ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Το Ψέμα και η Αλήθεια. Σχέσεις ανθρώπων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 09:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχέση μεταξύ άνδρα γυναίκας. Γιατί μια γυναίκα θα πει ψέματα στον άνδρα? Γιατί ένας άνδρας θα πει ψέματα σε μια γυναίκα? Γιατί να υπάρχει το ψέμα μέσα στην σχέση τους? Η αλήθεια μπορεί να υπάρξει? Τι προκαλεί το ένα ή το άλλο......
Εκφραστείτε ελεύθερα παιδιά . (Στα πλαίσια των κανόνων του esoterica). Θεωρώ δε ότι είναι θέμα ψυχής - εσωτερισμού, γιαυτό και το βάζω εδώ.........


"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 15:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΝΤΡΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΕΙΠΕΣ Ε???..ΑΠΟ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΑΠΟΨΗ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΤΕΛΟΥΝ ΣΤΟ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΨΕΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ..ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ,ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΛΕΜΕ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ..Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΠΛΗΓΩΝΕΙ..ΒΕΒΑΙΑ ΙΣΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ...ΕΠΙΣΗΣ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΑΛΕΙΨΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΨΕΥΤΙΚΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ..ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ,ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΣΥΝΑΙΒΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ..ΓΝΩΡΙΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕΣΩ ΠΑΡΕΩΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΗΚΕ Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΥΡ ΚΑΙ ΜΑΝΙΑ(ΛΟΓΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΝΟΜΙΖΩ)..ΑΚΟΜΗ,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΤΟ ΨΕΜΑ,ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΤΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΡΑΠΕΥΣΤΑ ΦΟΡΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ..
ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ,ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΤΥΣΕΙ,ΦΘΑΡΘΕΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ,ΤΟ ΨΕΜΑ ΠΕΦΤΕΙ ΣΥΝΝΕΦΟ...ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΛΗΘΙΝΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΒΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ..ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΠΩΣ...
ΦΙΛΙΚΑ

...ΜΟΥ 'ΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ Η ΑΓΑΠΗ...ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 15:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψεμααα;;;;;

τι ειναι αυτο;

ευτυχως αγνωστη λεξη στην δικη μου ζωη!!!


«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 15:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ Απλά εδώ ο καθένας εκφράζει αυτό που πιστεύει.

"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 15:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΝΩΣΤΗ ΛΕΞΗ??ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ...ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΛΕΩ ΨΕΜΑΤΑ..ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΚΡΑ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΦΕΡΕ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ..ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΥ ΠΟΤΕ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΠΕΣ ΨΕΜΑ SPIRIT???
ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑ..

...ΜΟΥ 'ΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ Η ΑΓΑΠΗ...ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 16:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Exω πει ψεματα,αγαπητη Σεμινα,αρκετες φορες στο παρελθον,αλλα μεσα στα πλαισια της αυτογνωσιας που προσπαθω να προσεγγισω,αποφευγω πλεον να λεω ψεματα,ακομη και στην χειροτερη αναγκη.

Γιατι η αληθεια χρειαζεται θαρος και τολμη,κατι που το αποκτας μονο αν εισαι αληθηνος πρωτα απ ολα σε σχεση με τον εαυτος σου και μετα με τους υπολοιπους.

Ευχαριστω.


«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 16:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα και το μεγαλύτερο ψέμα να πει κάποιος. Δεκτό
Δεν έχω τίποτα με κανέναν Και δεν κατηγορώ κανέναν Για συμπεράσματα πολύ νωρίς

"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 16:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 16:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΚΑΛΕ ΜΟΥ SPIRIT,
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΣΕ ΑΠΟΠΗΡΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΟΠΟ..
ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΨΕΜΑΤΑ..ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΩ..ΘΕΛΩ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΜΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΩ..
ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΠΑΝΤΩΣ,ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ..ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΑΛΛΙΩΣ ΔΙΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ Ή ΤΟ ΨΕΜΑ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΟΙ ΑΛΛΟΙ??..
ΦΙΛΙΚΑ

...ΜΟΥ 'ΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ Η ΑΓΑΠΗ...ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 16:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα και το μεγαλύτερο ψέμα να πει κάποιος. Δεκτό

ναι ολα ειναι δεκτα συμφωνω,απλα καποις στιγμες και τα αποδεκτα ψεματα γινονται ΜΠΟΥΜΕΡΑΚ,και στρεφονται εναντιον σε αυτον που τα χρησημοποιει.

απο το καλο διαλεγω το καλυτερο και το πιο αληθηνο.

Υ.Γ ΕΙΜΑΙ Η ΣΠΙΡΙΤ,ΣΕΜΙΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΣΠΙΡΙΤ,


δεν βλεπεις και την φωτογραφια μου;;;


«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 16:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
Και ότι δώσεις θα πάρεις. Ακόμα και η μισή αλήθεια δεν είναι ψέμα?


"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 00:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΛΗ ΜΟΥ SPIRIT..
Η ΜΙΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ..ΕΙΝΑΙ 50%ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ 50%ΨΕΜΑ..ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ????
ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ..ΟΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΣ..ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΘΕ ΚΑΙ ΦΑΛΣΕ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΦΑΛΣΕ..ΑΡΑ Η ΜΙΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ..ΚΑΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΨΕΜΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ..ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ????
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΑ ΛΕΕΙ Η SPIRIT ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΟΥΜΕΡΑΚ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΡΓΑ Ή ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΦΑΝΕΙ,ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΚΡΥΦΤΕΙ...


...ΜΟΥ 'ΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ Η ΑΓΑΠΗ...ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 00:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν καλός Walker, δεν θα μπορούσα να μην το κάνω λίγο ποιο δύσκολο. Εγώ είπα την μισή αλήθεια. Την άλλη μισή δεν την λέω. Απλά σε αφήνω να βγάλεις εσύ συμπέρασμα, που μπορεί να είναι λάθος. Τι είναι? Τι είναι αν το συνειδητοποιείς? Αν όχι?
Και έτσι για να υπάρχει ένα παράδειγμα. Είναι να βρεθούμε, δύο άτομα. Στην συζήτηση βγαίνει να πάμε κάπου αλλού. Και με ρωτάει ο συνομιλητής μου, που έχω παρκάρει? Και απαντώ. Δεν έχω έρθει με αυτοκίνητο. Τι συμπέρασμα βγαίνει? Έχω ή δεν έχω αυτοκίνητο? Τι έχω κάνει? Και αν το θέμα είναι κάτι πολύ ποιο σοβαρό?


"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 00:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΠΟΛΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ..ΘΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΜΙΛΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ..ΕΙΝΑΙ ΦΕΥΓΑΤΟΙ,ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΜΕ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟ..
ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΜΕ ΨΕΜΑΤΑ...ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ..ΕΚΕΙΝΟΣ ΥΠΟΘΕΤΕΙ ΜΕ ΕΣΦΑΛΜΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΩΣΕΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΛΑΘΟΣ ΣΚΕΨΗ..

...ΜΟΥ 'ΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ Η ΑΓΑΠΗ...ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 09:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 10:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικες φορες οταν επιλεγουμε την μιση αληθεια αγαπητη Σεμινα,το κανουμε για λογους προστασιας του αλλου..να μην ξεχνουμε το γεγονος οτι οι ανθρωποι μερικες φορες δεν ειναι ετοιμοι να δεχτουν την αληθεια,και προτιμουν ενα ομορφο ψεμα,ενα παραμυθι,ετσι ο μυθος διαιωνιζεται και κρατουμε την μασκα της τελειοτητας,του ακεραιου και ατσαλακωτου ανθρωπου,που αυτο βολευει ολους σε τελικη αναλυση.

Γιατι καταστρεφοντας τον μυθο,η αληθεια πονα βλεπωντας τον εαυτο μας γυμνο.

Τελικα τι ειναι καλυτερο;

μια απογυμνομενη αληθεια η ενα ομορφα στολισμενο ψεμα;


«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 11:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θάθελα να ρωτήσω το εξής αγαπητή spirit : Και όταν το ψέμα αυτό, γίνει βίωμα, γίνει τρόπος ζωής? Αφήνεις τον άλλο να ζει έτσι? Να βλέπει μέσα από αυτό το φίλτρο? Και ψέμα, μπορεί να είναι και μια παραποιημένη αλήθεια. Μια «αλήθεια» που βολεύει όπως είπες, και προσθέτω για να μην ταράξουμε τα νερά, να είναι σκέτο λίμνη. Που θα έρθουν τα κουνούπια. Που θα γίνει βάλτος. Χωρίς να έχει την σημασία του βάλτου, που υπάρχει στο οικοσύστημα του πλανήτη μας.
Ψέμα και Αλήθεια. Βάλτος και ποτάμι.


"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 13:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΡΑΒΟ Walker
Παρα πολυ σημαντικο θεμα αυτο που ανοιξες, ας ρίξουμε λοιπόν όλο μας το βάρος στην εσωτερική μας καλλιέργεια, χωρίς να χάνουμε τον χρόνο μας στο κτίσιμο ψετικων προσωπείων και ψετικων σχεσεων......

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 00:07:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα!
Γειά σου Walker!

"Ψέμα και Αλήθεια". Να υποθέσω ότι τα κεφαλαία σημαίνουν κάτι;

Φαίνεται απλό να τοποθετηθεί κάποιος, αλλά δεν είναι.
Πότε μπορούμε να αποφανθούμε ότι μία συμπεριφορά είναι ψευδής;
Προφανώς, όταν το ότομο που προβαίνει στη συγκεκριμμένη συμπεριφορά έχει επίγνωση αυτής.
Και η Aναγκαιότητα; -Υπάρχει αναγνωρισμένη ανάγκη να γίνει έτσι.
Kαι το κίνητρο; -Το 'ψέμα' μου μπορεί πράγματι να βοηθήσει τον άλλον.
Και τα " κατά συνθήκην ψεύδη" ;

Μπορούμε να αποφύγουμε το ψεύδος, όντας ζώντας σε έναν κόσμο σχετικό;
(για να μην χρησιμοποιήσω τις αφαιρέσεις τύπου "ότι ζούμε εδώ είναι Μάγια" - Πλάνη..)

Ίσως αυτό που κάνει τη διαφορά είναι η Ανιδιοτέλεια και η Καθαρότητα Κινήτρου.
Αμφίσημες έννοιες, αλλά σημαντικότατες μέσα στην σχετικότητά τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 00:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα NADA
Αρκετά ξεκάθαρη η θέση σου, εδώ αναφέρεσαι σε μια μορφή Ψέματος και Αλήθειας. Τι σημαίνει όμως όταν το άτομο αυτό έχει δημιουργήσει μια ψευδή εικόνα από μόνο του, που αποτέλεσμα αυτής της εικόνας είναι συγκεκριμένοι τρόποι λειτουργίας, που από αυτές τις λειτουργίες απορρέουν οι αλήθειες ή τα ψέματα. Απουσία αίτιου – ύπαρξη αιτιατού. Αυτό είναι από τα ποιο συνήθη στον σχετικό κόσμο που ζούμε. Το αποδεχόμαστε;
Και ακόμα και να συντρέχουν τα Ανιδιοτέλεια, Καθαρότητα Κινήτρου και ίσως παράλληλα η Αναγκαιότητα, υπάρχει ελαφρυντικό ή επιτρέπεται; Και πόσο σχετικό είναι;
Προσωπική άποψη είναι ότι: Ανάλογα την δυνατότητα επικοινωνίας και αντίληψης μεταξύ των μερών, επιβάλλεται να έχουν όσο το δυνατόν λιγότερα ψεύδη, μέχρι και καθόλου. Ίσως το ιδανικό μέσα σε ένα σχετικό κόσμο. Το κατά πόσο αυτό είναι εφικτό είναι ένα διαφορετικό θέμα. Είναι όμως το ζητούμενο.
Ψέμα και Αλήθεια. Βάλτος και ποτάμι (έχω από πληκτρολόγηση ένα λάθος και ευχαριστώ)
Ψέμα και Αλήθεια. Βάλτος και Ποτάμι


"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 01:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γρήγορος στις απαντήσεις σου, Walker!

Γενικά συμφωνώ πως το ζητούμενο είναι λιγότερα ψεύδη.
Πράγματι, πολλοί είναι αυτοί που δημιουργούν ψευδή εικόνα για τον εαυτό τους, όπως λές.
Όχι, δεν το αποδεχόμαστε.
Δεν υπάρχει Καθαρότητα σε αυτό, αφού το ίδιο το άτομο φοράει ένα ρόλο που δεν του ταιριάζει.
Παίζει μέσα από αυτόν παραπλανώντας και τους άλλους, ενώ ο ίδιος δεν εξελίσσεται πραγματικά, αφού δεν βρίσκεται σε επαφή με τις πραγματικές του ανάγκες.

Θα έλεγα, όμως, ότι πάντα παίζουμε ένα ρόλο ούτως ή άλλως (αν δεχτούμε ότι αυτό που είμαστε είναι Πνεύμα).
Το ζητούμενο είναι να "φοράμε το κουστούμι" που μας ταιριάζει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 01:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τυχαία είναι.
Λόγο της σχετικότητας του κόσμου μας και της κατά αποδοχή συνεχής εξέλιξης, υπάρχουν τα φαινόμενα όπου κάποιος "μένει" στον ρόλο που είχε κάποια στιγμή. Εκεί είναι μια μικρή αλλά έχοντας σημασία, διαφοροποίηση, από αυτό που αναφέρεις. Μετά μπαίνει το Ψέμα και η Αλήθεια.
Εξελισσόμενο το Πνεύμα, διαμορφώνεται ανάλογα και το "κουστούμι". Το αντίστροφο δεν γίνεται και είναι φανερή η προσπάθεια αυτή.
Έχοντας ο καθένας μας τον ρόλο του, σε αυτή την δυναμική σφαίρα του σύμπαντος, ένας κόκκος άμμου, είναι και η σχέση Ψέματος και Αλήθειας. Οι δυνάμεις που γκρεμίζουν και χτίζουν τον σχετικό μας κόσμο. Είναι οι δυνάμεις Συγκράτησης και Εξέλιξης.


"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

foxyfreak
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 02:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους foxyfreak  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά,

ωραίο το θεματάκι που ανοίξατε. Ξαίρω έναν ο οποίος από τα 100 πράγματα που θα πεί τα 90 θα είναι ψέματα. Είναι ένας άνθρωπος που έχει περάσει πολές αρώστιες στην ζωή του, είναι πολύ κοντός και κουτσένει. Εμένα δεν με ενοχλεί το πως είναι εμφανισιακά αλλα το ψέμα του. Τι κάνει για να καταλάβετε. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν βγεί καινούρια nike πχ και να μην τα έχει πάρει. Μιλάει συνεχός για τα πιο απιστευτα πράγματα που κάνει συνεχός. Μιλάει για "φανταστικές" κοπέλες με τις οποίες έχει σχέση. Δεν ξαίρω πως να το εξηγήσω αλλα πιστεύω ότι ζεί μέσα σε ένα ψέμα για να νιόθει καλά αυτός. Το καταλαβαίνεις ότι σου λέει ψέματα γιατι καθε φορα που συναντιόμαστε και τον ρωτάω κάτι που έλεγε την προηγούμενη φορά τα μπαλώνει και σκαρφώνει ένα καινούριο ψέμα. Είναι απίστευτο. Μπορεί να το κάνει για να ξεχωρίζει, να νιόθει ότι είναι όπως οι άλλοι. Δεν είναι ο πιο ελκιστικός άνθρωπος στον κόσμο αλλα πιστεύω πως θα ήταν καλύτερος άνθρωπος αν ήταν και κατα 50% αληθινός. Έτσι έχω κόψει την επαφή γιατί απλά το τοσο πολύ ψέμα κάποια στιγμή σε κουράζει ιδικά αν το καταλαβαίνεις.

Το άλλο που ήθελα να πω είναι πως για μένα δεν υπάρχει ψέμα συγκεκριμένα από άντρα προς γυναίκα ή το αντίθετο. Όλοι λένε κάποια στιγμή κάποιο ψέμα. Πχ θέλω να κάνω ένα δώρο έκπληξη στο αγόρι μου και πρέπει να πάω να το αγοράσω. Αν μου πεί θέλω να έρθω μαζί για τα ψώνια που είπες τι κάνεις? χαλάς την εκπληξη και του το λες? Λιγο χαζο το παράδειγμα αλλα ελπίζω να καταλαβαίνετε πως το ενοώ. Παλιότερα έλεγα πάρα πολά ψέματα και πρώτα από όλα κορόϊδευα τον εαυτό μου. Ζούσα δυστηχισμένη χωρίς να καταλαβαίνω τις αιτίες. Και ναι μου έχουν έρθει και μένα μπούμερανγκ. Το ψέμα είναι άσχημο παιδιά όσο γίνετε μακριά του. Θα δείτε ότι θα ζείτε πιο αληθινα με πιο πολύ συμασία στην ζωή σας. Αυτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 11:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και η υποκρισια ειναι ψεμα ,υποκρισία είναι όταν λέω ένα πράγμα αλλά κατά βάθος πιστεύω κάτι άλλο, όταν φανερώνω ένα πρόσωπο αλλά κατά βάθος είμαι κάποιος άλλος. Η υποκρισία, με άλλα λόγια, είναι το αντίθετο
της γνησιότητας και της Ειλικρίνειας.Αρα υποκρισια και ψεμα ειναι ενα.
Ένας άνθρωπος πέφτει στην κατάσταση της υποκρισίας όταν προσπαθεί να διατηρήσει μια εξωτερικά "καλή " εικόνα του εαυτού του προς τους άλλους, χωρίς ταυτόχρονα να φροντίζει ώστε και εσωτερικά να είναι αυτός ο "καλός" άνθρωπος που θέλει να φαίνεται ότι είναι.........

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 13:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτρέψτε μου εδώ να βάλω μία ακόμα παράμετρο στο θέμα....

... είναι φορές που το ένα από τα δύο μέλη μιας σχέσης είναι απόλυτα ειλικρινές και αυθεντικό σε όλες τις εκδηλώσεις του.... Ας πούμε γιατί έτσι έχει διαλέξει να πορεύεται σ'αυτή την ζωή, έχοντας γνώση των δυσκολιών που αυτό συνεπάγεται, του πόνου που μπορεί να προκαλέσει ή ακόμα και των εκπλήξεων που μπορεί να χαλάει...

... κι όμως, όταν το άλλο μέλος αντιμετωπίζει τον πόνο της ειλικρίνειας για να τον αντέξει ή για να σώσει τον εγωϊσμό του, αρχίζει και βαφτίζει ψέμμα όσα δεν αντέχει .... και αυτό δυστυχώς είναι μια διεργασία που γίνεται υποσυνείδητα. Αυτό το άλλο μέλος πιστεύει εκείνη την στιγμή πως πραγματικά πρόκειται για ψέμμα...

Τι γίνεται σ'αυτή την περίπτωση? Τι πρέπει να κάνει ο πρώτος που λέγοντας αλήθεια ορίζεται ως "ψεύτης"? γιατί ο δεύτερος, εντάξει, έχει βρει έναν τρόπο να αντιμετωπίζει την ζωή.... Ο πρώτος όμως?
Να πει ψέμματα και να μην είναι πια ο εαυτός του? Να πει αλήθεια, και να τον ορίζουν ως κάτι άλλο από αυτό που είναι?

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 20:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Galadriel, ο “ψεύτης”, πόσο πολύ θέλει αυτή τη σχέση? Γιατί αν την θέλει θα βρει τον τρόπο όχι να δείξει στον άλλον ότι πιστεύει «λάθος», αλλά θα δείξει στον άλλον ποιος πραγματικά είναι ό «ψεύτης».
Όσο για τον «ψεύτη», πόσο σίγουρος μπορεί να είναι, ότι η οπτική γωνία που τα βλέπει, που βγάζει τα συμπεράσματα, που αντιδρά στα ερεθίσματα, αν και είναι αποτέλεσμα, είναι πραγματικά και δεν είναι αποτελέσματα άλλων διεργασιών. Και το τελικό είναι κάτι διαφορετικό?

"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 20:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψέμμα - αλήθεια.... όταν αυτά αρχίζουν και μπερδεύονται σε μία σχέση, έστω στο μυαλό τους ενός από τους δύο, δεν είναι καλό σημάδι...

Το θέμα είναι να μπορεί κανείς να βιώνει αβίαστα μία κατάσταση όπως τον ευχαριστεί χωρίς να μπαίνει σ'αυτή την διαδικασία της ανάλυσης πιθανών και μη επιπλοκών....

Να βλέπεις τα αστέρια και να είσαι ήδη εκεί μ'αυτόν που θέλεις....

καμμιά φορά πάλι κάθεσαι σε ένα τέτοιο αστέρι ήδη και περιμένεις αυτόν που θα το κάνει να λάμψει.... εκεί είναι όλη η αλήθεια μιας σχέσης, εκεί βρίσκεται και ο έρωτας

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 22:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"- Μπα ! Και η μοίρα μας έγινε πεζή.
Αν θέλετε, πεθαίνουμε μαζί?
- Σπανία η πρόταση, ορισμένως.

- Ωραίο το σπάνιο. Λοιπόν εμπρός.
Ο τόπος θαυμάσιος και ο καιρός.
- Χι! χι! χι! Απογοητευμένος!

- Ισως. Αλλά προπάντων εραστής
άψογος. Ανέκαθεν ιδεαλιστής.
Να πεθάνουμε τώρα ελάτε.

- Περσότερο ειρωνεύεστε, θαρρώ,
παρά όσο κάνετε τον τρυφερό.
Πάψετε, κύριε, αν αγαπάτε.

Ετσι το βράδυ κείνο απάνω στη
χλόη, και στ' άνθη απάνω καθιστοί,
δυό περίεργοι ερωτευμένοι

αναβάλανε τέτοιο ζηλευτό
θάνατο, κι απομείνανε γι'αυτό
-χι! χι! χι! - καταγοητευμένοι."

...κάπως έτσι δουλεύει η αλήθεια του έρωτα...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 23:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΨΕΜΑ

ΧΜ.....

ΗΜΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟΣ ΨΕΥΤΗΣ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΝΟΥΣΑΝΕ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΛΕΩ ΨΕΜΑΤΑΚΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ Μ0ΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.

ΕΜΑΘΑ ΟΜΩΣ.

ΑΛΩΣΤΕ ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΧΩΡΙΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΨΕΜΑΤΑ.

ΤΟ ΕΝΑ ΨΕΜΑ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ.

ΑΣΧΗΜΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΨΕΜΑ ΠΑΝΤΩΣ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΟΥΚΟΥΛΩΜΑ.
ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ.

piece love unity respect

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 00:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
η σχέση Ψέματος και Αλήθειας. Οι δυνάμεις που γκρεμίζουν και χτίζουν τον σχετικό μας κόσμο. Είναι οι δυνάμεις Συγκράτησης και Εξέλιξης.

Με ενδιαφέρει να ακούσω κάτι περισσότερο πάνω σε αυτό.
Θα μπορούσες Walker;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 02:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα ΝΑDA Θα ‘θελα να ξεκινήσω από τις ίδιες τις έννοιες. Ψέμα τι είναι? Ουσιαστικά είναι αυτό που θεωρούμε μη αληθινό. Και το αληθινό? Εδώ αρχίζει η σχετικότητα. Είναι το σημείο που αρχίζει και μπλέκει όπως το «ποιος έκανε το αυγό η κότα ή το αυγό έκανε την κότα.» Από αυτό το σημείο είναι που αρχίζουν τα προσωπικά αξιώματα και οι κατά συνθήκη αποδοχές, (ας μου επιτραπεί η έκφραση αυτή), του καθενός. Τι εννοώ; Ο καθένας μας έχει τα προσωπικά του βιώματα και τις προσωπικές του γνώσεις. Βάση αυτών έχει πλέον τους προσωπικούς του κανόνες, που οι οποίοι εκφράζουν και στοιχεία τουλάχιστον του χαρακτήρα του καθενός μας. Αυτός όλος ο συνδυασμός, είναι που θα μας δώσουν την δυνατότητα της συνειδητότητας των εννοιών αυτών. Εδώ κρύβονται στοιχεία όπως, τι είδους εμπειρίες είχαμε; Πόσο πολύ ή λίγο ασχολούμαστε με το άτομό μας, σαν ψυχή, σαν νόηση, κ.α.; Σε ποιο βαθμό υπάρχει η συνειδητότητα αναπτυγμένη; Μέχρι ποιο σημείο μπορούμε να δούμε εμάς τους ίδιους (πέρα από την συνειδητότητα); Και αν προχωρήσουμε σε ποιο δύσκολες ή δυσνόητες έννοιες, κάρμα, επίπεδα, αύρες, ενέργειες, φορά, θέση κ.α..
Είναι όλα σχετικά κάτω από ποια οπτική γωνία βλέπεις το θέμα. Το ψέμα μπορεί φαινομενικά στην αρχή να λύσει ένα πρόβλημα. Όμως μετά αποκαλύπτεται. Όμως πότε; Θα έχει γίνει το κακό; Τι έμαθα από το ψέμα που είπα; Σε τι όμως μηχανισμούς ενεργοποιήθηκα; Ποια τελικά είναι η επίδρασή του στην πορεία μου; Μα εγώ δεν είπα, ούτε εσύ είπες. Και οι δύο είπαμε αλήθεια ή ψέμα; Μοιάζει με κυκεώνα. Είναι; Για άλλον Ναι Για κάποιον άλλο Όχι.
Τώρα πως συνδέω την Συγκράτηση και την Εξέλιξη, από την στιγμή που μπορεί κάτι να είναι σχετικό;
Κατά την δική μου άποψη το ψέμα (όποιο και να είναι αυτό που ορίζεται έτσι), θα μπει εμπόδιο στην εξέλιξη, θα περιορίσει την ανάπτυξη. Και αυτό μπορεί να γίνει γιατί θα πρέπει να γίνει. Γιατί σαν άτομο έχουμε καθυστερήσει για παράδειγμα, να εξελιχθούμε σε έναν τομέα, οπότε δημιουργείται το ψευδές, αυτό που μας εγκλωβίζει σε αυτόν ή σε κάποιους άλλους τομείς, και παραμένει έτσι μέχρι να εξισορροπήσουν οι υπόλοιποι ή μπορεί ακόμα και το αντίστροφο. Μα ποιος το δημιουργεί αυτό; Γιατί γίνεται αυτό; Η απάντηση κρύβεται μέσα στον καθένα μας. Γιατί ο καθένας μας είναι ιδιαίτερος. Μοναδικός. Εδώ είναι η εξέλιξη. Η ανάπτυξη. Η βελτίωση. Το ψέμα (το μη αληθινό) παίζει το ρόλο του, στην εξελικτική διαδικασία του ατόμου. Συνεπώς η έννοια ψέμα θα πρέπει να έχει πολύ ποιο πλατιά έννοια, από αυτή που εμείς, έχουμε εκπαιδευτεί να την κατανοούμε.
Εδώ ακριβώς για μένα είναι να μπορούμε, να προσπαθούμε, να κατανοήσουμε την σχετικότητα του ψέματος και της αλήθειας, για να μειώσουμε την συγκράτηση και να αυξήσουμε την εξέλιξη. Είπα ήδη πολλά. Μάλλον κούρασα. Μπορεί και να μπέρδεψα. Είναι κάτι το σχετικό. Αλλά για μένα είναι τεράστιο θέμα και ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή σε αυτό το topic. Καλή συνέχεια σε όλους μας.

"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy