ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ασυμμετρία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 20:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Παρατηρώ ότι τον τελευταίο καιρό η κατηγορία "ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ" έχει σχεδόν μονοπωλήσει τις Εσωτερικές συζητήσεις-αναζητήσεις.

Και παλιότερα η εν λόγω κατηγορία είχε τα πρωτεία όμως έχω την αίσθηση ότι πλέον έχει υπερτροφήσει "επικίνδυνα".

Μη με παρεξηγήσετε,δεν έχω σκοπό να αρχίσω το "κράξιμο" για το ότι "χάθηκε το επίπεδο","πού κατάντησε το esoterica","πάει για κλείσιμο το μαγαζί" κτλ.

Απλά παρατηρώ ένα φαινόμενο και προσπαθώ να το εξηγήσω.

Η κατηγορία "ΠΑΡΑΞΕΝΟ" έχει ορισμένα πολύ ενδιαφέροντα θέματα.

Η ουσία όμως είναι αλλού.Η έννοια του ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ είναι από τη φύση της Άδηλη,Ανεξήγητη,Σκοτεινή και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να κυριαρχεί η εικασία,η ιδεοληψία και φαντασιοπληξία.Επιχειρήματα υπάρχουν,είναι όμως όλα σοβαρά και αξιόπιστα?Δεν νομίζω.

Η εν λόγω κατηγορία είναι όντως απαραίτητη όμως αυτή η γιγάντωσή της δεν με ευχαριστεί.

Εσείς τί πιστεύετε?

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 20:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τί θα γίνει βρε παιδιά με το "Παράξενο"?

Μου φαίνεται ότι το 90% των μηνυμάτων πηγαίνει εκεί ενώ η αμέσως πιο δημοφιλής κατηγορία είναι το "Αχλαδότυρο".


Σημάδια των καιρών?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 20:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί σε παραξενεύει?
Αν υποθέσουμε ότι το φόρουμ είναι μία μικρογραφία της κοινωνίας, τότε όπως και στην κοινωνία λίγοι είναι αυτοί που ασχολούνται με θέματα πιο εξεζητημένα, ανωτέρου επιπέδου έτσι λίγοι είναι κι εδώ.
Αυτό χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν.
Απλά είναι ένα γεγονός ότι θέλεις περισσότερες γνώσεις για να γράψεις για επίμαχα εδάφια στο ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ από αυτές που χρειάζεσαι για να διώξεις ένα ενοχλητικό φάντασμα από το σπίτι σου στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ!
Πέρα από την πλάκα όλα χρειάζονται κι όλα καλά είναι.
Σημασία έχει να μπορείς να παίρνεις κάτι από αυτάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 22:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε kost πάντα έτσι ήταν φίλε μου, και όχι μόνο αυτό. Οι περισσότεροι που συμμετέχουν στο συγκεκριμένο τομέα δεν συμμετέχουν συχνά ή και καθόλου σε άλλους…
Το μυστήριο όμως πάντα γοήτευε και θα γοητεύει…Όπως όμως και εσύ γράφεις το μυστήριο παραμένει ανεξιχνίαστο συνεπώς έχει πολλούς θαυμαστές και ελαχιστότατους ερμηνευτές. Συνεπώς δεν χρειάζονται ειδικές γνώσεις για αυτούς που ενδιαφέρονται για αυτά τα θέματα, πέρα ίσως από την περιέργεια.
Αυτό που εμένα με «ξενίζει» είναι πως η συντριπτική πλειοψηφία ασχολείται με θέματα που δεν μπορούν δυνητικά να τους κάνει σε τίποτα καλύτερους ανθρώπους τόσο πνευματικά όσο και εξελικτικά προς όφελος ολόκληρης της κοινωνίας.
Εξωγήινοι, έσω γήινοι, φαντάσματα, σύννεφα και βουνά που ομοιάζουν με πρόσωπα Θεών, και το καλύτερο όλων ομάδες που θα σώσουν τους «γραικύλους» που τρώνε πατατάκια και κορν φλεικς μπροστά από την πολυθρόνα τους καταβροχθίζοντας μεσσιανικές προφητολογίες και εσχατολογίες κατάλοιπα άλλων καιρών…..
Όλα αυτά προσωπικά τα κρίνω ιδιαιτέρως επικίνδυνα μίας και η εύκολη τροφή που τους σερβίρουν οι επιτήδειοι, βρίσκουν ανθρώπου αθωράκιστους που νομίζουν ότι φιλοσοφούν κιόλας.
Είμαι εκλεκτιστής και ποτέ δεν το έκρυψα, αλλά το παράξενο μπορεί να λειτουργήσει και ως εφαλτήριο για την περαιτέρω σοβαρή μελέτη που ίσως γεννήσει την γνώση, και την ορθή σκέψη…


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 02:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
Όμως, και επειδή αναφέρατε το <Μύθος και θρησκεία>,έχω να πω τα εξής:
Είμαι περίπου δύο χρόνια σε αυτόν το χώρο.Μπορεί να μη γράφω συχνά,αλλά διαβάζω πάντα τα θέματα.
Όσες φορές επιχείρησα να γράψω την άποψή μου στο μύθος και θρησκεία,
έπεφτα σε φανατισμό και σε έντονες διαμάχες.
quote:
Η ουσία όμως είναι αλλού.Η έννοια του ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ είναι από τη φύση της Άδηλη,Ανεξήγητη,Σκοτεινή και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να κυριαρχεί η εικασία,η ιδεοληψία και φαντασιοπληξία.Επιχειρήματα υπάρχουν,είναι όμως όλα σοβαρά και αξιόπιστα?Δεν νομίζω

Ναι, αυτό επικρατεί στο παράξενο.Αν και είναι λογικό νέα μέλη να ξεκινούν από αυτό.
Όσο για τα επιχειρήματα που λες, νομίζω πως παντού συμβαίνει το ίδιο.
Σε όλα τα θέματα βρίσκεις μη σοβαρά και αναξιόπιστα επιχειρήματα.
Όπως λογικό είναι να εκφράζονται και απόψεις κάποιες φορές αρκετά ιδιόρυθμες.
Δεν μπορώ να πω ότι κάποια θεματική κατηγορία, με εκφράζει περισσότερο από μια άλλη.Παντού γράφουν άνθρωποι,και μέσα από τα γραπτά τους φαίνονται στοιχεία του χαρακτήρα τους.Αυτό που δεν αντέχω όμως είναι οι προσβολές, η έλλειψη σεβασμού απέναντι στις απόψεις συνανθρώπων μας.
Μ'αρέσουν οι εσω-φιλοσοφικές συζητήσεις,αλλά και το Αχλαδότυρο,αφού είναι μια όαση που μέσα σε αυτήν μπορείς να γράψεις ένα στίχο,να σιγομουρμουρίσεις ένα τραγουδάκι,να χαλαρώσεις χωρίς να χρειάζεται να στύψεις το μυαλό σου.
Ειδικά μετά από μια μέρα γεμάτη από πνευματική κούραση και στρές.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>

Edited by - Ελευθερία on 03/08/2005 02:21:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 10:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κατηγορία του Παράξενου καθώς και του Μύθου-Θρησκείας "τραβάει" επειδή από την φύση μας οι πιό πολλοί άνθρωποι ελκυόμαστε από τέτοια θέματα. Μερικά θέματα είναι όντως ενδιαφέροντα και τραβούν την προσοχή μας.
Σχετικά με το Αχλαδότυρο, έχω δεί τις κατηγορίες που έχει αλλά δεν έτυχε να απαντήσω σε κάποιο θέμα.
Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν, αλλά τον καθένα μας τον ενδιαφέρουν διαφορετικά θέματα, σωστά?
Οπότε, ας γράφει ο καθένας όπου γουστάρει κι όλα ok!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy