ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Θαυμα ή ονειρο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Manick
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2004, 21:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια συγνωμη αν το εβαλα ως ξεχωριστο φαινομενο που μου εχει τυχει (σε σχεση με ακομη ενα που ανοιξα ως θεμα), αλλα ειναι κατι το εντελως διαφορετικο...

Καποια μερα, ενω ημουν στο κρεββατι μου και ξυπνησα, αλλα θελησα να καθησω κι'αλλο, ωστε να κοιμηθω λιγο ακομη...Καποια στιγμη συνεβη κατι πολυ περιεργο...Καθως εκλεισα τα ματια (δεν κοιμομουν, ειμαι σιγουρος) βλεπω ενα προσωπο που καταλαβα οτι ηταν ο Χριστός..το οποιο μου ειπε: "Νικο αν θελεις να σωθεις, ασε με να μπω μεσα σου"..Ανατριχιαζω ακομα και τωρα που το γραφω...Το καλυτερο ειναι αυτο που συνεβη μετα απο αυτα τα λογια. Ενιωσα κατι σαν μια δινη να στριφογυρναει και να μπαινει μεσα μου, προκαλωντας εναν ηχο μεσα στο μυαλο μου, πολυ παραξενο.Αυτο κρατησε 2-3 δευτερολεπτα και αμεσως μετα εγω απο τον φοβο μου ανοιξα τα ματια μου και σηκωθηκα κατευθειαν απο το κρεββατι μου! Ηταν λες και κατι μπηκε στην ψυχη μου...Κατι αξιοσημειωτο: στο σημειο που ενιωσα αυτην τη "δινη" αισθανομουν ακομη κατι να με ψιλοενοχλει, κατι σαν σφηξιμο....

Δεν ξερω αν αυτο ειναι κατι το οποιο ηταν της φαντασιας μου, ονειρο μου, ή κατι αλλο...Την ιδια μερα, πηγα σε εναν ιερεα και μου ειπε οτι αν ενιωσα καλα, τοτε ηταν κατι για καλο και αν τρομαξα, τοτε ηταν κατι για κακο....

Οι δικες σας αποψεις?

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2004, 21:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά απ'αυτό πως άλλαξε (αν άλλαξε) η ζωή σου? Τι νιώθεις τώρα? Εχεις αλλάξει? Βλέπεις τον κόσμο διαφορετικά?

Για να έχεις μια καλύτερη απάντηση πρέπει πρώτα να δεις τα αποτελέσματα αυτής της εμπειρίας....

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Manick
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2004, 22:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου πω την αληθεια....για ενα διαστημα μετα απο εκει ειχα πολλα προβληματα με τους γονεις μου...πολλα....αλλα μετα ηρεμησαν καπως τα πραγματα...δεν εγινε κατι το ριζικο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2004, 23:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέτοιου είδους εμπειρίες όταν συμβαίνουν, συνήθως αλλάζουν δραματικά τις ζωές των ανθρώπων. Κυρίως γιατί αλλάζει η οπτική τους στον κόσμο. Οταν κάποιος έχει "δεχθεί" μέσα του μία ανώτερη ενέργεια, αυτή τον διαμορφώνει και τον καθοδηγεί για την συνέχεια. Στην περίπτωση σου ίσως έκανες μια προβολή της ανάγκης που είχες (ακόμα και υποσυνείδητα) να βιώσεις κάτι παραπάνω απ' τα συνηθισμένα.... Ολα αυτά βέβαια είναι θεωρίες και εσύ μόνος σου θα βρεις τα πως και τα γιατί σε κάθε σου εμπειρία...
Μην σταματάς να ψάχνεις..

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Manick
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 00:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αυτο που μου ειπες...μου θυμησες κατι πολυ σημαντικο! Οντως εκεινο τον καιρο ειχα εντονο το συναισθημα να κανω κατι παραπανω απο τα συνηθησμενα καθως και να διορθωθω ως ανθρωπος...δεν ξερω πολυ περιεργο σε εναν τοσο απομακρυσμενο ανθρωπο απο την εκκλησια οπως εγω (δεν πηγαινω σχεδον ποτε αν και ειμαι ορθοδοξος και πιστευω)να παρουσιαστει κατι τετοιο....Επισης εκεινον τον καιρο σκεφτομουν αυτο ακριβως...οτι ειχα αρχισει να χανω την πιστη μου.....

Ποσα πραγματα δεν ξερουμε τελικα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TruthHunter
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 01:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TruthHunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΣΩΣ ΣΕ ΠΗΡΕ Ο ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ (ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ...)ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΝΗ ΠΟΥ ΕΝΟΙΩΣΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΤΟΜΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ........ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΞΕΡΕΙ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 02:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο κι αν δεν πηγαίνουμε στην Εκκλησία, και μόνο επειδή μεγαλώνουμε σε μια συγκεκριμένη χώρα, είμαστε ποτισμένοι με την σημειολογία της θρησκείας μας.... Αν μάλιστα έχουμε και τον ιδιαίτερο προσωπικό μας τρόπο να συμμετέχουμε σ'αυτό, αυτή η σημειολογία μέσα μας ενισχύεται.... Το υποσυνείδητο έχοντας πρόσβαση σ'αυτή την σημειολογία την χρησιμοποιεί για να μας δείξει ότι χρειάζεται...

Μην απορρίπτεις τελείως την περίπτωση να έχει συμβεί πράγματι κατι ιδιαίτερο, ίσως θέλει ακόμα χρόνο για να σου δείξει τι ήταν...

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 09:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητε μου Manick καλη σου ημερα.

Διαβασα το θεμα σου και θα προσπαθησω να σου πω δυο πραγματα φιλικα, και αυτα σαν ανθρωποs και οπωs τα καταλαβαινω εγω.

Μερικα πραγματα θα τα δουμε εδω, γιατι λεs οτι:

<< Με αυτο που μου ειπες...μου θυμησες κατι πολυ σημαντικο! Οντως εκεινο τον καιρο ειχα εντονο το συναισθημα να κανω κατι παραπανω απο τα συνηθησμενα καθως και να διορθωθω ως ανθρωπος...δεν ξερω πολυ περιεργο σε εναν τοσο απομακρυσμενο ανθρωπο απο την εκκλησια οπως εγω (δεν πηγαινω σχεδον ποτε αν και ειμαι ορθοδοξος και πιστευω)να παρουσιαστει κατι τετοιο....Επισης εκεινον τον καιρο σκεφτομουν αυτο ακριβως...οτι ειχα αρχισει να χανω την πιστη μου.....>>

Εδω υπαρχει εναs υπαρκτοs κινδυνοs (να χασειs την πιστη σου), αλλα συγχρονωs και μια παρηγορια οτι (προσπαθουσεs να πιαστειs απο αυτην) για τον λογο αυτον ζηταγεs κατι που να σου δωσει δυναμη, επισηs αυτο σου συμβαινει και απο την στιγμη που βαζειs σε κριση τον εαυτο σου, με το σκεπτικο και την θεληση να διορθωθειs σαν ατομο.

Απο εκει ομωs και εωs την πραξη υπαρχει μια μεγαλη αποσταση,και επισηs πρεπει να συμβει κατι στα γρηγορα που να σε δυναμωσει.

Κοιτα προσεκτικα εδω τι γραφειs:

<< δεν ξερω πολυ περιεργο σε εναν τοσο απομακρυσμενο ανθρωπο απο την εκκλησια οπως εγω (δεν πηγαινω σχεδον ποτε αν και ειμαι ορθοδοξος και πιστευω)να παρουσιαστει κατι τετοιο....>>

Μα εδω καλε μου φιλε τα λογια σου δειχνουν εναν ανθρωπο με ταπεινωση,
και οπωs ξερειs στουs ταπεινουs φανερωνεται ο Θεοs.

Διαβασε το Ιωηλ κεφ 2 : 28-32
Και υστερα απ΄αυτα θα εκχεω το πνευμα Μου επανω σε καθε σαρκα και θα προφητευσουν οι γιοι σας, και οι θυγατερες σας,
οι πρεσβυτεροι σας θα ονειρευτουν ονειρα, οι νεοι σας θα δουν ορασεις.
Κι ακομα, επανω στους δουλους Μου κι επανω στις δουλες Μου κατα τις ημερες εκεινες θα εκχεω το πνευμα Μου....

Το οραμα λοιπον που σου εχει συμβει μην σε τρομοκρατει, αντιθετα να προσευχεσε και να ευχαριστειs Τον Κυριο Ιησου Χριστο για οτι σου προσφερει, ειναι πολλοι αυτοι που λαβαινουν σημερα σημεια παρηγοριαs, το μονο που εχειs να κανειs ειναι να Τον εμπιστευτειs σαν εναs Ναοs Του Θεου, οπωs ειναι γραμμενο.

Ιδου και τα παρακατω λογια που λαβαινειs:

"Νικο αν θελεις να σωθεις, ασε με να μπω μεσα σου"..

Αυτο που σου ειπε ο Ιερεαs εχει μεγαλη βαση, αν για παραδειγμα ενειωσεs φοβο ειναι και ο ελεγχοs μεσα απο τιs τυψειs μαs, αλλα κατοπιν με τον καιρο και οσο αλλαζομαι σαν ανθρωποι ο φοβοs υποχωρει.
Με την προσευχη και με την μελετη, δεν εχειs να φοβηθειs τιποτα, αντιθετα θα ενισχυθειs μεσα σου ακομη δυναμικοτερα.

Ο Θεοs μαζι σου.+

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Manick
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 12:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι εχεις απολυτο δικιο..παντως εχω παρατηρησει στον εαυτο μου οτι μετα απο εκεινο το γεγονος, τα καλα πραγματα ηταν πιο πολλα απο τα ασχημα...Δεν ειναι συμπτωση.Το ξερω, το αισθανομαι! Αν και ειμαι ενας απο τους ανθρωπους που πολυ δυσκολα πειθονται αν δεν δουν πρωτα...Σιγα σιγα ομως αυτο φευγει...

Υ.Γ. Ας αναπαυθουν οι ψυχουλες των παιδιων που εχασαν σημερα το πρωι τη ζωη τους, παλι στο δρομο, παλι εξ'αιτιας μιας νταλικας...Ελεος πια καντε κατι σε αυτο το κρατος..Απο τον πιο απλο ανθρωπο μεχρι και τον πρωτο πολιτη της χωρας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spin
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 22:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι νομίζω πως ήταν ένα όνειρο. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο πως τέτοιου είδους εμπειρίες συμβαίνουν συνήθως λίγο πριν κοιμηθούμε, κατά τη διάρκεια του ύπνου ή και μόλις έχουμε ξυπνήσει. Όταν δηλαδή ο εγκέφαλός μας δεν είναι εντελώς "ξύπνιος". Πάντως ό,τι και να ήταν αυτό που μετράει είναι το ότι σου έκανε καλό όπως λες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 22:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οντως εκεινο τον καιρο ειχα εντονο το συναισθημα να κανω κατι παραπανω απο τα συνηθησμενα καθως και να διορθωθω ως ανθρωπος...δεν ξερω πολυ περιεργο σε εναν τοσο απομακρυσμενο ανθρωπο απο την εκκλησια οπως εγω (δεν πηγαινω σχεδον ποτε αν και ειμαι ορθοδοξος και πιστευω)να παρουσιαστει κατι τετοιο....Επισης εκεινον τον καιρο σκεφτομουν αυτο ακριβως...οτι ειχα αρχισει να χανω την πιστη μου.....

Η παροιμία "ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται" σου λέει τίποτα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Manick
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 22:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι. Ειναι μια ακομα εξηγηση για το τι μπορει να σημαινει αυτο που ειδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

solius
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 23:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους solius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
που λες Manick αυτό μου θύμισε κάτι ιστορίες που έχω ακούσει για στρατιώτες στον ελληνοαλβανικό πόλεμο. Σύμφωνα κ με μαρτυρίες τους όταν πήγαιναν να κοιμηθούν έβλεπαν κάτι σαν σκιές οι οποίες πήγαιναν να τους πνίξουν κ όταν το έκαναν αυτό, οι στρατιώτες ένιωθαν ένα σφίξιμο που πολλές φορές οδηγούσε και στον θάνατο. Αυτό βέβαια εξηγείται επιστημονικά: στο περίπου, λόγο της έντασης στην οποία βρίσκονταν το διάφραγμα έκανε συσπάσεις κατά τη διάρκεια του ύπνου τους. Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο μπορεί να σου συνέβη. Η δίνη θα μπορούσε να συνδεθεί με το παραλίγο χάσιμο των αισθήσεων ή και με το γεγονός ότι εκείνη την ώρα κοιμόσουν και μπορεί να μεταφράστηκε στον εγκέφαλο σου υπό τη μορφή ονείρου με αυτό τον τρόπο. Who knows!?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Manick
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 12:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Manick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EΕυχαρστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Πραγματικά με βοηθουν πολυ σε καποια πιθανη ερμηνεια του τι μπορει να ειδα.. Αν το προχωρουσα ομως? Γιατι αυτο το πραγμα που μπορουμε να εξηγησουμε επιστημονικα, δεν ειναι πιθανον να ειναι και παλι παρεμβαση Θεου? (δεν ειμαι αλαζονας ουτε εγωιστης για το οτι μπορει να εμφανιστηκε σε μενα, απλα λεω, σε πιθανη περιπτωση που εγινε αυτο). Κατι τετοιο δεν ειναι γενικα εφικτο? Δηλαδη, ό,τι εξηγουμε με επιστημη, παυει να εχει "θεικες" προελευσεις? (μιλαω για συγκεκριμενες περιπτωσεις οπως αυτη).

Ευχαριστω και παλι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 10:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε μου Manick καλη σου ημερα και καλο μηνα.

<< Ναι εχεις απολυτο δικιο..παντως εχω παρατηρησει στον εαυτο μου οτι μετα απο εκεινο το γεγονος, τα καλα πραγματα ηταν πιο πολλα απο τα ασχημα...Δεν ειναι συμπτωση.Το ξερω, το αισθανομαι! Αν και ειμαι ενας απο τους ανθρωπους που πολυ δυσκολα πειθονται αν δεν δουν πρωτα...Σιγα σιγα ομως αυτο φευγει...>>

Manick με ολη μου την ψυχη ημουν μαζι σου, μεινε σταθεροs και αν θεs την γνωμη μου, και περισσοτερα να ειναι τα ασχημα βαστα!

Ο Θεοs μαζι σου.+


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy