ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ποια η στάση σας αντικρίζοντας την άγνοια?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 15:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί συνοδοιπόροι σας χαιρετώ. Ένα θέμα που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό είναι το πως πρέπει να αντιδρούμε στην άγνοια των συνανθρώπων μας? Δε λέω ότι εγώ είμαι σοφός ή άγιος αλλά όταν βλέπω τον κόσμο να ασχολείται με τόσο επιφανειακά πράγματα τη στιγμή που υπάρχουν τόσα προβλήματα στον πλανήτη μας κάτι με πιάνει... Αν πας να τους μιλήσεις και δεν αναφέρομαι σε κόσμο άγνωστο αλλά σε πρόσωπα κοντινά, θα σε θεωρήσουν ονειροπόλο και ακόμα και αν δουν την αλήθεια κάποιων πραγμάτων στα λόγια σου μόνο και μόνο επειδή θα τους πληγώσεις το τόσο πολύτιμο "εγώ" τους, θα αντιδράσουν αρνητικά (η πλειοψηφία τουλάχιστον). Μήπως τελικά δεν πρέπει να σχολούμαστε με τους άλλους αλλά να προσπαθούμε μόνο να βελτιώνουμε τον εαυτό μας? Μήπως όπως υποστηρίζουν κάποιοι, πολλοί δεν είναι έτοιμοι να δουν κάποια πράγματα και ίσως χρειαστούν αρκετές ζωές (μετενσαρκώσεις) ακόμα μέχρι να το καταφέρουν? Μου φαίνεται αρκετά υπεροπτικό κάτι τέτοιο εσείς τι λέτε? Μήπως πάλι για να καταφέρεις να μεταδώσεις κάποια πράγματα πρέπει να έχεις κάποιο χάρισμα? Εγώ για παράδειγμα μπορεί να ξέρω κάποια πράγματα, πολύ ελάχιστα φυσικά αλλά ακόμα και αυτά τα ελάχιστα που θα μπορούσαν να δώσουν το έναυσμα για περαιτέρω αναζήτηση δεν μπορώ να τα μεταδώσω στους γύρω μου! Άρα ή εγώ δεν έχω τη μεταδοτικότητα που απαιτείται για κάτι τέτοιο ή απευθύνομαι σε ατομα που δεν είναι "έτοιμα". Περιμένω τις απόψεις σας...

You can find all you need in your mind...if you take the time

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 18:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Timetrapped

Τί ωραίο θέμα αυτό το οποίο άνοιξες! Το οτι η αλήθεια δεν είναι αυτή
που φαίνεται θα έπρεπε τουλάχιστον οι εσωτεριστές να την γνωρίζουν.
Πολλές φορές έχω φτάσει στην αναρώτησή σου αγαπητέ. Το να βλέπεις τον
εαυτό σου όμως σαν ανώτερο απο τους άλλους μόνο και μόνο γιατί έχεις
μια πληροφορία που άλλοι είτε δεν έχουν είτε δεν θέλουν να δούν,
είναι μια πνευματική παγίδα η οποία πλήν της αλλαζονείας φέρνει και
άλλα αρνητικά αποτελέσματα όπως σύγχυση, νέυρα, κλπ. Η σκέψη οτι
αυτοί που έχουν μία αλήθεια ώς δεδομένη η οποία ταυτίζεται με την
αντικειμενική αλήθεια και όχι με του καθενός την υποκειμενική είναι
γενικότερο φαινόμενο στο οποίο εφαρμογή έχει ανθρώπους που είτε δεν
έχουν χρόνο για τον εαυτό τους είτε δεν έχουν φτάσει όπως λές στο
σημείο να αναρωτηθούν ή να δούν για του λόγου το αληθές. Δέν λέω οτι
οι άνθρωποι δεν έχουν απο μόνοι τους ξεχωριστές σκέψεις και ιδέες
αφού και αυτές τους κάνουν και ξεχωριστούς αλλα οτι αυτές οι ιδέες και
οι σκέψεις πολλές φορές κατατάσονται σε ήδη υπάρχοντες που ήδη έχουν
δημιουργηθεί. Σπάνια οι άνθρωποι σαν ομύγυρις είχαν μια ξεκάθαρη
άποψη του τί γίνεται στα πολιτικο-οικονομικά τεκτενόμενα και συνεπώς
σπάνια έπερναν και μία σωστή απόφαση σαν δημοκρατική ομάς. Αντιθέτως
έχουμε τα παραδείγματα λαμπρών ανθρώπων να έχουν εξοστρακιστεί,
συκοφαντηθεί, δηλητηριαστεί, και άλλα πολλά επειδή ένας λαοπλάνος
κατάφερε να λέει την εύκολη λύση και να τον πιστεύουν οι πολλοί. Στην
σημερινή εποχή είναι τα ΜΜΕ αφού αρχαία αγορά δεν υπάρχει, στη Ρώμη
τα forums δεν υπάρχουν παρα μόνο εδώ, έχοντας σαν τελευταίο σύνορο τα
καφενεία οπου άνθρωποι λίγων δεκαετιών πρίν απο εμάς έχουν ζήσει και
πόλεμο και πείνα και εξαθλίωση και βλέπουν την αλήθεια με άλλο μάτι.
Πιό πονηρεμένο. Άν ανοίξουν το στόμα τους θα τους πείς ευθύς "γερο-
ξεκούτης" και θα προχωρήσεις παραπέρα. Το προχωρήσεις το αναφέρω στην
πλειοψηφία του πλυθησμού που αναφέρεις. Παρόλαυτά δεν είναι και λίγες
οι ομάδες αναζήτησης και γενικά τα γκρούπ ατόμων που συγκεντρώνονται
να συζητήσουν ένα θέμα στο οποίο δίνεται μια άλλη διάσταση. Πολύ λίγες
φορές όμως αυτό έχει δωρεάν αντίτιμο. Το αποτέλεσμα είναι η φυσική
αποξένωση και η ετεροχρονισμένη κοινωνική αντιπαλότητα ώστε να μήν
είναι εφικτή η προέλευση του προταίτιου. Τώρα θυμήθηκα με την φράση
μου τον Χάρυ Κλύνν στο Natin Fatin 20 ακριβώς χρόνια πρίν, όταν
άκουγα στο βινύλιο μια παρόμοια φράση η οποία έλεγε οτι ο "Ανδρέας"
μίλαγε πολύ καλά ελληνικά αλλα επειδή ήταν πολύ μπερδεμένα ο πολύς ο
κόσμος δεν το "έπιανε". Δέν το "έπιανε" γιατί ήθελε να ακούσει άλλα.
πχ. Θα σας δώσω λεφτά. Και πράγματι "ΤΣΟΒΟΛΑ ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ". Ποιός δεν
το θυμάται! Έμεινε στην κυβέρνηση δια βίου! Η απάντηση λοιπόν δεν
βρίσκεται στο τί ξέρει ο ένας για τους πολλούς αλλα τί ξέρουν οι
πολλοί για τους πολλούς. Αυτό δίνει απαντήσεις, κυβερνήσεις, λύσεις.
Και επειδή οι πολλοί αποξενώθηκαν τα ΜΜΕ χειραγωγούν τις γνώμες με
την ταυτόχρονη οικονομική "μιζέρια" η οποία συνεχίζεται και θα
συνεχίζεται όσο υπάρχει Ελλάς. Όταν έχεις λύσει τα προβλήματα τα
βιοποριστικά θα οδηγηθείς είτε στην κατάθλιψη και τα ναρκωτικά είτε
στο φώς και την πνευματική ανέλιξη. Βέβαια δεν είναι οι μόνοι δρόμοι
αλλα ανάλογα το στύλ της ζωής κάποιου, της συνήθειες και άλλα είναι
δύσκολο να απεγκλοβιστεί απο ένα κύκλο γεγονώτων που τον φέρνουν προ
τετελεσμένων γεγονώτων. Εκεί δηλαδή οπου θα βρεθεί η πλειοψηφία όταν
μία πληροφορία γίνει "ΕΙΔΗΣΕΙΣ" και αυτή μετά "ΙΣΤΟΡΙΑ" με στοιχεία
που θα ευνοούν τη μία ή την άλλη κοινωνική ομάδα ή χώρα ή το αντίθετο.

Λύση δύσκολα υπάρχει καθώς η πληροφορία αγαπητέ Timetrapped υπάρχει
και θα υπάρχει για το κάθε ελεύθερο πνεύμα. Ο καθείς διαλέγει τον
ρούν της ζωής του καθώς η ελεύθερη βούληση και η κατ'επιλογήν ζωή των
πολλών καθορίζουν σε συνολικό επίπεδο και την ζωή του ενός, χωρίς
όμως ο κάθε-ένας να είναι δέσμιος της επιλογής των πολλών, παρα μόνο
όταν αυτή θα γεμίσει την τσέπη και την κοιλιά.

Όπως λέει και ένα τραγούδι του Τουρνά
Άγριος άνεμος τον άγριο κόσμο χτυπάει
άγριος ο καιρός και η μέρα στα πέλαγα πάει
άγριο ψέμα τον άγριο κόσμο θερίζει
άγρια η βρωμιά το μέσα μας σάρκα κερδίζει
...
Και εμείς κυρίοι εμείς
τιτλούχοι κακής εποχής
δεν σκάμε πολύ για τήν ώρα
εμάς κυρίες και κύριοι εμάς
οι μύθοι καθε χαλιμάς
την ζωή μας γεμίζουν ακόμα
...
Άν πεινάς νοιάζεσαι
να φάς έστω και άν θα το κλεψεις
την τροφή της ψυχής δωρεάν είναι
μα δεν το βλέπεις
...


Edited by - ALOS on 31/08/2004 18:19:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 00:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι έχουν μία όμορφη φιλοσοφία για την ζωή, που τους γεμίζει και είναι πολύ κοντά στην αλήθεια, χωρίς να ψάχνουν και να ψάχνονται. Αυτοί οι άνθρωποι είναι οι τυχεροί, οι "ευλογημένοι" γιατί έχουν βρει τον δρόμο τους χωρίς καν να τον έχουν αναζητήσει.
Αυτοί μπορεί να μας φαίνονται ότι ζουν μέσα στην "άγνοια" αλλά αν τους πλησιάσεις και τους ρωτήσεις πώς βλέπουν τον εαυτό τους και τον κόσμο, συνήθως θα σου πουν κάτι απλό και όμορφο που θα σε καλύψει και ίσως σου αποκαλύψει μία άλλη ματιά.
Οι υπόλοιποι που ζουν στην "άγνοια" είναι επικεντρωμένοι στην προσωπική τους ανέλιξη είτε υλική είτε πνευματική. Εγώ τα βάζω και τα δύο στο ίδιο τσουβάλι. Οι πρώτοι ξεγελούν τον εαυτό τους με την δόξα και το χρήμα που αποκτούν και τους κάνουν ανώτερους και πιό ισχυρούς από τους άλλους και οι δεύτεροι με τα υποτιθέμενα πνευματικά μυστικά της ζωής που τους κάνουν επίσης ανώτερους και πιό ισχυρούς απο τους άλλους. Αυτή είναι η παγίδα για την οποία μίλησε και ο φίλος ALOS.
Και νομίζω ότι αυτές είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος.
Το μυστικό, κατά την γνώμη μου, είναι το μοίρασμα. Ετσι απελευθερώνεσαι από όλα τα δεσμά που σε κρατούν στην πραγματική άγνοια.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 03:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Νίκος Ανδρουλάκης στο Μ είς στην Ν αρχίζει το βιβλίο του
με την εξής φράση. "Να γνωρίζει κανείς ή να μήν γνωρίζει για
να έχει την πραγματική [] ευτυχία;" Αναφερόταν βέβαια στην
ερωτική ευτυχία αλλα σε πάρα πολλούς η ερωτική ευτυχία συνεπάγεται
και την γενική. Το θέμα όμως δεν είναι η ευτυχία αλλα η άγνοια.
Πραγματικά δεν ξέρω ακόμα άν το "Μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι"
είναι μια σκοταδιστική φράση που θέλει να μας πτωχεύσει πνευματικά
μέσω ασυνείδητου πιστεύω που επαναλαμβάνεται σαν φράση ή μπορεί
και να είναι μια αλήθεια. Δέν νομίζω η φίλη Οstria να αναφερόταν
σε αυτή την φράση. Όντως υπάρχουν άνθρωποι που μέσα στην απλότητά
τους έχουν ήδη σοφιστεί την ζωή περισσότερο απο αυτούς που έχουν
διαβάσει όλους τους τόμους του Γκούρτζιεφ, της Μπλαβάτσκυ, του
Osho, του ΤΑΟ, και άλλων συναφών ή ασύναφων θεμάτων ώστε να
γεμίσουν τη ζωή τους με σοφία και έπειτα ευτυχία. Και εγώ ο ίδιος
κατάλαβα ΠΟΣΟ απείχαν οι λέξεις στο χαρτί απο την πραγματικότητα
όταν αποφάσισα απλά να ζήσω και να μήν ζώ διαβάζοντας για πολλά
χρόνια που έκανα. Τα πέντε πρώτα χρόνια λοιπόν πέρασαν όμορφα.
Παρόλο που μπορούσα να θυμηθώ το γιατί σε κάθετί που πέρναγε απο
μπροστά μου ξανά το έβλεπα με άλλο μάτι αλλα ταυτόχρονα δεν μπορούσα
να το ξεπεράσω. Ηταν οι πνευματικές δοκιμασίες της εξέλιξής μου.
Έλα όμως που το ξέχναγα...Νευρίαζα, φώναζα, έβριζα έγινα ένας άλλος
άνθρωπος...Έπρεπε λοιπόν να αντιμετωπίσω τον εαυτό μου...Όχι απλά
διαβάζοντας μια περιγραφή βιβλίου που θα με γέμιζε γνώση το πώς
θα τον αντιμετωπίσω αλλα ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ!.

Η γνώση λοιπόν δεν έχει κανένα ουσιαστικό νόημα άν αυτή η ίδια δεν
είναι ο μοχλός της αλλαγής στην πράξη. Δέν έχει κανένα νόημα άν
δεν γίνει σοφία. Δέν έχει κανένα νόημα άν υπερβαίνουν τα αισθήματα.
Δέν έχει κανένα νόημα αν δεν μείνει στην μνήμη.

Σε αυτό το σημείο η γνώση ταυτίζεται με την άγνοια.

και ο αγνοών, νοείτω!

(είμαι ακόμα στο δρόμο...)

Πιστευε και μή...ΕΡΕΕΥΝΑ

Edited by - ALOS on 01/09/2004 03:50:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 10:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Πραγματικά δεν ξέρω ακόμα άν το "Μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι"
είναι μια σκοταδιστική φράση που θέλει να μας πτωχεύσει πνευματικά
μέσω ασυνείδητου πιστεύω που επαναλαμβάνεται σαν φράση ή μπορεί
και να είναι μια αλήθεια. Δέν νομίζω η φίλη Οstria να αναφερόταν
σε αυτή την φράση."

Και βέβαια δεν αναφέρομαι σε αυτή την φράση και δεν την υιοθετώ, αγαπητέ ALOS. Πώς θα μπορούσα άλλωστε;!
Αλλά έχω την εντύπωση ότι η αναζήτηση της γνώσης, έχει γίνει σε μεγάλο βαθμό ένα virtual quest που αντί να μας φέρνει κοντά στην αλήθεια, μας απομακρύνει και μας παγιδεύει. Κι αυτό επειδή οι "μεγάλες αλήθειες" δεν μπορεί να είναι ούτε δυσνόητες, ούτε κρυμμένες, ούτε για τους λίγους και εκλεκτούς.
Πολλές φορές αναρρωτιέμαι αν τελικά κοπιάζουμε αναζητώντας αυτή την γνώση που δεν έχει να μας προσφέρει τίποτα το ουσιαστικό. Την θεωρούμε σπουδαία επειδή την βρήκαμε "δύσκολα" ή μας την
"εμπιστεύτηκαν" προσωπικά, αλλά πόσο σπουδαία και ουσιαστική είναι στην πραγματικότητα;
Πιθανόν να την θεωρούμε σπουδαία, επειδή εμείς οι ίδιοι έχουμε την ανάγκη να ξεχωρίζουμε από το πλήθος των "πτωχών τω πνεύματι" και των "αμύητων" και να μπούμε στον κύκλο των υποτιθέμενων "μυστών".
Αυτή είναι η μεγάλη παγίδα, κατά την γνώμη μου.


Και μετά είναι η "σοφία". Η σοφία που έρχεται ως αποτέλεσμα της επεξεργασίας των δεδομένων/πληροφοριών, όλων, ουσιαστικών και μη.
Η σοφία, δεν είναι αποτέλεσμα καμιάς ειδικής γνώσης. Είναι το αποτέλεσμα της προσωπική μας ικανότητας, που την έχουμε όλοι σε κάποιον βαθμό, στο να επιλέγουμε την ουσιαστική γνώση και να δουλεύουμε πάνω της. Αντίληψη, ανάλυση, συνδυασμός, αναγωγή...
Εδώ είναι που αντιλαμβανόμαστε ποιά γνώση μας είναι πιό χρήσιμη και ποιά αλήθεια είναι πιό ουσιαστική.

Οσο για την μνήμη. Οταν φτάσουμε στην σοφία, αυτόματα τα τελικά συμπεράσματα μένουν στην μνήμη. Και μένουν στην μνήμη επειδή αυτά είναι τα δικά μας συμπεράσματα και όχι κάποιων άλλων, και είναι σε μας πλήρως κατανοητά και αφομοιωμένα.

Από κει και πέρα, εφ όσον πιστεύω ότι οι "μεγάλες αλήθειες" (δηλαδή η ουσιαστική γνώση) βρίσκονται παντού γύρω μας, και είναι ευκολοπροσδιόριστες και κατανοητές, η αναζητήση συνεχώς καινούργιων στοιχείων γνώσης είναι θέμα προσωπικής ιδιοσυγκρασίας του καθενός μας, που θέλει να πλουτίσει τον πνευματικό του κόσμο.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 12:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιωματικά «γνωρίζεις» κάποια πράγματα, αυτά και είναι ο θησαυρός της γνώσης σου. Όταν λοιπόν συνδιαλέγεσαι με τους συνανθρώπους σου αυτό στην ουσία προσπαθείς και να μεταφέρεις.

Όταν λοιπόν «βλέπεις» πως κάποιος κάνει λάθος στην πρακτική του και πως το αποτέλεσμα δε θα είναι το επιθυμητό γι αυτόν, προσπαθείς να τον αποτρέψεις από τη συγκεκριμένη διαδικασία. Εκεί επέρχεται η αντίδραση του άλλου, γιατί ΠΡΕΠΕΙ να κάνει το «λάθος» το οποίο είναι και το μάθημα της προσωπικής του βιωματικής μάθησης.

Δεν δικαιούμαστε να αλλάξουμε κάποιον ή πολύ περισσότερο να προσπαθήσουμε να του επιβάλουμε την άποψη μας. Ο καθένας πρέπει να βιώσει το δικό του κομμάτι και μέσα από αυτό να εξάγει την δική του αλήθεια και τα δικά του συμπεράσματα.

Απλά δικαιούσαι σ’ ένα «πόλεμο» ιδεών να εκφέρεις την άποψη σου με όποιο τρόπο εσύ θεωρείς σωστό και μέσα από αυτή τη διαμάχη, την όποια διαμάχη, να αναθεωρείς, να αναπλάθεις την δική σου αλήθεια.
Δεν νομίζω ότι η αδράνεια είναι η σωστή αντιμετώπιση.

Αυτή είναι η δική μου άποψη.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 20:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποια η στάση σας αντικρίζοντας την άγνοια?

τσαντιζομαι βεβαια, αλλα μετα θυμαμαι πως κι εγω δεν ειμαι κανας γνωστης ετσι παταω φρενο - δεν με διορισε κανεις προπαγανδιστη της γνωσης ουτε εχω τα φοντα για δασκαλος
quote:
άν το "Μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι" είναι μια σκοταδιστική φράση που θέλει να μας πτωχεύσει πνευματικά μέσω ασυνείδητου πιστεύω που επαναλαμβάνεται σαν φράση ή μπορεί και να είναι μια αλήθεια.

μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι διοτι .... αυτοι θα πλουτισουν
αν ειμαι ξερολας δεν προκειται να μαθω ποτε τιποτα - αν ομως "εν οιδα οτι ουδεν οιδα" εχω μελλον
πως το λενε οι κινεζοι; αδειασε για να γεμισεις!
quote:
σ’ ένα «πόλεμο» ιδεών / Δεν νομίζω ότι η αδράνεια είναι η σωστή αντιμετώπιση.

πολεμος παντων πατηρ, κι ο πολεμος των ιδεων μαινεται γυρω/μεσα μας εδω και χιλιετιες (κι εδω δεν υπαρχουν αμαχοι)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 23:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παρόν -πολύ ενδιαφέρον πράγματι- θέμα, είναι καταλληλότερο για την θεματική κατηγορία .-= Η ΣΟΦΙΑ =-., μιας και εξετάζει μια σημαντική πτυχή της θέσης του ατόμου που ασχολείται με την εσωτερική αναζήτηση, στις σχέσεις του με ανθρώπους που δεν είναι εραστές αυτού του είδους της αναζήτησης.
Ως εκ τούτου, μεταφέρεται στην προαναφερθήσα ενότητα, από την κατηγορία "Απόψεις, Προτάσεις κ.ά." που αρχικά το φιλοξένησε, με την ευχή να εξελιχθεί σε έναν ουσιαστικό και βαθύ διάλογο.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evgenios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2004, 01:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evgenios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Εγώ για παράδειγμα μπορεί να ξέρω κάποια πράγματα, πολύ ελάχιστα φυσικά αλλά ακόμα και αυτά τα ελάχιστα που θα μπορούσαν να δώσουν το έναυσμα για περαιτέρω αναζήτηση δεν μπορώ να τα μεταδώσω στους γύρω μου! Άρα ή εγώ δεν έχω τη μεταδοτικότητα που απαιτείται για κάτι τέτοιο ή απευθύνομαι σε ατομα που δεν είναι "έτοιμα".

Καταρχάς πρέπει να σου πω πως μια συζήτηση δεν ξεκινάει από το μηδέν. Που θα πει πως δεν μπορούμε να έχουμε μια συνάντηση ανθρώπων που θα είναι στο στυλ:
-Καλημέρα.
-Καλημέρα.
-Ποια η γνώμη σου για την εξωτερική πολιτική της Ελλάδας;
ή
-Ας μιλήσουμε για τον Ινδουισμό λοιπόν.
Με καταλαβαίνεις ελπίζω. Επομένως, αυτά τα "ρηχά και επιφανειακά θέματα" χρειάζονται ως στήριγμα για την συζήτηση. Για παράδειγμα, συζητούσα το καλοκαίρι με μια φιλόλογο που έτυχε να γνωρίσω στο πλοίο για πολλά και βαθιά θέματα, από Παιδεία μέχρι κάρμα... Ίσως συζητήσαμε για καμιά εικοσαριά θέματα κι όλα αυτά χωρίς να το περιμένω. Προσπάθησα αργότερα να θυμηθώ τον τρόπο που το ένα θέμα ξεπηδούσε μέσα από το άλλο. Δεν τα κατάφερα. Κι αυτό δείχνει πως δεν μπορείς να τυποποιήσεις τον άνθρωπο, τις ανθρώπινες σχέσεις, τον διάλογο. Ο άνθρωπος είναι και πρέπει να είναι αυθόρμητος. Κι όταν αυτό ισχύει, η συζήτηση παίρνει σαν από μαγεία κατευθύνσεις και σε οδηγεί σε χίλια δυο μονοπάτια. Μπορεί να μην θυμάμαι το πως αλλά θυμάμαι το τι είπαμε. Και θυμάμαι πως απόλαυσα πραγματικά την συζήτηση που είχα μαζί της. Ήταν αυτό που λέμε "κυλούσε από μόνο του".
Και βέβαια ο άλλος λόγος που χρειάζονται οι επιφανειακές συζητήσεις είναι για να δείξουμε ότι ενδιαφερόμαστε για τους άλλους και για να δημιουργήσουμε ένα κλίμα εμπιστοσύνης μεταξύ μας.
Οπότε, το να μπορείς να συζητάς για σοβαρά θέματα προϋποθέτει:
-να δένουν οι χαρακτήρες των ατόμων που διαλέγονται
-να υπάρχει ανάλογη διάθεση και από τις δυο πλευρές
-να υπάρχει το κατάλληλο γνωσιακό υπόβαθρο για το θέμα
και το κυριότερο
-οι διαλεγόμενοι να μπορούν να ελίσσονται έτσι ώστε να ευνοουν την ανάπτυξη απόψεων για ποικίλα θέματα
Φιλικά
Ευγένιος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΜΑΡΤΟΒΟΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


69 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2004, 23:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΜΑΡΤΟΒΟΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΞΕΠΗΔΗΣΕ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ Timetrapped.ΠΡΙΝ ΤΩΝ ΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΔΕΙΣ ΔΕΝ ΠΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΑΓΝΟΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ? ΕΧΕΙ ΜΟΝΑΞΙΑ Η ΓΝΩΣΗ. ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ. ΜΗΝ ΝΟΙΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ. ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΓΝΟΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ. ΜΕΤΑ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟΣ.
ΜΕ ΚΑΘΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΟΥ Timetrapped

ΕΛΠΙΖΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ

Edited by - ΑΜΑΡΤΟΒΟΡΟΣ on 05/09/2004 23:08:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2004, 09:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΑΜΑΡΤΟΒΟΡΟ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΣΤΑΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΓΝΟΙΑ.
ΕΚΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Timetrapped ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ.
ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΩΝΤΑΣ.
ΝΑ ΨΗΛΑΦΗΣΕΙΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΤΑ **ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ** ΝΑ ΔΟΥΝ.
ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ...
ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΣΟΥ..
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Christoforou
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2004, 14:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Christoforou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μην ξεχνάμε αγαπητοί φίλοι ότι Το ΘΕΙΟν είναι μέσα στο κάθε άνθρωπο.
Άρα ο κάθε άνθρωπος, εν δυνάμει, είναι ένας θείος άνθρωπος.
Η άγνοια του οφείλεται στον πρόσκαιρο εναγκαλισμό του από την μάγια και την Θυμαπάτη.

Η λύση είναι μία, εντοπίζουμε ποιό είναι για τον κάθε συνάνθρωπο μας τον ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΜΠΡΟΣ και τον βοηθάμε να το κάνει.

Σχολείο είναι η ζωή, με εκατομμύρια μαθητές και εκατομμύρια δασκάλους.

ΧΧ

CCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2004, 14:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σχολείο είναι η ζωή, με εκατομμύρια μαθητές και εκατομμύρια δασκάλους.

Και ο κάθε άνθρωπος είναι ταυτόχρονα μαθητής και δάσκαλος του άλλου. Αν το κατανοήσουμε αυτό, τα πράγματα γίνονται πιό εύκολα για όλους.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2004, 09:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς έχω πρόβλημα με το Internet! Θα επιστρέψω...

Edited by - Timetrapped on 07/09/2004 10:38:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 11:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς είχα πρόβλημα με το Internet τόσες μέρες, μη νομίζετε πως εγκατέλειψα! Θέλω να σταθώ στα πολύ σωστά λόγια του Αρματοβόρου και του Avatargr ότι πρώτα από όλα πρέπει να δεις τη δική σου άγνοια. Νομίζω ότι αυτό που είναι το πρώτο και βασικότερο βήμα, μέχρι ενός σημείου το έχω καταφέρει... Αν δε δεις την άγνοια σου δεν πρόκειται να την καταπολεμήσεις ποτέ, δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις έναν αόρατο εχθρό! Το πρώτο βήμα κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι το να αποκτήσεις επίγνωση της διαμόρφωσης σου. Δεν είναι προφανέστατο ότι από τη στιγμή που γεννιέται κάποιος διαμορφώνεται πλήρως από το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει? Η διαμόρφωση αυτή σε όλους τους τομείς δεν είναι η αιτία των περισσότερων συγκρούσεων που υπάρχουν στον κόσμο? Αν δεν υπήρχε αυτός ο διαχωρισμός ο εθνικός, ο θρησκευτικός, ακόμα και ο ατομικός που είναι συνέπειες της διαμόρφωσης, κατασκευάσματα του μυαλού, θα υπήρχαν άραγε όλες αυτές οι συγκρούσεις και ο πόνος?? Φυσικά θα σας θυμίσουν κάτι από Κρισναμούρτι αυτά τα λόγια, δεν το κρύβω με έχει επηρεάσει σαν άνθρωπο αλλά πολλά από αυτά που έλεγε υπήρχαν μέσα μου πριν τα διαβάσω αλλά κάπως μπερδεμένα χωρίς να μπορώ να τα εξωτερικεύσω με λέξεις όπως με τόση σοφία και απλότητα (νομίζω αυτά τα 2 πάνε μαζί) έκανε αυτός ο άνθρωπος! Δεν ξέρω αν ξέφυγα κάπως από το αρχικό θέμα αλλά νομίζω ότι έχει μεγάλη σχέση με την άγνοια η επίγνωση της διαμόρφωσης...


You can find all you need in your mind...if you take the time

Edited by - Timetrapped on 08/09/2004 11:49:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2004, 19:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Timetrapped ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Αν δεν υπήρχε αυτός ο διαχωρισμός ο εθνικός, ο θρησκευτικός, ακόμα και ο ατομικός που είναι συνέπειες της διαμόρφωσης, κατασκευάσματα του μυαλού, θα υπήρχαν άραγε όλες αυτές οι συγκρούσεις και ο πόνος?? Φυσικά θα σας θυμίσουν κάτι από Κρισναμούρτι αυτά τα λόγια, δεν το κρύβω με έχει επηρεάσει σαν άνθρωπο αλλά πολλά από αυτά που έλεγε υπήρχαν μέσα μου πριν τα διαβάσω αλλά κάπως μπερδεμένα χωρίς να μπορώ να τα εξωτερικεύσω με λέξεις όπως με τόση σοφία και απλότητα (νομίζω αυτά τα 2 πάνε μαζί) έκανε αυτός ο άνθρωπος!

Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ..
Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ....
Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΑΔΟΛΟ ΣΚΟΠΟ.......
Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ....
Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΛΑ (ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ)....

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΣ ΓΙΝΟΥΝ Η ΠΥΞΙΔΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ..

ΟΙ ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ (ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΡΑΜΟΓΛΟΥ) ΘΑ ΜΑΣ ΣΥΝΤΡΟΦΕΥΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 18:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΙΑ Η ΣΤΑΣΗ ΣΑΣ ΑΝΤΙΚΡΥΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ..
  • ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ;
  • ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ;
  • ΠΟΙΟΥ;

ΝΑ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ : ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΑΛΛΟΣ "ΑΓΝΟΕΙ" ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ "ΞΕΡΕΙΣ" ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΣΥ "ΑΓΝΟΕΙΣ" ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ "ΞΕΡΕΙ";

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 11:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Odysseus_nemo ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΜΑΣ.

ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΥΞΙΔΑ...
Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΓΝΩΘΙ ΣΕ' ΑΥΤΟΝ..

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 14:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΝΑ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ : ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΑΛΛΟΣ "ΑΓΝΟΕΙ" ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ "ΞΕΡΕΙΣ" ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΣΥ "ΑΓΝΟΕΙΣ" ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ "ΞΕΡΕΙ";

Μάλλον η απάντηση είναι πολύ απλή.
Παρακολουθείς ποιός από τους δύο μιλάει περισσότερο!
Αυτός λοιπόν είναι αυτός που συνήθως ξέρει λιγότερα, επειδή ο άνθρωπος που έχει ως σκοπό του να μαθαίνει, δεν μιλάει πολύ αλλά ακούει...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 02:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε!! AVATARGR!!!
ΓΡΑΦΕΙΣ :
quote:
Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΓΝΩΘΙ ΣΕ' ΑΥΤΟΝ..


ΠΟΣΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ;
ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ; "ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ";;

Ostria!!!
ΓΡΑΦΕΙΣ :

quote:
Παρακολουθείς ποιός από τους δύο μιλάει περισσότερο!
Αυτός λοιπόν είναι αυτός που συνήθως ξέρει λιγότερα, επειδή ο άνθρωπος που έχει ως σκοπό του να μαθαίνει, δεν μιλάει πολύ αλλά ακούει...


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 02:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ε!! AVATARGR!!!
ΓΡΑΦΕΙΣ :
quote:
Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΓΝΩΘΙ ΣΕ' ΑΥΤΟΝ..


ΠΟΣΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ;
ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ; "ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ";;

Ostria!!!
ΓΡΑΦΕΙΣ :

quote:
Παρακολουθείς ποιός από τους δύο μιλάει περισσότερο!
Αυτός λοιπόν είναι αυτός που συνήθως ξέρει λιγότερα, επειδή ο άνθρωπος που έχει ως σκοπό του να μαθαίνει, δεν μιλάει πολύ αλλά ακούει...

ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ : ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙ !!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 09:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.


ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Odysseus_nemo ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΠΕΛΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ "ΓΝΩΘΙ ΣΕ' ΑΥΤΟΝ" Η "ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ"...

Ο ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ....

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ...

ΟΙ KAΡΠΟΙ ΣΕ ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ ΔΕΝ ΟΡΙΜΑΖΟΥΝ ΟΛΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 10:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ostria!!!
ΓΡΑΦΕΙΣ :
quote:
Παρακολουθείς ποιός από τους δύο μιλάει περισσότερο!
Αυτός λοιπόν είναι αυτός που συνήθως ξέρει λιγότερα, επειδή ο άνθρωπος που έχει ως σκοπό του να μαθαίνει, δεν μιλάει πολύ αλλά ακούει...

ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ : ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙ !!!


Αγαπητέ Οδυσσέα, αυτό που έγραψα είναι μία απλή παρατήρηση που αφορά τους ανθρώπους που δεν έχουν σχέση Δάσκαλου-Μαθητή (δηλαδή που δεν είναι ο ένας ειδήμων και ο άλλος άσχετος).

Αυτός, λοιπόν, που συνήθως ενδιαφέρεται να μάθει -γενικά μιλώντας-(άρα συγκεντρώνει γνώση) ακούει περισσότερο και μιλάει λιγότερο σε μία συζήτηση, ακριβώς επειδή σκοπός του είναι να μάθει περισσότερα απ όσα ήδη γνωρίζει.

Αυτός που μιλάει περισσότερο, είτε θεωρεί ότι γνωρίζει τα πάντα οπότε ο άλλος δεν έχει να του προσθέσει τίποτα, είτε είναι νεοφώτιστος που αποκτώντας κάποια γνώση τον πιάνει η μανία να την επιδείξει, όπως κάνει κάποιος που παίρνει καινούργιο αμάξι και τρέχει δεξιά και αριστερά για να δείξει το καινούργιο του απόκτημα.

Αυτός λοιπόν που έχει μάθει να σιωπά, να παρατηρεί και να ακούει τον συνομιλητή του, λογικά έχει μαζέψει περισσότερη γνώση στην ζωή του από τον άλλο.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 10:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Odysseus_Nemo...
quote:

ΠΟΙΑ Η ΣΤΑΣΗ ΣΑΣ ΑΝΤΙΚΡΥΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ..
  • ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ;
  • ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ;
  • ΠΟΙΟΥ;

Αν αντικρίσεις τη δική σου άγνοια έχεις ήδη κάνει το πρώτο βήμα για να βγεις από αυτή...
Αν δεν έχεις αντικρίσει τη δική σου άγνοια φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να δεις την άγνοια των άλλων!!
Το ερώτημα αναφέρεται στην άγνοια των άλλων αφού πρώτα έχουμε δει τη δική μας.

quote:

ΝΑ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ : ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΑΛΛΟΣ "ΑΓΝΟΕΙ" ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ "ΞΕΡΕΙΣ" ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΣΥ "ΑΓΝΟΕΙΣ" ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ "ΞΕΡΕΙ";]

Εύλογο το ερώτημα σου αλλά αν διαβάσεις παραπάνω τα όσα έγραψα για την επίδραση της διαμόρφωσης θα καταλάβεις ένα μέρος από αυτό που ήθελα να περάσω. Όταν ο κόσμος ( η πλειοψηφία) ασχολείται με θέματα που προβάλλονται και τα δέχεται χωρίς δεύτερη σκέψη, όταν οι ενέργειες γίνονται τελείως μηχανικά στη ζωή και δεν υπάρχει χρόνος για βαθύτερες σκέψεις γιατί αυτό το ρυθμό ζωής έχει επιβάλλει η κοινωνία, όταν προσπαθείς να συζητήσεις για όλα αυτά χωρίς να επιβάλλεις φυσικά καμία άποψη, απλώς να συζητήσεις και ο άλλος σου λέει άσε με τώρα στην ησυχία μου ή τι μου λες τώρα εσύ σε μια ώρα παίζει η Ολυμπιακάρα και διάφορα τέτοια, ε κάτι σε άγνοια μου φέρνει αυτό. Η όταν ακόμα συζητάς και σου λένε ότι εγώ είμαι πραγματικά ελεύθερος γιατί έχω τη δουλειά μου, το αυτοκίνητο μου και το σπίτι μου και δε με νοιάζει τίποτα παραπέρα, δεν πρόκειται να αλλάξω τον κόσμο ούτε θα σώσω τα παιδιά που πεινάνε, ή τη φύση που αργοπεθαίνε, δεν ξέρω... εσάς πως σας φαίνονται?


You can find all you need in your mind...if you take the timeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy