ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΣΥΝΤΕΥΞΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ......!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2002, 02:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι που είχα βρεί παλαιότερα σε μία Αμερικάνικη νομίζω ιστοσελιδα, που δεν θυμαμαι όμως πία την διέυθυνση..Η απόδοση στα Ελληνικά ηταν περίπου έτσι

Ονειρεύτηκα ότι πήρα συνέντευξη από τον Θεό.

«Λοιπόν θέλεις να μου πάρεις συνέντευξη»; με ρώτησε ο Θεός

«Εάν έχεις τον χρόνο» , του απάντησα.

Ο Θεός χαμογέλασε..

«Χρόνος μου είναι η αιωνιότητα...Λοιπόν τι σκοπεύεις να με ρωτήσεις;»

Tι σε εκπλήσσει στην ανθρωπότητα;, ήταν η πρώτη μου ερώτηση

Ο Θεός μου απάντησε

«Ότι βαριούνται γρήγορα την παιδική τους ηλικία, βιάζονται να μεγαλώσουν, και όταν πια μεγαλώσουν θέλουν να ξαναγίνουν παιδιά.Ότι βλάπτουν την υγεία τους στην προσπάθεια τους να βγάλουν πολλά χρήματα, και όταν τα βγάλουν, τα ξοδεύουν στην προσπάθεια τους να ανακτήσουν την και πάλι την κατεστραμμένη τους υγεία . Ότι έχουν άγχος για το μέλλον, αλλά ξεχνούν το παρόν, έτσι ώστε να μην ζουν ούτε στο παρόν ούτε στο μέλλον. Ότι ζουν σαν να μην πρόκειται να πεθάνουν ποτέ, και πεθαίνουν σαν να μην έζησαν ποτέ.»

Ο Θεός μου έπιασε το χέρι και καθίσαμε για λίγο σιωπηλοί…

Μετά από λίγο ρώτησα

«Σαν γονιός ..ποια είναι τα μαθήματα που θέλεις τα παιδιά σου να πάρουν κατά την διάρκεια της ζωή τους;»

Ο Θεός μου απάντησε χαμογελώντας

«Να μάθουν ότι ΔΕΝ μπορούν να κάνουν κανένα να τους αγαπήσει.
Το μόνο που μπορούν αν κάνουν είναι να αφήσουν τους άλλους να τους αγαπήσουν. Να μάθουν ότι δεν είναι καλό να συγκρίνουν τον εαυτό τους με τους άλλους.Να μάθουν ότι πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει τα περισσότερα, αλλά αυτός που χρειάζεται τα λιγότερα..Να μάθουν ότι χρειάζονται λίγα λεπτά για να πληγώσουν κάποιον που αγαπούν , αλλά χρειάζονται χρόνια για να γιατρέψουν τις πληγές που άνοιξαν. Να μάθουν να συγχωρούν. Το να τους συγχωρούν όμως οι άλλοι δεν είναι αρκετό. πρέπει οι ίδιοι να μάθουν να συγχωρούν τον εαυτό τους..
Να μάθουν ότι δυο άνθρωποι μπορεί αν βλέπουν το ίδιο πράγμα , και να το αντιλαμβάνονται διαφορετικά.
ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ…»


thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2002, 10:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίο και βαθύ κείμενο (Εύγε "Πλωτίνε")
Αν γνωρίζει κάποιος ποιος το έχει γράψει ας μας το πει για να βρούμε κι άλλα κείμενα από τον ίδιο.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2002, 16:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που σου άρεσε καλέ φίλε thoth. Ηταν απλώς μία ιστοσελίδα (δεν περιείχε άλλα κείμενα ή πληροφορίες) που εμφάνιζε περιοδικά στοίχο-στοίχο το κείμενο, με φωτογραφίες απο πανέμορφα τοπία στο ενδιάμεσο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2002, 18:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου.
Χαίρομαι που μπορώ να δώσω μια μικρή απάντηση στο πρόβλημά σας...έλαβα ένα e-mail από ένα φίλο που περιελάμβανε μια παρουσίαση στο power point με ακριβώς αυτά τα λόγια που έχει γράψει ο Πλωτίνος και πραγματικά θαυμάσιες εικόνες! Μπορώ να το στείλω σε όποιον ενδιαφέρεται. Θεωρώ αυτονόητο ότι θα το θέλετε αγαπητοί φίλοι thoth και Πλωτίνε.
Τρέχω να σας στο στείλω. Αξίζει τον κόπο να το δείτε.
Α! Θα ρωτήσω το φίλο μου μήπως ξέρει ποιος είναι αυτός που τα έγραψε αυτά και θα επανέλθω...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2002, 13:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE PLWTINO SE EYXARISTW.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2002, 15:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε λίγες ημέρες θα "ανεβάσουμε" την εν λόγω παρουσίαση (σε αρχείο PowerPoint) στο site.

Υπομονή, όλοι θα πάρετε...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zx
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2002, 02:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia sas
nomizo pos enoeite ayto :
http://www.backtothebible.org/knowgod/viewmusic.swf
mporeite na psaksete kai sto http://www.google.com
gia "interview with God" kai na breite kai alla elafra
tropopoiimena flashakia

tin kalimera mou se olous
na eiste panta kalaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2002, 19:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ αγαπητέ φίλε ZX, αυτό που βρήκες είναι ελαφρώς «τροποποιημένο» σε σχέση με αυτό που έψαχνα. Υπάρχουν πολλές παραλλαγές όπως διαπίστωσα.
Βρήκα όμως αυτό που έχω σε περίληψη αποδώσει και μπορείτε να το βρείτε (σε πολλές γλώσσες -εκτός των Ελληνικών) στο


http://www.reata.org/interview2.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 02:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και φυσικά υπάρχει και το παρακάτω πλέον (στα ελληνικά)!

Εδώ και αρκετό καιρό, αλλά μου διέφυγε να ειδοποιήσω σε αυτό το θέμα σχετικά...


"Συνέντευξη από το Θεό" - Παρουσίαση

"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 01:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 12:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η περιγραφη και τα λεγομενα του ονειρου κατα τη γνωμη μου ειναι παρα πολυ πιθανο να ναι απ' το θεο αφου εχω ακουσει κι αλλες αναλογες μαρτυριες.Το γιατι να εχει δοσει συνεντευξη ο θεος η απαντηση ειναι απλη:Για να το διαβασουμε εδω σημερα-καποιος το χριαζοταν προφανώς.

mike
k.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy