ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Blade Runner ψηφίζουν οι επιστήμονες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 13:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Eminent world scientists have voted Ridley Scott's Blade Runner the best science fiction film to date


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 20:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκπληκτική ταινία το Blade Runner.Όμως Νο1 ταινία επιστημονικής φαντασίας βάζω την Οδύσσεια του Διαστήματος.ΕΠΟΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sirax
Νέο Μέλος

Jamaica
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 19:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,

Προσθετω και αλλο ενα που μου φαινεται οτι το ξεχασανε αλλα που θα αξιζε να βρισκεται στην δεκαδα:

"CONTACT"


Non spero a niente,non temo nessuno,sono libero(N.K)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Attis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 05:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Attis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι 5.00 η ώρα και δεν μπορώ να κοιμηθώ! Κι επειδή μ' αρέσουν οι ταινίες ε.φ. είπα να γράψω κάτι κι εγώ!

Λοιπόν αυτές που αναφέρατε είναι όντως φοβερές. Τις έχω δει και τις τρεις και μπορώ να πω πως οι δύο πρώτες, Blade Runner & Οδύσσεια του Διαστήματος άφησαν εποχή. Η Επαφή με την Τζούντυ Φόστερ είναι επίσης πολύ καλή, όμως το στόρι άργησε να πάρει μπρος.
Η δε Οδύσσεια του Διαστήματος σε ορισμένα σημεία είναι κάπως κουραστική/ μου άρεσε πάντως το σημείο με την χρονο-σκουληκότρυπα και η πανδαισία και εναλλαγή χρωμάτων...Ω, ήταν φοβερή! ήταν γαμάτη και μου έχει μείνει στη μνήμη αυτή η σκηνή πολύ έντονα. Πάντως το τέλος κάπως με μπερδεψε, εκεί στο δωμάτιο...άφηνε πολλά να εννοηθούν από τον θεατή, και οι γνώμες για το τι ήθελε να πει ο ποιητής είναι αρκετές/ μήπως η εξέλιξη από πίθηκο, σε άνθρωπο, σε υπολογιστή, σε εξωγήινο σε... πάλι πίθηκο. Μου άρεσαν επίσης οι έντονες στιγμές σιωπής στο σκοτεινό Διάστημα, και ο ΧΑΛ 9000, τι "τρομαχτικός"! Σε ορισμένες φάσεις "τρόμαξα" πιο πολύ κι από ταινίες τρόμου ή θρίλερ. Ειδικά εκεί που διάβαζε τα χείλη των 2 αστροναυτών ή που απαγόρευσε την είσοδο στον πρωταγωνιστή. Η ταινία πάντως παραμένει old time classic και είναι άπαιχτη!
Καλά για το Blade Runner ας το καλύτερα/ ήταν κορυφαίο. Σκοτεινό και φουτουριστικό 100% ;)Φίλε Thoth η φωτογραφία που έχεις βάλει είναι πάντως από το Star Wars;)

Πάντως έχω δει κι άλλες φοβερές ταινίες ε.φ.
Να, μερικές:

- Στενές Επαφές Τρίτου Τύπου (1977) Λίγο βαρετή, αλλά καλή σαν κόνσεπτ
- τα Alien, τα Predator, το πρόσφατο Alien VS Predator, τους Εξολοθρευτές, τα Star Wars (αναμένω το 6ο φέτος)
- To πρόσφατο "Εγώ, το Ρομπότ" με τον Γουίλ Σμιθ/ είναι κορυφαίο με πολύ δράση και έξυπνη πλοκή
-Το άψογο "Τεχνητή Νοημοσύνη", ένα από τα καλύτερα του είδους ε.φ.
-Το ακόμα πιο άψογο "Gattaca"/ ευφυέστατο/ θα σας συγκλονίσει/ είναι masterpiece
-"H Άφιξη" με τον Μάρτιν Σιν που εξελίσσεται στο Μεξικό
-Το απίστευτο "Απέραντο Σκοτάδι" με τον Βιν Ντίζελ και η συνέχειά του το "Χρονικά του Σκότους"/ ο Ντίζελ πάντως είναι κορυφή με την παράξενη φωνή του
-"Χαμένοι στο Διάστημα" (1998)/ ψιλοβαρετό, αλλά εντάξει βλέπετε
- τα δύο κλασσικά "X-men"/ κορυφή, όσοι δεν τα έχουν δει, να τρέξουν αμέσως στο βίντεο-κλαμπ!
-το K-Pax με τον Κέβιν Σπέισι/ εντάξει δεν είναι και πολύ ε.φ. αλλά είναι φοβερό
-το Flash Gordon, της δεκαετίας του 80, ταινία βασισμένη σε κόμικ, παίζει και η Ορνέλα Μούτι
-Dark City, απίστευτη/ και σκοτεινή
-"Γυναίκα Παγίδα"/ πρόσφατη γαλλικά ταινία, βασισμένη κι αυτή σε κόμικ του Ένκι Μπιλάλ/ ατμοσφαιρική και dark
-ο Πλανήτης των Πιθήκων. Ψιλομούφα, αλλά περνάν ευχάριστα οι δύο ωρίτσες σας, το παλιό ακόμα καλύτερο
-τα Star Trek/ classic and oldies, but goldies!
-Κωδικός 46. Πρόσφατη αγγλική ταινία με τον Τιμ Ρόμπινς, μέτρια και θυμίζει λίγο Gattaca, με e-ταυτότητες κλπ., βλέπετε πάντως
- τα "Dune", αξεπέραστα, the ultimate!
-Κωδικός: Yesterday= Κορεάτικη ταινία, πολύ δύσκολη στην κατανόησή της, όμως καλή
-2046= κινέζικη ταινία, παίζεται ακόμα και τώρα στους κιν/φους. Δεν έχει σχέση 100% με ε.φ., είναι όμως μία σκηνή μ' ένα ανδροειδές στο μέλλον το έτος 2046, φοβερή σκηνή!
-Ημέρα Ανεξαρτησίας, ψιλομούφα, αλλά βλέπετε
-Mars Attacks, πολύ γέλιο, παρωδία της αμερικάνικης κοινωνίας!
-"Η Σφαίρα", με Σάρον Στόουν, Ντάστιν Χόφμαν, Σάμουελ Τζάκσον
-Cyborg, με τον βλάκα τον Βαν Νταμ (1989)
-η τετραλογία Nemesis του Albert Puyn
-Sky Captain: Ο κόσμος του αύριο/ πρόσφατη ταινία με την !!!Αντζελίνα Ζολί!!! τοποθετημένη στη δεκαετία του 30
-Deep Impact & Armaggedon, με κομήτες, εάν σας ενδιαφέρουν τέτοιες φάσεις
-Ολική Επαναφορά με τον βλάκα τον Άρνι
-για πιο δρακουλιάρηδες τα Resident Evil, Blade, Hellboy
-Η Μηχανή του Χρόνου, τόσο το παλιό όσο και το πρόσφατο ριμέικ
-τα Matrix, ωχ, πως τα ξέχασα, αν και μου άρεσε μόνο το πρώτο
-Timeline, αν και είναι πιο πολύ επικό
-Ε.Τ. ο εξωγήινος, classic!
-X-files, εντάξει, εάν ξέχναγα κι αυτό...
-Men in Black, κορυφή και τα δύο.


Είναι σίγουρα κι άλλα, όμως αυτά θυμήθηκα προς το παρόν.

Περιμένω απόψεις σας, ή αν γνωρίζετε κι άλλες ταινίες, προτείνετε κάποιες γιατί είμαι fun του είδους.

ΆττιςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Attis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 05:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Attis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώπα ναι, ξέχασα και το Solaris, έχω δει όμως μόνο το πρόσφατο με τον Κλούνεϊ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Attis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 05:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Attis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επίσης καλές ταινίες ε.φ. που μου ήρθαν τώρα είναι

-Final Fantasy (animation)
-Kaheena, η προφητεία (animation), θυμίζει Λάρα Κροφτ
-the impostor (δεν θυμάμαι τον ελληνικό τίτλο)
-"apollo 13" με τομ χανκς
-"Mars" με olivier gruner
-"Αποστολή στον Άρη" με αρκετά καλούς ηθοποιούς
-"Ο κόκκινος πλανήτης" με Κάρι Αν Μος και Βαλ Κίλμερ
-Το Δέκατο Τρίτο Πάτωμα, με Βίνσεντ Ντ' Ονόφριο, βγήκε την ίδια χρονιά με το matrix και έχουν σχεδόν όμοιο στόρι (παράλληλοι κόσμοι)

αυτά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 09:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
Attis, καιρό είχα να δω κατάλογο με τόοοσες
πολλές ταινίες μαζεμένες! Εξαίσιο!

Μια που διαπιστώνω ότι είσαι καταρτησμένος,
και φίλος του κινηματογράφου,
θα σε παρακαλούσα να ρίξεις μια ματιά στο θέμα

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1603

με τίτλο
VIDEO CLUB..."ESOTERICA",

όπου φιλοδοξούμε να γίνει μια μεγάλη καταγραφή
ταινιών, με όσο γίνεται κάποιο μικρό σχολιασμό,
πάνω σε ταινίες με περιεχόμενο σχετικό με τα
forums του ESOTERICA
ώστε τα μέλη και οι αναγνώστες των forums να
έχουν πληροφόρηση για τον κινηματογράφο
σε θέματα που άπτονται αυτού του χώρου, και ακόμη
να βοηθήσουμε στις επιλογές.

Έτσι, πήρα την πρωτοβουλία να τοποθετήσω το περιεχόμενο
του μηνύματός σου και σε εκείνο το forum.
Οπότε, θα μπορούσες αν ήθελες να χρησιμοποιείς
και εκείνο το forum για παράθεση καταλόγου ταινιών,
πράγμα που θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Attis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 16:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Attis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίλιθ, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...μπορώ να γράφω και στο φόρουμ που μου ζήτησες. Απλώς έστειλα ποστ σε αυτό εδώ επειδή ξεκίνησε σαν ε.φ. και ελπίζω να συνεχιστεί και εδώ και στο άλλο το φόρουμ. Τώρα πάντως μου ήρθαν άλλες 5 κορυφαίες ταινίες:

-"12 πίθηκοι", με τον Μπρους Γουίλις, πολύ καλή ταινία που πραγματεύεται το θέμα του Χρόνου (μπρος και πίσω), όσοι το έχουν δει, ξέρουν;)
-"eXistenZ", καταπληκτική ταινία-υπόσχεση για τους φαν των βίντεο γκέιμς
-Robocop (έχω δει μόνο το 1ο, το οποίο είναι και το καλύτερο) με τον Πήτερ Γουέλερ

Και δύο ταινίες για υποβρύχιους θεατές:

-"Η Άβυσσος", με τον Εντ Χάρρις.
-"Λεβιάθαν", με τον Πήτερ Γουέλερ πάλι.
*τα δύο τελευταία και το Robocop είναι των 80s.

Θα μου έρθουν κι άλλες ταινίες είμαι σίγουρος, όμως περιμένω κι εσάς για γνώμες & προτάσεις...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Attis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 18:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Attis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να, μου ήρθαν τρεις αρκετά καλές θα έλεγα:

-"Γυμνό Γεύμα", πάλι με τον Πήτερ Γουέλερ, δεν είναι ε.φ., όμως μία σκηνή με εξωγήινους σε μπαρ... αξίζει/ γενικά η ταινία είναι κάπως νοσηρή
-"Terminal Force", με την Μπριγκίτε Νίλσεν, μία παντοδύναμη αμαζόνα από το cyber-gothic-space έρχεται στη γη για να βρει νερό για τον ξηρό πλανήτη της
-"Minority Report", με τον Τομ Κρουζ, φοβερή ερμηνεία από τον Τομ, στο μακρινό μέλλον, όπου τα εγκλήματα προνοούνται και αποτρέπονται

Κάποια στιγμή θα αρχίσω να γράφω και στο άλλο φόρουμ, όμως χρειάζεται και λίγος χρόνος για να του κάνω λίγο "έρευνα", να διαβάσω και τις 7 υπάρχουσες σελίδες του και να δω λίγο το στύλ του και πως και τι πρέπει να γράψω... υπομονή!

Περιμένω πάντως σχόλιά σας για ε.φ., είμαι λάτρης, βλέπετε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 20:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λίλιθ, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...μπορώ να γράφω και στο φόρουμ που μου ζήτησες. Απλώς έστειλα ποστ σε αυτό εδώ επειδή ξεκίνησε σαν ε.φ. και ελπίζω να συνεχιστεί και εδώ και στο άλλο το φόρουμ.

Καλησπέρα Attis.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου στο μήνυμά μου.
Ο λόγος που σου έγραψα είναι για να σε ενημερώσω
για το άλλο θέμα, υποθέτοντας ότι ίσως δεν το είχες δει.
(δεν εννοούσα σε καμμία περίπτωση, αν κατάλαβες κάτι τέτοιο,
ότι εδώ δεν ήταν ενδεδειγμένη θέση για τα μηνύματα σου).

Απλά ενθουσιάστηκα με τις γνώσεις σου και επειδή
βρίσκω ότι είναι σημαντικό να έχουμε στοιχεία για τις
ταινίες που κυκλοφορούν και να θυμηθούμε τις παλιές,
σου έκανα αυτήν την πρόταση

Πάντως, ομολογώ ότι αν και η είδηση αυτού του θέματος
έχει σταλεί από παλιά, εγώ σήμερα την είδα!
Και η ταινία Blade Runner είναι από τις πλεον αγαπημένες μου.
Οπότε, συμφωνώ με το ψήφισμα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 22:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επισης ανταξιες ταινιες ισως καλυτερες
star wars 1-2-3-4-5-6 oλη η σειρα ειναι καταπληκτικη george lucas
πολυ εντυπωσιακο ειναι το στενες επαφες τριτου τυπου spielberg
λενε οτι αναφερετε σε πραγματικα γεγονοτα ατομα απο ενα μερος
της αμερικης ειδαν ολοι μαζι αυτα τα ΑΤΙΑ αφου πρωτα ειχαν περιεργες
επισκεψεις στην ζωη τους-επιστημονικης φαντασιας!
continue.....

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Attis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 23:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Attis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίλιθ, καλησπέρα και πάλι!

Όχι ρε συ, δεν παρεξήγησα τίποτα, προς θεού, κατάλαβα πολύ καλά πως το εννοούσες και τι αποσκοπείς με το να θες να γραφτεί κάτι και στο άλλο το forum, και καλά έκανες που μετέφερες τη λίστα με τις ταινίες, καλή κίνηση. Απλά ξεκίνησα από εδώ και θα γράψω και στο άλλο όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή και εφόσον δω ότι υπάρχει και ανταπόκριση και διάλογος και με άλλα μέλη του esoterica. Απλώς θέλω και λίγο χρόνο να διαβάσω τα posts του άλλου forum για να υπάρχει μία συνέχεια. Μην μπω έτσι ξεκάρφωτα και αναφέρω απλώς λίστες χωρίς να υπάρχει συνοχή με το όλο θέμα συζήτησης.

Πάντως για το Blade Runner με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο;) αν και για να σου πω την αλήθεια το Gattaca μου άρεσε περισσότερο, είχε όμως λιγότερη δράση και ένταση από το Blade Runner. Και γενικά μου αρέσει πολύ η δράση στις ταινίες. Το Gattaca όμως με μάγεψε (οι ιδέες του πιο πολύ).

Philosofe-1 είναι αλήθεια αυτό για το Στενές Επαφές Τρίτου Τύπου, λένε ότι είναι βασισμένο σε αληθινά γεγονότα, όμως όπως και πολλά άλλα παρόμοια μεταφυσικά περιστατικά δεν έχουν αποδειχθεί (ή δεν θέλουν ν' αποδειχθούν!!;) και έχουν περάσει στη μαγική σφαίρα της φαντασίας.

Φιλιά,

ΆττιςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Attis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 20:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Attis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας κι έκανα browse στο θέμα video club, στις 7 σελίδες του, θυμήθηκα και άλλες 5 ταινίες που είδα και συμπληρώνω την "λίστα" ε.φ.:

!!! 1984 (βασισμένο σε μυθιστόρημα του Τζ. Όργουελ)// απλά καταπληκτική// !!!

EQUILIBRIUM!!! //αν το 1984 είναι η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ, το equilibrium είναι η αστυνομία των ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ!!!

η τριλoγία the cube αν και το τρίτο μέρος, το cube: zero ήταν ψιλο φέσι

επανέρχομαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy