ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Αντίο αγαπημένο και άδικο Esoterica...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 01:22:45  Εμφάνιση Προφίλ
The END... my only friend the END... ή αλλιώς το κύκνειο άσμα της Αvallon που θα το τραγουδήσει όπως αυτή θέλει.

Kάπου εδώ λοιπόν σε αποχαιρετώ αγαπημένο και άδικό μου esoterica.

Αγαπημένο γιατί μου χάρησες γνώση, τροφή για σκέψη, ερεθίσματα για αναζήτηση και προβληματισμό και «εμπειρίες»...ναι μέσα στο βούρκο τούτο βρήκα και ρανίδες σοφίας από κάποιους ανθρώπους και τους ευχαριστώ αν και ποτέ δε βρήκα το θάρρος να τους γράψω ένα μήνυμα... γι'αυτές και μόνο τις στιγμές δεν μετανοιώνω που σε γνώρισα.

Αδικο γιατί με τον τρόπο σου με έδιωξες, όπως και τόσα άλλα μέλη...σαν τον Δία που τρώει τα παιδιά του...
Αποφάσισα λοιπόν να αποχωρήσω για την αναλγησία και ολιγορία που δείχνεις διαρκώς...
Εξαιτίας της ανεκτικότητας της Αρχής σου και της ανικανότητά της να πατάξει σοβαρά προβλήματα που ταλανίζουν εδώ και καιρό το διαδικτυακό αυτό τόπο...

Εξαιτίας της αποτυχίας των υπευθύνων να εξαλείψουν τα φαινόμενα διπλών κωδικών ενώ ξέρουν... Για την ανέχεια που δείξανε σε κωδικό με πάνω από 2000 μηνύματα που πίσω του – όπως μου είπαν - ΞΕΡΟΥΝ ότι κρύβονται όχι ένα αλλά 3 διαφορετικά μέλη...(να’ναι καλά η τεχνογνωσία και τεχνολογία που υπάρχει)

Για τα 2 μέτρα και 2 σταθμά που υπάρχουν για τα μέλη. Δεν ξεχνώ ότι ενώ ο admin διαγράμμισε μήνυμα του doloplokos χωρίς κανένα υβριστικό σχόλιο με άφησε ακάλυπτη μπροστά στα εξευτελιστικά υβριστικά σχόλια του Ράμογλου.

Ευχαριστώ όλους σας για τα ΚΑΛΑ και ΚΑΚΑ σχόλια που μου κάνατε γιατί με πήγαν ένα βήμα πιο μπροστά: Kατάλαβα ποια είμαι και ποιοι είστε πραγματικά εσείς...και ότι το «ΕΝ Τ0 ΠΑΝ» βρίσκει ΑΠΟΛΥΤΗ εφαρμογή εδώ μέσα σε τούτο εδώ τον μικρόκοσμο...

Η πνευματική ΑΤΡΑΠΟΣ και η ψυχική ΑΝΟΔΟΣ δεν επιτρέπουν τέτοιου είδους «ολισθήματα» και επιτυγχάνονται περισσότερο μέσα από ένα site γευσιγνωσίας εκεί που απλές νοικοκυρές...(κατίνες νοικοκυρές) αθώα, άδολα και χωρίς alterior motive ανταλάσσουν συνταγές μαγειρικής. Εκεί που δεν υπάρχουν άνθρωποι να σε απειλούν να σταματήσεις να γράφεις... Αν όλα αυτά έχουν να κάνουν με εσωτερισμό δε θέλω να έχω καμμιά σχέση με αυτόν.

Εδώ σαν παγώνια ήλθανε κάποιοι για να ξεδιπλώσουν τα φτερά τους. Για να κάνουν επίδειξη και όχι για να μοιραστούν ΓΝΩΣΕΙΣ.
Για να επικρίνουν, κατακρίνουν, ειρωνευτούν, προσβάλλουν όποιον δεν γνωρίζει,(αλλά και όποιον γνωρίζει αυτά που δεν τους αρέσουν...)για να αποδοκιμάσουν στάσεις ζωής και καταστάσεις...
Για να δούμε λοιπόν ποιος έχει πιο όμορφα και πιο εντυπωσιακά φτερά... Κι όλα αυτά μέχρι να δούμε τα πόδια μας ή να τα δουν άλλοι...

Μέσα στο χείμαρο αυτό γνώσεων υπάρχουν ελάχιστες σταγόνες σοφίας και αυτό είναι το πρόβλημα γιατί ως γνωστόν «Η ΓΝΩΣΗ ΕΊΝΑΙ ΣΤΕΙΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΓΕΝΝΑ ΣΟΦΙΑ»...

Γέμισε τούτος ο τόπος με ξερόλες, ειδήμονες που δεν σηκώνουν αντίρρηση, φωτεινούς παντογνώστες, φωτισμένους και Διδάσκαλους αλλά δυστυχώς όσο γινόταν αυτό περιέργως άδειαζε από μαθητές και από εραστές της γνώσης.
Γέμισε ο τόπος ανθρώπους που σε ξέρουν ενώ εσύ δεν ξέρεις τον εαυτό σου... ξέρουν το επίπεδό σου και τις γνώσεις σου ενώ εσύ δεν ξέρεις τι ξέρεις ή στην χειρότερη περίπτωση δεν ξέρεις ότι δεν ξέρεις...
Εχει σκεφθεί κανείς από σας πόσοι από δω μέσα έχουν γνώσεις αλλά δεν θέλουν να τις μοιραστούν?
Πόσοι υπάρχουν που κρύβονται αναμεσά μας πίσω από τα προφίλ του αδαούς, του πιτσιρικά, του απαίδευτου και αμόρφωτου? Προφίλ που έχουν οι ίδιοι δημιουργήσει και συντηρήσει για προσωπικούς λόγους? Πίσω από την ψεύτικη αυτή εικόνα του φοιτητή που κάνει «ανούσιες» και άστοχες (κατά άλλους) ερωτήσεις κρύβεται ένας δάσκαλος?
Η μήπως η εγωκεντρικότητα και εγωπάθεια κάποιων τους εμπόδισε να σκεφτούν αυτό το ενδεχόμενο?

Φεύγω λοιπόν παίρνοντας μαζί μου πολλα αναπάντητα ερωτηματικά:
- Εγκλήματα εν βρασμώ ή εκ προμελέτης?
- Ποιος είναι τελικά εσωτεριστής?…
- Αυτός που διακρίνει τη δική του αμάθεια ή αυτός που βλέπει την αμάθεια στους άλλους?
- Αυτός που βλέπει τα δικά του λάθη ή αυτός που εντοπίζει ΜΟΝΟ τα λάθη των άλλων?
- Αυτός που ξέρει να γελά με τον εαυτό του ή αυτός που γελά ΜΟΝΟ με τους άλλους?
- Αυτός που βάζει τον εαυτό του στο μικροσκόπιο ή αυτός που βάζει στο μικροσκόπιο τους άλλους?

Και τελικά Ατμα «ποιο είναι το αγαπημένο τραγούδι του τραγουδιστή? Αυτό που τον εκφράζει καλύτερα ή αυτό που ΑΝΑΔΙΚΕΝΥΕΙ καλύτερα τη φωνή του?»

Υποκλίνομαι σε όλα αυτά που τόσο ωραία μου δώσατε να καταλάβω...
ΑΥΛΑΙΑ... στο θέατρο του παραλόγου...

Υ.Γ1. Είχα σκοπό να αποχωρήσω αθόρυβα και χωρίς τυμπανοκρουσίες αλλά θεωρώ ότι χρωστώ μια εξήγηση στα μέλη που με στήριξαν και με ενθάρρυναν στην εδώ μέσα πορεία μου.

Υ.Γ2 Συγνώμη δε θα το ξανακάνω...



"Veni - Vidi - Vici"

Edited by - Avallon on 22/08/2004 09:25:07

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 02:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
Εμένα πάντως θα μου λείψεις.

junk95

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 03:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Αγαπητή Avallon,

Είσαι πολύ ευαίσθητη τελικά και αυτό είναι καλό βέβαια, αλλά μην απογοητεύεσαι τόσο εύκολα! Δυστυχώς δεν συμμετείχα στο topic που αναφέρεσαι και δεν είδα τα σχόλια αυτού του Ράμογλου, γιατί αν είναι έτσι όπως τα λες θα τον είχα ξεφτιλίσει! Γιατί ως γνωστόν τις γυναίκες δεν είναι σωστό να τις 'χτυπάς' ούτε με λουλούδια!

Όσο αφορά τον Admin που αναφέρεις είναι γνωστή η μεροληψία του σε διάφορα θέματα, έχει συμβεί παλαιότερα και σε μένα. Μην δίνεις τόση σημασία..

Πρέπει να είναι δύσκολος αυτός ο κόσμος για σένα Avallon αν λάβω υπόψη μου την ευαισθησία που δείχνεις εδώ, μιας και μάλλον το esoterica αποτελεί μία μικρογραφία της κοινωνίας..

Ελπίζω αυτό το topic να αποτελέσει ένα κίνητρο για σένα να παραμείνεις ακούγοντας και τις γνώμες άλλων μελών όπως η δική μου, που παρότι κάποιες φορές μπορεί να έχουμε διαφωνήσει, άλλες να έχουμε συμφωνήσει --δεν έχει σημασία αυτό-- σημασία έχει ότι διατυπώνεις πάντα τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ απόψεις με ειλικρίνια και επιχειρήματα και αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς.

Και αυτά που αναφέρω δεν αποτελούν το 'κύκνειο άσμα', αν δεν ήταν
έτσι, δεν θα τα έλεγα..

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 03:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Ελπίζω αυτό το topic να αποτελέσει ένα κίνητρο για σένα να παραμείνεις

Χ$στα γερο-Ath, συμμετέχω πάνω από 5 χρόνια σε συζητήσεις και
συνήθως όταν ένα άτομο με >2000 μηνύματα δηλώνει ότι φεύγει,
το γυαλί έχει ραγίσει .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 08:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900
Το 'χω ξαναπεί: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕSOTERICA
ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΡΝΕΤΕ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΒΑΡΙΑ!...
ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΡΝΕΤΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 09:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ
quote:
Υποκλίνομαι σε όλα αυτά που τόσο ωραία μου δώσατε να καταλάβω...
ΑΥΛΑΙΑ... στο θέατρο του παραλόγου...

Υ.Γ1. Είχα σκοπό να αποχωρήσω αθόρυβα και χωρίς τυμπανοκρουσίες αλλά θεωρώ ότι χρωστώ μια εξήγηση στα μέλη που με στήριξαν και με ενθάρρυναν στην εδώ μέσα πορεία μου.

Υ.Γ2 Συγνώμη δε θα το ξανακάνω...



Αποχώρηση μελών σαν εσένα, Avallon, το μόνο που πετυχαίνει
είναι η πτώχευση του esoterica.

Nα δούμε τώρα το esoterica πώς θα ζωγραφίσει
τον χειμώνα της Περσεφόνης του...


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 11:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit
Αγαπητη ΑΒΑΛΟΝ αυτα που περιγραφεις ειναι η μια οψη του νομισματος,βεβαια ειναι σεβαστη η αποφαση σου αν εσυ κρινεις οτι ετσι πρεπει να γινει.
Απλα θα ηθελα να σου πω πως η σοφια δεν μεταβιβαζεται ουτε χαριζεται σε κανεναν δυστυχως,αν δεν υπαρξει η εσωτερικη ωριμανση και αυτος ειναι ενας δρομος μεγαλων αποστασεων και ο προορισμος αβεβαιος,που ισως μια ζωη δεν φτανει για την αυτοπραγματωση μας,αλλα ειμαστε εδω και ειμαστε ανθρωποι που οσο ζουμε μαθαινουμε,και στον τελικο απολογισμο το ταξιδι ειναι αυτο που εχει σημασια,ο ΔΡΟΜΟΣ και οχι ο προορισμος.

και τι αλλο θα μπορουσα να πω,παρα τα λογια του αγαπημενου μου ποιητη να σε συντροφευουν:

Ιθακη

Σα βγεις στο πηγαιμο για την Ιθακη,
να ευχεσαι ναναι μακρυς ο δρομος,
γεματος περιπετειες, γεματος γνωσεις.
Τους Λαιστρυγονας και τους Κυκλωπας,
τον θυμωμενο Ποσειδωνα μη φοβασαι,
τετοια στον δρομο σου ποτε σου δεν θα βρεις,
αν μεν'η σκεψις σου υψηλη, αν εκλεκτη
συγκινησις το πνευμα και το σωμα σου αγγιζει.
Τους Λαιστρυγονας και τους Κυκλωπας,
τον αγριο Ποσειδωνα δεν θα συναντησεις,
αν δεν τους κουβαλεις μες στην ψυχη σου,
αν η ψυχη σου δεν τους στηνει εμπρος σου.
Να ευχεσαι ναναι μακρυς ο δρομος.
Πολλα τα καλοκαιρινα πρωϊνα να ειναι
που με τι ευχαριστησι, με τι χαρα
θα μπαινεις σε λιμενας πρωτοειδωμενους
να σταματησεις σ'εμπορ@εια Φοινικικα,
και τες καλες πραγματειες ν'αποκτησεις,
σεντεφια και κοραλλια, κεχριμπαρια κ'εβενους,
και ηδονικα μυρωδικα καθε λογης,
οσο μπορεις πιο αφθονα ηδονικα μυρωδικα,
σε πολεις Αιγυπτιακες πολλες να πας,
να μαθεις και να μαθεις απ'τους σπουδασμενους.

Παντα στο νου σου ναχεις την Ιθακη.
Το φθασιμον εκει ειν'ο προορισμος σου.
Αλλα μη βιαζεις το ταξειδι διολου.
Καλλιτερα χρονια πολλα να διαρκεσει.
και γερος πια ν'αραξεις στο νησι,
πλουσιος με οσα κερδισες στο δρομο,
μη προσδοκωντας πλουτη να σε δωσει η Ιθακη.

Η Ιθακη σ'εδωσε τ'ωραιο ταξειδι.
Χωρις αυτην δεν θαβγαινες στον δρομο.
Αλλα δεν εχει να σε δωσει πια.
Κι αν πτωχικη την βρεις, η Ιθακη δεν σε γελασε.
Ετσι σοφος που εγινες, με τοση πειρα,
ηδη θα το καταλαβες οι Ιθακες τι σημαινουν.


Ετσι το εσωτερικα σου εδωσε το ωραιο ταξιδι...

αγαπη φως!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 11:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Λυπάμαι Avallon για την απόφασή σου.

Πριν κάποιες εβδομάδες μου ζήτησες και σου έδωσα κάποιες συμβουλές. Ξέρω ότι δεν σε ικανοποίησαν γιατί δεν ήταν "ευχάριστες στα αυτιά", αλλά είμαι σίγουρος ότι εάν δοκίμαζες να τις εφαρμόσεις δεν θα χρειαζόταν να πεις αυτό το "αντίο".

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή σου και την παρουσία σου σε αυτό το forum. Είμαι σίγουρος ότι μαζί με την πικρία σε αυτό το "ταξίδι" (που μας λέει και η Spirit) να έμαθες και πολλά πράγματα για την φύση του ζώου και του θεού που έχει ο καθένας μας μέσα του. Κάτι θα μείνει συνεπώς.

Εάν αλλάξεις γνώμη είσαι πάντα ευπρόσδεκτη

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 13:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man
Avallon,

Καλό ταξίδι σου εύχομαι.

Το μήνυμα σου με προτρέπει να γράψω πολλά, μα…

Όσο δεν θα υπάρχουν ηθική!!!!!!! φραγμοί από όλους μας και η Αγάπη στο Μυαλό και στην καρδιά μας, θα αποχωρούν όλο και περισσότερα μέλη.

Σύντομα… και άλλη ...

Κρίμα.
Για αυτούς που μένουν. Γίνονται φτωχότεροι.
Κρίμα.
Για αυτούς που φεύγουν. Αφήνουν ένα από τα πολυτιμότερα κομμάτια της ψυχής τους.

Καλή συνάντηση στον Ουρανό.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7
& Ευγνωμοσύνη,

just


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 13:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus
Φίλη Avallon έχω πραγματικά λυπηθεί με την απόφασή σου να αποχωρήσεις
αλλά σε καταλαβαίνω πιστεύω απόλυτα. Ανα πιστεύεις ότι αυτό είναι
το πιο σωστό που μπορείς να κάνεις, τότε κάντο, εγώ δε μπορώ να σε εμποδίσω. Αυτά να τα βλέπουν κάποια άλλα μέλη. Να τι καταφέρνουν με τις βλακείες και τις ανουσιότητες τους. Ντροπή. Άμα συνεχίσουν έτσι το Esoterica θα εξαφανιστεί σε λίγο καιρο.

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 15:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Το 'χω ξαναπεί: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕSOTERICA

Καλά, αυτό εννοείται. Καλά κάνει και φεύγει η κοπέλα, σιγά και
τη φοβερή απώλεια στη ζωή της! Απλώς για εμάς τους άλλους που
παραμένουμε είναι μια αρνητική εξέλιξη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 18:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.

Καλή μου φίλη Avallon, η ζωή θέλω, να σου κρατά πάντα πνευματική ευτυχία.

Το μήνυμα σου το έλαβα.

Δεν έχω να πω τίποτα, εδώ και πάρα πολύ καιρό έχω σωπάσει.
Άλλοι λένε για μένα πια και έχουν τον φόβο της υπαρξής μου!
Φαντάσου καρδιά μου, πως όποιος μπαίνει εδώ μέσα και τους τα "χώνει", πιστεύουν, ότι πίσω από αυτόν τον λογαριασμό είμαι εγώ!
Παραμύθια καρδιά μου και τα προγράμματα της τεχνολογίας και όλα τα άλλα. Εσύ και η πνευματική σου πρόοδο έχουν τον πρώτο ουσιαστικό λόγο, αυτό να έχεις κατα νού και αν νιώθεις την ανάγκη για να απελευθερωθείς από την λάσπη της ψυχής τους προχώρα, η ζωή είναι δική σου.
Πρόσεξε τους όρκους και τις μυήσεις στο διάβα της ζωής σου.
Μια ομαδούλα της πνευματικής κακομοιρίας είναι και τίποτα παραπάνω.
Με χρέωσαν δασκάλα σου οι ανόητοι και με πολέμησαν δίχως υπαρκτό λόγο!
Δεν τους αρέσει η αλήθεια και το φώς, στο σκότος και στο ψέμα τοποθετούν την ύπαρξή τους δεν θα γίνω εγώ (και δεν μπορώ) η αιτία της λύτρωσης.
Γίνε εσύ ο φάρος τους καρδιά μου, και χαρισέ τους την παντοτινή συγνώμη σου, ίσως έτσι να δουν, ίσως κάποιοι...

Να θυμάσαι ότι είσαι φορέας ψυχής.
Να θυμάσαι ότι υπάρχουν ακόμα αληθινοί εραστές του εσωτερισμού, είχα την τύχη να βρω κάποια μέλη και εδώ.
Να θυμάσαι πως πρέπει να εισαι και είσαι πολύ ψηλά.
Ο Θεός να σε ευλογεί Avallon, να μας ευλογεί.

Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apistefta omorfos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 19:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apistefta omorfos
AVALLON,
ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ Ο ΔΙΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ.
Ο ΚΡΟΝΟΣ ΤΑ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΣ ΤΗ ΣΚΑΠΟΥΛΑΡΕ.
......................................................................
ΑΦΟΥ ΣΕ ΧΑΛΑΕΙ ΤΟ ΣΑΙΤ ΑΥΤΟ,ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙΣ.
ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ,ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ.
ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΚΡΟΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΑΚΟΙ.
......................................................................
ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2004, 12:05:01  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπημένη «πρώην φίλη».

Με λυπεί το γεγονός της φυγής σου, όχι γιατί θα χάσω την παρέα σου ή την όποια επαφή μαζί σου, αλλά γιατί μέσα απ’ όλη αυτή τη διαμάχη δεν κατάφερες να δεις την εικόνα που έδειχνες σε ανθρώπους που κάποτε σε εμπιστεύτηκαν.
Είδες μόνο εχθρούς και πολέμιους, είδες μόνο αντιπαλότητα και μη «φιλική» αντιμετώπιση σου.
Γιατί ;
Γιατί δε σε υποστήριξαν με όμορφα λόγια στην κόντρα σου με την ΑΤΜΑ ( το μεγάλο σου κόλλημα ), γιατί δε σου χάιδεψαν τ’ αυτιά, γιατί ήταν απέναντι σου αληθινοί και δεν σου υποκρίθηκαν το γιουσουφάκι της φιλίας.

Όταν αγαπάς κάποιον τότε του λες αυτό που πιστεύεις αληθινά και δεν του χαϊδεύεις το κεφάλι στοργικά μεν αλλά χαιρέκακα δε.

Εσύ επέλεξες και συνέχισες τον τρόπο της αντιπαράθεσης, εσύ δεν σταμάτησες από την αρχή αυτή την εξέλιξη, εσύ προσπάθησες να κερδίσεις μια μάχη με τους ανεμόμυλους, εσύ καταρράκωσες κάθε έννοια φιλίας και εμπιστοσύνης.

Είμαι σίγουρος πως κάποτε θα δεις ποιο καθαρά το αποτέλεσμα των επιλογών σου και τότε εύχομαι πραγματικά μέσα από την καρδιά μου να μην πληγωθείς ποιο πολύ απ’ όσο εικάζεις πως πληγώνεσαι αυτή τη στιγμή.

Μείνε και πάλεψε όχι με μένα, την ΑΤΜΑ, τον Α ή τον Β αλλά με τον ίδιο σου τον εαυτό, με τα ιδανικά σου και με τις ιδέες σου.
Βρες αυτά που έχεις εσύ μέσα σου και όχι αυτά που προσπαθούν άλλοι να σου εμφυτέψουν.

Σου είπα πολλές φορές «μην συνεχίζεις την ανούσια κόντρα σε όλα τα Topic, άσε τον άλλο να λέει, εσύ προχώρα», μα ενώ μου έλεγες «ναι έχεις δίκιο θα το κάνω» συνέχιζες και έδειχνες ότι ο σκοπός σου είναι η διαμάχη και προσπαθείς να κερδίσεις ένα χαμένο και ανούσιο πόλεμο.

Μείνε λοιπόν να παλέψεις με τον εαυτό σου εδώ μέσα, μείνε να αποδείξεις σε σένα το ότι είσαι δυνατή, μείνε για να βρεις όλα αυτά που έχασες μέσα σ’ αυτήν την παράλογη διαμάχη που ξεκίνησες μαζί με το alter ego σου.

Ναι αυτή που σήμερα κάνει την ανήξερη, την αθώα και σου συμπαραστέκεται με λόγια γλυκά αλλά ψεύτικα.
Αυτή που ξεχνά πως ο γραπτός λόγος είναι σα τα δαχτυλικά αποτυπώματα.
Αυτή που δεν καταφέρνει να κρύψει το μίσος της απέναντι σε κάποια πράγματα.
Αυτή που με την «φιλία» της σε οδήγησε ΕΔΩ.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2004, 13:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Mήν φύγεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2004, 14:58:09  Εμφάνιση Προφίλ
Ράμογλου γιατί επιμένεις να φέρνεις την Ατμα στη συζήτηση?
Ανέφερα ποτέ ότι ο λόγος αποχώρησής μου ήταν οι όποιες διαμάχες είχα με κείνη??? Ποιός από τους δυό μας είναι τελικά ο κολλημένος?
Οι διαμάχες μου με την Ατμα ουδέποτε χάραξαν πάνω μου πληγές... γιατί απλά σαν άνθρωπος δεν με αγγίζει...
Αντίθετα μπορώ να γίνω πολύ ευάλωτη όταν πλήττομαι και πληγώνομαι από ανθρώπους που εκτιμώ και τους θεωρώ φίλους...
AYTO HTAN TO MEΓΑΛΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ!! Υπερεκτίμησα και έδωσα αξία σε κάποιους που θεωρούσα φίλους

quote:
Μείνε λοιπόν να παλέψεις με τον εαυτό σου εδώ μέσα, μείνε να αποδείξεις σε σένα το ότι είσαι δυνατή, μείνε για να βρεις όλα αυτά που έχασες μέσα σ’ αυτήν την παράλογη διαμάχη που ξεκίνησες μαζί με το alter ego σου.

Ναι αυτή που σήμερα κάνει την ανήξερη, την αθώα και σου συμπαραστέκεται με λόγια γλυκά αλλά ψεύτικα.
Αυτή που ξεχνά πως ο γραπτός λόγος είναι σα τα δαχτυλικά αποτυπώματα.
Αυτή που δεν καταφέρνει να κρύψει το μίσος της απέναντι σε κάποια πράγματα.
Αυτή που με την «φιλία» της σε οδήγησε ΕΔΩ.


Να σου θυμίσω αγαπητέ μου ότι με αυτή τη "φίλη" ή alter ego όπως εσύ αποκαλείς... δεν μοιράστηκα προσωπικές στιγμές...
Δεν καθίσαμε ποτέ στο ίδιο τραπέζι, δεν της άνοιξα το σπίτι μου, δεν την ξενάγησα στα μέρη μου πολύ δε περισσότερο δεν έβγαλα αναμνηστικές φωτογραφίες μαζί της σε εκδρομές...

Αυτό πρέπει να σου λέει κάτι για την υποτιθέμενη φιλία μου μαζί της-που περισσότερο φέρνει προς γνωριμία- αφού την έχω δει μόνο σε 2 αναδασώσεις στο βουνό και συμμετείχα σε ελάχιστα από τα τόπικ της...
Το αν μου χαϊδεύει τα αυτιά είναι όχι γιατί είναι κάτι προσωπικό αλλά γιατί έτσι είναι το στυλ γραψίματος και εκφράσεώς της προς αυτούς που συμπαθεί (πολύ καλύτερο βέβαια από την κακολογία άλλων...) Ετσι λοιπόν γλυκά γράφει όχι μόνο σε μένα αλλά και στην Κάθυ και στην Δωρίδα που βρίσκονται στην Αυστραλία!!!...

Τελικά είχα δίκιο όταν έλεγα ότι βλέπεις πάντα το κακό στους άλλους...

ΤΗΟΤΗ μάλλον δεν έχεις ιδέα για τα τεκτενόμενα...
Επραξα τα δέοντα όπως με συμβούλευσες για αρκετό διάστημα που όμως όπως φαίνεται δεν ήταν αρκετό... κι αυτό γιατί όλα έχουν τα όριά τους... στους κοινούς θνητούς.

spirit...ευχαριστώ! Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου μια και είναι από τα λίγα ποιήματα που έχω αποστηθίσει.

apistefta omorfos έχεις δίκιο αλλά όταν γράφεις κάτω από συναισθηματική φόρτιση αυτά συμβαίνουν...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2004, 15:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλε Ramoglou..

Αποκαλείς την Avallon πρώην φίλη...
Αρα κάποτε την θεωρούσες φίλη σου... τώρα ... γιατί δεν είναι φίλη..??

Οι φίλοι νομίζω οτι είναι πάντα φίλοι , δεν υπάρχουν πρώην και νύν.. φίλοι ... υπάρχουν μόνο φίλοι...

Ετσι άσχημα αισθάνθηκα οταν κάποτε μας έκανες γνωστό οτι θα αποχωρούσες απο τα forums για κάποιες διαφωνίες σου με τους συντονιστές ... νομίζω αν θυμάμαι καλά... (και αυτό χωρίς να έχουμε ανταλλάξει οτι μία φορά απόψη..)
Σου έστειλα email και σου ζήτησα να μην αποχωρήσεις , δεν ξέρω αν το είδες...
Ετσι άσχημα αισθάνομαι και τώρα με την avallon που μάλλον δεν έχω τις φιλικές σχέσεις που έχεις εσύ... αλλά την θεωρώ φίλη μου...

Νομίζω οτι μπορείς να κάνεις ενα βήμα...αφήνοντας τους εγωισμούς στην άκρη... ώστε να μην αποχωρήσει...
Διάβασα τις αντιπαραθέσεις σας... δεν αξίζει τον κόπο...
Αυτό που αξίζει τον κόπο είναι να μείνει...


Η ΦΙΛΙΑ θέλει ΘΥΣΙΕΣ

Edited by - allzzaro on 23/08/2004 15:35:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2004, 21:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
φίλοι μου γειά σας.
Αγαπητή φίλη Avallon,Λυπάμαι.
Έχεις δώσει πολλά. Υπάρχουν πολλά στο esoterica δικά σου.
Άσχετα από κάθε διαμάχη αυτά δεν σβήνουν. Πάντα θα υπάρχουν.
Η ερώτησή μου είναι :Έγραφες μόνο γιά τα μέλη τα ενεργα του esoterica ή και γιά κάθε αναγνώστη: Γιατί απ ότι βλέπω-ξέρω υπάρχει αρκετά μεγάλο πολαπλάσιο αναγνωστών από τα ενεργά μέλη.
Οποιοσδήποτε ξέρει τί ψάχνει, όταν το δεί μπορεί να το αναγνωρίσει και να το πάρει. Δεν έχει σημασία γι αυτόν πού θα βρίσκεται αυτό το κάτι τι. Μπορεί να είναι μέσα στον βούρκο, μπορεί στην λάσπη, μπορεί σε σχέτο χώμα. Πρέπει να μπορέσει να το πάρει έστω και αν κουραστεί. Ποτέ δεν θα το πάρει έτοιμο. Τέτοιοι άνθρωποι νομίζω ότι μπορούν να εκτιμήσουν όχι μόνο τα διαμάντια και τό χρυσάφι που υπάρχει κατά κάποιο ποσοστό στο esοterica, αλλά να βγάλουν και σωστά συμπεράσματα ακόμα καί απο τις διαμάχες γιά το ποιόν του κάθε ενός.
Φίλη μου γι αυτούς έγραφες τόσον καιρό, και όχι γιά τα μέλη του esoterica. Το μεγαλύτερο ποσοστό των μελών έχει μορφώσει γνώμη και κρίση και πιστεύει ότι η γνώμη του είναι η μόνη αλήθεια. Είναι ένα λάθος εξ αιτίας του εγωισμού των ανθρώπων. Ακόμα και αν πιστεύουν ότι ξέρουν την αλήθεια, ποτέ δεν είναι δυνατόν να την ξέρουν ολόκληρη. Γι αυτό καλά θα κάνει ο κάθε ένας να ψάχνει πάντα χωρίς να απορρίπτει τίποτα αλλά και χωρίς να δέχεται τίποτα χωρίς πλήρη έλαγχο.
Πάντα μπορούμε να πούμε την γνώμη μας χωρίς να προσβάλουμε τους άλλους και χωρίς να κάνουμε επίθεση πέραν των ορίων, και πολύ περισσότερο να μήν δεχθούμε ότι είμαστε οι μοναδικοί ξερόλες.
Λέμε την γνώμη μας και σταματάμε αφού δώσουμε τα επιχειρήματα που χρειάζεται. Σίγουρα κάποιοι θα βρεθούν να την εκτιμήσουν, και αυτοί είναι που μετράνε γιά τον κάθε έναν.
Δεν θα έπρεπε λοιπόν να σε ενδιαφέρει η γνώμη και τα αρνητικά σχόλια αυτών που δεν είναι σε θέση να κάνουν σωστή εκτίμηση. Έχεις δώσει αρκετά θετικά. Να είσαι σίγουρη ότι γιά αυτούς που πρέπει σημαίνουν πολλά, και έχουν εκτιμηθεί σωστά έστω και σιωπηλά. Ποτέ ο σπόρος που ρίχνεις δεν χάνεται. Πάντα βρίσκει το κατάληλο έδαφος να αναπτυχθεί.

Δεν μπορώ να σου πώ αν κάνεις καλά που φεύγεις αλλά ούτε και το αντίθετο. Δεν θα σου πω ότι έχεις υποχρέωση σ αυτούς τους αφανείς εκτιμητές να συνεχίσεις με πολύ μικρότερη ταχύτητα και όπου πραγματικά χρειάζεται. Αυτό πραγματικά εσύ θα το αποφασίσεις ανάλογα με τους όποιους λόγους και άλλους ακόμα και αν έχεις. Εύχομαι ο θεός- όποιος και αν είναι- να σου δώσει την φώτιση γιά την σωστή απόφαση.
Προσωπικά θα ήθελα να μείνης, αν μπορείς να πολεμήσεις περισσότερο παλεύοντας γιά το σωστό και τα ιδανικά σου.
Δεν θα εκφραστώ λέγοντας ότι λυπάμαι ή χαίρομαι που φεύγεις γιατί αυτό μπορεί να αναφερθεί σε πολλόυς τομείς. Ότι αποφασίσεις όμως θα το σεβαστώ.
Αλοίμονο στο esoterica, και όχι μόνο σ αυτήν την περίπτωση.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2004, 22:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Ο καθένας έχει δικαίωμα να πάρει την όποια απόφαση θέλει η οποία σαφώς υπαγορεύεται από κάποιους λόγους που εκείνος γνωρίζει και μόνο.

Εύχομαι Avallon από όσα έγραψες στο αρχικό σου post να καταφέρεις τα μισά από όλα αυτά να τα κάνεις πράξη και να τα εφαρμόσεις στη ζωή σου γιατί με τα λόγια χτίζεις ανώγεια και κατώγια και αυτό δεν φτάνει. Αρχικό βήμα είναι μια καλή αυτοκριτική και ένα καλό κοίταγμα στον καθρέφτη.

Τέλος μακάρι να κατάφερες μέσα από την πορεία σου εδώ μέσα να πήρες κάποια μαθήματα και να κατάλαβες τα λάθη σου. Αναφέρομαι σε αυτά γιατί αυτά είναι που πρέπει ο κάθε ένας μας να κατανοεί να δουλεύει να εξαλείφει για να μπορέσει να προχωρήσει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2004, 23:27:14  Εμφάνιση Προφίλ
Kι εσένα σου εύχομαι κάποτε να αξιωθείς να πάρεις μια τόσο σοβαρή απόφαση... ν'απαρνηθείς και να γυρίσεις την πλάτη σε κάτι που αγάπησες... πράξη που προϋποθέτει πάνω απ'όλα κότσια.

Οσο για τον καθρέπτη... φροντίζω να τον κρατώ ΚΑΘΑΡΟ για να μ'αρέσει αυτό που βλέπω...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 00:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia
Avallon!!!!!! Se eyxaristw poy me sthri3es se kapoia stigmh poy kapoioi 8elan na me fane. Apo th mia, lypamai poy feygeis. Apo thn allh, kala kaneis, mias kai edw mesa polloi sthn ... katastrofh to odhghsan. Logiko einai. Na sai panta etsi opws hsoyn edw mesa. Me kotsia!!!!

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 02:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24
avallon σε ευχαριστω για την συμμετοχη σου σε καποιο topic που με απασχολησε αρκετα....


καλη συνεχεια ......


love ,peace, unity ,respect.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 03:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER
ΕΝΤΕΛΩ ΣΤΥΧΑΙΑ ΒΡΕΘΗΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΜΕ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΕ!!!!
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΣΥ ΑΒΑΛΛΟΝ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΣΕ ΙΔΙΑ ΤΟΠΙΚ ΟΠΛΥ ΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΗ ΣΤΟ ΝΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!! Ε ΑΜΑ ΦΥΓΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΤΟΠΙΚ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΚΑΡΑΓΚΙΩΖΗΔΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΟΜΙΖΟΥΝ ΤΟ SITE Ε ΑΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΙΟΛΟΓΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΦΥΓΟΥΝ ΤΟΤΕ ΧΑΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ!!! ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΜΕΡΙΚΩΝ ΜΕΛΩΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΣΥΝΟΜΙΛΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ!!! ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΑΜΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΜΕΛΗ Ε ΤΟΤΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΕΡΙΚΩΝ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΚΑΛΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕΛΗ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΑΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥΣ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΥΜΒΑΛΛΩ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΛΟΙ ΘΑ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΓΝΩΣΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΟΥΣΙΩΔΗΣ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΚΑΤΙ!!!!


ΣΕ ΕΚΛΙΠΑΡΩ ΠΑΡΑΜΕΡΗΣΕ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΑΝΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΕΛΗ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ!!!
ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΕ ΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΤΟ ΕΝΝΟΩ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ....!!!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 05:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γειά σας - γειά σου Avallon

Είναι οπωσδήποτε λυπηρό, σε έναν χώρο ο οποίος έφτασε να αποτελεί μία κοινότητα ανθρώπων, που τους δένει κάτι περισσότερο από την συγκυρία ενός κοινού ενδιαφέροντος, κάποιος να δηλώνει ότι αποχωρεί. Ιδιαίτερα όταν -όπως εσύ- έχει αφιερώσει τόσες ώρες προσωπικού χρόνου, αλλά και σκέψεις, συναισθήματα, έχει μοιραστεί ανησυχίες και προβληματισμούς, αλλά και έχει σπέυσει να μοιραστεί με τους άλλους ότι πολύτιμο συνάντησε στην πορεία του.

Βλέπω αγαπητή Avallon, πως η απόφαση της αποχώρησής σου, συνοδεύεται από μεγάλη πικρία, απέναντι σε κάποια μέλη που η στάση τους απέναντί σου πιθανώς σε απογοήτευσε, αλλά και απέναντι στον χώρο αυτό, που φιλοξένησε και αυτούς, αλλά και εσένα. Και αν και ο χώρος αυτός δεν θα μπορούσε και δεν θα έπρεπε να είναι υπόλογος για τις ιδιαιτερότητες της προσωπικότητας του κάθε μέλους του, φέρει ωστόσο ευθύνη ως χώρος φιλοξενίας αυτών των προσωπικοτήτων. Που όπως ξέρεις από την μακρόχρονη παραμονή σου στη διαδικτυακή αυτή κοινότητα, η ευθύνη αυτή είναι και μεγάλη, αλλά και σαφώς δύσκολη. Τόσο δύσκολη δε, που κυρίως από μέλη όπως εσύ, θα μπορούσε να στηριχθεί στον συντονισμό και στην ομαλή διεξαγωγή των συζητήσεων.

Δυστυχώς τον τελευταίο καιρό, την εποχή ουσιαστικά που υπήρξαν τα προβλήματα τα οποία αποτέλεσαν αφορμή και αιτία για την δήλωση αποχώρησής σου, οι συγκυρίες ήταν τέτοιες, που λίγοι συντονιστές είχαν τη δυνατότητα να ελέγχουν τις συζητήσεις αυτές, οι οποίες γέμιζαν δισέλιδα μέσα σε μία μονάχα ημέρα. Λυπούμαστε βέβαια γιαυτό, αλλά συγχρόνως είναι αρκετά απογοητευτικό το γεγονός, πως ιδιαίτερα σε τέτοιες "δύσκολες μέρες", αντί να μπορούν να βασιστούν τα forums στην συντονιστική δράση μελών με μακρά πορεία στο ESOTERICA, ουσιαστικά "έπασχαν" από καυγάδες και κονταροχτυπήματα μεταξύ αυτών των μελών!

Παρόλα αυτά, στα συγκεκριμένα ζητήματα οι όποιες επεμβάσεις μας είχαν ως μοναδικό γνώμονα τη συνολική δικαιοσύνη και όχι το συμφέρον ή το δίκιο του ενός ή του άλλου από τους εμπλεκόμενους. Δεν βλέπω πως θα μπορούσε άλλωστε να γίνει κάτι διαφορετικό, από τη στιγμή που οι περισσότεροι οι οποίοι ενεπλάκησαν στις διαφωνίες αυτές, έχουν προσφέρει πολλά με τη συμμετοχή τους στις συζητήσεις και σ'αυτήν την κατηγορία συγκαταλέγεσαι κι εσύ. Η άποψη αυτή περί δικαιοσύνης, είναι σύμφωνη με τα γενικότερα πιστεύω μας και τους σκοπούς του ESOTERICA και παρότι ίσως μερικές φορές μπορεί να ξενίζει ή να φαίνεται ελλειπής, εντούτοις είναι κάτι για το οποίο αισθανόμαστε πως δεν έχουμε προδώσει ούτε στο ελάχιστο.

Κι εδώ βέβαια μπορεί να σχολιαστεί το θέμα με τις "διπλές ταυτότητες" που έθιξες στο πρώτο μήνυμά σου: Σε κάθε περίπτωση που βεβαιωνόμαστε για ένα τέτοιο γεγονός, δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να απενεργοποιήσουμε μία τέτοια ταυτότητα. Δεν θα ήταν όμως δίκαιο να πράξουμε έτσι και για ταυτότητες μελών, για τα οποία μπορεί να υπάρχουν υποψίες - όχι όμως και βεβαιότητα. Στην περίπτωση αυτή, το μόνο που θα μπορούσαμε να κάνουμε είναι να επικαλεστούμε την ωριμότητα αλλά και την καλή προαίρεση των μελών αυτών που κάνουν διπλές εγγραφές, μιας και για όποιον σκοπό κι αν νομίζουν πως δικαιολογούνται να το κάνουν, οι δυσάρεστες επιπτώσεις δεν θα αργήσουν να φανούν από μόνες τους και σε αυτούς τους ίδιους...


Για μας πάντως, θα συνεχίσεις να είσαι κομμάτι του ESOTERICA, και βέβαια θα είσαι πάντα ευπρόσδεκτη.
Αν και οι αποφάσεις οι οποίες παίρνει κάποιος, τον καθιστούν υπεύθυνο γιαυτές, υπάρχει ωστόσο πάντα η πιθανότητα να αλλάξει ο τρόπος αντίληψής του απέναντι σε κάποια πράγματα.Σ'αυτήν την περίπτωση, η ικανότητα του να μπορείς να αποδεχτείς έναν νέο τρόπο σκέψης και αντίληψης και να έχεις το θάρρος να αποδεσμευτείς από κάποες παλιότερες αποφάσεις, δεν μειώνει καθόλου την υπευθυνότητα, αλλά αντιθέτως αποτελεί δείγμα ενός ελέυθερου και αδέσμευτου νου.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια στον μακρύ δρόμο της Εσωτερικής αναζήτησης!


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανεκακ
Νέο Μέλος

Zimbabwe (Rhodesia)
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 08:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανεκακ
Avallon...........ΚΑΤΣΕ ΒΡΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ!!!!!!


Κανενας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 10:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic
Αγαπητή Avallon,
πριν σε αποχαιρετίσω και εγώ με την σειρά μου, θέλω να σε ευχαριστήσω γιατί έμαθα αρκετά από εσένα, όχι μόνο από τα topic που συμμετείχες αλλά και από τον τρόπο που αποχωρείς. Θέλει κότσια για να ξεφύγεις από κάτι που αποτελεί την καθημερινότητά σου για πολλά χρόνια (όπως φαίνεται και από τον αριθμό των μυνημάτων σου).
Δεν σε ξέρω προσωπικά αλλά η συμμετοχή σου σε αυτό το forum δείχνει πως είσαι ένας ακέραιος χαρακτήρας. Δυστηχώς είμαι νέο μέλος και δεν ξέρω την προϊστορία σου με άλλα μέλη εδώ και για αυτό δεν μπορώ να πάρω θέση.
Σου εύχομαι να είσαι πάντα καλά.

Φιλικά mystic

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 15:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia
AVALLON ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ....


Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΛΥΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ.

ΕΥΡΙΠΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 03:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΡΕ ΑΜΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΤΟΣΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΠΙΑ!!!!!!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 04:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΡΕ ΑΜΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΤΟΣΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΠΙΑ!!!!!!!!

CYBERMASTER, εάν βρήκες την απάντησή μου στον αποχαιρετισμό της Avallon αντικειμενική, σε ευχαριστώ πολύ, γιατί πραγματικά δεν επιθυμούσα να φαίνεται αλλά ούτε και να είναι υποκειμενική!

Αν ωστόσο, αναφέροντας αυτόν τον χαρακτηρισμό, εννοείς πως δεν εκδήλωσα το ανάλογο της περιστάσεως συναίσθημα του τύπου "Μη φεύγεις μη! Με πονο σου φωνάζω! Οχιιιι! Μην το κάνεις! Σε ικετεύωωωωωω!"
...
με συγχωρείς αλλά πιστεύω πως από μέρους μου κάτι τέτοιο θα ήταν άδικο για την Ταυτότητα και την Αληθινή Υπόσταση της Avallon, καθώς και εντελώς αταίριαστο με την συγκεκριμένη περίσταση.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 10:01:19  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ allzzaro θυμάμαι το mail σου και θυμάσαι ίσως πως απάντησα.
Όταν εξέφρασα τις διαφωνίες μου τότε, απλά δήλωσα φεύγω και δεν άνοιξα Topic για να έρθουν τα μέλη να μου καταθέσουν την συμπάθεια ή την αντιπάθεια τους.

Ήταν μια προσωπική μου επιλογή για να σταματήσει η όποια διαμάχη, για να μπορέσουν αυτοί που έφτιαξαν αυτόν τον τόπο να τον διαχειριστούν όπως εκείνοι νομίζουν ορθότερα, για να αποφορτιστώ εγώ από τα τεκταινόμενα.

Όταν επέστρεψα δήλωσα πως δεν έχω καμία όρεξη για αντιπαραθέσεις και αναβιώσεις παλαιών παθών.
Συμμετέχω σε πολύ λίγα θέματα και γιατί δεν είμαι θεός να τα ξέρω όλα και γιατί δε με ενδιαφέρουν όλα και γιατί πιστεύω πως μόνο σε κάποια κομμάτια μπορείς να προσφέρεις.

Θα ήταν πανεύκολο να γράφω επί παντός επιστητού, έστω μια γραμμή, να είμαι επικοινωνιακός με πολλά μέλη, να προσπαθήσω να είμαι αρεστός και να κάνω copy – paste από σελίδες του internet για να δείχνω πως έχω γνώση.
Όμως δεν το έκανα και δε θα το κάνω γιατί δεν είναι αυτός ο σκοπός της ύπαρξης μου εδώ μέσα.

Την Avallon την αποκάλεσα «φίλη» γιατί ως τέτοια την αντιμετώπιζα. Η ίδια ΚΑΙ ΜΟΝΟ Η ΙΔΙΑ ξέρει ότι αν δεν την αντιμετώπιζα ως τέτοια ούτε προσωπικά μου δεδομένα θα της εμπιστευόμουν, ούτε θα έκανα τις παραινέσεις μου προς αυτήν στις τηλεφωνικές μας συνομιλίες για ηρεμία και αποφυγή καταστάσεων.

Όταν όμως η πλήρης διαστρέβλωση γεγονότων γίνετε επιχείρημα, όταν η μη υποστήριξη σε μία κόντρα γίνετε απόδειξη αφιλίας, όταν η κατάδειξη της διαφορετικότητας απόψεων γίνετε απόδειξη πολέμιας τακτικής, τότε δε μένουν πολλά λόγια για να εκφραστείς παρά μόνον το «πρώην φίλη».

Δυστυχώς οι κρίσεις βγαίνουν μόνο από τα ορατά σε σας κείμενα, από τις αντιδράσεις που μπορείτε να δείτε και να κρίνετε.
Ευτυχώς για μένα βγαίνουν και από αλλού.

Π.Χ. Η κατά τα άλλα αγαπητή «φίλη» δίνει εδώ την εντύπωση πως μαζί ( μιας και απαντάει σε μένα ) κάναμε χίλια δύο πράγματα με το παρακάτω κείμενο ….

quote:
Να σου θυμίσω αγαπητέ μου ότι με αυτή τη "φίλη" ή alter ego όπως εσύ αποκαλείς... δεν μοιράστηκα προσωπικές στιγμές...
Δεν καθίσαμε ποτέ στο ίδιο τραπέζι, δεν της άνοιξα το σπίτι μου, δεν την ξενάγησα στα μέρη μου πολύ δε περισσότερο δεν έβγαλα αναμνηστικές φωτογραφίες μαζί της σε εκδρομές...

εσείς λοιπόν αυτή την εντύπωση αποκομίζετε !
Όμως η πραγματικότητα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ. Εδώ λοιπόν συνδέει άλλο πρόσωπο και πράγματα που έχει κάνει μαζί του με μένα, εδώ προσπαθεί να αποδείξει την «φιλία» της μαζί μου και όχι με άλλους ( καταλαβαίνει όμως ποιους υπονοώ, αυτούς που τους είχε πει πως είμαι διπλός λογαριασμός με το όνομα Zadok και ειδικά σε μια περίοδο που δεν έγραφα στο esoterica ), εδώ για άλλη μία φορά διαστρεβλώνει πρόσωπα – πράγματα – καταστάσεις.

Θα μπορούσα να δημοσιοποιήσω mail κλπ κλπ, έτσι για να αποδείξω το ποιος έχει δίκιο να αντιπαρατίθεται και για ποιους λόγους, όμως δε το κάνω και δεν θα το κάνω γιατί αυτά άπτονται των προσωπικών δεδομένων.
Μου αρκεί που εκείνη ξέρει.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 11:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αγαπητέ allzzaro θυμάμαι το mail σου και θυμάσαι ίσως πως απάντησα.

Ειλικρινά Ramoglou δεν έλαβα απάντηση...
Χάρηκα οταν σε ξαναείδα... παρότι δεν έχουμε μιλήσει ποτέ.. νομίζω...

Εγώ ειλικρινά δεν νοιώθω καλά.. οταν κάποιος αποχωρεί...ειδικά απο παλιά μέλη .. και μάλιστα για τέτοιες αφορμές...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy