ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 η μεγάλη ΑΠΑΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 19:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμέτρητα τραγούδια
Αμέτρητα βιβλία
Αμέτρητες σοφίες
Αμέτρητες βλακείες...
Μια πραγματική βιομηχανία λέξεων, φράσεων, ποιημάτων, εικόνων...

Η μεγαλύτερη πολυεθνική, ο πραγματικός δυνάστης.
Με αμέτρητες «θυγατρικές» ανά τον κόσμο.

Αμέτρητα παραμάγαζα να την πουλάνε, άλλα τόσα να τη διαθέτουν δωρεάν.

Απίστευτο φαινόμενο
(φαινόμενο=το βλέπεις αλλά μπορεί και να μην υπάρχει).
Ο κόσμος όλος (φαίνεται να) κινείται γύρω απ αυτήν και λόγω αυτής.

Στο όνομά της έγιναν και γίνονται σημεία και τέρατα.
Στο όνομά της σφάζονται άνθρωποι και λαοί ολόκληροι.
Γύρω της και για χάρη της υπάρχουν και στροβιλίζονται, πεθαίνουν και
γεννιούνται άνθρωποι, ιδέες, θρησκείες, εταιρείες, τάγματα, στρατοί...

Η μεγαλύτερη ΑΠΑΤΗ όλων των εποχών.
(Πόσο εύκολο μοιάζει, δυό γράμματα αρκεί να αλλάξεις...)
Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην την έχει ακούσει.
Ολους τους τραβάει, τους μαγνητίζει σαν κάτι άπιαστο, πολύτιμο, αιώνιο.
Λέγεται οτι κανείς δε μπορεί να ζήσει χωρίς αυτή.
Ολοι την επιζητούν αλλά σπάνια την εκτιμά κάποιος.
Ολοι είναι πρόθυμοι να σου τη δώσουν αλλά περισσότερο να σου την πάρουν.

Της έχουν αποδώσει τα πιό ευφάνταστα επίθετα, τις πιό αλλοπρόσαλες ιδιότητες.
Αληθινή, αιώνια, μία, θαυματουργή, πανάκεια, φως, σκοπός, μέσον, τελείωση...
Χωρά παντού και πουθενά.
Είναι και δεν είναι...

Κοιτώντας κανείς γύρω του όμως πουθενά δεν τη βλέπει.
Αντίθετα, αυτό που βλέπει είναι ο,τι θα λέγαμε το ακριβώς αντίθετο.
Είναι αόρατη, άπιαστη ή απλά δεν υπάρχει;
Είναι ουτοπία;
Τί διάολο είναι τελικά; Πού είναι;

Για να προλάβω απαντήσεις χιλιοειπωμένες,
τα «κοίτα μέσα σου», «ζήτα και θα λάβεις», «είναι παντού», «είναι έννοια», «είναι ιδέα», «είσαι εσύ ο ίδιος», «είναι αυτό που είναι» και άλλα τέτοια όμορφα, ακούγονται κατά κόρον, αλλά όπως οι περισσότερες «σοφίες», κατά βάθος είναι σοφιστείες, μοιάζουν τετριμμένα, στυλιζαρισμένα, ξύλινα, άχρωμα, ανούσια τελικά, αν δε συνδυάζονται με πράξεις.

Θέλω έναν, μία, που να ξέρει, να την έχει γνωρίσει πραγματικά και θα τον ανακυρήξω θεό και θεά.

Εψαξα χρόνια πολλά. Εψαξα παντού όπου μπορούσα.
Και μέσα μου και έξω μου, και μέσα στον άλλο, και μέσα στον δίπλα,
και σ’ αυτόν που ήταν, και σ’ αυτόν που θα έρθει, και σε βιβλία
και σε εικόνες, και σε ήχους, και στη σιωπή...
μέχρι το esoterica έφτασα ο αθεόφοβος.
Τίποτε, πουθενά.

«Είναι σα να ζητάς απ' το θεό να σου φανερωθεί» μου είχε πει κάποιος φίλος.
Δηλαδή, απάντηση δια της μη απαντήσεως πάλι.

Μια φίλη πάλι μου είχε πει, «δε σε πιστεύω, εσύ που τη γνώρισες πραγματικά, να τα λες αυτά».
Ομως άλλο εννοούσε. Ναι, είμαι απ τους ελάχιστους τυχερούς που γνώρισαν τον αληθινό έρωτα και υπέστησαν τα όσα αυτό συνεπάγεται, τα περισσότερα καλά και ανεκτίμητα. Ομως δε μιλάμε για αυτό.

Η γιαγιά μου όμως μάλλον ήταν πιό κοντά, σαν πιό απλή που ήταν.
«η απώλεια, μικρέ, αυτό είναι», απάντησε κοφτά χωρίς να κάνει τον κόπο να το απλώσει.
Ακόμα δεν είμαι σίγουρος τί εννοούσε.
Μπορεί να ήταν κάτι απλό, όπως ακούγεται, μπορεί να ήθελε να με βάλει σε μπελάδες εννοώντας κάτι άλλο.
Εχω χάσει πολλά, όσα μπορεί να χάσει κάποιος, ηθελημένα, δίνοντάς τα αλλά...
Με πήρε στο λαιμό της η γιαγιά;

Είμαι περίεργος να μάθω πότε πρωτοακούστηκε, πότε πρωτογράφτηκε αυτή η λέξη, από ποιόν ή ποιά και γιατί.
Ποιός έχει ρε το κοπιράιτ;

Ξέρω μόνο πότε θα πάψει να ακούγεται.

ΤΣΟΝΤΑ 1
Προβληματίστηκα λίγο για το πού να το βάλω σαν θέμα (έλα, δε θέλω αηδίες).
1. Και στο «μύθος και θρησκεία» κολλάει, αφού παραμύθι μοιάζει να είναι και με θρησκείες έχει να κάνει.
2. Και στο «γνώση» θα κόλλαγε, αφού ρωτάει αν ξέρει κανείς.
3. Αμ στο «σοφία»; Λόγω γιαγιάς δηλαδή.
4. Και στην «ψυχή» νομίζω, μου βγάζει την ψυχή στο ψάξιμο.
5. Στο «παράξενο» ακόμα καλύτερα, σαν κάτι που υπάρχει αλλά δε φαίνεται (ή το αντίστροφο;).
6. Αψογα θα πήγαινε στο τελευταίο σιακάτ, καθ’ οτι εκεί λέμε τις μεγαλύτερες παπαριές, που ενίοτε είναι οι μεγαλύτερες αλήθειες.
7. Τέλεια μάλλον θα ταίριαζε στον «κάδο ανακύκλωσης» του κουτιού μου, μιας και ανακυκλώνεται σαν θέμα αιώνες τώρα και προς στιγμήν εκεί το έχωσα.
Κατόπιν ωρίμου σκέψεως που λένε όμως, είπα οτι τσάμπα τα ξόδεψα τόσα bytes;
Και με την αλάνθαστη μέθοδο του αμπεμπαπμλόμ, κατέληξε εδώ.

ΤΣΟΝΤΑ 2
Α ρε γιαγια...

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 21:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Λαμογιο.

Στέκομαι σε λιγα πράγματα σε όσα έγραψες, και ο λόγος είναι πως για τα άλλα…θα βρεις αρκετούς να συζητήσεις.

quote:
Θέλω έναν, μία, που να ξέρει, να την έχει γνωρίσει πραγματικά και θα τον ανακυρήξω θεό και θεά.

Το θέμα είναι αν (αυτός)…. χρειάζεται να τον ανακηρύξει κάποιος…. οτιδήποτε!

quote:
Εψαξα χρόνια πολλά. Εψαξα παντού όπου μπορούσα.

Σταμάτησες ποτέ να ψάχνεις? Να ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ και με την ιδέα… πως κάτι τέτοιο υπάρχει…η δεν υπάρχει?

quote:
Και μέσα μου και έξω μου, και μέσα στον άλλο, και μέσα στον δίπλα, και σ’ αυτόν που ήταν, και σ’ αυτόν που θα έρθει, και σε βιβλία και σε εικόνες, και σε ήχους, και στη σιωπή...

Η Ηθελημένη σιωπή, δεν είναι σιωπή, μα ότι σκεφτόμαστε εμείς για τη σιωπή! Και το μυαλό μας, όπως είναι ικανό να φτιάχνει και να γκρεμίζει θεούς….μπορεί να το κάνει και με τη σιωπή…όπως και με τις αγάπες...(άπατες)

quote:
μέχρι το esoterica έφτασα ο αθεόφοβος.
Τίποτε, πουθενά.

Έμεινε μόνο ένα πράγμα.

Αν τελείωσες με την ιδέα, πως κάπου κάτι τέτοιο υπάρχει….είσαι ελεύθερος από το ψυχολογικό γίγνεσθαι, όλου αυτού του Τραν Τραν….
Μα αν τελείωσες με κάτι ολικά (από το ψυχολογικό γίγνεσθαι), και αυτό δεν γυρνά... ξανά και ξανά, (όπως οι σκέψεις και όλα τα πράγματα)….τότε εκεί*(στη θέση του γίγνεσθαι) δεν υπάρχει το ΠΑΛΙΟ….και ΑΠΑΤΗ_ΛΟ που γράφεις!!!!!

Είναι το ΝΕΟ!!!!….που μόλις το ονομάσεις, μοιάζει με την ΑΠΩΛΕΙΑ της γιαγιάς …(ΑΠΩΛΕΙΑ...ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΛΑΔΗ….) γιατί μπαίνει στη σκηνή το παλιό…το γνωστό…ο χρόνος!

Η άρνηση του Χρόνου είναι αγάπη, το δε ξετύλιγμα του… αιωνιότητα.

Αχ αυτα τα λογια.... !!!

Υ.Γ. Εξέτασε…και αμφέβαλε… σε ότι μέχρι τώρα ακουσες/βρήκες... απο ΠΑΝΤΟΥ/ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΝ,….ακόμα και αν έχεις απέναντι τον ίδιο τον Χριστό το Σωκράτη... Βούδα, και ΟΠΟΙΟΝ!

Τσοντα 3. Α ρε παππού!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 23:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμέτρητα τραγούδια
Αμέτρητα βιβλία
Αμέτρητες σοφίες
Αμέτρητες βλακείες...
Μια πραγματική βιομηχανία λέξεων, φράσεων, ποιημάτων, εικόνων...
Τα αγαπάμε τα λόγια μας. Είναι ο ναρκισσισμός μας αυτος και η καλύτερη κρυψωνα.
Είδες...στη .-= ΣΟΦΙΑ =-. μπήκες και πάλι στα λόγια, λογια περιμένεις ν'ακούσεις κι αυτό θα λάβεις...

Απο ενα άλλο τοπικ
Το οτι ο κόσμος μας έχει πάρει τη κατηφόρα ωφείλεται στο οτι αφήσαμε οτιδήποτε ζωτικής σημασίας στα λόγια που έχουν ειπωθεί. Θάψαμε τη ζωή σε βιβλία και γνώση που δε μας ανήκει. Διαβάζουμε μηχανικά φιλοσοφία νεκρων και ίσως να μενουν μέσα μας αλλα είναι μονάχα πληροφορίες. Και σαν ανθρωποι μένουμε στάσιμοι...στο παρελθόν. Πρέπει να δημιουργήσουμε, να κινηθούμε, να αναστήσουμε...όχι το παρελθον...αλλα το παρόν...τον εαυτό μας. Και να μάθουμε ν' ακούμε, με προσοχή...όχι αυτούς που βαφτίσαμε φιλοσοφους, αλλα το συνανθρωπό μας, το παλμό της ζωής, της φύσης, του συμπαντος, του παροντος κόσμου.
Σ'αυτον υπάρχουμε.
----------------------------------------------------------------------

Όταν τα λόγια τελειώνουν, αυτο που απομένει είναι η ζωή (δηλ. η πράξη)

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2804&whichpage=8&ARCHIVE=



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 00:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗ -ΑΠΑΤΗ!!
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙ΄ ΑΥΤΟ;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 00:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τέλεια μάλλον θα ταίριαζε στον «κάδο ανακύκλωσης» του κουτιού μου, μιας και ανακυκλώνεται σαν θέμα αιώνες τώρα και προς στιγμήν εκεί το έχωσα.
Κατόπιν ωρίμου σκέψεως που λένε όμως, είπα οτι τσάμπα τα ξόδεψα τόσα bytes;
Και με την αλάνθαστη μέθοδο του αμπεμπαπμλόμ, κατέληξε εδώ.

ΤΣΟΝΤΑ 2
Α ρε γιαγια...

quote:

Α ρε λαμογιο,παντα με εκανες να γελαω,σπανιο και δυσκολο πραγμα,για την Κρονια φυση μου..
γι αυτο και εγω την πατησα,με την τεραστια απατη,την ανεκτιμητη..!!!!

και τωρα εχω μια ερωτηση,τι ειναι το λαμογιο,καποιο ειδος,χωριατικου φαγητου,η αργκο..;;


«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2004, 11:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό μου Λαμόγιο,τα λες πολύ ωραία και ίσως να κρύβεται μια αλήθεια-εσύ γνωρίζεις ποιά- σε όσα λές,με δεδομένο βέβαια ότι αυτή είναι η οπτική σου.
Όμως θα σου θυμήσω το εξής απλό.Σαν εγκαταλείπεις το σάρκινο αυτό ένδυμα(μη βιαστείς να σκεφτείς "πόσες φορές το έχω ακούσει")επιστρέφοντας εκεί από όπου ήλθες*,αδειάζοντας από όλα ,μόνο ένα κρατάς.Σωστά φαντάστηκες,την κυρία που μοιάζει με απάτη!
Την αγάπη λοιπόν,όχι μόνο αυτή που σε περιέβαλε και που δέχτηκες μα κυρίως αυτή που ένιωσες και που έδωσες!Φυσικά μην την περιορίσεις στην αισθησιακή μονάχα..Μέγα λάθος!
Στην 'απώλεια' όπως λέει και η γιαγιά σου την καταλαβαίνεις!

Τώρα σ'αφήνω διότι συμπτωματικά,μόλις μου τηλεφώνησε η Αγάπη(η 9χρονη αδελφή!).

*Ό,τι κι αν πιστεύεις πως είναι.

ΥΓ.Μήπως κι εσύ αμφιβάλλεις,είσαι σίγουρος τελικά για ό,τι λες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2004, 15:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν, το μολογάω, δεν περίμενα απαντήσεις και το γιατί τα ‘γραψα αυτά θα φανεί πιό κάτω, με τιμάτε που απαντήσατε.
Το μόνο ερώτημα που θα ήθελα να (μου) απαντηθεί είναι αυτό που φάνηκε το πιό χαζό:
Πότε πρωτακούστηκε δλδ αυτή η λέξη, ποιός έχει το κοπιράιτ.

Ας σας πάρω ανάποδα, από κάτω προς τα πάνω δλδ.
Τόσο καιρό εδώ μέσα όλο για «ανέλιξη» ακούω, για «δύσκολο δρόμο» και τέτοια, ε, να μην κάνω μια προσπάθεια;

Θα σας πιάσω έναν-έναν εσάς που είχατε το θράσσος να απαντήσετε.

Ας πιάσω την ΤΑΟ (όχι απ’ τα μούτρα):
Λοιπόν, σαν εγκαταλείψω το σάρκινο αυτό ένδυμα, ευελπιστώ να μην κρατήσω τίποτε, παρά μόνο μνήμες.
Μνήμες ουδέτερες που να θυμίζουν μονάχα το πέρασμά μου, χωρίς καμμία διαδραστική ιδιότητα.
Θα μου πεις: γιατί; τί τις θες;
Αμα μου πεις θα σκεφτώ κάτι να σου απαντήσω.
Οσο για το αν αμφιβάλλω, με θίγεις βάναυσα και που με ρωτάς.

Κάνω πέρα την ΤΑΟ, SPIRIT η σειρά σου.

quote:
και τωρα εχω μια ερωτηση,τι ειναι το λαμογιο,καποιο ειδος,χωριατικου φαγητου,η αργκο..;;
τολμάς και ρωτάς.

Ζεις στην Ελλάδα και δεν ξέρεις τί είναι το λαμόγιο;
Αν το λες αλήθεια τρία τινά μπορώ να υποθέσω:
1. Είσαι πολύ μικρό και αγνό σπιριτάκι και δεν έμαθες ακόμη να τα γνωρίζεις (τα λαμόγια) παρ’ όλο που είναι παντού γύρω σου.
2. Είσαι πολύ τυχερό σπιριτάκι που δεν έχεις έρθει σε επαφή με τέτοια.
3. Είσαι το μεγαλύτερο σπιριτο-λαμόγιο που υπάρχει και μας δουλεύεις.

ODYSSEUS πού είσαι;

quote:
ΑΓΑΠΗ -ΑΠΑΤΗ!!
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙ΄ ΑΥΤΟ;

Δεν σίγουρος απολύτως για τίποτε σ' αυτή τη ζωή. Ομως, όσο πιό πολύ το έψαξα τόσο βεβαιωνόμουν. Κι έτσι σταμάτησα να ψάχνω (ακούς ΠΛΑΤΩΝΑ;).


1900 λόγια να έγραφα, δε θα έφταναν μιλήσω για τα λόγια, οπότε θα αρκεστώ σε λιγώτερα.

quote:
Τα αγαπάμε τα λόγια μας. Είναι ο ναρκισσισμός μας αυτος και η καλύτερη κρυψωνα.
Είδες...στη .-= ΣΟΦΙΑ =-. μπήκες και πάλι στα λόγια, λογια περιμένεις ν'ακούσεις κι αυτό θα λάβεις...
…Όταν τα λόγια τελειώνουν, αυτο που απομένει είναι η ζωή (δηλ. η πράξη)

Προς στιγμήν 1900 νόμισα οτι έπεσες σε ΖΟΓΚ.
Ξέροντας όμως οτι πάντα κάτι πιό βαθύ εννοείς (και μας κάνεις τη ζωή δύσκολη), βρήκα ζουμί.
Ναι, αγαπάμε τα λόγια μας. Αυτά είναι η επιβεβαίωσή μας, το στίγμα μας, η απόδειξη οτι είμαστε εδώ και είμαστε κάτι.
Κοίτα τώρα όμως...
Τα (ενίοτε ψεύτικα και μεγάλα) λόγια μας, ας το γενικεύσουμε, το στίγμα μας καλύτερα, εκφράζεται είτε με λέξεις, είτε με εικόνες, είτε με πράξεις, με bytes και τόσα άλλα. Γιατί και ο μουγγός έχει λόγο και ο τυφλός και ο οποιοσδήποτε, όλοι έχουν τρόπο να δίνουν το στίγμα τους.
Σε ποιόν όμως; Το στίγμα-σήμα ύπαρξης απαιτεί και έναν δέκτη αλλοιώς δεν έχει νόημα. Τα λόγια μας λοιπόν έχουν νόημα μόνον όταν κάποιος τα δει. Κι εδώ έρχεται ο ναρκισσισμός. Η αντανάκλαση των λόγων μας πάνω στο δέκτη και η επιστροφή τους επιβεβαιώνει οτι υπάρχουμε αλλά δεν μας αρκεί αυτό. Ας μιλάω για μένα καλύτερα μην παρεξηγηθούμε. Δε μου φτάνει λοιπόν αυτό αλλά πρέπει και να μου αρέσει αυτό που έρχεται σαν αντανάκλαση. Δηλαδή, πάλι για μένα το κάνω, πάλι για τον εαυτό μου με νοιάζει όσο κι αν προσπαθώ καμμιά φορά να με πείσω οτι δεν προσδοκώ κάτι.
Αν δεν στείλω σήμα δεν είμαι τίποτε.
Αν στείλω το σήμα στον καθρέφτη μου, αν ας πούμε γράφω την κάθε παπαριά μου (καλή ώρα), ανάβω ένα τσιγάρο και κάθομαι και τη διαβάζω μόνος μου, δε λέω, είναι μια μέθοδος αλλά δεν αρκεί. Χρειάζομαι επικοινωνία. Το ζήτημα είναι οτι τη χρειάζομαι για τον εαυτό μου και μόνο. Δεν έχω πειστεί οτι το κάνει κανείς για άλλο λόγο, χωρίς αντίτιμο.
Αλλοιώς, η ίδια μου η ζωή έχει νόημα σε σχέση με κάτι αντίστοιχο, προφανώς μια άλλη ζωή. Τουτέστιν, από μόνη της είναι απάτη.
"Οταν τα λόγια τελειώνουν..." λες
Τα λόγια δεν τελειώνουν ποτέ ή μάλλον τελειώνουν μαζί με μας. Οι δε πράξεις (πρέπει να) ακολουθούν και επιβεβαιώνουν τα λόγια, συμφωνώ αν αυτό εννοείς. Ομως δεν τελειώνουν ποτέ γιατί είναι πιό εύκολα και βολικά από τις πράξεις κι έτσι, συνήθως, τα λόγια μονοπωλούν και κυριαρχούν στη ζωή. (Πώς λέμε μιλάει πολύ όποιος δεν έχει τπτ να πει...κάλλιο πεθερά μουγγή...τέτοια πράμματα).
Απ’ την άλλη, αν δούμε τα λόγια με πιό βαθειά έννοια, θα λέγαμε οτι ο λόγος (μας) είναι η ίδια η ζωή αλλά ας μην το κάνουμε (τουλάχιστον εδώ, τώρα) γιατί πάει πολύ βαθειά και θα πάμε άπατοι μες στην απάτη.


ΠΛΑΤΩΝΑ, πες αλεύρι.

quote:
1. Το θέμα είναι αν (αυτός)…. χρειάζεται να τον ανακηρύξει κάποιος…. οτιδήποτε!
2. Σταμάτησες ποτέ να ψάχνεις? Να ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ και με την ιδέα… πως κάτι τέτοιο υπάρχει…η δεν υπάρχει?
3. Η Ηθελημένη σιωπή, δεν είναι σιωπή, μα ότι σκεφτόμαστε εμείς για τη σιωπή! Και το μυαλό μας, όπως είναι ικανό να φτιάχνει και να γκρεμίζει θεούς….μπορεί να το κάνει και με τη σιωπή…όπως και με τις αγάπες...(άπατες)
4. Αν τελείωσες με την ιδέα, πως κάπου κάτι τέτοιο υπάρχει….είσαι ελεύθερος από το ψυχολογικό γίγνεσθαι, όλου αυτού του Τραν Τραν….
5. Η άρνηση του Χρόνου είναι αγάπη, το δε ξετύλιγμα του… αιωνιότητα.

1. Ελπίζω να μην το χρειάζεται.
Απλώς θα του αποδώσω τα εύσημα σε μέγιστο βαθμό.
2. Σου είπα παραπάνω, μέσω του Οδυσσέα.
3. Για τη σιωπή που λες (και είπα), έχω την υποψία δεν υπάρχει πουθενά απόλυτη σιωπή. Και μόνο οτι την αντιλαμβανόμαστε (τη σιωπή) πα να πει οτι υπάρχει κάτι που τη χαρακτηρίζει. Η ηθελημένη σιωπή είναι άρα κάτι σαν φίλτρο που κατακρατεί τους κάθε λογής θορύβους με αποτέλεσμα να φαίνεται καθαρότερα αυτό που θες να δεις.
Τώρα θα μου πεις...γιατί δεν το βουλώνεις τότε ρε μάστορα μπας και δεις τίποτε;
Μα το είπα πιό πάνω στον 1900. Ναρκισσισμός και επιβεβαίωση της απάτης.
4. Τελείωσα μ' αυτό που λες αλλά πάλι ελεύθερος δεν είμαι. Καλά, γέλα εσύ και πες με βλήμα αλλά έτσι νοιώθω.
5. Ρε συ, η άρνηση του Χρόνου (το ‘πιασα το υποννοούμενο με το κεφαλαίο) θα ήταν άρνηση του εαυτού μου.
Το δε ξετύλιγμά του...
ουπς...λές; (να μην τελείωσα;)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2004, 19:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αμα μου πεις θα σκεφτώ κάτι να σου απαντήσω.
Οσο για το αν αμφιβάλλω, με θίγεις βάναυσα και που με ρωτάς.



Γειά σου και πάλι Λαμόγιο!
Κατ'εμέ η αμφιβολία μπορεί να γεννήσει γόνιμες κι εμπνευσμένες ιδέες και άρα στόχος και επιθυμία μου δεν ήταν να σε προσβάλλω!Γι'αυτό λυπάμαι.
Τώρα όσον αφορά τις μνήμες που ελπίζεις,ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πω.Είναι κάτι που εσύ πρέπει να ανακαλύψεις.Μάλιστα ίσως και να είναι ανώφελο το ο,τιδήποτε από μέρους μου εφόσον πιθανώς οι αντιλήψεις μας να πατούν σε εντελώς διαφορετική βάση.
Μετέφερα μια προσωπική εμπειρία κατά την οποία,στη θύμηση της,μόνο μνήμες δεν υπήρχαν.Άρα ....


Καλό σου βράδυ και ευχαριστώ(που δε μ'έπιασες από τα μούτρα)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2004, 21:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σόρι από μένα ΤΑΟ.
Το "με θίγεις βάναυσα" ήταν αστείο. Δε θίγομαι εύκολα καθότι σκληρόπετσος.
θενξ ενιγουέι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2004, 08:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα,

Είναι πολλά αυτά που δύναμαι να γράψω, και δεν ξέρω αν ο Ναρκισσισμός μου βοηθήσει, μα θα προσπαθήσω!

Συνήθως όταν κάποιος γράφει η λέει κάτι, έχω την καλή συνήθεια να το εξετάζω (ΒΛΕΠΩ), και αν δεν το κατανοώ, να πηγαίνω μαζί του... περίπατο.

Έτσι χτες βράδυ, βγήκα στο κοντινό πάρκο και είπα στον εαυτό μου.

Πλάτωνα, ….ίσως ο Λαμογιο έχει δίκιο.

Περιμένεις κάπου να αφήσεις και εσύ το στίγμα σου…γιατί να το αρνηθείς… στο βάθος κάπου, κάποιος θέλεις να σε θυμάται…..να σε αναγνωρίσει. Αυτό το είχε και ο Παππούς (ΠΛΑΤΩΝ), μιας και έλεγε πως μέσω των έργων του οι μεταγενέστεροι θα τον ενθυμούνται…
Μα το βρήκες και σε άλλους μεγάλους φιλοσόφους και μύστες…ακόμα και στον Ηράκλειτο, που έλεγε πως το θειο θέλει και δεν θέλει… να του χαϊδεύουν τα αυτιά…

Και εκεί που σκέψεις και συνειρμοί ετοιμαζόντουσαν για τους ατελείωτους χορούς τους, ένα μικρό κοκερακι, ήρθε σαν τη χαρά της φύσης. Έκανε δυο στροφές γύρω του, παίζοντας και γαβγίζοντας…. και συνέχισε…. το ξέφρενο τρέξιμο του στο πάρκο.

Όπως εμφανίσθηκε…εξαφανίσθηκε!

Τι άφησε?

Το σκυλάκι τι χαρά του…
Ο Πλάτωνας, ο Λαμογιο, ο 1900…ο Α, ο Β, ο …Ω, άγνωστοι μεταξύ τους,….τα λόγια τους… σε ένα Φόρουμ.

Γιατί το κάνουν?

Μπορώ να πω κάτι για το σκυλάκι!

Πιθανόν να είναι κλεισμένο σε ένα διαμέρισμα όλη την μέρα, για την ευχαρίστηση κάποιων ...και όχι αγάπη,….και μόλις το βγάζουν έξω…*(το αφήνουν ελεύθερο)…. απλά δείχνει σε όλους… την χαρά του.

Ψάξε πολύ φίλε Λαμογιο, και βρες που οι σκέψεις έχουν να κάνουν με την ευχαρίστηση… και που δεν έχουν! Γιατι δεν θα έγραφες, πως όσο περισσότερο έψαξες, τόσο περισσότερο βεβαιώθηκες…πως δεν υπαρχει!

Ποιος βεβαιώθηκε?
Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ!
Και τι είναι αυτό?
Δεν είναι μήπως ο ίδιος… αποκρυσταλλωμένες σκέψεις?
Δεν είναι παρελθόν ο εαυτός σου?
Δεν είναι διαμορφωμένος και συνεχίζει να διαμορφώνεται…. με ότι του έδωσες… μέχρι τώρα?
Μήπως η ΑΠΑΤΗ είναι ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ?

Άκουσες ΛΑΜΟΓΙΟ?
Γελάω….μα είναι καλόκαρδο γέλιο!

quote:
5. Ρε συ, η άρνηση του Χρόνου (το ‘πιασα το υποννοούμενο με το κεφαλαίο) θα ήταν άρνηση του εαυτού μου.
Το δε ξετύλιγμά του...
ουπς...λές; (να μην τελείωσα;)

Αυτό ΛΑΜΟΓΙΟ είναι το πιο σπουδαίο και δύσκολο σημείο… να κατανοήσουμε!

Το ξετύλιγμα του Χρόνου, είναι η ιδια η ΖΩΗ, είναι αυτό που βλέπουν συνεχώς τα μάτια μας. Υπάρχει ατελείωτη ΟΜΟΡΦΙΑ σε αυτό, αν πράγματι μπορέσεις να κοιτάξεις….χωρίς την επιρροή του μέσα…του κριτή, του εαυτού!
Χωρίς αυτόν (τον εαυτό) δεν υπάρχουμε, στη θέση του είναι αυτή η ΟΜΟΡΦΙΑ.. Δεν είναι συναίσθημα…δεν έχει να κάνει με τις κινήσεις των αισθήσεων, μα πιο κοντά σε ατελείωτο χώρο, απεραντοσύνη…που όλα είναι!
Ξαναρωτω λοιπον.
Μπορούμε να ζήσουμε χωρίς τον εαυτό, η όλα αυτά είναι λόγια…. μια όμορφη ουτοπία? Γιατι χωρίς τον εαυτό, δεν υπάρχει γνώση, τεχνολογία, ότι εμείς σαν άνθρωποι δημιουργούμε. Και αυτός λειτουργεί με την σκέψη. Με αλλα λογια, αν κατανοησεις τι είναι η Σκεψη….κατανοεις τον Εαυτο σου!

Θυμασαι τι σε ρωτησα λιγο πιο πανω?

Ψάξε πολύ φίλε Λαμογιο, και βρες που οι σκέψεις έχουν να κάνουν με την ευχαρίστηση… και που δεν έχουν!

Ο ψυχολογικός χρόνος που σου έγραψα, είναι μια κίνηση μέσα μας, και ηχεί κάπως έτσι.

Είμαι ο καλύτερος,
είμαι πιο όμορφη από σένα….
είμαι εξυπνότερος…
γνωρίζω περισσότερα…
είμαι άσχημος και είναι όμορφος
οι έλληνες είναι έξυπνοι
ο θεός μου είναι ανώτερος
ο Χριστός είναι η μόνη αλήθεια

Όλες αυτές οι φράσεις που έγραψα…υποδηλώνουν μέσα μας ευχαρίστηση, μια κίνηση….και μια σύγκριση!
Μα και ΣΥΓΚΡΟΥΣΗΣ!
Εξωτερικά χωρίς σύγκριση, δεν υπάρχει πρόοδος! Αν δεν μετρήσω…δεν τριγωνομετρήσω, δεν φτιάχνω μια γέφυρα! Δεν περνάω δηλαδή απέναντι!

Μα μέσα μου…. Τι θέση έχει το περισσότερο και το λιγότερο?

Μήπως χωρίς να το γνωρίζω…..τροφοδοτώ συνέχεια ορισμένα κομμάτια του εαυτού μου, έτσι τον διαμορφώνω… και στη συνέχεια βλέπω τη ζωή μέσα από αυτά?

Γιατί όταν βλέπουμε κάποιον που έχει κάτι,
ομορφιά,
γνώση,
δύναμη,
Σοφία,
πλούτη…
ανάλογα με την διαμόρφωση μας…ταυτιζόμαστε με αυτά?

Αν το βλέπεις καθαρά, πως διαμορφώνεσαι συνεχώς μέσα….δεν θα ρωτούσες τον εαυτό σου, αν…γίνεται….. να μην επηρεάζεται… από τις εκάστοτε καταστάσεις?

Ξέρεις τι θα πει αυτό Λαμογιο?

Ότι στο ξετύλιγμα και στην ομορφιά της ΖΩΗΣ…είσαι ένα μαζί της…είσαι η αναίτια απεραντοσύνη της, και έχεις επίγνωση του Εαυτού όταν σκέφτεται…(επηρεάζει η επηρεάζεται)….από τις εκάστοτε καταστάσεις.

Δεν έχει σημασία ποιος έχει το copyright σε αυτό….(μου είναι αδιάφορο αν μίλησε πρώτα ο Α ο Β η ο Χ….) μα το να πιστεύουν ορισμένοι πως υπάρχει αποκλειστικότητα…είναι μια αλλη εγωιστική κίνηση….που τρέφουν κεράκια, εικόνες, ναούς….και ελπίδες του αύριο... και του Εαυτού….ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΠΑΤΗΣ…. μα όχι της ομορφιάς και απεραντοσύνης…. που ΕΙΝΑΙ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2004, 18:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού δεν σου αρέσουν τα λόγια....
Αφού νομίζεις πως έψαξες αρκετά...
Αφού σ'αρέσουν αυτού του είδους τα ερωτήματα...

και η απάντηση.....

...για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.S.
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2004, 15:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.S.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα δανειστώ την κουβέντα του ΠΛΑΤΩΝΑ
[Μήπως η ΑΠΑΤΗ ειναι ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ]
και θα συμπληρώ σε αυτή:

Συνήθως έτσι είναι!!!
Γιατί; Μα γιατί,
* συχνά ο εαυτούλης μας λέει οτι αυτό που νιώθουμε είναι αγάπη, μιας και έτσι μας κάνει να νιώθουμε καλύτερα και ποιό γεμάτοι, αλλά έτσι όμως είναι απάτη.
* συχνά μας τυφλώνει λέγοντας μας οτι αφού εμείς αγαπάμε και προσφέρουμε, επιβάλλεται τα ισάξια και παραπάνω(!) να δεχόμαστε απο τον άλλον άνθρωπο, μιας και (λέει ο εαυτούλης μας) οτι και πολύ του είναι του άλλου ό,τι του δίνουμε, γιατι στις μέρες μας δεν θα βρεί κανέναν να τον αγαπήσει και να του προσφερθεί τόσο.
* συχνά μένουμε μόνοι και αναρωτιόμαστε το γιατί αφού είχαμε αγάπη... ή μήπως είχαμε απάτη αντί για αγάπη... ή μήπως δεν υπάρχει αγάπη...

Αλλά δεν σκεφτόμαστε σχεδόν ποτέ οτι αυτοκοροϊδευτίκαμε. Οτι έτσι θέλαμε να πιστεύουμε πώς είναι. Οτι ο άλλος άνθρωπος δεν είναι υποχρεωμένος να νιώθει ό,τι και μείς. Με αποτέλεσμα η αγάπη που νομίζαμε πως νιώσαμε και αυτά που προσφέραμε στο όνομά της να γίνονται ένα τίποτα, μια απάτη!
Και οτι τελικά και ο άλλος άνθρωπός ίσως νόμιζε για τον εαυτό του τα ίδια... ίσως να είχε και αυτός αυταπατηθεί!!! Και ίσως να το συνειδητοποίησε ξαφνικά αφηνοντάς μας σύξυλος και άναυδους, με το ερωτηματικό "ΑΓΑΠΗ=ΑΠΑΤΗ;"

Αρα λοιπόν άλλο ΑΓΑΠΗ και άλλο ΑΠΑΤΗ!!! Ασχετα αν η δεύτερη είναι συχνότερη,(γιατί ο εγωκεντρισμός, ο ναρκισισμός, ο φαταουλισμός καταδιώκουν τη φύση μας και ναρκώνουν τα συναισθήματά μας)παραμένουν και οι δύο υπαρκτές!!! Οπως επίσης υπαρκτά μεν αλλά διαφορετικά μεταξύ τους τα πατζούρια απ'τα πατζάρια, η πόλη απ΄το πολύ κ.λ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 17:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ lamogio ΣΑΝ ΕΝΑΣ ΧΙΛΙΟΧΡΟΝΟΣ ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ...

ΩΣ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΦΑΟΥΣΤ....

ΕΙΔΕΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...
ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ..
ΕΝΙΩΣΕΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...
ΕΜΒΑΘΥΝΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ....

ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ, ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ, ΧΗΜΕΙΑ, ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ, ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ, ΜΟΥΣΙΚΗ, ΠΟΙΗΣΗ...
(ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ)

ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΣΟΥ...

ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ..
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΕΣ ΤΙΠΟΤΑ...
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙΠΟΤΑ...
ΔΕΝ ΕΝΙΩΣΕΣ ΤΙΠΟΤΑ....

ΤΟΤΕ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ...

ΔΕΝ ΘΑ ΝΙΩΣΗΣ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ..
ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ...
ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ..
ΔΕΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ...

ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΡΧΗ...
ΞΕΚΙΝΑ ΠΑΛΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 20:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρεξήγησις ΑΒΑΤΑΡ, παρεξήγησις.

Ουδέποτε χαρακτήρισα βλακείες τη θρησκεία, τα μαθηματικά, τη χημεία, την αστρονομία, την αρχιτεκτονική, τη μουσική, την ποίηση.

Απεναντίας.
Οι αμέτρητες βλακείες αφορούσαν στα όσα αιώνες τώρα λέγονται και γράφονται για το υπέρτατο αυτό "αγαθό", που όλο για αυτό ακούω και διαβάζω αλλά πουθενά στην πραγματικότητα δεν το βλέπω. Και για να μην παρεξηγηθώ πάλι, ξαναματαεπαναλμβάνω και πάλι εκ νέου για μία ακόμη φορά οτι θεωρώ τον εαυτό μου απ’ τους τυχερούς που έγιναν κοινωνοί του "αγαθού" στην πραγματική του διάσταση.
Και στη θρησκεία τη βρήκα (γραμμένη), αγαπάτε αλλήλους γαρ, και στα μαθηματικά, καθότι ένας συν μία ίσον τα πάντα (υπό κατάλληλες και σπάνιες συνθήκες), και στη χημεία, καθότι και χυμούς γεύεσαι και ανταλλάσσεις ως αποτέλεσμα, και στην αστρονομία αν θες, καθότι χάος και αρμονία συνάμα χαρακτηρίζουν και το υπό εξέταση "αγαθό", ακόμη και στην προσφιλή μου αρχιτεκτονική, καθότι τέχνη και επιστήμη ταυτόχρονα με καταλύτη την αρμονία, προφανώς δε και στα υπόλοιπα δύο που ανέφερες (για να καταπιαστώ μόνο με όσα ανέφερες εσύ), καθότι και τα δύο εκφάνσεις της τέχνης και άρα...

Η παρεξήγηση γίνεται εμφανέστερη παρακάτω που μου καταλογίζεις λάθος συμπεράσματα.
Απεναντίας ξανά, είδα πολλά όντως, γνώρισα πολλά επίσης, κατάλαβα πολλά και έννοιωσα περισσότερα.
Το συμπέρασμα - και αφορμή και τίτλος του θέματος – είναι οτι παρά τα αμέτρητα χιλιογραμμένα και χιλιοειπωμένα, το αγαθό τούτο δε μας κάνει τη χάρη να κάνει αισθητή την παρουσία του και έξω απ’ τα γραπτά και τα λόγια, στην πράξη δηλαδή, στη ζωή.
Τουτέστιν, ενώ αποτελεί βάση, θεμέλιο για θρησκείες και φιλοσοφίες, ουδέποτε μετουσιώθηκε σε πράξη.
Και επιμένω σ’ αυτό γιατί, σκοπός της φιλοσοφίας, του ψαξίματος να το πω πιό απλά, υποτίθεται είναι η ανέλιξη (άλλη ωραία λέξη ε;), η βελτίωση, η θέωση για πολλούς και οι περισσότεροι συμφωνούν οτι όλα αυτά περνάνε μέσα απ’ την καραμέλα αυτή.
Αλλά επειδή σαν καραμέλα απ’ το πολύ πιπίλισμα λειώνει, κατάντησε τσίχλα που όλο την παιδεύεις και της κάνεις διάφορα, όλο στο στόμα την έχεις αλλά αυτή εκεί άφθαρτη μεν, χωρίς ουσία και γεύση δε.

Το δε συμπέρασμα οτι είναι μια τεράστια απάτη, δεν αποκλείει τις εξαιρέσεις.
Αλλωστε, κάθε απάτη βασίζεται σε μια, μικρή και καλά κρυμμένη έστω, αλήθεια.

Θα πρόσεξες πως ούτε καν τη λέξη δεν αναφέρω. Την έχουν πει τόσοι πολλοί, τόσες πολλές φορές, οι περισσότεροι χωρίς καν να ξέρουν τί λένε, τις περισσότερες φορές χωρίς λόγο, που δε θέλω να προσθέσω σ’ αυτό τίποτε.

Τούτου δοθέντος που λένε, δεν πρόκειται να κάνω καμμία νέα αρχή, γιατί έχω πειστεί οτι και αυτή θα καταλήξει στο ίδιο συμπέρασμα, που σημαίνει οτι έχω κάνει ήδη αρκετές, παρ’ όλο που δεν είμαι χιλιόχρονος, ούτε καν γέροντας.

Ενιγουέι, για να μη φιλοσοφούμε χωρίς αντικείμενο (μετά μλκίας δλδ που λέγαν και οι παλιοί), μια απλή κατάθεση ήταν, το είπα και στην αρχή, μια άσκηση δακτύλων επί πληκτρολογίου που είχε πει περίπου ο 1900 και πάντως, θενξ για την καλή σου πρόθεση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 21:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά επειδή σαν καραμέλα απ’ το πολύ πιπίλισμα λειώνει, κατάντησε τσίχλα που όλο την παιδεύεις και της κάνεις διάφορα, όλο στο στόμα την έχεις αλλά αυτή εκεί άφθαρτη μεν, χωρίς ουσία και γεύση δε.



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 21:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ιεροτελεστία αυτή δε χωρα σε λόγια
διαβάζεται με τα μάτια πάνω σε άλλα μάτια

Τα πιο δυσκολα πραγματα
μεσ' απ' τα πιο απλα λόγια
Τα πιο δυσκολα λόγια
μεσ' απ τις πιο απλές πράξεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 13:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε lamogio,

Μιας και δεν μπορούμε να μιλήσουμε γι' αυτήν (την ακατονόμαστη), ας τραγουδήσουμε ένα από τα αμέτρητα τραγούδια:

Σ' αγαπώ γιατί είσαι ωραία
Σ' αγαπώ γιατί είσαι ΕΣΥ
Κι αγαπώ κι όλον τον κόσμο
γιατί ζεις και συ μαζί!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 01:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γειά σου lamogio.

Συμμερίζομαι τους προβληματισμούς σου...
Οι σκέψεις σου είναι καταλυτικές.
Διαρρηγνύουν τα παραπετάσματα..

Μήπως, όντως, η Αγάπη δημιουργεί κάτι σαν πέπλο στον άνθρωπο;
Μήπως είναι σαγήνη, γοητεία;
Σαν να συνδέεται λίγο η γοητεία με την αγάπη.
Η γοητεία, όμως, τι άλλο είναι παρά ένα δίκτυ - πέπλο.

Αλλά μήπως αυτό το πέπλο είναι απαραίτητο για ένα χρονικό διάστημα;
Ένας προστατετυτικός προσωρινός δακτύλιος
, που μπορεί να έχει βαθιά σημασία επίσης.

Κάποια σχέση με την αρχαία ΑΤΗ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 08:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ lamogio ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΕΤΣΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ...

ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΑ ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΨΟΥΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΟΥΣ.

ΙΣΩΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ....

ΤΙ ΠΟΙΟ ΣΟΦΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΙΤΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ..
ΓΝΩΘΙ Σ' ΕΑΥΤΟΝ, ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ......

ΕΑΝ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕΤΟΥΣΙΩΘΗΚΑΝ ΣΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΤΟ ΛΟΓΙΑ ΤΑ ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 20:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γειά σου lamogio.

Συμμερίζομαι τους προβληματισμούς σου...
Οι σκέψεις σου είναι καταλυτικές.
Διαρρηγνύουν τα παραπετάσματα..

Μήπως, όντως, η Αγάπη δημιουργεί κάτι σαν πέπλο στον άνθρωπο;
Μήπως είναι σαγήνη, γοητεία;
Σαν να συνδέεται λίγο η γοητεία με την αγάπη.
Η γοητεία, όμως, τι άλλο είναι παρά ένα δίκτυ - πέπλο.

Αλλά μήπως αυτό το πέπλο είναι απαραίτητο για ένα χρονικό διάστημα;
Ένας προστατετυτικός προσωρινός δακτύλιος
, που μπορεί να έχει βαθιά σημασία επίσης.

Κάποια σχέση με την αρχαία ΑΤΗ;


Αγαπητή NADA,
Αν δεν ήταν άλλη μια απάτη αυτό το πέπλο, θα είχε και διάρκεια. Έχει όμως βαθιά σημασία όπως λες γιατί ίσως μπορεί να αφήσει να φανεί κάτι από αυτό που είναι ιδανικό.

quote:

Ένας προστατετυτικός προσωρινός δακτύλιος

Μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις λίγο ετούτο το σημείο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 02:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
διάβασα το μήνυμα του αγαπητού lamogio από την αρχή προς το τέλος,
από το τέλος προς την αρχή, κάπου ενδιάμεσα πάνω και κάτω,
από κάτω προς τα πάνω, από πάνω προς τα κάτω,
λίγο εδώ και λίγο εκεί...

σαν μια μουσική... γνώριμη μου φάνηκε, αλλά χωρίς να μπορώ να επικεντρωθώ στο ρυθμό της...

εύκολο μου φαίνεται είναι να κάνουμε τα δύσκολα εύκολα και τα εύκολα δύσκολα.
ο Φρόιντ πρέπει να είχε μεγάλη υπομονή να καταγράφει, να ταξινομεί,
να αναλύει τους συνειρμούς των πελατών του.

το ερώτημα που τίθεται είναι:
τα χρειάζομαι όλα αυτά; όλες αυτές τις σκέψεις;
που μπορεί και καλές να είναι και αληθινές, αλλά με πάνε πραγματικά
παραπέρα; με κάνουν να προσεγγίσω το στόχο μου,
αν φυσικά έχω προσδιορίσει κάτι τέτοιο.

μπορούμε άραγε να γίνουμε λίγο πιό σιωπηλοί;
για εμάς, για να μπορέσουμε να ακούσουμε την άλλη μουσική...

για να ξεκουραστούμε και να καθαρίσουμε.

μιλάς για την απάτη, την αγάπη.
είσαι νομίζεις ο μόνος; ο μόνος που την έχει γνωρίσει με αυτό τον τρόπο;
όχι, πιστεύεις όλοι έτσι την έχουμε γνωρίσει.
μπορεί και ναι, μπορεί και όχι.

πάντως, τα πάντα είναι πορεία και αν καταριέσαι την πορεία,
θα καταριέσαι τα πάντα εις τον αίωνα τον άπαντα!

babysteps baby, babysteps!

απλά πράγματα είναι αυτά που δίνουν νόημα στη ζωή σου,
τα υπόλοιπα είναι δαιμόνια πάσης φύσεως, που τρυπώνουν μέσα στο μυαλό σου.
η καρδιά μιλά απλά, το μυαλό τη μπλοκάρει.

πες, δε βαριέσαι, θα περάσει.
πες, αύριο θα κάνω μια καινούργια προσπάθεια.
λίγο λίγο, μέρα τη μέρα, ζήσε τη στιγμή, γιατί πρώτα απ΄όλα
η ζωή είναι η κάθε στιγμή, όχι το παρελθόν, όχι το μέλλον.

μην αφήνεις στιγμή να πάει χαμμένη, κάθε στιγμή είναι μια μοναδική ευκαιρία!

φιλιά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 00:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Δημήτρη,
εντόπισες ένα καίριο σημείο
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Ένας προστατετυτικός προσωρινός δακτύλιος

--------------------------------------------------------------------------------

Μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις λίγο ετούτο το σημείο;


Θα επανέλθω, καταθέτοντας κάποιες σχετικές σκέψεις, τις επόμενες ημέρες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 16:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως το όλο θέμα είναι απλά να ψάξεισ να βρείς τις σωστές ερωτήσεις?δηλαδή ενας ατέρμονος προβληματισμος για το φαινεσθαι και το ειναι?Εν κατακλειδι κάθε απάντηση είναι υποκειμενική, άρα αυτόματα καταργείται η θεωρία οτι υπάρχει απάντηση για το οτιδήποτε. Είμαστε εδω ,σαυ΄το το χωροχρόνο για να μπορέσουμε να βρούμε τις ερωτήσεις και ίσως κάποτε..κάπου ..σε κάποιο άλλο χωροχρόνο ..σε άλλη πραγματικότητα να δοθούν οι απαντησεις..
(Ένας φιλόσοφος δημιουργείται όταν πει την λέξη γιατί?)

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 14:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

lamogio που είσαι;
Συνεχίζουμε εν απουσία σου, αλλά εντός του πεδίου σκεψεών σου...

Ωραία Δημήτρη! Ας ξεκινήσουμε με αυτό:

quote:
Ένας προστατετυτικός προσωρινός δακτύλιος

--------------------------------------------------------------------------------
Μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις λίγο ετούτο το σημείο;



Μπορεί να ειπωθεί ότι ένας προστατευτικός προσωρινός δακτύλιος
είναι ένας περιοριστικός δακτύλιος, μία σφαίρα επιρροής εντός της οποίας κινείται μία ζωή. Αρχικά λειτουργεί προστατευτικά με την έννοια ότι παρέχει ένα συγκροτημένο πεδίο Κ ί ν η σ η ς, φυσικής - συναισθηματικής - νοητικής...
Μετατρέπεται σε εμπόδιο, περιορισμό, α π ά τ η , όταν παίρνει χαρακτήρα μόνιμο.
Αναφερόμαστε συχνά σε "διεύρυνση συνείδησης", εννοώντας, ίσως, ακριβώς αυτό: Την Διαφυγή-στον κατάλληλο χρόνο- από έναν δακτύλιο και το Πέρασμα σε έναν άλλον, ο οποίος εμπεριέχει τον προηγούμενο και τον ξεπερνά.
Ο νέος δακτύλιος είναι μία ευρύτερη κατάσταση αντίληψης και κατανόησης, μία νέα πραγματικότητα, με περιορισμένη διάρκεια και πάλι...

Aσ το δούμε από μία άλλη οπτική:
Στο Σύμπαν -εξωτερικά (φυσικές δυνάμεις), και εσωτερικά) λειτουργούν δύο βασικοί Νόμοι.
Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΕΛΞΗΣ και
Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΠΩΣΗΣ.

Μπορούμε να πούμε ότι η Αγάπη διέπεται από τον Νόμο της έλξης, φέρνει τα πράγματα κοντά.
Ο Νόμος της άπωσης όμως λειτουργεί εξισορροπιστικά, κρατώντας σε συνοχή το Παν και αποτρέποντας την κατάρρευση και τη σύντηξη.
Συνηθίζεται να λέγεται ότι 'ο Θεός είναι Αγάπη', αλλά λέγεται επίσης ότι είναι και 'Πυρ καταναλίσκον'..
Στο Σύμπαν λειτουργούν πολλές Αρχές, εντός του ΟΛΟΥ αν προτιμάτε.

Η Αγάπη σημασιολογικά αλλάζει, αναλόγως την ευρύτητα του πλαισίου στο οποίο αναφερόμαστε. Αλλά και εντός ενός πλαισίου έχει σχετικό χαρακτήρα.
Αλήθεια, μήπως το πρόβλημα ξεκινάει από το πως ορίζουμε την αγάπη;
Γιατί θεωρούμε ότι η αγάπη περικλείει έννοιες όπως Ειρήνη, Ενότητα και άλλα σχετικά;
Όπως, η αγάπη εξ ορισμού δεν εμπεριέχει την Δ υ α δ ι κ ό τ η τ α;
Ο Αγαπών και Αγαπώμενος. Εγώ, που αγαπώ, και το αντικείμενο της αγάπης μου.
Υπάρχω εγώ που αγαπώ, και υπάρχει αυτό που αγαπώ, ενώ σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν άπειρα ακόμα που είναι εκτός της "αγάπης" μου.

Η πρωταρχική δυαδικότητα ήδη υφίσταται μεταξύ αυτού που 'αγαπάει' και του 'αγαπώμενου'.
Υπάρχει ξεχωριστότητα, αίσθηση του εγώ και του άλλου (μπορεί να γίνει διαφορετικά;)

Αν η αγάπη μου ήταν απόλυτη, τότε δεν θα μιλούσα για Αγάπη, αλλά για Ενότητα ή ΤΑΥΤΙΣΗ με το ΟΛΟ (εμηδένιση;).


Με νέο post, σε λίγο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 15:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου NADA!

Σ' ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

Εχω μια μικρή μόνο διαφωνία σε ένα σημείο.

Λες

"Η πρωταρχική δυαδικότητα ήδη υφίσταται μεταξύ αυτού που 'αγαπάει' και του 'αγαπώμενου'."

Νομίζω πως δεν είναι ακριβώς έτσι. Η έλξη υπάρχει γιατί ο ένας συμπληρώνει κάτι στον άλλον. Βλέπεις τον άλλο σαν το εαυτό σου, τον δέχεσαι όπως είναι. Δεν βλέπεις τίποτε το αρνητικό επάνω του. Οταν λοιπόν λέω πως αγαπώ τον άλλο σημαίνει ότι είμαι ένα με αυτόν. Τον συναισθάνομαι σχεδόν απόλυτα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 16:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καταλάβατε υποθέτω ότι εκ παραδρομής έγραψα 'εμηδένιση',
ενώ η λέξη είναι "εκμηδένιση".

Και ίσως, Δημήτρη, αυτή να είναι και μία λέξη κλειδί.

Βασικά, καλά κάνεις και διαφωνείς!
Όμως, Δημήτρη, γνωρίζεις πολλές σχέσεις που να ισχύουν αυτά που αναφέρεις;
Και μην πεις ότι δεν ισχύουν γιατί δεν υπάρχει αληθινή αγάπη. Το πράγμα είναι περισσότερο πολύπλοκο.
Έχω αναφέρει ξανά ότι -κατά μία άποψη- η τριβή και η σύγκρουση είναι αναπόφευκτα και πολλές φορές απαραίτητα συστατικά μιας σχέσης.
Όσο τουλάχιστον υπάρχει ΑΤΕΛΕΙΑ, και χρειάζεται να 'εξομαλυνθούν οι γωνίες'.
Διαφορετικά μιλάμε ή για την καταβύθιση σε ένα πάθος, που απέχει κατά πολύ από την αγάπη, ή για ΤΑΥΤΙΣΗ με τον άλλον σε όλα τα επίπεδα που απέχει πολύ από τη συνήθη δυνατότητα ενός ανθρώπου.

Το κοινό και στην μία και στην άλλη περίπτωση είναι η ΕΚΜΗΔΕΝΙΣΗ, το χάσιμο του Εγώ. (Η επιλογή δική μας...)


Θα ολοκληρώσω τις σκέψεις μου, συνεχίζοντας το προηγούμενο post και προσεγγίζοντας και από μία άλλη οπτική:

Θεωρείται ότι ο Ιησούς Χριστός είναι αυτός που ενσωμάτωσε στον εαυτό του την Αρχή της Αγάπης και μετέδωσε το νόημά της.
(ένα καλό λεξικό, lamogio, ίσως σου δώσει μερικά στοιχεία για την ακριβή προέλευση της λέξης. Παντως φαίνεται ότι στην αρχαιότητα δεν απαντάται - τουλάχιστον με τη συνήθη έννοια).
Ο Ιησούς Χριστός είπε όμως:
"Δεν ήλθα να φέρω ειρήνην, αλλά μάχαιραν"

Δυαδικότητα.
Η Αγάπη δεν ταυτίζεται με την Ειρήνη.
Εμπεριέχει την τριβή, τη διαμάχη και την ξεχωριστότητα ή την Διάκριση αν προτιμάτε.
Μήπως αυτός είναι πραγματικά ο Δρόμος, ή ένα αναπόφευκτο στάδιο..;

Ο Ιησούς Χριστός σηματοδότησε το πέρασμα στην εποχή των Ιχθύων.
Χαρακτηριστικά γνωρίσματα αυτής της εποχής θεωρούνται ο ιδεαλισμός , η λατρεία, το δόγμα, ο φανατισμός, η μισαλλοδοξία.
Με το πέρασμα στη νέα εποχή του Υδροχόου οι ενέργειες των Ιχθύων παρέρχονται παίρνοντας μαζί τους ότι έχουν φέρει.

Ο Κύκλος των εποχών λειτουργεί Νομοτελειακά, αναγκαία.

Μπορεί κάποιος να αποφύγει την επιρροή των εκάστοτε εκπορευόμενων Ενεργειών;
Μπορεί να ΑΡΝΗΘΕΙ την προσαρμογή και την αποδοχή, και τι συνεπάγεται αυτή η άρνηση..;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 17:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου NADA!

quote:

Όσο τουλάχιστον υπάρχει ΑΤΕΛΕΙΑ, και χρειάζεται να 'εξομαλυνθούν οι γωνίες'.
Διαφορετικά μιλάμε ή για την καταβύθιση σε ένα πάθος, που απέχει κατά πολύ από την αγάπη, ή για ΤΑΥΤΙΣΗ με τον άλλον σε όλα τα επίπεδα που απέχει πολύ από τη συνήθη δυνατότητα ενός ανθρώπου.
Το κοινό και στην μία και στην άλλη περίπτωση είναι η ΕΚΜΗΔΕΝΙΣΗ, το χάσιμο του Εγώ. (Η επιλογή δική μας...)

Η ταύτιση με τον άλλον σε όλα τα επίπεδα μάλλον μπορεί να επιτευχθεί μόνο περιστασιακά και για σχετικά μικρό χρονικό διάστημα. Το πάθος είναι κάτι πολύ πιο συνηθισμένο και υπάρχει κίνδυνος εκεί να καταλήξει τελικά.
Για να το συνδέσω και με το προηγούμενο δικό σου post, υποθέτω ότι η δυαδικότητα αρχίζει όταν ο ένας στέκεται εμπόδιο στην εξέλιξη του άλλου ή περιορίζει τη διεύρυνση της συνείδησης, όπως λες. Νομίζω πως αν υπάρχει αμοιβαία εξέλιξη και αλληλοκατανόηση δεν υπάρχει ουσιαστική δυαδικότητα αλλά μικροτριβές.

Η εκμηδένιση, μάλλον είναι λέξη κλειδί όπως αναφέρεις αλλά δεν ακούγεται καλό !

Το ένα φέρνει το άλλο. Να σε ρωτήσω τώρα να μας πεις (αν δεν είναι κουραστικό βέβαια) τι είναι αυτές οι εμπορευόμενες ενέργειες που μας αναφέρεις; Πως είσαι τόσο σίγουρη γι’ αυτές;

Η άρνηση προσαρμογής σ' αυτές, υποθέτω πως συνεπάγεται αναγκαστική εκμηδένιση .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 18:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Από μία άποψη, Δημήτρη, αναφέρομαι στις ενέργειες μεγάλων αστρολογικών κύκλων ( εποχή Ιχθύων, εποχή Υδροχόου κ.λ.π.)
Η αστρολογία υποστηρίζει ότι κάθε αστερισμός χαρακτηρίζεται από συγκεκριμμένες ποιότητες και ιδιότητες οι οποίες καθώς κατέρχονται στο πλανητικό μας σύστημα επιδρούν αναλόγως.
Η κάθε εποχή έχει διάρκεια 2.500 χρόνια περίπου.

Θα μπορούσαμε να μπούμε και σε άλλες δοξασίες σχετικές με Ακτίνες και με αντίστοιχες Θείες Οντότητες, αλλά δεν είναι σκόπιμο στο παρόν topic.

quote:
Η άρνηση προσαρμογής σ' αυτές, υποθέτω πως συνεπάγεται αναγκαστική εκμηδένιση
Όχι Δημήτρη. Δεν είναι έτσι απλό.

Ας παραμείνει ένα ανοικτό ερώτημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 18:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ' ευχαριστώ NADA :)

Ας παραμείνει ανοικτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 08:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμέτρητα τραγούδια
Αμέτρητα βιβλία
Αμέτρητες σοφίες
Αμέτρητες βλακείες...
Μια πραγματική βιομηχανία λέξεων, φράσεων, ποιημάτων, εικόνων...
quote:

Kι ομως αυτο το θεμα κρυβει απεριοριστη σοφια,αν το προσεξουμε καλυτερα!!!


«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 10:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί κάποιος να αποφύγει την επιρροή των εκάστοτε εκπορευόμενων Ενεργειών;
Μπορεί να ΑΡΝΗΘΕΙ την προσαρμογή και την αποδοχή, και τι συνεπάγεται αυτή η άρνηση..;

... στην κάθε αστρολογική εποχή αλλά και στην κάθε σχέση δύο ατόμων μήπως αυτό που ζητιέται είναι η υπέρβαση της εποχής και η υπέρβαση του δύο για να φτάσουμε στο ένα?

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1721191
Maintained by Digital Alchemy