ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Το Ψέμα και η Αλήθεια. Σχέσεις ανθρώπων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 11:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΓΝΩΣΤΗ ΛΕΞΗ??ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ...ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΛΕΩ ΨΕΜΑΤΑ..ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΚΡΑ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΦΕΡΕ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ..ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΥ ΠΟΤΕ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΠΕΣ ΨΕΜΑ SPIRIT???
ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑ..

...ΜΟΥ 'ΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ Η ΑΓΑΠΗ...ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ..


ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΚΑΠΩΣ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΗ?

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 15:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το ψεμα ως κοινωνικο φαινομενο γιατι τετοιο ειναι (ενας ανθρωπος μονος σε ποιον να πει ψεμματα?,και μην μου πειτε στον ιδιο του τον εαυτο γιατι αυτο γινεται για δικαιολογησει τα ψεμματα που εχει πει στους αλλους αρα δεν θα ειναι μονος) παντα μου εφερνε στο μυαλο την λεξη προσπαθεια.Αυτο γιατι για μενα το ψεμα ειναι μια συνειδητη προσπαθεια του εαυτου μου να προσεγγισει τους αλλους και να τους ενσωματωσει στον δικο του κοσμο.Καθως ο καθενας νιωθει μια ξεχωριστη χωρις αλληλεπιδραση με το περιβαλλον αντοτητα και πραγματικοτητα ειναι πολυ φυσικο να γεννησει το ψεμα οταν οι αλλοι του φαινονται φανταστικοι 'η τουλαχιστον πλαστοι σε σχεση μ'αυτον.Και πιο αλλο πραγμα μας ερχεται φυσικο οταν θελουμε να προσεγγισουμε τον αλλο παρα το ψεμμα;
αφυσικη λοιπον ειναι μονο η αληθεια.
αλλωστε το να λες οτι λες ψεμματα δεν ειναι αληθεια;

η αληθεια ειναι βασικα μια πορνη που κοιμαται καθε βραδυ και με αλλον.Και το πρωι οταν συναντιομαστε να περιγραψουμε την εμπειρια μας μαζι της λεμε ψεμματα μιας και σε ολους μας εκανε διαφορετικα κολπα
ερωτας ειναι το ψεμμα ή καλυτερα αγαπη...
Ο Πεσσοα το ελεγε πιο ωραια...Αγαπαμε ο ενας τον αλλο και το ψεμα ειναι το φιλι που ανταλλασουμε...

επιτρεψτε μου εδω να αφησω κατι που εγραψε ο 1900 σε αλλο τοπικ.

quote:
Αλήθεια; Ποια αλήθεια;

Ο καθένας λέει αυτα που θέλει να πει
Βλέπει αυτά που θέλει να δει
Ακούει αυτά που θέλει ν' ακούσει
Φανταστείτε ενα πλήθος καταδικασμένο μια ζωή να μιλάει στο πουθενα.
Ένα μάτσο τελάληδες!

Μπλα,μπλα,μπλα,μπλα,μπλα,μπλα...
...όλοι θα κατηγοροποιηθείτε...Απο μόνοι σας το κάνετε...μη στεναχωριέστε...θα σας βάλουν στη κατηγορία που διαλέξατε...όλοι χωρανε...Όλους θα σας φάει το τέρας που φτιάχνετε...Εμπρός, όλοι στη γκριζα γραμμή της ανθρωπότητας...

Το ψέμμα είναι η μόνη ανθρώπινη αλήθεια
Το πιο ζεστό κρεβάτι.
Κουκουλωθείτε! Ειναι ωραία...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 15:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτο γιατι για μενα το ψεμα ειναι μια συνειδητη προσπαθεια του εαυτου μου να προσεγγισει τους αλλους και να τους ενσωματωσει στον δικο του κοσμο.

Μήπως θα μπορούσαμε να βάλουμε και μια αντίθετη προσέγγιση. Να τους κρατήσει έξω από αυτόν.
Και εδώ απλά εκφράζουμε το τι βλέπουμε, τι αισθανόμαστε από τις δικές μας προσωπικές οπτικές γωνίες, ίσως και εμπειρίες. Είναι αυτά που μας δίνουν την προσωπική γνώση. Και κάτω από αυτό το σκεπτικό Ναι το ψέμα είναι αλήθεια, μα όταν εμφανισθεί η αλήθεια, που θα είναι διαφορετική από το ψέμα, όποιο και να είναι αυτό, τι γίνεται? Γιατί ακόμα και σε αυτό που παραθέτεις, έχει και χροιά αποτροπής. Μπορεί κάποιος να δει και την άλλη πλευρά που είναι πίσω από τις γραμμές Μην το κάνετε αυτό. Δεν υπάρχει και αυτό? Ίσως βοηθούσε λίγο παραπάνω αν ξέραμε σε ποιο θέμα αναφερόταν αυτό που έγραψε ο 1900,


"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 16:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παρόλο που θα το προτιμούσα γραμμένο σε πρώτο πληθυντικό αυτό που ψάχνεις (πως και δεν το είχες βρει από μόνος σου?) είναι στο :

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=4902

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 18:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ αγαπητή Galadriel για το link. Λοιπόν εδώ έχουμε τα παρακάτω σε σχέση με το ερώτημά μου
Αφορά το Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
ΑΧ ΒΡΕ ESOTERICA ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΣ ...σελίδα 1
quote:
ΧΧΧΧΧΧ εσύ πάλι ώπου υπάρχει ευκαιρία για νταϊλίκια, τσαμπουκά και μπινελίκια εκεί και 'συ.
Μιλάς για ωριμότητα; Εδω ο άλλος κάτι είπε για το Μέγα Αλέξανδρο και συ του είπες οτι θα τον σκοτώσεις!

Τι να πω ρε πουστη μου
Έχετε ξεφύγει εντελώς εδω μέσα μερικοί
Βεβαια όλα αυτά που διαδραματίζονται εδω μέσα είναι μικρογραφία της κοινωνίας μας, τι άλλο θα μπορουσε να περιμένει κανεις; Την ουτοπία;
Με τόσα "φρούτα" μόνο τη Φρουτοπία.
Σαπίλα εξω, σαπίλα μέσα.

Αν κάποιος έρχεται εδώ μέσα για να ξεφύγει απ' την πραγματικότητα είναι διπλά γελασμένος.
Πρωτον γιατι αν κάτι του ξυνίζει εκει έξω να ναι σίγουρος οτι θα το βρει και δω μέσα, οπότε το μονο που κανει είναι να μαζοχίζεται.
Και δεύτερον είναι μια εικονική πραγματικότητα, μια ξωή που δεν τη ζεις κι όποιος ταυτίζεται πλανάται σε μάυρα σκοτάδια.

Αλήθεια; Ποια αλήθεια;

Ο καθένας λέει αυτα που θέλει να πει
Βλέπει αυτά που θέλει να δει
Ακούει αυτά που θέλει ν' ακούσει
Φανταστείτε ενα πλήθος καταδικασμένο μια ζωή να μιλάει στο πουθενα.
Ένα μάτσο τελάληδες!

Μπλα,μπλα,μπλα,μπλα,μπλα,μπλα...
...όλοι θα κατηγοροποιηθείτε...Απο μόνοι σας το κάνετε...μη στεναχωριέστε...θα σας βάλουν στη κατηγορία που διαλέξατε...όλοι χωρανε...Όλους θα σας φάει το τέρας που φτιάχνετε...Εμπρός, όλοι στη γκριζα γραμμή της ανθρωπότητας...

Το ψέμμα είναι η μόνη ανθρώπινη αλήθεια
Το πιο ζεστό κρεβάτι.
Κουκουλωθείτε! Ειναι ωραία...



Αυτό είναι το πλήρες κείμενο Αφορά κάτι πολύ συγκεκριμένο Αυτό είναι το φίλτρο είναι η σκοπιά που βλέπεις τα πράγματα που βλέπεις το σύνολο? Αγαπητέ ryche.Γιατί αυτό είναι ένα μέρος του συνόλου όπως και αυτό που έχεις στο δικό σου post
quote:
η αληθεια ειναι βασικα μια πορνη που κοιμαται καθε βραδυ και με αλλον.Και το πρωι οταν συναντιομαστε να περιγραψουμε την εμπειρια μας μαζι της λεμε ψεμματα μιας και σε ολους μας εκανε διαφορετικα κολπα
ερωτας ειναι το ψεμμα ή καλυτερα αγαπη...


Αυτό μου αποδεικνύεις φίλε μου, ότι ο καθένας μας, και βάζω και τον εαυτό μου εδώ, παίρνουμε ένα κομμάτι από οπτική γωνία άλλου, το μεταφράζουμε μέσα από τα δικά μας οπτικά φίλτρα σε κάτι άλλο ή ακόμα και σε παραπλήσιο, προσθέτουμε και κάτι άλλο «δικό μας» και να το αποτέλεσμα.
Αυτό είναι μια μορφή του θέματος που έχω βάλει «Το Ψέμα και η Αλήθεια. Σχέσεις ανθρώπων»

"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 00:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα αυτό πως το διέκρινες αγαπητή μου Αμαλία???Δυστυχισμένη??...μα ενας άνθρωπος δεν γινεται να ειναι παντοτε ευτυχισμενος...μονο μεμονωμένες στιγμές ευτυχίας βιώνουμε...!!

Υ.Γ.Ακόμη και δυστυχισμένη να είμαι θα έρθει κάποια στιγμη..ίσως να ειναι μία μερα,ενας μήνας κτλ που θα είμαι ευτυχισμένη..Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...
φιλικα,
Σεμινα

νομιζω πως εχω πολυ αγαπη να δωσω...καθε περαστικος που αναζητα αγαπη ειναι ευπροσδεκτος...φιλικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 05:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι πολύ για το μπέρδεμα που προέκυψε λόγω των τελευταίων "περίεργων" μηνυμάτων, που έχουν αποσταλεί από τον λογαριασμό μου.
Αναφέρομαι συγεκριμένα στα μηνύματα:

ΖΩΗ Η ΘΑΝΑΤΟΣ - Posted - 23/10/2004 : 20:22:10

Το Ψέμα και η Αλήθεια. Σχέσεις ανθρώπων - Posted - 23/10/2004 : 11:15:39

Τι χρειάζεται η ζωή για να γίνει απλή? - Posted - 23/10/2004 : 11:21:47

Η εξίσωση του έρωτα... - Posted - 23/10/2004 : 20:03:41

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ??? - Posted - 23/10/2004 : 11:30:01
και
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ??? - Posted - 23/10/2004 : 11:34:03

ΤΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΟ - Posted - 23/10/2004 : 19:50:15

Απ'ότι μπορώ να υποθέσω, κάποιος συνάδελφος χρησιμοποίησε τον προσωπικό μου ηλεκτρονικό υπολογιστή που χρησιμοποιώ στη δουλειά μου και θεώρησε ως "αστείο" τη χρήση του λογαριασμού μου. Εχω λάβει ήδη κάποιο mail από το συγκεκριμένο άτομο, που συνηγορεί σε αυτήν την υπόθεση...

O κωδικός πρόσβασής μου στα forums έχει ήδη αλλάξει από τον Admin λόγω αυτού του συμβάντος. Ωστόσο, σε περίπτωση που στο μέλλον αντιληφθεί κάποιος οτιδήποτε περίεργο, θα εκτιμούσα εάν επικοινωνούσατε μαζί μου μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομίου.


Ο λογαριασμός του μέλους SMART, απενεργοποιήθηκε από τον Admin των forums ως υπεύθυνος για την προαναφερθήσα χρήση του λογαριασμού μου.


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 12:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα Walker!

quote:
Μήπως θα μπορούσαμε να βάλουμε και μια αντίθετη προσέγγιση. Να τους κρατήσει έξω από αυτόν.
Και εδώ απλά εκφράζουμε το τι βλέπουμε, τι αισθανόμαστε από τις δικές μας προσωπικές οπτικές γωνίες, ίσως και εμπειρίες. Είναι αυτά που μας δίνουν την προσωπική γνώση. Και κάτω από αυτό το σκεπτικό Ναι το ψέμα είναι αλήθεια, μα όταν εμφανισθεί η αλήθεια, που θα είναι διαφορετική από το ψέμα, όποιο και να είναι αυτό, τι γίνεται? Γιατί ακόμα και σε αυτό που παραθέτεις, έχει και χροιά αποτροπής. Μπορεί κάποιος να δει και την άλλη πλευρά που είναι πίσω από τις γραμμές Μην το κάνετε αυτό. Δεν υπάρχει και αυτό?

θα ημουν τουλαχιστον ηλιθιος αν δεν αποδεχομουν την αντιθετη αυτη προσεγγιση Walker.Ισως το ψεμα ειναι για να διατηρουμε το κοσμο μακρια μας.Εχεις δικιο.Αποδεκτο.Το σιγουρο ειναι οτι το ψεμα ειναι τοσο σχετικο οσο και η αληθεια οπως σωστα αναφερες στην προηγουμενη σελιδα.

quote:
Αυτό μου αποδεικνύεις φίλε μου, ότι ο καθένας μας, και βάζω και τον εαυτό μου εδώ, παίρνουμε ένα κομμάτι από οπτική γωνία άλλου, το μεταφράζουμε μέσα από τα δικά μας οπτικά φίλτρα σε κάτι άλλο ή ακόμα και σε παραπλήσιο, προσθέτουμε και κάτι άλλο «δικό μας» και να το αποτέλεσμα.
Αυτό είναι μια μορφή του θέματος που έχω βάλει «Το Ψέμα και η Αλήθεια. Σχέσεις ανθρώπων»

Με καταλαβες επακριβως.Νομιζω οτι αν προσθεσουμε ολα τα ψεμματα του κοσμου ισως βγει μια αληθεια.Εν το παν.Λενε οι σοφοι..Μα ξερεις ακομα και οι πιο σοφοι οταν ερχεται η στιγμη που κατι δεν το γνωριζουν το αποκαλουν ψεμα.

H αληθεια μου λοιπον ειναι τα ψεμματα των αλλων και το αντιστροφο.
σκεφτομαι ας πουμε γιατι μας αρεσει η τεχνη?
καθε μορφη της.Γιατι ψευδεται και οση εχουν ασχοληθει λιγο με τα καλλιτεχνικα νομιζω οτι μπορουν να το επιβεβαιωσουν.Η τεχνη λεει ψεμματα με ομορφα σχηματα εικονες λεξεις.Και ομως εμεις πολλα απο αυτα τα θεωρουμε αληθειες.Και ισως σωστα πραττουμε.
Ισως οι αληθειες ειναι πολλες οσες και τα πλασματα,και ειναι λογικο αν το συμπαν ηθελε μια αληθεια θα εφτιαχνε ενα μονο πλασμα.
ή θα αρκουταν στον εαυτο του.

Τελος παντων αχρηστες ισως οι σκεψεις μου.Το ερωτημα που τεθηκε παντως στην αρχη αφορα τις διαφυλικες σχεσεις.Σ'αυτο ενα πραγμα εχω να πω μονο και δεν μπορω να αλλαξω ακομα αποψη,δεν ειμαι τοσο ανοιχτος.Το εχω ξαναπει.

οι αντρες παντα θελαν να τα γδυσουν ολα
και οι γυναικες να τα μακιγιαρουν.

καλημερα Walker...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 12:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου reach
Μπορεί να συμφωνούμε σήμερα και να διαφωνήσουμε αύριο. Αυτό είναι και η ομορφιά του κόσμου μας. Σίγουρα και οι πιο σοφοί κάνουν λάθη. Μα σοφός πότε αναδεικνύεται κάποιος άνθρωπος? Όταν καταφέρνει να αναγνωρίζει, να αποδέχεται και να διορθώνει τα λάθη του και γιατί όχι τα ψέματά του (ακόμα και στον εαυτό του, αν και από εκεί ξεκινούν τα περισσότερα αν όχι όλα θέματα).
Πάντως προσωπικά θεωρώ την τέχνη σαν ένα μέσο έκφρασης. Όποια και να είναι αυτή. Μουσική, ζωγραφική, γραπτός λόγος κλπ. Είναι η έκφραση του καλλιτέχνη. Το αν εκπροσωπεί κάποιον είναι κάτι που άπτεται στις προσωπικές επιλογές του καθενός. Εδώ όμως μπορεί και να έχεις δίκιο. Εφόσον η τέχνη είναι η έκφραση του καλλιτέχνη, τι εκφράζει αυτός? Ποια είναι τα βιώματά του, τα φίλτρα του? Για ποιο σκοπό? Ναι έχεις δίκιο. Είναι και αυτό.
Τίποτα δεν είναι άχρηστο. Ακόμα και ένα ξεραμένο κλαδί μπορεί να σε ζεστάνει, να βοηθήσει στο μαγείρεμα του επόμενου φαγητού, στην μαρμίτα της ζωής. Αλλά και σε σχέση με την τελευταία άποψη ίσως κάποιες στιγμές είναι έτσι, αλλά κάποιες άλλες μπορεί να είναι και το αντίστροφο.
Καλημέρα

"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 12:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για το λάθος στο όνομά σου φίλε ryche

Ρε παιδιά το edit? Δεν μπορεί να είναι εκεί μέχρι το επόμενο post?

Και πάλι συγνώμη ryche


"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 17:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Χαιρετώ!

Walker, ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου! Δεν είμαι τακτική επισκέπτρια του Δικτύου, εξού και η καθυστέρηση.
Οι σκέψεις σου είναι πολύ καλές...
Να δούμε λίγο μερικά ενδιαφέροντα σημεία; Λές:

quote:
Κατά την δική μου άποψη το ψέμα (όποιο και να είναι αυτό που ορίζεται έτσι), θα μπει εμπόδιο στην εξέλιξη, θα περιορίσει την ανάπτυξη. Και αυτό μπορεί να γίνει γιατί θα πρέπει να γίνει. Γιατί σαν άτομο έχουμε καθυστερήσει για παράδειγμα, να εξελιχθούμε σε έναν τομέα, οπότε δημιουργείται το ψευδές, αυτό που μας εγκλωβίζει σε αυτόν ή σε κάποιους άλλους τομείς, και παραμένει έτσι μέχρι να εξισορροπήσουν οι υπόλοιποι ή μπορεί ακόμα και το αντίστροφο.

Πράγματι, Walker, το ψέμα κάνει ακριβώς αυτό: εμποδίζει την εξέλιξη.
Είναι, όμως, όντως κάτι που πρέπει να γίνει; Ποιός το καθορίζει αυτό, όπως σωστά αναρρωτιέσαι και εσύ;
Κατά τη δική μου άποψη, αν πρέπει να είναι όπως είναι μία κατάσταση, σημαίνει ότι ορθά υφίσταται έτσι, άρα δεν αποτελεί ψέμα . Είναι η δική μου αλήθεια, στη συγκεκριμμένη χρονική περίοδο της εξέλιξής μου. Είναι η πραγματικότητά μου τώρα, το πεδίο της δικής μου αντίληψης.

Αποτελεί ΨΕΜΑ, όταν παραμένει περισσότερο από όσο χρειάζεται.
Όταν, ενώ δεν επιτελεί κανέναν σκοπό, εξακολουθεί να βρίσκεται εκεί, μέρος της ζωής μου.. αταίριαστο..


Η διεισδυτική σου σκέψη σε οδήγησε να πεις

quote:
η σχέση Ψέματος και Αλήθειας. Οι δυνάμεις που γκρεμίζουν και χτίζουν τον σχετικό μας κόσμο. Είναι οι δυνάμεις Συγκράτησης και Εξέλιξης.


Ίσως ήταν ποιό ακριβές να λέγαμε "οι δυνάμεις που γκρεμίζουν και συντηρούν ή συγκρατούν (κατά τη δική σου ορολογία) τον σχετικό μας κόσμο", έτσι, για να μπορεί η αντιστοιχία να είναι ορθή.

Ποιός γκρεμίζει και τι;
H Αλήθεια γκρεμίζει (και χτίζει, μία ανώτερη πραγματικότητα, έναν νέο ρόλο).
Γκρεμίζει το παλιό, το προηγούμενο "κοστούμι" που λέγαμε Walker.
Το ψέμα συντηρεί μία ήδη νεκρή αλήθεια, έναν ακατάλληλο 'ρόλο'.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 20:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έντονο ενδιαφέρον από την οπτική γωνία που δίνεις στο θέμα.
quote:
Κατά τη δική μου άποψη, αν πρέπει να είναι όπως είναι μία κατάσταση, σημαίνει ότι ορθά υφίσταται έτσι, άρα δεν αποτελεί ψέμα . Είναι η δική μου αλήθεια, στη συγκεκριμμένη χρονική περίοδο της εξέλιξής μου. Είναι η πραγματικότητά μου τώρα, το πεδίο της δικής μου αντίληψης.
Αποτελεί ΨΕΜΑ, όταν παραμένει περισσότερο από όσο χρειάζεται.
Όταν, ενώ δεν επιτελεί κανέναν σκοπό, εξακολουθεί να βρίσκεται εκεί, μέρος της ζωής μου.. αταίριαστο..


Απόλυτα σωστή θέση, μέσα από την θεώρηση της σχετικότητας και της διαφοροποιήσεις της οπτικής γωνίας που εξετάζουμε το θέμα.
quote:
"οι δυνάμεις που γκρεμίζουν και συντηρούν ή συγκρατούν τον σχετικό μας κόσμο"

Ναι συμφωνώ με αυτή την διαφοροποίηση στην πρόταση.
quote:
Αποτελεί ΨΕΜΑ, όταν παραμένει περισσότερο από όσο χρειάζεται.
Όταν, ενώ δεν επιτελεί κανέναν σκοπό, εξακολουθεί να βρίσκεται εκεί, μέρος της ζωής μου.. αταίριαστο..

quote:
Ποιός γκρεμίζει και τι;
H Αλήθεια γκρεμίζει (και χτίζει, μία ανώτερη πραγματικότητα, έναν νέο ρόλο).
Γκρεμίζει το παλιό, το προηγούμενο "κοστούμι" που λέγαμε Walker.
Το ψέμα συντηρεί μία ήδη νεκρή αλήθεια, έναν ακατάλληλο 'ρόλο'.

Τα βάζω μαζί αυτά τα δύο. Γιατί ψέμα και αλήθεια είναι σχετικά με τον χρόνο και την οπτική γωνία. Γιατί τα πάντα είναι δυναμικά. Δεν είναι στατικά Στην διάρκεια του χρόνου ένα ψέμα μπορεί να μετατραπεί σε αλήθεια και το αντίστροφο. Αλλά ναι αν μείνει περισσότερο η «εντύπωση – ψέμα», από ότι θα χρειάζεται, για να ολοκληρωθεί αυτό που «πρέπει», όποιο και να είναι αυτό το πρέπει, τελικά δουλεύει τροχοπέδη. Και τα δύο τους. Γκρεμίζουν και χτίζουν. Το ένα το άλλο, και όχι μόνο η αλήθεια ή το ψέμα. Αλλά τι κάνουν στην σχέση;

"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 17:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλά Walker!

quote:
η αλήθεια ή το ψέμα. Αλλά τι κάνουν στην σχέση;

Ας εστιάσουμε στο ζευγάρι, αφού το επιθυμείς.

Όλα τα προαναφερθέντα, μέσα σε μία σχέση αποκτούν πολλαπλή ισχύ!
Αν το ψέμα εμποδίζει την πρόοδο κάποιου, ας φανταστούμε ότι μέσα στη σχέση πλέκει έναν ισχυρό ιστό, όπου φυλακίζει και τους δύο.
Αν η αλήθεια ανοίγει νέους ορίζοντες, τότε αυτό το περιβάλλον ελευθερίας δίνει φτερά και στους δύο!

Η δυναμική του ζεύγους είναι απεριόριστη. Η ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ, επιλογή μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Walker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
189 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 11:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Walker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα σήγουρα η επιλογή είναι δική μας. Πρέπει όμως και οι δύο να διαλέξουν τον ίδιο δρόμο, την ίδια φορά.

"Δεν θέλω να πληγώσω Δεν θέλω να πληγωθώ.
Γιατί ο καθένας έχει να κάνει την δικιά του διαδρομή
Μα αν το χρειαστείς, θάμαι εκεί, όπως πραγματικά το θέλεις"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy