνικες αυτες????? ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΙΚΑ ΟΔΥΝΗΡΟ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΣΟΥ, αλλα σε κατι πραγματικα κακο.... αν ναι το συζηταμε

αν οχι, σταματα να το παιζεις ξερολας, γιατι οι αναλφαβητοι του 21ου αιωνα δεν ειναι αυτοι που δεν ξερουν γραμματα, αλλα αυτοι που δεν ειναι σε θεση να ξεμαθουν αυτα που εμαθαν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ngw
Μέλος 1ης Βαθμίδας


134 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 01:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ngw
Ενταξει παιδια ολα ωραια αυτα που γραψατε.Τα γεγονοτα ομως πανε να με προσπερασουν.Καμια σχεση με ολα αυτα εδω.Ναι καποιοι ειναι πονηροι,επικινδυνοι,και εκτελουν αυτα που κανουν μεσω πιστου σχεδιου.Ηδη μου ερχεται να τα βγαλω ολα.Απο αηδια.Ναι δεν ειναι ετσι η ''ζωη''.Καποιοι την βιασαν η προαπαθουν να το κανουν αυτο.Λυπαμαι για ολα αυτα που θα κανω.Εικικρινα.Οταν ομως απειλουμαι.Τι μπορει να κανει κανεις τοτε.Ναι θα εφαρμοσθουν τεχνικες απιστευτες.Και δεν φταιω εγω για αυτο.Ισως θα επρεπε να γυρισω και το αλλο μαγουλο.Αλλα η σκεψη και μονο της ''μαχης'' με ενθουσιαζει.Ναι καποιοι πρεπει να μαθουν το σκληρο τροπο.Ποιος μπορει να με εμποδισει;Κανενας.Και κατι αλλο που μαλλον ισχυει.Στην δυσκολη στιγμη οταν εισαι με την πλατη στον τοιχο δεν σε σωζει τιποτα παρα μονο οσα ξερεις και μπορεις να ''κανεις''.Οποτε εγω επειδη εχω΄''δουλεια''να κανω αποχωρω.Και λυπαμαι ειλικρινα για αυτα που θα κανω.Υπαρχει ομως αλλη λυση;Ισως αν γυριζα και το αλλο μαγουλο.Μπα δεν νομιζω.Δεν θα το κανω αυτο.Ειπαμε καμια σχεση με σας.Ειναι δικο μου ''προβλημα''.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DaAtheist
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 03:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DaAtheist
<<αν οχι, σταματα να το παιζεις ξερολας, γιατι οι αναλφαβητοι του 21ου αιωνα δεν ειναι αυτοι που δεν ξερουν γραμματα, αλλα αυτοι που δεν ειναι σε θεση να ξεμαθουν αυτα που εμαθαν>>

Συμφωνώ


Προμηθέα και ngw,(1 + 1 = 1)...(χεχε)

Δεν μάθατε να βάζετε τόνους στο σχολείο?


"Ούτε θεός, ούτε ψυχή"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΦΑΙΡΟΣ
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 11:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΦΑΙΡΟΣ
Γειά σου Προμηθέα!
Χαίρομαι που σε έκανα και γέλασες. Το γέλιο βλέπεις είναι υγεία. Από την άλλη βέβαια να σε ευχαριστήσω γιατί εσύ με έκανες να γελάσω περισσότερο!!

Από αυτά που γράφεις υπονοείς ότι η νευρολογία ξέρει ακριβώς πως λειτουργεί ο εγκέφαλος, ξέρει επακριβώς πως προκαλούνται οι χημικές αντιδράσεις, τι προκαλούν οι νευρομεταβιβαστές, πως προκαλούνται διάφορες ασθένειες όπως σχιζοφρένεια, επιληψία κλπ. Ζητάς links. βιβλία, άρθρα από έγκυρες πηγές για αυτή την άποψή μου.
Δώσε μου εσύ σε παρακαλώ στοιχεία που να αναφέρεται ξεκάθαρα η δική σου άποψη. Πρόσεξε όμως δεν θέλω στοιχεία του στυλ..."πιστεύεται ότι...", "ίσως να...", "εικάζεται ότι..." κλπ. Θέλω ξεκάθαρες τοποθετήσεις.

quote:
Ναι ρε φιλε, ολες αυτες τις τεχνικες τις εχω δοκιμασει, αφ ενως σαν σπουδη , και αφ εταιρου σαν κατι που ετσι κι αλλιως σε ολους εχει να δωσει κατι, αλλα ειπαμε, εσυ στην κοσμαρα σου!!!!!!!

Εδώ όμως έριξα ακόμα περισσότερο γέλιο (και πάλι σε ευχαριστώ!!!)
Γιατί; 1) γιατί είσαι σε μεγαλύτερη κοσμάρα και 2) είσαι παντελώς άσχετος. Έτσι χωρίς να στο αποδείξω αυτό. Εάν είχες ποτέ ασχοληθεί πραγματικά θα καταλάβαινες.

Φιλαράκο μπορεί να είμαι στην κοσμάρα μου όπως λες, αλλά είσαι και εσύ στην δική σου. Η διαφορά μας είναι ίσως ότι η δικιά μου κοσμάρα είναι εύπλαστη, την κάνω εγώ ότι γουστάρω. Ενώ η δικιά σου είναι εντελώς καλουπωμένη. Μυρίζει δογματισμό, θάνατο και σήψη. Ξεκόλλα φίλε μου.

Κάτι τελευταίο...Δεν έχω σκοπό να συνεχίσω την αντιπαράθεση μαζί σου, προς χάρη εντυπώσεων μάλιστα, γιατί δεν με ενδιαφέρει. Ο σκοπός που έγραψα εδώ ήταν εντελώς διαφορετικός. Δεν τον αποκαλύπτω γιατί αφορά μόνο εμένα.

Edited by - ΣΦΑΙΡΟΣ on 18/08/2004 11:28:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kelly-sarah
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 08:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kelly-sarah
γεια χαρα σε ολους! θα ηθελα βοηθεια αν ειναι ευκολο!μπορει καποιος να μου προτεινει καποια αξιολογη βιβλιογραφια για τη θεωρια του χαους?ευχαριστω εκ των προτερων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 23:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
...μπορει καποιος να μου προτεινει καποια αξιολογη βιβλιογραφια για τη θεωρια του χαους?ευχαριστω εκ των προτερων

Καλώς ήλθες, kelly-sarah!

Φοβάμαι ότι μπερδεύτηκες από τον τίτλο του τόπικ.
Εδώ δε μιλούν για την όποια θεωρία...

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις στο Φόρουμ .-=H ΓΝΩΣΗ=-. του esoterica.

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 20/08/2004 23:15:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 00:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:

γεια χαρα σε ολους! θα ηθελα βοηθεια αν ειναι ευκολο!μπορει καποιος να μου προτεινει καποια αξιολογη βιβλιογραφια για τη θεωρια του χαους?ευχαριστω εκ των προτερων



Γεια σου kelly-sarah

Η Zadok έχει δίκιο για την ατυχή επιλογή του topic στο οποίο αναζητάς πληροφορίες για το "Χάος".

Δες αυτό το άρθρο μας...
Ο καθρέφτης μέσα στον καθρέφτη": αυτο-ομοιότητα και ερμηνεία του κόσμου, μιά εισαγωγή...

Νομίζω ότι είναι πολύ ενδιαφέρον.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ngw
Μέλος 1ης Βαθμίδας


134 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 01:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ngw
Ενα μεγαλο ευχαριστω προς τους συμμαχους μου.Αναψαν μια ''φωτια'' που δεν ξερρω και γω μεχρι που εφτασε.Παντως πρεπει να πηγε πολυ μακρια αν κρινω απο τα αποτελεσμστα.Ολα αυτα ''χωροχρονικα''.Δεν ξερω πως τα κανουν ολα αυτα.Δεν με αφησαν καν να παω μεχρι το καστρο του δρακου.Και εμεις οι λυκοι απεχθανομαστε και σιχαινομαστε ολα τα ερπετοειδη.Αηδιαζουμε με ολα αυτα, με την παγωμενη θερμακρασια.-------------------------Καποτε ειχα πει οτι μπορουμε να κλεψουμε τα μυστικα των ''θεων''.Στη θεωρια ολα μπορει να γινουν.Στην πραξη ομως;Και ξερετε ενας λυκος ποτε δεν κλαιει.Οταν θελει να το κανει αυτο ισως ουρλιαζει.Ξερετε το γνωστο ουρλιαχτο.Ετσι και εμεις φιλοι μου.Και πραγματικα σας θεωρω ολους φιλους μου.Οταν δεν μπορουμε να κανουμε ''ορισμενα''.Ναι σαν ανθρωποι ειμαστε ατελεις.Ολοι.Ισως μερικοι ξεχωριζουν.Ε,και.Ναι ειμαστε τελειως ατελεις,αλλα εχουμε και απειρες δυνατοτητες.Αυτο μην το ξεχνατε ποτε.Αν θα τα καταφερουμε;Εδω θα απαντησω δεν ξερω.Αν και ξερω την απαντηση.Το ναι η το οχι.------------------------Οκ ευχαριστω ολους που εγραψαν εδω.Παραλαλω τους δημιουργους του εσωτερικα να διαγραψουν αυτο το θεμα.Εκανα λαθος που το ανοιξα.Και εδω θα περιγραψω καποιους.Ειχα πει καποιοι ειχαν ερθει απο μακρια και ''αλλοι''απο πιο μακρια.----------------They came flyin from farway.Now i am under ther spell.I love hearing the stories that they tell.They'we seen places beyond my land and they found new horizons.They speak strangely but i understand.I have questions and they know everything.There's no limit to what i feel,we climb higher and higher.-------------Οι παγωμενοι στιχοι,ενος παγωμενου τραγουδιου,απο τον παγωμενο βορα.Ισως καποιους περιγραφουν αθελα τους.Τι σημασια εχει.Για μενα ισως εχει.Τελος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ngw
Μέλος 1ης Βαθμίδας


134 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 01:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ngw
Για τυχον παρερμηνειες.Ζητω απο το εσωτερικα να διαγραψει αυτο το θεμα.Γιατι δεν αξιζει να γραφουμε,ενω οι ''αλλοι''κανουν.Ζηλευω αυτα που ισως δεν θα μπορεσω να τα κανω ποτε μονος μου.ΤΕΛΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ngw
Μέλος 1ης Βαθμίδας


134 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 03:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ngw
Και κατι σαν ειρωνεια προς τον εαυτο μου και προς ολους.Ολα τα θεματα που εχετε γραψει ολοι στο εσωτερικα.Τις απαντησεις σε ολα τις δινουν οι τελευταιες απαντησεις μου.Φιλικοι και εχθρικοι.Χωρις ''συμμαχους''φιλοι μου δεν ειμαστε τιποτα.Σε ολα τα θεματα που γραφετε εδω.Οποιος το αμφισβητει θα το καταλαβει με.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 17:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury

Eagle

They came flying from far away, now I'm under their spell
I love hearing the stories that they tell
They've seen places beyond my land and they've found new horizons
They speak strangely but I understand
And I dream I'm an eagle
And I dream I can spread my wings

Flying high, high, I'm a bird in the sky
I'm an eagle that rides on the breeze
High, high, what a feeling to fly
Over mountains and forests and seas
And to go anywhere that I please

As all good friends we talk all night, and we fly wing to wing
I have questions and they know everything
There's no limit to what I feel, we climb higher and higher
Am I dreaming or is it all real?
Is it true I'm an eagle?
Is it true I can spread my wings?

Flying high, high, I'm a bird in the sky
(I'm an eagle)
I'm an eagle that rides on the breeze
High, high, what a feeling to fly
(What a feeling)
Over mountains and forests and seas
And to go anywhere that I please

And I dream I'm an eagle
And I dream I can spread my wings

Flying high, high, I'm a bird in the sky
(I'm an eagle)
I'm an eagle that rides on the breeze
High, high, what a feeling to fly
(What a feeling)
Over mountains and forests and seas
Flying high, high, I'm a bird in the sky
(I'm an eagle)
I'm an eagle that rides on the breeze
High, high, what a feeling to fly
(What a feeling)
Over mountains and forests and seas
And to go anywhere that I please

(Abba)

Η έξοδος σου ήταν πολύ καλύτερη απο την είσοδο.Κράτησες το μυστήριο σου μέχρι το τέλος...Και αν όλα αυτά είναι απλά στη φαντασία σου?...ε και?...έτσι και αλλιώς η πραγματικότητα είναι η μεγαλύτερη απο όλες τις φαντασιώσεις...
Να πας στο καλό...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ngw
Μέλος 1ης Βαθμίδας


134 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 18:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ngw
Φιλε μου.Ποτε δεν καταλαβες.Τιποτα απο οσα εγραψα.Φυσικα το λαθος ειναι δικο μου.Αυτο το παραδεχομαι.Και ο γιος μου-οταν μεγαλωνε-και με ρωτουσε τι εννοουσα με ολα αυτα που εγραφα....Δεν θα του απαντουσα.Θα του ελεγα οτι ολα ειναι φαντασιωσεις.Για να τον προστατευσω.Επειδη τον αγαπαω.Οποτε το λαθος ειναι δικο μου.Που ανοιξα αυτο το θεμα.Ναι ολα ειναι φαντασιωσεις μου.Ναι τα εγραψα ολα για πλακα.Ναι η φαντασια μου οργιαζει.Τιποτα απο οσα ελεγα δεν ηταν αληθεια.Και κατι αλλο.Οι χαζοστιχοι απο αυτο το χαζογκρουπ απο τον παγωμενο χαζοβορα που εγραψα ηταν επιλογη.Απο ολο το χαζοτραγουδο.Επελεξα ορισμενους στιχους-απο ολο το χαζοτραγουδο με τον κουλο κιθαριστα- για να περιγραψω καποιους.Φυσικα οχι τα χαζοπουλια τους αετους.Τωρα με την λεξη αετο μου θυμισες την ''φωτισμενη''.Αλλα που να κατσω τωρα να εξηγω ποια ειναι αυτη.Και τι σημασια εχει.-------------Οποτε παιδια με ολα αυτα που εγραφα σας εκανα πλακα.Ειπαμε η φανατασια μου.Προσπεραστε αφοβα.Η ζωη σας περιμενει.Για να την κατακτησετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ngw
Μέλος 1ης Βαθμίδας


134 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2004, 06:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ngw
Σε αυτο το τελευταιο μηνυμα μου θα ειμαι αλαζονικος και επιθετικος.Η βαθυτερη φυση μου βλεπετε.Ολα τα παρακατω που θα γραψω δεν αφορουν κανεναν απο το esoterica.Ουτε καμια απο τις προηγουμενες απαντησεις σας.Εκτος του Σφαιρου.Ετσι κι αλλιως εδω ηρθα να γραψω για να τεσταρω ''ορισμενους''.Οχι φυσικα εσας ''εδω''.Και συνεχιζω.Εδω και λιγους μηνες ειχα καταλαβει οτι ''κατι''δεν πηγαινε καλα.Καποιους βεβαια ειχα πειραξει.Και απο οτι ειχα καταλαβει αυτοι ''απαντουσαν'' με σκληρο τροπο.Ηξερα ποιοι ηταν αλλα ηθελα να ημουν σιγουρος.Οποτε επρεπε να ταραξω λιγο παλι τα ''νερα''.Για να δω απο που προερχονταν ολα αυτα.Σε συννενοηση με τον Σφαιρο-που δεν ηξερε τον πραγματικο λογο γραφης αυτου του θεματος,για να μην προκαλεσει ''παρεμβολες''αθελα του-ξεκινησα ενα θεμα.Σε καθε απαντηση που εγραφα υπηρχε και ενα δολωμα.''Αυτοι''οι αλλοι που διαβαζουν ολα αυτα-καμια σχεση με τους συμμαχους-τσιμπαγαν στην αρχη αλλα οχι πολυ.Οποτε στις τελευταιες απαντησεις μου τσιμπησαν για τα καλα.Ναι αποκαλυφθηκαν τελειως.Και εδω και πριν λιγες ωρες ξεπερασαν τα ορια.Μεχρι πριν λιγες ωρες ισως θα τους συγχωρουσα.Τωρα ομως οχι.Προσπαθησαν να κανουν κατι περα απο τα ορια.Και αυτο πληρωνεται.----------------------Οποτε ''εσυ'' που βαζεις ονοματα σε φερετρο και εσυ ''αλλη''που χρησιμοποιεις οτι ξερεις.Ω ναι τιποτα δεν θα σταματησει εδω.Τιποτα δεν θα τελειωσει εδω.Ναι διαφημισμενοι διαπρεπεις παντογνωστες.Κανατε κατι που δεν επρεπε να κανετε ποτε.Και τωρα τι θα κανετε;Ξερετε ειμαι πολυ πρακτικος ανθρωπος.Εγω δεν θα εφαρμοσω τις τεχνικες σας.Εγω θα σας βαλω να μετρησετε τα σπασμενα κοκαλα που θα εχετε στο νοσοκομειο.Κοκαλο και πονος.Ειναι ευκαρια να μετρησετε ποσα κοκαλα εχει το κορμι σας.Χα.Να προσεχετε πως βγαινετε απο τα γραφεια σας η πως μπαινετε.Χα.Σας εχω λοκαρει οσο καιρος κι αν περασει.Ακομα κι αν σταματησετε ''αυτα'' που κανετε δεν υπαρχει ελεος για σας.Μαλλον την βαψατε.Χα.-------------------------Καμια σχεση με το εψοτερικα και τους προηγουμενους φιλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kelly-sarah
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2004, 08:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kelly-sarah
απλα θελω να πω ευχαριστω στους zadok και troth που με βοηθησαν σχετικα με αυτο που εψαχνα.πραγματικα η σελιδα αυτη ειχε πολυ ενδιαφερον.ευχαριστω πολυ παιδια να ειστε καλα! :)

welcome my son,welcome to the machine...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 04:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Αυτό το Θέμα "Συζήτησης" Απ-Ενεργο-Ποιείται ... εντελώς!

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όσα μέλη επένδυσαν τον χρόνο τους και οποιαδήποτε ενέργεια σε αυτό το "ζήτημα" καθώς και να ευχηθώ σε όποιον/όποιους θεωρούν καλό για τον εαυτό τους να εντείνουν τη δράση τους σε αόρατα(;;), επικίνδυνα, μυστηριώδη, απρόσιτα(κ.ο.κ. ...) πεδία να βγουν αλώβητοι/κερδισμένοι από αυτήν την επιλογή τους και σαφώς να αφήσουν αλώβητους/κερδισμένους και τους υπόλοιπους. Όπως δηλαδή θα πρέπει να γίνεται παντού και πάντα...

Καλύτερη βέβαια απ'όλες τις επιλογές είναι κάποιος να μπορεί να ζήσει εδώ και τώρα, στις δεδομένες συνθήκες και στις δοκιμασίες που του δωρίζονται!
Και το να συμμετέχει κάποιος σε μία Διαδικτυακή Κοινότητα Ανθρώπων που ενδιαφέρονται ή ασχολούνται με αυτό που λέγεται γενικά "Αναζήτηση" είναι πράγματι μία δοκιμασία.
Ένα από τα πρώτα στάδιά της είναι το να μπορούν οι άνθρωποι να γίνουν Σαφείς και να κοινοποιήσουν προς τους άλλους σκέψεις που θα ωθήσουν αυτήν την Ομάδα κάπου πιο πέρα στην Κατανόηση του εσωτερικού και "εξωτερικού" σύμπαντος. Σκέψεις πάνω στις οποίες οι άλλοι άνθρωποι θα μπορέσουν και αυτοί να δομήσουν νήματα σκέψης(που το ευτυχέστερο θα είναι να μεταμορφώνονται σε κάποιο ποσοστό σε πράξεις ζωής) με τρόπο δημιουργικό και αλληλεπιδραστικό.

Δυστυχώς, αλλά απόλυτα κατανοητά, αυτό το βήμα αποδεικνύεται πάρα πολύ συχνά και το πλέον δύσκολο... και για κάποιους ανθρώπους σχεδόν ακατόρθωτο...

Έχει βέβαια να κάνει και με αυτό που έχει αποκαλεσθεί ως "η μεγάλη αίρεση της χωριστικότητας", η επιθυμία που μας κάνει να θέλουμε να είμαστε "ξεχωριστοί" από τους υπόλοιπους... κάτι διαφορετικό και μοναδικό.


Θα πρέπει να ζητήσουμε συγνώμη από όσα Μέλη των Forums και Αναγνώστες τους παραπλανήθηκαν από τον τίτλο του Θέματος και περιήλθαν σε σύγχηση από την ροή της "συζήτησης".
Θα πρέπει επίσης να διαβεβαιώσουμε ότι στο παρόν θέμα δεν συνέβει κάτι πολύ περισσότερο από... τίποτα.

Ούτε - το πλέον πιθανόν - πρόκειται να συμβεί.

Ας αφήσουμε λοιπόν αυτό το θέμα να παραμείνει "τελειως ''αγνωστο'' προς το ευρυ κοινο".

Όπως φαίνεται αυτήν ήταν η "μοίρα" του εξαρχής...

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy