ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Θαλής και γράμμα "Θ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2002, 10:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Ένας φίλος από την Νορβηγία μας παρακάλεσε να ξεκινήσουμε μία συζήτηση για ένα σημαντικό κατά τον ίδιο ζήτημα. Μέχρι να κάνει εγγραφή και να συμμετέχει είναι καλό να κάνουμε τα πρώτα σχόλια

Μας γράφει:

Ειναι παντου,οπου και να κοιταξουμε το βλεπουμε, ο,τι και να συμβει εμφανιζεται μπροστα μας,αλλοι το αφηνουν απαρατηρητο,αλλοι προσπαθουν να βρουν την ακρη του.Αυτο εκανε και ο θαλης με το περιφημο Θ που δεν εχει τελος αλλα δεν ειναι μονο αυτο δεν εχει και "πατερν"(απο οσο εχω διαβασει και ξερω). Η σπειρoειδης του κινηση συμβολιζεται απο την γεννηση γαλαξιων,αστρων,πλανητων μεχρι και μεσα στο ξυλο αν το κοψουμε 8α το δουμε,μεχρι και ο ανεμοστροβηλος παρουσιαζει το σχημα αυτο,οπως και οι μαυρες τρυπες και πολλα αλλα εχουν την σπειρoειδη αυτη μορφη,το περιφημο Θ του θαλη.Περιμενω την αποψη σας για το 8εμα.

"Αγαπα για να μην μισεις"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2002, 12:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE thoth GEIA SOU.

KAT ARXAS THA EITHELA MIA EPEXIGISH/EXIGISH SE AYTO TO THEMA.
TO ONOMA TOU THALH EXEI SXESEI ME TO γράμμα "Θ" ????????????
DILADI YPARXEI LOGOS POU EXEI O THALHS AYTO TO ONOMA ?????????
KAI TI ENOEIS "πατερν".
PANDWS GIA THN SPYROEIDI KINISI APO OTI XERW SYMBOLIZWNDAI ME ALA SXHMATA KAI OXI ME TO "Θ".

EYXARISTW KAI PERIMENW MIA APANDISH

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2002, 15:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας, θέλω να κάνω μία διόρθωση. Ο φίλος που έστειλε την ερώτηση που αναφέρω στο πρώτο μήνυμα δεν είναι από την Νορβηγία.

Φίλες Avatargr κάνω εξυπηρέτηση στον φίλο που μου έστειλε την ερώτηση-τοποθέτηση. Δεν είναι δική σκέψη. Ελπίζω ο φίλος μας, να εγγραφεί στο forum (του έστειλα οδηγίες) και να σου απαντήσει.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 14:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σας, θέλω να κάνω μία διόρθωση. Ο φίλος που έστειλε την ερώτηση που αναφέρω στο πρώτο μήνυμα δεν είναι από την Νορβηγία.

Φίλες Avatargr κάνω εξυπηρέτηση στον φίλο που μου έστειλε την ερώτηση-τοποθέτηση. Δεν είναι δική σκέψη. Ελπίζω ο φίλος μας, να εγγραφεί στο forum (του έστειλα οδηγίες) και να σου απαντήσει.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"




5 χρόνια περάσανε και δεν μάθαμε για το Θ!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kyanos_Drakos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 05:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kyanos_Drakos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι είναι τα πέντε χρόνια μεσα στην αιωνιότητα;;

Έχω πάντως παρατηρήσει για να σας δώσω και την δική μου μαρτυρία,
ότι στα αρχαία ελληνικά το Θ εμφανίζεται ώς ένας κύκλος με μια τελεία στο μέσο.
Το ίδιο σύμβολο χρησιμοποιήτε και αστρολογικά για τον ήλιο.
Επίσης ο θεός είναι μια λέξη που ξεκινα με Θ, και δεν ξέρω αν είναι "τυχαίο",
ή μάλλον συμβολίζει το κέντρο όπως ομοιάζει το σύμβολο, μα και ο ήλιος
που είναι πηγή Ζωής. Επίσης το Θ είναι ο αριθμός 9, ένας αριθμός μυστηρίου,
εννεάγραμμα κλπ. Δεν νομίζω να είναι τυχαίο που απο την γλώσσα μας λοίπουν 2 γράμματα
που στα αρχαία χρόνια αντιστοιχούσαν στο 90 και στο 900...
επίσης Θάνατος, Θυσία, Θρόνος, θρίδαξ(!), θρησκεία, θόλος, θνητός, θησαυρός, Θήλυ, Θεωρία(!), Θεσμός, Θέρος, Θερμότητα, θράκα, θεραπεία, Θεμέλιο, Θέμις, θέμα, θέλημα, θέατρο, θέα, θαύμα και μια απο τις πιο ωραίες λέξεις, θάλασσα!!


ο Κισσός... αναριχάται
"Όταν δείς κάτι καkό σε κάποιον άλλο, γύρισε και εξέτασε πολύ προσεκτικά τον εαυτό σου" Κομφούκιος
www.myspace.com/okissosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 01:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γράμμα Θ, αγαπητοί μου φίλοι, εμφανίζεται σε αρχαίες επιγραφές με ένα σταυρό στο κέντρο. Εμφανέστατα υποδηλώνει τον τροχό. Στην αρχαία εποχή ο τροχός αναφερόταν και ως "Είλος" δηλαδή έλικας. Αυτός δε ο Είλος δεν μπορεί να είναι άλλος απ’ τον Ήλιο.
Στην Αραμαϊκή και Εβραϊκή γλώσσα η Γαλιλαία προφερόταν Galil δηλαδή η Γή του Είλου. Στα σύγχρονα λεξικά μεταφράζεται παραδόξως «η Γή του τροχού».

Θήτα και ο δέλτατος.

Λουκάς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ωό
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2008, 02:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ωό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γράμμα Θήτα (κύκλος με σταυρό στη μέση)πριν το κυμαϊκό-βοιωτικό αλφάβητο εμφανίζετε στις γραμμικές γραφές Α' και Β' και αποδίδετε με το συλλαβόγραμμα qa η αλλιώς κα, γα, γαία.Συμβόλιζε κατά άλλους τον ήλιο η την γη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2008, 23:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γράμμα Θ δεν με είχε απασχολήσει ποτέ στο παρελθόν . Το μόνο που γνώριζα ήταν ότι μία παραλλαγή είχαν σαν σύμβολό τους οι Κάβειροι .

όπως επίσης ο ασημένιος Στατήρας της "Βοιωτικής Συμμαχίας" που στη μία όψη του είχε μία ασπίδα καιστην άλλη το γράμμα Θ

Το θέμα που άνοιξε ο φίλος thoth , με προβλημάτισε και έτσι συνδύασα το Θ με τον αριθμό "Εννέα" και στη συνέχεια με τις εννέα "Μούσες" , με τις εννέα γραμμές της Ελληνικής Σημαίας κ.ο.κ.
Επίση ψάχνοντας στο Google βρήκα την παρακάτω διεύθυνση αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα σχετικά με τον αριθμό εννέα .

http://frida.pblogs.gr/2008/03/to-9-ekfrazei-thn-teleiothta.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2008, 07:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωό Απεστάλη: 10/04/2008, 02:37:12 Το γράμμα Θήτα (κύκλος με σταυρό στη μέση)πριν το κυμαϊκό-βοιωτικό αλφάβητο εμφανίζετε στις γραμμικές γραφές Α' και Β' και αποδίδετε με το συλλαβόγραμμα qa η αλλιώς κα, γα, γαία.Συμβόλιζε κατά άλλους τον ήλιο η την γη.

Θ, προϊόν του (διπλού) "Τ Τ" και γιατί όχι, αφού ...Ά(ττ)ει ο αρχαίος Ήλιος.

"Κά" ο ΚΑΠΠΑ, και αυτός με διπλή ακτίνα (π). Τίποτα τυχαίο.

Ένα μικρό ταξίδι στον μαγικό κόσμο του Ελληνικού Αλ-Ιευά-βητου.


ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2008, 15:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ
Θ, προϊόν του (διπλού) "Τ Τ" και γιατί όχι, αφού ...Ά(ττ)ει ο αρχαίος Ήλιος.

"Κά" ο ΚΑΠΠΑ, και αυτός με διπλή ακτίνα (π). Τίποτα τυχαίο.

Ένα μικρό ταξίδι στον μαγικό κόσμο του Ελληνικού Αλ-Ιευά-βητου.



Φίλε Λουκα αυτά που γράφεις είναι πολύ ενδιαφέροντα .....αλλά λίγα .
Θα σε παρακαλούσα άν έχεις χρόνο να αναφερθής εκτελέστερα πάνω σ' αυτά ή να μου υποδείξης άν γνωρίζεις τίτλους Ελληνικών βιβλίων σχετικούς με το θέμα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ωό
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 06:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ωό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τους Κάβειρους δεν ήξερα φίλε Sesostris.
Έχω δει πάντως το γράμμα Θήτα (κύκλο με σταυρό στην μέση) σε σφραγιδόλιθο που βρέθηκε στην Καδμεία στα ανάκτορα και μην ξεχνάμε την σύμπτωση Θήτα (κύκλο με σταυρό στην μέση) ως το γράμμα Θ, Θήβα
και qa (κύκλο με σταυρό στην μέση) Καδμεία.
Ίσως το qa (κύκλο με σταυρό στην μέση) να έχει να κάνει με τα αρχικά γράμματα της λέξης Κάβειροι.

φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ όλα καλά? :)

Εκείνο το ΑΤΘΊΣ γιατί μου έβγαινε άραγε πάντα ως ΑΤΤΙΚΗ?
έχουμε και τον Άττι από την Φρυγία,

Άττις
θεός των Φρυγών, όπως περίπου ο Άδωνις. Του αποδίδεται η επινόηση της ποιμενικής σύριγγας, που κατασκευαζόταν από δέκα καλάμια.

Ηλιακός θεός όπως ο Άδωνις δηλαδή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 08:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ όλα καλά? :)

Μικρές οι απαιτήσεις μου απ' την ζωή και έτσι μπορώ να συναγωνίζομαι με επιτυχία τον Ηράκλειτο στις απολαύσεις. Πανηγύρι κάθε πρωϊ όταν ξημερώνει ο "Αγνός Αππόλων".

quote:
Ίσως το qa (κύκλο με σταυρό στην μέση) να έχει να κάνει με τα αρχικά γράμματα της λέξης Κάβειροι.

Κάβειροι: Ή καμπίρ. Δηλαδή τα «Μεγάλα Μυστήρια» του Καρκίνου λένε πολλοί. Είμαι υπέρ της άποψης ότι ήταν τα αρχαία Αιγυπτιακά Μυστήρια του Σειρίου τον οποίον ονόμαζαν και Κομπάρ.
Ξεθωριασμένους συνεχιστές αυτών των Μυστηρίων μάλλον θα πρέπει να θεωρήσουμε τους Πρωτομουσουλμάνους.
Καμπίρ σημαίνει μεγάλος. Άκμπαρ σημαίνει μέγιστος.

Τώρα το ΚΑΠΠΑ αν θέλαμε να το βάλουμε στο ετυμολογικό μικροσκόπιο θα μπορούσε να μας έδινε ΚΑ και ΑΠΠΑ. Όπου ΑΠΠΑ σημαίνει πατέρας και ΚΑ θεός. Βλέπε Κά-δυτις για την Ιερουσαλήμ δηλαδή «Κάθοδος του θεού»


quote:
Εκείνο το ΑΤΘΊΣ γιατί μου έβγαινε άραγε πάντα ως ΑΤΤΙΚΗ?


Η άποψή μου είναι ότι το ΑΤΘΙΣ είναι απλά ένας μεταβατικός σταθμός από το πανάρχαιο ΑΤΤΙΝΑ το οποίο όπως γνωρίζεις πήρε δύο κατευθύνσεις. Η μία κατέληξε σε απλό ΑΣΣΙΝΑ ή ΑΣΙΝΑ (η θεά Αθηνά για τους Σπαρτιάτες) και η άλλη αφού κάποτε έγινε ΑΤΘΙΣ- ΑΤΘΙΝ- ΑΤΘΙΝΑ απώλεσε σταδιακά το «Τ» και έμεινε με το ΑΘΙΝΑ ή το γνωστότερο ΑΘΗΝΗ. (βλέπ.επίσης όρος Ιτταβύριον που έγινε Θαβώρ).
Αν λοιπόν ο Άττων ή Άσσων θεωρηθεί ως το πρωταρχικό υλικό τότε δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι μιλάμε για την ΑKENA δηλαδή την θεά Ίσιδα της εποχής του Αχνατών τον οποίο θα πρέπει μάλλον να προφέρουμε «Ακεναχάττων». Η λέξη Άττων έπαψε να σημαίνει Αγνός στα Ελληνικά. Οι Ιουδαίοι όμως διατήρησαν αυτή την έννοια για τον «Αγνό». Λέξη που πέρασαν και στους Άγγλους οι οποίοι την χρησιμοποιούν μέχρι σήμερα έτσι όπως την παρέλαβαν. (βλεπ. Atonment για τον εξ-αγνισμό).

Τώρα το περιβόητο ΝΗΘ που διάβασε ανάποδα ο Πλάτων(δεν γνωρίζουμε σε ποιά γραφή) όταν πήγε στην Αίγυπτο δεν είναι άλλο απ’ το κλασικό (α)ΘΗΝ(η).

Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2008, 23:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωό
Για τους Κάβειρους δεν ήξερα φίλε Sesostris.
Έχω δει πάντως το γράμμα Θήτα (κύκλο με σταυρό στην μέση) σε σφραγιδόλιθο που βρέθηκε στην Καδμεία στα ανάκτορα και μην ξεχνάμε την σύμπτωση Θήτα (κύκλο με σταυρό στην μέση) ως το γράμμα Θ, Θήβα
και qa (κύκλο με σταυρό στην μέση) Καδμεία.
Ίσως το qa (κύκλο με σταυρό στην μέση) να έχει να κάνει με τα αρχικά γράμματα της λέξης Κάβειροι.

Ο ισοσκελής σταυρός φίλε Ωό , η "ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ" είναι και το σύμβολο του Διός , που έφεραν οι ιερείς του στους χιτώνες τους , και αντίγραφό του οι σημερνοί(πάλι εντός κύκλου). Ο δε κύκλος από ότι έχω ακούσει συμβόλιζε τον ηλιακό δίσκο ή τον τροχό .
Τώρα γιατί αυτά τα δύο επιλέχτηκαν για να σχηματίσουν το 9ο γράμμα του Ελληνικού αλφαβήτου , και τι νόημα είχαν οι τέσσερις τελείες που μετέτρεψαν το Θ σε σύμβολο των Καβείρων , νομίζω ότι ο φίλος Λουκάς θα γνωρίζει και θα έχει περισσότερα να μας πη .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy